BIACK-BOy Piet peinst? PRUIM TABAK WOENSDAG 1 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst.: 770.4 te Blaavanshuk. Laagste barometerst.: -755.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 2 Mei: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind licht tot half be- bewolkt, weinig "of geen neerslag, waar schijnlijk nachtvorst, overdag iets zachter. Het gebied van hoogen luchtdruk trok naar het Zuiden en ligt thans op de Noord zee. Het is nog bezig zich naar het Zuiden uit te breiden. De depressie in Oost-Duitsch- land verdween naar het Oosten en ligt nog over Polen. De depressie in het Westen geeft lichte regen om de Iersche zee en tot in Zuid-Oost-Engeland, doch dringt niet of slechts zeer langzaam naar het Oosten door. De Noord-Oostelijke'koude luchtstroomin- gen, die gisteren aan de Oostzeekust en in Oost-Duitschland sneeuw brachten, trans porteerden de koude naar het Zuiden en Zuidwesten. De atmosfeer is over Duitsch- land en Oost-Europa zeer koud met tem peraturen omstreeks minus dertig graden Celsius op 5000 meter hoogte: in de Alpen sneeuwt het met temperatuur van minus 14 graden op het Jungfrau Joch. Bij de opkla rende luchten kwamen zware nachtvorsten voor. In het Westen van IJsland is de tem peratuur boven normaal, in het binnenland van Zweden komt nog matige vorst voor; in Oost-Duitschland ligt een gebied van lichte vorst. Het is te verwachten, dat de helderheid en de droge- en koude atmos feer aanleiding zal geven tot schadelijke nachtvorsten, doch dat het weer voorshands overdag zonnig en guur zal blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 8.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ej. Van Woensdagnamiddag 7.54 uur tot Donderdagnamiddag 4.uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 2 Mei voorm. 1.50 uur en nam. 2.11 uur. RECHTZAKEN LOTERIJ-BEDROG. Voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar stond Dinsdag terecht de Braban der Henri Spijkers uit Den Haag ter zake oplichting. Verdachte had als agent van de Handels maatschappij „De Ster", te Apeldoorn, te gen welker praktijken reeds herhaaldelijk in de bladen is gewaarschuwd, verschillen de boeren in West-Friesland, o.a. te Wijde- nes en Blokker bezocht en ze obligaties aangesmeerd, welke 67.— kostten en waarop bij volstorting een prijs zou vallen; nieten waren er niet te verwachten, steeds was de prijs minstens 75. terwijl, wanneer op de eerste aanbieding werd ingegaan, ook nog een damesrijwiel van Hollandsch fabri kaat in het vooruitzicht werd gesteld. Een drietal boeren, die op de aanbieding van verdachte waren ingegaan, hadden reeds als eerste storting bedragen van 13, 10 en 7 gestart. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de agent van „De Ster" namens zijn directeur, zooals hij zei, zijn slachtof fers had gesuggereerd, dat „De Ster" een soort philantropische instelling was die met behulp van kerkelijke instellingen deze lo- ten-affaire op touw had gezet, nota bene, om landbouwers en veehouders te steunen. Om van den man af te komen, hadden som migen gezegd: man ik heb al lang zoo'n lot, waarvan de agent gretig gebruik maakte bij andere slachtoffers door te zeggen: die en die hebben ook een lot; hij ging zelfs zoo ver, dat hij mededeelde, dat er in de om geving en hij noemde de namen der ge lukkige prijswinners reeds prijzen ge vallen waren van 10.000, 2.000 en min der. Uit het getuigenverhoor bleek natuur lijk, dat er niets van waar was. De Officier vam Justie, mr. G. v. <L Feen de Lille zeide niet erg op deze zwendelaars in zijn arrondissement gesteld te zijn en hij beloofde het hen zoo moeilijk te maken, dat ze voortaan wel weg zouden blijven. Hij vroeg zich af, of men op het platteland geen kranten leest; waarin herhaaldelijk tegen dergelijke praktijken wordt gewaarschuwd en hij ried de plattelanders, die zich anders wel tweemaal bedenken voor ze 'n dubbel tje uitgeven, in hun eigen belang aan, hun deuren en beurzen voor die zwendelaars gesloten te houden. Spr. requireerde tegen den verdachte 10 maanden, gevangenisstraf. Mr. van der Loos STADS NIEUWS HET 25e NEDERL. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. De tentoonstelling in de lak en hal. Het is wellicht niet van algemeene be kendheid, dat de tentoonstelling in het Ste delijk Museum „de Lakenhal' naar aanlei ding van het alhier gehouden 25e Ned er- landsch Natuur- en Geneeskundig Congres bijeengebracht, tot en met Zondag 12 Mei as. geopend blijft. Het lijkt daarom niet overbodig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat deze tentoonstelling voor een ieder en niet slechts voor de leden van het inmiddels gesloten Congres toegankelijk is. Al wie belangstelling heeft voor het aan deel, dat onze Leidsche Univerisiteit in de beoefening der Natuur- en Geneeskundige wetenschappen heeft gehad, vindt hier iets van zijn gading, zoowel met betrekking tot het verleden als tot later tijd. Het twee expositiezalen innemend ge heel, dat door de welwillende medewerking van velen is bijeengebracht, bevat aller eerst een kleine, maar uitgezochte verzame ling handschriften, meest brieven van en aan beroemde natuuronderzoekers: Leeu wenhoek aan the Royal Society, Boerhaave aan Ruysch, Leibniz aan d'Ausson, J. van den Vondel aan C. Huygens, enz. Verder een zeer uitvoerige verzameling gegraveer de, geteekende of geschilderde portretten van Leidsche hoogleeraren, waaronder de zeldzaam groote collectie, op Boerhaave betrekking hebbende, en ten slotte een aan tal geografische kaarten van het oude Hol land, diverse platte gronden van Leiden in achtereenvolgende p has en van de ontwik keling der stad, alsmede prenten, die op de beoefening der Natuurwetenschappen in het algemeen, zoowel als te Leiden betrek king hebben. Voor degenen, die in de portret-schilder kunst belang stellen zij opgemerkt, dait men in meer en minder geslaagde exemplaren de ontwikkelingsgang daarvan kan volgen, van het door Aert de Gelder geschilderde portret van Boerhaave uit het Mauritshuis af tot aan Jan Sluyters' portret van prof. de Sitter toe. Van een bezoek aan deze tentoonstelling, dat uiteraard niet veel tijd vraagt, zal men geen spijt hebben. Prof. dr. J. A. J. BARGE. HET DRIEHONDERD VIJFTIG-JARIG BESTAAN DER MARIACONGREGATIE. Hedenavond, Donderdag- cu Vrijdag avond wordt het triduum gehouden voor alle Mariacongreganisten (mannen, vrou wen, jongens en meisjes), in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. De oefeningen zullen plaats hebben des avonds kwart over acht uur en het tri duum wordt geleid door den zeereervv. pa ter L. Levelt, S. J. Donderdagavond zal een grootsche Ma- ria-huldiging plaats hebben en Vrijdag avond toewijding van alle Mariacongre ganisten aan het H. Hart van Jesus. Bij zonderheden worden hedenavond bekend gemaakt. Allen zorgen dus aanwezig te zijn. Onze parochie telt meer dan dui zend Mariacongreganisten. Mogen wij op uw aller opkomst rekenen. L. GUDDE, Dir. van de afd. mannen en vrouwen. B. J. M. DORBECK, Dir. van de afd. meisjes. J. LANSBERGEN, Dir. van de afd. jongens. De congreganisten worden er hiermede nog eens aan herinnerd, dat voor de feest viering op Maandagavond 6 dezer in de Gehoorzaal, óók Zondag aldaar nog gele genheid is om plaatsen te bespreken van 122 uur. Plaatskaarten s.v.p. mede te brengen. uit Alkmaar hield een sympathiek pleidooi en zeide ervan overtuigd te zijn, dat de ver dachte evenals zijn slachtoffers, een slacht offer was van den directeur van „De Ster", den heer Akkermams, die in Baarle-Nassau woont, dus vlak bij de grens, om, wanneer den grond hem te warm onder de voeten wordt, uit te wijken. De verdachte was tot 1926 mijnwerker bij de staatsmijnen en moest wegens ziekte een ander beroep kiezen; was daarna bij de bouwnijverheid werkzaam, zijn getuig schriften zijn gunstig. Tengevolge van werkloosheid kwam hij in Den Haag in de werkverschaffing en toen kwam hij in aan raking met een anderen agent van „De Ster", die hem met den heer Akkermans in verbinding bracht. Deze maakte met zijn bontjas en luxe auto een geweldige indruk op verdachte, die niet inzag, dat hij met een schurk en onbetrouwbaar sujet te doen had. Volgens diens instructies is de eenvoudige mijnwerker in het boerenland aan het werk gegaan. Hij heeft echter een blanco straf register en was steeds een fatsoenlijk man. Omdat hij het slachtoffer is geworden van den directeur van „De Ster", den heer Ak kermans, vraagt pl. een lichtere straf, zoo mogelijk een voorwaardelijke veroordee ling. Uitspraak over 8 dagen. 40-JARIG JUBILEUM Heden herdacht de heer B. H. Jansen, administratief-ambtenaar le klasse bij de Gemeentelijke Hulpbank (gemeentelijke bank van leening en geldschietbank) al hier, den dag, dat hij voor 40 jaar als klerk aan deze instelling werd benoemd. De heer Jansen is achtereenvolgens werkzaam geweest als assistent en beheer der van het voormalige kantoor der bank aan.de Lammermarkt en is sedert 1923 als hoofdbeambte, afdeeling pandenbeleening, verbonden aan het kantoor aan de Nieuw-1 steeg. De heer Jansen, die wars is van elke huldiging, heeft zich, door uitstedigheid, hieraan onttrokken. ZILVEREN JUBILEUM J. Streefland Heden heeft de heer J. Streefland onder vele blijken van belangstelling zijn 25- jarig jubileum herdacht als winkelhou der van de coöperatieve schoenmakersver- eeniging „Ons Belang", Pieterskerkkoor- steeg 19 alhier. Het volledig bestuur der coöperatie was hedenmorgen te 10 uur in het kantoor naast den winkel present, toen de jubilaris en zijn echtgenoote binnenkwamen. De voorzitter, de heer J. Broekhuyzen, verzocht den secretaris van toen en thans, den heer P. Haneveld, de notulen te willen lezen van de vergadering, waarin de ju bilaris tot winkelhouder werd benoemd, waaraan werd voldaan. Naar aanleiding hiervan zeide de voorz. dat het bestuur zich indertijd niet vergist had in den persoon van den heer Streef land, want dat hij zich steeds een uitste kend winkelhouder had betoond. Hetgeen naar aanleiding van dit jubi leum over den heer Streefland reeds in de courant was geschreven, was volkomen iuist en spr. behoefde hieraan niets toe te voegen, waarom hij besloot met een har- telijken gelukwensch en de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Toen de bestuursleden den jubilaris had den gefeliciteerd, dankte de heer Streef land voor de hartelijke belangstelling. Hij wees op de saamhoorigheid, welke er al die jaren bestaan heeft tusschen bestuur, leden, verbruikers en winkelhouder en sprak den wensch uit, dat het hem gege ven moge zijn nog eenige jaren zijn func tie te mogen vervullen. Den geheelen dag heeft de heer Streef land bewijzen van belangstelling mogen ondervinden. Van leveranciers, collega schoenmakers enz. ontving hij gelukwen- schen, bloemstukken, enz. O.m. was er een bloemstuk van de schoenmakersver- eeniging „Door Vriendschap Verbonden". N°4 Word! vervolgd Stoere stuurman stuurt door stormen; Stuurboord, bakboord, keer op keer; In zijn mond doet BLACK BOY nèt zoo; Bakboord, stuurboord, heen en weer. GESAUSDE ZWARE LUSTRUMFEESTEN 1935 Versiering Breestraat Gisteravond is de beslissing gevallen op welke wijze de Breestraat zal worden ver sierd tijdens de a.s. lustrumfeesten. De be slissing was, gezien dat 'er 10 ontwerpen tot versiering werden ingezonden, uiter aard zeer moeilijk. Zoowel wat de be- grpotingen voor de kosten, als wat de opzet betrof, was er groote verscheiden heid. De commissie, die met het oog op de financiën de eindbeslissing had, is met den Leidschen ontwerper, den heer G. Scheepstra, leeraar M. O. Teekenen, tot een overeenkomst gekomen, en aan hem is de geheele uitvoering opgedragen. Hoe deze versiering worden zal, zullen wij niet gaan verklappen, alleen willen wij vermelden, dat het een versiering zal wor den passend bij de feesten, en de Bree straat waardig. Versiering Oude VestOude Singel In de gehouden vergadering der Buurt- commissie Oude VestOude Singel is be sloten tot het doen aanbrengen van een eenvoudige gevelversiering. Het ligt mede in de bedoeling der commissie om min stens éénmaal in de lustrumweek een boottocht te doen houden met muziek, waaraan zal worden verbonden een wed strijd in versierde en later verlichte vaar tuigen, waarvoor prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. De ingekomen gelden zijn echter van dien aard, dat, willen deze plannen worden uitgevoerd, een nader be roep op de bewoners noodzakelijk is. FILMAVOND R. K. SPORTCENTRALE. Gisteravond werd in de groote zaal van „Zomerlust" de aangekondigde filmavond gehouden vanwege de R. K. Sportcentrale. De bijeenkomst, welke maar matig was bezocht, werd geopend door den heer P. Brouwer, secretaris der R. K. Sportcentrale, die o.m. opwekte tot meeleven met de R.K. Sport en verder wees op den groei der „Bataven", welke vereeniging momenteel 90 leden telt. De geestelijk adviseur, rector Beune, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat het geen zin had voor de aanwezigen een rede te houden over het principieel belang der sport, want de aanwezige meisjes en jongens waren hiervan zeker overtuigd. Spr. meende echter niet te mogen nalaten allen op te wekken Katholiek te zijn ook in de sport, op het veld en in de vereeni ging. Tot hen, die geen lid zijn van de R. K. Sportbeweging, voegde spr. de opwekking toch steun te verleenen, moreel zoowel als financieel, want die medewerking is on misbaar. Verder spoorde rector Beune hen aan lid te worden van het z.g. Kruimelfonds. Hierna werd met de afwerking van het filmprogramma begonnen, waarvoor de filmafdeeling der K.S.A. een serie Pathé- smalfilms had uitgezocht. Allereerst kon den de aanwezigen een symphonie-concert aanhooren, waarvoor maar matig interesse werd betoond. Dan volgde een teekenfilm en tot slot voor de pauze de bekende Lour- des-film. In de pauze had de trekking plaats der gehouden loterij. Daarna werd de film „Circusleven" met de 3 Fratellini's ver toond, LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREENIGING. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging heeft gisteravond ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana in ge bouw Prediker een openbare feestavond gehouden onder leiding van den heer L. Questroo. Op dezen avond werd de feestrede uit gesproken door Prof. dr. J. de Zwaan, die er op wees dat in deze dagen de Oranje vaan wordt omhoog gestoken tegen een dreigend zwart. Nederland heeft echter al vele donkere tijden achter den rug. Er zijn al vele stor- I men over ons heengegaan. Spr. herinnerde aan de wijze waarop de Oranje's in die don- j kere tijden verlichting hebben gebracht en drie eigenschappen die de Oranje's altijd in hooge mate hebben bezeten bracht spr. naar voren, ni. trouw, vroomheid en moed. Laten wij niet vergeten dat de plaats die God hen in Nederland beschikt hoog is en dat hoe hooger men komt hoe eenzamer men wordt. Er moet veel gebed zijn voor i onze lieve Prinses en voor haar Koninklijke j Moeder. j Na deze rede werd gezongen: Dat 's Hee- I ren zegen op Haar daal. De avond werd opgeluisterd door mu ziek van het strijkensemble Symphonia, door declamaties van den voordracht-kuns tenaar Siebesma en door liedjes bij de guitaar van Mej. Tilly Leening en den heer Steuz. AANBESTEDINGEN. Door den Directeur vam gemeentewerken is namens B. en W. aanbesteed: „Het ver- breeden van den Hoogen Rijndijk van den I oprit naar de Wilhelminabrug tot en met de Roomburgerbrug". Ingekomen waren de i volgende inschrijvingen: Th. de Winter j C. J. van Weeren, Leiden, 17040.H. Bunschoten, Leiden, 16889.G. A. Ko- I ning, Voorschoten, 16671.L. P. v. d. j Geer A. Th. Stuifzand, Leiden, 15300. j A. J. Langeveld, Leiden, 14900.N.V. i Aann. Mij. v.-h. v. d. Velden en de Jong, j Oegstgeest. 14444.Fa. Wed. H. v. Driel, Koudekerk a. R., 14150.—; W. Oudshoorn Zoon, Leiden, 13447.H. C. Heems kerk, Leiden, ƒ13300.—; Th. L. J. Zitman, Leiden, 12833.C. Godschalk, Leiden, 12760.P. J. Visser, Wassenaar, 7500. Voorts werd aanbesteed: „Het uitvoeren van slootdempingen. Rioleerings- en Bestra- tingswerken tot aanleg van de Buys Ballot straat c.a." in 2 perceelen. Ingekomen wa ren de volgende inschrijvingen: A. v. d. Noll Zonen, den Haag, massa 9640. G. A. Koning, Voorschoten perc. 1 6589. perc. 2 ƒ2105.—, massa ƒ8694.—; W. Vis ser, Wassenaar, massa 9300.H. C. Heemskerk, Leiden, perc. 1 7736, perc. 2 ƒ2200.—, massa ƒ9900.—; W. Vollebregt, Oegstgeest, perc. 1 3950.perc. 2 3100.massa 7050.H. Bunschoten, Leiden, perc. 1 6789.perc. 2 2195. massa 8984.L. P. v. d. Geer A. Th. Stuifzand, Leiden, perc. 1 8620.E. v. d. Berg, Leiden massa 9875.A. v. Halem LDoornik, Leiden, perc. 1 5300.perc. 2 3000.massa 8100.M. Konimgs, Leiden, perc. 1 5120.perc. 2 2650. massa ƒ7590. P. WERKMAN, t In den ouderdom van 84 jaar is gister nacht hier ter stede overleden de heer P. Werkman, oud-leeraar in de Fransche taal aan de gemeentelijke H.B.S. alhier. De heer Werkman vervulde veertig jaar lang, tot 1921, het leeraarsambt aan deze instelling. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en officier de 1'Académie framgaise. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. om 2 uur plaats hebben op de begraafplaats aan de Groenesteeg. Kon. Akademie van Wetenschappen. Bij Kon. besluit zijn bekrachtigd de be noemingen tot gewoon lid der afdeeling let terkunde van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen van de heeren prof. dr. B. A. van Groningen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier en dr. W. H. Ras- sers, conservator aan het Rijks-Ethnogra- phisch Museum alhier. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Aangifte van leerlingen voor het Gym nasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gelegenheid bestaat tot het doen inschrij ven van leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdag en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H.B. Scholen des Dinsdag van 1112 uur voorm. en Vrij dags van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1935. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. KL Reclasseeringsvereeni- ging, van 89 uur zitting in het ge bouw der St Vincentius-Vereeni- gmg, ftooglandsche Kerkgracht 32. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 April tot en met Zondag 5 Mei as., waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, leL 274 Ver. „Sancta Veronica". Onder verwijzing naar een kl. adverten tie in dit blad, deelt het bestuur mede, dat er morgen wederom zitting van deze ver eeniging is, in het Vincentiusgebouw. Moge er een drukke opkomst zijn, de stille armen zijn er mede gebaat! Prof. mr. B. M. Telders is benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie be last met het afnemen van het notarieel exa- Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad betreffende een uitvoering van de Pantomimeclub „VODO", onderafd. van de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Door de politie is vandaag proces-ver- baal opgemaakt tegen enkele 1 Mei-vier- j ders, die met een roode tulp getooid waren, hetgeen door de dragers evenwel werd ont kend, omdat de tulp van onderen geel is. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen de dragers van roode rozen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (April 1935) ingelegd ƒ351,526.50 en terugbetaald ƒ527.234.36; 12'J nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 120 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.628 inleggers, inclusief 1.438 deelnemers aan den afhaaldienst, be droeg einde April 1935 8.734.054.96. In 4.815 posten is in deze maand door den afhaaldienst 14.286 ontvangen. De netto-opbrengst van het Bach-concert op 21 Mei a.s. in de Remontstrantsche Kerk zal niet ten goede komen aan de (nietbe- staande) Braillebibliotheek voor Organis ten der N. B. B. O., zooals gemeld, doch aan de Braillebibliotheek voor Organisten, bij afkorting genaamd de B. B. O. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 878 M. Blitz Co., Leiden, Haarlemmerstraat 163a, rijwiel handel, ijzerwaren, electriciteit. Overl. Venn.: A. Blitz, d.d. 19 April 1935. 4149. Naamlooze Vennootschap Klei- warenfabriek „Nieuw Werklust Hazers- woude, Rijksstraatweg A 24. Vervaardigen van en handel drijven in steenen, dakpan nen, tegels, draineerbuizen enz. Uittr. Comm.: P. Blanken. N. Comm.: P. M. Blan ken, Rotterdam.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2