WOENSDAG 24 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 BUITENLAND DUITSCHLAND. Aangeboden op zijn 70sten verjaardag. Bij gelegenheid van Ludendorffs 70sten verjaardag hebben wij melding gemaakt van een gerucht, dat Ludendorff de hem bij die gelegenheid aangeboden maar schalkstaf zou hebben geweigerd en dat hij daarom ook geen rechtstreeksche geluk- wensch van Hitier zou hebben gekregen. Dit blijkt thans inderdaad juist te zijn ge weest. In een klein blaadje, waarin de ge neraal nog maar steeds voortgaat met re gelmatige propaganda voor zijn heiden- schen waanzin, doet hij thans de onthul ling, dat hij den maarschalkstaf heeft ge weigerd, dien de rijksweerminister Blom berg hem onlangs, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag heeft aangeboden. Deze weigering was tot dusver voor het Duitsche publiek geheim gehouden. NIEUWE DUITSCHE LEGERWETTEN BIJNA GEREED. Naar Havas uit betrouwbare bron ver neemt, zijn de wetten welke de recrutee- ring en de organisatie van het nieuwe Duit sche leger regelen, in principe reeds opge steld; zij worden echter op het oogenblik nog door de betrokken ministeries bestu deerd. Deze wetten, die binnenkort gepubliceerd worden, zullen een wijziging brengen in de thans nog van kracht zijnde bepalingen, die in vrijwillige verbintenissen voor de Rijksweer voorzien. Ondanks het feit, dat de Rijksweer het principe der conscriptie heeft aanvaard, valt te constateeren, dat zij voortgaat met het aanwerven van zooveel mogelijk re- cruten, op basis van vrijwillige dienstne ming, ten einde hen tot beroepssoldaten op te leiden. In afwachting der publicatie van de nieuwe legerwetten, heeft de regeering het verblijf in een arbeidskamp nog niet ver plicht gesteld, doch slechts aanbevolen. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen, die met Paschen hun einddiploma H. B. S. heb ben verworven; deze categorie jongelieden is verplicht, eenigen tijd in* een arbeids kamp door te brengen. ITALIË. KRIJGSHAFTIGE REDE VAN ABESSINIë'S KEIZER. Scherp commentaar van Italiaansch blad. Het „Giornale d'Italia" publiceert een uittreksel van een rede, welke de keizer van Abessinië, Haile, Selassie, dezer da gen heeft uitgesproken bij de opening van het Abessinische parlement. De keizer doet hierin een beroep op alle lagen der bevol king om de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. Hij kondigt aan, dat binnen niet al te langen tijd over het geheele rijk de militaire dienstplicht zal worden inge voerd. Verder doet de Negus een beroep op al zijn onderdanen om gelden bijeen te bren gen voor den aankoop van wapens, omdat de natuurlijke rijkdommen van het land niet voldoende zijn ontwikkeld om den kei zer zelf in staat te stellen deze aankoopen te doen. Maar, aldus de keizer, moreele macht is sterker dan wapengeweld. Verra ders en al degenen, die zich voor geld in dienst stellen van een buitenlandsche mo gendheid, zullen met den dood worden ge straft; alle Abessiniërs moeten als een front het bestaan der natie verdedigen. De keizer verklaarde daarbij wederom, dat de Italianen schuldig zijn aan de inci denten bij Oealoeal op 15 December j.l. en dus aansprakelijk zijn voor het conflict, dat thans de beide staten verdeelt. Verder verklaarde hij, dat naar zijn oordeel alle Abessiniërs moeten leeren le zen en schrijven en de vrouwen moeten leeren, gewonden te verplegen en de wa pens te handteeren. Wij zullen, aldus zei- de de keizer, blij zijn, wanneer in Abessi nië evenals in andere landen ook de vrouw leert meestrijden en aan militaire oefenin gen meedoet. Maar al deze dingen eischen tijd en zullen eerst langzaam kunnen wor den verwezenlijkt. Het zal voor de Abes sinische soldaten goed zijn, indien zij uni formen hebben, waarvan de kleur overeen stemt met de kleur der aarde, zoodat zij zich voor hun tegenstanders kunnen ver bergen, gelijk de jager zich verborgen houdt voor het wild. Het blad merkt in verband met deze rede op, dat de merkwaardige woorden van keizer Haile Selassie een scherp licht werpen op den toestand, zooals die in Abessinië werkelijk is. Terwijl de tlaliaan- sche politiek wordt geleid door zeer gema tigde beginselen, aldus het blad, vertolkt men deze verdraagzame houding te Addis Abeba als een middel om tijd te winnen ten einde militaire toebereidselen te kun nen treffen. Want ofschoon de Negus te genover het buitenland voortdurend vre- desbetuigingen laat hooren, is zijn werke lijke bedoeling daarmede in tegenspraak. Thans heeft hij zich echter getoond in zijn ware gedaante: nJ. als agressieve vijand van Italië. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AUTO-BUS-ONGEVAL IN BELGIë. Nederlandsche en Duitsche pelgrims naar Beauraing verongelukt. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Maandagochtend, Tweeden Paaschdag, om kwart over elf heeft op den weg van Namen naar Hoey, in de nabijheid van de steenkolenmijn „Anton" te Andenne een ongeval plaats gehad met een autobus met Nederlandsche en Duitsche bedevaartgan gers, dat een ramp had kunnen worden, maar dat gelukkig minder ernstig is afge- loopen dan aanvankelijk gevreesd werd. Een door een zekeren Jacob Terhaag uit Feirsen (Duitschland) bestuurde, zoo goed als nieuwe autobus van 64 P.K., ongeveer acht meter lang en 2.20 meter breed, was op de thuisreis van Beauraing, waar Ne derlanders uit de streek van Venlo en Duit- schers uit de grensstreek ten getale van 28 personen op bedevaart waren geweest. Ge komen ter hoogte van de steenkolenmijn „Anton" te Andenne, heeft de chauffeur, die juist over een kuil reed, uit nog onbe kende oorzaak de macht over het stuur verloren. De autobus reed hierdoor over de rails van de tram en botste daarna met ge weld tegen een telefoonpaal, die midden door brak. Door den schok van deze bot sing viel de bus om en bleef op de tram rails liggen. De passagiers werden met ge weld tegen elkaar geworpen. Op de nood kreten, die zij slaakten, daagde onmiddellijk hulp op. Het is vrij waarschijnlijk, dat, in dien de benzine-reservoirs in brand zou den zijn gevlogen, hierdoor een catastrofe zou zijn ontstaan. Thans liep alles evenwel minder ernstig af. Met moeite werden de passagiers uit hun lastige positie bevrijd. Spoedig bleek, dat een tiental hunner ver wondingen had opgeloopen, veroorzaakt door den schok of door glasscherven. Bij vier personen bleken deze verwondingen van vrij ernstigen aard te zijn. Het ergste werd een 14-jarig meisje gewond, dat een rib en een sleutelbeen heeft gebroken. Later werd vernomen, dat het stuur van de auto moet gebroken zijn op het oogen blik, dat de wagen over een kuil reed en dat daardoor de wagen niet langer bestuurd kon worden. Het tramverkeer is vier uur lang ge stremd geweest. Het telefoonverkeer werd ernstig belemmerd, daar door het afknap pen van den paal alle telefoondraden zijn gebroken. Het parket van Namen heeft een onder zoek ingesteld. PAASCHONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Reuter meldt, dat gedurende de Paasch- dagen in Frankrijk 17 personen bij ver keersongelukken het leven hébben verlo ren; 26 werden ernstig gewond. Tot de slachtoffers behooren de commis saris van politie te Caen, zijn vrouw en beide dochters, die door een verkeerde ma noeuvre met him auto in de Orne zijn gere den. Bij een spoorwegoverweg bij Brioude werd een auto door een trein gegrepen. De drie inzittenden van de auto werden ge dood. TREINBOTSING IN MEXICO. Ruim vijftig gewonden. Op het traject MexicoToluca heeft een treinbotsing plaats gehad, ten gevolge waar van 53 reizigers gewond werden, van wie een twaalftal ernstig. DE MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON BREIDT ZICH WEER UIT. De malaria-epidemie, welke begin van dit jaar zooveel slachtoffers op Ceylon heeft geëischt, begint zich weer uit te breiden. Men vreest, dat zij zeer groote afmetingen zal aannemen. Talrijke ziekenhuizen zijn reeds weer overvol. Er worden speciale maatregelen genomen om de epidemie te bestrijden. MASSALE PAASCHTROUWERIJ TE ROME. Elke bruidegom een bankje van vijfhonderd Lire. Op tweeden Paaschdag heeft Rome een waren huwelijkszond vloed beleefd; niet minder dan 2353 paren werden op dien eenen dag in den echt verbonden. Trouw- geld behoefde niet te worden betaald. In tegendeel, iedere bruidegom kreeg nog een bankje van 500 lire toe plus een portret van Mussolini, en voor elke bruid waren er suikerboonen-met-amandelen en ruiker tjes lentebloemen, benevens het advies' om een groot gezin te vormen. Immers deze massale Paaschtrouwerij was door Mus solini ingesteld om de daling van het ge boortecijfer te bestrijden. Al heel vroeg in den ochtend waren de kerken stampvol bruiden, bruidegoms en familieleden en de politie moest er aan te pas komen om de orde onder al die opge wonden lieden te handhaven. Alleen goede fascisten kwamen in aanmerking voor een huwelijk-met-staatsuitkeering. De jongste hunner was 16 jaar, de oudste 30 jaar. „Vroeg trouwen en een groot gezin" is een fascistische leuze. De enveloppen met in houd werden uitgedeeld in het hoofdkwar tier der partij, dat met vlaggen was ver sierd en waar men hard had gewerkt om de 2353 suikertjes bijtijds klaar te krijgen. De meeste bruidegoms waren in het zwarte hemd verschenen. MARTELAREN VAN DEN BOKSERS OPSTAND. In de missie der Franciscanen. In 1925 werd van de zijde van de postu- latoren der Franciscanen aan de H. Con gregatie der Riten een uitvoerig document toegezonden, waarin de resultaten zijn neer gelegd van het onderzoek betreffende den marteldood van meer dan 2800 christenen, die in China in de missie van de paters Franciscanen voor het geloof hun leven hebben gegeven. Zooals bekend is, zijn deze christenen tijdens den Boksersopstand in 1900 gemarteld. Thans verluidt, dat binnenkort de H. Congregatie der Riten dit document nader zal bestudeeren om daarna te beslissen of er eventuepl een „causaêê ter canonisatie van deze martelaren kan worden ingeleid. Wijl het echter onmogelijk is in korten tijd een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den dood van 2800 martelaren, heeft de H. Congregatie der Riten gemeend, voor- loopig een onderzoek te moeten instellen naar den marteldood van slechts 29 hunner. De overigen worden echter, zooals van zelf spreekt, niet vergeten. Het onderzoek naar de zekerheid van hun martelaarschap wordt nog ijverig voortgezet, doch een zoo omvangrijke studie kost natuurlijk zeer veel tijd. De 29 martelaren wier marteldood als vaststaand kan worden beschouwd, zijn af komstig uit de provincies Sjansi en Honan. Onder deze 29 bevinden zich drie Francis- caansche bisschoppen, Mgr. Grassi, Mgr. Fogolla en Mgr. Fantosanti, alle drie apos tolische vicarissen. BINNENLAND DE WERKVERRUIMING IS ONVOLDOENDE. Het Werkfonds bracht slechts teleurstelling. Adres van N.V.V. en R. K. Werklieden verbond. De besturen van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en van het Roomsch Katholiek Werkliedenverbond in I Nederland hebben met ernstige bezorgd- heid kennis genomen van het feit, dat de werkloosheid in ons land zeer groot blijft en de laatste maanden zelfs een omvang heeft bereikt, die groot er is dan in eenig voorafgaand jaar. Volgens de gegevens van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering waren er einde Januari 1934 bij de Arbeidsbeurzen ingeschreven 387.230 werkloozen, einde Fe bruari van dat jaar 358.023. Einde Januari 1935 bedroeg dit aantal echter 426.303, ein de Februari 1935 418.147. Begin Januari 1934 was van de leden der gesubsidieerde werkloozenkassen 32.1 pet. geheel werkloos en 7.3 pet. gedeeltelijk werkloos; begin Februari 1934 waren deze cijfers respectievelijk 27.5 en 8.2 pet.; begin Januari 1935 respectievelijk 32.7 en 9.1 pet.; begin Februari respectievelijk 31.9 en 9.9 procent. De gevolgen van deze werkloosheid zijn voor de betrokkenen, maar ook voor het geheele volk, zeer ernstig en buitengewoon nadeelig, zoowel in materieel als moreel opzicht, hetgeen wij meen en niet nader te behoeven aan te toonen. Het is daarom zeer te betreuren, dat de door de regeering in 1934 voorgestelde en door het parlement aanvaarde voorstellen van werkveruiming ais middel ter bestrij ding van de abnormaal omvangrijke werk loosheid tot nu toe zoo weinig gevolg héb ben gehad. Door de wijze, waarop aan deze werk verruiming, onder den naam van het 60- millioenenplan, bekendheid werd gegeven, werden bij de werkloozen en het geheele Nederlandsche vol'k groote verwachtingen gewekt ten opzichte van het tewerkstellen van arbeiders. Zelfs werd, mede met het doel, de uitvoe ring van dit 60-millioenen-plan te bespoe digen, een bijzondere organisatie in het leven geroepen, die den naam van „Werk fonds 1934" kreeg. De verwachtingen zijn echter geenszins verwezenlijkt, integendeel, groote teleur stelling is van den gang van zaken met het Werkfonds 1934 het gevolg geweest. Volgens beschikbare gegevens is op dit oogenblik, in April 1935 dus, krachtens het 60-millioenenplan 20 millioen voor de uit voering van werken toegezegd, doch van al deze werken is slechts een betrekkelijk klein aantal thans feitelijk in uitvoering. De besturen van bovengenoemde Vakcen- tralen voelen zich daarom gedrongen, zich tot uw regeering te wenden met het drin gende verzoek, de uitvoering van het 60- millioenenplan zeer te bespoedigen, maar bovendien aan de werkverruiming belang rijke uitbreiding te geven, teneinde langs dezen weg de werkgelegenheid te bevor deren en de binnenlandsche koopkracht te i versterken, waardoor bovendien het be drijfsleven gunstig beïnvloed zal worden. Dit klemt des te meer, omdat het aantal werken, dat de laatste jaren voor rekening van particulieren en de overheid is uitge voerd, voortdurend kleinder is geworden, hetgeen o.a. blijkt uit de bedragen, die voor aanbestedingen uitgegeven zijn. Voor rekening van particulieren werd in 1930 voor een bedrag van 73.458.000 aan besteed, in 1934 voor slechts 37.858.000. Alle gemeentebesturen tezamen lieten in 1930 voor een bedrag van 50.849.000 aan besteden en in 1934 voor nog slechts 11.134.000 terwijl rijk en polderbesturen in 1930 voor 41.740.000 en in 1934 voor 33.716.000 lieten aanbesteden. In totaal werd in 1930 voor een bedrag van 185.067.000 aanbesteed en in 1934 voor slechts 92.963.000. I Terwijl de noodzakelijkheid van huurver- laging, speciaal voor arbeiderswoningen, algemeen erkend wordt en dit o.a. zeer be- Ivorderd kan worden door den bouw van arbeiderswoningen tegen lagere huurprij zen, blijkt eVeneens uit de aanbestedings- cijfers voor woningbouwvereenigingen, dat deze bouw zeer sterk verminderd is. In 1930 besteedden de woningbouwvereenigingen 15.419.000 en in 1934 nog slechts 7.040.000. Voor werkverruiming, vooral wanneer deze er mede op gericht is, grondstoffen en materialen van de Nederlandsche industrie te gebruiken, kan tevess industrieele ople ving worden bevorderd. Het komt adres santen overbodig voor, de noodzakelijkheid daarvan nader te motiveeren. Integendeel, mede door den groei der bevolking is werk verruiming en verdere industrialiseering van het Nederlandsche bedrijfsleven ten zeerste gewenscht, hetgeen des te meer klemt door de toename van de bevolking. In de uitbreiding van de werkgelegen heid door middel van werkverruiming zien adressanten (de besturen) op dit oogen blik en voor de naaste toekomst een zoo groot belang voor de bestrijding van de werkloosheid en voor de verbetering van het bedrijfsleven, dat zij het verantwoord zouden achten, indien de regeering voor dit doel een grooter bedrag beschikbaar zou stellen dan aanvankelijk in haar Door de verminderde uitvoering van openbare werken, die de laatste jaren door zeer veel gemeenten wordt toegepast, blij ven elk jaar meer objecten onuitgevoerd en ontstaat een achterstand, die op den duur onhoudbaar wordt en die te eeniger tijd toch zal moeten worden ingehaald. Het is daarom wenschelijk, nu de prijzen van de materialen laag en de arbeidskracht in overvloed aanwezig zijn, den achterstand op dit gebied, waar hij reeds ontstaan is, door werkverruiming in te halen of, waar deze dreigt te ontstaan, te voorkomen. Ten slotte hebben onze besturen zich af gevraagd, of door een snellere, bijvoorbeeld een meer gecentraliseerde werkwijze geen verbetering ware te brengen in den tot dusver onbevredigenden gang van zaken. De besturen van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en het Roomsch Katholiek Werkliedenverbond in Neder land dringen er daarom bij uw regeering ten zeerste op aan, het bovenstaande in ernstige overweging te willen Van 3 millioen. De heeren Van Poll en Suring hebben aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, krach tens acte van credietopening en hypotheek stelling van 30 December 1933, voor notaris L. G. van Roosendaal te Amsterdam verle den, de N. V. H. IJ. S. M., te Utrecht, aan .de te Amsterdam gevestigde N. V. Werk spoor een crediet van drie millioen gulden voor den tijd van vijf jaren heeft verstrekt, welke som credietgeefster op haar beurt van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" G. A. te Amsterdam heeft geleend en dat Werkspoor N.V. daartegenover een hypotheek op haar fabrieksgebouwen enz. te Zuilen heeft gegeven? 2. Heeft deze credietverstrekking op ver zoek of althans onder goedkeuring dan wel met medeweten van de Regeering plaats gevonden? 3. Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, op welke gronden het verantwoord werd geacht, dat een met groote verliezen wer kend semi-overheidsbedrijf aan een even eens met verliezen werkende particuliere onderneming een crediet van drie millioen gulden verstrekte? DE PRIJS DER MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 41/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht van de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni tot burgemeester van Schiedam benoemd mr. dr. F. L. J. van Haaren, procureur- generaal bij het hof van justitie te Para maribo. De heer van Haaren is roomsch- katholiek. Mr. dr. F. L. J. van Haaren, benoemd tot burgemeester van Schiedam, is op 29 Ja nuari 1886 te Beek bij Nijmegen geboren. Hij heeft van 18971904 het gymnasium te Rolduc bezocht en daarna aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam gestu deerd, waar hij op 30 Juni 1908 op stellingen tot doctor in de rechten is bevorderd; in October 1909 heeft hij aan de rijksuniversi teit te Utrecht het doctoraal examen in de staatswetenschappen gedaan, eenige maan den later is hij daar, eveneens op stellingen gepromoveerd. Na een stage op een advocatenkantoor te Amsterdam is hij als advocaat en procu reur werkzaam geweest te Nijmegen, Eind hoven en Amsterdam. In November 1922 is hij, als benoemd ad vocaat-generaal van het hof van justitie te Paramaribo, naar de West vertrokken. Op 14 November 1925 werd hij benoemd tot gouvernements-secretaris en in Januari 1927 tot procureur-generaal bij genoemd hof. Reeds tevoren was hij benoemd tot lid en onder-voorzitter van den Raad van Be stuur. Als zoodanig is hij driemaal opgetreden als waarnemend gouverneur nl. van 18 Juli tot 5 November 1930, en van 13 October 5 Januari 1933, beide malen tijdens het ver lof van den gouverneur dr. Rutgers en de derde maal, van 25 Augustus25 October 1933 tusschen het aftreden van dr. Rutgers en het optreden van prof. Kielstra. Op 31 Augustus 1930 is hij onderscheiden met den Nederlandschen Leeuw. Burgemeester. Mr. van Haaren was tijdens zijn verblijf in Suriname o.m. voorzitter van de groep Suriname van het Algemeen Nederlandsch Verbond, voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, ondervoorzit ter van de Ambachtsschool en penning meester van de Gouverneur van Heemstra stichting. „N. R. Cct." Federatievergadering Sobriëtas. Op Vrijdag 26 April zal te 's-Hertogen- bosch de jaarlijksche bestuursvergadering worden gehouden van „Sobriëtas", Fede ratie van R.-K. Bonden tot bevordering der Christelijke matigheid en tot bestrij ding van het Alcoholisme. Ariëns-commissie en Ariëns-comité. Zooals reeds in een deel van de R.-K. pers is gemeld, heeft te Utrecht een be spreking plaats gehad naar aanleiding van hetgeen in den laatsten tijd over de nage dachtenis van Mgr. dr. Ariëns in woord en geschrift is tot uiting gekomen. In de vergadering, die gehouden is on der presidium van Z.Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en waarop een twaalftal vrienden en vereerders van den grooten doode aanwezig waren, werd opgericht 'n Ariëns-commissie, die ten doel heeft meer bekendheid te geven aan het leven van Mgr. Alph. Ariëns z.g., als priester. Het uitvoerend orgaan van deze com missie, Ariëns-comité genoemd, bestaat uit zes personen, t.w. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorz.. Huize Suideras, Post Vorden; Pater Elpidius Bruna O.F.M se- cretaris-penningm.. Den Bosch; Ie-' -gr. dr. J. H. Hoogveld, Nijmegen: v. d. Venne, Rolduc; mejuffr- AayeJ Amsterdam en. H. C. Ni; .schede. I

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5