cj!uêuw& 9pcjtuü/rnJ- &><JCs c&SUutwv -Si/tümcv, -etyeri' azeSee^u/Mt/. 'sc-6c.- önyeek^ztaa^uie -Wl dekoed&n? Qi/vxxyuz/ze^uS owfce oyta^aJzyrterv If. JSoord de moeite,wamt (p. is -deteti/, c/icS wedJuw/iefc/ DINSDAG 16 A L 193S DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 Peek &€loppenburg BRE EST RAAT - LEIDEN^ RECHTZAKEN DE FILMBRAND TE HILVERSUM. Pater Buis en Broeder E. J. Duimel staan terecht. Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand, tengevolge waarvan 46 kinderen werden gewond. Drie meisjes overleden enkele dagen na het ongeluk. Op genoemden dag, in den vooravond brak brand uit in het gebouwtje van de R.-K. Werkliedenvereeniging aan de Bosch drift. In het lokaal werd een missiefilm voor kinderen, getiteld „Ria Ra go" ver toond. Er bevonden zich ongeveer twee honderd kinderen van 812 jaar, in het gebouw, toen plotseling de film in brand vloog. Het toestel was in de open ruimte van de zaal opgesteld, zoodat de vlammen zich onmiddellijk aan het houten interieur mededeelden. Onder de jeugdige toeschou wers ontstond, bij het zien van den vuur gloed, een verschrikkelijke paniek. Eenige voorbijgangers en omwonenden, die merk ten wel een ramp gebeurde,, sloegen on middellijk een ruit in en ook gelukte het korten tijd later een deur van het gebouw te forceeren. De vlammen verspreidden zich met een groote snelheid. Bijna dol van angst drongen de kinderen naar deu ren en ramen. Voor de hoofddeur stond het filmtoestel opgesteld, zoodat slechts de beide bijdeuren overbleven. Door de krach tige hulp van politie en voorbijgangers wa ren tenslotte de kinderen buiten het ge bouw gebracht, dat als een fakkel brandde. Veertig kinderen en de pater missionaris Buis, die met kracht aan het reddingswerk had deelgenomen, hadden brandwonden op- geloopen. Een aantal patiënten, w.o. pater Buis, onder wiens leiding de film werd ver toond, moest in het ziekenhuis worden op genomen. Korten tijd later zijn twee meisjes, Anna Hilhorst en Adrians Reynders aan de ver wondingen overleden. Tegen pater Buis en den operateur, broe der E. J. Duimel, beiden woonachtig te Te- teringen, werd rechtsingang verleend, we gens het veroorzaken van dood door schuld. Na een zeer uitvoerig vooronderzoek werd deze geruchtmakende strafzaak gis teren voor de Amsterdamsche Rechtbank, onder presidium van mr. Thöne, behan deld. Na uitvoerig getuigenverhoor komt de heer C. Gordijn, Commandant van de Am sterdamsche Brandweer, aan het woord, die tot twee conclusies is gekomen, nd. dat bij het afgeven der vergunning niet vol doende rekening is gehouden met de in richting van de zaal en dat zoowel pater B. als broeder D. hlijk gegeven hebben zelfs de meest elementaire kennis te mis sen omtrent de gevaren, verbonden aan het gebruik van snel-brandbare films. Een discussie ontstaat naar aanleiding van deze conclusie over de gevaren van het gebruikte apparaat. Als de film af knapt en stilstaat vliegt door de hitte van den lichtstraal de film in brand, doch, zoo verklaart pater B., dan verbrandt alleen het beeldje dat voor de lens is en de film op de rollen wordt niet door het vuur aan getast. Hij heeft dit door 36 proefnemingen juist bevonden en laat de rechtbank een filmstrook zien, waarin 36 maal een enkel J beeldje is wegggebrand. Het requisitoir. Het woord is dan aan den Officier mr. van Dullemen. Zeker is mijn taak niet aangenaam in dit geval. Groot was de ontroering, toen, toen op 24 September het vreeselijk nieuws bekend werd. Spr. betuigt zijn deelne ming in het verlies, dat de ouders hebben geleden en brengt vervolgens hulde aan hen, die alles hebben gedaan om de kin deren te redden. In dit geval, aldus ver volgt de Officier, is grove schuld ten laste gelegd. De zaal was niet gebouwd voor een voorstelling met brandbare films. Als ca bine werd een soort tent gebruikt, gemaakt uit zeer brandbare lappen Voorts was deze cabine vlak bij de deur in de balcontrap geplaatst. Ook was het toestel in strijd met de kennisgeving op een draaitafel geplaatst en dus minder verplaatsbaar. Ook de sterke lamp verhoogde het brand gevaar. Door den brand was de uitgang versperd. Het staat niet vast, dat de film rollen in brand zijn geraakt en dat daar uit de streek vlam is opgeschoten. Spr. acht het echter zeer aannemelijk, dat een paar afgedraaide films onbeschermd op het buf fet lagen. Het aantal kinderen was zeer groot. Voorts staat vast, dat noch een em mers water, noch een natte dweil klaar stemden. Wel was er een waterkraan in de buurt, doch een emmer water werkt veel sneller. Al deze feiten, ook gesteld in de dag vaarding, staan vast. Maar zoo dienen we ons af te vragen is er een causaal verband tusschen deze feiten en de schuld van de verdachten en de gevolgen van die feiten. Spr. meent, dat er inderdaad een cau- seel verband bestaat. De gevolgen zouden veel minder ernstig zijn geweest, als ai de opgesomde feiten niet hadden bestaan. De verdachten hebben onachtzaam en on oordeelkundig gehandeld, Spr. refereert zich in dit opzicht in hoofdzaak aan het rapport van commandant Gordijn. Hierin wordt o:m: gezegd, dat de toestellen niet hadden mogen worden opgesteld bij trap en deur en in een zoo brandbare cabine. Verdachten hebben blijk gegeven de meest elementaire kennis te missen betreffende de vertooning van films en het daarbij op tredende brandgevaar. Maatregelen bij brand zijn door de verdachten onderling nooit besproken. Pater Buys noemt zich deskundige; die de maatstaf tegenover hem zal wat strenger moeten zijn, dan bij een gewonen particulier. Men zal de vraag kunnen opwerpen, of beide personen aansprakelijk zijn, of slechts de leider, pater Buys. Doch ook broeder Duimel is naar spr.'s meening me deschuldig, daar hij de cabine en de toe stellen opstelde en medewerkte aan de ver tooning. Verd. Buys had zeer zeker moe ten onderzoeken, of een achterdeur open was; ook mag speciaal hem een verwijt worden gemaakt van het feit, dat er geen emmer water aanwezig was. De verleende vergunning en het ontbre ken van toezicht van de brandweer zijn merkwaardig. Voor vergunning werd ver leend had de brandweer een onderzoek in moeten stellen. Deze feiten ontlasten de verdachten echter niet, medeschuld van anderen ontheft de eigen aansprakelijkheid niet. Moreel zjjn beide verdachten en spe ciaal pater Buys, die zelf ernstig gewond werd, reeds zwaar gestraft. Wegens veroorzaken van dood door schuld requireerde spr. tegen Pater Buys ƒ500.boete, subs, twee maanden hech tenis en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van. drie jaar. Tegen broeder Duimel re quireerde spr. 100 boete subs, een maand hechtenis, benevens een voorwaardelijke gévangenistraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Voorts requireerde spr. t.a.v. beide ver dachten een verbod tot verdere vertoo- ning van films. Pleidooi. De verdediger mr. Houben vindt de les, uit deze ramp getrokken, wel zeer duur betaald met de levens van de slachtoffers. Spr. betuigt zijn innige deelneming met de ramp, waardoor verschillende gezinnen zijn getroffen. Vervolgens bespreekt pl. uitvoerig de getuigenverklaringen en de feiten, zooals ze zich op den bewusten dag hebben voor gedaan. Pl. betoogt, dat, waar de overheid vergunning moest verleenen voor het ge ven van de filmvertoonLngen in een zoo slecht ingericht gebouw, de verantwoorde lijkheid ook is voor de overheid, die im mers plaatselijk op de hoogte dient te zijn. Den verdachten is een grief er van ge maakt, dat zij het toesteld opgesteld heb ben in een soort tentje, bestaande uit tus schen stokken gespannen doeken. Het was echter juist een veiligheidsmaatregel om nieuwsgierig opdringen van kinderen te voorkomen. Pater Buys meende, dat de koffertoestel len ongevaarlijk waren, jarenlang immers had hij er mee gewerkt, zonder dat er iets gebeurde. Bij de beoordeeling moeten we de gebeurtenissen niet zien met de ervaring, die we thans hebben, maar met die, waarover men toen beschikte. Het was onmogelijk vanaf tooneel of balcon te pro jecteeren. De verdachten waren volkomen overtuigd van de gevaarloosheid van de voorstelling; daarom ook hebben zij min der gelet op de plaats van het toestel. Het toestel was aan een draaitafel be vestigd, maar wanneer dat niet het geval zou zijn geweest, zou dit weinig verschil hebben gemaakt. Het naar buiten brengen van het brandende toestel zou toch zeer bezwaarlijk zijn geweest. Verd. zou dan met het brandende toestel tusschen de kin deren door naar buiten moeten zijn ge gaan. Van een nooddeur wisten noch pater Buys, noch broeder Duimel iets. Ook was nergens aangegeven, dat het een nood- deur was. De eigenaren van het gebouw hadden betere inlichtingen moeten geven; beide verdachten immers waren vreemd in Hilversum. De aanwezigheid van een kraan en een spoelbak mogen we niet over het hoofd zien. Pater Buys heeft dus beschikt over water en natte doeken. Daaraan was ook te danken, dat hij het vuur ongeveer vijf minuten in bedwang kon houden, zoodat de kinderen zich in veiligheid konden stellen. Er is aangevoerd, dat er teveel kinderen ki de zaal waren toegelaten. Er was vol gens de bouwverordening plaats voor 130 kinderen, doch er waren 200 stoelen bin nengebracht en 150 kinderen toegelaten. De verdachten kenden deze cijfers echter in het geheel niet; de organisatie was niet door de verdachten geschied. Tot het soort films komende, merkte spr. op, dat in Nederland vrijwel uitsluitend snel brandende films worden gebruikt. Bij het koopen is pater Buys verzekerd, dat het brandgevaar uiterst gering is. Ook dient men niet te vergeten, dat verd. nooit brand in een toestel heeft gehad, in de zeven jaar waarin hij films vertoont. Uit niets is komen vast te staan, dat de afgewerkte films open op het buffet la gen, het is dan ook volkomen onaanneem baar, dat de verdachten deze fout hebben gemaakt. Broeder Duimel kan zeer zeker niet aan sprakelijk worden gesteld voor het gebeur de. Hij was pas eenige dagen behulpzaam bij het vertoonen. PL bespreekt dan de kwestie van de vergunning. Voorwaarde waren er naar verd.'s meening niet aan de gegeven ver gunning verbonden. Er zou b.v. in hebben gestaan, dat er niet gerookt mocht worden. Hiervan was dan ook geen sprake. Over de kwestie van de emmer water is door mij reeds gesproken, aldus pl. En de derde voorwaarde was het onmiddellijk opber gen van de gebruikte films; hieraan is vol daan. Voor de toekomst zijn zeer strenge maat regelen genomen; dit bewijst dus, dat men op enkele uitzonderingen na in geen enkele plaats hi Nederland de noodige maatregelen had voorgeschreven, Pl. concludeert tot vrijspraak t.a.v. bed de verdachten. KERKNIEUWS PLEBAAN L. WESTERWOUDT. De hoogeerw. heer L. A. A. M. Wester- woudt, plebaan te Maarlem en kannunik van het kathedraal kapittel, is in de Maria- stichting te Haarlem ter onderzoek en ver pleging opgenomen. De Plebaan is lijdende aan pleuritis. „Msb." PASTOOR J. SCHIPHORST. Naar de „Msfo." verneemt gaat de toe stand van pastoor J. Schiphorst in het zie ken huis te Venlo, goed vooruit. Zaterdagnacht kon hij voor het eerst weer rustig slapen. Intusschen zal met zijn definitief herstel nog vrij geruimen tijd heengaan. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wat kosten de goedkoopste kaarten voor het op a.s. Zondag plaats heb bende Ajax-Tournooi (heneden leeftijd 17 jaar). Antwoord: Dat weten we niet. Maar t kan in geen geval meer dan 26 cent zijn, zoodat u zich hierover niet ongerust behoeft te maken. Vraag: Welk is het beste middel om wandluizen of weegluizen te vernietigen? Antwoord: Informeer u bij een dro gist. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 AprïL Groen tenveiling. Pesr 100 stuks: komkommers f 917, bloem kool I f 20, wittekool f 24.90, roodekool f 2.20—5.70, meloenen f 0.501.50, pieter selie f 0.302.50, prei f 2.103.80, radijs f 0.704.60, kropsalade f 0.601.60, bleek- se Iderie f 1.603.70, per 100 kg.: kroten f 3 6, tuinboonen f 4—6, boerenkool f 2327, postelein f 514, Tomaten f 1.505.90, uien f 1.507.70, andijvie f 823. 16 April. Vette Varkens. Aanvoer 278 stuks waarvan 272 zwaar 3737 y. cent, en 6 licht 34 cent per kg. levend gewicht. Han del matig. ROELOFARENDSVEEN, 15 April. Groen tenveiling. Bloemkool 59 cent per stuk, sla f 1.403.20, aardbeien 57—73 cent per doosje. BOSKOOP, 15 April. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1525 cent, Hadley 4070 cent, Butter fly 2535 cent, Wilh. Kordes 30—50 cent, Rosalandit 2035 cent, Florex 3045 cent Briarcliff 2035 cent, Edith Helen 3045 cent, Aug. Noack 2040 cent, Else Poulsen 5085 cent, Steward 2540 cent. Leeuwen bekken 30—50 cent, Mahis 3030 cent, Violieren 4070 cent, Iris 1520 cent, La thyrus 1525 cent, Narcissen 35 cent, Tulpen 1020 cent, Azalea 6090 cent, Pink Pearl 4060 cent, Seringen 70 cent, Cerasus Hisakura f 1.001.60, Cerasus ro sea fl. pl. f 1.001.50, Clematis Prins Hen drik'f 1.602.00, Clematis Sieboldi 90 cent Clematis Nelly Moser 70 cent, Clematis Ba teman 35 cent, Rhododendron per stuk 3050 cent, Hortensia per stuk 4060 cent VTNKEVEEN, 15 April. Groen tenveiling. Bloemkool 318 cent per stuk, kropsla 5 14 cent per 10 krop, vellen 6—15 cent per kist, rabarber 8 cent per bos, spinazie 7 13 cent per kg. radijs 1520 cent per 10 bos. ALPHEN a. d. RIJN, 15 April. Groenten- veiling. Per 100 kg.: spinazie f 9.0014.60, per 100 bos f 1.302.60, andijvie kg. f 10 15, per 100 stuks kropsla f 1.103.80, kom kommers f 2, bloemkool I f 1725, bloem kool H f5. TER AAR, 15 April. Centrale Veiling. Spinazie per kg. 1015 cent, postelein 21 22 cent, peulen per pond 46 cent, radijs f 1.80—2.80, sla f 0.50—3.30, vellen 15—17 cent, bloemkool 630 cent, raapstelen f 1.60—2.90, selderie f 2.20—5.30. P URM EREND, 16 April. Vee. 290 vette koeien 5460 cent per kg., handel stug, 204 geldekoeien f 80140 per stuk, handel stug; 210 melkkoeien f 115185 per stuk, handel stug; 19 stieren 3246 cent per kg. handel stug; 5 paarden f 60130 per stuk handel stug; 75 vette kalveren 30—50 cent per kg. handel stug; 1009 nuchtere kalve ren: slachkalveren f 29 en fokkalveren f 812 per stuk handel matig; 193 vette varkens: slachtvarkens 3840 cent per kg. 47 magere varkens f 1636 per stuk en 307 biggen f 1118 per stuk handel matig; 1045 schapen f 1718 per stuk handel stug; 26 bokken f 312 per stuk, handel matig. Eieren, kippeneieren f 2.002.50 en eendeneieren f 1.80 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11