ZATERDAG 27 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. i NEDERLAND OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL Dc totstandkoming der Nederlandsche deelneming. Aan den vooravond van de opening der Brusselsche Wereldtentoonstelling heerscht op het uitgestrekte terrein te Laeken de koortsachtige bedrijvigheid, die tot enkele uren voor de opening van elke tentoon stelling den indruk wekt, dat nog niets op zijn plaats staat en niets op tijd gereed zal komen. Wie de laatste dagen op de tentoonstel lingsterreinen heeft rondgekeken en hier en daar bij de inzendingen der verschil lende landen met de velerlei soorten vreem delingen, die nog aan het werk zijn, om hun land zoo goed mogelijk voor den dag te laten komen en dus met kennis van za ken de dingen kunnen bekijken, zal thans reeds na een enkel bezoek aan het nog lang niet „op orde" zijnde Nederlandsche paviljoen, tot de conclusie komen, dat Ne derland op de Brusselsche Wereldtentoon stelling ongetwijfeld een goed figuur zal slaan. Wat kost het voor de schatkist? Er zijn er, die in dezen tijd van crisis en bezuiniging met bezorgdheid zien, hoe groote bedragen ten kosten worden gelegd aan de vertegenwoordiging van ons land op een tentoonstelling, waar men naar hun meening even goed had kunnen wegblij ven en waarvan men geen enkel practisch voordeel zou kunnen verwachten. In beide opzichten hebben deze critici het mis, en zelfs waar zij veronderstellen, dat aan de vertegenwoordiging van Nederland op de Wereldtentoonstelling groote bedragen zijn ten koste gelegd, zijn zij er naast, want het totaal bedrag dat de Nederlandsche regeering beschikbaar heeft gesteld voor de Nederlandsche deelneming aan de Brussel sche Wereldtentoonstelling is slechts een vijfde deel van het bedrag, dat men slechts enkele jaren geleden voteerde voor de Ne derlandsche deelneming aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Met slechts 200.000 gulden heeft de Ne derlandsche Regeeringscommissie een re sultaat tot stand moeten brengen, dat in geen enkel opzicht achterblijft bij de re sultaten van andere landen, die veel groo- tere bedragen beschikbaar stelden. Moei zaam en aanvankelijk ontmoedigend is het werk van degenen, die zich voor de moei lijke taak zien jesteld, te probeeren met de kleinst mogelijke middelen het grootst mogelijke succes te bereiken. Onze be langstelling voor de wijze, waarop de Ne derlandsche deelneming tot stand was ge komen, bracht ons bij het secretariaat der Nederlandsche deelneming, dat door de door de regeering ingestelde commissie onder leiding van oud-minister mr. dr. T. J. Verschuur, evenals bij vorige gelegen heden dikwijls het geval was, werd opge dragen aan de Nederlandsche-Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen. Een overbodige luxe? De secretaris dezer organisatie, de le vendige en energieke heer H. F. R. Snoek, die in de organisatie ook aan deze Neder landsche vertegenwoordiging in het bui tenland een belangrijk aandeel heeft ge had, kan ons inderdaad veel van de tot standkoming der Nederlandsche deelne ming, zooals deze Dinsdag aa. na de ope ning van het Nederlandsche Palviljoen on der de oogen van het publiek zal komen, vertellen. Maar allereerst fulmineert hij tegen degenen die zouden meenen, dat het deelnemen aan de tentoonstelling een overbodige luxe en het beschibaar stellen van een bedrag van twee ton, geldverspil ling is. Juist in een tijd waarin de afzet mogelijkheden geringer worden en de lan den hoe langer hoe meer de grenzen voor elkaar's producten sluiten, is het noodig, dat men merkt, dat Nederland er nog is en dat men zich, welke beteekenis Neder land in de wereld heeft, wat het presteert en wat zijn landbouw en nijverheid voort brengen. Ook als men niet direct het za kelijk voordeel ziet, blijkt achteraf dik wijls, hoe goed het is geweest dat men aan bepaalde tentoonstellingen heeft deelgeno men. De heer Snoek noemt als voorbeeld on. de Binnenscheepvaart-tentoonstelling te Essen in 1921, toen Nederland met een uit stekende inzending voor den dag kwam. Voordien was in de Duitsche pers een stelselmatige campagne gevoerd tegen de Nederlandsche internationale waterwegen, naar achteraf bleek terwille van het eigen Duitsche kanalenplan. Wat men den Duit- schers echter te Essen van onze waterwe gen toonde, deed deze critiek voorgoed verstommen. Een ander voorbeeld, illustreerende hoe ook de industrie voordeel kan hebben van deelneming in gevallen, waarvan zij niets verwacht, deed zich voor tijdens een ten toonstelling in 1928 te Bazel, toen een Zuid- Amerikaansche magnaat toevallig op door reis in Europa in Bazel de tentoonstelling bezocht, toevallig even de Nederlandsche inzending bekeek en maanden later in Ne derland een order plaatste voor eenige ha- vensleepbooten, die hij noodig had en waarop zijn blik in Bazel bij de Nederland sche inzending was gevallen. Toen de regeering eenmaal een crediet van twee ton beschikbaar had gesteld, moesten de organisatoren der Nederland sche inzending te Brussel de medewerking der Nederlandsche industrie zien te ver krijgen. In industrieele kringen had men echter weinig fiducie in de zaak en aan vankelijk'kreeg men van de industrie wei nig of geen medewerking. Naarmate het Nederlandsche paviljoen echter vorderde, begonnen vele vooraanstaande onderne mingen hun fout in te zien, de aanvragen kwamen los en werden ten slotte zoo tal rijk, dat men met de beschikbare ruimte moest woekeren en ten slotte verschillen den, die in de laatste weken nog verzich ten te mogen deelnemen, moest teleurstel len. Speciale commissies. Inmiddels was de Regeeringscommissie aan het werk gegaan. Van de 200.000 gul den kostte alleen de bouw van het pavil joen, zonder outillage, 84.000 gulden. Verschillende subcommissies werden in gesteld, zooals bijvoorbeeld een sub-com missie voor de koloniale afdeeling onder leiding van den heer Weiter, voorzitter van den Ondernemingsraad van Neder - landsch Indië, en prof. Cosquino de Bussy, welke sub-commissie den steun heeft van het Koloniaal Instituut, waar men bewe zen heeft het klappen van de tentoonstel- lings zweep te kennen. Ook voor den landbouw werd een spe ciale sub-commissie ingesteld, wier werk o.a. tot resultaat had den bouw van de prachtige boerderij door den architect ir. Job. Denijs, die ondanks den totaal afwij kenden stijl uitmuntend harmonieert met het paviljoen van architect Roosenburgh en tevens met de omgeving. Landbouw en zuivel-rndustrie drukken tevens hun stem pel op zaal n, waar zes verschillende schil ders twaalf wandschilderingen hebben aan gebracht, elk gewijd aan een typisch Ne- derlandsch landschap met het daarin op den voorgrond tredende landbouwbedrijf. Deze schilderingen zijn van de schilders Luyt, J. Franken, Lavigne, Bron, Wenning en Chris Lebeau. Bij de geheele organisatie dei- Neder landsche inzending is men uitgegaan van het denkbeeld, dat men op deze tentoon stelling in de eerste plaats moest toonen die dingen, die specifiek Nederlandsch zijn, die dingen waarin Nederland uitmunt en die dingen, die een juist beeld van de be teekenis van Nederland kunnen geven. Vandaar dat de typisch Nederlandsche landbouw- en zuivelproducten niet moch ten ontbreken. Een Nederlandsche boerderij. Dat de boerderij de belangstelling van het publiek zal hebben, staat wel vast. Be wust heeft men het type van een moderne boerderij, zooals in den Wieringermeerpol- der worden gebouwd, gekozen, hoewel som migen een ouderwetsche boerderij schil derachtiger gevonden zouden hebben. Het gaat er echter om, den buitenlanders een juisten indruk te geven van de moderne hygiënische wijze van zuivelbereiding, en het scheppen van een pittoresk sprookje uit het verleden zou niet alleen onwaar zijn, doch tevens de moderne Nederlandsche zuivelindustrie in de oogen van het bui- tnelanid kunnen benadeelen. De Nederlandsche havens. Iets specifieks Nederlandsch, waarmee Nederland met trots voor den dag kan ko men, zijn onze waterwerken. De gemeente besturen van Amsterdam, Rotterdam, Dord recht en Vlissingen hebben voor fraaie in zendingen gezorgd, die een duidelijk beeld geven van den omvang en outillage der havens in genoemde steden. De Rijkswaterstaat kan op dit gebied al zeer bijzondere dingen laten zien. In de eerste plaats natuurlijk de Zuiderzeewer ken, doch daarnaast onze wegenbouw, onze kanalen en onze bruggenbouw. Een ma quette van de sluizen te IJmuiden mag, als afbeelding van de grootste sluizen ter we reld, nog altijd op een dergelijke tentoon stelling niet ontbreken. De Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken heeft getoond door het feit, dat zij in alle deelen van de wereld opdracht krijgt tot het aanleggen van havens, dat dit een typisch Nederlandsch bedrijf is en is dan ook eveneens aanwezig. Nederland in de lucht en onder de zee. Natuurlijk ontbreekt de luchtvaart niet, noch de luchtvaartaf deeling van Water staat, noch de KT.M. Op boeiende wijze wordt de aandacht gevestigd op de unieke luchtverbinding NederlandIndië, doch ook op de radioverbinding, die een der eer sten op dit gebied was. De marine vestigt de aandacht op een andere bijzonderheid, waarop Nederland trotsch mag zijn, de reizen van de onder zeeërs K. XVIII en K. XIII, waarbij tevens de nadruk wordt gelegd op het wetenschap pelijke werk, dat tijdens deze reizen is ver richt. Particuliere inzendingen. Ook bij de particuliere inzendingen der Nederlandsche industrie heeft men vast gehouden aan het criterium, dat het ge- exposeerde een voor Nederland typisch ver tegenwoordigend karakter had of specifiek Nederlandsch was, terwijl daarnaast reke ning werd gehouden met die industrieën, die door hun aanwezigheid te Brussel kans hebben hun export te ver gr ooten. Natuur - trekkelijk blijven en passen in het kader van het geheel. Geëxposeerd wordt o.a. door den scheepsbouw, de machineindustrie, de baksteenindustrie, de textielindustrie, de vliegtuigindustrie, en verschillende andere bedrijven. De Nederlandsche Kunst nijverheid. Ook de Nederlandsche kunstnijverheid heeft gelegenheid gekregen op de tentoon stelling aan het buitenland te toonen wat zij presteert. Tal van kunstnijveraars heb ben gelegenheid gekregen hun werk in een gedeelte van het Nederlandsche Pavil joen te exposeeren. Men zal er veel glas- in-lood en gebrandschilderd glas zien, waarbij de voornaamste plaats wordt inge nomen door de in dit gedeelte van het ge bouw zelf aangebrachte gebrandschilder de ramen in den achterwand van Joep Ni colas en voorts kunstsnijwerk, beeldhouw werk, grafisch werk, en edelsmeedwerk. De schilderkunst is reeds vertegenwoordigd door de twaalf reeds genoemde wandschil deringen in de middenzaal, terwijl aan de buitengevels nog de schilderingen van prof. H. Rosse en Charles Eyck zijn aan gebracht. Zoo heeft men getracht een teveel te ver mijden en van alles wat Nederland voort brengt en wat den-vreemdeling in Neder land kan interesseeren, slechts het beste en het meest typeerende in Brussel te toonen, en dit te doen op zoodanige wijze, dat het den bezoeker boeit, de belangstelling van den vreemdeling wekt en hem den indruk bijbrengt, dat het kleine laind aan de Noord zee nog altijd een plaats van beteekenis in de wereld inneemt, niet alleen op agrarisch, technisch en industrieel gebied, doch ook op het gebied van kunst en wetenschap. De acht Nederlandsche Nobelprijs- winnaars. Dit laatste op een tentoonstelling als die te Brussel tot uiting te brengen, is niet ge makkelijk. De organisatoren hebben er echter een even voortreffelijke als sobere oplossing voor gevonden: op een daartoe geëigende plaats zullen de portretten met korte levensbeschrijvingen worden ge plaatst van onze acht Nederlandsche No belprijs-winnaars. Wie zou durven volhouden, dat het niet de plicht van Nederland was, dit alles te Brussel aan het buitenland te toonen? Waar zoovele landen te Laeken vertegen woordigd zijn, zou het ontbreken van het nabije Nederland bij onze gastvrije Belgi sche naburen niet alleen een pijnlijken in druk hebben gemaakt, doch tegenover de geheele wereld een onvergeeflijke fout zijn geweest. Ten gerieve van landgenooten, die per automobiel naar de thans geopende We reldtentoonstelling te Brussel gaan, en mede met het oog op den in het Heijsel- Stadion op 12 Mei a.s. te spelen voetbal wedstrijd BelgiëNederland heeft de K. N. A. C. bovenstaande plattegrond vervaar digd, waarop de wegen, langs welke men tentoonstellingsterrein en stadion kan be reiken duidelijk zijn aangegeven. Uit de richting Antwerpen komende, behoeft men niet eerst door Brussel te rij den. Men kan n.l. voor de Spoorbrug, welke in de richting der stad voert, rechts af slaan en dan via den Boulevard Lamber- mont en de Avenue van- Praet langs het Koninklijk Park rijdend, een der ingan gen bereiken. BUITENLAND VOLKENBOND. PROTEST VAN AVENOL BIJ PARAGUAY. Wegens aanval op Volkenbonds - am b tenar en De secretaris-generaal van den Volken bond Avenol heeft in een brief aan den minister van buitenlandsche zaken van Pa raguay in buitengewoon scherpe bewoor dingen geprotesteerd tegen aanvallen van de Paraguaansche pers op twee ambtenaren van den Volkenbond, die er van beschul digd warden door Bolivia te worden be taald en met behulp van het „Journal des Nations" een anti-Paraguaansche politiek te voeren. Avenol verklaart, dat beschuldigingen van dezen aard noch het onderwerp van een onderzoek noch van een rectificatie zij nerzijds kunnen zijn, daar de minister van buitenlandsche zaken van Paraguay moet weten, dat de aanvallen onjuist zijn en dat zij alleen kunnen berusten op grove onwe tendheid en kwade trouw. Ofschoon Ave nol weet, dat de regeering van Paraguay niet de rechtsmiddelen bezit om dergelijke incidenten te voorkomen of ze weer goed te maken, meent hij toch krachtig protest te moeten aanteekenen tegen lasterlijke aanvallen op ambtenaren, wier zedelijke eigenschappen boven iederen twijfel ver heven zijn. Het „Joumal des Nations" verklaart naar aanleiding hiervan, dat het met de beide ambtenaren slechts dezelfde vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt als met al len die binnen het kader van het Volken bondsstatuut aan het werk van den vrede arbeiden. BUITSSHLAND. MGR. CESARO ORSENIGO PROTESTEERT. Tegen de jongste Duitsche pers verordeningen. De „Un. Press" bericht: Naar uit be trouwbare bron wordt vernomen, heeft de pauselijke nuntius te Berlijn, Z.H. Exc. Mgr. Cesaro Orsenigo, aan het departe ment van buitenlandsche zaken een pro test doen toekomen tegen de gisteren be kend geworden verordeningen van den pre sident van de rijksperskamer, Amann. In dit protest wordt er op gewezen, dat Het stadion is gelegen aan de Avenue Houba Destrooper; komen van de Avenue van Praet sla men bij het tentoonstellings terrein links af en komt dan langs het Park van Laeken op genoemde Avenue, welke rechts moet worden ingeslagen. Wie van het centrum naar stadion en tentoonstelling wil rijden volge van de Place de Brouckère den Boulevard Adol- phe Max om bij de Place Roger links den Boulevard d'Anvers op te gaan en den Boulevard Leopold II te rijden, tot men rechts den Boulevard du Jubilé en de in het verlengde daarvan gelegen Boulevard E. Bockstael kan inslaan, welke zoowel naar den hoofdingang van het tentoon stellingsterrein als naar het stadion voert. deze verordeningen een schending zijn van het verleden jaar gesloten concordaat. Een toepasing van de verordeningen zou de zwaarste slag beteekenen die de confes- sioneele, in het bijzonder de Katholieke pers sedert de nationaal-socialisten aan het bewind kwamen, zou worden toegebracht. Gemeld wordt, dat de Berlijnsche verte genwoordigers van de confessioneele bla den zich tot dr. Schacht gewend hebben met het verzoek, hun bijstand te willen verleenen. Dr. Schacht zou echter geant woord hebben, dat hij als vertegenwoordi ger van de economische belangen des lands in deze gelegenheid eerst kan interveniee- ren, wanneer de perskamèr werkelijk de opheffing van een blad bevolen heeft. DE STRIJD IN DE EVANGELISCHE KERK. Steeds meer predikanten in arrest. Opnieuw zijn drie predikanten van de Belijdeniskerk te Berlijn in hechtenis geno men. Zij worden er van beschuldigd, in lichtingen over den religieuzen strijd der protestanten in Duitschland te hebben ver strekt aan de buitenlandsche pers en tevens met de katholieke autoriteiten overeen te zijn gekomen, het moderne heidendom van Alfred Rosenberg te bestrijden. De namens der gearresteerden zijn Har- nisch, perschef der oppositiekerk, en de predikanten Praetorius en Bronisoh, laatst genoemde secretaris van den leider der or ganisatie der belijdeniskerk te Berlijn. Men ziet'in him arrestatie het voorspel van nieuwe tegen de belijdeniskerk gerich te massa-arrestaties. De besprekingen tus- schen bisschop Mahrarens, den leider der kerkelijke oppositie, en Frick, den minis ter van Binnenlandsche Zaken, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. 10 DUIKBOOTEN OP STAPEL? De „Daily Telegraph" verklaart, dat Duitschland van plan is zeer binnenkort 10 duikbooten op stapel te zetten, hetgeen het blad een nieuwe schending van het vredesverdrag noemt. De vroegere duikboot-opleidingsschool te Kiel, welke sedert den wapenstilstand ge sloten was, zal worden heropend. ENGELAND. BOYCOT VAN DUITSCHLAND. Spreidt zich uit tot nieuwe groepen der Engelse he bevolking. Volgens mededeel ing van den „World non-sectarian anti-Nazi Council" voor de verdediging van de rechten van den mensoh, neemt de boycot-beweging in Engeland een nieuwen vorm aan. De boycot, die begon nen werd door Joodse he handelaars direct nadat Hitler aan het bewind kwam, heeft zich thans uitgebreid tot niet-Joodsche kringen. Onder leiding van George Latham, voorzitter van de federatie van beroepar- beiders, heeft zich een Britsche „non-sec ta rtan Anti-Nazi League" gevormd, waarin verder Robert Morrison, Walter Citrine en Sir Robert Maud als vice-voorzitters zit ting hebben, die naar aanleiding van de al- gemeene geloofs- en rasvervolging in Duitschland §n de ontzegging zoowel van vrijheid als burger- en politieke rechten aan groote massa's van het Duitsche volk, de boycot op touw hebben gezet. De natio nale raad van die Arbeiderspartij is offi cieel in de League vertegen woord igd, even als een groot aantal vrouwen-organisaties. ZWEDEN. DE WERKLOOSHEID GERING. De Zweedsche regeering heeft voor het volgend jaar op de begrooting een bedrag van 39 y. millioen kronen uitgetrokken, dat voor uitkeering aan werkloozen zal worden bestemd. De minister van Sociale Zaken schat, dat over het geheele jaar gerekend gemiddeld 45.000 personen per maand werkloos zullen zijn, terwijl 30.000 perso nen te werk gesteld zijn bij instellingen, welke met ondersteuning der regeering zijn opgericht. GRIEKENLAND. DE TERUGKEER VAN KONING GEORGE Hij is bereid als hij geroepen wordt. Voor het vertrek van ex-koning George naar Londen, verklaarde een vooraan staand persoon uit zijn omgeving aan den vertegenwoordiger van Reuter, dat hij niet begreep, waarom de Grieksche royalisten in Parijs vergaderden als een bende sa menzweerders in een geheime bijeenkomst. De koning heeft steeds gezegd, dat hij bereid is naar Griekenland terug te keeren, als het volk hem roept, doch zoolang dit niet geschiedt, zal hij zich buiten de politiek houden. Het is niet noodig, dat de koning een nieuwe verklaring aan de pers geeft, want zijn standpunt is sinds lang bekend. Op 19 Mei hebben in Griekenland ver kiezingen plaats. Wanneer de nieuwe volks vertegenwoordiging zich uitspreekt voor de wetgevende vergadering en op den voor- maligen Monarch van Griekenland een be roep zal doen, zal deze zich aan zijn plicht niet onttrekken. Venizelos bevindt zich momenteel te Pa rijs, hij weigerde evenwel iemand te ont vangen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6