Uitslag Statenverkiezing voor Overijssel en Drenthe 26ste Jaargang WOENSDAG 17 APRIL 1935 No. 8093 Ccicbeli^Soii^cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedreigt bij Tooroitket^ng: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: f 0.50 's AVONDS VOOR Z1)N LIJDEN Dat gaan we morgen weer herdenken, dat teederste uur uit Jesus' leven: 's avonds voor Zijn lijden. Hij heeft in Zijn leven uren gekend van triomf, waarin de heerlijkheid van Zijn goddelijke natuur in overweldigende ma jesteit naar buiten straalde, uren ook van schijnbare nederlaag, waarin de mensche- lijke natuur verbrijzeld neerlag onder de onmeedoogende slagen van het lijden. Dit uur is vooral het uur van Zijn liefde. Hij had de Zijnen lief gehad, die in de wereld waren, en al Zijn dagen waren doorweven van de stille innige glansen. Zijner godde lijke liefde. Maar het was een genegen heid, die in Zijn hart verborgen bleef. Soms doelde Hij erop met een enkel woord, soms noodde Hij de zielen met een enke len blik. Nu, op dezen avond, gaat Zijn hart geheel open: Hij laat de stroom van Zijn liefde zonder reserve gaan, om Zijn leerlingen op te nemen en te bedwelmen. „Hij toonde hun Zijn liefde tot het uiter ste toe". Het was de avond van de Eucharistie. We kennen het gebeuren, zooals het ons in de sobere Evangelie-verhalen wordt, meegedeeld. We zien hoe Hij het brood neemt, hoe Hij de oogen lichtend opheft, we zien het zegenende gebaar en hooren Zijn stem, rustig, maar toch met iets gela dens, een volheid, die ons de Liefde ver raadt, die Hem drijft: „Neemt en eet, dit is Mijn Lichaam, dat voor u wordt over geleverd". „Drinkt allen hiervan, dit is de kelk van Mijn Bloed, van een nieuw en eeuwig Verbond. Het wordt voor u vergo ten tot vergiffenis van zonden. Doet dit tot Mijn gedachtenis". We doen het iederen dag in alle katho lieke kerken, die over de wereld verspreid zijn. Maar hoevelen begrijpen de eigen lijke beteekenis? Hoevelen beleven hier hun Geloof in volledige consequentie? „Wie Mijn Vleesch eet en Mijn Bloed drinkt, blijft in Mij in Ik in hem". Van Christus vervulde menschen worden, Christusdragers, dat is onze roeping. Hoevelen beschouwen de Communie als een der vele devotie-vormen, waarin het christelijk gemoed stichting kan vinden. Hoe vaak ook wordt de Communie be schouwd als een middel, om zegen over tijdelijke zaken te verkrijgen. Is dat dan verkeerd? Mogen we ook daar niet om vragen? Ach, ik weet het weL En Jezus is zóó goed, dat Hij zelfs daar wel naar wil luisteren. Maar het is allemaal zoo klein, zoo hopeloos onbe duidend. „Wie Mijn Vleesch eet en Mijn Bloed drinkt, heeft het eeuwige leven". Hier is het grootste mysterie van Zijn liefde. We staan voor nadering van Dien Oneindigen, Heerlijken God, Die in de zielen binnen dringt om ze te vervullen met Zijn gren- zelooze liefde,. Het eeuwige Leven, hier op aarde, dat is de Eucharistie! Volheid van hemelsche Liefde in het tranendal! „O Kesstenhart, wat traagheid let u dan?" Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude. RIJKSMIDDELEN In Maart ruim f 214 mill ioen beneden de raming en 4.608.000 meer dan in Maart 1934 De rijksmiddelen hebben in de maand Maart opgebracht f 30.653.189, hetgeen S2A millioen minder is dan de raming, doch 4.608.000 meer dan de opbrengst over Maart van het vorige jaar. De opbrengst over de eerste drie maan den van dit jaar was 91.073.626 of 8.463.873 minder dan de raming, doch 17.126.141 meer dan over Jan.Maart 1934. De inkomsten ten bate van het Ver- keersfonds leverden de vorige maand 1.019.955 op. V De eerste uitslagen. Na een stembus zijn gewoonlijk alle partijen tevreden. Dat komt, omdat men dan niet de cijfers nuchter bekijkt, doch beziet, zooals men ze w i 1 bezien. Maar niemand zal ons kunnen beschul digen van eenig gemis aan realiteitszin, aan werkelijkheidsbesef, van eenig gemis aan nuchterheid, als wij nu constatee- ren, dat: de stemming in Overijssel en Drenthe, voor de R.K. Staatspartij zeer bevredigend is geweest. In Overijssel behaalde de R.K. Staats partij gisteren 23,2 van de stemmen, in 1931 25,4 In Drenthe zijn deze percentages respec tievelijk 4.3 en 4,7 Als de uitslag in de overige provincies, waar vandaag is gestemd (behalve in Gelderland, dat nog komen moet), ook zóó is, dan kan de R.K. Staatspartij heel te vreden zijn! Zeker, Overijssel en Drenthe toon en geen vooruitgang, en eigenlijk wij mo gen dat niet verdoezelen! behoorde een partij, als de R.K. Staatspartij, vooruit te gaan; er is zelfs een geringe achteruit gang. Maar, gezien de bestrijding aan alle fronten, van de oude tegenstanders, van de N.S.B., van de K.D.P. uit eigen kring, is het resultaat we herhalen het heel gunstig. Wij wachten, natuurlijk, met het uit spreken van een eind-conclusie tot na de stemming in alle provincies, 't Zou nog wel iets anders kunnen loopen, dan in Overijssel en Drenthe. De N.S.B. heeft in Drenthe behaaid 11,6 van de stemmen, in Overijssel 6,4 Voor beide provincies mogen we wel con- stateeren, dat de Katholieken niet in noe menswaardig aantal op de N.S.B. hebben gestemd. (In Overijssel, waar de R.K. Staatspartij wat achteruitliep, is daaren tegen de K.D.P. gestegen van 1 tot 2,5%). Onze eerste indruk is, dat de N.S. B. voornamelijk, voor een zeer groot deel haar stemmen heeft gekregen van de libe ralen, van hen, die „de beschermers zijn van het groot-kapitaal" (om een uitdruk king te gebruiken uit een rede, gisteravond op een vergadering van de N.S.B te Lei den gehouden). Maar wij gaan nu nog niet verder na- beschouwen. Alleen zij nog geconstateerd, dat hoe verder ook de uitslag moge zijn tevre denheid en voldoening mogen beleven alle Katholieken, die hun plicht hebben ge daan, in 't bijzonder de ijvervolle en toe gewijde propagandisten voor de R.K. Staatspartij. Deze propagandisten houden echter hun activiteit nog gespannen, op'vollen stroom tot na de gemeenteraadsverkiezingen, die over enkele weken worden gehouden! DE MOORD OP SCHIERMONNIKOOG. Hedenmorgen te half tien zijn in de R. K. kerk aan den Badweg te Schiermon nikoog de plechtige uitvaartdiensten ge houden voor den op zoo gruwelijke wijze om het leven gekomen heer Kerstholt. De diensten werden geleid door den rector van het R- K. Vacantiehuis te Schiermon nikoog, den zeereerw. heer Heimerich. Hierna heeft op de openbare begraaf plaats de ter aardebestelling plaats gehad. De belangstelling van de zijde van de dorpsbewoners was buitengewoon groot. Vrijwel iedereen was naar de begraaf plaats gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester van Schiermonnik oog, den heer H. W. van den Berg. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Overijssel Aantal stemmen Zetels 1935 1931 R. K. Staatspartij 56600 12 12 Anti Rev. Partij 27833 6 7 Christ. Hist. Unie 31145 6 8 Staatk. Geref. Partij 7265 1 1 Christ. Dem. Unie 9973 2 0 Kath. Dem. Partij 5983 1 0 Vrijheidsbond 13193 2 4 Vrijz. Dem. Bond 11894 2 3 S. D. A. P. 48564 10 11 N. S. B. 15672 3 0 Plattelanders 2987 0 0 Comm. Partij Holland 5661 1 1 Rev. Soc. Arb. Partij 6300 1 0 Herv. Geref. Staatspartij 934 0 0 j VERGELIJKENDE CIJFERS MET 1931. I De percentages voor de partijen, welke aan de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten van Overijssel hebben deelgenomen, zijn als volgt: Partij: 1935: 1931:' R. K. Staatspartij 23.2 25.4 S. D. A. P. 19.9 24.— Anti Rev. Partij 11.4 13.4 Chr. Hist. Unie 12.8 16.— Vrijheidsbond 5.4 8.4 Vrijz. Dem. Bond 4.9 5.4 Staatk. Ger. Partij 3.2.7 Comm. Partij Holland 2.3 2. Kath. Dem. Partij 2.5 1. (R.K. Volkspartij) Plattelanders 1.2 1.3 N. S. B. 6.4 0.— Chr. Dem. Unie 4.1 0. Rev. Soc. Arb. Partij 2.6 0. Herv. Ger. Staatspartij 0.3 0.4 De zetelwins>t is voor de navolgen de partijen: N. S. Bwinst 3 zetels Chr. Dem. Unie winst 2 zetels Kath. Dem. Partij winst 1 zetel Rev. Soc. Arb. Partij winst 1 zetel Het zetelverlies is voor de navol gende partijen: Vrijheidsbond verlies 2 zetels Chr. Hist. Unie verlies 2 zetels S. D. A. Pverlies 1 zetel Anti Rev. Partij verlies 1 zetel Vrijz. Dem. Bond verlies 1 zetel De R. K. Staatspartij, de Comm. Partij Holland en de Staatk. Ger. Partij hebben zich, wat hun zetelaantal betreft, gehand haafd. NAMEN DER GEKOZENEN. In de Provinciale Staten van Overijssel zijn de volgende leden gekozen: R. K. Staatspartij: R. J. J. M. Tellegen, Zwolle; H. J. van Bergen, Kampen; H. J. Schoemaker, Deventer; J. Th. Everts, Raalte; Mr. dr. J. W. Schneider, Hengelo; G. Kamp, Hengelo; Th. J. Thien, Borne; J. B. M. Bloemen, Stad Delden; J. L. Lo- huis, Bornerbroek; G. H. P. Bloemen, Ol- denzaal; J. L. Bosch, Rossum; Th. H. Nij- kamp, Glanerbrug. Chr. Hist. Unie: J. Weitkamp, Stad Har- denberg; Mr. D. te Winkel, Enschede; J. C. Wolthuis, Vromshoop; Ir. M. J. IJzer man, Almelo; H. W. ten Kate, Kampen; P. Jouwsma, Enschede. Anti Rev. Partij: J. Kloosterziel, Zwol lerkerspel; J. J. Beukenkamp, Den Ham; J. G. Hamer, Genemuiden; Chr. F. Bra- mer, Stad Hardenberg; G. Elhorst, En schede; Mr. G. J. Sijbrandi, Almelo. Staatk. Ger. Partij: P. van der Meulen, Genemuiden. S. D. A. P.: W. van der Sluis, Goor; J. E. Vogt, Zwolle; J. Bevers, Enschede; Mevr. G. A. LeendertsLadenius, Almelo; B. H. van Rujjven, Deventer; H. Voogd- geert, Hengelo; B. F. Hilberink, Deventer; H. de Vroome, Steenwijk; H. J. van der Vegt, Zwolle; L. Bieringa, Dedemsvaart. Vrijheidsbond: Mr. J. A. W. Gratama, Zwolle; Mr. J. C. Th. Resius, Deventer. Vrijz. Dem. Bond: Dr. H. A. Zwijnen- berg, Enschede; A. Kelderman, Deventer. Comm. Partij Holland: H. J. Geesing, Enschede. Christ. Dem. Unie: J. Gorselink, Almelo; J. Riemersma, Enschede. Kath. Dem. Partij: A. W. van Wetter, Zwolle. N. S. B.: J. B. van der Sluis, Olst; G. J. B. Albrink, Denekamp; H. H. Meyerink, Enschede. R. S. A. P.: J. H. E. Roebers, Deventer. De berekening van den uitslag. Bij de berekening van den uitslag der Sta tenverkiezingen moest ditmaal voor het eerst worden toegepast het nieuwe stelsel als bedoeld in art. 100 b. van de Kieswet, welk artikel dank zij een amendement van het vroegere Tweede Kamerlid, mr. G. v. d. Bergh in 1933 in deze Wet werd opgeno men. 1 Volgens dit nieuwe artikel worden de restzetels toegekend niet aan de grootste resten, doch volgens het grootste gemiddel de aantal stemmen per toegekende zeteL Door toepassing van het nieuwe systeem werd bij de erekening van den uitslag der verkiezingen in Overijssel aan de R.K. Staatspartij 1 zetel méér toegekend dan haar zou zijn toegewezen volgens het stel sel der grootste resten. Dit geschiedde ten koste van den Vrijheidsbond, die volgens het oude stelsel 1 restzetel zou hebben ver worven. Voor het overige bracht de toepas- i sing van het nieuwe systeem voor den uit slag van de Statenverkiezingen van Over ijssel geen wijzigingen. Drenthe Aantal stemmen Zetels 1935 1931 Vrijz. Dem. Bond 9232 4 5 Vrijheidsbond 8371 3 6 S. D. A. P. 22652 10 10 Comm. Partij Holland 2136 0 0 Rev. Soc. Arb. Partij 1323 0 0 N. S. B. 10474 4 0 Plattelanders 336 0 1 Neutrale Partij 4190 1 0 Anti Rev. Partij 16741 7 7 R. K. Staatspartij 4067 1 1 Christ. Hist. Unie 10915 4 5 Christ. Dem. Unie 2408 1 0 Lijst G. H. Arling 510 0 0 Lijst K. Koekoek Jr. 218 0 0 VERGELIJKENDE CIJFERS MET 1931. De percentages voor dé partijen, welke aan de verkiezingen voor leden van de Pro vinciale Staten van Drenthe hebben deel genomen, zijn als volgt: Partij 1935 1931 Vrijz. Dem. Bond 9.9 13.3 Anti Rev. Partij 17.9 20.— Chr. Dem. Unie 2.6 0. Vrijheidsbond 8.9 17. I Comm. Partij Holland 2.3 0. Plattelanders 0.4 2.6 Lijst Arling 0.5 0. N. S. B. 11.2 0.— Neutrale Partij 4.5 0. Chr. Hist. Unie 11.6 13.7 S. D. A. P. 24.2 28.4 R. K. Staatspartij 4.3 4.7 Lijst K. Koekoek Jr. 0.3 0.— Rev. Soc. Arb. Partij -1.4 0. De zetelwinst is voor de navolgende partijen: N. S. B. winst 4 zetels Chr. Dem. Unie winst 1 zetel Neutrale Partij winst 1 zetel Het zetel verlies is voor de navol gende partijen: Vrijheidsbond verlies 3 zetels Vrijz. Dem. Bond verlies 1 zetel Chr. Hist. Unie verlies 1 zetel Plattelanders verlies 1 zetel De R.K. Staatspartij, de S.D.A.P. en de Anti Rev. Partij hebben zich, wat hun ze telaantal betreft, gehandhaafd. NAMEN DER GEKOZENEN. In de Provinciale Staten van Drenthe zijn de volgende leden gekozen: S. D. A. P.: K. Brok. Assen; L. E. Kla- sen, Annen; L. C. A. Franken, Assen; H. Zilverberg, Coevorden; H. Sikkens, Mep- pel; M. Nijenhuis, Fluitenberg; J. Ruchtie, Veenhuizen; P. J. Duinkerken, Bargercom- pascuum; G. Akkerman, Emmen; W. Huls- j hof, Drouwenerveen. Vrijheidsbond: J. Hugees, Assen; J. L. Nijsingh, De Wijk; J. Kamping Hzn., Sleen. Vrijz. Dem. Bond: G. C. Lunsingh Meyer, I Assen; M. S. Kalma, Assen; J. ter Haar Jzn., De Wijk; J. Engelsman, Emmen. I Anti Rev. Partij: J. Buning, Assen; K. Gerrits, Smilde; J. Middelveld Jr., Ruiner- I wold; J. Tjelma, Hoogeveen; G. J. Wilms, Schoonebeek; J. Gorter Kzn., Ndeuw-Am- sterdam; Jac. Roffel, 2e Exloërmond. j Chr. Hist. Unie: J. A. Kramer, Assen; i J. Knoppers, Meppel; T. Froentjes, Beilen; J. G. Lodder, Nieuw Weerdinge. R. K. Staatspartij: J. B. Hemel, Coevor- den. Chr. Dem. Unie: S. Brandsma, Meppel. N. S. B.: G. Dieters Jr., Annerveen; K. Boesjes, Roswinkel; F. de Leeuw, Uffelte; J. L. van Ommen, Barger-Oosterveen. Neutrale Partij: W. Ottermans, Wachtum. De berekening van den uitslag. J Bij de toepassing van het vroegere stel sel der restzetels, zouden de Vrijz. Dem. Bond, de Anti Rev. Partij en de S.D.A.P. elk één zetel minder hebben gekregen, ter wijl aan de Comm. Partij Holland een zetel zou zijn toegekend, en aan de Neutrale Par tij en aan de R.K. Staatspartij elk een twee de zetel zou zijn toegewezen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Laval heeft namens de drie mogendhe den van Stresa een resolutie bij den Raad ingediend, waarin geconstateerd wordt, dat Duitschland zijn plicht niet is nage komen (2de blad). Zal er binnenkort een nieuw plebisciet in Duitschland worden gehouden? (2de blad). Een protest van studenten tegen de ge loofsvervolging in Mexico (2de blad). BINNENLAND. Uitslag verkiezing Prov. Staten Overijssel en Drente. (1ste blad). Bij een drama te Rotterdam rijn twee meisjes door gasverstikking gedood. (Gein. Ber. 3de blad). Oude man te Tilburg door gasverstikking om het leven gekomen. (Gam. Ber. 3de blad). De moord te Schiermonnikoog. (Gein. Ber. 3de blad en le blad). Groote brand in den IJpolder. (le blad). OMGEVING. Te Stomp wijk is een man door gasver giftiging om het leven gekomen, (le blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nieuw Ned. zwemrecord van Kruithof op de 200 M. schoolslag. (3de blad). GROOTE BRAND IN DEN IJPOLDER. Boerderij in de asch gelegd. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: In den afgeloopen nacht was een hoog oplaaiende vlammengloed zichtbaar in de richting van de Hembrug. Het bleek, dat een groote boerderij, op Amsterdamsch gebied in den Grooten IJpolder gelegen, in lichter laaie stond. Het vuur, dat zijn oorsprong had gevon den in een stal achter de hofstede, werd het eerst ontdekt door een passeerenden automobilist. Toen hij de bewoners, be staande uit het echtpaar van der Bijl, vier kinderen en een dienstbode, wekte, waren de vlammen reeds naar het woonhuis over geslagen, zoodat de bewoners in allerijl moesten vluchten. De brandweer was spoe dig gewaarschuwd, doch het duurde nog geruimen tijd eer zij met veel materiaal op deze afgelegen plaats arriveerde. Het blusschingswerk ondervond moeilijkheden, doordat er in de onmiddellijke nabijheid van het brandende perceel geen water was te vinden, zoodat bijna 200 M. slang moesten worden uitgelegd, welke het wa ter onttrokken uit een tochtsloot, waarna het werd opgepompt door een motorspuit en zoo via een tweeden motor over drie stralen werd verdeeld. Kort daarna werd ook de baby-spuit in werking gesteld. De vlammenzee sloeg door alle venster* naar buiten, met het gevolg, dat de wa termassa's, welke in het vuur werden ge worpen, in den beginne weinig uitricht ten. Eerst nadat bijna een half uur ge werkt was, kon men bemerken, dat het natte element de overhand kreeg. Zien- deroogen verminderde de vuurgloed, doch toen de brandweer zeggen kon, dat zij den. brand meester was, stonden van de boer derij nog slechts enkele geblakerde muren overeind, terwijl het dak was ingestort. De heer Van der Bijl is er,- met behulp van zijn in de nabijheid wonende knecht, met moeite in geslaagd het vee, bestaande uit een viertal paarden en een paar koeien, te redden. Vooral het vuur in den stal verspreidde een verstikkende rook, zoodat de brandweer bij naar olussclings- werk gebruik moest maken van ri-okmas- kers. Tot in den vroegen morgen is zij ter plaatse gebleven om hier en daar telken male oplaaiende vlammen te dooven. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdbrandmeester Hartdorff. Ondanks het late uur, sloeg een talrijk publiek, dat do^r de politie op behoorlijken afs'and werd gehouden, het werk van de brand weer gade.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1