Boy STADS NIEUWS WOENSDAG 24 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ha den norgen van 24 April 1935, medegedeeld ioor het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst. 772.5 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 756.4 te Neurenberg. Verwachting tot dèn avond van 25 April: Matige aanvankelijk nog krachtige later afnemende wind uit Noordelijke richtin gen, betrokken tot zwaar of half bewolkt waarschijnlijk eeni ge regen, weinig verandering in tem peratuur. De depressie, welke gisteren over Frank rijk was gelegen, heeft zich Noord-Oost- waarts verplaatst en vertoont thans een kern over Beieren. Intusschen is de hooge drukking over de Britsche Eilanden vrij sterk toegenomen, zij reikt zelfs tot IJsland en heeft verbinding met het maximum over Scandinavië en Finland, waar de barome ters iets daalden. De drukstij gingen ten Westen en ten Oosten van ons land, zoome de de luchtdrukgradient hebben de wind kracht doen groeien. Thans wordt over ons land uit Noordelijke richtingen in de onder ste luchtlagen weer koudere lucht aange voerd. Over Duitschlarid bevindt zich ook in de hoogere luchtlagen vochtige en war me lucht, die uit Oostelijke richtingen te gen de koudere oploopt, wolkvormig geeft en heden in het Oosten van ons land reeds lichte regen bracht. In dezen toestand zal in de eerstvolgende 24 uur nog niet veel verandering komen. Behalve over ons land is ook over Duitschland het weer aan het verslechteren, over Frankrijk vielen zware onweersregens. De temperatuurveranderin gen loopen uiteen, over Frankrijk en Duitschland waren de ochtendtemperaturen iets hooger, over Scandinavië is de vorst thans geheel verdwenen! Stormwaarsehuwingsdienart Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt seinde hedenmorgen te 9 uur aan alle posten. „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. 9.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Woensdagnamiddag 7.41 uur tot Donderdagmorgen 4.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 25 April tui. 6.43 en nam. 7.15 uur. Ten onzent daarentegen is men, zoo als gezegd, in den regel of wel ambte naar van het moederland of wel amb tenaar van Indië Het over en weer dienen met behoud van zijn plaats in de hiërachische ranglijst met de daar aan verbonden aanspraken, komt hier weinig of niet voor, althans niet in burgerlijke ambten. Nochtans zijn aan een dergelijk stelsel groote voordeelen verbonden. Veel jaloezie, veel gekanker, uitbeta ling van vele hooge pensioenen gedu rende langdurige perioden, zou worden voorkomen, en de saamhoorigheid, de idee der Rijkseenheid zou belangrijk worden bevorderd. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. SAMENWERKING tanga den wag, dóér gaat het om I Niat aHeen om de eigen auto of fleU denken, maar ook reke ning houden mat ande ren. Dan zal het ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeersveilig- he'd grooter. Helpt allen mee: meer samenwerking LANGS DEN WEG Het 25ste Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres HUISHOUDELIJKE VERGADERING. Na de openingsvergadering van gister middag hield het Natuur- en Geneeskun dig Congres een huishoudelijke vergade ring. Hierin werd besloten: 1. bij het verschijnen van de Handelin gen van het 25e congres den leden een re gister aan te bieden over de voordrach ten, verschenen in deel IXXV der Han delingen. 2. bij gelegenheid van het 25e congres voor een wetenschappelijk onderzoek een toelage van ten hoogste 1000 gulden ter beschikking te stellen van een jong ge leerde, die één der volgende examens moet hebben afgelegd: a. doctoraal examen in de faculteit der wis- en natuurkunde; b. doctoraal examen in de faculteit der geneeskunde; c. doctoraal examen in de natuurkundige aardrijkskunde; <L ingenieursexamen aan de Technische Hoogeschool te Delft; e. ingenieursexamen aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen; f. artsexamen; de toelage wordt niet verleend voor het bewerken van een proefschrift, de toelage wordt toegekend door een commissie uit het Algemeen Bestuur, be staande uit den algemeenen penningmees ter en de twee algemeene secretarissen, welke commissie de bevoegdheid heeft zich andere leden toe te voegen. Aanvragen moeten vóór 1 Juni zijn in gekomen bij den eersten algemeenen se cretaris Dr. D. Coelingh, Regentesselaan 2, Bussum. De verslagen over de afgeloopen twee jaren werden uitgebracht door den eer sten algemeenen secretaris, de financieele commissie, den Algemeenen Penningmees ter en de Bibliotheek-Commissie. Besloten werd het volgend (26e) congres te houden te Utrecht op Dinsdag, Woens dag en Donderdag na Paschen 1937 (30 en 31 Maart en 1 April). Tot lsten Algemeenen Secretaris werd bij acclamatie herbenoemd Dr. D. Coe lingh. ONTVANGST DOOR HET GEMEENTE BESTUUR. Gisteravond is het congres in het stede lijk Museum de Lakenhal door het ge meentebestuur van Leiden officieel ont vangen. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig: de burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de secre taris der gemeente mr. dr. C. E. van Strijen, en wethouder mr. A. J. Romijn. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen heeft een rede gehouden, waarin spr.meende, dat het niet zoozeer de aantrekkelijkheden zijn, die de stad biedt, die de leden van het congres her waarts voerden, veeleer het feit, dat hier de wetenschap een harer schoonste tempels bouwde. Velen onder u, aldus spr., be gonnen hier hun wetenschappelijken loop baan en gij allen hebt met onze Academie vele punten van aanraking. Maar ook op dit gebied vindt gij zelfs sinds uw laatste bezoek veel gewijzigd, vermeerderd en verbeterd. Vooral echter mist ge hier met smarte te veel voorgangers, die in uw mid den schitterden, waarbij spr. herinnerde aan Lorentz, Onnes, Ehrenfest, de Sitter en Einthoven. Ge vindt de Universiteit uitgebreid met een zestal leerstoelen, doch met een onge- evenredigd groot aantal studenten. Deze laatsten vermeerderden sinds 1919 met niet minder dan 1339 om thans een totaal van ongeveer 2771 op te leveren. Wie in het hooger onderwijs geen vreemdeling is, voelt hoezeer deze groei der dorst naar wetenschap de leiders verontrust. Ge weet dit, omdat zeer velen onder u hunne krachten en energie wijden aan de oplei ding van die jeugd, die zich voor hooger onderwijs geschikt acht en er naar streeft, daardoor zich een werkkring te veroveren. Het kan nuttig en voor u interessant zijn over deze question bruiante eens van ge dachten te wisselen met de hoogleeraren en andere universitaire docenten van onze Alma-Mater. Niet minder vinden de me dici onder u hier veel dat van hunne ga ding is. In primus wel het nieuwe Boer- haavekwartier dat, zij het dan ook nog steeds niet. af gemaakt, naar den oorspron- kelijken opzet, toch zeer veel voortreffe lijks te zien geeft en dat gebouwd voor ongeveer 75 studenten, dank zij veel toe wijding en zorg, ruim 150 a 160 studenten per jaar tot kundige artsen opleidt. Het komt mij voor dat alle voorwaarden aanwezig zijn om een Congres als het uwe voor alle deelnemers individueel en voor de Nederlandsche wetenschap in het bij zonder een succes te doen worden, en met groote belangstelling zal ook het Gemeen tebestuur het verloop daarvan gadeslaan. Ik sprak van de „Nederlandsche Weten schap", dit is „A slip of the tongue" in tweeërlei opzicht. Vooreerst verheugt het ons zeer, dat hier officieel aanwezig zijn twee Vlaamsche geleerden, maar vervol gens weet ik natuurlijk voldoende dat we tenschap niet is een zaak van één volk of van ieder volk op zich zelf, noch van één ras of van ieder ras op zichzelf. Maar een volk heeft en behoudt zijn eigen karakter dat meer nog dan de mensch zelf een pro- dukt ook van den bodem is en door geo grafische en meteorologische omstandig heden beinvloed wordt. Dat eigen karak ter komt ook bij de Nederlandsche be oefenaren van die internationale weten schap tot uiting en wanneer het dan toch geoorloofd zou zijn te spreken van een „Nederlandsche" wetenschap, dan zou dat alleen daarom zijn en is dat wellicht dan ook daarom, dat de Nederlandsche man nen van wetenschap juist zóó veel gedaan hebben om te zorgen, dat de wetenschap die internationaal is, dat ook bleef. De voorzitter van het congres prof. dr. J. van der Hoeve dankte voor de ont vangst. Spr. herinnerde er aan, dat de va der van den burgemeester een zoo groote rol heeft gespeeld bij de organisatie van het eerste Natuur- en Geneeskundig con gres. Thans speelt de zoon een belangrijke rol bij het zilveren congres-jubileum. Spr. uitte de beste wenschen voor Leid ens bloei die tot uiting moge komen in het nieuwe stadhuis waarin een volgend na tuur- en geneeskundig congres graag zal worden ontvangen. Na afloop van de officieele ontvangst waren de congressisten de gast op de stu dentensociëteit „Minerva". SECTIEVERGADERINGEN. Hedenmorgen werd het Congres voort gezet met tal van sectie-vergaderingen, waar door verschillende sprekers over di verse onderwerpen het woord werd ge voerd. Hedenmiddag was er gelegenheid tot het maken van excursies naar ziekenhui zen, laboratoria, musea en andere beziens waardigheden. Hieronder bevinden zich de verschillen de exposities, die in verband met het Con gres zijn ingericht. Van die in de aula van het Ziekenhuis maakten we gisteren reeds melding. In het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie is een tentoonstelling van voor werpen, welke de bijzonderheden illustree- ren, die ter sprake komen bij de begren zing van de soorten. Van een aantal soorten is de variabili teit voorgesteld in verschillend gevormde exemplaren van dezelfde soort, tengevolge van milieuverschillen of van andere fac toren ontstaan. Tevens zijn aanwezig exemplaren van soorten in verschillende stadia van groei (vooral aan schelpen ge demonstreerd) en soorten waarvan de jeugd vormen in sterke mate verschillen van de volwassen dieren (voorbeelden vo gels, visschen, reptielen, insecten). Het Rijksherbarium heeft een tentoon stelling ingericht, omvattende onder meer aquarellen en proefschetsen. Voorts o.a.: gedeelte van een handschrift, 2e helft 15e eeuw, waarvan de tekst overeenkomst ver toont met Lonicerus, Krauterbuch, le ed. 1557. Eenige van 400 „hoekkastjes" afkom stig van eene Schlumbach, vervaardigd te gen het eind der 18e eeuw en aangeboden aan Koning Lodewijk Napoleon; de overige bevinden zich in Franejcer, Zwolle en Duitschland; het Rijksherbarium bezit er ongeveer 150. Figuren en strooken ge bruikt ter versiering en voor het opplak ken van herbaria, met planten uit herb. A. van Royen, ter illustratie. In de benedenverdieping van het gebouw van het Nederlandsch-Natuurwetenschap- pelijk Museum is de collectie van Indische fossielen (collectie Dubois) ondergebracht; prof. Dubois zal een toelichting geven. Het rijksprentenkabinet heeft, evenals het historisch museum van de Universi teit medegewerkt aan de organisatie van de zeer belangwekkende tentoonstelling in de Lakenhal. Deze tentoonstelling omvat vele fraaie portretten van natuur- en ge neeskundigen, waarvan vooral een uit het Mauritshuis afkomstig geschilderd portret van Boerhaave sterk de aandacht trekt; verder vele portretten, afkomstig van de Senaatskamer der Leidsche Universiteit en portretten van voor korten tijd overle den Leidsche hoogleeraren, o.a. De Sitter, Ehrenfest enz. In een afzonderlijke vitrine zijn tentoongesteld fraaie brieven, o.a. van en aan Huygens en Boerhaave, voorts penningen, platen, oude teekeningen van Leiden, handschriften, oude boekwerken, enz. Bovendien is in het rijksprentenkabinet nog te bezichtigen de tentoonstelling van Nederlandsche dierschilders. In het Botanisch Laboratorium is een tentoonstelling betreffende de biologie en de geschiedenis van de zoutmakerij. Hier is o.m. te zien een aantal representatieve zoutmonsters van over de geheele aarde, die de verschillende wijzen van zoutwin ning illustreeren. Voorts een collectie lite ratuur, benevens een collectie organismen, die in pekels voorkomen, geïllustreerd in cultures en microscopische preparaten. DE ST. JORISDAG DER PADVINDERS. De Katholieke verkenners begonnen den St. Jorisdag gistermorgen met het bijwonen van een H. Mis in de kapel van het St. Li- duinagesticht, opgedragen door rector L. Beune. Na de H. Mas werd de vlaggenparade ge houden. Bij de gisteravond gehouden kampvuur was er groote belangstelling. Hier had de vernieuwing der 'belofte plaats en werd een overzicht gegeven over het afgeloopen jaar. Op het terrein van de Leeuwken groep aan de Rijn- en Schiekade hebben gisteravond de padvinders van de afdeeling Leiden van de Ned. Padvinders zich verzameld rond het St. Joris-kampvuur. De padvinders marcheerden met trommels en vlaggen vanaf de Stille Rijn door de stad naar het kampvuurterrein. Het kampvuur stond on der leiding van den wnd.-commissaris van het district Leiden, den heer Chr. Stokhuy- zen. De opening had plaats met het lezen van de welpenwet en van de padvinders- wet. Terwijl het kampvuur hoog oplaaide vertelde daarna de afdeelings-voorzitter, de heer J. A. Knuttel, de legende van St. Joris en de draak. Met een toespraak van den leider Stokhuyzen en het zingen van eenige j Kampliedjes werd de bijeenkomst beslo- j ten. R.K. VOLKSBOND. De toekomst der S tandsor ganisatie. Gisteravond werd in het Bonds gebouw de vierde en laatste antwikkelingsavond van het winterseizoen gehouden. De opkomst was op dezen avond niet zoo groot als op de voorgaande bijeenkom sten. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. H. Njjhuis, heette allen hartelijk welkom, in t bijzonder den heer v. d. Akker, voorzit ter van het Centraal Bestuur, spreker van den avond. De voorz. voegde hieraan den wensch toe, dat deze ontwikkelingsbijeenkoansten haar nut mogen afwerpen en dat de le den tevens beter begrip krijgen van het geen het afdeelingsbestuur in deze tijden voor de leden doet. Verder deelt de voorz. mede, dat „Von del" a.s. Maandag in „Zomerlust" een too- neelavond geeft. De werkloozen, die voor dezen tooneelavond een kaart koopen, krij gen er een bij cadeau. „Vondel" heeft ieders steun noodig en daarom hoopt spr„ dat velen van de gelegenheid om hun vrouw eens mee te nemen, gebruik zullen maken. Hierna was het woord aan den heer v. d. Akker, die tot onderwerp van zijn voor dracht had: „De taak der standsorganisatie in de toekomst." Spr., geen profeet zijnde, kon over dit onderwerp geen juist beeld geven. Dat er echter in de toekomst ordening in de maat schappij moet komen, is zeker. Hoe die ordening zal zijn, is heel moeilijk te zeg gen. Dat zal veel van de omstandigheden afhangen. Reeds bij de oude Grieken heeft Plato een idee gegeven van den idealen staats vorm. Uit den lateren tijd kennen we „Utopia" van Thomas More, die binnen kort heilig zal worden verklaard. Daarna kwam Karl Marx, die op zijn beurt een idee van staatsvorm opstelde. Hoe de sociaal-economische toestanden zich zouden ontwikkelen als we ons kon den houden aan de beginselen neergelegd in „Quadragesimo Anno" van Paus Pius XI, weten we ook slechts alleen in groote trekken. De finesses zullen zich ontwikke len naar gelang der omstandigheden. De wereld is op het oogenblik in wan orde. Men vindt ze in de maatschappe lijke toestanden, in de economische, finan cieele, godsdienstige, kortom in alle vor men der samenleving. Er bestaat echter een natuurrechtelijke- ordening, het groote beginsel, dat de grondslag is van de natuurrechter lij ke verhouding tusschen de menschen. Dit be ginsel rust hierop, dat de mensch er is om God te dienen en zijn evenmensch te die nen. Als wij dit beginsel voor oogen hou den, zullen we rechtvaardig zijn tegenover God en dus vanzelf tegenover den mede- mensch. En uit de rechtvaardigheid spruit voort de liefde. Als we dat rechtvaardigheidbeginsel overal toegepast zouden zien, wat zou de wereld er dan anders uitzien! Maar dat geeft ons geen vrijbrief om maar toe te zien, om niet medehelpen tot leniging van den nood, welke geleden wordt. Als taak der standsorganisaties stippelt spr. dan de hoofdlijnen uit volgens welke zal moeten gehandeld worden. Paus Leo XIII gaf 'n richtsnoer voor de menschheid door te wijzen op privaatrech terlijke organisatie door middel van sa menwerking. De mensch is aangewezen op samenwerking met anderen. Dat ligt in de natuur van den mensch. Die samenwerking bracht tot organisaties en deze streven thans naar bedrijfsschappen, de ordening, die noodig is om harmonie te scheppen tus schen de verschillende takken der maat schappij. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat, wan neer die bedrijfsorganen er zullen zijn, de organisaties overbodig zullen zijn. Want als Katholieken zullen wij bij de uitvoering der bedrijfsschappen toch zeker nog wel organisatie noodig hebben om on ze katholieke beginselen in het openbare leven te kunnen doorvoeren. Duitschland is hiervan ten voorbeeld. Door den éénen staatsvorm heeft men een heid verkregeneenheid is er ook op het kerkhof. Daar is op het oogenbuik geen Duitscher, die vrijelijk zijn meening mag uiten 'Zoo die bedrijfsschappen er eenmaal zul len komen, dan zijn we er daarmee niet. Wij hebben nog andere belangen dan de bedrijfsschappen alleen. Er liggen nog zoo vele belangen buiten het bedrijfsleven. B.v. het godsdienstig-zedelijk leven, het cultu reel en beschavingsleven, voor de behar tiging waarvan men van de bedrijfsschap pen toch niet behoeft te verwachten. Bovendien is het sociaal-economische leven niet in de eerste plaats de taak van den staat; dat recht behoort aan den bur ger, die zelfstandige en eigen rechten bé zit, welke hem niet door den Staat ontno men mogen worden. De Staat heeft geen recht op het leven van den mensch, uitgezonderd dan voor delicten, waarop de doodstraf staat. Maar deze straf mag dan nog niet worden toege past zonder proces. Daarom is hetgeen vo rig jaar op 30 Juli in Duitschland geschied de eenvoudig moord. Er „schijnen" er ook in ons land gevon den te worden, die beinvloed worden door de z.g. „eenheid", maar die eenheid ver biedt toch maar eenvoudig ieder 'n eigen meening te hebben. Spr. wijst er dan op van hoeveel gewicht het is, dat wij ons bewust blijven van onze katholieke roeping. „Heele menschengroepen moeten terug gevoerd worden tot den Christus", schrijft de Paus verder in zijn Encycliek. Daartoe is noodig, dat hulptroepen gevormd wor den, die de menschen terugvoeren tot den Christus en de eerst aangewezenen daar voor zijn de arbeiders zelf. Hiermede komt spr. tot de taak van el- ken Katholiek, van eiken katholieken ar beider. Zij moeten zorgen de maatschappij Glanzend, donker, taai en stevig Is de inhoud van zoo'n pak; Lekker sappig en ook pittig Het is BLACK-BOY Pruim-tabafc. AGENDA LEIDEN. Woensdag. Repetitie leerlingen „Peros?*, 7.30 uur. Repetitie ook voor de tambours om 8.15 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond. Ledenver gadering, Kleine Stadszaal, 8 uur. Donderdag, R. K. Slagergpatroonsvereerti- ging „St, Pelagiius", Zomerzorg, 8.30 uur. Vrijdag, R. K Ver. Handelsreizigers „St. Christoffel" Volksbondsgebouw, 8.30 uur. Vrijdag, Ledenvergadering „St. Raphael", R. K Volksbond, 8 uur. Maandag, feest vergadering R. K. Espera n- toclub En Pacen, Harmonie, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 23 tot en met Zondag 28 April a.s. waargenomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telefoon 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telefoon 85, en C. van Zijp, Wil- helminaparkt 8, Oegstgeest. zoodanig te hervormen, dat de afgedwaal den zich door den grootschen inhoud der katholieke maatschappijleer weer aange trokken gevoelen tot Christus en Zijn Kerk. Als ieder voor zich zijn taak ten deze goed begrijpt, kan het niet anders of de gewenschte hervorming zal komen. (Ap plaus). De voorz. sprak een hartelijk dank woord tot den heer v. d. Akker. Hij uitte zijn teleurstelling over het feit, dat niet meerdere leden het streven van het be stuur ten volle op prijs gesteld hebben, doch van den anderen kant verheugd spr. zich er over, dat de katholieke pers het gesproken woord weer zou uitdragen tot al degenen, die aanwezig hadden moeten zijn. Spr. wees vervolgens nog eens op de taak, die allen te vervullen hebben. Als bestuurders noch als leden der organisa tie zal men mogen verwachten, dat stand beelden voor zich zal zien opgericht, doch wat zou ons nageslacht van ons zeggen, indien wij onze taak verwaarloosden en het hun verging zooals den katholieken in zoovele andere landen thans? Daarop spoorde de heer Nijhuis aan trouwe leden te zijn der organisatie en profijt te trek ken van hetgeen ook op dezen ontwikke lingsavond is gezegd. Hierna volgde wederom een filmvertoo- ning van de filmafdeeling der K. S. A. Ge geven werd de film: „de schurkenstreken van het Escadron", een satyre op het Fran- sche leger. Een komische film, die het deed en waarom hartelijk gelachen is. Mr. H. J. M. TIJSSENS. Vandaag herdenkt mr. H. J. M. Tijssens, te 's-Grévenhage, oud-lid van hét Hoog Militair Gerechtshof, den dag waarop hij 60 jaar geleden te Leiden in de rechten ge promoveerd is. Mr. Tijssens is zijn loopbaan begonnen als advocaat en procureur te Dordrecht. Hij werd er o.a. deken van de orde van advo caten. In 1899 werd hij benoemd tot rech ter in de rechtbank aldaar. In 1908 volgde de benoeming tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, welke functie mr. Tijssens tot 1919 heeft bekleed. Van zijn verdere func ties noemen wij zijn herhaalde lidmaatschap van de Alg. Synode en van de alg. syno dale commissie der Neet. Herv. kerk en van de Commission Wallonne. Voorts was hij voorzitter van den raad van beroep voor de predikantstractamenten en lid van verdienste van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Mevr. Mr. A. J. FokkerSchotel f Te Amsterdam is na een langdurige ziek te overleden mevr. mr. A. J. Fokker Schotel, ridder in de Leopold II-orde van België. Mevr. Schotel, die vele jaren in Leiden woonachtig is geweest, heeft zich hier veel in het openbare leven bewogen. De teraardbestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Donderdag as. op de begraafplaats Rhijnhof. De dienstplichtigen der lichting 1935, in opleiding tot onderofficier bij het 4e regi ment infanterie (voorgeoefenden en niet- voorgeoefenden) vertrekken 3 September 1935 met groot verlof. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2