DINSDAG 16 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD. - PAG. 6 BINNENLAND BOUW VAN WONINGEN MET LAGE HUREN. Minister laat plannen samenstellen. De minister van Sociale Zaken heeft aan de inspectie Volkshuisvesting op dracht gegeven om met bekwamen spoed een lijst van voorstellen te maken tot het •bouwen van arbeiderswoningen met lage huren, die in de plaats moeten treden van woningen wier vervanging dringend ge boden is. De woningen zullen ten deele •zonder, ten deele met een bijdrage moeten kunnen worden betrokken. Bij de rang schikking der voorstellen wordt rekening gehouden met het aantal werklooze bouw vakarbeiders in de onderscheiden gemeen ten, zoodat bij uitvoering der plannen te vens een oordeelkundige bestrijding van de werkloosheid in dit bedrijf zal plaats hebben. „Tel." SIGARENMAKERS NIET IN STAKING. Arbitrage-voorstel van den Rijksbemidde laar door de meeste bonden aanvaard. De gezamenlijke besturenconferentie van de beide patroonsorganisaties hebben het anbitragevoorstel van den Rij ksbemiddelaar prof. P. J. M. Aalberse, bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie aanvaard. De R. K. Tabaksbewerkersbond en de Chr. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers- bond hebben het voorstel eveneens aan vaard, terwijl de Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond en de Federatie van Sigarenmakers het voorstel hebben verwor pen. De vier partijen, die het arbitrage-voor stel hebben aanvaard, komen hedenmiddag te twee uur op het Departement van So ciale Zaken te Den Haag onder leiding van prof. Aalberse bijeen om de acte van com promis op te stellen, welke acte voor de- aanvaardende partijen juridisch bindend is. In verhand met dezen gang van zaken zullen op 23 April, den dag, waarop de sta king resp. de uitsluiting zou beginnen, geen maatregelen worden genomen en zal de arbeid tegen de oude voorwaarden worden hervat. MECHANISATIE SIGARENINDUSTRIE. „Uitschakeling van de machines zal niet tot prijsstijging leiden". PRO EN CONTRA. Op initiatief van de Vakgroep Tabak en Sigaren van de Ned. R.K. Vereen!ging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" werd Maandagmiddag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een verga dering gehouden ter behandeling van het voor en tegen van den machinalen arbeid in de sigaren-industrie. Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer C. G. Bekkering, die voorle zing deed van een telegram van den Eer sten Ned. Bond van klein-fabrikanten in de sigaren-industrie, waarin deze zich tegen verdere mechanisatie uitsprak, was het woord aan het lid van de Tweede Kamer, den heer H. van der Putt, den eersten spreker, die een pleidooi hield voor beper king van mechanisatie. Voor beperking der mechanisatie. De heer van der Putt behandelde eerst het vraagstuk der mechanisatie in het al gemeen. Er is geen enkele vinding, aldus spr„ of we moeten, behalve het technisch voordeel ook de sociale zijde ervan zien. Chesterton zegt, dat we eens moeten op houden als machines over machines te den ken. De machine heeft het bedrijf gebracht in handen van groot-ondernemers, die ten kos te van klein-ondernemers en middenstan ders het massa-produot op de markt heb ben gebracht. Machines kunnen ook weer arbeid geven, Voor onderhoud, enz., maar het zijn slechts enkele artikelen spr. noemt radio en gloeilampen waarvoor dit geldt. Andere artikelen zijn er, die schade brengen, en de feiten hebben de oompensa- tieleer gelogenstraft. Mechaniseering van het landbouwbedrijf zou ten goede kunnen komen aan de ma chine-industrie, maar dan alleen onder voorwaarde, dat de landfoouw-machines in ons land even goedkoop worden gemaakt als in het buitenland. Mechanisatie brengt ook rationalisatie met zich mee, productie-vermeerdering bij minder behoeften. Internationale regeling van de mechani satie is voorloopig niet te bereiken. Tenslotte had spr. het over de mechani satie van de sigarenindustrie, welke voor een groot deel een eind heeft gemaakt aan den arbeid, die zij bijna een eeuw lang heeft gegeven. De mechanisatie hier is niet meer van export afhankelijk.. De arbeids krachten worden tot een, derde beperkt en dat deel bestaat dan nog voornamelijk uit jeugdige vrouwelijke krachten. Uitschakeling van de machines zal niet tot prijsstijging leiden. Spr. eindigde op geestige wijze zijn rede, die thans het karakter droeg van een requi sitoir en waarbij spr. als officier van justi tie tegen beklaagde de machine een opsluiting eischte van vijf jaar zonder af trek van voorarrest. De meer practische zijde van het vraag stuk werd besproken door den heer' W. van der Hoeven, secretaris van den Ned. Siga renmakers- en Tabaksbewerkersbond. De noodlottige uitwerking van de mecha nisatie heeft zich vooraf de laatste vier ja ren doen gelden. Aan de hand van eenige cijfers bestrijdt spr. de opvatting, dat bij de mechanisatie de werkloosheid vermin derd is. Tegen beperking der mechanisatie. De heer J. H. van Lonkhuyzen, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Gel- dersche Vallei, sprak zich uit tegen be perking van mechanisatie, waarbij hij tot de volgende conclusies kwam: De belemmering van het machinale be drijf zal: lo. een duurdere sigaar opleveren, waar mede het publiek, dus de gemeenschap, niet gebaat is; 2o. de werkgelegenheid verminderen, aangezien men bij een prijsstijging der si garen nog meer tot sigaret of pijp zal over gaan; 3o. het zoogenaamde randbedrijf ten goe de komen, omdat dit dan nog meer gelegen heid zal hebben zijn goedkoope sigaren te plaatsen; 4o. sabotage van de sociale wetten ten gevolge hebben, die in de meeste gevallen bij het randbedrijf niet worden nagekomen met alle funeste gevolgen daarvan voor velksgezondheid en hygiëne; 5o. achterstelling geven van de Holland- sche sigaar op de wereldmarkt. DE DUURTE VAN MAATKLEEDING. De enquête van de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie en „De Nederland- sche Werkgever". In verband met een artikel in De Neder landsche Werkgever, getiteld Duurte der maatkleeding, hebben de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie, zooals on langs gemeld, een brief aan de redactie van de Nederlandsche Werkgever gericht. De redactie van genoemd orgaan heeft thans een antwoord gezonden aan deze samen werkende bonden, waaraan het volgende is ontleend: In antwoord op uw brief van 4 April jj. berichten wij u, dat wij gaarne bereid zijn uw voorstel te aanvaarden tot het benoe men van een enquête-commissie ter vast stelling van de hoegrootheid der verscnil- lende factoren, die de prijzen der maatklee ding bepalen. Ter vermijding van misverstand wijzen wij u erop, dat naar onze meening onder loon, dat in de maatkleeding wordt verdis conteerd, niet slechts moet worden verstaan het loon, dat aan den kleermaker wordt uitgekeerd, doch ook de loonen, salarissen en sociale lasten, die worden betaald aan andere personen, werkzaam in het maat- kleedingbedrijf als b.v. den pompier, den boekhouder, den coupeur, den reiziger, den leider van de zaak indien hij een be paald salaris geniet den bezorger, enz. Wij stellen u voor aan de commissie op te dragen tevens een oordeel te geven over de vraag,' welke factoren, die de kostprijs berekening bepalen, voor vermindering in aanmerking komen ter verkrijging van een verlaging van de prijzen voor maatkleeding. Doel van ons artikel was immers door ver mindering van de prijzen der maatkleeding verlaging van de kosten van levensonder houd te bevorderen. Mocht b.v. blijken, dat niet het loon als boven omschreven, doch b.v. de ondernemerswinst oorzaak is- van het duur blij ven der maatkleeding, dan zal het nuttig zijn, dat ook dit openlijk wordt geconstateerd. Onze wenisch is nl., dat door bedoeld onderzoek het algemeen belang en niet het belang van een bepaalde groep wordt ge diend. BESCHIKT DE N.SJB. OVER WAPENS? De.... communist Wijnkoop stelt hierover vragen aan den Minister. Het communistisch Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den Minister van Justi tie gevraagd of het hem bekend is, dat bij de N.S.B. een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wapens plaats hebben, en dat de NB.B., ondanks alle pogingen tot verdoezeling daarvan, over een weer-corps, een motor-brigade en een ruiter-afdeelïng beschikt? Weet de regeering, zoo wordt verder ge vraagd, dat de Kringnuizen van de N.SJ3. deels wapenopslagplaatsen zijn, deels tot kazerneering van gewapende mannen, de zoogenaamde WA.-troepen en tot oefening in den wapenhandel dienen, dit laatste vooral wanneer de Kringhuizen ook over terrein beschikken, zoodat in dergelijke gevallen de WA.-troepen zelfs o.a. in loop graven formeel en militair worden ge schoold? Weet de regeering dat uit in de pers ge publiceerde verklaringen o.a. uitdrukkelijk is gebleken: dat in sommige Kringhuizen revolvers voor den verkoop onder de WA.-leden ter beschikking liggen; dat deze Kringhuizen tevens inderdaad als munitie-depots dienen; dat er met deze wapens ook reeds werke lijk is geschoten zonder dat tot dusver de politie of de justitie zich er mee hebben bemoeid; en dat officieel of inofficieel, maar in werkelijkheid in opdracht van de N.S.B., zoowel over de Belgische als over de Duit- sche grens een smokkelhandel in wapens, bijv. van Antwerpen, uit, ten gunste van de N.S.B. wordt gedreven? Wil de regeering meededen wat zij denkt te doen om aan een en ander een eind te maken? W. M. DUDOK. Onze landgenoot te Londen gehuldigd. De correspondent van de N.R.Crt." telefo neerde gisteravond: Vanavond had in het nieuwe gebouw van het Royal Institute of British Architecture op Portland Place de uitreiking plaats aan den heer W. M. Dudok van de hem door den Koning toegekende gouden medaille voor bouwkunde. Nadat de bekende architect, Sir Giles Gil bert Scott, een rede had uitgesproken, ver zocht hij twee andere bouwmeesters, den heer Dudok naar het podium te geleiden. Nadat dit plaats had gehad, hing hij hem onder daverend applaus het blauw lint met de gouden medaille om. De heer Dudok dankte in een korte rede, waarin hij sprak over de twee vroegere bouwmeesters, die dezelfde onderscheiding genoten hadden, Kuypers en Berlage, en waarin hij het persoonlijke aan de onder scheiding ontnam door haar als bewijs van waardeering voor den gezamenlijken ar beid van de moderne Nederlandsche bouw meesters te aanvaarden. Ook deze redevoe ring oogstte groot applaus. Op verzoek sprak daarna ook onze gezant jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, nog eenige woorden. Nadat tenslotte nog enkele Britsche ar chitecten iets gezegd hadden, was de plech tigheid afgeloopen en ging men naar boven om iets te gebruiken. Morgen zal ik van deze gebeurtenis en in het bijzonder van 's heeren Dudok's rede uitvoeriger verslag doen. H. K. H. Prinses Juliana opent een nieuwen weg te Amsterdam. Gisterenmiddag heeft H. K. H. Prinses Juliana Amsterdams nieuwen wandelweg, die door jonge werkloozen op den Ring Spoordijk is aangelegd, geopend. FlNANCIëN EN ECONOMIE TWENTSCHE BANK. Aan het jaarverslag van directeuren der N.V. Twentsche Bank over 1934 ontleenen wij het volgende: Met eentonige herhaling melden de con junctuuroverzichten van de laatste jaren, dat er over het geheel genomen in den eco- nomisohen toestand van de wereld nog geen verbetering van eenig belang is ingetreden. Dit geldt ook weer voor het jaar 1934. Weliswaar was er in eenige landen in en buiten Europa in landbouw en industrie een opleving merkbaar, welke een groote ren export uit grondstoffen produceerende gebieden tengevolge had, doch aan het vrije wereldverkeer staan teveel monetaire en handelspolitieke belemmeringen in den weg, dan dat deze opleving algemeen zou de kunnen doorwerken. Economische en po litieke spanningen tusschen de staten blij ven het streven naar autarkie in de hand werken, hetgeen een ernstig beletsel vormt om tot onderling vertrouwen, en dus tot herstel, te geraken. De toenemende betalingsmoeilijkheden van Duitschland leidden in de tweede helft van het jaar tot een belangrijken terugslag in den export naar dat land. Voor ons land bleven de moeilijkheden in het achter ons liggende jaar groot. De inmenging van de Regeering in het eco nomische leven breidde zich uit; terwijl daarbij eenerzijds de invoer verder aan banden werd gelegd, werd anderzijds zoo veel mogelijk gewaakt voor het behoud van onze uitvoermogelijkheden. Het beeld onzer handelsbeweging was bij voortduring ongunstig; de cijfers van den invoer bleven dalen, die van den uitvoer eveneens, doch in mindere mate. Nauw houdt deze teruggang verband met de sedert de sluiting van het clearingsverdrag met Duitschland sterk verminderde invoeren uit dat land, wat met zich bracht, dat de beta ling van oude vorderingen onzer exporteurs op Duitschland tot zeer aanzienlijke be dragen ernstig in het gedrang is gekomen. Over het geheel genomen bleef de toe stand in de industrie slecht, wat tot uit drukking kwam in een stijgend werkloos heidscijfer. Misschien dat de instelling van het Werkfonds 1934, waarbij door de Re geering een bedrag van 60 millioen werd beschikbaar gesteld voor werkverruiming, zal blijken eenigszins aan dit euvel tege moet te komen. In haar concurrentiestrijd tegen het bui tenland met zijn subsidieverleeningen en valutavoordeelen maakte onze scheepvaart een moeilijk jaar door, waarin nagenoeg geen opleving in het bedrijf viel te bespeu ren. In Indië is de toestand in 1934 vrijwel sta- tionnair gebleven, met een lichte neiging tot verbetering. De nog steeds heerschende druk op het economische'leven van ons land heeft nood wendig 'tot gevolg, dat handel en industrie minder beroep doen op den bankier; aan den anderen kant leidt de lage rentever goeding der banken ertoe, dat voor vrije middelen andersoortige belegging wordt ge zocht. Voor ons bedrijf teekent zich dit ver schijnsel of in verkleinde balanscijfers. Niettemin achten wij de uitkomsten van ons bedrijf over het afgeloopen jaar niet onbevredigend; weliswaar is de teruggang der meer constante winstbronnen nog niet tot stilstand gekomen, doch het algemeene beeld der Winst- en verliesrekening is niet ongunstig te noemen. Bedoelde mindere bate in vergelijking met het voorafgaande jaar bedraagt voor de Provisierekening ruim 150.000.voor de Renterekening 200.000. Op de effectenmarkt was een toenemende vraag naar binnenlandsohe obligaties; in buitenlandsche waarden waren de omzetten beperkt. De emissiemarkt stond bijna uit sluitend in het te eken van conversies van overheidsleeningen, waardoor op dit ge bied een groote bedrijvigheid ontstond. De winst der effectenafdeeling overtrof die van het voorafgaande jaar met 340.000. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verkeersovertredingen. T. v. d. B. te L e i d e n heeft bij het ver anderen van richting geen teeken gegeven, bovendien had hij den bocht links" genomen. Eisch 2 X f 3 sub. 2x1 dag. Uiispr. conform. Voor een zelfde feit moest verschijnen D. H. te L e i d e n. Ook: hij had by het rich ting veranderen geen teeken gegeven. Ook deze wielrijder moest boeten voor zijn na latigheid. Eisch 2.50 sub. 1 dag. Uitspr. 1. sub. 1 dag. J. O. teLeiden heeft als wielrijder niet aan het bevel der verkeerspolitie voldaan (niet gestopt bij het verkeerspunt Blauw- poortobrug). Eisch 3 sub. 1 dag. Uitspr. conform. A. v. V. koopman te Koudekerk heeft op de Stationsweg te Leiden gereden op zijn rijwiel, terwijl hij in zulk een kenne- lijiken staat van dronkenschap verkeerde, dat hij niet in staat geacht kan worden dit vehikel behoorlijk te besturen. Verdachte had 6 glazen bier geconsu meerd. Eisch 20 sub. 8 dagen. Uitspr. 10 sub. 4 dagen. C. R. te 's-Gravenenihage heeft te Lei den op de Hoogewoerd met zijn auto links gereden. Eisch 6 sxib. 2 dagen. Uitspr. 5 sub. 2 dagen. J. H. D. te 'S-Gravenhage moest voor een zelfde delict terecht staan. Eisch 6 sub. 2 dagen. Uitspr. 5 sub. 2 dagen. A S., chauffeur te Heemstede heeft te Leiden getracht onder de reeds dalende spoorboom en aan den Rijnsburgerweg door te rijden met het gevolg, dat een der hoo rnen op zijn auto terecht is gekomen. Eisch 10 sub. 4 dagen. Uitspr. 6 sub. 2 dagen. A Z. te Leiden heeft te Oegstgeest ge reden op zijn motorrijwiel zonder 'dat dit motorrijtuig voorzien was van een behoor lijk nummerbord. Eisch 2 sub. 1 dag Uitspr. conform. E. W. te Leiden moest verschijnen ter zake hij met zijn auto, rijdende op de Steen- straat deze auto niet verlicht had. Eisch 5 sub. 2 dagen. Uitspr. 10 sub. 4 dagen. J. D. te 's-Gravenhage heeft op den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude des avonds zijn auto onverlicht langs den weg laten staan. Eisch 2.50 sub. 1 dag. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. L. J. R. C. te L e i d e n heeift in een auto- garage een sigaar gerookt. Eisch 2.50 sub. 1 dag. Uitspr. 2 sub. 1 dag. Aangehouden werd de zaak tegen een drietal jongelieden diie te Alkemade links van den weg hadden geloop en en daardoor een tweetal wielrijdsters, die rechts reden, dus hen tegemoet reden, het passeeren belet. „Beurzen". K. S. ei; A v. d. P., beidien te K a t w ij k hadden daar ter plaatse een hinderlijke plaats op het trottoir ingenomen, Eisch voor elk 2 sub. 1 dag. Uitspr. con form. Overtreding winkelsluitingswet. Voortgezet werd de zaak tegen W. d, K., melkhandelaar te Leiden, die op Zondag na bezetten tijd melk had afgeleverd. Als nog werd als getuige gehoord de kooper van de melk. Eisch 5 sub. 2 dagen. Uitspr. conform. Zijn schapen in een anders tuin laten loopen. W. Z., landbouwer te Voorschoten heeft een aantal schapen in den tuin van zijn buurman laten wandelen. Deze buur man, die trots op zijn tuintje was, kon daar geen genoegen mee nemen, temeer daar deze zachtzinnige beesten zijn tulpen ver nield hadden Deze zaak werd aangehouden, daar ver dachte ontkende eigenaar der schapen te zijn. Zonder spoorkaartje gereisd. M. A. P. te Rotterdam heeft gereisd op het traject Rotterdam-Amsterdam zonder in het bezit te zijn van een spoorkaartje. Verdachte voerde aan. dat hij zijn porte- monnaie verloren had, waarin zich zijn be wijs bevond. Eisch 5 sub. 2 dagen. Uitspr. conform. Dronken student. J. M. F., student te Leiden heeft zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevonden. Eisch 7.50 sub. 3 dagen. Uitspr. 5 sub. 2 dagen. Overtreding ventvergunning? P. M. te 's-Gravenhage heeft te O e g s t- geest zonder vergunning van B. en W.e daar ter plaatse borstelwaren te koop aan geboden. Verdachte voert aan, dat hij al leen met borstels demonstreert. Wil iemand zich zulk een nuttig instrument aanschaf fen, dan kan men den gewenschten borstel bestellen, waarna deze borstel na 12 dagen, door degene die hem gedemonstreerd heeftt, persoonlijk wordt bezorgd. De verdachte is vertegenwoordiger van een groote maatschappij die haar hoofd zetel heeft in Bristol (Engeland). Het hoofdkantoor voor Nederland is geivestigd te Amsterdam, terwijl er verder over het gebeele land kantoren verspreid zijn. De ambtenaar, requisitoir nemend, noemt het een listige methode om de wet op de ventvergunning te ontduiken. Deze firma stuurt er ongeveer 100 vertegenwoordigers op uit om orders te plaatsen. De verorde ning verbiedt het venten en te koop aan bieden. Er worden hier voorwerpen te koop aangeboden aan de huizen (gezien de mon sters, die de vertegenwoordigers by zich hebben). Verdachte heeft op deze gronden zich schuldig gemaakt aan verkoopen te Oegstgeest. Eisch 1 sub. 1 dag. Uitspr. schriftelijk over 8 dagen. A. v. V. te Leiden heeft te Katwjjk gevent zonder vergunning en bij zijn aan houding bovendien nog een valscben naaim opgegeven. Eisch voor het venten zonder vergunning 1 sub. 1 dag en voor het opgeven van een valschen naam 10 sub. 4 dagen. Uitspr. conform. VAN M'N BOEKENTAFEL Endre Ady. Bloed en Goud Gedichten. - Verhaald door Ru- dolf Pollak. Becbt, Amsterdam. Na reeds in een twaalftal andere talen te zijn overgezet heeft de in 1919 gestorven Hongaarsche dichter Ady nu ook zijn weg naar Holland gevonden. Het is de reeds vele jaren in Holland wonende Rudolf PollaK, die een 'bloemlezing van Ady's verzen in net Nederlandsch het licht heeft doen zien. Van Ady vertelt hij in een inleiding tot zijn vertaling, dat hij werd de wekker van een nieuwen vorm, zooals bij ons Lodewijk van Deyssel en de Tachtigers dit waren. En van zijn nogal stormachtig leven deelt hij o.a. mede, dat Parijs met zijn oneindige cultuur en Leda met haar oneindige liefde Ady's leuzen waren. Leda was voor Ady, wat Beatrice was voor Dante en Laura voor Petrarca. Ook Ady was ongetwijfeld een begenadigd dichter, hoewel zijn geestesrichting ons wat onbekend en nieuw klinkt. Ady is meestal materialist hij bemint de stof als een dichter en vreest haar tegelijkertijd, hij haat zich zelf, omdat hij somtijds de mate rie te veel bemint en hij verlangt naar de stof in uren van ledigheid. Hij is niet zóózeer materialist, dat hy de stof bemint om de stof zelf, de stof is hem geen doel maar middel om hem op te heffen tot dichterlijke hoogten, maar later weer beklaagt hij zich in zeer schoone verzen, dat hij de stof daar toe gebruikt heeft. Ware hij geheel mate rialist, hij zou geen dichter zijn. ,Aan de Seine", „De Oer-Satyr" en „Ha- viksbruilofts in het najaarsloof" getuigen dit voldoende. Andere verzen getuigen echter van groot nationalisme. Zijn liefde voor zijn land was echter ne gatief, zooals vele zijner verzen, die vol zijn van zelfbeklag en zelfverwijt. Zoo dicht hij ook over zijn vaderland, dat hij lief had, waarbij men niet moet vergeten, dat het zijn gaven niet spoedig erkende en ook dat zijn Hongarije na den wereldoorlog ver scheurd en verminkt werd. Zijn „Het Hon gaarsche temperament" en „Saluut aar» den overwinnaar" getuigen hiervan en zyn tevens groote uitingen van zijn zeer dich terlijke ziel. Zoo werden zijn verzen dikwijls bittere klachten, hij werd een dichter van ellende, van leed en van de jammerklachten eener booze wereld. Toch treft men in zijn verzen ook dik wijls onverwacht hoogstaande lyriek, zoo als zijn „Het meer heeft gelachen", en dit toont evenzeer de grootheid van zijn talent Dit alles gaf hij in een nieuwen vorm en men kan het verstaan, dat het begin dezer eeuw zich tegen zijn nieuwe dichtkunst ver zette. Toch vond zijn kunst tenslotte haar er kenning en het staat vast, dat Ady zich een blijvende plaats in de Hongaarsche littera tuur heeft verworven. Voor de vertaling van Rudolf Pollak, die deze verzen van Ady opdroeg aan de Hon- gaarsch-Hollandsche vriendschap, kan men niets anders dan lof hebben. Want men moge wel in het oog houden, dat Pollak niet alleen zelf een Hongaar is, die eerst later Hollandsoh leerde, maar dat hij het bovendien zich zelf zoo moeilijk mogelijk maakte, door de oorspronkelijke maat, ja de geheele dichtvorm overal te handhaven. Dat zijn vertaling daardoor wel een zeer zware taak werd, laat zich begrijpen. Maar hij heeft dan ook door deze getrouwheid aan den oorspronkelij ken vorm en zelfs door zyn woordkeus ons het karakter van Ady zoo dicht mogelijk nabij gebracht. Pollak heeft ons een prachtige vertaling geschonken, welke de toets der critiek in alle opzichten kan doorstaan en welke niet alleen getuigt van zijn liefde voor Ady maar ook van zijn groote liefde voor onze Nederlandsche taa.l De firma Biecht te Amsterdam zorgde voor een chique uitgave. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6