BLACKBOy -Piet Peinst: DE LEJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 N?2 Eén deel der menschheid kauwl op kauwgom, Eén deel snoepl uit een snoepgoedzak, Een ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK WOENSDAG 17 APRIL 1935 Tiaar waarnemingen verricht in den morgen van 17 April 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst: 768.2 te Janmayen. Laagste barometerst.: 735.4 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 18 April: Matige tijdelijke toe nemende Zuid-Wes telijke tot "Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op regenbuien, iets kou der. De kern van het depressiesysteem be vindt zich nog steeds boven de Britsche Eilanden. De depressie zelf breidde zich naar het Oosten uit, terwijl de daar aan wezige hooge drukking Noord-Oostwaarts aftrok. Een secundaire bevindt zich over Noord-West-Frankrijk. De hooge druk over Groenland heeft zich wat Zuidwaarts uit gebreid, terwijl in het Zuid-Westen de Azo- renhoogedruk eveneens terrein won. Rond de depressie waait het vrij krachtig. Ook vielen hier groote hoeveelheden neerslag, terwijl de temperatuur over ons land, Frankrijk en West-Duitschland door den aanvoer van Oceanische luchtmassa's daal de. Ook thans melden vele stations op de Britsche Eilanden en ou het vasteland nog neerslag. Slechts over Noord-Scandinavië Finland en Oost-Polen is het rustig, droog weer, terwijl de temperatuur er steeg. Er is voor onze omgeving nog geen groote ver andering in den weerstoestand te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Woensdagnamiddag 7.30 uur tot Donderdagmorgen 4.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 18 April v.m. 2.32 uur en nam. 2.46 uur. Geen hulp voor schuld door schuld. Eerste uitspraak hypotheek- commissie De Minister van Economische Zaken heeft dezer dagen afwijzend beschikt op een ver zoekschrift van een kweeker en handelaar in bloembollen, tot toepassing van de nieuwe bepalingen van het" Crissiorgani- satiebeeluit ter voorkoming van niet-nood- zakelijke executies van landelijk eigendom. Het verzoek werd ingediend op 14 Maart jd. te 9 uur vsn., hetgeen wil zeggen, op een eersten dag (en het eerste departe mentale uur) van het in werking treden der twee dagen te voren afgekondigde Kon. Besluiten, die de nieuwe regeling brachten, welke in het kort hierop neerkomt, dat de Minister, wanneer hij op voorlichting van de HypotheekcomimissLe tot de overtuiging komt, dat een executie van landelijk eigen dom te vermijden ware, kan bepalen, dat de toekomstige gebruiker (kooper) van dat land uitgesloten zal worden van deel name in de betreffende crisisorganisatie, zoodat het land daarmee practisch onbruik baar en dies onverkoopbaar zal zijn. Het adres voormeld richtte zich tegen de laatste phase (toeslag) van een executie veiling door den eersten hypotheekhouder, nadat er maanden lang zonder resultaat onderhandeld was mede door tusschen komst van de Contactcommissie voor het Bloembollenbedryf om de diverse finan- cieele verplichtingen te regelen (alleen de hypotheekrente was meer dan een jaar achterstallig). De toeslag zou diemzelfden 14en Maart te 11 uur vm. plaats hebben en door het indienen van het request dien morgen om 9 uur bereikte de debiteur al vast, dat er van de Hypotheekcommissie een telefonisch verzoek kwam, om de toe slag aan te houden. De hypotheekhouder, die na maandenlange vruchtelooee onder handelingen zich bewust was, dat geen an dere uitweg dan executie overbleef, wilde van geen verder uitstel weten en kocht zelf tegen het bedrag van de hoofdsom der hypothecaire geldleening de geveilde per- oeelen in. De aanvankelijke gegadigde koo- pers trokken zich na het bekend worden van de telefonische boodschap uit den Haag terug. Het verdere verloop is uit de bon dige motiveering van de Ministerieele be slissing klaai en duidelijk te volgen, waar uit we citeeren: „dat daarop door de koopster aan X is aangeboden een regeling, hierop neerko mende, dat X met de exploitatie voor ri sico van de koopster zou voortgaan tegen betaling van 25 per week met vrije wo ning; dat de koopster 4.5 pet. van de vor dering zou genieten en het daarna over schietende exploitatie-overschot op de vor dering zou afboeken, terwijl X gedurende vijf jaren recht tot terugkoop zou hebben tegen het bedrag waarop de vordering te boek zou staan; „dat dit aanbod door X niet is aanvaard en na de verklaring van de eerste hypo theekhoudster door deze zelf thans ook niet meer in dezen of anderen vorm kan worden gestand gedaan in verband met den inmiddels duidelijker geworden financiee- len toestand van X, welke uit hoofde van mede door deze op groote schaal ge dane cessies van vorderingen aan crediteu ren en voorts met te zijnen laste loopende borgstellingen ten bedrage van ongeveer 50.000.van dien aard is, dat een rege ling met het geheel der schuldeischers, waarbinnen een schikking als de aange bodene naar wensch zal kunnen verloopen, is uitgesloten, zijnde inmiddels ook het faillissement van X aangevraagd; „dat voorts X aan de Hypotheekcommis sie heeft overgelegd een winst en verlies rekening over 1934 het jaar dus, waar over geen hypotheekrente is betaald met een winst van circa 2600 gulden, gelijk de eerste hypotheekhoudster zich dan ook reeds had beklaagd, dat haar onderpand in 1934 door X feitelijk gratis is gebruikt om andere crediteuren te betalen. „dat uit het vorenstaande volgt, dat X niet aannemelijk heeft gemaakt dat het in verband met de heerschende buitengewone omstandigheden is, dat hij niet in staat is aan zijn verplichtingen te voldoen, doch bovendien dat wat daarvan zij inwil liging van het verzoek onredelijk zou zijn, nu deze inwilliging in verband met den in middels reeds en begrijpelijkerwijs plaats gehad hebbenden verkoop alleen de eerste hypotheekhoudster zou treffen, die echter na dien verkoop blijk heeft gegeven van een bereidheid tot een voor den schul denaar gunstige regeling, welke slechts om buiten de schuldeischerses liggende redenen geen voortgang heeft kunnen hebben; Gezien art. 4 lid 3 en artikel 5 van het KB. van 12 Maart 1935 S 107 wijst het verzoek af. Deze beslissing spreekt duidelijke taal! Een debiteur, die door eigen schuld deerlijk in de knoei zit en dan wel eens rare bok- kesprongen zal maken, hoeft niet te specu- leeren op steun van Hypotheekcommissie en Minister. N.SJ3.-VERG ADERING. De heer Meyers treedt als spreker op. De N. S. B. had gisteravond een verga dering belegd in de Stadsgehoorzaal waar in al sprekers optraden de heer Van der Roer uit Den Haag en de heer J. J. M. Meyers, te dezer stede woonachtig. De vergadering werd geopend door den heer Th. Bergers, uit Zoeterwoude. Daar na sprak de heer Van der Roer zijn rede uit. Na de pauze kwam de heer Meyers aan het woord, die het een eer achtte dezen avond hier als spreker te mogen optreden. Spr. stelde zich voor de N. S. B. te schilde ren in haar ware gedaante, ontdaan van het vuil, dat de tegenstanders er over heb ben geworpen. De N. S. B. is overtuigd te strijden voor een goede zaak: de eenheid van ons volk. Morgen valt de beslissing, morgen weerklinkt de bazuinstoot: libe raal-christelijk kabinet verdwijn! Spr. keerde zich tegen de aanpassingspolitiek der Regeering, welke politiek het bestaan van duizenden nijvere volksgenooten heeft verwoest en nog steeds verder gaat met loon- en steundruk. Dr. Co lijn heeft als een geneesheer over de crisis zijn diagnose ge steld, maar het recept, dat hij gegeven heeft, heeft de ondergang van duizenden patiënten tengevolge. Spr. betoogde, dat onze handel en in dustrie zich op de behoeften-voorziening van eigen land moet aanpassen, maar ook moet de uitvoer gehandhaafd blijven. Spr. meent, dat Nederland en Indië tezamen welvarend en gelukkig kunnen leven. De strijd van de N. S. B. gaat tegen de eenzijdige liberale aanpassingspolitiek der Regeering, en vooral ook tegen het partijen stelsel, met welks medewerking de afslach ting van duizenden nijvere werkers heeft plaats gehad. De strijd van de N. S. B. gaat tegen de heerschende partijen, die de beschermers zy'n van het groot-kapitaal. Het groot-ka pitaal kan slechts op één wijze aan ban den gelegd worden: namelijk door een vol ledig en goed-opgebouwd corporatief sys teem onder leiding van een eerlijk en eens gezind staatsbestuur, hetgeen niemand van dit part ij en-bestuur zal verwachten. De N. S. B. staat met haar streven naar een ordening van de staat op beroepsstan den, niet alleen. Ook de Katholieke Staats partij streeft deze ordening na, een orde ning, die is neergelegd in „Quadragesimo Anno". Maar de Kath. Staatspartij is niet in staat, door de oneenigheid in eigen boe zem en in andere partijen, deze gedachte te verwezenlijken. De N. S. B. verzamelt onder haar banie ren allen, die vrede en orde willen. De N. S B. is niet te vergelijken met Duitsch land, nóch met Italië. Indien het iemand ernst is met zijn principieele overtuiging, dan kan hij ervan verzekerd zijn, dat deze in de Nat. Soc. Staat meer en beter zal worden gerespecteerd en in practijk ge bracht dan in deze z.g. Christelijk gere geerde partij en -staat. Spr. ontkende, dat de N. S. B. heidensch en onchristelijk zou zijn. Wat in Duitschland gebeurt, keurt ook spr. sterk af, ofschoon hij eerlijkheidshalve wil opmerken, dat z.i. vele beweringen over Duitschland onwaar of sterk overdreven zy'n. Spr. gelooft niet, dat deze anti-Duit- sche. hetze bevorderlijk is voor goede eco nomische betrekkingen met dit land. Nogmaals betoogde spr., dat de belangen- politiek van het partijen-stelsel ons volk tot armoede heeft gebracht. Spr. wekte al len op te stemmen op de N. S. B. en met haar te strijden tegen alles wat onchriste lijk, onrechtvaardig en onirvenschelijk is. Wij zijn er van overtuigd, dat onze le zers vele der bovenstaande bewerin gen toetsend aan wat wij en anderen heb ben geschreven en gezegd aan de hand van feiten wel tot andere conclusies zouden ko men dan de N.S.B.-spreker. Triduum KJ.M-V. „St Peter Kanis". Wij wekken door deze alle leden nog eens op hedenavond tijdig in de kapel van het St. Lidwinagesticht, Zoeterw.singel 33, aan wezig te zijn. Gisterenavond was de opkomst bevredi gend, maar hedenavond, verwachten wij alle leden. Ook aspirant-leden en belangstellende jongemiddenstanaers zijn hartelijk welkom. De bijeenkomst begit half negen precies. Namens het bestuur: J. COSTER, voorzitter. H. v. DIJK, secretaris. In de gistermiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Stoom- zeep-, eau de cologne- en parfuimeriefabriek v/h Sanders en Co. werden balans en winst- en verliesrekening 1 goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer mr. A. J. N. M. Struyken, 't Gravenhage. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger en het Stedelijk Museum „De Lakenhal" op Goeden Vrij dag, 19 April a.s., zullen zijn gesloten, en dat het bureau van den Burgerlijken Stand op dien dag slechts zal zijn geopend van des voormiddags 9 tot 10 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRUEN, Secretaris. AFSLUITING RIJVERKEER ZOETERWOUDSCHE SINGEL. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van den Zoeterwoudsche Sin gel, gelegen tusschen den Hoogen Rijndijk en de Fruinlaan, met ingang van Donder dag 18 April as. tot nadere aankondiging voor alle rij verkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 April 1935. STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren Lan ge- gracht 70 en Hooigracht 14, op 19 April a.s. (Goede Vrijdag) den geheelen dag gesloten zijn, terwijl op dien dag ook geen afleve ring van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake, de gas- of electri- citeitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Langegracht 70. (tel. 1220). De Directeur voornoemd» G. A. VAN KLINKENBERG. Leiden, 17 April 1935. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 April (lsten Paasch- dag) a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, teL 552; Maandag 22 April (2den Paasch- dag) nemen waar de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Voor Oegstgeest worden deze beide diensten waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. Muziekgezelschap „Orpheus". Op de gisterenavond gehouden vergade ring van het Muziekgezelschap „Orpheus" werd in de plaats van den heer P. de Rook, welke door werkzaamheden genoodzaakt was het muziekgezelschap „Orpheus" te verlaten, de heer W. Chr. P. de Vries uit Haarlem als directeur benoemd. De heer de Vries is een oud-stadgenoot. In 1899 kwam hij als leerling bij de Staf muziek van het 4e R. I. om later overgeplaatst te wor den als eerste hoornist bij het 10e R. L Hier werd hij bevorderd tot onderkapel meester om daarna in dezelfde rang over geplaatst te worden naar de Kon. Mil. Ka pel. In 1923 werd hij in deze rang gepen- sionneerd. Tot heden is hij solo-trompettist by de H.O.V. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6605. P. Ouwehand Co., Katwijk aan Zee, Roest v. Limburgstraat 26. Schelpenmaaldery en drogerij en -handel. Venn.: P. Ouwehand en W. Ouwehand, Katwyik aan Zee. Opheffing. 419 Firma W. A. Affour- tit, Leiden, Hoogewoerd 153. Handel in ko loniale waren Vereff.: J. R. Affourtit, Lei den. Wijzigingen: 4487. P. Corba, Ledden, Lange Mare 96, Banketbakkerij. Overt E.: R. Selier, Leiden, dd. 8 April 1935. De vol macht van P Corba is ingetrokken. N. Ej P. Corba, Leiden. 3572. R. Selier. Leiden, Lange Mare 49. Handel in huishoudelijke artikelen en emaillewaren. Overl. E.: R. Selier, dd. 8 April 1935. AAN DEN VOORAVOND DER VERKIEZING Paul de Waard voor de R.K. kiezers over de principe-kwestie Als laatste opwekking voor de verkie zingen van heden sprak gisteravond in een volle Zomerlust-zaal de heer Paul de Waard voor de katholieke kiezers en kie zeressen een propagandistisch woord. Dus Paul de Waard en mr. C. P. M. Romme, die naar de voorzitter mr. Bolsius in zijn openingswoord mededeel de plotseling verhinderd was. Trof de Katholieke Staatspartij het tij dens deze propaganda-actie dus niet met haar sprekers, de plaatsvervangers heb ben de talrijke aanwezigen toch allerminst teleurgesteld. Ook gisteravond Paul de Waard niet, want op duidelijke wijze heeft deze spre ker de aanwezigen nog eens de principe kwestie voor oogen gesteld. Dit deed hij als goed Katholiek, als nationaal voelend mensch aan de hand van de les van het buitenland. We zullen zijn betoog in groote trek ken schetsen, omdat de lezers vanavond meer interesse zullen hebben voor de ver kiezingsuitslagen dan voor de propagan da, welke eraan voorafging. Na de Fransche overheersching heeft zich de katholieke emancipatie in ons land een weg gebaand en nu ziet men aller- wege pogingen om die verkregen eenheid weer te vernetigen, om terug te komen tot hetgeen we vroeger niet hadden. De les van het buitenlandAls de Katholieken van andere landen hun taak hadden begrepen.... Spr. komt dan tot de oorzaak van crisis en ellende in den huidigen tijd: de oorlog van 19141918 met het opgedrongen Vre desverdrag van Versailles. Die oorlog en het verdrag zelf was een oorlog tegen God, wijl men niet luisterde naar 't waar schuwend woord der Pausen. Hierna schetst spr. het ontstaan van het fascisme in Italië onder Benito Mussolini. Daar had men echter alleen te maken met Katholieken; in Nederland echter niet. Het fascisme van Italië is typisch Ita- liaansch en dus niet geschikt voor export. Toch vond het navolging. In Polen, Fin land, Turkije, Spanje, Mexico.... Dan komt spr. tot Duitschland, dat leef de onder den druk van een onrechtvaar dig Vredesverdag. Katholieken, Centrum en Beiersche Volkspartij, stonden aanvan kelijk als 'n eenheid. Brüning hield de Senegaleezen aan den Rijn vast door on- derteekening van het verdrag. Had hij het niet gedaan, dan zouden ze tot Berlijn zijn doorgedrongen. Slechts de helft der Katholieken kreeg hij achter zich. In Duitschland begon men met een pro gramma, zulks in tegenstelling met Italië, dat een strijdorganisatie opzette. In Duitechland beloofde men bescher ming van den godsdienst. De bisschoppen waarshuwden, gaven wenschen te kennen, een verbod kwam te laat. Als de Duitsche Katholieken hun tijd en taak hadden begrepen, wat zouden ze dan een groote steun zijn geweest voor hun voor mannen. De godsdienst werd geheel uitgescha keld, want Goering zeide op den 2den Partijdag te Neurenberg: er zijn nog slechts twee levensbeschouwingen: bolsje wisme en nationaal-socialisme. In het tweede deel van zijn rede be schouwt de heer de Waard de positie van Nederland nader en zegt, dat veel van wat wij, Katholieken, op het oogenblik bezit ten, ons onverdiend in den schoot is ge worpen. Wij leven op het oogenblik in een geestelijke O. W. en: overdaad schaadt, dus is voorzichtigheid meer dan ooit ge boden. De nat. soc. beweging, geschoeid op Duitschen leest, gaf een pamflet uit, dat een onnobele en onverantwoordelijke daad genoemd mag worden. Als Katholieken moeten wij zeggen, dat wij liever tien jaar lang crisis en twee maal meer belasting zouden willen dra gen dan de groote mogelijkheid te beloo- pen het kostbare bezit der geestelijke vrij heid te verliezen (applaus). Groote toovenaars en medicijnmannen stonden op en spr. komt tot de pamfletten en programma-punten der N.S.B., welke niet slecht bedoeld zijn, maar waarvan hij bang is, dat zij niet staatkundig bevoegd zal zijn. Spr. weerlegt dan alle fantastische be loften der N.S.B., wijst erop, hoe men daar naarstig uitspraken van Paus en bui- tenlandsche bisschoppen in hun voordeel weet uit te leggen, maar de woorden van onze eigen bisschoppen tellen blijkbaar niet mee! En hiermede toch hebben wij in de allereerste plaats te maken. Te betreuren is het echter, dat zoovele Katholieken deze beweging aanhangen, in verband waarmede spr. den beruchten brief van d'Ansembourg aanhaalt. Als dit heerschap 'n dergelijken open brief zou schrijven aan z'n wereldlijken leider, zou hij vandaag nog uit de beweging getrapt worden. En Goebbels zeide zelf: mijn leider be hoeft maar te wenschen, dat is bevel. Voor de geestelijke leiders, die toch oneindig veel hooger staan, blijkt men deze onder werping niet van noode te hebben.... En daar komt dan nog bij, dat de geestelijke leiding het geweten kan binden! Hoe zullen wy ons tegenover ons nage slacht kunnen verantwoorden als we de groote geestelijke waarden, welke we door veel strijd verworven hebben, niet meer zullen bezitten! Waarom zouden we onze geestelijke vrijheden wagen, waar we niets beters er voor in de plaats kunnen krijgen? Na nog terloops even gewag te hebben gemaakt van de afdwaling der R.K. Dem. Partij, naar aanleiding waarvan spr. waarschuwt voor het: „twee honden vèch- ten om een been", besluit spr. met een citaat uit: „Quadragesimo Anno", dat men eigen meening niet tot eiken prijs moet willen doorzetten en wekt op tot één ka tholiek front, waarij de leus aangeheven: „Van Christus ons heil!" Met een dankwoord van mr. Bolsius werd hierna de vergadering wijl nie mand behoefte gevoelde om vragen te stel len gesloten. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING. Ten bate van de Ver. „Sancta Veronica" op 23 April a^., in Zomerlnst. 't Gaat reeds goed met de kaartverkoop, doch, wil er een „mooi" batig saldo voor de kas van Sa. Veronica overblijven, dan moe ten de resteerende kaarten ook nog weg. De prijs voor deze mooie uitvoering resp. 75 ct. en 50 ct, kan toch geen bezwaar zijn; dus hoopt het bestuur, dat velen nog een of meer kaarten zullen koopen en de zaal van Zomerlust uitverkocht zal zyn! Opgevoerd wordt „Zonsopgang", een boeiend tooneelspel met een bevredigend slot (geen drama) door de Mesa-Tooneel- club onder beproefde leiding van mevr. Stey ger- Asperslagh. Toegangsbewijzen zyn verkrijgbaar bij mevr. Huibers, Haarlemmstr. Al degenen, die nog kaarten en geld in hun bezit hebben, worden verzocht, uiter lijk morgen te komen afrekenen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2