LICHT IN DUIITfDNI) VRIJDAG 3 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN VQAGEN OVED OHJ GELOOF Vraag 54: U stelt allerlei vragen over het „Breviergebed der priesters". Het is natuurlijk niet mogelijk u op deze plaats een eenigszins volledige verhande ling hierover te geven. Maar eenige voor name dingen kan ik u wel noemen. Antw.: Tot het Breviergebed ook wel genoemd het „Officie" (een afkorting van den naam: officium divinum, d.i. het God delijk Dienstwerk) zijn verplicht alle gees telijken, die de subdiaconaats wij ding ont vangen hebben, en ook de plechtig gepro feste paters en kloosterzusters. Van ouds her was het gewoonte dat de priesters en kloosterlingen op geregelde tijden van dag en nacht zich tot het gebed vereenig- den. Achtmaal in een etmaal geschiedde dit: het nachtgebed heette oudtijds Vigiliae d.i. nachtwake, later toen het ver- eenigd was met het dageraadsgebed noemde men het de „Metten en Lau den". (Metten van: Matutinum dageraad; Lauden beteekent: Lofgezangen). Het och tendgebed heet de „Priem" (letterlijk: eerste gebed n.l. van den dag) en vervol gens de gebeden met drie uren tusschen- poos de Terts, Sext, en de Noon (letterl. het derde, zesde en negende uur) dan de Vespers die in de namid dag werden gebeden als avondgebed („vesper" is: avond) en tot slot de „com- Pl eten" welke het etmaal voltooien (completeeren!). In de kloosters en priestercongregaties geschiedden (en in de meeste kloosteror den geschiedt dit nog) deze gebeden ge- zameljjk in het koor, vandaar ook de naam: Koorgebed. Door hun werkzaamheden werden de kloosterlingen en priesters meer en meer genoodzaakt hun „getijden" (wederom een andere naam voor deze gebeden, een naam, welke duidt op de geregeld terug- keerende gebedstijden) buiten het koor, afzonderlijk, te bidden en hun ten gerieve werden sinds de 12e eeuw de brevier hoeken samengesteld. „Brevier" komt van het Lat. woord „breviarium" d.i. korte sa menvatting. Wat is nu de inhoud van het brevier gebed? Het voornaamste deel wordt ge vormd door de psalmen. Voorts bevat het hymnen (kerkelijke lofgezangen), lezingen (gedeelten uit de H. Schrift en beschouwingen daarover en heiligenle vens) en gebeden. Dit overschoone samenstel van lof-, smeek- en dankgebeden is gedacht als een kostelijke omgeving (men vergelijkt het met een „stralenkrans" of een „kostbaar schrijn") van het dagelijksch H. Misoffer en de andere Sacramenten. De verplichting tot het brevierge bed is zeer oud. Zij werd herhaaldelijk en uitdrukkelijk bekrachtigd o.a. reeds door de vierde kerkvergadering van Lateranen in 't jaar 1215. Deze verplichting is voor alle hierboven genoemden een zeer zware: wie een merkelijk deel verzuimt bedrijft doodzonde, tenzij, natuurlijk, hij gedispen seerd is of verontschuldigd wegens onmo gelijkheid bijv. ernstige ziekte. Men behoeft zich niet meer strikt aan de oorspronkelijke gebedstijden te houden. Het is geoorloofd, de Metten en Lauden te „anticipeeren" d.w.z. deze reeds den dag te voren te bid den vanaf 2 uur 's namiddags. Wel is het behoorlijk om zich verder eenigszins aan de tijdsverdeeling van het Koorgebed te houden, zooals dit in de kloosters gebeden wordt. De gebeden moeten met de mond wor den uitgesproken, 't Spreekt van zelf, dat men ze ook met aandacht moet bidden, zoo goed mogelijk en men mag ze niet willekeurig onderbreken. U vraagt ook, hoelang het brevier gebed duurt. Dat is moeilijk te zeggen: de een bidt wat gauwer dan de ander en ook de lengte van het Officie van den eenen dag verschilt van die van den an deren. Zoo varieert den duur ongeveer van één tot 1 Vx uur. Kortgeleden is er een Hol- landsche vertaling van het Brevier ver schenen. Degenen, die tot het Brevierge bed verplicht zijn, moeten het in 't Latijn bidden. Vraag 55: Is men „op zonde" verplicht schulden te betalen ontstaan uit kaartspel, terwijl deze schulden toch niet wettelijk kunnen worden gevorderd? Antw.: Omdat U dit niet vraagt, zullen wij het thans niet hebben over het al of niet behoorlijke van 't maken van groote schulden tengevolge van spel en wedden schap. (Zeker is, dat men vaak zondigt door het verspelen van bedragen, die veel te groot zijn in verhouding tot zijn finan- cieele omstandigheden). Inderdaad kent onze wet geen rechtsvordering toe tot het eischen van betaling van dergelijke schul den, maar zij erkent wèl dat deze moeten worden betaald: immers wie zulke schul den voldaan heeft, kan dit geld niet terug- eischen; spel en weddenschap veroorzaken een z.g. „natuurlijke" verbintenis. Men is dan ook wel degelijk in geweten verplicht zulk een schuld te betalen en zondigt dus, indien men dit niet doet, terwijl men er toe in staat is. Vraag 56: Mij zijn twee gevallen van zelfmoord bekend, waarbij de zelfmoorde naars Kerkelijk werden begraven, terwijl toch aan zelfmoordenaars de kerk. begrafenis geweigerd moet worden. Antw.: Indien menschelijkerwijze zeker vaststaat, dat de Katholiek, die zichzelf doodde, niet gekrenkt was in zijn verstan delijke vermogens, moet de Kerkelijke be grafenis geweigerd worden. Zonder zóó ver te willen gaan als sommigen, die be weren, dat zij die zichzelf dooden altijd ontoerekeningsvatbaar zijn, kan men toch gerust zeggen dat verreweg de meesten van die ongelukkigen in een dusdanigen toestand van overspanning, geestelijke ter neergeslagenheid of angst waren, dat zij hun daad niet met „volle kennis en vrijen wil" begingen. Heel dikwijls zal uit de om standigheden voldoende blijken of een dergelijke geestestoestand bij den onge lukkige aanwezig is geweest. Doktoren en geestelijken die den doode bij zijn leven kenden, kunnen hierover natuurlijk be ter oordeelen dan anderen. De betrokken geestelijke zal hieromtrent óf zelf een vol doende oordeel kunnen vormen, óf afgaan op een gemotiveerde getuigenis van den arts. Blijft het geval twijfelachtig, dan moet de Bisschop beslissen en wanneer j deze na onderzoek moet erkennen, dat er t w ij f e 1 b 1 ij f t, dan geeft hij toestem ming tot kerkelijke begrafenis waarbij dan de geestelijkheid moet zórgen, dat de ge- loovigen hierover geen redelijke ergernis kunnen hebben. Vraag 57. Men vertelde mij, dat om streeks 1850 in Z.-Frankrijk bij de stad Gre noble O. L. Vrouw ook verschenen is en wel aan twee kinderen. Is dit waar en hoe komt het dan, dat er zoovele pelgrims wel bjjv. naar Lourdes gaan en niet daarheen? Antw. U bedoelt de verschijningen in La Salette, een plaatsje in he bisdom Greno ble. Allereerst moge ik opmerken, dat er jaarlijks duizende pelgrims dit dorpje be zoeken, meest Fransche. In Holland is deze bedevaartplaats weinig bekend. Zij is ook veel moeilijker te bereiken, hoog in de ber gen gelegen als zij is. De echtheid der ver schijningen van O. L. Vrouw aldaar is zeer veel omstreden, maar wordt tegenwoordig weinig meer ontkend. De kerkelijke over-' heid laat niet alleen de bedevaarten toe, maar bevorderde ze o.a. door het verleenen van den titel „Basiliek" aan het kerkge bouw op de plaats der verschijningen. In 't kort komt het verhaal hierop neer. Op 19 Sept. 1846 drie uur 's middags zagen op een beng van ongeveer 2000 M. hoogte in de buuirt van La Salette, twee ongeletterde kinderen die daar de schapen hoedden, een 15-jarig meisje, Melanie Cal vat en een jongen van elf jaar Maximinin Giraud, een schitterend licht, dat een „schoone dame" omgaf. In het plaatselijk dialect gelastte Zij de kinderen aan alle menschen „een bood schap te geven" namens Haar. Zij klaagde over de slechtheid van vele Christenen en bedreigde deze met zware straffen; als zij boete zouden doen, zou God die menschen genadig zijn. Bijzonder verweet zij het Fransche volk schending van de Zondags heiliging. Zij weende daarbij zeer: de Fran- schen noemen deze verschijning: de wee- nende H. Maagd („Celle qui pleurt"). De kinderen verhaalden, dat Zij ook ieder van hen vóór Zij verdween een bijzonder ge heim mededeelde. Een geweldige beroering werd door het verhaal der kinderen veroor zaakt: velen heetten hen bedriegers of be drogenenen, anderen geloofden hen. De Bis schop van Grenoble stelde een commissie in tot onderzoek der feiten; inmiddels waren reeds pelgrimstochten begonnen en hadden er genezingen plaats. Op 16 Nov. 1851 ver klaarde de Bisschop de verschijningen der H. Maagd als zeker geschied en gaf toe stemming tot de vereering van „O. L. Vrouw van la Salette". Daarmede was ech ter de tegenstand, zelfs in kerkelijke krin gen niet gebroken. Niettemin verrees er ter plaatse een kerk (later tot Basiliek verhe ven), bediend door priesters, dié een Con gregatie vormden onder den naam: „Mis sionarissen van la Salette". De kinderen hebben hun „geheim" alléén geopenbaard aan Paus Pius IX. Nooit is bekend geworden wat Maxim ins geheim was; Mélanie heeft het hare later gepubli ceerd in een brochure; men twijfelt er ech ter aan, of dit hetzelfde was, dat zij aan den Paus openbaarde; men zegt n.l. dat zij er later veel bij heeft gefantaseerd. Niet bekend is, welken indruk de openbaring dier geheimen op den Paus maakte: som migen zeggen, dat Hij er zeer van onder den indruk was, anderen dat Hij er geen waarde aan hechtte. De Paus heeft nooit eenige uitspraak over de verschijningen gedaan. Maximin stierf in 1875 een heili gen dood. Mélanie overleed in 1904: of ook zij bijzonder heilig afstierf is niet bekend. Gaarne wil ik er nog op wijzen, dat men niet behoeft te aarzelen, vragen ter beant woording in deze rubriek in te zenden; langzamerhand raken wij weer door de aanwezige voorraad heen: eenige vra gen moesten nog ter beantwoording blijven liggen. Vragen in te zenden bij: Mr. A. Diepen- brock, Pr., Seminarie Hageveld, Heemstede. SPORT MOTORRIJDER VERONGELUKT Op den rijksweg onder Groessen reed gistermorgen zes uur een motorrijder te gen een boom. De bestuurder was op slag dood. De verongelukte is de heer Van Heut, uit Arnhem, onderdirecteur van de C, A. M. I. Z.-fabrieken te Arnhem. Hij kwam van Duitschland, van zijn ouders. KNAAPJE OVERREDEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is het acht-jarig zoontje van de familie H. uit Rosmalen op den Rijksweg Den Bosch Nijmegen door een personenauto aange reden. Levensgevaarlijk gewond is het knaapje opgenomen en naar het zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een doode, en een gewonde. Gisteravond was men aan boord van het Rijnschip „Mannheim 210", liggende in de Maashaven te Rotterdam, bezig zware bal ken te laden uit het naastliggende ss. „Portland". Bij een der hijschen is een ketting ge broken, waardoor een aantal balken om laag stortten. De balk trof den 64-jarigen Duitscher H. Welker, die aan boord van het Rijnschip Mannheim 210 woont, op 't hoofd. De man viel te water. Hij werd met groote moeite gered en is zwaar gewond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, alwaar hij kort na aankomst overleed. Een andere balk trof den 50-jarigen P. de Zwart, een havenarbeider, wonende in de Wielerstraat, op het lichaam. Met een gebroken arm is hij naar het ziekenhuis vervoerd en daar behandeld. ONGFLUK OP HET EMPLACEMENT VAN DE ST. MIJ. „NEDERLAND" Kraanhuisje omlaag gestort Gistermiddag is op het emplacement van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd met een van de groote loopkranen aan de Su- matrakade, waarbij een man zeer ernstig werd gewond. Deze kranen werden bediend door een kraandrijver, die in een huisje zit boven in den kraan. Onder den kraan is een arm bevestigd, waardoor het mogelijk is de lading van de schepen gemakkelijk te laden en te lóssen. Aan het einde van den arm hangt een tweede huisje, waarin door een man de takels worden bediend voor het op- en neerlaten van de lasten. Ver moedelijk heeft de kraandrijver, die in 't bovenste huisje zit, een oogenblik niet goed opgelet, waardoor het onderste huis je kwam scheef te staan en van den draad is afgegleden en tusschen de opening van het losse en het vaste gedeelte naar bene den te storten, den man met zich mee nemend. Deze werd deerlijk gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar een der ziekénhuizen overgebracht. Gistermiddag omstreeks zes uur is de 23-jarige schippersknecht P. Verhoeven uit Pernis, varende op de sleepboot „Leo nora n" te Weert over boord gevallen en verdronken. Het lijk is later opgehaald en naar het lijkenhuisje van het St. Jans Gasthuis overgebracht. GARAGE-BRAND TE IJSSELMONDE Gisteren is in den namiddag brand uit gebroken in de garage van de firma A. Huiksloot aan den Hordijk te IJsselmonde. In de garage bevonden zich vier personen auto's, een paar motorfietsen en een lak- spuiterij. Een der arbeiders was bezig met een autogeen-laschapparaat. Vonken daar van hebben vermoedelijk den brand doen ontstaan in een der auto's. De brand breidde zich snel uit. De werk lieden moesten de vlucht nemen. Met groote moeite heeft men een Ford-auto nog in veiligheid weten te brengen, daarna heeft men niets meer uit de garage kun nen redden. De vlammen bereikten een voorraad benzine en olie, waarna de brand nog belangrijk uitbreidde. Toen de brand weer met blusschen begon, bleek, dat de stralen slechts een zeer weinig beteeke- nende hoeveelheid water gaven. Op den Dordtschen straatweg, waaraan de Hordijk grenst, ligt n.l. een 6 cm.-buis van een wa- j terleiding en daar deze booten zeer ver van den watertoren in Rotterdam afgelegen zijn, was de druk slechts zeer gering. Men j heeft er zich toe bepaald de aangren zende woningen, die gevaar liepen, nat te houden. De garage is totaal stgebrand. De auto's, die zich daarin bevonden, zijn totaal vernield. De aangrenzende huizen heeft men weten nat te houden. De firma Huiksloot was niet tegen brandschade verzekerd. KERKBRANDJE TE NIJMEGEN Gisteravond ongeveer half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de St. Canisiuskerk aan de Molenstraat te Nijmegen. Het bleek, dat op het dak van een der zijbeuken rookwolken zichtbaar waren. Bij onderzoek kwam uit, dat er vuur smeulde tusschen de leibedekking en het hout. De brandweer liet een gedeelte van het dak openleggen en vervolgens werd de brand met enkele stralen ge- fcluscht De schade is beperkt tot het ge deelte van het dak, dat moest worden open gehakt. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk te wijten aah de werkzaamheden van loodgieters, die gisteren op dat gedeelte reparaties hebben verricht. VOETBAL R.K. Sportcentrale UITSLAG DER TREKKING. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT J nnioren-com petitie Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zon dag luidt: Afd. A. K.R.VA..—N.V.C.A. 12.30 uur. H. B. v. Veelen. Afd. B. St. Bernardus AKolp. Boys A 12.30 uur. P. Speel. •Afd. C. Teijlingen bMeerburg b 12.30 uur. J. v. Nouland. V.V.L. b—A.S.C. a, 12.30 u. G. E. Bakker. Foreholte bKolp. Boys b, 12.30 uur. J. Hoogduin. Afd. D. D.O.S. bMajella a. 12.30 uur H. v. Ruiten. Afd. E: N.V.C. d—Teijlingen c, 12.30u. F. Homan. De competitieleider. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddagcompetitie. ,Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt: le klasse: LRC 1ARC 1 3.30 uiur. SLF 1Quick B. 1 3.30 uur; Ter Leede 1F. Pacta 1 3.30 uur. 2e klasse A: F. Pacta 2O. Clubje 1 3.30 uur; SCO 2Koudekerk 1 4.45 uur. 2e kl. B.: Rijnsb. B. 2SLF 2 3 uur; Quick B. 3Noordwijk 2 3.30 uur. 3e kl. A: Koudekerk 2Noordwijk 3 4.30 uur; O. Clubje 2ARC 3 3.30 uur; Quick B. 4Woubrugge 2 4.30 uur (bij- terrein). 3e kl. B: SCO 3Ter Leede 3 3 uur; Rijnsb. B. 3Weter. Boys 2 4.45 uur. 4e kl.: Weter. B. 3Katwijk 4 3.30 uur. Juniores: Ter LeedeQuick B. 3.30 uur (bijterrein). Adsp. B: Quick B. b.O. Clubje 3 uur (bijterrein); KoudekerkRouwkoop 3 uur. BELGIE—NEDERLAND Zeventien spelers aangewezen Door de Keuze-commissie van den K. N. V. B. zijn gisteravond zeventien spe- Iers aangewezen, waaruit de volgende j week het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen België en de reserves zal j worden samengesteld. De aangewezen spelers zijn de volgende: Anderiessen (Ajax), Bakhuys (Z.A.C.), I Caldenhove (D.W.S.), Van Diepenbeek (Ajax), Drok (R.F.C.), Van Gelder (V.U. C.), L. Halle (Go Ahead), Van Heel (Feyenoord), Van Houtum (Longa), La- gendaal (Xerxes), Mul (H.B.S.), Van Nel len (D.H.C.), B. Paauwe (Feyenoord,) Van Run (P.S.V.), Smit (Haarlem); Vrauwdeunt (Feyenoord), Wels (Unitas). 1 Nederlandsch elftal gehandicapt Wegens een sterfgeval in de familie is de aanvoerder van ons hockey-elftal, de i Waal, verhinderd voor Nederland uit te I komen in de wedstrijden, welke geduren de het internationaal tournooi te Brussel van 4 tot 11 Mei zullen worden gespeeld, i In zijn plaats is thans gekozen Stokmans van Het Gooi (Bussum). Naar wij voorts vernemen is ook van j Lierop (Hilversum) door een voetblessure niet in staat Zaterdag 4 en Zondag 5 Mei resp. tegen Zwitserland en Duitschland te j spelen. Men hoopt, dat hij Dinsdag 7 Mei weer fit zal zijn om tegen Frankrijk uit te komen.. Voor de linkshalfplaats is gevraagd de H. D. M. speler Ankerman. AUTOMOBILISME DE SAMENWERKING TUSSCHEN K.N.A.C. EN A.N.W.B. GEëINDIGD. Het standpunt der K.N.A.C. De K.N.A.C. meldt ons: Nadat de K.NA..C. op 29 April j.L had kennis genomen van het haar tevoren niet bekende persbericht van den A.N.W.B. be treffende beëindiging der tusschen beide vereenigingen bestaande samenwerking, heeft zij naar aanleiding van door de pers gevraagde inlichtingen al dadelijk mede gedeeld, dat ook zij, evenals de A.N.W.B. haar werk ten volle zou voortzetten en dat zij aanvankelijk meende de bijzonder heden van dit uiteengaan niet te moeten publiceeren. Zij heeft daaraan toen dade lijk toegevoegd, dat zij hare houding nader zou bepalen zoodra haar zou zijn geble ken, welke opvattingen hierover in de kringen van den A.N.W.B. werden gehul digd. Nadien heeft de K.N.A.C. moeten erva ren, dat de A.N.W.B. aan de pers zeer uit voerige mededeelingen heeft gedaan over de mislukte onderhandelingen tusschen beide vereenigingen. De K.N.A.C. blijft van oordeel, dat het onjuist is bij een uit eengaan var» twee lichamen als' waarvan hier sprake is, zonder onderling overleg de eigen meening aan het publiek te doen kennen. Na hare bespreking van deze aan gelegenheid in de 2 Mei gehouden be stuursvergadering heeft het Bestuur dan ook besloten de finesses van deze zaak ha- rer zijde niet te publiceeren, doch wel een»ge mededeelingen te doen betreffende zaken, waarover bij stilzwijgen van de K.NA..C. mogelijk misverstanden zouden kunnen ontstaan. De K.N.A.C. wijst er op, dat het mede met het oog op de internationale relaties, het eigen karakter, en de bijzondere po HOOFDPRIJS: 2497. 157 2037 1031 1463 1407 2324 2515 3650 774 451 2419 1752 942 1649 1279 3772 2886 1607 1509 3760 3867 2771 671 1733 2622 3697 2254 3734 2835 367 522 3660 2472 913 2704 1766 519 2379 3681 1729 3254 300 2839 2845 210 3030 2720 71 3891 260 3863 3487 2534 2949 46 3031 1122 807 3599 1059 3566 2672 813 83 2867 3749 303 3285 2331 3850 509 203 2759 3849 123§ 3485 2272 1120 3397 857 3753 760 3741 1657 3889 3977 437 1483 3168 1989 1855 985 33 231 433 1944 1069 1045 3429 2153 3323 3937 3632 2915 1603 55 2280 3700 3009 3237 381 1717 400 3701 2180 336 423 2121 1586 1300 1735 782 121 2395 Prijzen kunnen worden afgehaald na. Maandag 6 Mei as. bij H. AVERDIEK, Oude Singel 148. 2506 sitie van beide vereenigingen noodzakelijk is, dat zij naast elkaar blijven bestaan, zoodat de samenwerking tusschen deze vereenigingen steeds beperkt moet blijven. Nu deed zich bij de bestaande samen- werking hoe langer hoe meer de moeilijk heid voor, dat bij alle onderlinge waar deering de K.NA..C., die in steeds toene mende mate heeft bewezen een belang rijke plaats in te nemen in het Nederland- sche autoinobielleven, en voortdurend in het algemeen belang werkzaam was b.v. veiligheidslanen, lawaaibestrijding, enz. niet van plan was hare zelfstan digheid voor een groot deel te laten varen, waardoor de aantrekkelijkheden van haar lidmaatschap niet zouden stijgen, doch af nemen. Een K.NA..C. met enkel „Cluble ven, techniek en sport" zou verre ten ach ter staan bij de huidige K.NA..C., die het beginsel huldigt alles voor hare leden ge heel gratis te verrichten. Hoezeer een buitenstaander dan ook misschien steeds nauwere samenwerking aanbevelenswaardig zou achten en hoe zeer de K.N.A.C. dan ook voor het in de berichten van den A.N.W.B. genoemde voorstel, dat haar aanvankelijk toelachte, respect had, zij meende hare zelfstandig heid niet te mogen prijsgeven. Het is ech ter ten eenenmale onjuist te beweren, dat de K.NA..C. streefde naar concurrentie met den A.N.W.B. op ander terrein dan dat van het automobolisme. Behalve eenige vage plannen ten aanzien van het vlieg- wezen is hiervan nimmer sprake geweest, en is hiervan nog steeds geen sprake. Deze mededeelingen van den A.N.W.B. berus ten dan ook in ieder geval op een misver stand. Blijkens een van de bladen zou bij de persbespreking van den A.N.W.B. er op zijn gewezen, dat de K.N.A.C. zich niet tot de „automobielspórt" wil beperken. Deze woordenkeuze moet op. een ernstige vergissing berusten, aangezien de K.N.A.C. welke reeds in 1898 is opgericht zich niet alleen met de automobielsport heeft inge laten, doch zich steeds behalve met de sport ook heeft ingelaten met automobiel- toerisme en automobielverkeer in den meest uitgebreiden zin. Verschillende courantenberichten over bedoelde persbespreking van den A.N.W3. hebben tevens den indruk gewekt, alsof de K.N.A.C. de eenheid in de verkeers borden wilde verbreken door het maken van eigen borden. Ten eerste moet hier over worden opgemerkt, dat reeds thans van eenheid geen sprake is, nu zeer te recht de blauwe internationaal vastge stelde richtingborden ten behoeve van het snelverkeer de overigens fraaie bewegwij zering van den A.N.WJB. hebben aange vuld, doch bovendien bestaan thans bij de K.N.A.C. al heeft zij dan ook het vraag stuk van deze borden tot een punt van onderhandeling gemaakt, geenszins plan nen tot, het inrichten van een eigen bor- dendienst, wanneer een zeer goede rich tingaanwijzing tot stand komt. Tenslotte heeft de A.N.W.B. aan de pers doen weten, dat het voor ingewijden reeds lang duidelijk was, dat de samenwerking bij verschillende gelegenheden ernstig in het gedrang kwam. Dit is inderdaad het geval, doch de K.N.A.C. kan het niet be wonderen, dat hierin als het ware tusschen de regels door de geheele schuld op haar wordt geladen. Lezers van de vereeni- gingsorganen van den A.N.W.B. zullen in de laatste jaren hiervan inderdaad reeds verschillende symptomen hebben kunnen ontdekken. De K.N.A.C. heeft deze opmerkingen moeten maken om te voorkomen, dat het publiek zou meenen, dat zij zich geheel zou kunnen vereenigen met de mededee lingen zijdens den A.N.W.B. buiten haar voorkennis gedaan. Zij hoopt en vertrouwt overigens, dat het algemeen belang ook bij gescheiden wer ken der beide vereenigingen op het gebied van de wegen en het verkeer ten volle kan blijven gediend, gelijk reeds tevoren ook het zelfstandige werk der beide ver eenigingen apart veelal zeer vruchtbaar heeft gewerkt. Teneinde te bewijzen, dat het der K.N.A.C. met deze verzekering ernst is, wil zij mededeelen, dat zij juist onlangs, toen zij reeds vrij ver was gevorderd met de voorbereiding van de lawaaibestrijding in enkele steden, welke lawaaibestrijding zij tezamen met de Geluidstichting in No vember 1934 op een met die Geluidstich ting te Delft gehouden congres met kracht heeft aangevat, hier hare positie heeft prijs gegeven teneinde het mogelijk te maken dat onder leiding van de Geluidstichting deze zoo hoog noodzakelijke actie op bree- dere basis in samenwerking met anderen, ook met den A.N.W.B. zou worden voort gezet. In het algemeen wil de K.N.A.C. al haar werk ten volle blijven ontplooien. Zij wil met ieder samenwerken, doch zij stelt prijs op hare zelfstandigheid, waarvan zij tot heden niet alleen hare leden, maar ook het overige publiek heeft doen profiteeren.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13