ODEN EN SATYREN WORDEN OPGERUIMD WOENSDAG 17 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Dinsdagmorgen vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester J. J. M. Wiegman. Afwezig de heer van Leeuwen. Aan mej. P. Remmerswaal, vöormalig ex- pioitante van het thans gesloten badhuis aan de Hallekensstraat, werd op haar ver zoek over het tijdvak van 1 November 1934 tot en met 23 Februari 1935 een bijdrage in de exploitatiekosten toegekend ten bedrage van 65. Besloten werd aan de N.V. De ijleroord te Wassenaar op haar verzoek restitutie te verleenen ten bedrage van ƒ6109.38 van een gedeelte van voorgenoemde N.V. ge storte bijdragen in de kosten van straat verlichting, zulks overeenkomstig het raadsbesluit van 1 Augustus 1924, waarbij deze restitutie wordt bepaald op een bedrag van 6.per Meter frontbreedte van een aan een verlichten weg gebouwd huis met bij behoorenden stuk grond. Het door een daartoe ingestelde studiecommissie aan den raad uitgebracht rapport inzake verlaging van huurprijs van arbeiderswoningen van bouwvereenigingen werd met waardeering ontvangen. De heer Wildt Meij boom spreekt even eens zijn dank en bewondering uit voor het werk der Commissie, doch kan zich met een tweetal punten in het rapport niet ver eenigen. Zijn bezwaar richt zich op de eer ste plaats tegen de voorgestelde verlenging van den loopduur der geldleeningen tot 75 jaren, daar hij als insider kan mededeelen, dat hieromtrent ten Departemente nog geen eenstemmigheid bestaat waarom hij advi seert te dezer zake voorzichtigheid te be trachten. Voorts kan hij zich niet vereeni gen met de voorgestelde stichting van een fonds waaruit extra bijdragen kunnen war den verleend aan de bouwvereenigingen, teneinde deze in staat te stellen, groote ge zinnen, aan te wijzen door Burgemeester en Wethouders, terzake geadviseerd door een permanente woningcommissie, groote woningen te verhuren tegen een beneden den gewonen norm blij venden huurprijs en bij gedwongen verhuizing de verhuizings- kosten geheel of ten deele te dragen. De heer Wildt Me ij boom ziet hierin een vorm van subsidieer in g van groote gezinnen. Verschillende leden achten in het bij bouwen van eenige groote woningen een gevaar te liggen voor vestiging in deze ge meente van groote gezinnen, die op den rand van armlastigheid staan. Vastgesteld werd, dat de door de bouwvereenigingen te bepalen huren, de goedkeuring zullen be hoeven van B. en W. Een uitvoerige discussie ontspint zich bij de vaststelling van de werkverschaffings- loonen voor het object „verbetering van de Zijlwatering. Sommige leden wilden den boven het steunbedrag voorgestelde toeslag ad 15 pet. verhoogen tot 20 pet., anderen vonden een toeslag van 10 pet. voldoende. Over een amendement van den heer Hen driks, om het loon te bepalen op het steun bedrag vermeerderd met een toeslag van 20 pet. staakten de stemmen. Het door den heer Wildt Meijboom voorgesteld amen dement, om te dezer zake het Haagsche systeem te volgen, werd met 11 tegen 3 stemmen verworpen. Dit amendement hield in een toeslag van 10 pet. boven het steun bedrag, waarbij het uurloon wordt ge fixeerd op 0.40, zoodat een variabele werkduur wordt verkregen. Na ampele bespreking wordt met 8 tegen 4 stemmen besloten van Oostrums ziek en- vervoer te Scheveningen een overeen komst aan te gaan onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden, inzake het vervoeren van zieken en gewonden. Tot leden van de Schattingscommissie inkomstenbelasting werden herbenoemd de heeren Bulthuis, van der Kroft, Rooij ak kers en van der Stoel. Aan de muziekvereeniging „Excelsior" werd op haar verzoek een subsidie uit de gemeentekas verleend voor 1935 ten bedra ge van 200. Op een verzoek van genoemde vereeniging om kwijtschelding van huur over een gedeelte van 1934 voor het ge bruik van een schoollokaal aan de Zijllaan tot een bedrag van ƒ37.werd afwijzend beschikt. Aan een 4-tal Ingezetenen werden eeni ge perceelen teelland onderhands verhuurd. In verband met de aansluiting aan het gemeentelijk waterleidingnet van het in Park Rijksdorp aanwezige buizennet wordt ten behoeve van den aan de gemeente in eigendom toebehoorende perceelen een erfdienstbaarheid gevestigd. Besloten wordt tot aankoop van percee len grond ten behoeve van den aanleg van een verbindingsweg De LusDeijleroord. Aan de heeren C. van Laar te Wassenaar, W. G. Derksen te Voorburg en H. C. Ver douw te Leidschendam worden eenige per ceelen bouwterrein verkocht gelegen aan de van Zuylen van Nijeveltstraat. Hierna sluiting. RUNZATER W OUDE. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester J. A. Bak huizen, opent de vergadering met gebed. Aanwezig zijn alle leden, behalve de heer Van ToL Hierna volgt behandeling van de inge komen stukken. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente is ingekomen een verzoek om weder-toekenning van een bedrag voor de huishoudelijke kosten. De voorzitter zegt, dat B. en W. hiertegenover afwijzend staan, omdat Ged. Staten schrapping der post bevolen hebben, in verband met de slechte financieele positie der gemeente. B. en W. zijn voor toekenning van een bij drage, doch thans kan niet teruggekomen worden op een reeds genomen besluit tot schrapping van de post. De heer Jansen dringt er met klem op aan, om het bedrag toch weder uit te trekken: Zijn voorstel vindt geen voldoende steun, en wordt ver worpen. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs is eveneens ingekomen een verzoek om in verband met de verhar ding van den Heeren weg, eveneens het schoolplein te verharden. B. en W. zijn wel voor tegen dit voorstel, doch de kos ten van verharding zullen waarschijnlijk erg tegenvallen. Bovendien moet ook de kerk eigenlijk bijdragen in de kosten, om dat het schoolplein tevens werkplein is. De heer de Bruijn vraagt, of ook thans de kerk in de kosten bijdraagt, waarop de voorzitter antwoordt, dat de kosten zoo laag zijn, dat de gemeente het weinige grint, dat er op komt, alleen betaalt. Op voorstel van B. en W. wordt dit schrijven weder in him gesteld voor prae- advies. Van Ged. Staten is mededeeling ontvan gen, dat zij de gemeenschappelijke rege ling betreffende de uitvoering der Vleeschkeuringswet, gesloten met de ge meente Leiden, voorloopig tot 1 Januari 1936 verlengd hebben, om nader de moge lijkheid om eventueele te komen tot ver laging der keur gelden, te onderzoeken. De voorzitter deelt mede, dat indertijd op een desbetreffend schrijven aan het College van B. en W. gericht, geantwoord is, dat de regeling tot volle tevredenheid werkt, doch alleen worden de keurloon en te hoog schouwd. Dit schrijven van Ged. Staten is thans voorloopig een succes, zoo dat in de toekomst wel verwacht mag wor den, dat tot verlaging der keurloonen zal worden overgegaan door de gemeente Lei den. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat te gen de wijziging der begrooting 1935 in ver band met de wegver be tering geen bezwa ren bestaan, doch dat de goedkeuring van dit besluit eerst kan plaats hebben na de goedkeuring der begrooting 1935. Van Ged. Staten is de begrooting 1935 met eenige opmerkingen terugontvangen. Op hun verlangen wordt de verordening, regelende de besmettelijke-ziektengelden aangevuld met de klasse van 1000 tot 1500, terwijl 10 pet van de kosten ver haald wordt Verder hebben Ged. Staten bezwaar tegen het bedrag uitgetrokken voor onderhoud der gemeentegebouwen. De voorzitter zegt, dat verlaging van dit be drag onmogelijk is, omdat alles nagezien is, en de raming der kosten zoo sober mo gelijk is geschied. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad er bij Ged. Staten ou aan besluit de Raad er bij Ged. Staten op aan handhaving van dit bedrag te hechten. Op verlangen van Ged. Staten wordt de tijde lijke korting ad 5 pet. op de wedden van de lagere gemeente-amtbenarer omgezet in een vaste korting tot dit bedrag. Ged. Staten willen, dat de jaarwedde van den gemeente-opzichter, ten bedrage van 100 verminderd met een korting van 5 pet., wordt teruggebracht op 50, en dat tevens het bedrag ad 90 voor de klokluider en de uurwerkregelaar aanmerkelijk vedmin- derd wordt. Op voorstel van B. en W. wor den deze bedragen gehandhaafd, omdat de wedden toch niet te hoog waren, en de werkzaamheden voor die bedragen toch reeds te groot zijn. Ged. Staten merken op, dat de rentelast der gemeente in verband met de hooge rente voor de geldleeningen vrij groot is. Zij dringen op verlaging van de rentelast door conversie aan. De voorzitter deelt mede, dat reeds een mooi aanbod is ont vangen, doch dat, voor met een voorstel bij den raad te komen, eerst op een schrij ven van de tegenwoordige geldschieters gewacht zal worden. Indien him aanbod om verlaging van rente gelijk is, dienen deze de voorkeur te hebben. Het kohier straatbelasting voor het jaar 1935 wordt vastgesteld op ƒ993.65. De voorzitter zegt, dat dit bedrag eenigszins verhoogd kon worden, omdat door een ar rest van den Hoogen Raad meerdere per ceelen aangeslagen kunnen worden dan thans het geval is. In verband met de aanstelling van een tijdelijke onderwijzer aan de o.l. school al hier moest de begrooting 1935 gewijzigd worden, mede in verband met de toeken ning van een toelage voor het bezit van de akte Engelsch L.O. van een onderwijzeres. De jaarwedderegeling van burgemeester, secretaris en ontvanger levert thans voor de gemeente in plaats van een aanmerke lijk voordeel zeifis een nadeel op, verge leken met vorige jaren. De begrooting wordt tengevolge hiervan gewijzigd. Bij de rondvraag verzoekt de heer de Bruijn nog, om toch met een voorstel tot verharding van het schoolplein te komen. De voorzitter zegt, dat reeds besloten is, dit punt aan te houden tot door B. en W. advier zal worden aan gebracht, zoodat de heer de Bruijn maar af moet wachten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Paard op hol. Gistermorgen was de landbouwer K, bezig kaas uit te laden bij het kaaspakhuis van de „Kaasexport Mij. Gouda", toen een bestelauto voorbijreed, waarvan het paard schrok en met brik en al verdween. Nabij de plaatselijke vuilver branding wist een boerenarbeider het beest tot stilstand te brengen. ALPHEN AAN DEN RUN. INBRAAK IN DE SECRETARIE. Om de steungelden machltig te worden. Hedennacht is ingebroken in het kantoor der gemeentesecretarie waar gewoonlijk de steungelden worden uitgekeerd. Met breek ijzers heeft men de deuren weten te ope nen. Een brandkast, welke in het kantoor staat, werd geforceerd, doch het gelukte niet deze te openen. Voorzoover kan worden nagegaan wordt er niets vermist. Begin van brand. Tijdens afwezig heid van de familie H, in de Com. de VI.- straat ontstond in de woning brand. De bewoners hadden een petroleum-toestel la ten branden, waarop een pan met vet stond, die in brand was geraakt. Een der buren wist zich toegang tot het perceel te verschaffen en het brandende stel naar buiten te werpen. Met emmers water wist men verdere uitbreiding te voorkomen. Effecten en Incassobank N.V. In de vergadering van aandeelhouders van de Eff. en Incassobank N.V. te Alphen aan den Rijn is de balans en verlies- en winst rekening over 1934 goedgekeurd. Aan pro- vide en interest werd een winst gemaakt van 14.622.78 (vorig jaar 14.511,27) de onkosten w.o. salarissen bedroegen ƒ11.013.10 (vorig jaar ƒ10.818.31) waar door een saldo overbleef van 3.649.68 (vo rig jaar ƒ3.792.96). Besloten werd van de gemaakte winst ƒ2000 (vorig jaar ƒ2115), te bestemmen voor afschrijving op gebouwen. Het dividend werd vastgesteld op 3 pet. evenals vorig jaar. De politiek! Door J. C. in de Ridder- buurt werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij door zekere A. Z. met een mes werd bedreigd. Tegen deze laattse zal deswege proces-verbaal worden opgemaakt. De oor zaak van deze twist moet worden gezocht in politieke geschillen. HAZERSWOUDE. Emmabloempje. De Emmabloem-col- lecte heeft in deze gemeente opgebracht de somma van 223.22 J4. NIEUWKOOP. Een nieuwe partij. De heeren P. de Graaf, J. G. Zwart, Ph. Zegveld en T. Klapwijk hebben zich per circulaire ge richt tot alle vrijzinnig en liberaal voelen de gemeenteraadskiezers en hen uitgenoo- digd in hotel „Spoorzicht" op Woensdag avond ter vergadering te komen voor de oprichting van een nieuwe partij genaamd: Gemeentebelang. WOERDEN. Plotselinge dood.'Gistermorgen had een tragisch sterfgeval plaats. Toen de 68- jarige C. Hilgers zooals gewoonlijk met petroleum wilde gaan venten zakte hij op de Steenkuilen plotselirif in elkaar. Dr. Verhagen, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateeren, vermoede lijk door hartverlamming. ZOETERWOUDE. Geboren: Anna Maria, d. van C. Th. v. <L Maat en W. v. Haastrecht Annigje Maria, d. van H. Vink en F. A. Kaptein Petrus Damianus Wilhelmus, z. van J. A. de Groot en M. A. v. Rijn Johanna He lena, d. van W. G. v. Leeuwen en A. M. v. d. Geer Petrus Johannes, z. van L. v. d. Zon en J. C. Ruijgrok Johannes Cas per Jozephus en Gijsbertus Leonard us Jo- zephus, z. van J. J. v. Meurs eri C. A. Lie- verse Hubertus Petrus, z. van J. C. Wes- selingh en C. C. Duivenvoorden Wilhel mus Paulus Maria, z. van J. P. Bensdorp en C. Janmaat Cornelia Johanna, d. van C. E. Westgeest en G. C. M. Zandbergen Rosalia Elisabeth, d. van L. C. v. cL Poel en R. C. Hofstede. Ondertrouwd: P. A. Schouls 25 j. van Leiden en W. Rasser 24 j. van Zoe- terwoude. Overleden: Ida Bulpaap 65 j. Pe trus Damianus Wilhelmus de Groot 18 dg. P. Molenkamp 82 j. wedr. van E. Berk Johannes Petrus de Boer 7 j. Anna Maria Elderhorst 11 j. M. Eikerbout 74 j., wedr. van A. Lamètre. SPORT WANDELSPORT DE „NATIONALE JUBILEUMMARSCH" A.P.G.S. Evenement, gelijk aan de „Vierdaagsche". De „Nationale Jubileummarsch" der Am- sterdamsche Politie Gymnastiek en Sport- vereeniging A.P.G.S., welke op Zaterdag 4 en Zondag 5 Mei a.s. te Amsterdam en om geving wordt gehouden, belooft een evene ment op het gebied der wandelsport te wor den, dat wat aantal en verscheidenheid betreft van deelnemers op één lijn kan worden gesteld met de „Vierdaagsche" te Nijmegen. Uit vrijwel alle Nederlandsche gemeen ten, welke een politiecorps van minimum 25 man tellen, is een grooter of kleiner de tachement in uniform present en kleinere gemeenten zenden talrijke individueele wandelaars. Zoo komt Rotterdam uit met een detachement van 50 agenten en 4 in specteurs, den Haag met een ongeveer ge lijk aantal, Utrecht met 35 man en een in specteur. Van de verafgelegen gemeenten noem ik Nijmegen, met 1 inspecteur en 18 man; Eindhoven met 1 inspecteur en 15 man in uniform. De Kon. Marechaussee neemt deel met circa 50 man; de politietroepen met ruim 60 man. De laatste exemplaren van den tweeden bundel „ODEN en SATYREN" door TROUBADOUR Vanaf heden zijn de laatste exemplaren van dezen bundel verkrijgbaar aan het bureau van „DE LEIDSCHE COURANT" en bij onze agenten voor den prijs van 50 cent Het is een kloek boek ran ongereer 100 pagina's met de aardigste verzen van TROUBADOUR. Thans kan men dit mooie boek bezitten voor 50 cent. De voorraad is beperkt De landmacht is zeer sterk vertegenwoor digd met op beide dagen circa 500 man van verschillende Wapens. Alleen van het 7e Regiment Infanterie te Harderwijk is een deelname van ruim 60 man met Officieren. Een bijzondere attractie is wel, dat van het Korps Mariniers te Rotterdam, dat in het Saargebied den naam van Nederland heeft hooggehouden, niet minder dan 32 man onder bevel van een Officier den marsch medemaken. Een detachement Ma trozen der Kon. Marine is eveneens van de partij. Gezien de groote deelname van Burger wachten en burgersportvereenigingen uit talrijke plaatsen van Nederland, bevindt zich het aantal der aangemelde deelnemers tusschen de 2000 en 3000, een deelname dus, welke voor de „Vierdaagsche" niet on der doet, ja deze wat het aantal politie corpsen betreft in den schaduw stelt. Er is wel geen marsch gehouden, welke een zoo waardig slot heeft. Op Zaterdag 4 Mei 1934 marcheeren de deelnemende groepen vanaf de Berlage- brug met talrijke muziekcorpsen door de stad naar het Olympisch Stadion, waar zij te ongeveer 8.45 uur nun. zullen aankomen. In het Stadion is dan juist de rust ingetre den van een belangrijken voetbalwedstrijd. Door de Marathonpoort volgt dan de in tocht in het feestelijk verlichté Stadion, waar een eereronde wordt gemaakt. Daarna volgt opstelling voor de Eere-tribune en uitreiking der hoofdprijzen. Op Zondag 5 Mei 1935 is de intocht in het Stadion te ongeveer 4.30 uur nun. en heeft eveneens een feestelijk slot. Verdere bijzonderheden zullen nader worden bekend gemaakt. Reeds thans kan worden gezegd, dat deze marsch een talrijk publiek naar Amster dam zal lokken en dus voor de stad van belang is. Inlichtingen en aanmeldingen voor dezen marsch kunnen gevraagd en geadresseerd worden aan het Hoofdbureau van Politie te Amsterdam. WIELRENNEN OPENINGSWEDSTRUDEN OP DE WIELERBAAN „GOUDA". Op Tweeden Paaschdag zullen op de Wie lerbaan „Gouda" de openingswedstrijden plaats hebben, waarvoor verschillende ren ners van naam zijn gecontracteerd. O.a. Wals, Loncke, Charlier, Deneef, Schön, Hurtgen, Riethoven, Matena, Heslinga, Ver schoor enz. Als bijzonder nummer zal een achtervol ging verreden worden tusschen de ploegen WalsLoncke en CharlierDeneef op tan dems. VAN M'N BOEKENTAFEL Dorst en Drinken No. L Jo Spier. Oud en Co., Haarlem. Dat ook de reclame de laatste jaren in artistieken zin zeer vooruit is gegaan, be wijst het prentenboek van groot formaat van Jo Spier, dat als reclame is uitgegeven door de firma Oud en Co., wijnkoopers te Haarlem. Deze firma stelt zich voor van deze pren tenboeken een heele serie uit te geven en daarom heet dit prachtig geslaagd en chique uitgevoerde boek ook „Dorst en Drinken no. 1". En het ziet er dan ook zoo uit, dat men met verlangen naar de vol gende uitziet, om een kleine woordspeling te gebruiken. De bekende teekenaar Jo Spier kreeg op dracht dorst en drinken uit te beelden en daarin is hij wonderbaar geslaagd. Jo Spier geeft in zijn fijne stijl een vijf tal teekeningen, die uitmunten door geest. Jo Spier is altijd fijn en ijl, hij weet met de minste middelen het hoogste te berei ken, een klein, dun lijntje en zijn bedoe ling ligt vast, een ander klein, dun, ijl lijn tje heeft zijn geest en de heele teekening doet zoo simpel aan, dat men verbaasd is, dat zooveel geest in een paar zulke sim pele lijntjes is udt te drukken. Simplex sigil- lum veri Eenvoud is het kenmerk van het ware. In dit prentenboek heeft Jo Spier zich zeiven overtroffen. Hij moest dorst en drinken uitbeelden en teekende een lam metje, drinkend bij het moederschaap, jon gens drinkend aan de dorpsipomp, dieren in het oerwoud drinkend aan een water plas, een bloem in een glas water en..., een dorstende schipbreukeling in de wijde zee. Deze prachtige, gekleurde teekeningen heeft de firma Oud in een prentenboek van groot formaat het licht doen zien. De kunstzinnige teekeningen zijn zeer kunstzinnig uitgegeven als reclame voor deze wijnfirma, maar niets in dit prachtige prentenboek doet aan reclame denken. Hoe men dit mooie boek in zijn bezit kan krijgen? Wij kunnen niet beter doen dan een ge deelte aanhalen uit het bijgevoegde schrij ven, waarin de firma Oud en Co te Haar lem het volgende schrijft: le. Stelt U er geen prijs op, 2 flesschen uit bijgaande prijscourant in huis te heb ben mèt dit Prentenboek, dan verzoeken wij U beleefd, het Jo Spier-Prenten'boek, weer in de enveloppe te doen en deze mor gen aan den bezorger te willen teruggeven. Wij danken U bij voorbaat voor de geno men moeite. 2e. In het geval, dat U wel op onze aan bieding wilt ingaan, kunt U de bestelbon in de andere enveloppe doen en het boek direct behouden. De envelopje met bestel bon wordt door onzen wederverkoop er teruggehaald. Wij danken U ten zeerste voor de order, en vertrouwen dit de kwa liteit van onze ai-tikelen voor U aanleiding moge zy'n, in het vervolg onze artikelen te blijven gebruiken. Het ligt in onze bedoeling dit boek bij voldoende belangstelling door meerdere te laten volgen. Wij voegen er den wensch bij, dat zoo- velen van deze kunstzinnige reclame-aan bieding mogen gebruik maken, dat de overige Jo Spier-prentenboeken: Dorst en Drinken" spoedig zullen volgen. De firma Oud en Gd. te Haarlem verdient voor haar reclame deze belangstelling. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMT. MAATSCH. NEDERLAND. POELAU LAUT (thuisr.) arr. 16 April te Londen. POELAU ROEBIAH vertr. 16 ApriL v. Amsterdam. SALABANGKA (uitr.! vertr. 13 April v. Belawan. KON. NED. STOOMB. MU. GANYFEDES, RotterdamTanger, pass. 15 April Ouessant. KON. PAKETV. MAATSCHAPPU. BONTEKOE vertr. 14 April van Batavia. NIEUW HOLLAND vertr. 13 April van Melbourne. SAWAHLOENTO vertr. 15 April, van Sa- bang. SIBEROET arr. 14 April te Sydney. TASMAN vertr. 14 April van Mahe. VAN REES arr. 12 April te Batavia. VAN SPILBERGEN vertr. 13 April van Batavia. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM vertr. 16 April van Rotter dam. NICHHEROY arr. 13 April te Los An geles. LOCHGOIL, vertr. 14 April van Los An geles. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMUO (uitr.) vertr. 16 April van Gi- ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LUN. ALCYONE (thuisr.) pass. 15 April STOOMVAART MU. OCEAAN. ALCINOUS vertr. 13 April v. Penang. DIOMED vertr. 14 April van Shanghai. VEREENIGDE NED. SCHEEPV. MU. (HollandAfrika Lijn). G IE KERK (thuisr.) arr. 15 April te Suez. JAGERSFONTEIN (uitr.) arr. 16 April te Kaapstad, i MELISKERK arr. 16 Apirl te Amster- Idam. (HollandOost Azië Lijn). MEERKERK (thuisr.) vertr. 15 April v. Genua.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12