STADS NIEUWS De jubileerende directeur der R.K. H.B.S. 26ste Jaargang DONDERDAG 2 MEI 1935 No. 8105 S)eGeid6cHe(Boii^mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedrngt bij To^r^it^et^'ing: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bn- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ca verhuur, koop en verkoop: f 0.59 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HOE ZOU DE TWEEDE KAMER ER UITZIEN? De volgende beschouwing ontleenen wij aan de N. R. Crt.: „Nu de uitslag van de verkiezingen vast staat, is het niet onaardig eens na te gaan, hoe de Tweede Kamer er uit zou zien op de basis van de cijfers dier verkiezingen. En wel in het licht van de nieuwe Kieswet (verdeeling van de restzetels naar de groot ste gemiddelden) die in 1933 nog niet tot stand was gekomen en doende alsof het wetje dat de Tweede Kamer gepasseerd heeft reeds kracht van wet bezit (een par tij die niet ten minste eenmaal den kies- deeler heeft „gehaald" doet dus niet mee bij de toewijzing van de zetels). Twee din gen werken mee om deze idee uit te wer ken. Ten eerste het feit, dat de verkiezin gen van thans beheerscht worden door de algemeene politiek en dus op een lijn ko men te staan met Tweede Kamerverkiezin gen, en ten tweede, dat het aantal wettige stemmen m 1933 en 1935 nagenoeg even groot was. zoodat ook de cijfers niet slechts relatieve waarde toekomt doch ook abso lute. Een factor werkt tegen en wel het feit, dat Nationaal Herstel thans geen can- didaten heeft gesteld. Doch waar deze partij ir. 1933 nog lang niet den kiesdeeler heeft gehaald, is het een zoo niet te verwaarloo- zen factor van zeer weinig belang. Hieronder laten wij nu volgen de samen stelling van de huidige Kamer, daarnaast die van een Kamer op grond van den uit slag der juist gepasseerde verkiezingen: R.-K. St28 30 2 S. D. A. P22 22 A.-R14 12 2 C.-H. 10 10 N. S. B8 8 V.-B7 6 1 V.-D6 4 2 Comm. P4 3 1 St. Ger3 2 1 Herv. Ger1 1 R. S. (A.) P1 1 Nat. Herst1 1 Plattelanders 1 4 C. D. U1 1 Kath. Dem. P1 1 Wat zien wij nu? Dat, terwijl de regee- ringspartijen in stemmenaantal gedaald zijn van 62.46 pet. van het totaal aantal stemmen tot 58.5 pet., het aantal zetels ge daald zou zijn van 65 op 62, een zeer ge ringe daling dus. Voorts hoort men speciaal van vrijz.-dem. zijde steeds de stelling ver kondigen, dat uit den aard der zaak de zit tende partijen in het kabinet klappen krij gen. Wat blijkt nu?: dat deze generalisee ring in het licht der feiten geen stand houdt. Immers de r.-k. zou met 2 zetels zijn vooruitgegaan, de chr.-hist. zouden gelijk zyn gebleven en alleen de anti-rev. zouden zijn achteruitgegaan, eveneens met twee ze tels, zoodat in totaal de z.g. rechtsche par tijen in de Kamer niet zouden zijn achter uitgegaan. En bovendien deoude coalitie der rechtsche partijen met 52 zetels nog een meerderheid in het parlement zou be zitten. Een zeer opmerkelijk feit! Het ver lies van de anti-rev. is bovendien zeer na tuurlijk te verklaren uit het feit, dat in 1933 tal van niet-anti-revolutionnairen een voorkeur hadden voor den persoon van den heer Colijn en uit dien hoofde op hem stemden. Die categorie heeft dat thans niet gedaan, vandaar de achteruitgang. De eigenlijke klappen voor de regeeringspar- tijen zouden dus terecht zijn gekomen op de hoofden dar liberalen en vryz.- democra ten. Men hoort allerwegen de stelling verkon digen. dat het eigenlijk de liberalen zijn die de grootste klappen hebben gekregen. Zeker juist wanneer men 1935 met 1931 vergelijkt. Maar vergelijkt men 1935 met 1933 wat blijkt dan? Dat de liberale stem men van 258.732 zijn gedaald op 226.877 dus met 31.855 stemmen of 12.3 pet. Dat de vrijz.-democraten echter gedaald zijn van 188.952 op 156.129 of met 32.823 stemmen d.w.z. met 17.3 pet. In absoluten en rela tieven zin hebben zij dus een grooteren klap gekregen dan de liberalen. Dit wordt nog veel sterker na de toewijzing van het aantal zetels in de Tweede Kamer. De li beralen dalen daar van 7 op 6 of met pl.m. 14 pet., de vrijz.-democraten echter zouden zijn gezakt van 6 op 4 of dalen met 33 1/3 pet.! Vain de regeringspartijen zou derhal ve de V.D.B. den grootsten achteruitgang hebben geboekt. Ook in dit opzicht zijn de cijfers dus leerzaam! Opmerkelijk is voorts, dat de N.S.B. met 8 zetels op 4 na de sterkste partij in de Kamer zou zijn en dubbel zoo sterk als de vrijzinnig-democraten. De communisten zouden één zetel verliezen, een verheugend verschijnsel, en tenslotte zou het aantal dwergpartijtjes met drie verminderd zijn. De drie eenlingen, Van Lingbeek, Wester man en Vervoorn zouden zijn verdwenen. Het halveeren van die eenlingen in de Ka mer mag men zeker op de creditzijde van de nieuwe Kieswet schrijven. Tenslotte nog eenige interessante cijfers, die doen zien hoe het stelsel van de grootste gemiddelden voordeelig is voor de groote partijen. Van de zeven te verdeelen restzetels krij gen de katholieken er liefst drie! Terwijl het aantal stemmen waarmede de katho lieken een zeteJ „betalen" zou bedragen 34.330, moeten de christen-democraten voor hun eenigen zetel 67.281 stemmen betalen, de Katholieke partij-Veraart 56.380, de S D. A.P. 51.607, de groep Kersten 46.949, de I communisten 42.525 en de N.S.B. 36.785. Zoo blijkt naar alle kanten ons onderzoek interessante cijfers te hebben opgeleverd". Pater de Goede bij zijn zilveren priesterfeest gehuldigd. DE „KWEEKELING MET ACTE". Men schrijft ons: Een kweekeling met acte. Ziedaar een contradictio in terminis! Een kweekeling, die zijn acte behaalt, is van stonde af aan geen kweekeling meer, doch een bevoegde leerkracht, een onder wijzer, benoembaar voor een L. O.-klasse. Zulk een leerkracht hoe groot zijn kracht is, hangt van persoonlijke hoedanig heden af, waaromtrent de acte echter, he laas, geen uitsluitsel biedt om een of andere reden, i.e. bezuinigingsnoodzaak, tot „kweekeling met acte" te verklaren, is dus feitelijk eep onwettige degradatie. Of een onderwijzer noodgedwongen voor het loon van een kweekeling met acte wil gaan werken, moet hij zelf weten, over wegende, dat een half ei beter is dan een leege dop. De overheid is echter niet be voegd, hem slechts een half ei waard te noemen, waarbij dezerzijds natuurlijk on dersteld wordt, dat zijn persoonlijke hoe danigheden geen beletsel vormen voor een aanstelling als klasse-onderwijzer. Kennis en paedagogische bekwaamheid gaan toch geenszins altijd samen. Van den anderen kant valt er wel iets voor te zeggen, niet alleen in dezen abnor- malen tijd, maar ook voor normale tijden, om een jong onderwijzer wat men op 18 a 19-jarigen leeftijd reeds wezen kan niet terstond recht te geven op dezelfde salaris-aanspraken als ouderen collega's. Ervaring komt met de jaren en hiermede kome ook het hoogere loon. Zou het nu op grond van een en ander geen overweging verdienen, terug te kee- re'n tot het vroeger ingenomen, maar in een grootscheepsche bui verlaten standpunt der indeeling van de onderwijzers in klassen? Een pas-geslaagde kweekeling wordt b.v. onderwijzer 2e klasse voorheen zei- de men: rang en voor het overgaan naar de le klasse, welke hooger gesalarieerd j wordt, stelle men ook hoogere eischen, b.v. het bezit van de hoofdacte of van een j paar bij-acten. Dit systeem zou al dadelijk dit voordeel bieden, dat men de tegenstrijdige en daar door onlogische woordenkoppeling „kwee keling met acte" niet zou behoeven om de tering naar de nering te zetten. Er ware dan vanzelf een normale climax in de sa- larieering en tevens vanzelf de begeerde bezuiniging bij de vervanging van pen- sioenrijpe leerkrachten door jongere. Natuurlijk zou dit systeem men noe- me het vrij reactionair, mits men er tevens iets beters voor in de plaats weet bij invoering niet aanstonds op volle kracht werken. Dit komt echter te spoediger, naar mate men ook de invoering bespoedigt, en zou bovendien wijl immers de nood dringt kunnen worden bevorderd door I maatregelen van terugwerkende kracht. I In ieder geval: de kweekeling-met-acte krijge geen burgerrecht, als zijnde in pae- I dagogischen zin een kind met een water- 1 hoofd. Van de R.K. H.B.S. aan de Mariënpoel- straat wapperde vandaag in de stralende lentezon de Nederlandsche driekleur met het pauselijk geel-wit. Er was feest van daag op de school, het eerste groote feest, en wie kon er beter feesteling zijn dan hij, die van den beginne af de ziel en leider is geweest van deze sedert de op richting steeds meer uitgroeiende school? Het eerste feest voor den eerste van allen, voor pater Balduinus de Goede, den sympathieken directeur, die heden zijn zilveren priesterfeest onder overtal- rijke blijken van belangstelling mocht herdenken. Werd dus vandaag voornamelijk de p r i e s t e r-directeur gehuldigd, deze hulde was te grooter, te inniger wijl pa ter de Goede zich zoo zeer als directeur vrienden heeft weten te maken door zijn bezielende leiding, zijn omgang met leer lingen en ouders. Was het wonder, dat zij allen vandaag tenminste eenigermate wilden vergoeden wat pater-directeur voor hen geweest is? De wijze, waarop zulks geschiedde liet geen twijfel bestaan aan de intentie, wel ke deze huldiging ten grondslag lag. PLECHTIGE H. MIS De herdenking van het zilveren feest werd hedenmorgen te 9 uur begonnen met een plechtig gezongen H. Mis. opge dragen door den hooeeerw. jubilaris, met assistentie van de weleerw. pater Paternus Geise en Wigbertus Huihoven. Het altaar en priesterkoor in de stem- mig-devote H.B.S.-kapel waren fraai met palmen en witte lelies versierd. Behalve door familieleden, leerlingen en oud-leerlingen werd het H. Misoffer bijge woond door de zeereerw. heeren pastoor Beukers en pastoor .Smitz, rector Reynen, pater Cunibert'»? Sloots, archivaris der Ned. Minderbroeders Provincie te Weert, pater Lucassen, missionaris der Francis- caansche Missie van Brazilië, pater ten Brink, pater de Bruin, O. P., en verschil lende naters van het Missie-College te Katwijk. Het zangkoor der leerlingen gaf onder leiding van pater Zonderland een stem mige vertolking der Gregoriaansche ge zangen. Na het Evangelie hield de weleerw. pa ter Paternus Geise een toespraak, waar in zijn eerw. den priesters-jubilaris schetste. Gij zjjt dan allen samengekomen, ver wanten. collega's vrienden en kennissen en leerlingen van P. Directeur, allen on getwijfeld om te getuigen van uw belang stelling en waardeering voor zijn priester lijken arbeid gedurende 25 jaren, speciaal voor den arbeid als directeur dezer school in de laatste jaren in Leiden. En dit is goed, naar de schoone gedachte van Sint Gregorius, die zegt: dat de zui vere erkenning van goede werken kan lei den tot grooter eerbetoon aan God. Doch diezelfde heilige Paus laat aan deze woorden de volgende vermaning voorafgaan: de intentie, de bedoeling bij het verrichten uwer goede werken, zij toch steeds gericht op de verborgenheid. Als dan het zilveren priesterfeest van P Directeur voor u een gelegenheid mag zijn hem geluk te wenschen met de vóór 25 jaar ontvangen genade van het "Pries terschap en tevens hem te danken voor zijn arbeid, ik weet zeker geheel in zijn geest en in den geest van onzen beminden heiligen Vader Franciscus te spreken, wan neer ik mij alleen beperk tot het uitspre ken van een gelukwensch met betrekking tot het priesterfeest. Want de serafijn van liefde, die man van kinderlijken eenvoud, de heilige arme van Assisië, sprak op 't eind van zijn zoo ver dienstelijk leven, alles vergetend wat hij gedaan had. nu hij op 't punt stond te verschijnen voor de oneindige majesteit en eeuwige liefde Gods: Broeders: laten we nog eens goed beginnen, want 't is nog niet zoo heel veel wat we gedaan hebben. Zoo ook staan wij op 't punt te treden voor het aanschijn van den almachtigen en onzegbaar beminnelijken God, want wij gaan het offer van het N. Verbond op nieuw opdragen op onbloedige wijze. Nu vallen ook alle menschelijke daden weg, nu wordt alles wat groot en goed is volgens het menschel ijk oordeel klein en gering, en wij staan als armelijke schepse len, als zwakke dienaren tegenover den luister Gods en Zijn heerlijkheid. En op dit oogenblik leeft in deze Priesterziel slechts de herinnering aan Christus' woord: Wanneer gij alles gedaan hebt wat ge doen moest, zegt dan nog: wij zijn on nutte dienstknechten. Een gelukwensch met dit 25-jarig pries terschap. O, de weelde van het priesterschap, de kracht die schuilt in het priesterschap! De zaligheld: zich bewust te mogen zijn, dat vanuit 't diepste van ons wezen naar buiten straalt de glans van den Godmensch Jesus Christus, trots alle duisternis van ons zwakke leven. De zoetheid: te weten Gods genaden rijkelijk te mogen rondstrooien onder onze medemenschen. Het nooit volprezen ge luk mét Christus, de Middelaar tusschen God en menschheid, mede geroepen te zijn om eveneens als middelaar op te treden, krachtens de macht, die Hij aan den pries ter geschonken heeft, boven zooveel an deren. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een matte rede van Hitler op 1 Mei feest, over dreigende wolken en onweders boven Duitschland. (2de blad). Hoe de Nazi's de Duitse he Rome-pel grims overvielen. (2de blad). De gulden van de Vrije Staat Danzig ge devalueerd. (2de blad). BINNENLAND. Nieuwe luchtlijn A'damMilaan ge opend. (Luchtv. 3de blad). Binnenkort tweemaal per week luchtpost naar Indië. (Luchtv. 3de blad). Treinongeluk te Nijmegen. (Gem. Ber. 3de blad). Heidebrand nabij Ede. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Het zilveren priesterfeest van pater de Goede, directeur der R.K. H.B.S. (le blad). Die allerschoonste woorden van Joh. Chrysostomus: wij priesters zijn zóó innig met Christus verbonden, dat wat Hij was van nature, wij dat ook zijn door deelna me aan Christus' eeuwig Hoogepriester- schap. Wij, priesters, zegt St. Paulus, beklee- den de plaats van Christus en Jesus zelf gaf dan ook die heerlijke opdracht: Zooals de Vader mij zond, zóó zend Ik u. Wij zien Jesus voor ons in de zaal van het laatste Avondmaal; Zijn apostelen, Zijn zoo juist gewijde priesters omringen Hem. De goede Meester ziet hun zwakke kracht en Zijn warme, lieve genegenheid dwingt Hem hun Zijn hulp te verzekeren: „Nu noem ik u geen dienaren meer; nu noem Ik u mijn vrienden". En zijn blik gleed over de witte gebou wen der ontrouwe stad Jeruzalem, wier verraad Hij vooruit kende, en Hij heeft vol liefde gezien naar de toekomst, naar die eindelooze rij van begenadigden, aan wie Hij eveneens Zijn priesterschap zou meedeelen door de o^J«ggmg der handen van de bisschoppen. En aan hen allen, ook aan dezen pries ter, heeft Hij dit goede woord wederom toegefluisterd, op het heerlijkste oogen blik van zijn leven: 't oogenblik van zijn priesterwijding: toen de duif zich uit strekte boven hoofd van den gewijde: nu noem Ik u niet meer dienaar, nu noem WORDT STAKING VERMEDEN? Hoopvolle stemming in de kringen van het mijnbedrijf. In verband met de besprekingen, welke de minister van Waterstaat Dinsdag heeft I gehad met den hoofdingenieur van staats- toezicht op de mijnen, bestond, volgens de „N. R. Crt." zoowel in directiekringen als in den kring van de arbeidersleiders in Limburg een optimistische steming ten aan zien van de mogelijke ontwikkeling van den toestand. Algemeen bestaat de ver wachting dat alsnog een staking zal kunnen worden vermeden. De jubileerende directeur der R.K. H.B.S., Pater B. DE GOEDE, temidden van de bestuursleden Th. Beukers en den heer W. Heydeman, familie, leeraren en leerlingen. pastoor

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1