MORGEN LIJST 7 Dinsdag 16 april 1935 de leidsche courant vierde blad. - pag. 14 GEMENGDE BERICHTEN VERKIEZINGSRELLETJES TE AT)AM. Rumoer in den Jordaan. Gisteravond is het in de Egelantierstraat en omgeving te Amsterdam weer rumoerig geweest. N-S-B.-ers waren aan het colpor teer en en werden daarbij lastig gevallen door andersdenkenden. Er werd gescholden en men hief spreekkoren aan. Toen de po litie ingreep werd deze met steenen vanaf de daken bekogeld, zoodat zij genoodzaakt was van de vuurwapenen gebruik te maken en eenige schoten te lossen. Hierop keerde de rust spoedig terug. Een brigadier van politie werd door een steen licht gewond. Zijn verwondingen waren echter niet van ernstigen aard. Ordeverstoring in het Concert gebouw. In de gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden laatste openbare verkiezingsvergadering van den Vrijheids bond, waar door de politieke voormannen dezer partij het woord is gevoerd, hebben een aantal andersdenkenden getracht de orde te verstoren. Him optreden was zoo hinderlijk, dat de politiek moest ingrijpen. Nadat de herriemakers uit de zaal verwij derd waren, kon de vergadering voortgezet worden. POLITIEKE VELDSLAG TE BERG HAREN In het dorpje Bergharen in het Land van Maas en Waal hebben zich Zondag rumoe- I rige tooneelen afgespeeld, waarbij de op- J geschroefde politieke hartstochten tot een waren veldslag leidden, meldt het „Hbld.". Omstreeks elf uur 's morgens, tegen het uitgaan van de R. K. kerk, waren een tien tal propagandisten van „Zwart Front", lei der Arnold Meyer, per rijwiel gearriveerd. De mannen posteerden zich in de onmid dellijke omgeving van de kerk, en, toen de menschen naar buiten kwamen, boden zij i hun geschriften aan. De stemming jegens de geschriftten was niet bijster vriendelijk, en eenige lieden gaven te kennen, dat zij het colporteeren op het betreffende uur en in de nabijheid van de kerk ten zeerste af keurden. Eenige van de colporteurs heb ben daarop de menschen toegesproken en hierbij uitdrukkingen gebezigd, die de ver bolgenheid opwekten. Een opgeschoten jongen heeft onder deze bedrijven kans gezien een bundel papieren, die een der oreerende colporteurs in zijn hana had, in brand te steken. De colporteur diende hem daarop een oorvijg toe. Dit had tot gevolg, dat alle tien colporteurs door de woedende menigte werden aangevallen De bladen en andere geschriften, die zij bij zich hadden, werden hun afgenomen, waar na deze op het dorpsplein verbrand werden. Inmiddels was een groepje N-S-B.-ers, die van het voorgevallene totaal onkundig waren, het dorp genaderd. De menschen groepten nog tezamen, teneinde het voor gevallene met de zwartfronters te bespre ken. De N-S.B.-ere zich van niets bewust, begonnen onder deze menschen te colpor teeren, met het gevolg, dat opnieuw groote opwinding ontstond en ook deze politieke propagandisten uit het dorp gejaagd wer den. Ook het propagandamateriaal werd hun afhandig gemaakt en in het openbaar verbrand. Nog waren daarmede de politie ke strubbelingen niet ten einde. Eenigen tijd later reed een personenauto met groote snelheid door het dorp. De inzittenden wierpen prop a ganda -ges chrift e n van Zwart Front uit den wagen. Aanvankelijk verge noegden de dorpelingen zich er mede, de in zittenden na te jouwen, maar, toen door het snelle rijden bijna eenige personen wer den aangereden, wierpen ze met groote keien in de richting van de auto, die daar op ijlings uit het gezicht verdween. Ook thans werd het uitgeworpen propaganda materiaal verzameld en verbrand. DIEFSTAL BIJ DE MARINE. Ontslagen marine-schepeling te Vlissingen gearresteerd. De politie te Vlissingen is volgens de „Telegraaf", een belangrijken diefstal, ge pleegd ten nadeele van de marine, op het spoor gekomen. Als verdacht daarvan is aangehouden een ontslagen marine-schepe ling, die voordien aan boord van een te Vlissingen liggend marineschip het toe zicht had over verschillende goederen. In den kelder van een café aan den Nieu we nd ijk, alsmede in een woning, werd een groote party levensmiddelen en verf in be slag genomen. De caféhouder De V. moet geheel te goeder trouw geweest zijn. EEN BRANDKAST WEGGESLEEPD. Ongeopend terug gevonden. Aan het Houtensche Pad, een der rustig ste randen van Utrecht hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag dieven een bru taal stukje uitgehaali Een man, die daar eenzaam met een Kostganger woonde, is door hen zijn brandkast ontstolen. De eige naar bewaarde deze kast, een klein model, in een ruimte onder den vloer van zijn huisje, zoodat de dief of de dieven zeer goed met de situatie op de hoogte moeten zijn geweest. De planken van den vloer zijn door de indringers opengebroken, de kast werd uit de woning gesleurd en dit alles, terwijl de eigenaar en de kostganger op eenige meters afstand rüstig sliepen. Waarschijnlijk zijn de inbrekers gestoord, want men heeft de kast teruggevonden, staande op een krui wagen ergens in een akker. De kast was nog ongeopend en de 300 aan spaargeld was onaangeroerd4 gebleven. Bovendien vertoonde de kast geen enkel spoor van geweld. INBREKERS TE DIEREN GEARRESTEERD. De gemeentepolitie van Dieren is er in geslaagd, een -tweetal inbrekers te arres teeren, die reeds sedert het vorige jaar de geheele streek onveilig maakten. De man nen zijn afkomstig uit Arnhem; zij tracht ten in den regel hun slag te slaan in café's en villa's langs den boschrand en hebben in totaal ongeveer zestig inbraken in Soe- ren, De Steeg, Rheden, Dieren en elders op hun geweten. O.a. worden zij verdacht van den inbraak, die eenigen tijd geleden in het station Laag Soeren is gepleegd. Nadat zij zich Donderdag ji. hadden ge waagd in een café te De Steeg, was men hun op het spoor gekomen en thans zijn zij op het politiebureau te Velp ingesloten. Een hunner werd aangehouden, terwijl hij per rijwiel op weg was naar Apeldoorn, terwijl de ander daarna is opgespoord. OPOE TJADENS BEDIEND. „Opoe" Tjadens uit Groningen, die on langs onder algeaneene belangstelling haar 106en verjaardag vierde, lijdt op het oogen- blik aan de gevolgen van een griep-aanval. Met het oog hierop, en op haar hoogen ouderdom, zijn haar de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. NED. OOST-INDIE EEN MYSTERIEUS GEYAL. Dame dood in zwembad aangetroffen. Aneta seint uit Malang: In het diepe ge deelte van het zwembad Sengkaling is me vrouw Geeraths dood aangetroffen. Aangezien men het slachtoffer geheel ge kleed vond, en niemand een ongeval heeft opgemerkt, tast men in het duister omtrent de toedracht van deze zaak. Aanvankelijk werd het lijk niet herkend, daar het slacht offer het zwembad voor de eerste maal be zocht. Eerst later konden kennissen, die omtrent de vondst werden ingelicht, het lijk indentificeeren. worden de kiezers in Zuid-Holland, in Noord-Holland, in Noord-Brabant, in Limburg, in Zeeland, in Groningen, in Friesland en in Utrecht opgeroepen, om hun STEMPLICHT te vervullen; om te kiezen de Staten in de genoemde Provincies. (In Drenthe en in Overijssel heeft de verkiezing heden plaats, in Gelderland op 26 April). In Zuid-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij In den kieskring LEIDEN begint deze lijst met den naam BOLSIUS; in den kieskring GOUDA is FISENNE, von, de eerste naam op de lijst. (In Noord-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij lijst 3, in Utrecht lijst 11, enz.). Niemand verzuime zijn stemplicht te vervullen. Stemrecht is stemplicht! SPORT VOETBAL L. S. C.—6e REG. VELD 6—2. In een zeer spannenden wedstrijd hebben de Leidsche Studenten gewonnen van het 6e Reg. V. A. om den C. G. W. Beker. Uit slag 62, rust 31. HET BONDSELFTAL TEGEN FIRST VIENNA. Op Woensdag 24 April as. speelt te Rotterdam des middags een Bondselftal tegen First Vienna uit Weenen. Het Bondselftal voor dezen wedstrijd is als volgt samengesteld: Doel: Cohen (Sparta) aanvoerder; Achter: Blom (NA..C.) en Chouffour (A.D.O.); Midden: De la Mar (Haarlem), Van Houtum (Longa) en Mallee (NA..C.); Voor: Wels (Unitas), Broeken (Longa), Bakhuys (ZA.C.), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.C.). Als reserves zijn aangewezen: Beun (HJD.V.S.), Weber (AJD.O.), Kammeyer (Haarlem), Vrauwdeunt (Feijenoord) en M. Simons (N.A.C.). LUCHTVAART WILEY POST OPNIEUW IN DE STRATOSFEER. Een snelheid gehaald van 365 km. Wiley Post, de bekende eenoogige stra- tosfeer-vlieger, heeft wederom een poging gedaan om via de höogere luchtlagen van Californië naar New York te vliegen en aldus het snelheidsrecord over dezen af- UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 17 April. Huizen. 1875 M. N.CJR.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 GramofoonpL (Om 8.25 Uitslag van de Prov. Statenverkiezingen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble v. d. Horst en Gramo- foonpl. 1.15 Zang. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 Chr. Lectuur en GramofoonpL I.1' Zang. 2.15 GramofoonpL 3.00 Chr. Lectuur en Gramofoonpl. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan.* 7.00 Ned. Chr. Persbureau en Gramo foonpl. 7.30 Technische causerie. 8.00 Vaz Dias en Kamerorkest der H.O.V. 9.00 Z. Exc. dr. H. D. v. Broekhuizen over Paul Kruger. 9.30 GramofoonpL 9.45 Vaz Dias waarna Celler-Passion door de Chr: Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" het H.O.V.-kamerorkest en solisten. II.0011.30 GramofoonpL In de pauze van het avondprogramma: Uitslagen v. d. Prov. Statenverkiezingen. Hilversum, 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 „Orvitropia" en graraofoonpL 9.00 „De Notenkrakers". 9.30 Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. L d. Continubedr. 12.00 „De Zonnekloppers" en Gramo foonpL I.001.45 „De Flierefluiters". 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 GramofoonpL 6.00 E. Walis en zijn orkest. 6.45 Sportuitzending en Zang. 7.30 Causerie. 7.50 Viool en piano. 8.00 Vaz Dias, VARA-varia en Gramo foonpl. 8.20 „Het verraad der intellectueelen", spel. 9.30 Fragm. „Eine Nacht in Venedig", Strausz. 10.30 Vaz Dias en VARA-orkest. II.00 OrgelspeL 11.3012.00 GramofoonpL Droitwich, 1500 M. 9.35950 Morgenwijding. 11.05 Orgelspel. 11.50 Ch. Manning en zijn orkest. 12.50 Orgelconcert. 2.10 Pianorecital. 2.35 Sted. Orkest Bournemouth. 4.05 Western Studio-orkest. 4.35 Het Chr. Ernesco kwintet. stand te verbeteren. Evenals de beide vo rige keeren wilde hij vliegen op een hoog te van ca. 10.000 meter; hij verwacht daar nl. een snelheid te kunnen ontwikkelen van 525 km. per uur. Gistermorgen om halfzes is hij te Burbank opgestegen en om twee uur 's middags daalde hij bij La Fayette in Indiana, na acht en een half uur in de lucht te zijn geweest. Hij had ge dacht niet meer dan acht uur noodig te hebben voor den geheelen tocht naar New- York, zoodat hij het bestaande record over dezen afstand met vijf uur zou hebben ver beterd. Ofschoon hij hierin dus nog niet is geslaagd, heeft hij toch per uur niet minder dan 365 km. afgelegd. (United Press.). 6.25 Bach concert 6.50 BBC-dansorkeet 9.20 „The April Revue", met muziek. 10-2011.20 Sydney Kyte en xjjn HmvI Radio Paris, 1648 M. 6.20 en 7.20 GramofoonpL 11.35 Orkestconcert 7.20 „La Traviata", opera ven VeniL Kaiund borg, 1361 M. 11-201.20 Concert uit Rest „Rite". 2.204.05 Concert uit „Rest „Wivex", 7.20 Delibes-coneert 8.35 Operetteliedeern. 9.3510.20 Deensche muziek. Keulen, 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest* I.35 Zang. 3.20 Viool en piano. :|jjj 4.20 Uit Frankfort: Omroeporkest. 8.05 Omroeporkest 10.20 Keulsch strijkkwartet Rome, 421 M. 8.20 „Requiem" van Moeart Brussel, 322 en 484 M. 12.301.20 Omroeporkest 4.20 De Boeck-concert 5.35 Kamermuziek. 7.20 Pianorecital. 7.40 HoorspeL 3.40 Omroeporkest. 9.3010.20 Dansmuziek. 484 M.: 11.20 Obroeporkest 4.20 Dansmuziek. 5.20 Zang. 6.20 Orgelconcert 7.50 Matthaus-Passkm van H. Schuetx. 8.50 en 9.3010.20 GramofoonpL Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Rijkszending: Fuehrang und Gefolg- schaft. 8.05 Berl. Phiilharmonisch orkest 9.20 en 10.05 Bexrichten. 10.20—11.20 Concert uit KieL Gemeentelijk RadiodistributiebedrijT te Leiden. 3e Programma. 8.00 Deutschlsesnder. 9.35 Gr am muziek GR.D. 10.05 Londen Reg. II.20 Keulen. 13.50 Londen Reg. Pl.m. 16.30 Keulen. 17.50 Brussel Fr. 18.20 Leipzig. 18.50 Droitwich. 19.20 Parijs Radio. 4e Programma. 9.20 Droitwich. 17.20 diversen. 17.50 Londen Reg. 19.10 Beromünster. 20.20 diversen of Grammuz. GILD. 21.20 Droitwich. 23.20 Weenen. (Wijzigingen voorbehouden). Vertel me toch eens, wat doe je toch, dat je zoo dik wordt. Ikke? Niks! Heelemaal nlxl (Lustige Blatter) FEUILLETON. HET GESLACHT PERIVALE Naar het Engelsch Mrs. PATRICK McGILL. 29) Met een ijzigen blik sprak Lord Perivale: „Vertelt u mij maar eens op welke wijze u mijn goeden naam voor den ondergang wilt redden!" Maar zijn blik veranderde, toen Belle Lucas hem de reden van haar komst ver telde en zij geheel klaar was met haar re laas. „Ik zal u laten arresteeren wegens een poging tot afpersing", klonk het «lijdend. „Afaf.... afpersing? Maar het is de waarheid, My lord! Ieder woord van wat ik u verteld heb, is de waarheid!" stot terde Belle ontsteld. In Lord Perivale's gezicht vertrok geen spier toen hij antwoordde: „Het maakt voor mij geen verschil of uw verhaal waar is of niet. Als mijn zoon zich een tweede keer misdragen heeft, moet hij zelf maar de ge volgen ondervinden." „Waar zei u, dat Lord Perivale's zoon op het oogenblik is?" Lady Olga sprak deze woorden op har den toon tot de schreiende vrouw, die bij de tafel stond. „De politie heeft hem naar het bureau in Vine Streeet gebracht totdat mijnheer Reiss een officieele aanklacht tegen hem kan indienen", antwoordde Belle door haar tranen heen. „Ik geloof, dat het beter is, wanneer ik het verhaal van die vrouw eerst eens ga onderzoeken voordat u een aanklacht tegen haar indient. Ze kan wel een krankzinnige zijn en als wjj het kunnen vermijden, is het toch beter om de politie er ni t in te halen. Zal ik er even heen rijden ei eens zien of die Max Reiss werkelijk gewond is en of Jack er iets mee te maken heeft of niet?" zei de heldere, scherpe stem. De oude edelman keerde zich tot het mooie donkere gezicht, waarvan de oogen hem zoo tro'sch en ongeduldig aankeken. Er was een merkbare verzachting in zijn stem, toen hij antwoordde: „Waarom zou je jezelf zooveel moeite en onnoodige on aangenaamheden bezorgen terwille van dien kwajongen! Is het, omdat je nog van hem houdt, Olga?" Het antwoord van Lady Olga ging verge zeld van een schamperen lach. Met een vlugge beweging slipte zij haar hand door Lord Perivale's arm en drukte dien zacht: „Ik voel geen greintje liefde meer voor een man als Jack en ik acht en bemin zijn vader en ik voel met hem mee en dat nieuwe gevoel van mij is heusch niet al leen medelijden; het is gebaseerd op be wondering voor een edelmoedig rechtvaar dig en volmaakt goed mensch!" Met groote behendigheid werkte Lady Olga zich in de nieuwe rol, die zij wilde gaan spelen en zij was een bewonderens waardige actrice; haar diepe, rijke stem trilde en haar donkere oogen keken smee- kend en angstig in de zijne. Een glans van geluk verscheen in Lord Perivale's oogen, terwijl hij naar de zachte, moduleerende stem naast hem, luisterde. „Zullen wij naar mijn studeerkamer gaan, kindlief?" vroeg hij, haar met ouder wetse he hoffelijkheid zijn arm biedend. „Blijf hier in de kamer bij die vrouw, No- kes", zei hij kortaf tot den bediende die in de gang wachtte. „Mijn lieve Olga, ik hoop, dat je niet boos zult zijn om wat ik je ga zeggen, maar je woorden hebben 3en vreemd verlangen bij mij opgewekt, ee* verlangen, dat ik niet begrijp en evenmin kan verantwoorden; dat verlangen is om gedurende de jaren, die mij nog resten iets minder eenzaam en verlaten ..e zijn." De oude edelman sprak langzaam en woog ieder woord, als ware het een juweel ik kan dat verlangen volkomen begrijpen. Lord Perivale, na uw eenzame jaren en de moeilijkheden, die u hebt doorstaan". Zij zag er, terwijl zij sprak, aantrekke lijk genoeg uit en Lord Perivale waagde het haar hand te nemen en er een kus op te drukken. „Eheh.... het is zoo moeilijk voor mij om te spreken, kindje; als-ik weer her trouw, moest ik dat doen met iemand van mijn leeftijd maar ik verlang jeugd en zonneschijn en een beetje vroolijkheid in mijn leven en.en.wil je mijn vrouw worden, Olga?" Het was er uit! Nu kon hij niet meer te rug en Olga's hart sprong op van vreugde toen zij den verlovingskus ontving van den man, die ovld genoeg was om haar vader te zijn! „Wanneer zullen wy trouwen, kindlief? Al te lang wil ik niet meer op mijn geluk wachten", zei Lord Perivale na een korte stilte. „Wanneer u wilt en geloof mij, de jaren tellen niet als er liefde in het spel is!" „Zullen wij dan zeggen over een week of zes? En ik geloof, ook dat het 't beste is die ongelukkige vrouw vrij te laten; dat is in ieder geval beter dan een nieuw schan daal. Natuurlijk schrap ik Jack uit mijn testament, zijn gedrag was infaam", her nam Lord Perivale terwijl hij met zijn aanstaande vrouw de studeerkamer verliet, waar nog geen maanden geleden zijn zoon had gestaan met een jong meisje met glan zend goudblond heer en betraande oogen, die smeekten om zijn liefde. „Ik ben er zeker van, dat alles wat u be sluit edelmoedig en rechtvaardig is", merkte Lady Olga bescheiden op. Om twaalf uur was zij bij Max Reiss, dien zij mededeelde, dat Lord Perivale er niet dacht iets te betalen om de zaak dood te zwijgen. „Ik heb nooit toestemming gegeven om Lord Perivale hiermee lastig te vallen, en ook gaf ik geen order om zijn zoon te ver volgen; dit was heelemaal mijn bedoeling niet. Al die drukte is gemaakt door die las tige bemoeial daar", en kwaadaardig wees hij naar de troostelooze gedaante van Bel le Lucas, die in een armstoel gedoken zat nog geheel onder den indruk van haar on derhoud met Lord Perivale. Wanneer Lady Olga ook maar een flauw vermoeden had gehad van alle el lende, die zou voortspruiten uit haar ken nismaking met Max Reiss, zou zij van ont zetting ineengekrompen zijn; maar zij ver trok in het trotsche bewustzijn van de aan staande vrouw te zijn van een der rijkste edellieden van het land. XXIII. Heiligdom. Het was een moeizame klauterparty langs den steilen weg, die van net kleine stationnetje voerde naar het groote hospi taal en sanatorium voor zieke kinderen, dat beheerd werd door den beroemden Zwit- serschen specialist, dokter Renan. Hetty ademde diep de zonrijke lucht in en haar blik lichtte op, terwijl zij luisterde naar het vroolijk gebabbel van haar klei ne zusje. „Hier wil ik wonen; wat een mooie bloe men!" kondigde Dumpling zeer gedecideerd aan, terwijl zy langs de bloeiende hagen liepen. Dumplings verlangen, dat zy hier wilde blijven bracht haar op een idee. Waarom zou zij niet op dit kleine van de wereld afgezonderde plaatsje blijven, als zij hier de een of andere betrekking zou kunnen vinden om haar en de kinderen te onder houden? Toen zij in de studeerkamer van den grooten dokter was toegelaten, bereidde zij zich op het ergste voor; maar tot haar groote verrassing werd zij ontvangen met een glimlach en met de mededeeling dat Chick de crisis wonderwel had doorstaan, dat hij de operatie, die wanneer zij geluk te, voor hem gezondheid en kracht zou beteekenen, te boven was gekomen en dat zijn toestand zeer bevredigend was, ook al was hij nog uiterst zwak. „Nu zal hij wel gauw beter worden. U moet in het dorp blijven om dicht in de buurt te zijn, er is een uitstekend hotel voor Engelsche gasten. Uw aanwezigheid zal zijn genezing bespoedigen; als hij ge duldig is, kan hij in drie maanden hersteld zijn en de vriendelijke chirurg, die zelf verrukt was over zijn succes, streek Hetty bemoedigend over het hoofd. Een snik welde op in Hetty's keel en belette haar te antwoorden, te*wyl een waas voor haar oogen kwam. Hoe kon zy in een duur hotel gaan wonen, met vijf Pond in haar zak en twee kinderen, in wier onderhoud zij moest voorzien? Want zij veronderstelde zeer terecht, dat er van Max Reiss geen geld meer te verwachten was, nu zij voor de tweede maal haar be lofte jegens hem verbroken had. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14