Beleening van effecten Het fatale besluit inzake de katholieke pers in Duitschland WOENSDAG 1 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND VAN HET VATICAAN. KERKZANGERS BIJ DEN PAÜS. „Een moeilijke en ernstige tijd voor Duitschland". De Paus ontving dezer dagen een aantal zangers uit de kathedraal van Aken, die vergezeld waren van den bisschop van hun diocees. De Paus hield een toespraak, waarin hij o.a zeide, dat zij tot hem kwamen „op een voor Duitschland moeilijk en ernstig his torisch oogenblik". DUITSCHLAND. Door bruinhemden aan de Duitsche grens. De Bazelsche correspondent van de „Times" meldt het volgende aan zijn blad: „Zondag j.L passeerde de eerste groep autobussen, die een aantal jeugdige Duit sche Rome-pelgrims naar hun vaderland terugbrachten, te Ottebach bij Bazel de grens. Nauwelijks waren de pelgrims den slag boom gepasseerd, of zij werden door een groep bruinhemden overvallen, die hen van hun uniformen ontdeden en hun gordelrie men en insignes alsmede de Katholieke emblemen, die zij uit Rome hadden mee gebracht, in beslag namen. Vervolgens werden de pelgrims gedwon gen, oude hemden, in gebruik bij den oefen- dienst, aan te doen en tenslotte werden zij naar een concentratiekamp vervoerd. Het godvruchtig gedrag der jonge pel grims, die te Rome den Paus waren gaan begroeten, is, naar men zegt, de reden tot den aanval geweest. HET NIEUW-HEIDENDOM WINT VELD. Heidensche Paasch-viering in Mecklenburg. Steeds ontvangt men, naar de Berlijnsche correspondent van de „Times" aan zijn blad schrijft, nieuwe bewijzen van den toe- nemenden omvang van het Nieuw-heiden- dom, met name op het platteland in de Noordelijke deelen van Duitschland. In zijn beschrijving van de viering van den eersten Paaschdag in een dorp van Mecklenburg deelt de correspondent mede, dat tijdens den dienst in de parochiekerk de dominee in het geheel niet over Chris tus sprak, doch uitsluitend over Duitsch land. Denzelfden avond leidde de schoolmees ter van het dorp een heidensche ceremonie rond het groot Paaschvuur. Hü hield een rede over het Joodsche Stresa en zong daar na een soort Hitler-iitanie, waarin alle ste den werden genoemd, welke eenige rol in het leven van den .Fuehrer" hadden ge speeld. Tenslotte werd de litanie van het ..eeuwige Duitschland" afwisselend door mannen en vrouwen, gescheiden door het vuur, gezongen. De correspondent meldt voorts nog, dat de nieuwe heidenen onderling ruzie heb ben gekregen betreffende de wenschelijk- heid van de zoogenaamde „Jugendweihe". De „Reichswart", orgaan der Duitsche geloofsbeweging, schijnt van meening te zijn, dat deze „jeugdwijding" in de plaats komt van de christelijke confirmatie, ter wijl daarentegen de „Durcbbruch" niets van deze ceremonie wil weten, daar ze een slaafscne nabootsing zou zijn van het christelijk ritueeL Het jongste nummer van het kerkelijke blad van net bisdom Trier is, zooals wij reeds meldden, door de geheime staatspoli tie in besiag genomen Deze maatregel van de politie werd, naar Kipa thans nader meldt, vermoedelijk ge troffen wegens een artikel, waarin werd betoogd, dat de katholieke jeugdorganisaties bij het vervullen van haar godsdienstige taak nooit in strijd komen met den natio- naal-socialistischen staat. „De basis van den nationaal-socialisti- schen staat", aldus luidde het in bedoeld artikel, „is volgens de verklaring van den „Fuehrer" zelf het positieve christendom. De katholieke jeugd meent derhalve in den geest van den „Fuehrer" te handelen, in dien zij strijdt tegen al het onchristelijke in het openbare en particuliere leven. Naar de meening van de katholieke jeugd kan er tusschen den staat, welke op de basis van het positieve christendom staat en de Kerk geen tegenstelling bestaan. Staat en niet-christendom daarentegen zijn natuurlijke vijanden. De katholieke jeugd strijdt voor de hand having van het Duitsche rijk in het rijk van Christus. In zulk een standpunt kunnen slechts degenen een nationaal gevaar zien, die buiten het rijk van Christus willen staan". Het antwoord op dit principieel betoog van de katholieke jeugd was de confiscatie van het blad door de geheime staatspolitie. EINDE DER WERKLOOSHEID? Dan komt het probleem van het loon Dr. Ley, de leider van het Duitsche ar beidsfront, heeft ter gelegenheid van den 1-Meidag een manifest uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat nog in den loop van dit jaar de laatste werklooze aan den arbeid zal kunnen gaan. Zoodoende aldus wordt in het mani fest gezegd zal Hitier reeds in het der de jaar van zyn bewind zijn belofte heb ben ingelost, aan de werkloosheid een ein de te maken. Ons allen houdt één vraagstuk bezig, zonder welks oplossing geen rechtvaardige sociale orde kan worden verkregen. Het is het vraagstuk van het rechtvaardige loon. Wy zijn er ons van bewust, dat wij ons, nu de organisatie van het Duitsche ar beidsfront voltooid is, de oplossing van het vraagstuk: Hoe komen wij tot een rechtvaardig loon? ter hand moeten ne men. Ik ben bereid, dit voornaamste probleem van iedere sociale orde grondig ter hand te nemen. Te dien einde heb ik de bekwaam ste mannen op dit gebied bijeengeroepen, opdat zij de wetenschappelijke basis schep pen. Wij kennen den weg en wij beschik ken ook over de middelen, om aan schep pende menschen een rechtvaardig loon voor hun prestaties uit te keeren. HITLER'S KEEL OPNIEUW AAN GEDAAN Heden slechts één korte rede? Naar Reuter uit Berlijn meldt, lijdt Hitier opnieuw aan een keelaandoening. Derhalve zou hij hedenochtend op de bij eenkomst der Hitlerjeugd zijn aangekon digde rede niet houden. Wèl zal hij op de groote bijeenkomst van arbeiders en em- ployé's op het Tempelhofer Feld het woord voeren, doch vermoedelijk zal deze redevoering verkort worden. Naar voorts wordt gemeld, gelooft men in politieke kringen te Berlijn, dat Hitier tegen 15 Mei den Rijksdag bijeen zal roe pen. Hij zal dan een uiteenzetting geven van de buitenlandsche politiek der rijks- regeering. DUITSCHE HERBEWAPENING Geweldige drukte op Duitsche Marine werven De geweldige drukte op de marine scheepswerven schijnt er op te wijzen, dat de Duitsche regeering momenteel is be gonnen met de uitvoering van een nieuw vlootprogram, waarvan de twaalf onder zeebooten slechts een klein gedeelte vor men. Men veronderstelt, dat thans het vloot- plan, dat Hitier heeft aangekondigd bij het bezoek van Sir John Simon aan Berlijn, zal worden ten uitvoer gebracht. Zooals bekend, bestaat dit plan uit den bouw van een vloot, die gelijk is aan de Fransche of in omvang overeenkomt met 35 pet. van de Engelsche vloot. Ook de maritieme luchtvaart ontwik kelt zich op dezelfde wijze, zooals men dat kan constateeren aan de Oostzeekust. &N4 ZWITSERLAND. GEVOLG VAN HET GEVAL-JACOB Zware straffen op ontvoering en spionnage De Zwitsersche Bondsraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd ter waarbor ging van de veiligheid der federatie en uitbreiding van de bevoegdheid van het openbaar ministerie. Het wetsontwerp vaardigt straffen uit, zooals eenzame op sluiting, tegen diegenen, die personen van het Zwitsersch grondgebied meesleepen, met de bedoeling hen te arresteeren en die zich schuldig maken aan politieke, econo mische of militaire spionnage. ITALIË. DUITSCH VLIEGTUIG TOT DALEN GEDWONGEN Een in civiel gekleed Duitsch officier? Zaterdag jL is een Duitsch vliegtuig, dat herhaalde méilen boven de stad Sesto Calende vloog, door zes Italiaansche mi litaire vliegtuigen gedwongen te dalen. Sesto Calende is een groot centrum van de Italiaansche luchtvaart. Aan boord van het Duitsche vliegtuig bevond zich een persoon, welke in civiel was gekleed, doch men vermoedt, dat het een Duitsch officier is. Hij had twee fototoestellen bij zich en kwam uit Duitschland; hij wordt gevan gen gehouden. Het incident is tot nu toe geheim ge houden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10—12 uur Hotel „van Haatten'' LEIDEN, iederen Vrijdag 1012 uur, Hotel „Bellevue" 2424 POLEN. WRIJVING MET DUITSCHLAND? Duitsche boeken in West-Polen in beslag genomen Nadat uit Lods en Kattowitz berichten ontvangen waren over iij beslag neming véin „Mein Kampf' van Hitier, zijn thans ook berichten ontvangen over huiszoekin gen in Duitsche boekhandels in West- Polen. Daarbij werd in de eerste plaats alle litteratuur, die met Schlageter in ver band staat, in beslag genomen. VIER DOODEN DOOR EEN GRANAAT ONTPLOFFING. Bij het vervaardigen van een granaat van groot kabbel zijn te Bo urges vier arbei ders door een ontploffing gedood. Twee van hun werden letterlijk in stukken ge scheurd. De ontploffing was zóó hevig, dat de betonnen onderstand, waarin het werk verricht werd, geheel werd verwoest. Slechts door de getroffen voorzorgsmaat regelen kon een grooter ongeluk voorko men worden. ERNSTIG ONGELUK TIJDENS MOTOR WEDSTRIJDEN. Tijdens motorwedstrijden in de nabijheid van Warschau om het „kampioenschap van de hoofdstad" heeft gisteren een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen twee der deelnemers met een snel heid van 100 K.M. per uur op de baan kwa men aanstuiven, trad uit het publiek een fotograaf van een Warschausch blad naar voren en plaatste zich met zijn filmappa raat midden op de baan. De aanstormende rijder Zmijewski trachtte den fotograaf voorbij te komen en botsten hierbij tegen een anderen rijder, die van zijn motor werd geslingerd, doch geen ernstige verwondingen opliep. Zmijewski reed evenwel daarna tegen den fotograaf op en werd tegen den grond geslingerd, waar hij met verbrijzelden sche del bleef liggen, zoodat hij kort daarop overleed. De machine van Zmijewski raasde op het publiek in, tengevolge wasirvan nog vijf personen zwaar werden gewond. De fotograaf, die het ongeluk heeft ver oorzaakt, ligt met een zware schedelbreuk en gebroken beenen in het ziekenhuis. ZANDSTORM EN COLORADO. Verscheiden slachtoffers in de buurt van Springfield. Een hevige zandstorm heeft de laatste dagen den staat Colorado geteisterd. De hemel was soms door de enorme zandmas- sa's bijna geheel in duisternis gehuld. In de buurt van Springfield heeft de storm vele slachtoffers gemaakt. Tot dus ver zijn ongeveer 55* personen in het zie kenhuis opgenoemn wegens ernstige ver stopping der luchtpijpen. Drie der patiën ten zijn reeds overleden. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Paters Redemptoristen. De Hoogwaardigste Pater Generaal der Redemptoristen. Patricius Murray, heeft voor de Hollandsche vice-provincie in Bra zilië benoemd tot Vice-Provinciaal den hoogeerw. pater G. Braam en tot diens Consultoren de zeereerw. paters J. B. Smits en L. Veeger; tot rector te Rio de Janeiro den zeereerw. pater -L. Veeger; te Juiz de Fóra den zeereerw. pater A. Michielsen, te Bello-Horizonte den zeereerw. pater P. Rutten, te Campos den zeereerw. pater E. Pas de Loup, te Congonhas do Cam po den zeereerw. pater Ch. Donker en te Bahia den zeereerw. pater E. Smeur; tot novicen- meester te Juiz de Fóra den zeereerw. pa ter H. Zeij; tot directeur van het Klein Se minarie te Congonhas do Cam po den zeereerw. pater Th. Weerdesteijn. In het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerwaarden heer P. J. Bij- lard, op zijn verzoek om gezondheidsrede nen, eervol ontslag verleend aJs pastoor te Beesd en heeft benoemd tot pastoor te Beesd den zeer eer waarden heer J. B. H A. M. Tepe en tot pastoor te Huizum (Fr.) den zeereerwaarden heer G. L. W. A. de Geus; tot 1 eeraar aan het Seminarie Culem- borg den zeereerwaarden heer G. A. H. Groothuis. Pastoor A. J. M. van Dijck. t Gisteravond is de zeereerw. heer A. J. M. van Dijck, pastoor van. de parochie Gast huisstraat te Tilburg, dood in zijn stoel ge vonden. Pastoor Van Dijck werd geboren te St. Michielsgestel 23 Februari 1876. Hij stu deerde aan de seminaries van het Bisdom Den Bosch en werd priester gewijd 1 Juni 1901. In 1903 werd hij benoemd te Strijp. In 1909 werd hij overgeplaatst naar Hel- voirt en bleef daar tot zijn benoeming als pastoor der nieuwgevormde parochie van den H. Vincentius a Paulo (Gasthuisstraat). "MW Toen de naam 1T-H „Bloeimaand" uit gevonden werd, bestonden de auto's nog niet Anders zou men gezegd hebben: „Bloedmaand"! (Eerst bloeden voor de belasting en dan als al die aftandsche vehikels op den weg komen....) BERLIJN, 27 April. In een vorig bericht over de afkondiging van de nieuwe perswet in Duitschland, ten tantsche couranten in Duitschland voor- gevolge waarvan de katholieke en protes- goed zullen worden verboden, hebben wij uiteengezet, wat deze wet eigenlijk betee- kent en wat de gevolgen zijn voor de vele nog bestaande katholieke bladen in Duitschland. Bladen met groote historische traditie, bladen die tientallen jaren de lei dende organen der Duitsche katholieken geweest zijn, bladen met groote oplage en geweldigen invloed vooral in den laat- sten tijd zullen allen moeten verdwijnen Met één pennestreek van den heer Amann, den president der Rijksperskamer, wordt aan een waardevol verdienstelijk en in deze dagen broodnoodzakelijk bestaan van de katholieke pers in Duitschland een einde gemaéikt. Hier staat men andermaal vis a vis een dictatuur, die het maxi mum is van de grofste en brutaalste wil lekeur, waartegen ieder verweermiddel ontbreekt. Aan handen en voeten gebon den moet het katholieke en protestant- sche volk van' Duitschland toezien, wat hier weer gebeurt. Het mag of kan niet eens uiting geven aan zijn verontwaardi ging of zijn critiek op deze brutale machts wellustigheid. Want machtswellustigheid is het, een an dere benaming kan men niet er aan geven Met brutale openhartigheid heeft Alfred Rosenberg, een der hoofdredacteuren van de „Völkische Beobachter", de eigenlijke beweegredenen tot het uitvaardigen van deze nieuwe perswet uiteengezet: alleen nationaal socialistische bladen zullen nog worden geduld om de nationaal-socialisti- sche „wereldbeschouwing" in alles te doen doorwerken. Openlijk wordt erkend, dat de nationaal-socialistische pers de concurren tie niet aan kon tegen de overige pers. Het blad der Hitler-Jugend b.v. moest het on derspit delven voor het katholieke jeugd blad „Junge Front", terwijl vooral de lo cale katholieke pers in de laatste maan- oen vooral in belangrijkheid toenam. Nu is deze concurrentie voorgoed doodgesla gen. Het zoo hoog van cultuur en geeste lijke vrijheid opgevende Derde Rijk be gaat een willekeur ten aanzien van niet-' partijgenooten, die tot nog toe alleen in Rusland en Mexico oorbaar geacht werd. Het moet in het buitenland nu toch wel indruk gemaakt hebben, dat een der wer kelijke oorzaken van dit nieuwste optre den is, dat de nationaal-socialistische pers het zoo slecht maakte, terwijl de niet-nazi- pers steeds meer vooruit ging. Is er duide lijker bewijs mogelijk van de werkelijke stemming onder het Duitsche ten aanzien van het schrikbewind onder welke het leeft. Wanneer men nagaat, hoe de groote massa op allerlei wijze onder druk staat van de verschillende N. S. D. A. P.-neven- organisatits, en des ondanks de nazi-pers er nog niet komen kan, dan bewijst dat toch wel Je afgekeerdheid van die massa, die niet spreken kein, doch zich uit in stil len boycot. Het komieke zij het dan ook verbon den aan tragiek van het geval is, dat de nationaal-socialisten deze machtswel lust heel officieel en vormelijk hebben in gekleed in heusche net-echte klinkende wetsartikelen, waaronder ook weer nét echt de president Amann zijn signatuur geplaatst heeft. Tusschen twee haakjes, wanneer men er Oellah achter plaatst, heeft men een prachtnaam voor een eere- Ariër. Dat neemt toch niet weg, dat deze heer Amann in de nieuwe perswet heeft verordonneero, dat geen uitgever van een blad kan zyn hij die voor zichzelf of voor zijn vrouw niet kan bewijzen, dat hy min stens sinds 1800 Ariër is. Hoe moet dat dan afloopen voor der. heer Sonnemann, direc teur van de Frankfürter Zeitung, Goe- rings spiksplinternieuwen schoonvader? In de nieuwe perswet wordt verder o.a. bepaald, dat Uitgeveryen van bladen ge sloten kunnen worden, wanneer in een be paalde plaats meer uitgeverijen bestaan, wier rendabiliteit afhankelijk is vém het opjagen hunner abonnementenaantallen, al naar de verhoudingen ter plaatse mo gelijk is. Men kan het verder volkomen er mee eens zijn, dat die bladen verboden worden, die hun afzet vooral zoeken door middel van schandaal-journalistiek. Ver der en nu komen de bepalingen, die dan bijzonder de katholieke en protestantsche dagbladbedreven wordt bepaald, aan welke /oor «vaarden een uitgever moet vol doen. Aandeelenmaatschappijen, genoot schappen, juridische rechtspersonen, open- baar-rekenplichtige instellingen kunnen geen uitgevers zijn. Voorts zijn verboden ondernemingen, die op verschillende plaat sen of voc-r verschillende plaatsen dagbla den uitgeven. Dit is van bijzonder belang voor uitgevers, die in verschillende plaat sen eigen plaatselijke bladen uitgeven. Worden hierdoor de uitgevers van de ka tholieke bladen in Rijnland en West- Duitschland vooral technisoh getroffen. Princiuieel afgemaakt wordt de katholieke ei; protestantsche pers met artikel IV van de Verordening van 24 April 1935, dat luidt, dat die kranten verboden zyn, d i e zich baseer en op confessio neelekringen, of die alleen maar uitgegeven woroen als middel om geld te verdienen. Deze verordening is met haar afkondi ging in werking getreden. Zy bevat naast de hierbovenger.oemde bepalingen nog verscheiden andere, die den president van de Rijksperskumer de gelegenheid schen ken, in te grijpen. Deze heele verordening is zoo geensceneerd, dat zij den president volledig de gelegenheid laat, naar wille keur op te treden. Mocht de confessioneele pers dan ook al aan artikel 4 ontsnappen, dan staat het den president vrij katholieke en protestantsche biaoen op oogenschijnlijk volkomen logische en redelijke gronden te verbieden. Men denkt slechts aan de be palingen betreffende meerdere bladen in één stad. Gezien de houding der nazi's te genover de katholieken en protestanten, is het niet twijfelachtig, hoe in zulk een geval de beslissing zal zijn De pauselijke nun tius, Mgr. Orsenigo heeft inmiddels reeds bij de regeering geprotesteerd tegen deze verkrachting van het Concordaat, hetwelk de vrijheid der katholieke pers gerandeert. Ook hebben de katholieke en protestant sche uitgevers reeds de bemiddeling van min. Schacht ingeroepen. Of het wat hel pen zal? De nationaal-socialistische kop stukken zijn tot het punt genaderd, dat ze den beslissenden stoot durven ondernemen. Evenals het Duitsche volk nog slechts één uniform mag kennen, het bruine uniform, zoo zal ook de pers slechts één uniform mo gen dragen: het nazi-uniform. Zoo ver is men gekomen in Duitschland in den jare 1985. En dat onder een bewind, dat het Duitsche volk „vry" zou maken! UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Gemeenteraadsverkiezing. De Chr. Hist. Kiesver. te Katwijk aan den Rijn stel de in gisterenavond gehouden vergadering tot candidaten voor den gemeenteraad de heeren J. van Elk als no. 1, T. v. Beelen als no. 2 en H. Abbink als no. 3. LEIDSCHENDAM. Volksbond. Een dezer dagen hield de Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Leidschen- dam, haar maandelijksche ledenvergadering in het Patronaat, onder voorzitterschap van den heer J. de Langen. Onder begeleiding der Harmonie wordt door allen het Strijdlied gezongen, waarna de notulen worden gelezen. Volgen mededeelingen, waarby de voor zitter o.m. mededeelt, dat hij toestemming heeft gehad nog eenmaal te collecteeren voor de R K. werkloozen. Hierna verkrijgt de voorzitter het woord, die zal spreken over het verleden, het he den en de toekomst. In korte trekken gaf spreker een beschouwing over deze 3 pun ten, welke hij verder op zeer duidelijke wijze uiteenzette. Op het einde had hij een dankbaar applaus te accepteeren, terwijl de secretaris hem hartelijk dank bracht en daarbij de hoop uitsprak, dat hy na deze eerste maal, nog meermalen voor den Volks bond zou spreken. Bij de beantwoording vragenbus had de Geestelijk Adviseur een tweetal vragen te beantwoorden, welke hij op duidelijke wijze uiteenzette. Volgt bespreking Encycliekmeeting, wel ke zal gehouden worden op Zondag 12 Mei op het Wilhelmusterrein te Voorburg, waar bij om. mededeeling wordt gedaan, dat werkloozen op vertoon van hun werkloo- zenkaart gratis een toegangsbewijs kunnen krijgen vanaf Zaterdag 11 Mei tusschen 7 en 8 uur des avonds in het Patronaatsge bouw te Veur. Hierna sluiting. LEIMUIDEN. K.J.C.-uitvoering. Zondag 5 Mei zal de Kath. Jongens-Centrale in de zaal van mej. wed. Sneeboer 'n groote propaganda- avond geven. Het is nog nooit, zoolang de K.J.C. bestaat, gebeurd, dat 'n avond voor de geheele parochie werd gegeven, en daarom werd mede op vele verzoeken, besloten 'n avond te geven voor elke pa rochiaan toegankelijk. De avond is weer op de aan de ouders welbekende, gezellige afwisselende wijze ingedeeld. Dus gymnas tiek, monorgel, tooneel, enz. voor „elk wat wils". Bovendien hebben enkele „oud-artLs- ten", oud-leden van de K.J.C., toegezegd 'n tooneelstukje, dat voor 'n beperkt aantal genoodigden al 'ns is opgevoerd, nogmaals te willen spelen. En de entreeprijs is zoo laag mogelijk ge houden. Voor 1 kwartje krijgt men 'n mooi programma en tevens toegang tot de zaal. Wel wordt, ook aan houders van vrijkaar ten, aangeraden tijdig plaatsen te bespre ken. Moge allen, maar dan ook allen, ko men zien, wat, èn door leiders, èn door jongens, in onze Roomsch-Kath. jeugdver - eeniging wordt gepresteerd. Gelegenheid tot plaatsbespreken en voorverkoop van kaarten Zondag as. na Vroeg- en Hoogmis in 't oude schoolgebouw. VOORHOUT. Bloempjesdag. Door het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" alhier werd een bloempjesdag gehouden, die opbracht de somma van 59.99; voor waar een mooi bedrag, waaraan de zela- tricen zeker veel werk hebben verricht, en een woord van dank aan parochianen en zelatricen op z'n plaats is. Bloembollenveiling. Door de Ned. Herv. Kerk alhier werd dit jaar wederom een bollenveiling georganiseerd, die de mooie som opbracht van 162.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6