BINNENLAND UIT DE RADIOWERELD DE DIEF, DIE EEN DIEF VING VRUDAG 3 MEI 1935 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BUD. - PAG. 9 R. K. RECLASSEERINGSVEREENIGING. In de te Utrecht gehouden jaarverga dering van de R.-K. Reclasseeringsver- eeniging werd in plaats van den scheiden den voorzitter mr. dr. Fick tot voorzitter gekozen prof. dr. W. Pompe, tot dusver on- dervorzitter. In de plaats van het aftreden de hoofdbestuurslid mr. H. Manders, secre taris, werd gekozen mr. E. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het Bossche Gerechtshof. De weleerw. pater Patricius uit Hel mond hield een causerie over: „Eerbiedi ging van de persoonlijkheid van den re- dassabele". De kern van deze causerie werd gevormd door de idee: dat elke ge vangene toch nog wel goede karakter eigenschappen bezit. Pater Patricius schil derde de sfeer rondom de misdaad. En stelde daarna de vraag: Zijn wij allen eigen lijk niet min of meer crimineel? Wanneer wij in dezelfde omstandigheden hadden ge leefd als zij, ongetwijfeld hadden wij zon der Gods hulp dezelfde feiten gepleegd, zoo niet erger. Vandaar dan ook, dat wij in de reclas- sabalen een vriend en broeder zien en ons zooveel mogelijk in zijn toestand inleven. Dan bereiken wij de goede gesteldheid om hem de hand te reiken. Is onze eigen geestelijke gesteldheid goed dan constateeren w, dat in de misdaad zelf al onteering genoeg ligt; dies behoeft het gevoel van vernedering door minach ting van buitenaf niet nog vergroot te worden. Te allen tijde moeten wij trachten goede karaktertrekken te ontdekken, vooral in hen, die over het algemeen als „slecht" worden aangeduid. Doen wij dit en stellen wij ons in dienst van de naastenliefde, dan kunnen wij op de juiste wijze de persoon lijkheid van den delinquent eerbiedigen en hem zoodoende den weg wijzen naar we deropbouw. BEGROOTING VAN ROTTERDAM. Een tekort van 1.4 millioen. Hoewel reeds vijf maanden van het loo- pende begrootingsjaar zijn verstreken gaat de Rotterdamsche Raad eerst nu de be grooting behandelen. Gebleken is, dat er een tekort van 1.4 millioen nog dit jaar gedekt moet worden. Het zijn vooral de gemeentebedrijven, wier schuldenpositie zorg baart. Verdere inkrimping van personeelsformatie zou wei nig zin hebben, daar in dat geval de post wachtgelden de bezuiniging zoo goed als ongedaan zou maken. Nog verdere vermin dering van subsidies is nauwelijks moge lijk. Alleen door een drastische bezuiniging op bijzonder en openbaar bewaarschool- onderwijs en door conversie zou het gat in de begrooting kunnen worden gestopt. GUNSTIGE WENDING IN MIJN- CONFLICT. Regeering wil Mijnwerkersfonds steunen. Naar vernomen wordt hebben de direc- ties der particuliere mijnen gisteren te Heerlen den geheeien dag vergaderd. Van daag wordt bijeenkomst nog voortgezet. De meening in bevoegde kringen hier is thans, dat een oplossing in het mijncbnflict nog goed mogelijk is. De regeering schijnt bereid te zijn het Algemeen Mijnwerkers- fonds ten volle te steunen, mits alle par tijen en toe willen medewerken, dat fonds te helpen saneer en. Er bestaat goede hoop, dat het conflict- nog kan worden voorko men. Intusschen wordt vandaag in de afdee- ling van den R.K. Mijnwerkersbond het re ferendum over een staking gehouden. De uitslag zal niet eerder dan morgenmiddag bekend zijn. In de afdeelingen van den Pro- testantsch Christelijken Mijnwerkersbond werd reeds een referendum gehouden. Bij na alle leden, in totaal 250, waren even tueel voor staking. Ledenvergadering van de R.K. Gew. Bond van Boter handelaren. Woensdagavond werd in hotel de Wij- ckerbrug te Voorburg een ledenvergadering gehouden, tevens Propagandavergadering, welke vergadering werd vereerd met de aanwezigheid van den weleerw. heer Kap. Dunselman, Geestelijk Adviseur, den heer J. Bakker, Directeur van het Nationaal Hanze bureau en den heer J. Mol van het Hanzebureau, die als sprekers zouden op treden. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de voorzitter, de heer Ph. van Benten, we gens overdrukke bezigheden zijn functie moet neerleggen. Staande de vergadering werd met algemeene stemmen de heer F. J. Kou wen hoven als zoodanig gekozen. Als eerste spreker trad op de weleerw. heer Dunselman, die in korte doch kern achtige woorden een uiteenzetting geeft over „Het belang van de Organisatie voor den Middenstand in dezen tijd". Vanaf het ontstaan van den Middenstand in zijn hui- digen vorm, schetst spreker de ontwikke ling van de organisatie en komt tenslot te tot de Encycliek Quadragesimo Anno. waarin de richtlijnen worden gegeven om door middel van de organisatie de huidige maatschappij te verbeteren en te bevrijden van de dreiging van den klassestrijd. De Middenstand heeft zich hieraan nog het minst aangepast en houdt nog steeds te veel vast aan haar persoonlijke onafhankelijk heid. Toch is de organisatie de eenige weg om te komen tot een geordende maat schappij. Zonder deze band zal het on mogelijk zijn zich in de toekomst te verde- digen tegen het grootbedrijf en de oneer lijke concurrentie. Het lid-wofden van de Vakorganisatie is voor velen al een van zelf sprekende zaak, maar zoo is het nog niet gesteld met de Standsorganisatie. Toch is deze van minstens even groot belang, want deze is het aangewezen lichaam om haar leden te doen begrijpen, dat alleen het Christelijk standpunt en de wederzijdsche liefde de eenig juiste weg is om de Maat schappij in goede banen te leiden. Pas aJs de leden hiervan geheel doordrongen zijn, i zal de vakorganisatie volledig nut afwer pen. Na een dankbaar applaus van de verga- i dering is het woord aan den heer J. Bak ker, die in een kort woord de leden opwekt toch vooral goede propagandisten voor de I eigen organisatie te zijn. De groote Midden standsorganisatie blijkt langzamerhand meer en meer succes bij haar arbeid te krijgen, gezien de wetsontwerpen, die aan hangig gemaakt zijn en worden. Laten dan toch alle middenstanders voelen, dat zij een groote taak hebben te vervullen en hun organisatie op alle mogelijke wijzen moeten trachten groot te maken. Slechts gezamenlijk strijden kan succes opleveren. Dan is het woord aan den heer J. Mol. Zonder de aanwezigen pessimistisch te wil- Programma's voor Zaterdag 4 Mei. Huizen, 1875 M. 8.00 Morgenwijding. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Gramofoon. 12.30 Lunchconcert door het KRO-orkest. 2.00 Halfuurtje voor de rijpee jeugd. 2.30 Sporthalfuurtje. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan. 5.00 Gramofoon. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-boys (te 6.20 journalistiek weeko verzicht 7.15 Dr. G. F. W. Mulders over weten schap en practisch nut. 7.35 Gramofoonplaten op verzoek. 8.00 Vaz Dias, waarna opvoering van het drama van Sophocles „Electra", verzen van Boutens, muziek van Alphons Diepen- broak. Te 10.25 Vaz Dias. 11.15 Gramofoon. Hilversum, 301 M. 8.05 Viool-Yecitalen Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 De Notenkrakers. I.00 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Hoe de toonkunst groeide (Vach- concert). 2.20 Orgelspel en Lezing. 3.00 Gram. pl. en Causerie. 3.40 De Zonnekloppers. 4.30 Schaakmatch tusschen Landau en Speyer, met toelichting door dr. Euwe. 5.00 De Flierefluiters. 5.40 Literaire causerie. 6.00 De Wielewaal en lezing. 6.30 Orvitropia. 7.00 V.R.O. 8.00 SOS-Ber., Vaz Dias, VARA-Varia en Gram.pl. 8.30 Fragm. uit „Ein Stern fallt vom Himmel" (Gr. pl.). 9.00 VARA-orkest. 9.30 Maloïtz, telepaath. 10.00 Vaz Dias en orkest. II.00 Gram.pl. en Orgelspel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.05 Western Studio-orkest. 12.20 Commodore Grand-orkest. 1.20 Bel fast er Omroeporkest. 2.20 Orgelspel. 2.50 Londensch Zigeuner-orkest 4.05 Amerikaansch Relais. 4.35 BBC-Dansorkest 6.50 Gevar. programma. 7.50 Dancing Through. 9.20 BBC-orkest. 10.2011.20 Ambrose en zijn orkest len stemmen moet spreker toch constatee ren, dat de Middenstand in een gevaarlij ke positie verkeert. Van verschillende zij den hoort men tegenwoordig immers vra gen: Is het wel noodig dat de middenstand blijft bestaan? Kan haar taak niet beter worden overgenomen door het grootbe drijf, het filiaalbedrijf en de verbruiks-coö peraties? De Middenstand moet blijven bestaan, maar het zal voor een groot deel aan haar zelf liggen of zij hierin zal slagen en een zoodanige plaats zal weten te gaan innemen, dat zij niet meer gemist zal kun nen worden. Hiervoor is eendrachtige sa menwerking de groote noodzaak. Zeker, de Overheid moet helpen, maar de Midden stand zal zelf heel hard moeten meehel pen. Want als de middenstanders zelf niets doen, zal ook de hulp van hooger hand uit blijven. We moeten beginnen zelf onze za ken te ordenen, te saneeren en te bescher men. De onderlinge verhoudingen moeten verbeterd worden en de middenstanders elkaar helpen in dienende liefde, daartoe wil de R.K. Middenstandsbond meewerken Radio-Paria, 1648 M. 11.35 Orkestconcert. 8.05 RadiotooneeL 9.55 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11-201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.204.20 M. Hansen's orkest 7.30 Bonte Avond m. m. v. het Omroep orkest en solisten. 10.2011.35 Dansmuziek. Keulen. 456 14. 11.20 Uit Breslau: Omroepkleinorkest 12.35 Schra/mmelconcert 3.20 Vroolijk programma. 6.30 Concert 7.30 „Dei Mai ist gekommen", gevar. pro gramma. 10.2012.20 Dansmuziek. R o m e. 421 M. 8.20 Opera-uitzending. Brussel 322 en 484 14. 322 M.: 11.20 J. Schnyderis orkest. 12.30—1.20, 3.20 en 4.00 Gram.pl. 5.20 Beethovenooncert 6.20 Gram.pl. 7.20 Symphonieoancert. 9.3011.20 Populair concert. 484 M.: 9.50 Reportage v. d. Wereldten toonstelling. 12.301.20 J. Schnyder's Orkest. 4.20 Populair concert 6.20 Pianorecital. 7.20 Salonorkest. 9.3011.20 Populaire muziek. Deutschlandsender, 1571 1L 7.35 Gevarieerd programma uit Frank fort. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2012.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Deutschl-semder. 920 Keulen. 11.05 Landen Reg. 11.35 Keulen. 14.20 Kalundborg. 15.30 Keulen. 17.20 Brussel VL 18.20 Leipzig. 19.20 Keulen. 21.20 Paris P. P. 21.40 Leipzig. 4e Programma. 9.35 Londen Reg. 10.20 Droitwich. 17.20 diversen. 17.50 Londen Reg 18.50 Droitwich. 20.50 Boedapest 21.20 Droitwich. 23.20 Weenen. Wijzigingen vcorbeh oud en met haar O.S.B.-program. Wie daaraan niet wil medewerken zal er zelf het slachtoffer van worden. De Middenstand heeft recht op hulp en medewerking van de eigen middenstan ders, dus alleen koopen bij middenstan ders en niet door het koopen bij anderen, onze tegenstanders steunen. Eerst als deze medewerking volkomen is doorgevoerd, dan kan aanvullende hulp van de overheid afdoende helpen. Niet alleen de Vakorganisatie, maar voor al de Standsorganisatie is noodzakelijk. Daarin wordt gediend het algemeen be lang, in de eerste alleen het Vakbelang Een nieuwe maatschappij moet worden ge vormd en dit kan alleen door de daad van medeleven en de actie van de organisatie. Laat toch iedereen inzien, van hoe groot belang het is zich te vereenigen ter berei king van een verbetering van den algemee- nen toestand, en begrijpen, hoe ernstig die toestand is. Na een dankwoord van den voorzitter en de rondvraag, sluiting. FEUILLETON. Naar het Engelsch van WYNDHAM MARTYN. (Nadruk verboden). 3) „U begrypt he;t niet volkomen. Hij be gon en eindigde met te denken, dat ik u was. Dat is in orde. Daar ben ik niet boos om. Hij en ik haten elkaar. Wij zullen altijd vijanden zijn. Het was niet alleen, wat hij 2el maar wat hij voelde. Hij daagde me uit en ik nam het aan. Ik ben van plan uit te vinden, wie hij is en waar hij woont en waarom hij geschikte jongemannen uit de buurt van zijn nichtje houdt. Ik heb een opfrissching noodig. Ik kan u niet dwingen den naam te zeggen en ik kan ook niet goed boos op u zijn, omdat u het niet wilt vertellen. Maar", Trent's blik gaf den an der een gevoel van ontembare wilskracht en onbuigzamheid, „ik zal het te weten ko men." Hij voegde er niet aan toe, dat deze vriendelijke stemming aan de duidelijk zichtbare lichaamszwakte van kapitein Hammond en de opwinding, waarin het gesprek hem gebracht had, toe te schrij ven was. „Dat vind ik erg aardig van u", merkte Hammond op, die niet dacht, dat de an der het ver weg liggende, eenzame huis aan den zoom van het „New Forest", waar Lora Craig met haar oom woonde, zou kunnen ontdekken. „Ik ben u veel ver schuldigd. Dit gesprek heeft me erg opge wonden. Na die typhus ben ik nog niet in orde geweest." „Typhus?" „Ja. Mijn ziekte is niet het gevolg van het vechten, ofschoon mijn regiment den geheeien oorlog door in het heetste van den strijd was. Ik ben drie jaar in het ge vangenkamp, in Wittenpen geweest. Hebt u er van gehoord?" Trent knikte. „Arme kerel", mompelde hij. „Wat een pech! U zult wel weer op knappen." „Dat hoop ik. Maar dat leege leven is erg zenuwsloopend. Ik mag me niet driftig maken en moet oppassen voor plotselinge schokken. Als ik dien bruut ontmoet had op de pier, zou ik waarschijnlijk een flauw te hebben gekregen. Kunt u zich een sol daat voorstellen, die in tegenwoordigheid van het meisje, waarmee hij wil trouwen, flauw valt, als haar strenge oom hem uit scheldt?" Het was nog moeilijker dan Anthony Trent besefte. Kapitein Hammond was se dert zijn cadetten-tijd een volmaakt athleet geweest. Hij had zijn school, zijn regiment en wapen in menige overwinning verte genwoordigd. Hij had voor Engeland in drie internationale wedstrijden meege speeld. En die vreeselijke jaren in Witten pen maakten het twijfelachtig, of hij ooit weer aan sport zou kunnen doen. En hij werd verscheurd door de vrees, dat hij zich niet als een gentlemen had gedragen te genover dit meisje, dat een flinken man als echtgenoot behoorde te hebben, en niet een, die waarschijnlijk nooit meer hee- lemaal gezond zou zijn. Lora Craig had om zijn angst gelachen en hem verteld, dat ze als een oude vrijster zou sterven, als hij niet met haar trouwde. Misschien kon Trent iets van zijn stem ming raden, want hij nam afscheid zon der de twee, die hij dien morgen op de pier voor het eerst ontmoet had, nogmaals te noemen. Maar hy had zijn besluit, den onbekende te ontmoeten niet opgegeven. Hij gaf den kleinen Warner een shilling, besteeg zijn paard en had reeds een heel eind van den weg, die heuvelafwaarts naar de kerk leidde, afgelegd, toen een twee persoon-auto, met een chauffeur in livrei aan het stuur, hem tegen kwam. Trent's paard had een afkepr van auto's en was niet gemakkelijk in bedwang te houden. Klaarblijkelijk was Trent 's mans doel, want hij tikte tegen zijn pet. „Een brief voor u, kapitein", zei hij, ter wijl hij Trent den brief gaf en toen uit week, daar het paard naar hem trapte. Toen het dier tot kalmte was gebracht, had de chauffeur al gekeerd en was uit het gezicht verdwenen; In de Vereenigde Staten is het heel ge woon, om door bedienden als „kapitein" te worden aangesproken, en daarom had Trent er eerst niets vreemds in gezien. Hij had den brief aangenomen met het plan te vragen, van wien deze was en hoe men hem had gevonden, maar het paard had deze plannen verijdeld. Hij had den brief reeds geopend en uit de enveloppe ge haald, voordat hij .bemerkte, dat deze niet voor hem bestemd was. "En toen hij dat ontdekte, was de boodschapper al ver weg. Wat hij las was verbazin gwekend. De brief was door een vrouw geschreven, en naar hij zich kon Jierinneren leek het schrift veel op dat,-waarmee de naam 1 „Hammond" op^-de enveloppe, die hij op de pier had gevonden, geschreven was. „Als je me ooit hebt liefgehad", luidde de brief, „kun je dit nu bewijzen. Ik ver- „keer in doodsgevaar. Je weet al lang, dat „ik vreeselijk bang ben voor mijn oom. „Ik ben nu banger dan ooit. Want hy „dreigt jou kwaad te zulleri doen. Lieve „Bob, vergeef me, als ik zwak en ver- „ward lyk, maar ik kan in een brief, die „in verkeerde handen kan vallen, niet dui delijker zijn. Ik ben ziek van angst, als ,.ik er aan denk, wat er kan gebeuren, als „je er niet bent. Vannacht, tussohen één „en twee, moet je my redden. Zijn kamers „zijn in den Oostvleugel. Ik zal de voor deur open laten. Wacht in de hall, tot je „me hoort roepen. Als ik niet om hulp „roep, ga dan om drie uur weg. „Doe geen moeite om me te spreken en „vraag geen verklaring. Die kan ik niet „geven. De Lora, die je liefhebt, verkeert „in gevaar en je moet haar redden. Als ik „je voor drie uur niet noodig heb, is het „gevaar voorbij. Breng een revolver mee, „maar laat politie er buiten." De brief was geadresseerd aan kapitein Hammond, Hurstdown. Na de eerste onprettige gedachte, dat hij deze vergissing aan Hammond zou moe ten uitleggen, peinsde Trent langen tyd over het geval. Twee dingen waren duidelijk. Als hy Hammond het briefje gaf, zou deze zich verplicht voelen het meisje te gaan hel pen. En Trent kende den lichamelijken toestand van den op wachtgeld gestelden officier goed genoeg om te weten, dat hij absoluut niet in staat was het tegen den reusaohtigen oom op te nemen, nln een ge vecht tegen zoo'n man zou Anthony Trent, die in uitstekende conditie was, al zijn kracht en handigheid noodig hebben. Deze oom van Lora Craig kon niet ver van de zestig af zyn, bijna dubbel zoo oud als Trent, en toch was hij gevaarlijk. Anthony Trent wist, dat het erg moei lijk zou zyn, om aan te bieden, in Ham mond's plaats te gaan. Als man begreep hij, dat Hammond dit voorstel onmiddellijk zou afslaan. Een aanbod om te helpen zou waarschijnlijk kwalijk genomen worden. Toen vroeg Trent rich plotseling af, waarom een van de bedienden van het huis want de man was een particulier chauffeur hem voor kapitein Ham mond had gehouden. Trent's uiterlijk was niet moeilijk te beschrijven. AJs de brief vervalscht was, met het doel den onge- wenschten aanbidder van de erfgenaam tot een ontmoeting te dwingen, waarbij hij ge wond of opgesloten zou kunnen worden, dan was het prachtig in elkaar gezet, want hij zou zeker komen. Trent wist slechts, dat het huis eenzaam lag aan de zoom van een reusachtig woud. Hoe langer hij er over nadacht, dat de brief wel vervalscht kon zijn, hoe meer aanwijzingen hij vond om deze theorie te schragen. Lora's griezelige oom had hem per abuis voor Hammond gehouden. En hij had zijn chauffeur een beschrijving van Trent ge geven. Trent herinnerde zich nu, dat de man hem onderzoekend had aangekeken. Toen dit bij Trent vaststond, werd hij weer vr ooi ijk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9