PRUIM-TAMR 1 VRIJDAG 3 MEI 1935 DE LFJDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naai waarnemingen verricht m den morgen van 3 Mei 1935, medegedeeld door het Kon Ned. Met inst. te De Bilt Hoogste barometerstand 769.5 te Ween en. Laagste barometerstand 754.6 te Vardö. Verwachting tot den avond van 4 Mei: zwakke tot matigen Oostelijken tot Zuide- wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer be houdens kans op on weer, iets warmer. Het gebied van hoogen luchtdruk trekt langzaam naar het Zuidoosten weg; de de pressie vormde een secundaire in de Golf van Biscaje, die zich over Zuid-Frankrijk uitstrekt. In Zweden steeg de luchtdruk in den nacht eenig milimeters. Ver in het Noord oosten pass eer en nog depressies uit de Pool- zee afkomstig, terwijl boven Groenland ook de luchtdruk hoog bleef. In het Westen en Zuiden werd het iets warmer, in het Oosten bleef het nog koud; in Polen vriest het nog sterk, evenzoo in Noord-Scandinavië. Het minimum in het Zuid-Westen bracht nog geen regen van beteekenis. Het is te verwachten, dat dit minimum langs de kusten eenige warmte zal brengen, doch dat de koude stroomingen over het continent zullen aanhouden. VAN ONZE ADVERTEERDERS. IN DE ARK VAN NOë. Een drijvende tentoonstelling. Als een tweede ark van Noë vaart het schoolmuseum „Klein Artis" door het land, volgeladen met dieren, levende en doode. Deze dagen ligt het tentoonstellingsschip te Leiden gemeerd,aan het Galgewater. Niet alleen voor leerlingen der scholen, maar voor iedereen is een bezoek aan deze interessante collectie aan te bevelen. In klein bestek wordt een overzicht gegeven van de in de vrije natuur levende dieren in ons vaderland en in Indië. Vele opgezette dieren, vooral vogels, en allerlei merkwaardigheden uit de natuur o.a. eetbare vogelnestjes, wespennesten en koralen zijn hier tentoongesteld. Ook leven de dieren zijn er te kust en te keur; pape gaaien en Japansche nachtegalen, snate rende groepjes tropische vogeltjes, apen en slangen, een vos en zeer mooie tropische visschen in aquariums. Schoolkinderen kun nen hier hun kennis opfrisschen en boven dien zich amuseeren. Ook ouderen zullen in deze zeer uiteen loopende collectie allicht iets van hun gading vinden. L. Erades Jr.-rijwielen. Hedenmiddag wordt in perceel Hooge woerd 158, nabij de Plantage geopend de nieuwe rijwielzaak van L. Erades Jr. De heer Erades kreeg zijn opleiding in de bekende zaak van zijn vader, die eerst in de Molensteeg en later in de Doezastraat tezamen nu al 30 jaar, dit bedrijf uitoefent Hier heeft de heer Erades Jr. het bedrijf grondig geleerd, zoodat hij met de geheele montage en reparatie tot in alle ondedeelen op de hoogte is. Alles tot zelfs het repa- reeren van gebroken buizen, kan nu in de werkplaats van den heer Erades geschie den. Het perceel waar de heer Erades deze nieuwe zaak heeft geopend is geheel geres taureerd en een nieuwe werkplaats is er bij gebouwd. De zaak is vooral gespeciali seerd in Simplex-rijwielen en motoren, en Juncker, maar natuurlijk zijn ook alle an dere merken er te krijgen. Wij wenschen den heer Erades Jr. veel succes. dank; onder zijn voorzitterschap groeit en bloeit V.O.D.O. en bood een kleine her innering aan uit naam van de Afd. Leiden, terwijl Mej. Wessels dank bracht aan Mevr. de Ruiter, die zich achter de coulissen niet onbetuigd had gelaten. De avond werd besloten met nog eenige liedjes uit ouden tijd door Mevr. Driessen, begeleid door de dames v. d. Heyden en v. d. Broek. V.O.D.O. mag met zeer veel genoegen terugzien op dezen avond, die alleszins zeer geslaagd mag worden genoemd. KJJVf.V. „ST. PETER KANIS". BRIEF UIT ZWEDEN De goascnenstlge heropleving in Scandinavië en de positie der Katholieke Kerk. Bijzonder in Zweden heeft de Katholieke Kerk een moei lijke positie. .„W ..v.V,-.» w..„ J?.2W AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Kerkconcert Don Kozakken-koor. Pieterskerk, 8 uur. Vrijdag. Erika's Mann's „Pfeffermühle", Schouwburg, 8.15 uur. Zondag. Stemming candidatenlijst R. K. Staatspartij voor den Gemeente raad. Maandag, Herdenking 350-jarig bestaan der Maria-Congregatie, Stadsgehoor zaal, 8.30 uur. Maandag, bijeenkomst Studieclub (machine- zetters) Kath. Graf. Bond, 8.15 uur, Bondsgebouw. Maandag, De Hfcnze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Maandag. „Madame Sans Gêne", Rotter- damsch Hofstad Toon eel, Schouw burg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 April tot en met Zondag 5 Mei as., waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, teL 274 heerlijke domkerken vertellen, is op den dag van heden een moeilijk diasporagebied der Katholieke Kerk. De zestiende eeuw heeft met zijn Reformatie in de Scandina vische landen, bijzonder echter in Zweden, volkomen met het katholicisme afgerekend. Zweden is het bolwerk van het protestan tisme geworden zoo als het zich zelf pleegt te noemen. Echter, ondanks alle moeilijkhe den die de wetgeving andere christelijke godsdiensten in den weg legt, heeft de Ka tholieke Kerk steeds weer geprobeerd, dit land weer tot de Moederkerk terug te bren gen. Al het werk heeft echter weinig succes. De moeilijkheden der bekeering waren te groot, iedere bekeerling toch werd uit Zwe den gewezen. Een verlichting kwam eerst toen in de jaren 1873 en 1875 de verban ningsdekreten werden opgeheven en de godsdienstvrijheid verkondigd werd. On danks dat zijn ook de resultaten op dit oogenblik nog gering. Sinds 1923 is de vroegere Münchener Dompriester Johannes Müller apostolisch vicarius van Zweden. Onder zijn leiding is het katholieke leven meer en meer opge bloeid. Van de hedendaagsche moeilijkhe den kan men zich ©erts goed een voorstel ling maken, wanneer men bedenkt, dat on der de zes millioen Zweden slechts 4000 ka tholieken zijn, die door ongeveer 28 pries ters bediend worden. Daarbij komt nog, dat deze kleine kudde over heel het land ver spreid is, tot in het hooge Noorden, zoodat een katholiek leven voor velen nauwelijks mogelijk is. Een nog grootere moeilijkheid echter be reiden de vele verordeningen van den staat voor andere geloofsbelijdenissen. Hoewel godsdienstvrijheid afgekondigd is, is toch daarvan weinig te bemerken. De Katho lieke Kerk b.v. mag geen eigendom bezit ten, mag geen kloosters stichten en voor de katholieken zijn verschillende ambten ontoegankelijk. De Burgerlijke stand voor katholieken berust geheel in handen van de Luthersche Clerus. De katholieke regis ters gelden niet, de katholiek moet zich tot den protestantschen dominee wenden in wiens parochie hij woont. Voorts moet ieder Zweedsoh katholiek belasting voor de Zweedsche Lutheraansche Staatskerk be talen. Dit alles vormt voor de katholieken een grooten last, die vooral drukt op het mis- sioneeringswerk. De katholieke priesters en kloosterlingen, tendeele Duitschers, hebben zich echter niet laten ontmoedigen. Voor loop ig heet het, de talrijke vooroordeelen op zij te zetten, die men nog immer tegen het katholicisme heeft. Dit is een zware, doch beteakenisvolle arbeid, want in den loop der eeuwen, hebben de meesten door littera tuur en geschiedenisonderricbt een volko men valsch beeld der Katholieke Kerk ge kregen. Als deze vooroordeelen maar eerst eens opgeruimd zullen zijn, wanneer de Zweed ziet, wat de Katholieke Kerk eigen lijk is, dan zaj hij zien, wat hij door de Re- j formatie verloren heeft en wellicht zal dan het uur van de terugkeer naderbij komen. LUCHTTEMPERATUUR. 15.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Vrijdagnamiddag 7.57 uur tot Zater dagmorgen 3.56 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Zaterdag 4 Mei vm. 3.15 uur en nam. 3.38 uur. RONDOM EEN CANDIDAATSTELLING. Aan de twee ingezonden stukken, die wij naar aanleiding van de candidaatstelling der R.K. Staatspartij voor den gemeente raad ontvingen, hebben wij alreeds de noo- dige aandacht geschonken. Den inzenders die niet onderteeken den en alleen aan ons hun namen bekend maakten willen wij het volle pond ge ven en wij willen hier nog het volgende uit hun beschouwingen (die parallel loo- pen) citeeren: „Dat alles (bedoeld is: verlies van stem men voor de R.K. Staatspartij) moet wor den voorkomen, en kan worden voorko men, als óf een der middenstandscandi- daten zijn plaats in ruil geeft aan een ar beider óf het Bestuur van de kiesver. zoo danige maatregelen neemt, dat het nog mogelijk wordt, een R.K. arbeider in den Raad te krijgen op de lijst van de R.K. Staatspartij". De andere inzender oppert hetzelfde denkbeeld en voegt eraan toe, dat, als zulks (ruiling van plaatsen op de lijst) niet ge schiedt, óf kamolieke stemmen naar een andere partij dan de R.K. Staatspartij zul len gaan óf deze zullen worden uitgebracht op no. 8 van de lijst der R.K. Staatspartij. „Beide oplossingen zijn verkeerd" aldus inzender. Op de mogelijkheid en wenschelijkheid van het geopperde denkbeeld (ruiling van plaatsen op de lij^t) willen wij hier niet ingaan. Wij willen hier alleen wijzen op een groote misvatting van den laatst-geciteer- den inzender. Hij noemt in één adem: het stemmen op een andere lijst, dan die der R.K. Staatspartij, en het stemmen op no. 8 van de lijst der R.K. Staatspartij. Tus- schen beide is echter een heel breed ver schil. Het stemmen op een andere lijst, dan die der R.K. Staatspartij, kan worden beschouwd als vaandelvlucht, het geven van voorkeurstemmen op de lijst der R.K. Staatspartij volstrekt niet! Hoewel wij het uitbrengen van voor keurstemmen niet willen propagee- ren, achten wij het echter volstrekt niet in alle gevallen veroordeelingswaardig of slechts ook maar eenigermate veroordeelenswaardig of iets minder goed als een katholieke kiezer niet op no. 1 stemt, doch op een ander van zijn lijst. Deze kantteekening meenden we van daag te moeten maken naar aanleiding van de bedoelde ingezonden stukken. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE BELANGEN DER SLECHT- HOORENDEN. Een pantomime-avond van V.O.D.O. Gisteravond gaf de Pantomime-club V.O.D.O. onder leiding van Mej. W. Wes sels uit den Haag, een uitvoering in de „Graanbeurs". De voorzitter, de heer W. E. de Ruiter, opende ongeveer half negen den avond, heette allen hartelijk welkom, inzonder- Servaas' Muziekhandel. In verband met de nieuwbouw van het Stadhuis moest ook de bekende muziek handel van Servaas op de Breestraat ver dwijnen. In het nieuw verkregen pand is deze zaak er echter niet op achteruitge gaan. Want vooreerst ligt de nieuwe zaak slechts op zeer korten afstand van de oude verwijderd en dus ook in het centrum der stad. Het is n.1. het pand Koornbrugsteeg 5, waar vroeger de goud- en zilverhandel der firma Driessen was. En het tweede voordeel is dus, dat de firma Servaas er, was het tweede pand betreft zeer op is vooruitgegaan. Want deze zaak ziet er uit en inwendig zeer aantrekkelijk uit en was bovendien door de inrichting voor deze branche zeer geschikt. De muziek is nu overzichtelijk gerangschikt, de muziekin strumenten vonden een goede plaats en het geheel ziet er dus bijzonder smaakvol uit. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de fir ma Servaas zal haar muzikale cliëntèle niet alleen hier behouden, maar zeker nog meer uitbreiden. heid de Presidente der Afd. Leiden van de Vereen, tot bevordering der belangen van S.H., Mevrouw T. Kranenburg-Siemens, en de overige bestuursleden dier vereen, en wenschte allen aanwezigen een prettigen avond toe. Spreker wees erop, dat het Pantomime- spel zoo bij uitnemendheid geschikt is voor slechthoorenden, doch dat dit spel ook zeer veel volharding en doorzettingsvermogen voor hen kost. Tot nog toe heeft V.O.D.O. op haar uitvoeringen het Pantomim-spel alleen gegeven met eu door S.H. Goedhoo- renden werden dan bereid gevonden den avond verder te helpen vullen. Dezen avond is V.O.D.O. een stap verder gegaan en spe len S.H. gecombineerd met G.H., wat voor de S.H. een dubbele inspanning beteekent. Voor dit samenspelen werden leerlingen van de Burger-zangschool bereid gevonden met nog andere dames en heeren. Het programma zag er veelbelovend uit, en heeft ook veel, zeer veel moois gegeven. De schilderijen, op oud Fransche liederen, in beeld gebracht door Mej. Wessels, ge zongen door Mej. G. Versteeg en keurig op de piano begeleid door Mej. Riet v. d. Broek, de alleraardigste liedjes, gezongen door Mevr. A. Driessen-Hofman en begeleid door Mevr. M. v. d. Heyden-Brakel, de tableaux waaronder grootmoeder en kleinkind, de Gavotte, keurig uitgevoerd door leerlingen van de Burgerzangschool en ten slotte de Hexendans van Mej. Oostermersen, leer linge van Mej. Wessels deden den avond vóór de pauze omvliegen. De verschillende Dames, die zich zoo bij uitstek verdienstelijx maakten, hadden al len een keurig bloemstuk in ontvangst te remen. Na een kwartiertje pauze gaven leerlin gen van de zangschool een voorstelling van een Jaarmarkt in 1840, waar de stemming goed inzat. De aardige costumes van koop vrouw, koopers, soldaat liedjeszanger en anderen en de liedjes van de marktlui ga ven een leuk geheel. Na deze jaarmarkt bracht de heer de heer de Ruiter mej. Wessels uit naam van V.O.D.O. hulde voor aile moeite en inspan ning, die zij zich voor dezen avond heeft getroost en bracht eveneens dank aan den secretaris, den heer J. A. Christiaanse, voor diens groote activiteit Mevrouw T. Kranenburg-Siemens zei den voorzitter van V.O.D.O., den heer Ruiter, Tot sluiting van het winterprogramm a hield de K.J.M.V. gisterenavond een goed bezochte ledenvergadering. Na de gebruikelijke behandeling van no tulen en ingekomen stukken werd den le den het voorloopige zomerprograimma voorgelegd bevattende o.a.: Eenige fietstochten, voetbalwedstrijden, een excursie naar de Lichtfabrieken en een tocht naar de wereldtentoonstelling te Brussel. Op verzoek der leden warden de excur sies nog uitgebreid met een bezoek aan de K.L.M. en een Brouwery. Vervolgens werd in verband met het na- deelig saldo een voorstel, van den heer Ge ij er, om de bondscontributie over 1935 door de leden inplaats van door de ver- eeniging te doen betalen, met 2 stemmen tegen aangenomen. Als Lustrum commissie worden vervol gens benoemd de heeren J. Jansen, M. G-eijer en J. Pierrot, welke commissie nog met 2 léden zal worden aangevuld. De voorzatter deelt nog mede, dat het Eigen Huis van 15 Mei tot 1 Sept .as. zal gesloten zijn en vestigt de aandacht op het plaatsen van de gereedgekomen aandee- len tot delging van de bestaande oude schuld. In October as. zullen de Bakker-, Banket- bakkers-, Zuivel- en Slagers-vakcursus we derom een aanvang nemen, terwijl bij vol doende deelname ook een Textielgroep zal worden gevormd. Als propagandaleider wordt .vervolgens de heer M. Ge ij er benoemd, aangezien de heer J Jansen, door zijn werkzaamheden als Lustrumcommissie-voorzitter, de eerste functie niet meer kan waarnemen. Bij de rondvraag worden nog enkele vra gen gesteld, waarna de vergadering met K.J.M.V. groet gesloten wordt. WIJZIGINGEN IN DE DIENST REGELING. In de verbindingen met en rond Leiden. Lijnen HaarlemLeidenden Haag en LeidenW oerden Geen wijzigingen van beteekenis. Trein no. 1099 stopt te Warmond Zondags van 30 Juni tot 1 September, de treinen 1048 en 1139 stoppen op Zon- en feestdagen te War mond van 19 Mei tot 1 September. Amsterdam H.AalsmeerHoofddorp Haarlem: Te IJ weg stoppen geen treinen meer. Twee nieuwe sneltreinen worden inge legd op Zon- en Feestdagen, van 30 Juni tot 1 Sept. Trein no. 3575, V. Amsterdam H 9.40 stopt te Aalsmeer Haarlem A. 10.35. Trein 3578 V. Him. 17.20 stopt alleen te Aalsmeer. Amsterdam H. A. 18.06. Trein no, 3505/3569 V. Aalsmeer 8.18 in plaats van 8.07, Him. A. 8.46. HoofddorpLeiden: De treinen 3738, V. Leiden 10.10 en 3745 V. Hoofddorp 8.31 vervallen. Te Sloterweg Z. wordt niet meer gestopt AalsmeerUithoorn: Te De Kwak el wordt niet meer gestopt. Enkele treinen liggen van 2 tot 13 minuten vroeger of later. Trein no. 3586 V. Uithoorn 7.44 wordt V. 8.04 (ook Z. en F.). UithoornAlphen: Enkele minuten verschik NieuwersluisUithoorn: Trein V. Nieuwersluis 7.36 wordt V. 7.10 Uithoorn A. 8.01. GoudaAlphen: Geen wijzigingen, slechts enkele minuten verschil. Handelsregister K. K. Wijzigingen: 2287. J. Ie Rivière, Lei den, Haven 52, rund-, kalfs-, lams- en var kensslagerij en verkoop van fijne vleesch- waren. Uittr. E.: J. la Rivière, d.d. 1 April 1935. Wijz. handelsn. in: H. B. la Rivière. N.E.: H. B. la Rivière, Leiden. 351. Naamlooze Vennootschap „Handel- Maatschappij „De Veluwe" Leiden, Kort Galgewater 1315, hoofdz.: 's-Graven- hage, detailhandel in boter, vet koffie enz. Uittr. Beh. fil. Leiden: J. W. de Man, Lei den. N. Beh. fil. Leiden: J. Schouten, Lei den. 279. N.V. Schelpkalk, Leiden, Nieuwe Rijn 64a, fabricage van en handel in schelpkalk. De zaak is met ingang van 1 April 1935 in liquidatie getreden. Vereff.: P. F. van der Wallen, Brielle; H. C. M. Dolk, Amsterdam en B. Mulders, Meppel. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde de hee ren L. J. J. ten Haaf, Den Haag, W. Metz, Rotterdam. Bevorderd: tot arts: mej. E. Sissingh, den Haag, mej. C. M. v. d. Struyff, den Haag, A. Roem, Leiden; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Remarks on Bio- geography", de heer H. C. Blöte geboren te Leiden. STOCKHOLM (K.WJP.) Alom in de Scandinavische landen begint de aloude godsdienstzin uit haar langduri- gen sluimer te ontwaken. Hierbij bedoelen we niet de aandacht te vestigen op ver schijnselen als de Korpela-beweging in het hooge Noorden, waar honderden boeren hun akkers onbebouwd laten liggen, we gens de „nadering van het einde der we reld". De langdurige poolnacht, de onwe tendheid, het gemis aan verkeersmiddelen in Lapland moeten als de hoofdoorzaken van deze excessen beschouwd worden. Toch verdient het verschijnsel als zoodanig onze belangstelling: .evengoed als de „Pinkster beweging" is het een symtoon van den ont- wakenden godsdienstzin der Scandinavi sche volken. De fanatieke strijd die het Christendom in de tachtiger jaren had te doorstaan is uitgeroeid; de onverschilligheid die tijdens de eeuwwisseling alle geestelijk leven ver kilde heeft plaats gemaakt voor warme be langstelling in godsdienstige vraagstukken. Nogaltijd telt het scepticisme talrijke aan hangers, al zijn deze in hun ongeloof dan ook niet zoo geloovig als hun voorgangers, maar tallooze verschijnselen in de tegen woordige Scandinavische gedachten wereld getuigen van een nieuwe houding tegen over het Christendom, in het algemeen en tegenover het Katholicisme, „het Christen dom van voor de Reformatie" in het bijzon der. Overal, zoowel in Zweden als in Dene marken en Noorwegen wordt met liefde en nimmer rustende vlijt gearbeid aan de voorbereiding van den bodem, waaruit een Scandinavische Oxfort-beweging zal uit spruiten. Een groot gedeelte van den verloren tijd. heeft het Christendom in .Noorwegen terug gewonnen maar wat nog" veel meer tot blijdschap strekt, ook in Kopenhagen, een maal de sceptische en radicale hoofdstad van het ongeloovige Noorden wint de be weging naar het „Christendom van voor de Reformatie" voortdurend meer aanhang. De vrijwillige Kerkelijke arbeid, ontmoet in Zweden, vooral in de grootere steden, meer en meer waardeering. Het woord der jeug dige theologen, die een twintigtal jaren ge leden, voor het eerst met frisschen moed uitgingen om te debatteeren in de verga deringen der werklieden-vereenigingen, is in goede aarde gevallen. De officieele So ciaal-democratie is in haar kultureele en politieke achterlijkheid nog niet tot het in zicht gekomen van de godsdienstbehoefte van het volk, maar in de lagere rangen der partij staan de zaken heel anders. De tra- di+ioneele vijandschap is gevolgd door een neutraliteit, die in ieder geval niet „ge wapend" is en veelal veel weg heeft van welwillendheid. De toestand in Stockholm geeft een dui delijk beeld van de ontwikkelingsperiode die het Noorden doormaakt. De hoofdstad telt talrijke, energieke jonge priesters, die met frisschen moed zich wijden aan een taak, waar een vroegere priestergeneratie vreemd tegenover stond. Het jeugdwerk ga randeert resultaten, die niemand ooit heeft kunnen bevroeden. Als voorbeeld kunnen genoemd worden de „settlimmts-beweging in Gamba" en de organisatie der „Mat- theus-kanapen" die metterdaad het zuur- deesem worden der geheele gemeente. De kerkelijke Cursussen voor de studenten- vereen igingen zijn overal een groot succes gebleken. De vroege diensten voor de sportclubs zijn overal met blijdschap be groet; het aantal deelnemers getuigt wat een goed initiatief vermag. Uit verschillen de plaatsen wordt bericht, dat de Zondags scholen voor de kinderen voor het eerst na zooveel jaren weer leerlingen trekken. De Padvindersbeweging trekt juist om haar religieus karakter elk jaar meer leden. Zoo wordt de vrijwillige arbeid van de jongste priestergeneratie overal met sympathie be jegend. Het spreekt van zelf, dat deze nieuw- oriënteering in de steden en de industriedis tricten een geheel ander karakter heeft dan op het edndelboze Zweedsche platte land. Een groote kring van plaatsen rondom de hoofdstad vormt daarmee een eenheid, die duidelijk is afgescheiden van Groot- Stockholm. Dit feit geeft den Zweedschen priesters aanleiding tot allerlei overwegin gen. Vooreerst wordt de kerkelijke orga nisatie, zoo als die in den loop der tijden zich heeft ontwikkeld, als geheel onvol doende beschouwd. Men behoeft niet lang na te denken over de bisschopskeuze, zoo- als <üe de laatste tijden gebruikelijk was, om te beseffen, waar overal de moeilijkhe den schuilen. Dr. Eling Eidem, staat voor een taak. die de krachten van een enkel mensch verre te boven gaat. De ontwikkeling die het Zweedsche Lu theranisme de laatste twintig jaar heeft doorgemaakt is nog altijd niet voltooid. Voortdurend sterker worden het heimwee naar het „Christendom van voor de Refor matie" naar zijn liturgie, zijn heiligen en zijn eenheid, naar Rome tenslotte, waarvan het Zweedsche volk eenmaal door moed willige handen is losgescheurd. Thans gaat het Katholicisme in Zweden nog een zwaren weg. Het land, dat in de Middeleeuwen op een bloeiend katholiek leven kon wijzen, van hetwelk ons de oude

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2