VRIJDAG 3 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - INGEZONDEN STUKKEN Dc gemeenteraadsverkiezing: te Leiden Geachte Redactie. Met een beroep op uw bekende gast vrijheid; bjj voorbaat dank. Steeds minder prettig voelen we ons na den uitslag der stemming van jl. Zondag (cand.stelling gemeenteraadsverkiezing). Echter, na het lezen van „Rondom een candidaatsteling" heb ik gemeend uw gast vrijheid te moeten inroepen, om uiting te geven aan den steeds grooter wordenden tegenzin over het gebeurde. Mijnheer de Redacteur, m.i. betreurt men niet dat de heer v. Oyen is terug ge bracht van 7 naar 8, maar de eenige ar beidersplaats, die in het advies bestond. Eén persoon, die in de het R.K. Werklie denverbond, zoowel plaatselijk als lande lijk, georganiseerd is, één, die, omdat hij daarin actief meewerkt, genoemd mag worden „arbeidersvertegenwoordiger", deze ééne persoon is teruggedrongen, en, on danks mijn achting voor van Oyen, laat het mij koud, dat hij het nu is. Nu is het kunstje overal mogelijk, om aan te toonen, dat er eigenlijk meer arbei dersvertegenwoordigers zijn, maar daarmee zijn ze het dan eerlijk gezegd toch nog niet. Zeker ben ik met u eens, dat wij den middenstanders de schuld niet moeten ge ven, maar zijn ze er onschuldig aan. Zeker meer schuldig en in hoofdzaak schuldig is de plaatselijke leiding onzer R.K. ar beidersbeweging, die niets deed tot ver steviging van een juisten arbeiderszetel in onzen Raad, maar wel onderling actie voerde, waardoor de in het advies opgeno men vaste zetel werd uitgelicht; zeker haar schuld zal moeilijk te ontkennen vallen. Al valt over het nieuwe stelsel van stem men hier eigenlijk niets te zeggen, toch j wil ik even onder de aandacht brengen, dat wij door dit stelsel twee minder goede j uitslagen kregen. Ten eerste zien we, dat Coster, met 20 stemmen minder dan van j Oyen, hem toch voor blijft, vervolgens gaat Tobé, met juist evenveel stemmen, van 8 naar 6 (terwijl de manier, waarop hij deze stemmen verkreeg, wel geoorloofd maar organisatorisch toch niet juist, in de toekomst voor de eenheid niet bevorder lijk kan zijn). Aan het slot zegt u, „Wij vatten samen", en geeft dan een goeden en ernstigen wenk; mag ik dat ook doen? De ontstemming is er, maar moge zij, die leiding geven, deze ontstemming niet te lichtvaardig beoordeelen. Men is er niet met aan te toonen, „het Bestuur heeft geen schuld", „de Midden stand deed het niet". Als het verkeerd gaat, dan blijft er een plicht over, en deze is, zorgen, dat, wat recht is, recht blijft. Een vaste zetel aan de R.K. arbeiders is een billijke eisch, denken we daarom nu het nog tijd is. Beter ten halve ge keerd, dan ten heele gedwaald. Hoogachtend, B. KLEIN, Heerensingel 8a.. Behalve dit stuk ontvingen we nog twee andere stukken (niet onderteekend), waar van wij den inhoud reeds hebben gegeven in een tweetal korte beschouwingen. Wij hebben dit o.m. gedaan, om gelegenheid te hebben enkele beweringen recht te zetten en met andere onze instemming te be tuigen. De inzenders zullen 't met ons eens zijn, dat wij de strekking van hun ingez. stukken volledig hebben gegeven. Om mis verstand te voorkomen (men begrijpt bij een stembusstrijd zoo gemakkelijk ver keerd!) zij nog eens herhaald, dat wij het volkomen maar dan ook volkomen eens zijn met de drie inzenders, dat het betreurd moet worden, dat de arbeiders- candidaat van Oyen niet tot de eerste zeven candidaten behoort (Al zijn wij het niet met alle daaromheen gemaakte op merkingen eens). RECHTZAKEN Urr DE OMGEVING HULLEGOM. Zilveren jubileum tb.c.-vereeniging. Wij maakten reeds melding van het zil veren jubileum van de Hillegomsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose. Nader vernemen we, dat dit jubileum op de meest eenvoudige en minst kostbare wijze zal worden gevierd. Op Zaterdag 11 Mei a.s. des namiddags kwart over 2 zal het bestuur receptie houden in de zaal van Hotel Sistermans; deze receptie zal wor den gevolgd door de vertooning van de film „Waar een wil is is een weg". De vertooning van deze film zal des avonds te half 8 worden herhaald. Behalve de vereeniging jubileeren mede de penningmeesteresse, mevrouw Payens Kamphuijs en de secretaris, de heer J. H. A. Vooren. Kareltje, ik ga hulp halen, 't Gaat rege nen, daarom doe ik de putdeksel zoolang maar dicht. (Woche im Bild) HAAGSCHE POLITIERECHTER. De landarbeider G. J. K. te Noor d- w ij k heeft een hond, die hem niet toebe hoorde en die toevallig met. hem meeliep, verkocht. De politierechter heeft hem wegens ver duistering veroordeeld tot 1 week gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De Officier had een voorwaardelijke straf van 1 maand geëischt. W. Fr. G. te Leiden, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te den Haag, heeft een aantal leden van het Leidsch Studenten Corps opgelicht. De jongen, over wien een zeer ongun stig rapport was uitgebracht, is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk. De eisch luidde 4 maanden. De timmerman D. A. S. en de werklooze J. Th. S. te Voorhout hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van aard appelen te Sassenheim. De beide jongelui, die als zeer onbe trouwbaar bekend staan, zijn conform den eisch van het O. M. veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter heeft den werklooze J. v. d. B. te N o o r d w ij k e r h o u t, die gelden, die hij voor een spaarkas had ge ïnd, heeft verduisterd, veroordeeld tot 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met 1 jaar proeftijd. Hij heeft daarbij in aanmerking genomen, dat verd. gehuwd is en 6 kinderen heeft. Met dit groote gezin moest hij rondkomen met een steun van 14 per week. Als verdediger trad op mr. Loeb, die zeide, dat de schuld ook bij dengene lag, die verd. heeft aangesteld om geld te in nen, wetende in welke benarde omstan digheden de man verkeerde. De eisch luidde 4 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. J. H., te Voorschoten, heeft in een café een tweetal menschen mishandeld. Eén van hen was in het gelaat opgezwol len. Conform den eisch heeft de politierech ter den man, die voor zeer kort uit de ge vangenis is ontslagen, veroordeeld tot 25.boete subs. 25 dagen hechtenis. DeLeidsche schippersknecht W. I. W. stond terecht wegens valschheid in ge schrifte. Verd. heeft bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden opgegeven dat hij over zekere week 17.50 had verdiend, terwijl hij in werkelijkheid 22.50 had ontvangen. De schipper, bij wien verd. die week heeft gewerkt, verklaarde, dat deze inder daad 17.50 heeft verdiend. De andere f 5.zou verd. van den kapitein hebben geleend. De politierechter heeft de zaak voor on- bepaalden tijd aangehouden, teneinde de waarheid van deze woorden te onderzoe ken. HET SLACHTEN VAN VARKENS TE UITHOORN. De dieren worden niet eerst bedwelmd. De Sophiavereeniging heeft in December het proces-verbaal doen opmaken tegen den heer Steenkamp, directeur van de Ba- confabriek te Uithoorn, die in het abattoir aldaar varkens zou hebben doen slachten op een wijze, welke volgens de vereeniging tot bescherming van dieren, de Sophiavereeni ging, onnoodig wreed was en die bovendien in strijd zou zijn met de vleeschkeuringswet. De varkens blijken in dit abattoir nog op de metnode geslacht te worden, die wel door de veewet wordt toegelaten, doch niet door de vleeschkeuringswet. In tegenstelling met de slachtingswet, bijvoorbeeld te Amster dam, waar bedwelming voorafgaat, worden te Uithoorn de dieren aan de achterpooten opgetrokken en daarna bedwelmd. De pooten zouden daarbij soms zelfs breken. Kortgeleden is deze zaak voor het Kan tongerecht behandeld, doch uitgesteld voor nader getuigenverhoor, dat hedenmorgen plaats had. Dr. Veenstra is van oordeel, dat 'n huma ner wijze van slachten mogelijk is, b.v. door bedwelming en daarna ophijschen. Verd.: Wie is voor de wijze van slachten aansprakelijk? Dr. Veenstra: In de eerste plaats het hoofd van den dienst, maar ook de direc teur van de Baconfabriek. De burgemeester van Uithoorn, de heer Kool, verklaart te weten, dat de Uithoorn- sche wijze van slachten in strijd is met de vleeschkeuringswet. In Uithoorn zijn plannen ontworpen om dit systeem te wijzigen in overeenstem ming met de vleeschkeuringswet. Men wacht echter de uitspraak in deze zaak af. Get. Smit, inspecteur van de Sophiaver eeniging verklaart, dat een slachtknecht van het Uithoornsche slachthuis hem heeft gezegd, dat er in dat abattoir voor varkens niet van de Baconfabriek afkomstig, wel een andere procedure wordt gevolgd. Deze dieren zouden wél eerst worden be dwelmd. Verschillende Uithoornsche autoriteiten op slachtgebied ontkennen de mogelijkheid hiervan. De kantonrechter besluit daarom de zaak weer uit te stellen en de slacht huisknechten te ondervragen. Voortzetting 10 Mei a.s. LAATSTE BERICHTEN UITVAART PASTOOR KITSLAAR. Hedenmorgen heeft te Zeeland in Noord- Brabant onder enorme belangstelling de plechtige uitvaart en begrafenis plaats ge had van den op 1 Mei tengevolge van een aanrijding overleden pastoor J. Kitslaar, geestelijk adviseur van het Wit-Gele Kruis. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door Z. Exc. dr. Deckers, minister van defensie, het lid van Ged. Staten van Noord-Brabant mr. Kipp en voorts door tal van geestelij ken en afgevaardigden van sociale- en standsorganisaties. Na de kerkelijke plech tigheid, waarvan de H. Mis van Reqwun werd gecelebreerd door den hoogeerw. heer P. Verkuyl, die ook de lijkrede hield, ge schiedde de begrafenis op het kerkhof al daar. INTERNATIONALE VTERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. Naar aanleiding van een bericht in „Volk en Vaderland" omtrent de Internationale vierdaagsche afstandsmarschen, welke van 23 tot en met 26 Juli as. te Nijmegen zul len worden gehouden, verzoekt het hoofd bestuur van den Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding ons, er de aandacht op te vestigen, dat het een vaste regel is, waaraan ook dit jaar streng de hand zal worden gehouden, dat groepen, die als vertegenwoordiging van een politieke rich ting, welke ook, aan de marschen wen- schen deel te nemen, niet tot deelneming worden toegelaten. Zoo ook- worden uitingen van politieke gezindheid tijdens de marschen, welke ook, niet geduld, op straffe van uitsluiting van deelneming. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. De politie te Maassluis heeft dezer dagen gearresteerd zekere T. B. en G. A. v. D.. die beiden door het plegen van valschheid in geschrifte, ni. door het te laag opgeven van hun gezinsinkomsten,* onrechtmatig steun hadden getrokken. Voorts zijn nog zes andere personen bij deze arrestatie, waarbij zoowel de gemeente als het njk voor pl.m. 1000 gulden zijn benadeeld, be trokken. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. HET ONGELUK TE ADAM. Kraandrijver overleden. De kraandrijver, die bij het ongeluk op het emplacement van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" te Amsterdam giste- ren ernstig werd gewond en naar het Onze j Lieve Vrouwegasthuis werd vervoerd, is daar eenige uren na aankomst aan zijn ver wondingen bezweken. INBREKER DOOR SCHOT IN HET BEEN GEWOND. In den afgaloopen nacht te omstreeks twee uur ondekte de heer Fischer te Poel dijk, dat inbrekers bezig waren aan de tuin- zijde van zijn woning binnen te dringen. Middels een juist passeerenden nachtsto ker werd de rijksveldwachter Gevers ge waarschuwd, waarna in den tuin een on derzoek werd ingesteld. De inbrekers ble ken echter verdwenen te zijn, doch werden even later aangetroffen bij de woning van den tuinder A. Persoon, aan den Poeldijk- schenweg. De mannen sloegen op de vlucht, waarbij de veldwachter hen sommeerde te blijven staan, en daartoe twee schoten in de lucht loste. Een van de drie personen, die weg liepen bleef daarop staan en werd gearresteerd. Tijdens zijn overbrenging naar het bureau bedreigde hy den veld wachter. Toen de arrestant plotseling naar zijn broekzak greep, loste de veldwachter een schot, dat den inbreker in het rechter been trof en hem deed neerstorten. Dr. Ter Haar adviseerde den man naar het zieken huis te Den Haag te doen overbrengen. De man bleek te zijn de 45-jarige W. K., een goede bekende van de Haagsche politie, die pas onlangs vrijgekomen was van vier ja ren gevangenisstraf, wegens inbraak en diefstal Hij weigerde de namen te noemen der beide andere personen, waarnaar de politie thans een onderzoek in stelt. Heffing op boter. De heffing op boter en de prijs van de vervoervergunning voor buitenlandsche bo ter is voor de volgende week vastgesteld op 1.10. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: W. J. Hofman jm. 3( j. en J. C. G. Punselier jd. 33 j. M. Brou wer jm. 23 j. en M. C. Compier jd. 20 j. - C. C. Honsbeek jm. en J. Nieuwkerk jd. Overleden: G. v. Dijl zn. 25 j. 14 W. Koetsier dr. 1 j. K. Crama-Fijnen buik vr. 41 j. J. A. Peeman m. 60 j. stellen, waardoor nabij de brandkast traan gasbommen verbrijzeld werden, doch dc bandieten wisten met behulp van natte doe ken de werking van het traangas te neutra liseeren en verdwenen met een buit van ongeveer tienduizend dollar. Te Boston hielden vier bandieten een auto aan, waarmee een bedrag aan geld werd gebracht van den bank in Boston, naar een bank in South Weymouth in Mas sachusetts. In dit gevai viel hun een buit van 21000 dollar in handen. Tenslotte wordt uit Deshler in den staat Ohio gemeld, dat vier bandieten drie em ployés van een bankfiliaal opsloten en er vandoor wisten te gaan met de aanwezige kasgelden ten bedrage van verscheidene duizenden dollars. DE SNELSTE LOCOMOTIEF TER WERELD? NEW YORK, 3 Mei (V£>.) In de werk plaatsen van de American Locomotive Works te Schenectady is een locomotief ge reed gekomen, die volgens deze fabriek de snelste locomotief ter wereld zal zijn. De locomotief, die gebouwd is in opdracht van de Chicago Milwaukee and St. Paul Rail road is geheel gestroomlijnd en zal een ge stroomlijnde trein trekken met een gemid delde snelheid van 160 K.M. per uur, doch zal zoo noodig een maximum snelheid van 190 K.M. per uur kunnen bereiken. Deze nieuwe machine is een stoomloco motief, die genoemde maatschappij wil ge bruiken om op de lijn ChicagoSt. Paul te ooncurreeren met de z.g. Bulingtons, twee gestroomlijnde treinen, gedreven door Die- sel-electrische locomotieven, en met de snelle, door gewone stoomlocomotieven van zwaar model gedreven treinen der Nort- Western Railways. MARKTBERICHTEN TELEGRAMMEN BANKOVERVALLEN IN DE VEREENIGDE STATEN. CHICAGO, 3 MeL (VJJ.) Een drietal bankovervallen hebben gisteren weer ge toond, dat het gangsterdom in verschillende deelen van de Vereenigde Staten nog steeds volgens de oude methoden opereert en meestal met succes. Drie met machinegeweren gewapende bandieten drongen het filiaal te Park Ridge binnen van de Citizens' State Bank en dwongen de aanwezige employés plat op den grond te 'gaan ligegn, terwijl zij de brandkast plunderden. Een der employés wist een alarm-installatie in werking te Effectenkosrsan Verstrekt uoor: INCASSO-BANK N V., 3 M«i 1935 V.K. lieden Industrie: Alg. K.unst2. Unie -37/s 28% Berkcis Patent 431/a 44% CaJve Uelit c. v. A 60% 62% Kuchenm A cc. Ned Ford 242% 250 Philips Gem. öez. 242 24?% 92% 94% tr oleum; -on. Olie 1581/2 162% 'erlak 98% 921/s -ubber: Adam Rubber 100 1017s Jell Bat Rubber 61% J ICO 105% 106 terbadjadi 54 543/, Scheepvaart: Ju de Vaart N. Scheepv. Unie 33% Oude Boot Mijnbouw: Boeton 45 Alg. Explor. Mij 164% Suiker: tf.V. Adam 186 187% Vorstenlanden 19% 197s lava Cultuur 98% 981/, N.1.SU. 91% 917s labak: Dell Mij. 123% 126 Senembah 131% Dell Bat Tabak 1281/4 1343/, Dostkust 281/2 Am Fondsen: Am SmcRing 25 Anaconda 8716 8% Ass. Gas en Elec As Bethlehem SteeJ U>% 15% Jities Service Vs 7s Jentral Public. Jontinentai Uii H#/l6 Jen. Aviation 2% 23/, Lnt Nickel 16% Kennec. Copper 11% ll»/is Milwaukee Vl6 ld. Pref. Vg 7s Kees port Tin PI. 62% North American 8 Nevada Shell Union Unit St Leather 3%s 3%s Union Pacific 53% Wabash 7/s United St SteeJ 5%6 5u4s Tidew Aae. Oil 197/l6 LEIDEN, 3 MeL Kaas. Aanvoer 59 partijen, Goudsche kaas 45 partijen, Leid- sche kaas 14 partijen. Ie soort Goudsche kaas ƒ13—13,50, 2e ƒ11—12, le Leidsche kaas ƒ13—14, 2e ƒ10—12, Handel traag. 3 Mei. Vee. Aanvoer totaal 977 run deren, 379 kalveren, 1311 schapen en 1127 varkens. Stieren 29: ƒ65235, per kg. 29 42, handel matig. Kalf- en melkkoeien: 278: 80195, handel stug. Varekoeien 451: 65130, handel matig. Vette ossen 219: ƒ85—225, sch. a. d. h. 32—54 ct. per kg., handel stug. fok, 610, handel matig Vette kalveren 48: 2855, sch, a. d. h. 4372 ct. Nuchtere kalveren 331: ƒ36.50 handel vlug. Vette schapen 600: 1218, handel lui. Zuiglammeren 149: 812, Mestvarkens 543: 1936, Biggen 674: 1115.50, handel minder. Paarden 11: ƒ80230, Bokken en geiten ƒ12: 26. DELFT, 2 Mei. Vee. Paarden 50 150. kalfkoeien 100200, varekoeien 70 150, nuchtere kalveren ƒ39, magere varkens ƒ1636, biggen 816, schapen met lam 1827.50. lammeren 2.505.5Q geiten of bokken 27, alles per stuk; rundvleesch 324252 c. per K.G., Aan voer 12 paarden. 195 runderen, 4 graskal veren, 273 nuchtere kalveren, 286 magere varkens, 874 biggen, 48 schapen of lam meren, 809 weide! ammeren en 9 geiten of bokken. ALKMAAR, 3 Mei. Kaasmarkt. Aange voerd 46 stapels, zijnde 127.000 K.G. Fa briekskaai kleine 12.50 per 50 K.G. Boe renkaas kleine 11.per 50 K.G.! Boeren kaas commissie 12.per 50 K.G. Handel matig. NIEUWVEEN, 2 Mei. Eierenveiling. Aanvoer: 2792 kippeneieren f2.152.50 en 341 eendeneieren f 1.752.per 100 stuks. Kaas 16 ct. p. pond; bananen 16 ct. per 5 stuks, sinaasappelen 11 ct. per 4 stuks. 1020, Fkxrex 2035, Ellen PouLsen 30 55, Edith Helen 15—30, Briarcliff 12—24, Else Poulsen 4070, Gloria Mundi 4075, Sugar Ohlson 3045, Leeuwenbekken 15 25, Seringen 3550, Rhododendron 2035, Lathyrus 712, Tulpen 612, Clematis Prins Hendrik 2.102.30, Hortensia p. st. 3045. NIEUWKOOP, 2 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd 5379 eieren. Kippeneieren f 1.902.40, Eendeneieren fl.601.95 per 100 stuks, Kaas f 0.150.16 per pond. Veur, 2 Mei. Groenlten veiling. Kropsla le soort 200.3.80, 2e soort 11.60, Stoofsla ƒ0.05, Spinazie per 4 K.G. ƒ0.18 0.28, Bloemkool le soort 510.2e soort 2—5.—. AARLANDERVEEN, 2 Mei. Vrije Vei ling. Kipeieren 1.802.50, eendeneieren 1.701.80, per 100 stuks; boter 6062 ct., kaas 1618 ct., per pond. BOSKOOP, 2 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1016, Hadley 3045, Cladius Pernet 15—26, Butterfly 20—40, Wilh. Kordes 15— 25, Mme Jules Bouché 1525, Rosalandia WISS EL NO TE ERIN GEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.17 Berlijn 59.62 New York1.48 Parijs 9.753/4 Brussel 25.06 Zwitserland 47 90 Milaan 12.25 Madrid 20.25 Oslo36. Kopenhagen 32.— Stockholm 37. Weenen Praag6.I8I/2 Boedapest Prolongatie 3 3/4 pCt. BEURSOVERZICHT. De actie tegen den gulden in verschil lende Engelsche bladen, die de laatste week iets minder fel was geweest, is thans weer herleefd, waarschijnlijk in verband met de devaluatie van den Danziger gulden. Op de wisselmarkt was de uitwerking uiterst ge ring en de noteeringen ondergingen hier weinig verandering. Op de effectenbeurs daarentegen scheen de vrees weer de over hand te hebben, gezien de vaste stemming voor aandeelen en de ongeanimeerde hou ding van Nederl. Staatsfondsen. In sommige kringen werd de meening geuit, dat de aan- koopen op de aandeelenmarkt geschiedden voor buitenlandsche rekening die op deze wijze guldens a la baisse wil speculeeren, daar de koopsom slecnts gedeeltelijk wordt voldaan. Hieraan schreef men de stijging van den koers voor prolongatie tot 3 3/4% toe. Kon. Olies hadden de leiding; de no teering avanceerde tot 153 1/4%, doch later daalde de koers weer met 1 3/4%. De Ame- rikaansche soorten waren daarentegen nauwelijks prijshoudend. Van de Industri eel en verbeterden Philips ruim 1%, doch het slot lag per saldo iager. Unilevers waren willig en verbeterden tot 95%, doch de hoogste koers kan zien niet geheel handha ven. De Kunstzijde-waarden lagen buiten de belangstelling. Tabakken waren zeer vast, onder leiding van Deli Batavia's die 6 1/2% hooger waren in verband met het gunstige jaarverslag dezer Mij. Suikers lagen goed prijshoudend. H.V.A.'s zetten 2% vaster in, doch het avance ging weder om verloren. Rubbers waren goed van toon. A'dam Rubbers stelden zich 1% boven het vorig niveau. Scheepv. lagen vast; Ned. Scheepv. Unies waren een fractie beter. Amerikanen waren nagenoeg onveranderd. Duitsche obligaties bleven eveneens op peil. De Nederlandsche obligatiemarkt was nau welijks prijshoudend. Zoowel de 4% Ned. en Ned.-Indië als Oude Schuld waren een kleinigheid luier. (Linkerhelft van het bord wit; rechter- helft: roode jrand met rood doorge- teP)=Aande rechterzijde De linker-* der straat is straathelft isjparkeeren dus vrij. verboden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3