ZATERDAG 13 APRIL 1935 D£ LElDSCHE C0ÜRAN1 DERDE BLAD. - PAG. 9 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SLACHTOFFERS VAN HET STORMGEWELD. DE BIJEENKOMST DER ENGELSCHE, FRANSCH E EN ITALIAANSCHE LEIDERS TE STRESA GERINGE VERWACHTINGEN. EUROPA LIJKT EEN GEKKENHUIS. RUSSISCH—FRANSCH ACCOORD. Stormgeweld. Wild woedde Don derdagmiddag de storm over den Amster- damschen doodenakker „Zorgvliied" en deed de boomen triestig piepen en klagen, terwijl het opgezweepte Amstelwater on rustig klopte tegen de oevers. Af en toe sloeg een regenbuitje tegen de vensters van de autla, waar de vijf leden van de Leeu werik-bemanning het oogenblik afwacht ten, dat zij in het graf zouden worden neergelaten. De wind klaagde over in eigen slachtof fers, die hij zoovele malen had gewiegd in hun brooze vliegtuig, maar in een toor nige onweersbui Zaterdag had neerge- «makt in het Duitsche Sauerland. Wij bouwen machtige Oceaanreuzen als de „Queen Mary" of de „Normandie" en doorkruisen de wereldzeeën te midden van stormwinden en slaande golven. Wij con- strueeren vernuftige en sierlijke vogels, waarmee wij door de luchten vliegen. Maar telkens worden wij weer herinnerd aan het bekende woord uit „Das Lied von der Glocke", dat met „des Schicksals Machte" geen eeuwige bond is te vlechten. Stresa. Waarmee is trouwens wel een eeuwige bond te vlechten? De volken sluiten plechtige verdragen en zweren elkander eeuwige vriendschap, waarbij zij spreken van onverbreekbare banden, maar hoe lang duurt vaak dat al les? Op het oogenblik vergaderen te Stresa de minister-presidenten van Engeland, Frankrijk en Italië om den toestand te be spreken, welke is ontstaan door de ver breking met het „heilige" vredesverdrag van Versailles. Zij steken zorgelijk de koppen bij el kaar, gezeten op een van de lieflijkste plek jes op Gods geheelen aardbodem, en pra ten. Er zijn conferenties geweest, waarvan men torenhooge verwachtingen koesterde, die later op een desillusie zouden uitloo- pen, maar van deze conferentie verwacht de publieke opinie al bitter weinig. Zoo schrijft de „Tel.", dat de vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland en Stresa slechts scherven aan elkaar kunnen lijmen, meer niet. En ook de andere bla den spreken van een vergadering, waar heen de ministers zijn getogen zonder plan en zonder verwachtingen. Niemand weet, hoe het moet en onderling zijn zii het allen oneens. Met welke lijm moeten zij dan de scherven aan een plakken? Mussolini heeft zelf een artikel geschreven, waarin hij de Italianen waarschuwt tegen een ge makkelijk en vaag optimisme. Van Stresa zal noch een oorlog noch een eeuwige vre de uitgaan. Indien niet de oorlog en evenmin de vrede van Stresa zal uitgaan, wat zal er dan wel van uitgaan, kan men zich af vragen. Men kan antwoorden, dat een communi qué zal worden gepubliceerd, dat den groot- sten gemgenen deeler van de meeningen der drie landen vertegenwoordigt. Het zal niet anders kunnen zijn dan van algemee- nen en consultatieven aard. Men houdt re kening met de afwezigheid van Duitsch- land, Rusland en Polen. In het Oosten is de toestand in beweging en het vraagstuk van het slaan van een brug tusschen West-Europa en Rusland en Polen is vol moeilijkheden. Tenzij men het nuttig zou achten, eenige van deze landen, of in een zeer gewaagde hypothese alle, naar Stresa uit te noodigen. Om eens en voor altijd de gewoonte van een sensatie- journalistiek tegen te gaan, is het nood zakelijk te verklaren, dat er geen Ita- liaansch plan en in het bijzonder geen won- derplan bestaat. Het is grotesk, dat men luchtkasteelen construeert op iets dat niet Maar het ItaMaansche plan, dat de Ita lianen interesseert en dat zij moeten ken nen, is het volgende: onder den niet zeer klaren horizon een weermacht van 600.000 man te handhaven en deze uit te rusten met alle meest moderne wapenen en ver der de lucht- en oorlogsvloot te verster ken. Tot zoover Mussolini. Wij weten dus wat Stresa beteekent: een onder-onsje, dat eindigen zal in een niets zeggend communiqué, waarmede de drie mogendheden zoo goed mogelijk hun on derlinge meeningsverschillen zullen trach ten te bemantelen. En dan? Dan zal er waarschijnlijk weer een con ferentie volgen en nog een en nog een. En intusschen gaan de regeeringen voort, hun eigen militaire positie zoo sterk mo gelijk te maken en dat te verdedigen met een hartstochtelijk beroep op den lieven vrede, die slechts op die manier kan ge diend worden! Iedere buurman richt z'n revolver op het huis van zijn buurman, omwille van den vrede en de vriendschap, en straks gaat er per ongeluk één af, ook al om wille van den vrede en zitten we midden in een nieuwen oorlog, die slechts gestreden zal worden omwille van den toe- komstigen vrede. Gekkenhuis. Men zou bij deze gedachte inderdaad den heer Baldwin ge lijk geven, toen hij dezer dagen in een re devoering den Europeeschen toestand be sprekend zeide, soms het gevoel te hebben, zich in een krankzinnigengesticht te be vinden. De naties bewandelen niettegen staande de les van '14, niet den weg des vredes, doch blijven den oorlog als het redmiddel zien. Zinspelende op den ver kenningstocht van minister Eden, vergeleek Baldwn de diplomatieke reizen door Euro pa met een ronde door een inrichting van geesteszieken. „Den vrede offert men op aan de voorbereiding ten oorlog". Zoo heeft Frankrijk middenin „vredes tijd" zich verplicht gezien maatregelen te treffen, teneinde een plotselingen overval te kunnen weerstaan. Een permanente dienst, als in oorlogstijd, is ingesteld tegen een vliegtuigenraid. Generaal Denain, de Fransche minister voor het militiare vlieg- wezen, constateert, dat „wij gevaarlijke tij- R.K. Sportpark Haagweg. A.s. Zondag wordt gespeeld: Terrein A. 12.30 uur: R.W.D.-A-JUN.MEERBURG- A-JUN. Terrein D. 2 uur: KOLPINGS-BOYS A.-JUN. LEIDEN A.-JUN. Terrein B. 2 uur: KOLPINGS-BOYS B.-JUN.— A.S.C. A.-JUN. Terrein A. 2.30 uur: Leiden comb.-R.W.D. comb. ENTREE 10 CENT. den beleven en dat het land de mogelijk heid van een luchtaanval en een invasie onder het oog moet zien laat ons niet critiseeren, maar laten wij ons voorberei den." Soortgelijke stemmen weerklinken in schier elk land, groot of klein, in Zwe den en Rusland; in Zwitserland en Italië; waarheen men het oog ook wendt, overal dezelfde maatregelen, dezelfde toebereid selen. Europa een krankzinnigengesticht. De vergelijking van Baldwin is inder daad maar al te juist en accentueert nog maals scherp de keuze, waarvoor de vol ken zich thans geplaatst zien, n.l. geweld of overleg. Laten wij hopen, dat Stresa, ondanks de geringe verwachtingen, iets zal bijdragen om de keuze der volken alsnog te doen overslaan naar de zijde van het overleg. RuslandenFrankrijk. Hoe weinig Parijs van Stresa verwacht, wordt prachtig geillustreerd door het feit, dat vlak voor het afreizen der Fransche minis ters nog een accoord met Rusland is tot stand gebracht tot versterking van de ar tikelen 10, 16 en 17 van het handvest van den Volkenbond. Deze artikelen houden in, wat er gedaan kan worden wanneer de onschendbaarheid van het grondgebied van een der Volken bondsleden wordt aangetast. Het Fransch-Russisch accoord zal in houden, niet wat er gedaan' kan worden, maar wat er gedaan moet worden, wan neer het grondgebied van een der beide onderteekenaars wordt bedreigd. Stresa en Genève zullen zich tot zekere hoogte tegenover een voldongen feit zien geplaatst. Het oostelijk pact is reeds ver vangen. Zal Italië niet eveneens belangstel ling toonen voor deze aaneensluiting, ter vervanging van het mislukte Donau- pact? Merkwaardig is de buigzaamheid van het mechanisme van den Volkenbond, tee kent de „N. R. Crt." hierbij aan. Nu zien wij een politiek van bondgenootschappen in opkomst, die aan vroeger dagen herin nert, een politiek, die door den Volken bond overbodig moest worden gemaakt. En deze politiek wordt waarlijk aan bepalin gen van het Statuut van Genève opgehan gen. Men hoeft zich over niets meer te ver bazen. SPORT HOOGMADE UIT HET KATHOLIEKE KAMP DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Nu de stormen blijkbaar zijn uitgewoed en de zware regenbuien hopelijk weer tot het verleden behooren, kan met spoed de afwerking van het programma worden voortgezet. De Westelijke kampioenen krijgen het morgen in den strijd voor den grooten ti- j tel beide niet gemakkelijk. H.B.C. moet n.L naar S.D.O.U.C. en Volendam naar telijken hun huid zoo duur mogelijk zul len verkoopen is wel nagenoeg zeker. Van de le klas competitie-wedstrijden is de beslissingswedstrijd in West II van het meeste belang. Deze wedstrijd tus schen D.H.L. en T.Y.B.B. wordt op he H.B.C.-terrein gespeeld. Blauw Zwart speelt haar laatsten com petitiewedstrijd tegen A.D.O. in Heer kerk. De Wassenaarsche club kan door 'n overwinning nog de tweede plaats gaan bezetten, zoodat toch niet alle spanning in dezen kamp zal ontbreken. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap: S.D.O.U.C. H.B.C.; KerkradeVolendaim. Prom. 2e kl. West I: V.V.A.—V.I.C. le klas Zuid I: K.N.V.—R.K.V.V.L. le klas Oost: V.O.S.TA.-V.D.Z. le klas West I: V.V.Z.—V.V.Y. le klas West II: G.D.A.Onze Ge zellen; LeonidasSpartaan; D.H.L.T.Y. B.B. (Besl. terr. H.B.C.) 2e klas a West II: A.D.O.Blauw Zwart 2e klas b West II: L. en Sn.Oliveo; Ceier— Spartaan II. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. VAN DE D.H.V.B.-VELDEN. Voor de promotie-competitie der le klas se spelen de tweede klas-kampioenen The Victory en D.S.S. tegen elkaar. De competitie vraagt hier en daar nog slechts even de aandacht. Daarbij blijft de strijd in de 3e klasse B nog het meest van belang, want nog steeds is niet uitgemaakt welke club ten slotte de laalrte plaats zal bezetten. In dit vel band blijven de ontmoetingen S.N.A. St. Bernardus, maar vooral Meerburg Majella van groot belang. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. AFDEELING CENTRUM. Res. 1 e k 1. A: Volendam IIISant poort Hl. 2e klasse B: H.B.C. III—D.S.S. II. 3e klasse B: S.N.A.St. Bernardus; MeerburgMa j ella. 4e klasse A: D.S.V.Kolping Boys. 4eklasseB: Van Nispen IID.E.K. II Res. 4e kl. F: T.Y.B.B. Vn—Concor dia III; Teijlingen IVOnze Gez. IV. Res. 4e kl. G: Adolf Kolping IISt. Bernardus II; S.M.C. IllKolp. Boys II. Res. 4e k 1. H: Steeds Hooger II D.O.S. V. Res. 4e kl. I: O.D.I. HS.NA. II uit gesteld. Prom. le klasse: The Victory D.S.S. AFDEELING ZUID. 2e klasse A: A.V.V.—S.V.T.; D.F.C.— Velo. Res. 3e k 1. A: Blauw Zwart nK.R. V.C. II (terr. K.R.V.C.). Juniorencompetitie District Leiden. Het wedstrijdprogramma voor as. Zon dag luidt: Afd. A: K.R.V. AForeholte A 2 uur, P. v. d. Werf. leder pak HONIG's VERMICELLI bevat ter kennismaking een P D A T I O HONIG's BOUILLONBLOKJE U I\ H I I O Gouden huwelijksfeest Het echtpaar Theodoor Zoetemelk, 81 jaar, en Johanna van der Meer, 71 jaar, hopen 1 Mei a.s. hun gouden huwelijks feest te vieren. De bruidegom is nog zeer kras en verricht nog dagelijks zijn werk zaamheden. Aan het gouden bruidspaar onze beste wenschen. Afd. B: Kolp. Boys ALeiden A 2 uur, P. Speel. Afd. C: S.M.C. AN.V.C. c 12.30 uur, F. Homan; Teijlingen bV.V.L. b 12.30 uur J. v. d. Nouland; Kolp. Boys bA.S.C. A 2 uur J. v. Goozen; KJt.V. bForeholte b 12.30 uur P. v. d. Werf. Afd. D: Majella ANicolaas Boys A 12.30 uur H. v. Ruiten. Afd. E 2e Competitie: N.V.C. dr— S.J.C. b 12.30 uur J. Hoogduin. CLUBNIEUWS DER KATH. SPORTVEREENIGINGEN. Teylingen: Voor morgen is geen wed strijd vastgesteld voor Teylingen I voor de promotie, doch de vrije Zondag zal benut worden door een vriendschappelijken wedstrijd te spelen tegen Santpoort I om 2.30 uur op Sporthof. Om 12.30 uur speeit Teylingen 3 tegen Lisse 4 een vriendschappelijken wedstrijd op Sporthof. Bij-terrein: Om 2.30 uur de competitie wedstrijd Teylingen IVOnze Gezellen IV en ten slotte om 12.30 uur de b-Jun.V.VX. b-Jun., zoodat de supporters weer voldoen de genieten kunnen. D.O.S.: Door verschillende omstandig heden is er morgen slechts een klein pro gramma te verwerken. D.O.S. I speelt den return-wedstrijd tegen Alphensche Boys te Alplhen. Aan vang half drie. Vertrek 1 uur. D.O.S. 2 gaat een bezoek brengen bij OJD.I. I te Leimuiden. Aanvang half 3. D.O.S. 4 krijgt thuis bezoek van Steeds Hooger 3. Aanvang half 3. D.O.S. 5 speelt om half 1 te Rijpwete- ring tegen Steeds Hooger 2. Alle op tijd pre sent en een zoo goed mogelijk resultaat bewerken. Steeds Hooger: Met de medewerking van het D.O.S.^bestuur, wordt de wedstrijd Steeds Hooger 2D.O.S. 5 niet om 2.30 uur gespeeld maar om 12.30 uur en is de wed strijd Steeds Hooger 3D.O.S. 4 veranderd in D.O.S. 4Steeds Hooger 3 om 12.30 uur in de Veen. De heeren van het derde elf tal moge wel goed aanpakken, om zich bij hun tegenstanders aan te passen. Voor Steeds Hooger I een nieuwe tegen stander, n.m. Alph. Boys H. Al is deze wed strijd dan ook vriendschappelijk. Hopen we op een goeden wedstrijd. Aanvang 2.30 uur. FEUILLETON. HET GESLACHT PERIVALE Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. 27) Max Reiss lag kreunend op den vloer, temidden van zijn gebroken meubelen. Zonder op hem te letten wendde Jack zich tot Hetty en zei dringend: „Maak zoo gauw mogelijk, dat je hier vandaan komt; als er een achteruitgang is, neem die dan!" Jack sprak op dezeufden korten scherpen toon, als waarmede hij zijn mannen in het leger gedrild had. Hetty voelde zich bedwelmd, alsof iemand haar een slag op het hoofd gege ven had, maar te midden der verwarring drong slechts het besef van dit ééne tot haar door: „Jack was met haar in dezelfde kamer en voor een oogenblik vergat zij, wat men haar had verteld en wat zij als waar had geloofd: dat hij verloofd en mis schien ook wel getrouwd was met Lady Ol- ga Purnell. „Jack, ga dan mee; ik bid je, ga met mij mee", smeekte Hetty met doodsbleek ge zichtje en oogen, die bijna zwart waren van hegei ontroering. Maar driftig keerde hij zich tot haar. Het was hem duidelijk geworden, wat het voor haar beteekenen zou, indien zij hier ge vonden werd: niet een jaar verbeterhuis, maar zeer waarschijnlijk een jaar gevan genis.' Z „Wees niet zoo kinderachtig! Als je vrij heid je iets waard is, maak dan dat je weg komt, zoolang je nog/de gelegenheid hebt!" protesteerde hij met heersche stem en ang stige oogen. En toen herinnerde Hetty zich, dat zij niet langer het recht had woorden van lief de te spreken tot den man, die zonder twij fel er alleen tegen opzag, dat zijn naam weer met de hare in verband gebracht zou worden, wat natuurlijk het geval zou zijn als zij door de politie samen gevonden zou den worden. „Nu, ga je of niet?" Jack sprak met ijskoude, harde stem, die het meisje kwetsend- in de ooren klonk. Jack was half gek van angst, dat ze door de politie gevonden zou worden. „Heel goed.... ik zal gaan." Hetty sprak met zachte, verstikte stem, die in een snik eindigde. Zij keerde zich om, verliet de kamer en ging naar beneden zonder er zelfs aan te denken, haar cape om te doen. Tot haar verwondering versperde nie mand haar den weg; er stond aan den overkant der straat wel een politie-agent, maar die keek strak voor zich uit, als of hij niets ongewoons bemerkt had. De portier in de hall keek verbaasd naar het jonge meisje in haar krachtige avondjapon. „Wilt u een taxi, juffrouw?" vroeg hij, toen Hetty besluiteloos midden in de hall beef staan. „Ik.ikwéét het niet; och ja, na tuurlijk, moet ik een taxi hebben, als 't u blieft." Hetty sprak in het wilde weg en kreeg nog eens een verwonderde blik van den portier voor hij wegging om een taxi te halen. „Waarheen, juffrouw?" vroeg de man terwijl hij het portier voor haar opende. Hetty aarzelde. Ze had geen vrienden in de groote stad; bij wie zij zich verbergen kon. „Breng mij naar Portadown Vaile", zei zij ten laatste wanhopig, omdat dit de eeni ge schuilplaats was, die zij bedenken kon. Toen zij door de hel verlichte straten reed, dacht zij duidelijk aan wat haar den volgenden ochtend om negen uur te wach ten zou staan. XX Liefde heeft den sleutel. Belle Lucas, de bewoonster van het klei ne flat in Maid Ville zat alleen in haar boudoir; haar oogen staarden doelloos voor zich uit en haar kin rustte in haar gema nicuurde handen met puntige nagels, die hardrood gelakt waren. Zij had reeds twee uren zoo gezeten, se dert zij thuisgekomen was, kort na het ver trek van Max en Hetty. Een open deur leidde naar haar slaap kamer en op het bed lagen de kleeren, die Hetty daar had laten liggen, nadat zij zich in avondtoilet gestoken had. Ze behoorden aan het meisje, dat op het punt stond de vrouw te worden van den man, met wien zjj gehoopt had zelf te kunnen trouwen; dat kon er niet toe bijdragen, dat zij vrien delijk jegens dat meisje gestemd was. „Ik ben nieuwsgierig, waardoor zij hem aangetrokken heeft, die bleeke kat, met haar water en melkgezicht", mompelde ze kwaadaardig. En juist was ze opge staan om zichzelf in den spiegel te bekijken toen er gescheld werd. Ze opende de voordeur en toen zij Hetty zag staan met bleek gezicht en verwarde oogen, vroeg zij op scherpen toon of er iets gebeurd was. „Waar is Max?" vroeg ze met ingehou den adem. „Hij isiemand heeft hem een slag gegeven en hij is in zijn flat. Ze zeiden iets van de politie; ik ben direct weggeloopen", zei Hetty met toonlooze stem. Iemand, die goed geluisterd had, zou da delijk gemerkt hebben, dat haar zenuwen tot het uiterste gespannen waren. Maar zooals zoovele vrouwen had Belle Lucas geen mededoogen voor haar eigen sekse. „Dus je bent weggeloopen en hebt hem aan zijn lot overgelaten, in de handen van zijn vijanden! En lief soort vrouw zal jij voor Max worden. Ik zou bij hem geble ven zijn door dik en dun en iemand die hem durfde aanraken zou met mij nog niet klaar zijn geweest", en de vrouw trok Het ty naar binnen en gooide de deur met een slag dicht. Haar vlug instinct zij haar waarom de vrouw zoo'n teedere belang stelling voor Max aan den dag legde en zoo woedend op haar was. „Is hij erg bezeerd? Wie heeft het gedaan?" vroeg Belle Lucas met snijdende stem. „Ik geloof niet, dat hij ernstig bezeerd is.het was een der gasten, die met hem twistte", zei Hetty met tact, want zij wilde Jack's naam in deze vreeselijke geschie denis niet noemen. De volgende vraag werd als een geweer schot op haar afgevuurd. „Zal zijn toestand goed genoeg zijn om morgenochtend te trouwen?" „Wat bedoelt u?" vroeg Hetty, en ze keek de vrouw met groote oogen aan. „Dat zal ik je zeggen", was het prompte antwoord* „Trouwens, houd je maar niet van de domme,.je hebt nu de kans er van door te gaan, wat Max betreft en het ter rein voor mij vrij te laten. Ik heb wat geld. Hij was van mij, totdat jij in zijn leven kwam en hij zal weer van mij zijn als jij met je poppengezichtje weg bent", legde Belle Lucas uit. Hetty's hart sprong op! Het scheen wer kelijk een prachtige kans maar toen dacht ze aan haar kleine zusje in Devonshire, dat aan de genade van Max Reiss overgeleverd zou zijn als zij haar achterliet en zij had geen enkele aanleiding om te gelooven, dat hij vriendelijk zou zijn tegen een kind wiens zuster zijn dierbaarste wensch had gedwarsboomd. Zij vertelde Belle eerlijk wat den laatsten tijd gebeurd was, ook dat zij door de po litie gezocht werd wegens huisvesting van haar vader, die uit de gevangenis was ont vlucht, maar Belle vond dat allemaal niet zoo onoverkomenlijk. „Ik zal je vijftig Pond leenen, omdat je toch te trotsch bent om ze zoo maar aan te nemen en dan kan je met den nachttrein teruggaan en het kind morgenochtend naar Londen halen. Ik zal je het adres van een nicht van mij geven, die wel op je zusje zal passen als jij uit moet om te werken. Zij is getrouwd, maar heeft geen kinderen en is er dol op. Je hoeft niet bang te zijn door de politie herkend te worden; het was geen ernstige misdaad en zij moeten hun oogen open houden voor menschen, die nog wel heel wat anders doen dan hun eigen vleesch en bloed in nood te huisvesten." Zoo prgatte zij maar door, 'zoodat zij eindelijk Hetty overtuigd had en het resul taat van haar moeite was, dat Hetty in een eenvoudigen donkeren mantel en rok, die zij van Belle had geleend met den aller- eersten trein naar Devonshire reisde. Het was bijna één uur, toen zij daar aankwam in het kleine eenzame huisje bij de zee, dat behoorde aan den man, wiens vrouw zij nu geweest zou zijn als het Noodlot in de gedaante van Belle Lucas niet tusschen- beide was gekomen en er anders over be slist had. De deur stond open en Dumpling speel de in bet voortuintje, toen zij aankwam. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9