ZATERDAG 27 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 BUITEHLANDSCKE BERICHTEN ZEVEN MIJNWERKERS BEDOLVEN. Modderdoorbraak. In de bruinkolenmijn Löderbrug der Ko len-onderneming Stassfurt zijn door een modderdoorbraak zeven arbeiders bedol ven. De kans om hen te redden is heel gering. Reddingsploegen uit Halle zijn bezig met de geweldige massa modder weg te halen, doch door de groote moeilijkheden vorde ren zij heel langzaam met hun werk. Arbeiders opgesloten in het buitennet. In de zakenwijk, welke in het centrum der stad St. Louis is gelegen, heeft gisteren een hevige ontploffing plaats gehad. In de riolen hadden zich gassen opgehoopt, welke op tot nu toe onverklaarbare wijze tot ont branding zijn gekomen. Elf rioolwerkers moesten met ernstige wonden naar het zie kenhuis worden overgebracht. Een nog on bekend aantal arbeiders zit in de met gas gevulde riolen opgesloten. De brandweer stelt thans pogingen in het werk, met gas maskers en gasverdrijvende stoffen de op gesloten arbeiders te redden. Men vreest echter, dat de reddingspogingen vergeefsch zullen zijn. De ontploffing was zoo hevig, dat de zware riooldeksels kilometers ver werden weggeslingerd. De straat, waar de ontplof fing plaats had, vertoont diepe scheuren. De ruiten van geheele huizenblokken zijn door den luchtdruk gesprongen. Twee bandieten hebben door een handige truc de bewakers der gevangenis te Tor- tosa in Noord-Spanje weten te verschalken en ongeveer zestig gevangenen in de ge legenheid gesteld hun vrijheid te herkrij gen, doch slechts acht hunner maakten van de geboden kans gebruik. Onder voorwendsel een der gevangenen te komen bezoeken en naar men aanneemt met medeweten van een der cipiers, ver schaften de beide bandieten zich toegang tot de gevangenis. Toen zij eenmaal bin nen waren scheurden zij het papier van een groot pak, dat zij bij zich droegen en haalden daar machinegeweren uit te voor schijn, waarmede zij de cipiers in bedwang hielden. Daarna gingen zij van cel tot cel en openden zestig deuren met de sleutels welke zij den cipiers hadden afgenomen. De acht ontsnapten zijn nog niet gepakt. Op het oefenterrein der troepen van Fort George nabij Inverness in Schotland heeft zich een eigenaardig voorval afgespeeld. Zeventig man van het regiment Schot- sche Hooglanders stonden aangetreden voor schietoefeningen met scherp. Een der man schappen was juist gereed om te vuren, toen hij zich .plotseling omdraaide en op zijn eigen compagnie schoot. De soldaten stoven snel uiteen en zochten in allerijl dekking, zoodat niemand getrof fen werd. De soldaat die het incident verwekt had loste nog twee schoten en liep toen weg, achtervolgd door de geheele compagnie. Pas na een half uur zoeken werd hij ge vonden. Hij bleek door een schot gewond te zijn en werd naar het hospitaal gebracht. Of de soldaat, die vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, zich zelf de verwonding heeft toegebracht, is niet bekend. De militaire autoriteiten wen- schen zich over het geval niet uit te laten. LAND- EN TUINBOUW BLOEMENTENTOONSTELLING „FLORA" TE HEEMSTEDE. Op de Flora IV te Heemstede heeft de Jury de volgende prijzen toegekend-: gou den medaille groep bloeiende en niet- bloeiende heesters Felix en Dijkhuis te Boskoop; kleine gouden medaille groep Spirea's G. Lubbe en Zonen, Oegstgeest; kleine gouden medaille groep bloeiende en niet-bloeiende heesters K. Wezelenburg en Zn. te Hazerswoude; verg. zilv. me daille collectie tulpen- N.V. F. Rijnveld en Zn. te Hillegom; zilveren medaille collec tie aardbeien in pot Graaf van Bylandt te Noordwijk; zilveren medaille bloeiende en niet-bloeiende gewassen Jan Boer Wzn. te Boskoop. KERKNIEUWS BINNENLAND Z. H. EXC. MGR. PAULISSEN. Missiebisschop vertrekt 3 Mei a,s. Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen, Bischop van Kumasi (Afri ka), 3 Mei scheep gaan en tegen 16 Mei in het missiehuis te Cadier en Keer aanko- Tegen September zal Mgr. naar zijn mis siegebied terugkeeren. BR. MATTHIAS TEUNISSEN O.F.M. Het Provincialaat der Minderbroeders te Weert ontving bericht, dat Woensdagoch tend broeder Matthias Teunissen O. F. M., in Brazilië is overleden. Mr Matthias (A. J. H. Teunissen) werd in 1886 te Weert ge boren, trad in 1913 in de Orde der Minder broeders en vertrok in 1926 naar de mis sie van Brazilië, waar hij ook als bekwaam bouwkundige, een groote kracht werd in deze missie. Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent schrijft in „Sint Bavo": „In het nummer van 3 Maart 1.1. hebben wij tot de Eerw. Geestelijkheid, de Eerw. Oversten van Kloosters, de R.-K. School besturen en andere R.-K. Instellingen het verzoek gericht om den R.-K. Middenstand te steunen door zelf geen handel te drij ven, indien dit niet voor hun noodzakelijk bestaan noodig is, en him inkoopen te doen, voor zoover mogelijk bij den plaatselijken of gewestelijken R.-K. georganis eerden middenstand. Wij achten het gewenscht, thans een zelfde verzoek te doen ten bate van de R.-K. georganiseerde ambachtspatroons, en Wij bevelen dientengevolge den bovenge- noemden besturen zoo dringend mogelijk aan, him onderhoudswerken te geven aan de R.-K. georganiseerde middenstandspa troons. Wij vertrouwen, dat met Onzen wensch in deze rekening zal worden gehouden". KJ. V.'ERS IN ROME. De Romeinsche correspondent van de „Msbd." seint d.d. 26 April: De tweede dag van het Romeinsche ver blijf van de K. J. V.'ers is rijk geweest aan schoone beleving. De dag begon met een H. Mis in de St. Jan van Lateranen, welke werd opgedra gen door Mgr. J. Olav Smit en door de K. J. V.'ers met liturgische gezangen werd begeleid. Na de H. Mis verdeelde men zich in ver schillende groepen om de St. Jan en de omliggende heiligdommen, de Canta Croce en de Heilige Trap te bezoeken. De vereering van de kostbare reliquie in de Santa-Croce, maar vooral ook de be klimming van de H. Trap, de ontroerende herdenking van Christus* lijden, werd door de K. J. V.'ers met innige en stem mige devotie verricht. De namiddag begin met een kleurig dé filé op den A vent ij n, waar in den tuin van het Nederlandsch College Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen tusschen Mgr. J. Olav Smit en Mgr. B. Eras en rector Frencken, rector Van de Waard en rector Jenneskens den huldegroet van de K. J. V. ontving, die hem zingend en met wuivende vaandels en uit- gestrekten arm voorbij trok. Vandaar ging het langs de triumphpoort van Constantijn naar het Coloseum voor een stemmingsvolle plechtigheid. De K. J. V.'ers, die zich met haar vaan dels rondom, het eenvoudige houten kruis geschaard hadden, dat het middelpunt van de geweldige ruïne vormt, werden toege sproken door pater Dunkers O.P. over de beteekenis van dit monument, dat een sym bool van Rome's wereldsche macht, maar ook een zinnebeeld van de offers en den heldenmoed der martelaren is. DEVALUATIE VAN ONZE HAVENS. Bespreking van Amsterdam en Rotterdam onder leiding van minister Steenberghe. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zullen er binnenkort besprekingen plaats vinden van den Minister van Economische Zaken en onder diens voorzitterschap, met de vertegenwoordigers van de gemeentebestu ren van Amsterdam en Rotterdam en van de Kamers van Koophandel en Fabrieken aldaar, over de gevolgen van de Belgische devaluatie voor de beide havens. Met klem zal bij de regeering van beide zijden op maatregelen worden aangedrongen, ten einde de zeer nadeelige gevolgen zoo klein mogelijk te doen zijn. STEUN VOOR GROENE ERWTEN. Er worden maatregelen overwogen voor den oogst 1935. De minister van Economische Zaken heeft vragen van het Tweede Kamerlid Driesen betreffende het nemen van maat regelen van regeeringswege, krachtens welke bepaalde soorten groene erwten voor het oogstjaar 1935, zoomede nog aan wezige voorraden erwten van den oogst 1934 worden gesteund, het volgende ge antwoord: Het is ondergeteekende bekend, dat groene erwten, in bepaalde streken van ons land gegroeid, tengevolge van agrogeolo- gische en klimatologische omstandigheden, bezwaarlijk kunnen voldoen aan de eischen door de Nederlandsche Akkerbouwcentra- Ie voor overneming gesteld, en dat daaruit voortvloeit, dat zulke erwten, die zijn van een voor de streken normale kwaliteit, over het algemeen niet voor steun in aanmer king komen. Er zullen maatregelen worden overwo gen, daartoe strekkende, dat voor erwten, als hierbedoelde, voor den oogst 1935 wel steun wordt verleend. Het is ondergeteekende bekend, dat zich nog voorraden onverkoopbare erwten van den oogst 1934 op de boerderijen in de be doelde streken bevinden, doch niet dat deze beduidend zijn. In verband met het vergevorderde sei zoen is het onmogelijk, voor de hierbedoel de erwten alsnog steunmaatregelen te ont werpen. PRIJZEN GELEVERDE VARKENS VERHOOGD. De prijzen, welke door de Nederlandsche Veehouderijcentrale voor de aan haar ge leverde varkens betaald worden, zullen met ingang van 29 April a.s. met 2 cent per K.G. geslacht gewicht verhoogd wor den, met dien verstande, dat deze prijs- verhooging geldt voor de varkens, welke op of na dezen datum geleverd worden. OPZIENBARENDE BENOEMING. Christendom en linksche politiek. Zooals wij gisteren mededeelden, werd door den Amsterdamschen Gemeenteraad, buiten de voordracht der curatoren, die overgenomen was door B. en W., om, in de vacature van prof. Hackman tot bui tengewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis en in de geschiede nis van den Israëlitischen godsdienst be noemd prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Ned. Herv. predikant te Sant poort en bijzonder hoogleeraar vanwege het Haagsche Genootschap tot verdediging van den christelijken godsdienst te Utrecht. Na een lange discussie en drie maal her haalde stemming, verwierf prof. v. d. Bergh van Eysinga 24 stemmen; de candi- daat der curatoren, prof. dr. H. Th. Ob- bink van de Universiteit van Utrecht, ver wierf er slechts 14, één stem werd blanco uitgebracht. De rechtsche raadsfracties hadden op den orthodoxen dr. Obbink gestemd, de link sche stemden op dr. Van den Bergh van Eysinga, die een uiterst radicaal schrift verklaarder is en niet in de historiciteit der Evangelie-verhalen gelooft. Dat Jezus ge leefd zou hebben, wordt door dezen mo dernist ten eenenmale ontkend. De vrij zinnigheid wordt door zijn benoeming dus tot een uiterste gedreven. Ware zulk een benoeming inderdaad de uitdrukking van den wensch der Protes ts ntsche Nederlanders, ze zou een droevig beeld geven. Doch ze beantwoordt noch aan den wensch des volks, noch aan den geest der Amsterdamsche Universiteit. Ze beantwoordt alleen aan de linksche poli tiek, die op dezen zetel liever een radica- list dan een orthodoxe zag. Waarom eigen lijk? Inzake de geschiedenis van den gods dienst achten wij de Amsterdamsche raads leden niet bijster deskundig; ze hadden dus verstandiger gehandeld door zich te hou den aan de voordracht, die duidelijk den geest der Amsterdamsche universitaire tra ditie vertegenwoordigde. Men bedenke, dat het hier niet ging om twee deskundigen op een of ander neu traal terrein, maar dat het ging om twee richtingen. Een raadsmeerderheid heeft de radicale richting, de richting van het uit geholde christendom gekozen, zonder ken nis van zaken, eenvoudig uit blinde sym pathie voor het modernisme. Dit feit geeft ergernis en het zal de Uni versiteit geen goed doen. Het is bovendien als politieke daad eer een domheid dan een succes te noemen. Men werpt stof op, dat straks de eigen oogen hinderen zal. „Tijd." NATIONAAL HERSTEL EN N.S.B. De gemeenteraadsverkiezingen. In een openbare vergadering van de af- deeling Utrecht van het Verbond van Na tionaal Herstel heeft mr. dr. Westerman, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene ra al, gesproken over de vraag, of Nationaal Herstel aan de gemeenteraadsverkiezingen moet deelnemen. Hij beantwoordde die vraag bevestigend. Spr. zeide verder, dat Nationaal Herstel en N.S.B. elkaar zullen moeten vinden. Tus schen beide bewegingen bestaat slechts theoretisch verschil, dat slechts hierin ligt, dat Nationaal Herstel niet gelooft dat het mogelijk zal zijn dat de leiding, welke wel aanvaard kan worden voor den strijd naar het doet geplaatst wordt over heel het staatsbestel zonder eenige deugdelijke con trole en dat dus Nationaal Herstel niet voor de éénhoofdige leiding der regeering is en Mussert zich daarover nog üet heeft uitgesproken. Andere beletselen om te ko men tot een eenheidsfront tusschen N.S.B. en Nationaal Herstel zijn er, aldus spr„ niet. Crisis Botermerk. Het crisis botermerk is voor de volgende week voor binnenlandsohe zoowel als voor buitenlandsche boter vastgesteld op 1.10 per K.G. Nederlandsche Spoorwegen. Met ingang van een nader vast te stellen datum zullen de stations Bunde, Meerssen en Geulle voor stukgoederen gesloten wor den behalve (voor wat Meerssen en Bunde betreft) voor expresstukgoed en stukgoed- zendingen waarvoor een afzonderlijke wa gen wordt gebruikt. Gelijktijdig zullen genoemde plaatsen worden opgenofnen in het rechtstreeksch A.T.O.-tarief met als verkeersbevoegdheid: vracht-, snel- en expresstukgoed bij ver trek, vracht- en snelstukgoed bij aankomst. Als overgangsstation wordt aangewezen Maastricht. De A.T.O.-agentschappen worden aan de stations gevestigd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Schilder omlaag gestort. Hedenmor gen is de schilder P. L. tijdens werkzaam heden op het dak ten huize van S. in wijk Hoorn, door het wegglijden een er ladder door een dakraam gevallen. L. is vermoe delijk terechtgekomen op een bankschroef, waardoor hij een zeer ernstige verwonding aan zij<n zijde bekwam. Dr. W. verleende den patiënt de eerste hulp. BODEGRAVEN Prinsesse-verjaardag. Ter gelegenheid van den verjaardag van de prinses geeft de plaatselijke muziekvereeeniging „Soli Deo Gloria' een concert op. 30 April as. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 1 Mei des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2 Vaststelling der notulen van de verga deringen van 30 Januari en 6 Maart 1935. 3 Ingekomen stukken. 4. Voorstel inzake aanvragen om beschikbaarstelling van gel den overeenkomstig artikel 72 'der Lager Onderwijswet. 5. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van besmette lijke ziektengelden. 6. Benoeming leden der Schattingscommissie voor de inkom stenbelasting. 7. Benoeming van een lid der Lichtcommissie in de vacature H. J. van de Poll. 8. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Meijpoort 47 te Nieuwerbrug 9. Voorstel tot invoering van een vastrechttarief voor de Levering van electrische stroom. 10. Vaststelling vergoe dingen artikel 101 Lager Onderwijswet over 1931 en 1932 en voorschotten ingevol ge dit wetsartikel voor 1935. 11. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van aan slagen in het schoolgeld over 1934/1935. 12. Voorstel tot aanvulling van het ambtena renreglement. 13. Vaststelling kohier der Hondenbelasting voor het dienstjaar 1935. 14. Vaststelling kohier der rioolbelasting /oor het dienstjaar 1935. Geboren: Adriana d. van D. van Ype- ren en W. M van Veen Gijsbertje d. van W. M. Zuurveen een G. Woudenberg. Ondertrouwd: C. Verwaal 26 j. en A. D. Stouthart 25 j. J. C. Voorn 33 j. en A. M. Roest 35 j. Getrouwd: G. Terpstra 24 j. en C. Koning 25 j. J. A Slager 27 j. en M. van Ingen 30 j. K. Punselie 31 j. en M. C. van Ingen 29 j. Overleden: (te Utrecht)M. J. Com- pier (echtgen. van H. van den Brink). Gevestigd: M. J. H. de Zwart van 's Gravenhage. KOUDEKERK Het begin van de lente. Ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op Dinsdag a.s., hoopt het fanfare-corps „Kunst na Arbeid" alhier in de muziektent een openlucht-concert te geven. Gevestigd: A. van der Meij, van Al phen a. d. Rijn. Vertrokken: naar Leiden: C. W. de Blois naar Wassenaar: L. van Wetten naar Wijk bij Duurstede: A. J. de Rooij en gezin naar Zalt-Bommel: H. van de Wetering en gezin naar Wijk bjj Duur stede: J. M. Teunisse en gezin naar Am sterdam: A. van der Meijden naar Leid- schendam: H. de Groot en gezin. LEIDERDORP. Weg over den Lage Rijndijk. De weg over den Lage Rijndijk tusschen de Span- jaardsbrug te Leiden en de Hoofdstraat te Leiderdorp is vlak langs het water gelegen, terwijl door wegzakken van de beschoeiing het wegdek sterk afloopt naar den water kant, waardoor voor de auto's, vooral bij gladheid van het wegdek, gevaar bestaat van den weg af te glijden in het water, dat ter plaatse zeer diep is. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben nu aan het wegbestuur verzocht een afdoende verbetering te willen bevorderen of, indien hiertegen onverhoopt overwegende bezwa ren bestaan, den weg langs den waterkant te doen markeeren door z.g. bermplanken of wit geverfde paaltjes. INGEZONDEN STUKKEN Candidaatstelling Leidsche Gemeenteraad. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij u plaatsing van het onderstaande, waarvoor bij voorbaat onzen hartelijken dank. Van enkele zijden is er bezwaar tegen gemaakt, dat wij als Kiescomité-Tobé aan vele leden der R. K. Kiesvereeniging ver zocht hebben, den heer Tobé als nummer één te willen plaatsen, bij de stemming van a.s. Zondag. Om te voorkomen, dat men ons zal be schuldigen, dat wij hierdoor de capacitei ten van onzen candidaat te hoog opschroe ven, verklaren wjj hiermede, dat het niet onze bedoeling is, dat de heer Tobé als nummer één op de officieele candidaten- lijst zal komen, maar, dat wij alleen de bedoeling hebben, door hem als nummer één te stemmen, hem een meer eervolle plaats, dan als nummer 8 te verzekeren. Een plaats als no. 8, zooals hem nu is toegedacht, heeft hij noch aan de arbei ders noch aan den middenstand verdiend. Onze actie moge hopelijk dit bereiken, dat allen, aan wie onze circulaire is ver zonden, a.s. Zondag hun belangen zullen weten te dienen. De andere leden der R. K. Kiesvereeniging mogen zich ge drongen gevoelen, desnoods als uiting van een goed bedoeld protest, ook hun stem te laten doorklinken. Het Kiescomité-Tobé hoopt, dat het zich a.s. Maandag met het bestuur der R. K. Kiesvereeniging moge gelukwenschen, op de eerste plaats hierom, dat alle leden der R. K. Kiesvereeniging ter stemming zjjn opgekomen. Moge de nieuwe methode van stemmen, die a.s. Zondag zal worden toegepast, aller belangstelling trekken. Mijnheer de Redacteur, ontvangt u de verzekering van onze hoogachting. Kiescomité-Tobé A. J. VAN DAM, Voorzitter. JOOP POLLMANN, Secretaris. Leiden, 26 April 1935. Geachte Redacteur. Naar aanleiding van eene circulaire, die ik heden in handen kreeg inzake actie plaatsing op de groslijst van den heer Tobé, verzoek ik u beleefd, eenige plaats ruimte, waarvoor bij voorbaat dank. Reeds eerder had ik vernomen, dat er een actie op til was om den heer Tobé een betere plaats te verzekeren, dan door het advies was aangegegeven. Als zulks ge schiedt door een bevoegd kiescomité is er niets op tegen en ook rechteps. Indien men dus wenschte, den heer Tobé een betere plaats te zien aangewezen op de groslijst, dan zou men mogen verwach ten, dat het gaat instede van no. 8 naar b.v. no1) van twijfelachtig naar ze kerheid. Want het maakt toch geen ver schil met welk nummer men in den Raad komt. Wat mij nu in deze circulaire bijzonder opviel, was niet het streven naar verzeke ring van 'n betere plaats, maar 't advies om den heer Tobé als no. 1 te stemmen. Dat nu vind ik absurd. Iedereen weet dat als no. 1 staat en geldt de heer Wilmer, die als voorzitter van de R. K. Raadsfractie jaren lang overal en bovenal in den Raad de belangen van ons R. K. op uitnemende wijze heeft behartigd, op een wijze, die niet licht te verbeteren valt, waarom hij dan ook hoogelijk wordt gewaardeerd. Stel nu eens, dat de hoop van de onder teekenaars der circulaire in vervulling gaat en de heer Tobé werkelijk het hoogst aantal punten verkrijgt, zal hij dan frac tieleider moeten zijn? Met het verdwijnen als zoodanig van- den heer Wilmer? Hoe hoog ik den heer Tobé ook aansla en acht, dit zou toch te mal zijn. Als men nu zal zeggen, dat hebben wij niet be doeld, dan had men een weinigje beschei dener moeten zijn en b.v. moeten advisee- ren den heer Tobé als note stem men, en de candidatuur van den heer Wil mer onaangetast laten. Daarom: als men het advies niet wil aanvaarden, dan toch Wilmer no. 1. Hoogachtend, Uw dw. W. GEENE. 1) Wy hebben bovenstaande ingez. stuk ken- op dringend verzoek opgenomen. Waar echter de inzender een volgnummer noemde, willekeurig gekozen, hebben wij dit vervangen door omdat op dezen laatsten dag voor de verkiezing zelfs de s c h ij n van tegen een bepaalde candi datuur te adviseeren moet worden ver meden. Red. Kiescomité D. Haverkorn. Aan de leden van de R. K. Staatspartij, afd. Leiden. Zondag 28 April vindt de stemming plaats voor acht plaatsen op de definitieve lijst voor den Gemeenteraad. Twaalf namen staan op de groslijst, waaruit u een keuze kunt doen. Ten zeerste bevelen wij bij U aan onzen arbeiders-candidaat den heer D. Haver korn. Namens het Comité, A. P. DE JONG, Voorzitter. W. BULL, Secretaris. DE I U6WTB00VERS 287. Voor de zoovealste maal was .tuet aus weer eens een verstekeling. Eerst in dat motorbootje, toen hij zijn geliefde plek aan de rivier in Holland verliet, aan boord van het vliegtuig en nu hier weer. Hij wist nu wat hem te wachten stond en pakte uit eigen beweging de eerste de beste bezem die hij zag liggen en haalde een puts water op, waarna hij net dek ging schrobben. 2öö. jsr kwam een oooisman voorop. ucni up <.*ƒ-1 gemak eens bleef staan aankijken en toen zei: Wel, wel. is het kuiken uitgekomen? Je zou zeggen waar komt zoo'n krielkip ineens vandaan hè? En dat wil me het dek schrob ben, dat ik een half uur geleden gedaan heb. Wie heeft jou dat opgedragen, apekind?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7