MORGEN, WOENSDAG, is het de dag van de verkiezing voor de Prov. Staten in Zuid-Holland. NIEMAND verzuime zijn stemplicht. - Om vijf uur moet men hebben gestemd. Om acht uur morgenochtend worden de stembureaux geopend. Men vergete het niet: de lijst der R.K. STAATSPARTIJ is LIJST 7 Op deze lijst mag men één hokje rood maken vóór één der namen. Wie meer of minder doet maakt zijn stembiljet ongeldig. In den Kieskring LEIDEN op lijst 7 is de eerste naam: BOLSIUS; in de Kieskring GOUDA is op lijst 7 de eerste naam: FISENNE. IEDER KATHOLIEK, Lijst 7 IEDER KATHOLIEK, Lijst 7 26ste Jaargang DINSDAG 16 APRIL 1935 No. 8092 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonrïtbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur tm verhuur, koop en verkoop: S 0-59 Tegenover liberalisme en socialisme Krachtens onze beginselen staan wij ;te- genover het liberalisme en het socialisme. O o k bij dezen verkiezingsstrijd en zeMs juist bij dezen verkiezingsstrijd. Juist nu staan wij sterk principieel te genover het liberalisme omdat het libe ralisme de oplossing van de oeconomische crisis "niet zoekt in maatschappelijke orde ning; omdat het liberalisme dc „aanpas sing" wil, practisch ten koste van de kleine en de kleinste beurzen. De „steun" b.v. moet steeds maar weer lager, naar de inzichten en wenschen van toonaangeven de liberalen hier te lande. En tusschen het socialisme, óók het ge matigd socialisme en het katholicisme blijft een diepe beginsel-klove. En ook van het socialisme kan worden ver klaard, dat wij juist nu, juist bij dezen verkiezingsstrijd, er vierkant tegenover staan. En waarom? Afgezien nog van het beginsel-verschil, om de tactiek, die de S. D. A. P. in dezen tijd volgt, om de de- ma g o g i e der S. D. A. P. Om de dema gogie, d.w.z. de volksmisleiding. Telkens en telkens worden eischen ge steld, die niet verwezenlijkt kunnen wor den. Herhaaldelijk worden becritiseerd da den van regeerders en bestuurders, die ge steld móesten worden, hoe onaangenaam en pijnlijk 't voor deze bestuurders en re geerders zelf ook was. Meerdere malen wordt vertoond het droevig schouwspel, dat men meer de belangen van de partij, d.w.z. van de propaganda voor groot-ma king der partij, op 't oog heeft, dan de be langen der gemeenschap; dat men, als men iets beter kan bereiken door actie „bin nenskamers" dan door praten in het open baar, tóch dit laatste, het praten in het openbaar, verkiest, zoodoende de parlemen taire democratie neerhalend en zoodoende spelende in de kaart van het fascisme of nationaal-eocialismeMen kan dat b.v. dik wijls constateeren in den Leidschen Ge meenteraad bjj de S. D. A. P.'sche fractie, speciaal bij .enkele leden dier fractie, die de verwording van de parlementaire demo cratie zoo duidelijk in hun optreden typee ren. Om dat alles in enkele woorden slechts aangestipt staan we ook nu en juist nu, bij den verkiezingsstrijd, tegen over liberalisme en socialisme, V Gesol met Oranje 't Wordt tijd, dat de verkiezingscampag ne van de N. S. B. eindigt. Wij lezen b.v. in een der vele verkiezings- geschriften dier partij, dat nationaal-socia- lisme beteekent: trouw aan Oranje! In naam van Oranje worden de kiezers uitgenoodigd, te stemmen op de N. S. B.! En nu neme men 'ns ernstig kennis van het volgende: De nationaal-socialistische voorvechter, ir. Wichersma, schrijft in zijn brochure „Parlementarisme en Dictatuur" ronduit en openhartig, en zijn verklaring is nooit door ir. A. Mussert tegengesproken: „Dat de vorst (of vorstin) gedurende een dictatuur niet meer de belangrijke rol zal kunnen vervullen, die hij of zij in den Staat vervult, volgt uit den aard der dicta tuur. De vorst zal moeten terugtreden voor den dictator". En na erop gewezen te hebben, dat in Italië „Mussolini den moed heeft gehad" om zichzelf te plaatsen boven den koning, en deze zijn „achter afzet ting" met een bewonderenswaardige waardigheid weet te dragen, zegt de N. S. B.-auteur: „Laten wij hopen, dat in ons land het regeerende vorstenhuis van een even per soonlijke opofferingsgezindheid moge blijk geven als het Italiaansche". En dat schermt dan toch nog maar met: Oranje-boven! En men wil eigenlijk: Oranje.... onder! „Tot het meest ergerende in de Natio- naal-Socialistische Beweging behoort het gesol met Oranje", merkt prof. mr. Aal- berse terecht op. Hoe staat het in Zuid-Holland? In Zuid-Holland is de verkiezing nóg be langrijker, dan in de andere provincies. Omdat de partij -verhouding in de Sta ten onzer provincie zóó is, dat wij hier zeker geen zetel mogen verliezen! Thans staat het zoo: A. R. 13, C. H. 10, R. K. 16; samen 39 leden; twee minder dan de helft. (Er zijn 82 Statenleden). Nu reeds vordert de S. D. A. P., welke 21 leden telt, een tweede zetel in Ged. Sta ten op en oefent ze critiek, dat de R. K. Staatspartij met 16 leden twee mannen in het dagelij ksch bestuur heeft. Ongemoti veerd is die critiek weliswaar, maar bij een verzwakking van de vertegenwoordi ging der R. K. Staatspartij in de Staten onzer provincie, zou de huidige samenstel ling van Ged. Staten toch werkelijk in min dere of meerdere mate gevaar gaan loopen. Iedere stem heeft in onze provincie zéker haar waarde! Men bedenke dit! R.K. STAATSPARTIJ Stemmencijfers van 1931. Wij laten hier volgen, hoeveel stemmen de lijsten der R. K. Staatspartij (de partij, die volgens een zich noemend katholiek N.S.B.-er in „Volk en Vaderland" geen be staansrecht meer heeft) bij de vorige Sta tenverkiezingen in 1931 op zich vereenig- de. Groningen 8.868 Friesland 11.815 Drente 4.122 Overijsel 57.170 Gelderland 113.898 Utrecht 46.076 Noord-Holland 144.986 Zuid-Holland 158.526 Zeeland 19.404 Noord-Brabant 274.595 Limburg 157.118 996.580 Een waarschuwing Wij herinneren aan de volgende passage in het Vastenmandement onzer gezamen lijke Bisschoppen van 1934: „Het ligt niet op den weg van uwe ker kelijke Overheden de politieke verdiensten van een partij als zoodanig te beoordeelen. Ook pleegt de Kerk de geloovigen niet zonder meer tot een bepaalde staatkundige organisatie te verplichten. Al wat Wij doen is, in naam der groote geestelijke belan gen, die bij deze vragen betrokken zijn, en met het oog op de historische verhoudin gen en den tegenwoordigen toestand in ons land, u op te wekken tot hechte een heid ook op staatkundig gebied. Wij waar schuwen u daarom tegen de onvermijde lijke gevaren zoowel van het verbreken der katholieke eenheid als van het zich groepeeren tot neutrale bonden en par tijen. Met nadruk willen Wij hieraan toe voegen, dat dezelfde waarschuwing geldt ook voor die katholieken, die zonder zich bij de fascistische of de nationaal-socialis tische partijen aan te sluiten, onder hun geloofsgenooten een eigen, zelfstandige beweging in het leven willen roepen, wel ke de ideeën en gevoelens dezer partijen aankweekt. Ook zij staan schuldig aan het verbreken der katholieke eenheid. Zsïk een beweging immers groeit op den duur uit tot een nieuwe partij of sluit zich aan bij een bestaande fascistische of nationaal- socialistische partij, omdat zij anders geen invloed kan uitoefenen. De hooge ernst van dezen zaken wettigt ten volle het optreden van uw 'erkelijke Overheid, die hun plicht als herders der zielen zouden verwaarloozen, wanneer zij het een en ander vrijelijk zijn gang lieten gaan. Wie ondanks dit Ons waarschuwend woord meenen him eigen inzichten te moe ten doordrijven, mogen weten, dat zij een zware verantwoordelijkheid op zich laden en dat zij zich tegenover God en hun ge weten hebben te verantwoorden over hun kortzichtige roekeloosheid". „In naam der groote geestelijke belangen" Mgr. van Noort herinnerde er in zijn jongste Amsterdamsche rede aan, dat onze bisschoppen aandrohgen op het bewaren onzer staatkundige eenheid „in naam der groote geestelijke belangen", die daarbij betrokken zijn, en uitdrukking gaven aan hun overtuig'ng, „dat alleen door het be waren der eenheid onze heilige rechten en vrijheden voldoende gewaarborgd zijn". En dan geeft de Amsterdamsche deken de volgende ernstige woorden ter serieuze overweging: „Het is verklaarbaar,- dat er katholieken zijn, die dit alles niet begrijpen, ik bedoel: die niet zelf inzien, hoe en waarom het verbreken der eenheid onze geestelijke belangen, onze heilige rechten en vrijheden dus de belangen van Godsdienst en Kerk in gevaar brengt. Is het te veel gevorderd, dat zulke menschen, als ze eenmaal ka tholiek zijn, ten dezen hun oordeel onder werpen aan het oordel der leiders, die ons van Godswege gegeven zijn? Is het niet volkomen redelijk, als zulke menschen zeggen: onze geestelijke belangen zijn van Godswege toevertrouwd allereerst aan onze Bisschoppen: derhalve wanneer onze Bisschoppen zeggen, openlijk zeggen, her haaldelijk zeggen, dat onze geestelijke goe deren op den duur gevaar loopen, als de staatkundige eenheid verbroken wordt, dan neem ik aan' dat zij dit beter kunnen beoordeelen dan ik; dan zal ik mij schik ken naar hun oordeel en daarnaar han delen. Indien dat redelijk is, mij dunkt, dan mag ik een schrede verder gaan: dan is dat voor den ernstigen katholiek óók plichtmatig". De Katholieke Kerk op den Kruisweg Aangrijpende woorden van Kard. Faulhaber aan de jeugd van Miinchen. In de St. Michaelskerk te München hield Zondag LI. ZE. Kard. Faulhaber voor de van overal samengestroomde jeugd een markante predikatie, waarin hij voor de jonge Christusstrijders het Lijdensverhaal volgens St. Mattheus uiteenzette en hen versterkte in hun heilig ideaal, trouw den Meester te volgen op Zijn Kruisweg. Eén ding valt bij den lijdenden Hei land in 't bijzonder op: het geheim van het zwijgen. Met aangrijpenden ernst vermaande de Kardinaal de jeugd om gemeenschappelijk met den Bisschop zwijgend den Kruisweg te gaan. Derhalve moet de jeugd ook in de toekomst afstand doen van alle ovaties rondom zijn persoon. In zwij gen en bidden toont zich grootere lief de, sterker trouw. Op zijn lijdensweg is de stervende Heiland 't ongeëvenaarde voorbeeld van zielegrootiheid en held haftigheid Uiterlijk geslagen en ver nietigd, een beeld van jammer en mach teloosheid, staat Hij, innerlijk gezien, op de hoogte van de zegepraal. Deze diep-aan gr ij pende woorden van den Bisschop maakten aldus lezen we in „De Tijd" op de duizenden jeugdige hoorders een geweldigen indruk Zij bewijzen, welk een lijdenstijd de Katholieke Kerk in het huidige Duitschland tengevolge der aan vallen van het nieuw-heidendom, te door staan heeft, j De Katholieke Kerk zal den Kruisweg begaan, als 't moet i Maar de Katholieken zélf moeten Haar J dien weg niet bereiden, i Zouden in Duitschland niet veel Katfyo- j lieken bitter en knagend zeif-verwijt ge voelen! DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. HOOGVERRAADPROCESSEN OP KOMST. Wij lezen in een artikel in het April nummer van: „Nieuw Nederland" maandblad van de N.S.B. onder den ti tel: „Decadente Roomsche Moraal", geschre ven door den Hoofdredacteur o.m. de vol gende passage, welke ons doet zien, dat men in een Nationaal-socialistisch Nederland dezelfde voornemens heeft ten opzichte van de Katholieken als in Duitschland reeds zoo dikwijls ten uitvoer zijn gelegd: „Iedere katholiek en ook iedere niet- katholiek, wien daartoe door den H. Geest de roeping is ingegeven, mag de Nederlandsohe Katholieken den zede lijken plicht voorhouden om de mo dernste politieke eenheid der ka tholieken te verbreken en de volks eenheid te herstellen. En ook zijn zij bevoegd te pro pageeren, dat alwie in den nieuwen volksstaat eene afzonder lijke eenheid van de Katholieken in het lichaam van den Staat wil behouden of herstellen, wegens hoogverraad moet worden gestraft". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De buitengewone zitting van den Vol kenbondsraad. Oneenigheid over de reso lutie tegen de Duitse he herbewapening. (2de blad). NIEUWE LEUGENS OVER DEN GULDEN. Een artikel van de „Financial News". LONDEN, 16 April (VX>.) „The Finan cial News" van heden bevat de volgende passage in het overzicht van <5e wisselmarkt van Maandag: „Ofschoon de rust op de buitenlandsche wisselmarkt voortduurt, zou het een vergis sing zijn te gelooven, dat de verkoopdruk op de betaalmiddelen van het Goudblok reeds afgeloopen zou zijn. De aanval op den gulden zou op ieder oogenblik kunnen wor den hervat en intusschen is er geen spoor van eenige repatrieering van de gelden, die een toevlucht in het buitenland hebben ge zocht. Het is begrijpelijk, dat niets zal ge beuren tot na Paschen maar het zou geen verwondering behoeven te baren, indien, de invloed van de vacantiedagen ten spijt, de aanval reeds deze week zou worden her nieuwd. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt geloofd, dat de Nederlandsche regee ring inderdaad zorgvuldig een plan heeft opgesteld voor een devaluatie van den gul den met 20 pet, en dat dit zal worden toe gepast zoodra de hangende verkiezingen achter den rug zijn. Er kan geen twijfel be staan, dat, ondanks de ontkenningen, de regeering het vraagstuk der devaluatie ern stig overweegt. Zelfs indien het uiterste wordt gedaan om niet te devalueeren, dan is het alleen een voorzichtigheidsmaatregel teneinde de noodzakelijke maatregelen voor te bereiden, in geval een onweerstaanbare druk de autoriteiten zou dwingen. Daar tot voor kort een cijfer van 25 pet. de meest geuite voorspelling was, schijnt de keuze van 20 pet. waarschijnlijk genoeg". Verklaring van mr. Trip. In verband met deze passage heeft V.D. zich in verbinding gesteld met den Presi dent van de Nederlandsohe Bank, die dit bericht van a tot z onjuist noemde en ver klaarde, dat het behoorde tot de categorie „tendentieuze en onware berichten", die den laatsten tijd in de „Financial News" voor komen. die een open oog heeft voor de toekomst, STEMT IN: Leiden Leiderdorp Zoeterwoude Koudekerk Voorschoten DE INVALIDEN IN HET DERDE RIJK. Als nieuwste snufje van nationaal-socia listische financiering lezen wij in de Duit- sche Rijksbegrootmg-1935 (Staatsblad, 31 Maart 1935), dat personen, die invalidi teitsverzekering ontvangen, verplicht zul len zijn het him toekomende bedrag van in totaal 200 millioen mark per jaar tot een door den Minister van Financiën vast te stellen bedrag aan te nemen in schuldbe kentenissen of schatkistbiljetten van het Rijk. De p r a c t ij k van het Derde Rijk, om de invaliden met een schuldbekentenis naar huis te zenden moge een vingerwijzing zijn voor hetgeen te venvachten is van de uit voering van punt 16 van het N^.B.-pro gram: „Vroegtijdige pensioneering bij in validiteit". KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN Rijnsburg Warmond Sassenheim Noord wijk Noordwijkerhout Voorhout Lis se Hillegom Katwijk Wassenaar op die zijn lijd begrijpt, STEMT IN: Alphen a. d. Rijn, Boskoop Bodegraven Zwammerdam Hazerswoude 'i'ar Aar Nieuw veen Alkemade Woubrugge Rijnsaterwoude Nieuwkoop Zevenhoven Leimuiden Woerden Zoe termeer Zegwaart Veur Stomp wijk Nootdorp op

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1