STADS V NIEUWS Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Lorenzo Schioppa f 26ste Jaargang DINSDAG 23 APRIL 1935 No. 8097 APOSTOLISCH INTERNUNTIUS TE 's GRAVENHAGE Mgr. Schioppa is commandeur van de Ster van de orde van den H. Michael van Beieren en in de orde van de Kroon van Pruisen. Voorts bezat hij de groote ster van het Roode Kruis en het grootkruis van Verdiensten van Hongarije. Tenslotte was hij rechtsridder der Constantijnsche orde van St. George en sinds 1929 Groot-Offi cier in de orde van Christus. De laatste jaren liet Mgr. Schioppa's gezondheid vaak te wenschen over. In Maart van 1932 werd deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeder zoo ernstig ziek, dat de geneesheer en voor zijn leven vreesden. Toch is Mgr. Schioppa deze ongesteldheid te boven gekomen, doch in de zomermaanden van hetzelfde jaar vertrok hjj naar Napels tot herstel. Hij reisde met zijn toenmaligen secretaris, Pa ter J. Kleyntjes S.J., te Napels verbleef Mgr. Schioppa eenige maanden. Toen Mgr. schioppa in October 1932 vrijwel geheel genezen was, keerde hij naar Nederland terug. In verband met het overlijden van den Pauselijken internuntius Mgr. Schioppa waren aan de verschillende legatiegebou- wen de vlaggen halfstok uitgestoken. Ook aan het Departement van Buiten- landsche Zaken was in verband met het overlijden van den Pauselijken internun tius de vlag halfstok uitgestoken. In verband met het overlijden van den Pauselijken internuntius, Mgr. Schioppa, is de auditeur van de Pauselijke nuntiatuur te Brussel, die ook reeds eerder eenigen tijd in Den Haag heeft vertoefd tijdens de ziekte van den internuntius, uit Brussel naar Den Haag vertrokken, waar hij heden middag zou aankomen. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼oonritbetafing: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bi) onze Agenten 20 cent per week M 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b#> betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur Mi verhuur, koop en verkoop: f 0-5ê rochianen van St. Petrus, opdat zij een maal het eeuwige Huis van God zullen mogen binnengaan. De zeereerw. heer pastoor Th. Beukers deelde vervolgens mede, dat volgens oud gebruik in den steen een oorkonde zal ge metseld worden, waarin de herinnering aan deze plechtigheid zal worden bewaard. Spr. las hierna den daarop gestelden tekst voor. Anno poet Christum natum 1935 a.d. IX kal. maias cum Pius P.P. XI oves agnosque Domini pascebatur et Wilhelmina Regina Neerlandiae erat et Joannes Dominicus Joseph Aengenent Antistes Harlemensium vetere S. Petri ecclesia an.1933 alio loco igne flammisque miserrime diruta hujus ecclesiae S. Petri novae hunc primum posuit lap idem Antonius H. M. J. Homulle decanus Lugd. Bat. Coram Theodoro M. Beukers ecclesiae parocho aliisque suscriptis qui incendii testes dolentes aedis sacra e exitium nunc summi gaudii sunt praecones propter novum templum pulchrioris formae erigendium. hetgeen vertaald luidt als volgt: Ter herinnering In het jaar 1935 na Christus1 geboorte op den 23sten April toen Paus Pius XI de schapen en lammeren des Heeren wijdde toen Wilhelmina Koningin der Nederlanden was en Joannes Dominicus Joseph Aengenent Bisschop van Haarlem nadat de oude St. Petrus-kerk elders opgetrokken in het jaar 1933 door vuur en vlam jammerlijk was verwoest: heeft Antonius H. M. Homulle deken van Leiden van deze (nieuwe St. Petrus-kerk dezen eersten steen gelegd in tegenwoordigheid van Theodorus M. Beukers pastoor der kerk en andere ondergeteckenden die eerst getuigen van den brand en treurend over den ondergang van het Godshuis nu in blijdschap jubelen wegens den nieuwen tempel die in nog schooner vorm verrijzen zal. Geteekend door den hoogeerw. deken, den zeereerw. heer pastoor, den edelacht- baren heer burgemeester, de architecten, aannemers en het kerkbestuur, werd de oorkonle vervolgens in een looden koker ingemetseld. Pastoor Beukers bracht vervolgens dank aan deken Homulle, den burgemeester en de wethouders en verder alle belangstel lenden voor hun aanwezigheid, waarmede de plechtigheid ten einde was en gelegen heid werd gegeven een steentje te metse len. De genoodigden kwamen na afloop nog even bijeen in het St. Liduinahuis, waar koffie werd geserveerd. Mgr. Schioppa is vanaf Mei 1925 werk zaam in ons land als opvolger van den be kenden Mgr. Orsenigo, diè na een verblijf van 3 y. jaar hier te lande, in Mei 1925 zijn benoeming ontving voor Budapest. Om de persoon en het werk van den Internun tius naar waarde te schatten, diene men eenig inzicht te hebben in de voorgeschie denis van de Nederlandsch-Vaticaansche betrekkingen. In de eerste helft der vorige eeuw stond de pauselijke nuntiatuur (vooral onder de nuntii Capaccini, Antonucci en Ferrieri) m het centrum van politiek verkeer. Sinds 1899 was de relatie van onze regeering met het pauselijk hof geheel verbroken, ten gevolge van een incident, voorgevallen bij de eerste Vredesconferentie, welke te Den Haag werd gehouden. In 1911 werd de Nuntius te Brussel tegelijkertijd geaccre diteerd te Den Haag, terwijl in 1921 deze toestand werd verbeterd, doordat de Inter- nuntiatuur hier te lande door een speciale internuntius, Mgr. Vincentini, werd bezet. In den korten tijd, dat deze diplomaat hier vertoefde, hebben zich eenige, hoe wel goed bedoelde, feiten voorgedaan, welke verkeerd zijn begrepen en tenslotte moesten leiden tot een terugroeping van Mgr. Vincentini. Vanaf dien tijd is de pau selijke in ternuntiatuur in het duister ge huld geweest, omdat Mgr. Orsenigo gedu rende 3 jaar, dat hij hier verbleef, niet anders heeft gedaan, dan in alle stilte de minder gunstige atmosfeer weg te nemen, welke in die jaren was ontstaan. Toen Mgr. Schioppa zijn benoeming ont ving voor Den Haag, werd hem daarmee de zware taak opgelegd, opnieuw het con tact te zoeken met het corps diplomatique. Inderdaad was deze diplomaat uiterst ge schikt voor zijn taak, omdat hij overal be kend stond niet alleen als een waar gees telijke, doch ook als een politicus van uit nemende schranderheid. Zoo heeft Mgr. Schioppa zich in ons land aan een ieder ook doen kennen. Het is bekend, dat in di plomatieke kringen te Den Haag verschil lende gezanten de foto van den internun tius op hun werkkamer hebben. Maar er is meer, want toen twee maan den na aankomst van Mgr. Schioppa het Nederl. gezantschap bij den Paus werd op geheven, was de positie van den internun tius zeer moeilijk, eenerzijds omdat de Ned. Regeering zoo'n bedenkelijk figuur sloeg ten opzichte van de buitenwereld, hetgeen natuurlijk door diplomaten fijn werd gevoeld, maar anderzijds wijl het Vaticaan tevreden was over de nieuwe verhouding. Op 63-jarigen leeftijd is hedenochtend in zijn woning aan het Beruidenhout te 's-Gravenhage, overleden mgr.. dr. L. Schioppa, pauselijk internuntius te 's-Gra venhage. mer uit Den Haag, kapelaan J. P. van Beu- kering uit Kethel, pater Zoetmulder, pater Henricus Post S.S.C.C. uit Brazilië, tijde lijk met verlof hier ter stede, vele eerw. kapelaans uit deze stad en andere geeste lijken. Voorts merkten we op de Katholieke hoogleeraren prof. W. H. Keesom, C. C. Berg en E. Carp, eerw. Zusters van de Zus- tergestichten hier ter stede, de Kerkbestu ren de diverse parochies, afgevaardigden van Katholieke sociale, charitatieve en vak organisaties, de architecten, de heeren Kropholler en van Oerle, de aannemers de heeren Bik en Breedeveld, enz. enz. De plechtigheid ving aan voor het te voren geplante kruis met het zingen van de Psalm: Quam dilecta. Vervolgens had de wijding van den eersten steen plaats, een groot blok graniet, zinnebeeld van den hoeksteen, waarop de nieuwe Kerk Christi zal worden gebouwd. Het koor van zangers en priesters zong vervolgens de Litanie van alle Heiligen, waarna de steen op zijn plaats bevestigd werd. Na de besprenkeling der fundeeringen met wijwater keerden de priesters bij den eersten steen terug en werd de zinrijke liturgische plechtigheid besloten met een toespraak van den hoogeerw. heeren deken Homulle, die deze nieuw te bouwen kerk vergeleek met de Jacobsladder, welke van de aarde tot den hemel rijkte en waarlangs de Engelen Gods op en neerdaalden om de gebeden en wenschen der geloovige ten hemel op te voeren en neer te leggen voor het aanschijn van den Almachtige. Hedenmorgen werd gezalfd de eerste steen der nieuwe kerk, van het huis Gods en van de poort des Hemels. Van hieruit zullen opstijgen de gebeden der vromen, de gebeden ook der zondaren, de gebeden van die duizenden, die steun vragen in lijden en droefheid. De hoogeerw. spreker besloot dan met Gods overvloedige zegeningen af te smee- ken over de Geestelijkheid en over de pa Eerste Steenlegging St. Petruskerlc. Door alle moeilijkheden heen heeft Mgr. Schioppa de politiek met voorzichtigheid geleid, wel wetend, dat de kleinste mis stap in dezen een fatalen indruk zou ma ken op de niet weinig verhitte gemoede- Als kerkvorst bezocht Z. Exc. de Kath. congressen te Den Haag (1925), te Maas tricht (1928) en te Utrecht en was hij aan wezig op de missieweken te Rotterdam, Amsterdam, Den Haag. Ook de feestelijkheden van de Heilig verklaring van St. Petrus Canisius en de groote feesten van St. Franciscus, o.a. die te Leiden, werden door zijn aanwezig heid opgeluisterd. We herinneren nog aan de opening van de Vaandeltentoonstelling, uitgaande van den R. K. Volksbond, door Z. H. Exc. in het voormalige „Musis" te Leiden. Buiten deze officieele bezoeken echter heeft Mgr. Schioppa er nog- heel wat afgelegd, welke meer in stilte geschied den in tallooze kloosters, ziekenhuizen en scholen, maar vooral in wees- en armen huizen, waar de internuntius door zijn va derlijke en hartelijke woorden van liefde, opbe'uring wist te brengen. Door de charme van zijn persoonlijkheid, zijn naam als diplomaat en de hoffelijk heid als gastheer geniet Mgr. Schioppa een hooge waardeering in diplomatieke krin gen, hetgeen telkens opnieuw blijkt bij de recepties, welke telkenjare op het Bezui- denhout plaats vinden ter gelegenheid van het Pauselijk Kroningsfeest. Hieronder mogen eenige. bijzonderheden uit het leven van Mgr. Schioppa volgen. Mgr. Schioppa werd geboren te Napels op 10 November 1871. Nadat hij zijn studies te Rome had aangevangen, werd hij op 19 Mei 1894 aldaar priester en doctoreerde het volgend jaar in de Godgeleerdheid, het kerkelijk en burgerlijk Recht. In 1905 vertrok hij als secretaris van een buitengewoon gezantschap naar Havanna en werd in September van het volgend jaar eere-Kamerheer van Z. H. den Paus. Op 28 November 1912 kreeg Mgr. Schioppa zijn benoeming tot secretaris bij de Apost. Nuntiatuur te München. In 1915 werd hij benoemd tot Apost. Ablegaat ter overhandiging van den baret van KarcL Frühwirth aan Z. M. den Koning van Beieren. Op 8 April 1916 volgde zijn benoeming tot auditeur van den nuntiatuur te München, den lden Mei 1918 zijn be vordering tot Huisprelaat van Z. H. den Paus. Nadat hij in Juni 1920 tot hooge com missaris te Teschen was benoemd, volgde in verband met zijn bestemming als eer ste apos. nuntius te Budapest zijn wijding tot aartsbisschop van Justinianopolis. Mgr. Schioppa werd op 22 Augustus te Rome geconsacreerd door Kard. Frühwirth. Den 19en Mei 1925 kreeg hij zijn zending als internuntius in ons land. „Op deze Steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen". Onder begunstiging van schitterend voor jaarsweer en onder over groote belangstel ling van de zijde van genoodigden, geloo- vigen en verder belangstellend publiek, heeft hedenmorgen de plechtigheid der eerste steenlegging plaats gehad van den bouw der nieuwe St. Petruskerk aan het bouwterrein tusschen Kamerlingh Onnes- laan en de Zeemanslaan. Deze zinrijke plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer A. H. J. M. Ho mulle, deken van Leiden, met assistentie van den zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor der parochie, den weleerw. heer H. van der Ven, rector te Den Haag en de parochiekapelaans, de weleerw. heeren H. Schrama, G. Mudde en A. Leenders. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den burgemeester der gemeente, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de wethouders mr. A. Tepe, T. S. Goslinga en A. J. Ro- mijn. Onder de talrijke aanwezigen merkten we verder op den hoogeerw. heer Mgr. Th. M. P. Bekkers uit Voorschoten, den hoog eerw. heer W. P. H. Jansen, eere-kanunnik uit Rijswijk, de zeereerw. heeren pastoors B. F. M. Smitz en Ign. Smeets uit Leiden, pastoor F. C. van Beukering uit Haarlem, pastoor W. v. Adrichem uit Den Haag, pas toor G. C. J. v. Leeuwen uit Hazerswoude, pastoor I. J. M. Meyer uit Zoeterwoude, pastoor C. N. J. Meysing uit Wassenaar, pastoor Th. v. Outersterp uit Amstelveen, pastoor J. A. Ruhe uit Den Haag, rector L. C. J. Beune van het St. Lidwinahuis, pater Drs. Balduinjus de Goede, directeur der R.K. HJ3.S., prof. dr. H. v. Rooijen O.S.C., prof. P. J. A. Juffermans uit Heemstede, father C. Juffermans uit Hoorn, kapelaan A. Kra-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1