rAMEf> RUBRIEK ■JAPONNEN TWEE LENTE- GEHAAKTE WIEGSPREIEN. VOOR IEDEREEN Hierbij een tweetal japonnen voor de lentedagen. Het eerste model, no. 891, heeft, veel weg van een blouse met over- gooier, doch in werkelijkheid is het model een japon aan één stuk. Zoowel van voren als van achteren is zij eender. De japon sluit van achteren met een klein splitje en als garneering een viertal strikjes. De mouwen hebben een pofmodel, hetgeen men in de komende zomerdagen weer veel zal zien. De rok van deze japon bezit twee op de heupen loopende klokkende banen, welke de vereischte rokruimte geven. Om het middel komt een ceintuur, welke 3 a 4 centimeter breed mag zijn, doch geen gesp bezit, omdat de japon wellicht te druk zou worden. De japon behoeft natuurlijk niet bepaald een „zomersch" idee te hebben. Maakt men lange, wijde mouwen in het lijfje, dan kan men de japon vanzelfsprekend ook als gekleede jurk beschouwen. Het lichte lijfje zal bijzonder charmant worden, wanneer men de stof in zware zijde of crêpe georgette neemt. De strikjes op het lijfje zijn van hetzelfde materiaal als de rok. No. 892 is een japon, welke meer ge schikt is voor bepaalde gelegenheden, b.v. als visitejurk, als wandel japon, enz. De japon is vervaardigd van donkere of zwarte flamisol, de stof, welke zoo mooi valt bij klokrokken. Men zou b.v. het lijfje en de mouwen van zwart satijn of reversible kunnen nemen en de rok van flamisol, natuurlijk in dezelfde tint. Der gelijke combinaties worden heel vaak ge bezigd. De voorzijde van het lijfje is ge- drappeerd. Om het middel komt een halve, recht. Het zijn de wijde manchetten, die gevlochten ceintuur, welke slechts van „het doen". Deze manchetten worden sterk achteren wordt gezien. klokkend geknipt en om de noodige ste- De mouwen zijn zeer apart en zeker vigte er aan te geven, voert men ze, b.v. een bespreking waard. De eigenlijke mouw «met witte satijn, waaronder een stukje, is tot aan den elleboog reikend en gewoon niet te hard, mantellinnen komt te liggen. ANECDOTES. NERVEUZE MENSCHEN IN ONZE MODERNEN TIJD NIET TE LANG WACHTEN! Een welgemeende raad: wacht niet te lang met het gereed maken van uw gar derobe. Nu is het weer nog niet goed, maar morgen misschien schijnt een warm zon netje. Niet wachten! Bestelt nog vandaag de patronen bij de Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. De pa tronen kunnen worden besteld per brief (36 ct. aan postzegels en 6 ct. voor porti), ze kunnen ook per postwissel of per giro worden besteld. Gironummer 125025. =3 DE VERZORGING VAN ONS HAAR „Wat doe je tegen haaruitval; wat doe je tegen grijs worden?" Dergelijke vragen worden in gezelschap van vrouwen nogal dikwijls gesteld, vooral als er geen derden bij tegenwoordig zijn. En het is zeker niet te verwonderen, als men bedenkt, dat onze haren een van onze natuurlijke schoonhe den uitmaken en de grijsheid nu eenmaal wordt beschouwd als het eerste tee ken van den naderenden ouderdom. Om mooi, glanzend haar te hebben, moet men in de eerste plaats zoo gezond moge lijk blijven. Want er is niets, dat zoo fijn reageert op onze physieke of psychische no oden als juist het haar. Bij verdriet, slapeloosheid, ziekte, wordt ons haar dof, sluik en vergrijst op een leeftijd, dat wij nog lang niet aan grijze haren moesten denken. Voeden wij ons echter goed, genie ten wij den noodigen slaap, profiteeren wij veel van de buitenlucht en loopen wij, als het eenigszins kan, zonder hoed, dan zal ons haar langer normaal van kleur en glanzend blijven. Maar daar is natuurlijk ook de verzorging van het haar, welke wij goed in acht dienen te nemen. Ten eerste moet men het haar geregeld wasschen. Vooral als het haar vet wordt met een goede zeepsoort. In het spoelwater een weinig borax of azijn doen, opdat de zeep- deelen er geheel uit verwijderd worden. Het wasch water mag vooral niet te heet zijn. Blond en lichtbruin haar wordt mooi van kleur als men het na spoelt met een aftrek sel van kamillen. Wit haar, dat vaak zoo on gelijk van kleur is, reinigt men ook door er bloem op te strooien, dat men er zorgvuldig uifborstelt. Heeft men last van *t vet worden van 't haar en ziet men er tegen op, om 't telkens te wasschen, dan be staat er 'n poeder, waarmee men het kan be strooien. Daarna flink uitborstelen. Som migen maken die poeder zelf van fijnge stampte stijfsel. Men moet dit echter niet te vaak achter elkaar doen, daar het haar dan zijn glans verliest. Dagelijks goed borstelen is ook noodig. De borstels en kammen moeten geregeld worden gereinigd. En nu het grijze haar! Voor veel vrouwen is dit een moeilijk probleem. Meermalen is de slechte gezondheidstoestand schuld er aan. Verder zijn er onschadelijke prepara ten, welke haar, dat een weinig begint te grijzen, het voedseltoevoeren, dat het voor de vorming van het nieuwe pigment noo dig heeft en die bij iederen kapper te krij gen zijn. Het haar moot meestal worden ge- wasschen vóór men het er mee inwrijft. En dan is het verven voor absoluut grijze Het menschelijk lichaam reageert zeer snel op alle mogelijke psychische en phy sieke indrukken van buitenaf. Natuurlijk is de eene mensch nerveuzer, gevoeliger voor indrukken, dan de ander, maar dit neemt niet weg, dat onze omge ving, onze omgang met anderen, onzer werkkring, onze ontspanning, ja dat alles om ons heen van grooten invloed is op ons lichaam en onzen geest. Is het dan feitelijk nog te verwonderen, dat men in onze rustelooze, jachtige dagen zoovelen vindt, bij wie gemoedsrust ab soluut gestoord is? Sommigen trachten na de zware dagtaak de noodige verstrooiing te vinden in het beoefenen van sport of welke liefhebberij men er dan ook op na pleegt te houden. Toch kan afleiding en ontspanning niet altijd die gestoorde ge- DAT KOMT TE PAS... Voor linoleumvloeren. Men kan linoleum zeer goed schrobben, zeepen en boenen, ad naar gelang men het noodig oordeelt. Voor nieuw gelegd linoleum is flink boe nen met koud water zeer aan te bevelen. Men denke er vooral aan om geen water op den vloer of in de naden te laten liggen en overmatig gebruik te vermijden. Na het schrobben goed dweilen met schoon water en vervolgens met een dro gen doek nadoen. Laat nooit het sop lang op het linoleum staan, aangezien dit altijd na- deelig op de kleur inwerkt. Alle vlekken zijn uit linoleum te verwijderen, het komt maar zelden voor, dat deze in het binnen ste van het linoleum doordringen. Gekreukte kleeren. Uit gekreukte kleeren kunt u heel een voudig weer de rimpels en kreukels weg trekken, als u ze in de badkamer ophangt, voor dat gij uw warm bad neemt. De stoom verricht vaak wonderen. Is u geen badka mer rijk, hang de kleeren dan op waschdag in de keuken, wanneer u het wasch water in den waschketel op hebt staan. Waterdicht papier. Papier wordt waterdicht, wanneer men het drenkt in een mengsel van schellak en borax of wanneer men het besmeert met wonderolie of palmolie. Waterdicht papier kan ons soms heel goed te pas komen. Ook groote, papieren zakken (voor boodschap pen) kunt u op deze wijze waterdicht ma ken. haren. Met verven moet men echter zeer voorzichtig zijn en zich van te voren goed rekenschap geven, of de verf inderdaad schadeloos is en de gewenschte kleur bezit. Men doet het verstandigste zich daarom eerst tot een vakman te wenden. Spalier, tooneelspeler in Drurylane, stond op een avond achter ie schermen te stamp voeten van woedende tandpijn; de tooneel- chirung bood aan, hem den pijnlijken tand te trekken,Neen'', riep Spalier, „nu niet, maar wel den tweeden Juni, als het tooneel sluit, dan kunt U al mijn tanden en kiezen uittrekken, want dan heb ik toch niets meer te bijten!" Een jong auteur sprak eens met den heer Hoedt, iin vroeger jaren directeur van den Haagsohen Koninklijken Sohouwburg, over een treurspel in vijf bedrijven, dat hij wil de maken. „Het pulbliek vraagt altijd naar wat nieuws", zei Hoedt. „Dan zal ik het pu bliek naar zijn zin bedienen", was het le vendige antwoord, „want om U slechts een gering denkbeeld van de nieuwheid van mijn werk te geven, zal ik alleen zeggen, dat al de personen in het derde bedrijf sterven!" „Dat is goed en wel", riep Hoedt uit, „maar wie spelen dan de twee laatste bedrijven van het stuk?" „Die worden ge speeld door de schimmen der overledenen uit de drie eerste bedrijven", was het on verstoorbaar antwoord van den jongen auteur Twee Voorjaarsjurken voor meisjes Een tweetal jurken voor kleine meisjes komen deze week eens in onze damesru briek. Het eerste model (no. 889) is voor meisjes van 7 tot 12 jaar. Het is een jurk je, gemaakt van zeegroene, wollen stof en van achteren sluitend, of, indien men zulks gemakkelijker vindt, op een der schouders sluitend. Voor en achterstuk van het lijfje is eender. De kleppen, welke op een korte pellerine gelijken, moeten wijd genoeg zijn om het kind vrij te laten in haar bewegingen. De lange mouwen zijn Vóór alles: raadpleeg den geneesheer I moedsrust herstellen. Dit is reeds vaak gebleken en ook dóór geneesheer en gecon stateerd. Wat van een groot belang is voor lieden, die van aard zeer nerveus zijn, dat is de keuze van him voedsel en hun dranken. Ook gezonde menschen dienen zich in acht te nemen. Een diëet geldt niet alleen voor zwakken en zieken, doch ook voor ons, ge zonde menschen! Alcohol, nicotine, koffie en thee, al deze genotmiddelen mogen niet alleen de zieken en zwakken, doch ook de gezonden niet overmatig gebruiken. De bewering als zou een mensch, die gezond wil blijven, van al deze genotmiddelen moeten afzien, is onjuist. Ook uw dokter zal dit zeggen, maar ook hier geldt weer: geen overdrijving. Tegenwoordig komt de moderne weten schap ons gelukkig te hulp. In den handel worden gebracht rookmiddelen, welke een minimum aan nicotine bevatten. Verder staat ons de coffeinevrije Koffie Hag ter beschikking welke zelfs door de meest ner- veuzen onder ons mag worden gedronken, omdat uit deze koffiesoorten de schadelijke bestanddeelen, de coffeine dus, is gehaald. Voor zeer nerveuze menschen, vooral za kenlieden, wordt door den arts vaak een speciaal diëet voorgeschreven. Zulke men schen dienen zich te onthouden van prik kelende spijzen. Rauwkost, zooals rauwe groenten, w.o. salade, doch ook gekookte groente, zooals spinazie, andijvie, enz. kun nen een heilzame uitwerking hebben op het overspannen zenuwgestel. Toch is het zeker niet aan te raden ons zelf een dieet voor te schrijven. Een ieder weet natuurlijk wel, wat hij wel of niet mag eten doch een doktersadvies is in deze altijd gewenscht, vooral wanneer het onze voeding betreft. Daarbij komt nog, dat men, wanneer men zich een dieet krijgt voorgeschreven, men dit niet al aanstonds moet opvolgen; zulks, en dit zal ook de arts u vertellen, dient langzaam-aan te gaan. Het lichaam moet er geleidelijk aan gewennen. WELKE VROUW MOET MEN TOT GADE KIEZEN? Aristippus, door een zijner vrienden ge vraagd, welke vrouw hij hem tot gade ried, antwoordde: „Ik kan u er in het geheel geen aanraden, want zoo zij schoon is, wordt gij bedrogen; is zij leelijk, dan zal zij u mishagen; arm, zoo zult gij worden geruïneerd; rijk, zoo moet gij haar bevelen afwachten; geestig, dan wordt gij veracht; onwetend, dan zult gij u schamen voor uw vrienden, goedaardig, dan zult gij u ver velen en is zij kwaad, dan hebt gij een hel!" Aristippus scheen dus de meest verstok te vrijgezel van zijn tijd te zijn geweest! niet nauw en sluiten met een manchet, waarop enkele knoopen als garneering. De ceintuur komt ter hoogte van het middel en sluit met een gesp, in de kleur der knoopen. Het rokje is vrij laag aangezet en heeft zoowel van voren als van achteren een tweetal inspringende plooien. Maakt men van dit model een gekleed jurkje, dan dient de lengte van den rok iets langer te zijn dan die van de schooljurken. Het tweede model, no. 890, is voor meis jes van ongeveer denzelfden leeftijd. Al leen het bestaat uit twee deelen en is daarom bewerkelijker. Dit model is een o ver gooier, zeer geschikt voor de meisjes van een jaar of tien. Heeft men een oude jurk, waarvan het bovenstuk en de mouwen nog bruikbaar zijn, dan zou men een dergelijk jurkje goed kunnen gebruiken bij het maken van dit model. Men heeft dan slechts den overgooier te vervaardigen. Deze overgooier is gemaakt van een soepele, wollen stof in de kleur van de blouse, welke er onder wordt gedragen, tenminste als deze niet effen is, anders dient men den overgooier oneffen te ne men. Twee effen kleuren zouden immers niet tot hun recht komen. Het lijfje van deze overgooier is gewoon recht. De rok heeft geen plooien, maar aan de zijkanten een geklokt inzetsel, dat de noodige ruimte geeft. Een ceintuur van ongeveer 2 y3 c.m. breed, sluit ter hoogte van het middel en wordt gegarneerd met een gesp in de kleur van de schouder- knoopen. DE LEEREN JAS De leeren jassen hebben ook voor de dames him weg weten te vinden. En het moet worden gezegd, zij, die bij haar klee- renvoorraad een leeren jas hebben kun nen toevoegen, zijn daar zeer mee inge nomen. Leer is heel warm en ten. over vloede wordt een leeren jas, meestal nog met een wollen voering gevoerd. Leer werk is niet iets, wat wij zelf kunnen, doch wij kunnen als onze beurs niet dik genoeg is, om er een echt lederen jas van aan te schaffen, een dergelijke jas maken van peau de suède de pêche. Dit laatste materiaal is heerlijk soepel en heeft het voordeel zoo goed als waterdicht te zijn. No. 363 toont u een leeren of peau de pêche jasje. Het model is nogal nauwslui tend De beide voorpanden slaan niet te ver over elkaar, want hierbij is dit niet noodig, omdat een korte jas meestal goed blijft zitten. De revers zijn tamelijk breed en ook de kraag, welke het meest sportief staat, als hij opstaande wordt gedragen, is tamelijk breed. Men kan dit jasje hoog en laag gesloten dragen. De sluiting wordt gevormd door een paar fantasie- of bij een leeren jasje, een paar lederen knoopen, terwijl de smalle ceintuur een gesp heeft, welke eveneens met leer is overtrokken. Een paar flinke zakken met een puntig toeloopend opgenaaide klep zijn op de zij kanten aangebracht. De mouw is tamelijk breed en zit heel gemakkelijk. Om in waaien of inregenen te voorkomen, kan men de kleine riempjes om den pols vast maken, waardoor de mouw beter op haar plaats blijft zitten. Maakt men een dergelijk jasje van peau de pêche, dan is het gewenscht een zijden voering te nemen in dezelfde kleur als het jasje, dus b.v. donkerbruin of donker blauw. Hebt u een leeren jasje, dan is deze bijna altijd gevoerd met beigekleu- rige wollen voering. HET BEWAREN VAN CAKE. Bewaar cakes en biscuits nooit tezamen in hetzelfde trommeltje. Want dan zult u bemerken, dat de harde biscuits zacht wor den, hetgeen toch niet de bedoeling is! Een zelfgehaakt wiegespreitje in donzige lichte wol, met een breeden, zijden strik gegarneerd, is altijd lief en licht om de kleine slapers in hun wiegjes te dekken. Voor model I heeft men 10 bolletjes wol en zijde noodig. Heel de sprei bestaat uit gehaakte wielen, vastgehouden met kleine gestoken wieletjes. De groote wielen wor den afzonderlijk gehaakt, op een sterk pa pier genaaid en aan een gehecht met kleine wieletjes, welke met de naald worden ge stoken; het aantal wielen hangt af van de gewenschte grootte van de sprei. Halve cir kelvormige wilen worden als kantje om de boorden gehaakt en maken alzoo het sprei tje af. Daarna wordt de sprei gevoerd met een gestikt en gewatteerd satijn, en afge maakt met een grooten strik in de kleur van de voering. De groote wielen worden op de volgende manier gehaakt: zet vijf ket tingsteken op en sluit ze rond, haak in dezen kring zes korte stokjes, draai om, mits te meerderen bij eiken toer mei 2 a 3 steken gedurende 4 toe ren, opdat het cirkeltje goed rond blijve. Haak 11 kettingsrteken, haai een kort stokje door den twee den steek van het ronde mop je, 11 kettingsteken, 1 kort stokje in den tweeden steek, enz. Vervolgens haakt u 4 ket tingsteken, 1 kort stokje in den middensten kettingsteek, dus in den 6en steek, 4 ket tingsteken, enz. Om te eindigen maakt u he wiel af met een toer korte stokjes, welke u haakt dooi eiken steek van den vorigen loer. De kleine wielen welke de groote bijeenhouden, wor den op de volgende wijze gemaakt Nadat de wielen op een sterk papier genaaid zijn, spant men draden van het eene wiel naar het andere en men komt terug naar het midden, waar men de draden samen neemt, en een klein wieltje draait zooals voor ge woon borduurwerk. Model n is gehaakt in rechte stokjes en kettingsteek volgens het vierkant schema onder het model geplaatst. De grijze ruitjes verbeelden de gevulde vierkantjes, terwijl de witte, de open ruitjes aanduiden. De kant van deze sprei bestaat uit een ineengestrengelde franje. Men maakt een reeks kettingsteken, welke men na de ge wenschte dubbele lengte vasthecht aan het boord, men vervolgt alzoo met een reeks van diezelfde lengte. De dubbele toer verbeeldt de ineen- strengeling van de franje. Aan de hoeken lette men goed op, de franje wat dichter te werken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9