17 APRIL 1935 BINNENLAND GEEN DEVAX-ÜATIE! Officieele mededeeLingr Officieel wordt bevestigd, dat geruchten, verspreid door „Financial News", als zou de Nederlandsche Regeering voornemens zijn den gulden te devalueeren, van allen grond ontbloot zijn. KATHOLIEKE ONDERWIJZERS VERBOND Onderhoud met den minister Een deputatie van het bestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond had op 15 April een onderhoud met den minister van O, K en W., waarbij de volgende •wenschen van het Verbond met den mi nister werden besproken. 1. Aan de steunfondsen, welke in de verschillende vereenigingen, die bij het K- O. V. zijn aangesloten, bestaan en die tot doel hebben steun te verleenen aan werklooze onderwijzers, worde door de regeering subsidie verleend uit overwe ging, dat de tegenwoordige werklooze on derwijzers, die meerendeels in functie zijn als kweekeling met akte tegen geen of zeer geringe vergoeding en zich hierdoor voor hun latere taak bekwamen, een ge schikte onderwijzersreserve vormen 2 De onderwijzers, die in 1931, 1932 en 1933 slaagden, doch door het vervullen van hun verplichte militaire diensttijd, na dezen dienst geen betrekking hebben kun nen krijgen tengevolge van de wetswij ziging, worden inzake benoembaarheid gelijkgesteld met wachtgelders 3 De kosten der keuring van kweekelin- gen met akte, die verplicht zijn deze keu ring zelf aan te vTagen om tot de school te mogen worden toegelaten, worden ge dragen door het rijk. 4. Dezelfde keuring als voor de onder wijzers worde geëischt voor de toelating tot de kweekschool 5 Zoo spoedig mogelijk worde uitvoe ring gegeven aan de motie-Ter Laan in zake het ziekteverlof der onderwijzers, voor wie eenzelfde regeling kome als voor de rijksambtenaren. 6. Inzake de uitbetaling van salaris na het overlijden van den onderwijzer wor de eenzelfde regeling getroffen als voor de rijksambtenaren. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Besprekingen met den rijksbemiddelaar over de arbitrage. R.K. Vertegenwoordigers verlaten de vergadering. Gisteren zijn op het departement van So ciale Zaken de beide werkgeversorganisa ties in de sigarenindustrie onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse bijeengekomen met de beide ar beidersorganisaties (de Katholieke en de Christelijke), die zich in beginsel voor arbi trage hadden uitgesproken, tot vaststelling van de acte van compromis. Bjj deze zeer langdurige besprekingen bleek, dat de R.K, arbeidersorganisatie niet bereid was, ook de vaststelling van de loo- nen der sigarenmakers aan de arbitrage te onderwerpen. Echter was arbitrage, waar in deze loonen niet betrokken zouden wor den, voor de werkgeversorganisaties onaan nemelijk. Nadat de vertegenwoordigers van de R.K. arbeidersorganisatie de vergadering verla ten hadden, kwamen de beide werkgevers organisaties en de Christelijke arbeidersor ganisatie tot overeenstemming over de re dactie van de acte van compromis. De arbitrage zal de beide navolgende punten betreffen: 1. Is de economische toestand in de gere gelde isigarenindustrie in Nederland, en zijn de omstandigheden, waarin dientengevolge werkgevers en werknemers verkeeren, van dien aard, dat loonsverlaging 'noodzakelijk en gewettigd moet worden geacht; en zijn er overigens andere maatregelen en, zoo-ja, welke, die aanbeveling verdienen om daar in verbetering te brengen? 2. Indien beslist wordt, dat loonsverla ging noodzakelijk en gewettigd is, met hoe- veelpercent of met welk bedrag moet het bestaande loon dan in de verschillende groepen verlaagd worden, met dien verstan de, dat de arbiters hun beslissingen omtrent de loonen van de sigarenmakers en de ar beiders om en aan de machine zullen aan houden, tot nadat de regeering een beslis sing heeft genomen omtrent de breideling van de mechanisatie in de sigarenindustrie? WIJZIGING HU IS ARBEIDSWET. Praeadvies van den Hoogen Raad van Arbeid. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd in de commissie, wel ke aan den Raad praeadvies zal uitbrengen omtrent een voorontwerp van een alge- meenen maatregel van bestuur als bedoeld in de artikelen 1, 3, 8, 10 en 20 der Huis arbeidswet 1933 en een voorontwerp van wet tot wijziging van de Huisarbeidswet 1933, tot voorzitter prof. dr. J. A. Veraart en tot leden en plaatsvervangend lid prof. dr. H. W. C. Bordewijk, G. L. Domhoff (Kon. Ned. Middenstandsbond), mr. A. M. Engels, Th. de Groot (R.K.W.V.), dr. ir. A. H. W. Hacke (pl.vervanger or. II. J. Scholte), T. van deer Heeg (N.V.V.), C. v. d. Lende (N.V.V.), mr. dr. J. J. M. Noback (Centraal Overleg), W. Nieuwland (C.N.V.), mej. A. Polak, mr, B. C. Slo tem aker (Verb. Ned. Werkgevers), mr. B. J. W. van Spaendonck (Alg. R. K. Werkg. Ver.), dr. J. van den TempeL HET MECHANISCH SIGARENBEDRIJF Bezoek van Kamerleden Op initiatief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei waren verschillende autoriteiten in de gelegenheid Maandag in het district der Kamer de mechanische sigarenfabricage in oogenschouw te nemen. In Amersfoort werd de Soplafabriek be zichtigd, waar te ongeveer 11 uur aanwe zig waren mr. J. J. P. C. van Kuyck, na mens den Minister van Sociale Zaken, ir. J. K. Mercx, namens den Minister van Economische Zaken, A. F. Bange, namens den Minister van Financiën, de Eerste Kamerleden de heeren F. L. Ossendorp, dr. F Wibaut, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, de Tweede Kamerleden de hee ren W. Drop, dr. J. v. d. Tempel, M. P. v d. Weijden, H. W. Tilanus, prof. dr. H. Visschers en mr. F A. van Dijken en ver tegenwoordigers van gemeenten en van de Kamer van Koophandel, 's Morgens werd het complete machinebedrijf bezichtigd van de Soplafabrieken te Amersfoort en na een diner in het Berghotel te Amers foort het bedrijf van de Gebr. van Schup- pen te Veenendaal, waar alleen de bosjes machinaal worden vervaardigd en het omdekken met de hand geschiedt. GEZOUTEN RÜGSPEK De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 April tot en met 4 Mei a.s. de in neming van gezouten rugspek zal geschie den tegen dezlfde voorwaarden en prijzen als die welke zullen gelden in de week van 22 tot en met 27 April. In verband met het feit, dat het nog steeds voorkomt, dat aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale spek ter levering wordt aangeboden, hetwelk niet aan de gestelde eischen voldoet, wordt de aan dacht van belanghebbenden er op geves tigd, dat de Nederlandsche Veehouderij centrale zich het recht voorbehoudt dit spek te weigeren en de leveranciers, die zich herhaaldelijk schuldig maken aan het aanbieden van spek, dat niet aan de eischen voldoet, voor korten of langen tijd van levering uit te sluiten. TAXE-MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con sumptiemei k, gekocht op regeer in gscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 4 K cent per L„ eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. OUD-ZOÜAF OVERLEDEN In den ouderdom van 82 jaren is te Am sterdam overleden de beer F. F. Ign. Lintzen, een van de oude, thans vrijwel uitgestorven garde der Pauselijke zouaven Notariaat Bij Kon. Besluit is aan C. H. Wilbren- ninck, eervol ontslag verleend fcit zijn be trekking van notaris te Voorst. Con tinge n teering van jutezakken enz. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarbij de invoer van jute-zakken wordt gecontingenteerd. Deze contingenteering zal voor zes maanden van kracht zijn met ingang van 1 April j.l. Gecontingenteerd worden lo. de invoer van nieuwe juite-zakken en van voorwerpen van jute en jute-doek en 2o. de invoer van gebruikte jute-zakken. Voor de eerste groep is het procent van den toegestanen invoer bepaald op 70 pet. van het bruto-gewiebt en voor de tweede groep op 100 pet. van het bruto-gewicht van den invoer van het overeenkomstige tijd vak. Als basisjaar is voor de eerste groep genomen 1933 en voor de tweede 1934. UIT DE OMGEVING STOMP WIJK. ERNSTIGE GASVERGIFTIGING. Een doode. Hedenmorgen omstreeks half negen werd aan Burg. Keijzer gemeld, dat er een sterke gasluchtwerd waargenomen door boven bewoners van perceel hoek Vlietweg en Broekweg. Deze, de zaak niet vertrouwen de, belden aan doch kregen geen gehoor en waarschuwden daarop de politie en den burgemeester. De politie met dr. Perquin en de direc teur der gasfabriek waren oogenblikkelijk ter plaatse. Bij aankomst vonden deze de achterdeur reeds geopend door den huur- ophaler van genoemd pand. De politie vond toen het lijk van den bewonen M. G. M. Langezaal in de keuken en vonden even- e enseen geopende gaskraan. Dr. Perquin constateerde, dat de heer L. reeds ongeveer zes uur dood was. Het lijk is naar St. Antoniushove te Voor burg overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. RIJNS BURG. Gemeenteraad. Er w-as een vacature in den Raad wegens het bedanken van den heer K. v. Delft. De heer J. v. Klaveren was opvolger. Ook deze heeft bedankt. Thans is de opvolger de heer P. Kort Jr. DE LEIDSCHE COURANT KATWIJK. Oranjevereeniging. Onder leiding van den voorzitter, den heer J. Volbeda, ver gaderde de Oranjevereeniging in „de Zwaan". De voorzitter wees er op, dat vorig jaar het Oranjefeest niet kon doorgaan, doch dat het bestuur voor 1935 reeds plan nen had opgemaakt, waarvan men ver wacht, dat de leden er mee accoord zullen gaan. Uit het verslag van den penningmeester, den heer C. Haasnoot, bleek dat er een flink batig saldo is. De heeren N. Kromhout en N. v. Rijn deden verslag als financieele commissie. Alles was in orde bevonden. Voor 1935 werden tot verificatie-comonissie benoemd de heeren J. M. A. Waterreus en W. v. d. Laan. De aftredende bestuursleden de heeren D. C. O. Boekhoven, W. J. v. d. Horst en A. Pronk, werden allen herkozen. De voorzitter wees er op, dat de vereeni- ging volgend jaar 25 jaar bestaat en dat het bestuur dan iets extra's wenscht te doen. Vervolgens werd het programma van 1934 besproken. De schoolkinderen zullen hun gewone tractatie krijgen. Behalve de mu- ziekvereeniging U.NJ. zal de Harmonie te Katwijk aan den Rijn om medewerking worden gevraagd. Ook zal er een groot vuurwerk worden afgestoken. Tot dekking der kosten zal nog een collecte in het dorp worden gehouden. De vergadering gaf de verdere uitwerking der plannen gaarne over aan het bestuur. Na rondvraag slui ting der vergadering. Postverzending. Er is een aanmerke lijke verbetering in de postverzending tot stand gekomen. Vanaf heden zal de post ook verzonden worden met de tram die om 11.18 uur vertrekt. De laatste busluchting aan het kantoor voor deze verzending is vastgesteld op 11 uur, terwijl alle bijbus sen worden gelicht tusschen 10.15 en 10.45 uur. De post, met deze gelegenheid verzon den, wordt opgenomen in de middagbestel ling te Leiden en Den Haag en in de avond bestelling over het geheele land. LISSE. Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleen bank hield gisteravond in de Veilingzaal van het H.B.G. aan dén Grachtweg haar 28e algemeene vergadering (verplichtend) onder presidium van oen heer J. P. Segers, die met een woord van welkom de verga dering opende. Na het lezen der notulen en ingekomen stukken, bracht de kasier, de heer J. C. Zonneveld, verslag uit over den toestand der Bank, waaruit bleek dat deze zich nog steeds in een bloeiende toestand bevindt, hetgeen uit het volgende overzicht duide lijk blijkt. Het saldo Spaargelden bedroeg op 31 December 1933 1.168.022.42; inge legd werd 776.117.45 en terugbetaald 765.798.29, zoodat het saldo op 31 Dec. 1934 bedroeg 1.178.341.58. Aan voorschot ten was op 31 Dec. 1933 te vorderen 158.248.05; aan*iieuwe voorschotten werd verstrekt f 20.575.en terugontvangen 16.120.64 zoodat op 31 Dec. 1934 was te vorderen 162.612.41. Bjj de Centrale Bank had de Bank op 31 Dec. 1933 in loopende rekening een schuld van 100.875.77; opge nomen werd 992.901.67 en teruggezonden 1.054.321.01 zoodat op 31 Dec. 1934 de schuld bedroeg f 38.956.43. Aan overige re keningen had de Bans op 31 Dec. 1933 te vorderen 1 078.751.61; verstrekt werden 2.718.173.68 en terugontvangen 2.767.309.67, zoodat op 31 Dec. 1934 het te vorderen saldo bedroeg' 1.029.615.62. Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat de ontvangstten hebben bedragen: rente en provisie 76.818.75, rente Centrale Bank 1.091.75, coupons f 3.637.11, huishuur 416.67 en diversx 372.49 alzoo te zamen 82.336.77. De uitgaven rente spaar gelden 39.561.34, rente rekening-courant 13.941.48, rente Centrale Bank f 1.098.92, salarissen en presentiegelden f 7.557.50, di verse uitgaven f 4.639.15, afschrijvingen 680.86, Bijdrage Centrale Bank f 310.20 alzoo te zamen 67.789.45 zoodat derhalve een winst viel te boeken van 14.547.32. Balans. Bezittingen: Inhoud kas 39.570.32 uitstaande voorschotten 162.612.41, Post chequerekening 6.078.02, Rekeninghou ders 1.323.967.06, waardepapieren 79,640, gebouw 11.760.18, meubilair 1.nog te vorderen rente 46.98, te zamen 1.623.675.97. Schulden. Spaargelden 1.178.341.58, Centrale Bank 38.956.43, rekeninghouders 239.853,?5, reservefonds 151.976.99, winst 1934 14.547.32 dus ook weer te zaonen de som van 1.623.675.97. De tijdsomstandigneden in aanmerking genomen, aldus de kassier, is de toestand niet ongunstig, al is het zakendoen nog niet rooskleurig. De cijfers geven echter bijna allen een stijgende lijn aan. Niet minder dan 94 nieuwe spaarders zijn inge schreven, een bewijs dat het vertrouwen nog niet is geschokt, integendeel. Uit de gemaakte winst blijkt ten volle, dat de toe stand der bank gezond is. De winst toch gaat ruim 4000.over het geraaimde be drag. De provisie is teruggebracht van 1/5 tot 1/8 procent. Met een opwekking om ver trouwen te blijven stellen in de Bank sloot de kassier zijn mooi verslag, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Hierna werd de rekening en balans con form vastgesteld. Aan de orde is voorts de benoeming van een lid van den Raad van Toezicht we gens periodieke aftreding van den heer L. Onderwater. De Raad van Toezicht droeg hiervoor voor den heer B. Berbee, die af trad als lid van het bestuur, in welke vaca ture het bestuur voordroeg hiervoor in de plaats te benoemen den heer L. Onderwater waarmee de vergadering met applaus ac coord ging. Het bestuur had inmiddels den heer L. Onderwater benoemd tot Directeur, in plaats van wijlen oen heer C. v. Leeu wen, waarop eveneens een luid applaus op volgde. De leden keurden goed de winst bij de reserve te voegen. Na de rondvraag werd de vergadering met een woord van dank gesloten. NOORDEN. Gemeenteraadsverkiezing. Uitslag groslijststemming 14 April voor de gemeen teraad. Groep A: J. C. Fransen 76 stemmen, Th. Mourits 126 st. Groep B. N. de Jong 76 st„ S. Splinter 126 st. Groep C: J. Baas 143 st., Herm. Knaap 59 st. Herstemming tusschen Th. Mourits en S. Splinter op 28 April as. Tevens reserve- verkiezing. Candidatenlijsten te verkrijgen bij den secretaris vanaf 15 April tot 22 April. SASSENHEIM. Naar Alkmaar. Zooals elk jaar belast zich een comjté met het organiseer en voor den stillen omgang te Alkmaar, ter eere van het H. Bloed van Mirakel van Alk maar. Zij, die wenschen deel te nemen, ge lieven zich tijdig op te geven bij een der commissieleden, opdat men voor goede reis gelegenheid zorg kan dragen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heeren J. P. Lagerberg, Jac. Waasdorp en C. v. Velzen. De omgang wordt gehouden in den nacht van 4 op 5 Mei. Jubilea. In de afgeloopen week zijn oruze plaatsgenooten de heer N. Slingerland als secretaris en de heer A. J. Verkleij, als plaatselijk lid van de commissie der Zuid- hollandsche Land'bouw-onderlinge gehul digd voor het feit, dat zij 25 jaar aangeslo ten zijn bij bovengenoemde instelling. Bij de herdenking van dit feit werd aan hen een oorkonde en de medaille met inscrip tie overhandigd. Werkloosheid. Op 15 April was de stand der werkloozen 294, tegen 235 in hetzelfde tijdvak in 1934. Hiervan zijn 202 gehuwd en 92 ongehuwd. 243 landarbeiders en 37 bouwvakarbeiders. Aanrijding. Gistermiddag nabij de vluchtheuvel aan de Fl. Schoutenstraat had een aanrijding tusschen twee auto's plaats, doordat twee auto's op elkaar vlogen. De voorste werd aan de bumper ernstig be schadigd en de chauffeur van den achter sten wagen vloog dx>r de voorruit, waar door hij glasscherven in het gelaat kreeg. De patient werd verbonden in het St. Ber- nardusgesticht. De politie zal de zaak onder zoeken. VOORSCHOTEN. Geboren: Maria Francisca d. van F. Briër en M. C. Verhave. Jacobus Her- manus z. van H. var der Vos en J. M. van Leeuwen. Jacobus Johannes z. van G. W. Stens en H. J. Heere. Ondertrouwd: Johannes Schrijvers en Maria Johanna Zwetsloot. Ingekomen: A. A. Gobius uit 's-Gra- venhage. E. Huisman uit Bodegraven. J. van der Steen, uit 's-Gravenhage. B. L. den Elzen, uit Stompwyk. N. Ver woerd, uit Berkel en Roodenrijs. J. van den Eijkel, uit 'sGravenhage. W. Kirstat- ter, uit DriebergenRijsenberg. M. Rie- zenbos, uit 's-Gravenhage. Vertrokken: D. J. Christiaanse naar Leiden. D. M. van Dijk, naar Leiden. M. Kuivenhoven, naar Leiden. L. Kadé, naar Wassenaar. J. L. F. Ostermann, naar Katwijk aan Zee. M. A. Duymaer van Twist, naar Avereest. P. G. van Wissen, naar Wasgsenaar. P. L. Rosdorff naar Leiden. WARMOND. Bouwpoiitie. Bij het gemeentebestuur is een verzoek binnengekomen om vergun ning tot den bouw van een woonhuis an nex bankgebouw ten behoeve van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Land en Tuinbouw alhier. Het gebouw zal verrijzen het stuk bouwgrond gelegen in de Ver lengde Dorpsstraat achter de woning van den oud gemeente-ontvanger. Gemeenteraadsverkiezing. De gehou den stemming voor de groslijst van de R. K. Staatspartij alhier voor de as. gemeente raadsverkiezing heeft de volgenden uitslag gehad: 1. H. J. Weyers, 2. Dr. H. J. A. Wa lenkamp, 3. G. Onderwater, 4. C. Zwet sloot, 5. C. van Schie, 6. W. den Dunne, 7. P. v. d. Kerkhof, 8. B. M. van Stijn, 9. G. Paardenkoper, 10. C. Stijnman, 11. B. Moer kerk, 12. Th. van Niekerk, 13. C. Machen, 14. G. van Leeuwen, la. Chr. v. <L Geest. Ingevolge het besluit van de laatste ver gadering zal de eerste plaats worden bezet door een middenstander, de tweede plaats door een arbeider, de derde plaats door een middenstander en zoo vei-volgens. De offi cieel in te dienen lijst zal er dus als volgt uitzien. 1. Dr. H. J. A. Walenkamp, 2. H. J. Weyers, 3. G Onderwater, 4. W. d Dunne, 5. C. Zwetsloot, 6. C. van Schie, 7. P. v. d. Kerkhof en zoo vervolgens. Collecte. Door Burgemeester en Wet houders is vergunning verleend tot het houden van een collecte ten behoeve van het Emmafonds. Over boord gevallen. Toen het motor schip „Door eendracht sterk" over de Ka- gerplassen alhier voer, viel het vijfjarig zoontje van den schipper over boord. Op het hulpgeroep van een boertje werd het ge vaar spoedig ontdekt en sprong de schip per over boord. Gelukkig wist hij het kind tijdig te grijpen en aan boord te brengen. WASSENAAR. Tuinbouw en Plantkunde. In Het Dorpshuis hield de afdeeling Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde haar maandelijksche ledenvergade ring. Door den voorzitter, den heer Polder man, werden de aanwezigen hartelijk wel kom geheeten, in het bijzonder de heer Cu- naeus, die als spreker dezen avond zal be handelen het onderwerp curiositeiten in HERDE BLAD. - PAG. 11 DE LENTE NADERT SLECHTS LANGZAAM. Terwijl allerwege 'in de levende natuur de teekenen van de naderende lente menig- vuldiger worden zien wij in de weersge steldheid geen verbetering, die gelijken tred houdt met de veranderingen b.v. in de plantenwereld. Vergeleken met de tweede helft van Maart is er heel wat jong groen aan struiken en boomen gekomen maar staat de thermometer nog steeds op onge veer hetzelfde gemiddelde niveau. Dat het weer, wat de temperatuur be treft, in de laatste vier weken by na niets is vooruitgegaan enkele iets warmere dagen uitgezonderd is ten deele het ge volg van het feit, dat het in de tweede helft van Maart ongeveer vier graden war mer was dan normaal en dat de laatste da gen de temperatuur iets beneden de nor male voor dezen tijd van het jaar is geble ven. De natuurlijke stijging, die wij zouden hebben kunnen boeken bij een normaal verloop, hebben wij dus als het ware voor uit gehad en waar de temperatuur oogen blikkelijk slechts weinig beneden de nor male ligt hebben wij nog geen reden tot klagen al zou het prettiger zijn als wij nu mooi zacht lenteweer hadden. In dezen tijd zien wij echter, dat onder geheel normale weersomstandigheden de natuurlijke stijgende lijn in het verloop der temperatuur in het begin van April een horizontaal verloop krijgt. De natuurlijke stijging, die een gevolg is van den stijgen den toevoer van warmte van de zon, wordt als het ware onderbroken. Het gevolg is, dat gedurende iets meer dan de eerste helft der maand de gemiddelde temperatuur van eiken dag gelijk is en eerst tegen den 18den weer begint te stijgen. De oorzaken van deze onderbreking in de voorjaars-temperatuurstijging ligt eener zijds in het telkens doorbreken van koude polaire luchtstroomen, die zeer koude lucht uit het hooge Noorden aanvoeren en over West-Europa verspreiden, anderzijds in de noej voortgaande daling van de gemiddelde temperatuur der hoogere luchtlagen, waar door een sterker verval van temperatuur naar boven ontstaat en de lucht naar boven stijgt, terwijl koude luchtmassa's uit de hoogte daarvoor in de plaats komen. De invloed van dit verschijnsel op het verloop der temperatuur is daardoor, dat deze niet boven een zekere grens kan stijgen, m. a. w. dat het weer koel blijft. Van deze beide oorzaken is de laatste voortdurend aan het werk geweest en door haar hebben wij de laatste weken bijna voortdurend koel weer gehad. Het is in de lente eigenlijk de normale gang van zaken, dat het weer koel en on gestadig is, een gunstige uitzondering, wan neer mooie, wanne dagen voorkomen. Er zou pas reden tot klagen zijn wanneer de zelfde koele weersgesteldheid nog lang aanhield. den tuinbouw. Na voorts zijn groote vol doening te hebben uitgesproken op de mooie inzendingen voor de uitgeschreven prijsvraag worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld- Voorts deelt de voorzitter mede, dat het bestuur met die van de Buurtvereenigingen heeft vergaderd en dat is besloten evenals vorig jaar de tuinen m deze gemeente aan een keuring te doen onderwerpen. Ook deelt hij mede, dat met Paschen het feit wordt herdacht, dat het Kasteel Oud Was senaar voor 25 jaren tot hotel werd inge richt. Waar deze afdeeling reeds vele malen in heit Kasteel een royale gastvrijheid heeft mogen ondervinden, heeft het bestuur be sloten het Kasteel gedurende die Paasch- dagen in de bloemen te zetten. Eventueel® leden die hieraan willen medewerken kun nen zich alsnog daartoe aanmelden. Hier op wordt het woord gegeven aan den heer Cunaeus. Deze wist op een vlotte wijze van af het geringste plantje tot en met de Vic toria Regia toe niet de cultuur doch de spe cifieke eigenaardigheden van diverse plan ten naar voren te brengen, zoodat vele van de behandelde planten niet langer als nie tig en onbeduidend doch als waardevol en als curiositeit tot haar werkelijke waarden door hem worden gebracht. Spreker deed een greep uit een-jarige zaadplanten, over blijvende, kamerplanten, wilde en kasplan ten tot zelfs een grassoort toe. Tijdens de pauze wordt vervolgens het in gezondene door een jury, bestaande urt de heeren J. Anderson, J. KL van den Hoek en A. F. van Zetten, gekeurd. De uitslag was, dat voor de uitgeschreven prijsvraag 6 Cineraria's, werd toegekend een lsten prijs met lof der jury aan inzender J. van Noort en lsten prijs aan G. Verlind. Laatst genoemde verkreeg bovendien voor sen tweetal caladiums 10 punten voor het pun ten stelsel. Na de pauze werd de lezing door den heer Cunaeus voortgezet en beëindigd met de woorden, dat hij, die niet goed weet wat er in de natuur omgaat, slechts ten halve leeft Door een luid applaus werd spreker dank gebracht voor zijn boeiende en inte ressante lezing. Nog eenige vragen werden hem gesteld en door den voorzitter werd hem hartelijk voor het gebodene dank ge bracht. Tenslotte werd besloten op 30 April een excursie te organiseeren naar de Bloemen tentoonstelling te Heemstede. Hierna slui ting. ZILK. Verloren. Gisterenmiddag had de wer- kelooze D. alhier het ongeluk een groot ge deelte, van het zoo even ontvangen steun geld te verliezen. Tot dusver heeft men het nog niet aan den eigenaar terug bezorgt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11