'AME5 RUBRIEK TWEE MODERNE TOILETTEN WEG MET DE WOLLEN SJAALS TT i?06 WACHT NIET LANGER met het aanvullen van uw garderobe. Nu zijn de avonden nog lang. Dra is de zomer tijd weer daar! Wat wil zeggen, dat U des avonds in de natuur gaat genieten. Nu heeft u nog den tijd om zelf uw japonnen te vervaardigen. Wij maken het u gemak kelijk. Bestel uw modellen bij de Redac trice Damesrubriek, L. v. Meerdervoort 45a Den Haag. De prijs bedraagt 36 cents plus 6 cents verzendkosten, te voldoen per brief met bijgesloten postzegels, per postwissel of per giro (125025). Maat en nummer s.v.p. duidelijk vermelden! Binnen enkele dagen ontvangt u het gevraagde. Hierbij een tweetal zeer moderne toilet ten, vooral het laatste model valt dit jaar by vele dames in den smaak Het eerste fi guur (no. 894) is gemaakt van een vrij dikke, wollen stof. De kraag is hoog ge sloten en valt in .een sierlijke strik van voren. De mantel sluii aan den voorkant met enkele knoopen in het genre van de donkere garneering. Deze knoopen komen ook op de mouwen en de zakjes. Het geheel is een sportief model vooral geschikt voor slanke menschen. De rok krijgt geen plooien, maar loopt naar onderen toe eenigszins klokkend uit. Om het middel komt een smalle, lederen ceintuur. De mouwen zijn lang en smal en worden bij den pols afgewerkt door een eenvoudig inslagje. Een bijzonder geschik te mantel voor „tusschendoor". Het tweede model, no. 895, is gemaakt van een dunnere stof, omdat wij dit model als een ensemble dragen. Op het prentje zien wij onder de driekwart mantel een jurkje, bestaande uit glad, effen, donker lijfje en geruite rok. Om het middel komt een ceintuur in de kleur van den rok. In dien men dit gemakkelijker vindt, maakt men alleen den rok en draagt men op de zen rok een sportieve jumper of wollen blouse. Van die rok valt niet veel te ver tellen. Hij wordt ruim vallend gemaakt door enkele zijtoanen, welke op de heupen wat wijder uitvallen, doch niet zoo wijd, dat de rok even ruim wordt als de sierlijke driekwart mantel; dat is natuurlijk niet de bedoeling. De mantel gelijkt veel op de thans zoo moderne „swagger". Indien gewenscht kan men hem natuurlijk ook geheel apart van den rok maken en hem op een jurk van bij passende kleur dragen, hetgeen in dit sei zoen ook veel wordt gedaan. Voorpanden en achterkant van dezen mantel bezitten geen plooien, maar loopen doch niet veel, klokkend uit. De mouwen zijn glad en recht en behoeven geen andere garneering dan de smalle manchet, welke wat breeder is dan de mouw zelf en dus een weinig komt uit te staan. De „Swagger' De halsgarneering is heel apart. Met een sierlijke strik wordt de ronde kraag geslo ten. De mantel mag geen verdere sluiting hebben. Alle dergelijke modellen van swaggers en driekwartmantels vallen onder de halssluiting geheel open, waarom deze dracht ook uitsluitend voorjaars- en zo- merdracht is. genieten, doet verstandig een opvouwbaar matras aan te schaffen, dat onze kleeren voor grasvlekken beveiligt. Men ligt ge makkelijk en het lichaam krijgt meer rust. Dergelijke zomermatrassen zijn tegen woordig zoo bijzonder aardig te verkrijgen; men vindt een keur van lucht- en zomer - echte stoffen, geestige Indanthren geverfde boomwol- of linnen geweven en in een ver scheidenheid, zoo groot, dat ieder zijn eigen smaak kan bevredigen. De moderne, prak tisch aangelegde vrouw zal al haar zomer - meubelen, zooals ligstoelen, tuinkussens, matrasjes, welke voor de booten worden gebruikt, kleedjes, waarmede de tuintafels worden bedekt, ja alle stoffen, welke met de buitenlucht in aanraking komen, alleen Indanthren-geverfd willen zien. Het prijsverschil tegenover die stoffen, welke niet kleur- en zonecht zijn, is in verhouding onbelangrijk. Hoe vaak worden wy zelf niet teleurge steld, wanneer wij van een dagje aan het strand terugkeeren, tot onze schrik bemer ken, hoe verschoten en vaal onze nieuwe japon is geworden, omdat de kleur niet te gen de felle zonnestralen en de ruwe zee lucht kan? Ook het wasschen van zomerkleeren, welke kleurecht zijn, is thans kinderspel geworden. Wij behoeven gelukkig niet meer met de noodige voorzichtigheid te werk te gaan en geen middeltjes „tegen het ver kleuren" aan te wenden. Schoentjes voor de baby. Het vraagstuk der babyschoentjes heeft in den tegen woordigen tijd de volle aan dacht van de pedicures. De onmogelijkste schoentjes welke de kinderen vroeger droe gen, zijn gelukkig vervangen door schoe nen van zacht leer, dat toch voldoende ste vig is om den groeienden voet te steunen, zoodat de voet krachtig en sterk kan op groeien. Want juist die kleine voeten zijn zoo gevoelig en zoo gemakkelijk te beder ven en onze kleinen zouden daar de dupe van kunnen worden. Vroeger gold algemeen, dat kleine kinde ren hooge laarzen moesten dragen zoodra zij konden loopen. Want, zoo zeide men, als men de kinderen op lage schoenen laat loo pen, hebben zij geen steun en zakt de voet uit. Men is daar de laatste jaren heelemaal van teruggekomen. Wel zijn de schoenen voldoende stevig, maar zij zijn zoo gemaakt, dat zij den voet ook niet te veel afsluiten, zoodat de voet geregeld met de lucht in aanraking komt, waardoor warme voeten worden voorkomen. De schoenen zijn zeer gemakkelijk van pasvorm, de flinke breede neus biedt plaats voor alle teenen en wel zoo, dat het kind zijn teenen er zelfs in kan bewegen. Op onze teekening ziet u twee paar kin derschoenen. Het bovenste paar is bestemd voor kinderen, die al loopen kunnen. Het is een gemakkelijk model met motiefje, dat open is uitgewerkt, waardoor de voet lucht krijgt. 'Zool en hak zijn recht en zonder verhooging, dat behoeft een klein kind nog niet te hebben. Het riempje, dat met een knoopje sluit, is, zooals u ziet, tamelijk breed. De schoen mag niet te klein, maar evenmin te groot zijn, omdat dan het voetje in den schoen heen en weer schuift waar door eeltvorming ontstaan kon. De kleine zou dan pijn aan zijn voeten krijgen en daardoor ongedurig en huilerig worden, terwijl wij niet zouden weten, waarom het kind zoo lastig is. Let daar dus steeds op. Het onderste paartje is het moccasinmo- del van wit zacht glacéleer en omzoomd door een zijden strookje, terwijl de sluiting wordt gevormd door een zijden lint, dat door de daarvoor aangebrachte openingen wordt geregen. Een kleine strik op den teen dient uitsluitend ter versiering. Dit soort schoentje is uitsluitend bestemd voor kin deren, die nog niet kunnen loopen, alleen mogen liggen of juist beginnen te krui pen. Zij dienen alleen om de voeten warm te houden, maar niet om steun te geven; vandaar ook, dat aan den hiel geen stevig heid is aangebracht, evenmin als aan den teen. Ons verblijf in de vrije natuur Zoodra de alreeds warme voorjaarszon de venstens binnengluurt, krijgt men nei ging ramen en deuren wijd open te gooien en de woning, welke in de gure winter maanden zoo lang gesloten is geweest, te ontvluchten! De bewoners der stad moe ten zich echter tevreden stellen met een stadsbalconnetje, hoogstens een klein lapje tuin. Daarom trekken de stedelingen er op het einde der week graag op uit om het „weekend" buiten door te brengen, buiten in de vrije natuur, aan het water of in de bosschen. Een „weekend" behoeft tegen woordig geen kostbaar iets meer te zijn; de moderne, gemakkelijk mee te dragen tenten maken, dat wij geen dure hotel- of pensionrekening te betalen krijgen. In den rugzak voeren wij al het noodige mee en de wanden der tenten beschutten ons tegen de nachtkoude. De moderne matrassen, welke wij kunnen opblazen daar zij geheel van gum mi zijn, geven ons tevens een bed, zoo ge makkelijk. en aangenaam, als wij het thuis gewend zijn. Natuurlijk moeten wij toch, ondanks alle comfort, welke wij op reis kunnen genieten, de noodige voorzichtig heid betrachten; rheumatisch aangelegde menschen bijv. moeten zich bij het kampee ren al bijzonder in acht nemen. Ook bij het kampeeren dient men voldoende tegen den nacht beschermd te zijn. Behoorlijke dek king is daarom steeds aan te raden. Wie een zonrijken tuin bezit en daarom in den zomer van de heilzame zonnestralen kan Dikwijls worden huismeubelen by zonnig weer in den tuin of op het balcon geplaatst Niets is zoo verkeerd dan dit. Gepolitourd of op bijzondere wijze geteeld hout ver draagt zonlicht noch vocht. En dan nog maar te zwijgen van de meer ouderwetsche meubelen, welke nauwelijks het felle dag licht kunnen verdragen. Maar ook hierin heeft de moderne wetenschap een oplos sing gevonden! Er worden tegenwoordig meubelen gefabriceerd van houtsoorten, welke tegen eiken invloed van buitenaf bestand zijn. Rieten en gelakte meubelen zijn voor tuingebruik echter nog steeds de meest practische Wat nemen wij mee op ons picnic-par- tijtje? Porcelein is niet geschikt voor het ge bruik buiten. Als materiaal kieze men, ten minste wanneer men de onbreekbare bord jes en kopjes, welke in den handel zijn en uit bakkeliet bestaan, liever niet gebruikt, een soort porcelein of steen, hetwelk niet bijzonder apart is, zoodat men het soort, in dien er wat van zou breken, hetgeen na tuurlijk lichter gebeurt dan binnenshuis, er later weer bij kan koopen. Verder vindt men in de moderne „weekend"-koffers bordjes, bekers, aschbakjes, ja alles, wat wij noodig hebben om op reis de huiselijke comfort te blijven behouden, welke ver vaardigd zijn van een zeer dunne metaal- soort, ook wel verchroomd tin. Nu wij geen wollen sjaals meer behoeven te dragen tegen het gure winterweer, nemen de bekoorlijke kraagjes weer een grootere plaats in de kleeding in. De fijne kraagjes in handwerk vallen zeer in den smaak, zij geven een blij en frisch uitzicht aan de oude japonnetjes. Van samengenaaide schui ne strooken stof, welke daar na omgekeerd worden, kun nen wij nette garneering .ver vaardigen, zoowel voor het fraaie linncnwerk, als ver siering voor onze daagsche jurkjes en die der kinderen. Op het figuur staan drie motieven, het kleinste is een spiraalvormig schijfje, het andere een ronde bloem, en het derde, een heel eenvou dige, golvende boord. Het uit gekozen motief wordt op sterk papier, of een stijf lin nen lapje geteekend, de schui ne reepjes worden daarop gemouchd en aaneengenaaid met een knoopsteek in dikke zijde; hoe smaller de reepjes, hoe fijner het resultaat. Men lette er vooral op de reep jes stevig te naaien op de teekening, om een goed model te krijgen. Op het bijgaand figuur zien wij een van de drie motieven, welke telkens een ander kleedingstuk kunnen versieren. Het fijne kraagje doet zijn intrede Verder zien wy een baby jurk je in licht gele zijde, met een spiraalmotief op den boord en een nachthemd met golvende strepen. Het kraagje boven het kleine jurk je is geschikt ter versiering van kinder jurken. UIT HET DOMEIN DER VROUW SMAKELIJKE RECEPTEN. Brusselsch lof met gevulde eieren (4 personen) 1 K.G. Brusselsch lof, 4 hardgekookte eieren, 80 Ggr. (4 afgestreken eetlepels) boter, wat zout, peper en nootmuskaat, 1 theelepel Maggi's Aroma. Maak de struikjes lof op de bekende wijze schoon en kook ze gaar in wat water met zout; laat ze daarna een op vergiet flink droog uitlekken, maar houd ze in- tusschen warm (op een pan met wat water b.v.). 75 Bereid, terwy'l de groente gaar wordt, de gevulde eieren. Snijd daarvoor de harde eieren doormidden, hetzij in de lengte of in de breedte. Neem er voorzichtig de dooiers uit er. wryf ide tot een gelijk meng sel met de boter, de Aroma en zooveel zout en kruiden als voor den smaak noodig blijkt. Vul de eiwitihelften hoog op met dit mengsel. Stapel het lof op een verwarmden scho tel, schik er de gevulde eieren omheen en presenteer den schotel dadelijk. Schotsche eieren (4 personen) 4 hardgekookte eieren, 200 Gr. (2 ons) kalfsgehakt (ook wel half kalfs- en half varkens-), wat peper, zout en nootmus kaat, 1 rauw ei, 1 dun sneetje brood (zon der korst). Pel de eieren en wentel ze door wat bloem. Maak het gehakt op de bekende wijze aan met den dooier van het rauwe ei, het brood, wat peper, zout en nootmuskaat; verdeel het mengsel in vier gelijke deelen en gebruik telkens één van die deelen om er één van de eieren volkomen mee te om hullen. Wentel nu de omhulde eieren rond in het overgehouden eiwit, dat met een lepel wa ter wat uit elkaar is geklopt; haal ze ver volgens door paneermeel en laat ze dan voorzichtig in heet frituurvet glijden (sla olie b.v.) tot ze mooi bruin zijn en bet ge hakt door en door gaar is (ongeveer 10 minuten). Snijd met een scherp mes de eieren door midden, schik ze met den doorgesneden kant omhoog op een met wat frissche slablaadjes belegden schotel en laat by het gerecht een fleschje Maggi's Aroma rond gaan, waarmee de eieren besprenkeld kun nen worden. HET KAPSEL VAN ZIJNE MAJESTEIT. Het voorrecht van cultuurvrouwen. OUDE GEBRUIKEN IN OOST-AFRIKA. De ten Westen van 't nyanzameer wo nende sultan, houdt er zijn eigen eigenaar dige gewoonten op na. Wanneer de zwarte sultan van het koninkrijk Oeganda zijn leger bijeenriep, moest ieder krijgsman een ei meebrengen en het aan den koning af leveren. Zijne Majesteit alleen genoot het voorrecht het hoofdhaar in een smalle, rechtop staande streep in de gedaante van een hanekam te dragen. Dit „kapsel" na te volgen was ten strengste verboden. In het ryk Karagoëh, eveneens ten Wes ten van het Nyanzameer, mochten alleen de vrouwen van de sultans katoenen ga rens bij het naaien gebruiken. Aan aLle an dere vrouwen was het op straffe des doods verboden; zij moesten daarom altijd ba naanvezels oij het naaien gebruiken. De be volking van Karagoën, de Watosen, ge bruikten nimmer spijs of drank buiten hun hutten. Zag men iemand der Watosen in het openbaar eten, dat kon de zondaar er van verzekerd zyn, dat geen fatsoenlijk dorpsbewoner nog met hem wilde omgaan, in ieder geval niet, alvorens hij vergiffenis had gevraagd. Een charmant voorjaars- toiletje. No. 893 geeft ons weer een aar dig jurkje voor de lente- en de komende zomer dagen. De jurk wordt vervaar digd van zijde linnen, toil de so ie of een of an der dun, sierlyk zomerstofje. Men ziet, dat de jurk half lange mou wen heeft, welke vry wijd vallen, maar op den elle boog door middel van een klein boordje worden ingenomen. De bef, welke in de jurk is vastge hecht, heeft een gesloten boordje. Een dergelijke halssluiting zal men in het ko mend seizoen zeer veel zien. Om het middel komt een ceintuur, feitelijk meer een sjerp, van de kleur en de stof der japon. De rok bezit enkele ingezette banen, welke schuin naar omhoog loopen en ruim klokkend neervallen, alzoo dus de ver- eischte rokraimte geven. Een leuke japon voor zonnige dagen! =B DE CRINOLINE OP MADAGASCAR. In de tweede -helft van de vorige eeuw bracht de keizer en de keizerin van Frank rijk een bezoek aan Madagascar en bezoch ten tevens den koning van Madagascar. De vorst en ook zyn beide dochters ontvingen het Europeesche keizerlijke paar met zeer veel plechtigheid en de koning deed alles, om het zyn hooge gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Uit vriendschappelijke genegenheid zond de keizerin bij haar te rugkeer in Frankrijk dan ook enkele kisten vol met moderne kleeding voor des konings dochters. Bij aankomst werden de kisten op het voorhof van he paleis geplaatst. De koning en zyn dochters schaarden zich om de kisten heen, welke door de onderdanen werden geopend en de luidruchtige kreten van de prinsessen gaven te kennen, hoe zeer zij verrast en opgetogen waren, toen de prachtige hofkleed ing te voorschijn kwam, welke van schitterende kleuren, zooals scharlakenrood met goud, waren vervaardigd. Het doel van deze zending was, om de zwarte schoonheden een denk beeld te geven van de Europeesche modes uit die dagen en den smaak daarvoor te doen ontstaan. Men scheen hierin wel te zijn geslaagd! De kleedingstukken baarden in de hoofdstad van Madagascar zeer veel opzien en de dagbladen wijdden ettelijke kolommen aan deze kostbare schenking. Een stormachtige verrukking veroorzaakte de crinoline bij allen, die het voorrecht ge noten, dit wonderstuk te zien en toch was het geen overdreven crinoline; zij had de bescheiden grootte, die omstreeks 1860 door een Parysche dame werd gebruikt. Een der prinsessen bepaalde nu, dat de crinoline volstrekt niet door de onderdanen mocht worden nagemaakt en ook de vrou wen uit het volk mochten het niet probee- ren een dergelijk kostbaar iets aan te schaf fen. De prinsessen vonden het glanzende mahoniehout van de crinoline echter te mooi om het onder de kleeren te dragen, waarom zij besloten de baleinen met lin ten te versieren en het geheele voorwerp bóven op alle kleedingstukken te doen prij ken. Even eenvoudig als charmant I Inderdaad, even eenvoudig als charmant, is deze blouse (No. 896). Zij wordt ver vaardigd, tenminste wanneer U haar bij mooi weer wenscht te dragen, van tafzijde. Tafzijde immers leent zich uitsluitend voor dergelijke modellen. Gewone zijde of crêpe de chine zou te gauw slap hangen. De beide voorpanden zyn eender. Het achterpand valt eveneens recht, eenigszins getailleerd. De mouwen zijn lang en glad en tamelijk smal. Zij loopen bij den pols iets wijder uit en aan den pols komt een klein splitje, om de handen er gemakkelijk door te laten. Om het middel komt een cein tuur, welke van achteren met een strik sluit. De blouse wordt verder gesloten door een knoop; de andere knoopen kunnen er „loos" worden aangezet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8