ZATERDAG 13 APRIL 1935 Ut LEIUSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. Landstorm. In de vergaderzaal der gemeente Leimuiden werd deze week een vergadering gehouden van de plaatselijke commissie der Bijz. Vrijwillige Land storm, onder voorzitterschap van den heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der ge meente, Majoor Schell de secretaris der Gewestelijke Landstorm Commissie was meae aanwezig. De voorzitter opende de vergadering en wees daarbij op den ernst der tijden. Steun aan het wettig gezag is nooit meer nocdig geweest als tegenwoordig. De voorzitter deelde mede dat de commissie met eenige nieuwe leden is aangevuld, n.l. de heeren Ds. Jongens, pastoor J. L. Speet, Ds. J. G. A alders, Dr. D. Stapensea, H. J. Visser en J. W. de Ren. Spreker heette de aanwezige leden van harte welkom in de overtuiging hier te doen te hebben met menschen die het wettig gezag zullen steunen. Tot secretaris-penningmeester van de plaatselijke commissie werd benoemd de heer J. W. de Ren. Een bespreking werd nog gehouden over de op 18 Mei te Hilversum te houden Landdag. Op duidelijk wijze gaf majoor Schell een uiteenzetting inzake dezen landdag. Majoor Schell deelde tenslotte nog mede dat van de commissie van de B. V. L. Stelling Amsterdam, Overste C. M. Donck, met ingang van 1 Mei a.s. van luitenant-kolonel tot Kolonel is bevorderd. Besloten werd om den overste een felici tatie-telegram te zenden. De uitslag van de na afloop der verga dering gehouden schietwedstrijd was als volgt: 1. J. v. 't Wout 93 p., 2. W. H. v. Beijeren 90 p., 3. S. Zemel 89 p., 4. M. Witte 89 p., 5. J. Wittebol 88 p. Besloten werd om met een autobus op 18 Mei naar Hilversum te gaan om den landdag te bezoeken. Gegagdigden kunnen ■zich opgeven bij den plaatselijken leider J. l'Ami. Werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling stonden op Maan dag j.L 26 arbeiders ingeschreven. Gevestigd: G. Goedhart van Oegst- ^eest Wed. C. Erkelens geb. Treur van Amsterdam J. J. v. d. Broek en gezin van Alkemade. Vertrokken: C. P. v. d. Broek en gezin naar Maartensdijk C. J. Breede- veld naar Leiden G. A. Lagendijk naar Hillegom. Geboren: Marretje d. van J. Michel en E. Loosbroek Hermanus Hendrik z. van H. H. v. d. Burg en G. Zeegman. Ondertrouwd: Maartje Kesting 26 j. en Gerrit Kranenburg 31 j., te Nieuw koop. Overleden: H. Verheugd 75 j., echtg. van Th. Vendrik A. Roos z. van H. Roos en H. M. Verhorst, 16 mnd. NIEUW VEEN. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de C.-H. partij zijn candidaat gesteld: 1. D. Joha, 2. K. Koren, 3. C. de Vries, 4. J. Slin gerland, 5. Chr. v. d. Berg. We zien, dat de heer W. J. Rijlaarsdam, thans 2de wêth., niet meer op de lijst voor komt. Verkooping. Ten overstaan van nota rissen Minkema, Woerden, en v. d. Kreke, AarLveen, had Vrijdagochtend in café Schreuder de verkooping plaats van het woonhuis laatstelijk bewoond door wijlen den heer Kors van Rijn. Het perceel kwam tot 2200.in bod en werd op 110.af gemijnd. Gezamenlijke koopers waren de heeren C. W. Elfferich, Delft, C. G. v. Rijn, Leidschendam en F. W. v. Rijn, Rijswijk. OUDE-WETERING. GemeenteraadsverKiezing. Zondag 14 April zal alhier de stemming plaats vinden voor de Groslijst voor de a.s. Gemeente raadsverkiezingen. Het stembureau noudt zitting in de R. K. School gedurende één uur na de Vroegmis, één uur na de Hoog mis en van des namiddégs half vijf tot vijf uur. Aan de stemming kunnen uitslui tend deelnemen de leden van de. R. K. Kiesvereeniging, die tevens gerechtigd zijn om bij de a.s. Gemeenteraadsverkie zingen hun stem op de officieele lijst uit te brengen. Dit zijn dus diegenen, die voor of op 15 Mei a.s. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. RUNZATERWOUDE. Gemeenteraad. - De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdag 16 April as. des n.m. te 7.30 uur. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Adres van den Bond van Neder- landsche Brouwerijen, betreffende het maximum aantal voor verloven A. 4. Schrij ven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over vergoeding harer huishoudelijke kosten. 5. Schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, houdende verzoek tot verharding van het schoolplein. 6. Verslag van de toe stand van het Lager Onderwijs in de ge meente Rijnzaterwoude over het jaar 1934. 7. Behandeling begrooting 1935 naar aan leiding van een ontvangen schrijven van het College van Ged. Staten der Prov. Zuid- Holland. 8. Comptabel besluit. t Crisis-Comité. Uitgaven pl. Crisis comité over het jaar 1934. Aan levensmid delen, kleeding en brandstof f 248.68. Uit de voorraad: 4 stuks bovenkleeding, 14 stuks onderkleeding( 20 babykleertjes, 7 wollen dekens, 8 paar kousen en sokken, 1 paar sloopen, 15 knotten sajet. ROELOFARENDSVEEN Aardbeien-vluoht. Gisteren zijn dooi den exporteur P. de Jong C.zn. de eerste aardbeien naar Engeland verzonden. Het waren 9 doosjes, die per doosje f 0.901. opbrachten. RIJNSBURG Bloemenhandel. De handel was vlug en de prijzen voor tulpen waren niet slecht. De aanvoer van Narcissen is gewel dig groot, en dientengevolge de prijzen laag. Men gaat schijnbaar van het stand punt uit dat wat het ook opbrengt, mee genomen is. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Vuurbaak 1723 ct., Gele Prins 1217 ct., Couleur de Cardinal 1418, Courone d'or 1923, Le Notre 1722, Witte Zwaan 17—22, Proff. Rauwenhoff 1216, Ibis 8—13, Prins van Oostenrijk 1015, Fred. Moore 812, Mr. v. d. Hoeff 1923, Grand due 3042, William Cop land 1520, Narcissen per 100 bos f 3.10 5.20, Ornatus 2026 ct. STOMP WIJK. 17 April. Het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" verzoekt ons bekend te maken, dat voor gebrekkigen en hulpbehoevenden, die op 17 April hun stemplicht moeten voldoen, gelegenheid bestaat per auto gehaald te worden, mits hiervan tijdig kennis gege ven wordt aan den secretaris, den heer Jac. v. Maren. Propaganda-club. A.s. Maandagavond zal in het St. Vltushuis de laatste cursus avond gehouden worden, welke in het tee- ken staat voor de as. verkiezingen. Naast de geestL adv. zullen nog eenige leden der propagandaclub het woord voeren. De toegang is voor ieder vrij. Volksbond. Een klein aantal leden had aan de uitnoodiging van het bestuur gehoor gegeven tot bijwoning van de le denvergadering van den R.-K. Volksbond in de zaal van „Het Blessepaard". De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer J. Groeneweg, die den geest. adv. en de leden verwel komde. De hoofdschotel van deze verga dering was een sluitingswoord voor dit seizoen door den geest. adv. Op deze be langrijke rede zullen wij dezer dagen uit voeriger terugkomen. Voorts werd nog behandeld een kwestie van een lid der vakorganisatie, die geen lid is van de standsorganisatie. Hierna slui ting. Coöp. Boerenleenbank. Onder leiding van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer L. C. Stijnman, verga derde gisterenavond de Coöperatieve Boe renleenbank ten huize van den heer van Gijlswyk. De voorzitter verwelkomde de honderd aanwezigen en deelt mede, dat het aantal leden met 5 verminderd is. Het aantal spaarders is met 24 toegenomen. De winst over het afgeloopen jaar bedroeg ƒ2124.31. Tot secretaris wordt benoemd de heer J. F. Fleuren. Tot leden van de stem- bureaux de heeren S. Onderwater, G. Olst- hoorn en C. Waayer, voorts G. v. d. Haar, W. Hoogeveen en J. H. L. v. d. Meer. In de vacture H. Smits in de financieele com missie wordt benoemd G. v. d. Haar, zoo dat deze bestaat uit de heeren W. Hooge veen ,J. H. L. v. d. Meer en G. v. d. Haar. Hierna volgt rekening en balans over 1934. De kassier deelt mede, dat in de re kening en balans eenige fouten zijn, al thans in het gedrukte verslag, dat de le den ontvangen hebben. De schuld hier van berust bij den drukker; ook is een post vergeten. Het aantal leden bedroeg 31 Dec. 1934 144. In omloop waren 31 Dec. 537 spaarboekjes met een totaal aan spaar gelden 278.076.08. Aan rente was te beta len 8.088.23. Loopende voorschotten op 31 Dec.: Ill met een bedrag f 220.50847. Aan nieuwe voorschotten was in 1934 uit gegeven 7.250. Agelost in 1934 9.141.94. Het aantal rekening-couranthouders was op 31 Dec. 26. Het uittreksel geeft aan te goed van mededeleden 30.258.82. Schuld aan -medeleden f 12.785.05. Saldo tegoed 17.473.87. Deposito bij de Centrale Bank op 31 Dec. ƒ55.335.52. Omzet: ontvangsten 617.783.48, uitgaven 614.495,85. Totaal 1232.279.34. Het reservefonds bedraagt 38557.87. De totalen der rekening is 293.937.44. De totalen der balans ƒ329.747.14. De winst over 1934 wordt door besluit van de vergadering afschreven op gebou wen, zoodat deze post thans op de balans vorkomt met een bedrag van 15.000. Bij monde van den heer H. Smits brengt de financieele commissie verslag uit en ver klaart de bescheiden van den kassier in orde bevonden te hebben. Bij het verslag van de gehouden inspecties verzoekt de kassier dringend de nog onder zyn berus ting zijnde boekjes van spaarder en voor schothouders, zoo spoedig mogelijk terug te halen. Tot lid van den Raad van Toe zicht werd de aftredende, de heer G. On derwater, met bijna algemeene stemmen herkozen, evenals de heer Jac. Mei als lid van het bestuur. Bij de rondvraag bepleit de hoer J. C. v. d. Bosch een gift te doen schenken aan de T.B.C.-commissie.eveneens een bedrag ter beschikking te willen stellen voor het plaatselijk crisis-comité. De voorzitter be looft de zaak in het bestuur te bespreken. De heer v. d. Bosch dankt voor deze toe zegging. Alvorens tot de verloting over te gaan, dankt de voorzitter, de vergadering voor medewerking voor het prettig ver loop en sluit de vergadering. Een doch tertje van den zaalhouder wordt naar de bestuurstafel geroepen om op te treden als fortunna. Door haar gelukkige greep in de trommel gaan vele leden met fraaie prij zen huiswaarts. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Dieren-mishandeling. Een vracht auto, beladen met vee, die hier gisteren passeerde, bleek dermate overladen, dat verschillende dieren waren verwond. De politie alhier stelde telefonisch de Leid-* sche politie van dit ergerlijke feit in ken nis. Vermist. Sinds Donderdagmorgen word alhier de 24-jarige v. G. vermist, v. G. was per rijwiel naar zijn werk gegaan en is tot heden niet teruggekeerd. Het signalement van den vermiste luidt: leng te 1.65 M., tenger postuur, bleek gelaat, donker blond haar. Hij draagt lichte sok ken en overhemd en maakt een eenigs- zins nerveuzen indruk. Het was een Jannetje! Nog wordt ons omtrent de te Alphen a. d. Rijn ten bate van het plaatselijk crisis-comité ge houden huisvlijttentoonstelling gemeld dat daarbij als bijzondere attractie o.a. ook de naam van een pop te raden werd gegeven tegen betaling van een gering bedrag. De gelukkige winnaar zou als prijs de pop krijgen. Bij de honderden namen die binnen kwamen bleek echter de juiste naam „Jan netje" niet te zijn. Niemand die aan zoo'n eenvoudige naam had" gedacht. Nadat de pop, die welwillend beschik baar was gesteld door het commissielid Mevr. van der Lee, daarop op z.g. Ameri- kaansche wijze was verkocht bleek de to taal-opbrengst te zijn 35.Inderdaad een schitterend resultaat. AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagavond hield de Volksbond alhier haar laatste maandver gadering van dit seizoen in de zaal van den heer W. v. d. Berg onder presidium van den heer M. Heiman. Bekend werd gemaakt de agenda van de Centrale Raads vergadering welke 6 Mei as. te Amster dam gehouden wordt. De afgevaardigde zal door het bestuur worden benoemd. De plannen om aan den oud-geestelijk advi seur een bezoek te brengen, nemen vaster vormen aan. BODEGRAVEN „Dr. Schaepman". In de groote zaal van het Parochiehuis waren velen opge komen om onder leiding van de Propa- dandaclub „Dr. Schaepman" nog een laatst opwekkend woord te hooren vóór de a.s. stemming op Woensdag 17 April. Nadat de voorz., de heer Joh. Vernooy, een welkomstwoord had gesproken, ving de heer v. Brule zijn rede aan, welke met groote aandacht, vaak onderbroken door hartelijk applaus, door het auditorium ge volgd werd. Spr. releveerde nog eens wat de R.K. Staatspartij in deze donkere tij den van jammer en ellende in ons vader land had tot stand gebracht, tot heil van ons volk. Daar tegenover stelde hij het gebral en geschetter van een N.S.B. Aan reclame en marktgeschreeuw ontbreekt het haar niet. Een lawine van papier zendt de Nationaal Socialistische Beweging over ons uit, doch nergens is te vinden hoe Mussert de wereldcrisis of de malaise in Nederland den kop in zal drukken. Bo vendien heeft Mussert pamfletten met een „spekje naar ieders bekje". Dat hangt er maar vanaf, of het drukwerk bij een R.K. of A.R. of C.H. kiezer in de bus wordt gedeponeerd. Spr. dringt vooral nog eens aan op de lezing en bestudeering van de brochure: „Ismaël trekt op". Een hartelijk applaus viel spr. ten deel, waarna de voorz. der kiesver. nog eenige opuwekken- de woorden tot de vergadering richtte en de heer Vernooy de vergadering sloot. Personalia. Ds. P. A A. Klüsener te Vinkeveen heeft het beroep van de Ned. Herv. Kerk alhier aanvaard. Onze plaatsgenoot, de heer Th. C. v. Veldhuizen ontving het diploma Lagere Landbouwschool van de A.B.T.B. te Mont- foort. Dr. L. Maaskant alhier, ontving een benoeming als chemicus aan het laborato rium van dr. Gorter, kinderarts te Leiden. Wijkverpleging. „Wanneer het bij den één regent, druppelt het bij een ander", zegt een oud spreekwoord, hetgeen wel tot uiting komt in de financieele nooden der plaatselijke wijkverplegingen. Had het Wit-Gele Kruis harde daden te doen, ook de Chr. Wijk- en Ziekenverpleging kon digde in haar jaarvergadering een tekort aan van 178. In de vacatures Thijssen en Kooy werden gekozen de heeren Heer mans en Hoornstra. Emmablocm-collecte. Dinsdag a.s. zal de jaarlijksche Emmabloem-collecte ge houden worden, waarvan de opbrengst, zooals bekend, ten goede komt aan de tb. c.-patiënten van alle gezindten. Wij beve len deze collecte hartelijk aan! Do Boroftsche zender. De radio-cen trale hier ter plaatse is er toe overgegaan om zelf uit te zenden. Ongeveer 5 uren per week worden voor dit doel gereserveerd, en wel 's avonds van 78 uur. De centra le-houder zal omroepen, welke gramofoon- platen ten gehoore zullen worden ge bracht. Het zal de vraag zijn, of de groote zen ders hierdoor geen storingen zullen onder vinden. Verkooping. Ten overstaan van nota ris Krüsemann werd in hotel van Haaf- ten geveild: 1. het woonhuis, werkplaats en erf van den heer S. Mulder, wonende in de Meije, toegewezen aan de Coop. Boerenleenbank Meije-Zegveld voor f 2500. 2. Woonhuis, pakhuis en erf aan de Noordstraat; toege wezen aan H. Amersfoort Jr. te Bodegra ven voor 3655. 3. Woonhuis met erf aan de Rijnkade, verhuurd aan T. de Jong voor 1250, toegewezen aan A. v. d Zaal alhier; 4 Woonhuis met erf aan de Rijn kade, verhuurd aan J. Beers voor f 1135, toegewezen aan A v d. Zaal alhier. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling al hier staan als werkzoekend ingeschreven: 3 machine-bankwerkers, 15 landarbeiders, 2 schilders, 20 losse werklieden, 5 opper lieden, 2 heiers, 1 wagenmaker, 5 schip pers, 10 fabrieksarbeiders, 1 winkelbe diende, 4 chauffeurs, 1 electricien, 4 met selaars, 6 timmerlieden, 9 pakhuisknechts, 1 kantoorbediende, 1 bottelaarsknecht, 6 tuinders, 4 grondwerkers, 1 smid en 2 stratenmakers. Inlichtingen aan heeren werkgevers worden gaarne verstrekt. Geboren: Apolonia d. van L. van Egmond en A. J. Walraven Levenloos kind van D. van Donk en N. Baelde.- Ondertrouwd: G. Terpstra 24 j. en C. Koning 25 j. J. A. Slager 26 j. en M. van Ingen 30 j. K. Punselie 31 j. en M. C. van Ingen 29 j. F. Y. Rademaker 26 j. en F. M. Broere 22 j. Getrouwd: C. Eterman 31 j. en M. J. Reneman 27 j. Gevestigd: C. Jansen van Voorburg D. Verboom en echtg. van Woubrugge A. M. de Koning van Rosmalen. Vertrokken: J. M. A. van Veldhui zen naar Ouder-Amstel E. Huisman naar Voorschoten A. F. Stouthart naar Reeuwyk W. G. Sheret naar Amster dam. HAZERSWOUDE—GROENENDIJK. Een Kermis-Matinee ten bate van het Parochiehuis. Op Maandag 22 April (2den Paaschdag) zal in de R. K. School een groote Kermis worden gehouden ten bate van het te bouwen parochiehuis. Er zal voor elk wat wils zijn, o.a. Hoofd van Jut; Poffertjeskraam, rad van avontuur, enz. enz. De opening der zaal heeft plaats des morgens te 9 uur. Des avonds zal een groote zang- en muziekuitvoering worden gegeven, waaraan circa zestig personen zullen deelnemen, en ook zal dan de zoo lang begeerde verloting plaats hebben. Een bezoek zal zeker de moeite waard zijn. Het belooft een reuze gezellige dag te worden. Dus alle parochianen gaan met Paschen eens een kijkje nemen, engenieten van de verschillende vermakelijkheden en de welbekende strijkmuziek. WOERDEN. HEVIGE BRAND IN EEN WOONHUIS. Drie kinderen met moeite gered. Gisteravond half 12 brak een hevige brand uit in het perceel op den hoek van de Kazernestraat. In de benedenverdie ping is een pakhuis van zakken, terwijl bo ven het gezin Deksel is gehuisvest. De meeste bewoners der buurt waren reeds in diepe rust. Een buurtbewoner, die juist naar bed wilde gaan, ontdekte het eerst de brand. Politie en brandweer werden gewaarschuwd. In het brandende huis bleken 3 kinderen te slapen, terwijl de ouders niet thuis wa ren. Een agent en een burger drongen bin nen door een verstikkende rook. In een der bovenkamertjes vonden zij twee kinderen van 8 en 6 jaar; het ledikant waarin zij sliepen had reeds vlam gevat. Met de meeste spoed brachten zü hen buiten. Om het derde kind te zoeken kon men beneden het huis niet meer betreden. Met behulp van een ladder en door een bovenraam in té slaan, drongen de twee redders nog eenmaal binnen en konden ook dit kind voor een zekeren verbran- dingsdood bewaren. Spoedig was het heele pand een vuur zee. De belendende perceelen werden in allerijl ontruimd. Een half uur nadat de brand ontdekt was, kwam de motorspuit ter plaatse. Onder leiding van opperbrand- meester Slager tastte men het vuur aan met twee stralen; het vuur verminderde gelei delijk. Een talrijke menigte sloeg het blus- schingswerk gade, dat tot laat in den nacht werd voortgezet. De geheele inboedel, waarvan niets ver zekerd was, verbrandde. Op het terrein van de brand waren aan wezig de burgemeester en eenige Raads leden. De kapitein van het Centraal Maga zijn was gewaarschuwd in verband met het gevaar, dat er bestond voor de aan de overzijde van de straat liggende kazerne. Had de stormwind van Donderdag ge- heerscht, dan was de ramp niet te over zien geweest. Staatspartij. Onder enonme belang stelling had gisteravond de aangekondigde propagandavergadering plaats in verband met de a.s. Statenverkiezingen. Het be stuur der R. K. Kiesvereeniging had voor twee bekende sprekers gezorgd n.l. de heeren v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer en Bekker, wethouder van Uttreeht. Na opening door den voorzitter, den heer v. Breukelen, verwalxomde deze alle aan wezigen, in het bijzonder de beide sprekers. In eenige opmerkingen vroeg spr. ook met aandrang om hulp ter versterking van de Propagandaclub. De heer v. d. Weijden sprak hierna als volgt. Spr. bepaalde zich tot enkele korte gre pen uit het werk van de Partijleden. Het meest kenmerkende van dezen tijd is de antipathie tegen het parlementaire stelsel en de politieke partijen. Wie de verantwoordelijkheid durft aan vaarden voor de waarschijnlijkheid van een dictatuur, aldus spr., hij zij dan conse quent. De Kath. Staatspartij moet een vaste koers houden en spr. wees erop, hoe wij bij de as. Statenverkiezingen onze partij zullen moeten steunen Deze verkiezingen zijn nu van zoo groot belang, niet alleen omdat de bestuursfuncties der Staten zoo groote invloed hebben, maar ook omdat nu een wapenschouw zal worden gehouden, vooral in verhand met het meedoen der N.S.B. Nederland geniet, aldus spr., het voor recht, een democratische regeeringsvorm te hebben en wij katholieken kunnen nog blij zijn geregeerd te worden zonder terrorisme. Een der hoogste geestelijke goederen van ons volk is de vrijheid van critiek, die ech ter gericht moet zijn op verbetering, op ophouw. Spr. wees hierbij op de zoo noodige eenheid der katholieken. Uitvoerig beschouwt spr. de Katholieke Staatspartij en het werk van haar afge vaardigden in de Tweede Kamer. Door een hechte aaneensluiting van alle katholieken, aldus spr., is het noodig onze positie in het vaderland te behouden. Duidelijk doet spr. ook uitkomen waar om of een stemmen op de N.S.B. voor ka tholieken onmogelijk is en dientengevolge door hen niet te verdedigen. Van ons wordt verwacht, dat we op poli tiek terrein een katholieke daad zullen stellen. Met een vurige peroratie eindigt spr. dan zijn met applaus beloonde rede. In de pauze deelde de voorzitter mede dat het reglement Zondag as. in de R. K. Jongensschool ter inzage ligt. Na de pauze sprak wethouder Bekker, die wees op de katholieke beginselen, die we hebben uit te dragen. In het teeken van deze beginselen zullen we den a.s. strijd bij de verkiezingen moe ten voeren. Wij zeggen: eerst Christen, en dan Staatsburger. Uit het verleden is reeds onomstootelijk gebleken dat bij eeh ver breken der eenheid van katholieken deze hun ondergang tegemoet gaan en zeer dui delijk onderstreept spr. dit door aanhaling van het beginselprogram in 1896 van de op richting der Statspartij. Ontevredenheid, aldus spr. kan er bestaan, maar deze is geen reden zich buiten de partij te bege ven. Aan een bijzondere beschouwing onder werpt spr. de N.S.B., waarbij hij het pro gram van deze beweging onder de loupe neemt. Speciaal wijst hij erop, hoe de Christe lijke godsdienst, eveneens aan de hand van het program der N.S.B., onmogelijk in die handen veilig kan zijn. Meerdere malen door applaus onderbroken, bewijst spr. dit klaar en duidelijk. Nooit te aanvaarden, aldus spr„ is het dat de godsdienst ondergeschikt zal zijn aan de totaalstaat. Tenslotte eindigt spr. zijn vurige rede mert de opwekking aan alle katholieken hun stem te geven aan de Katholieke Staats partij. Deze vurige rede werd gevolgd door lang durig applaus, door den voorzitter onder streept. Hierna volgde sluiting van deze succesvolle propaganda-vergadering. ZOETERWOUDE (H.-R.). Propaganda. Eenige weken geleden is ook hier opgericht een afdeeling propa ganda voor de R.-K. Staatspartij. Er is door den actieve groep reeds veel werk verzet. De laatste dagen zullen worden be steed aan huisbezoek, waarbij de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt, op dat elke Katholiek Woensdag zoo mogelijk in den voormiddag bijn stemplicht zal ver vullen en goed zal weten hoe er gestemd moet worden: Bolsius, No. 1 van lijst 7. ZOETERWOUDE. Burgerwacht. Woensdagavond werd de jaarvergadering van de Zoeterwoudsche Burgerwacht gehouden. De heer G. P. v. Leeuwen memoreerde in zijn openingswoord het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en van onzen wet houder Jac. v. Leeuwen. De notulen werden door den voorzitter J. v. d. Ruit gelezen waarna ook het jaar verslag werd uitgebracht. Het verslag opende met een beschouwing over godsdienst, gezag en gezin, de steun pilaren van onze maatschappij waarvoor de Burgerwacht pal zal staan. Het verslag maakt dankbaar gewag van de medewerking die ondervonden is van de autoriteiten. De Gemeentelijke subsidie is over 1934 weder ontvangen en bij een zeer zuinig beheer werden deze gelden ge heel besteed aan het doel. Het secretaris-penningmeesterschap bwam dit jaar in handen van den heer J. v. d. Ruist. Aan den H Rijndijk werd de heer J. de Graaf Jz. als bestuurslid toegevoegd. Ook werd aan den H. Rijndijk een goede schietgelegenheid gemaakt. Aan het einde van 1934 werd een kader cursus begonnen, waar mannen opgeleid worden om goed het commando te kunnen dragen. Het zeer enthousiast jaarverslag eindigt met de opwekking: ons Vaderland getrouw te blijven tot den dood. Aan de rekening en verantwoording ont- leenen wij: Ontvangsten: saldo vorig jaar 39.58, gemeente-subsidie 400.Rijkssubsidie 97.60, donaties 142.65, totaal 679.83. De uitgaven waren totaal 675.88. Batig saldo 3.95. Na het onderzoek van de rekening werd deze vastgesteld, waarna ook de Begroo ting voor i935 werd behandeld en gebracht aan inkomsten en uitgaven op f 623.95. Bij de bestuursverkiezing waren aftre dend de heeren C. P. J. Paardekooper, W. Wessel en Th. Berg. De heer C. P. J. Paar dekooper trok zijn candidatuur in. Gekozen werden de aftredende heeren Wessel en Berg en nieuw gekozen werd H. Vark- meijer. Bij de rondvraag werd een zeer langdu rige discussie gehouden, waaraan ook de vaandrig 2n de commandant deelnamen, over de gehouden schietwedstrijden. Hier- by was er weer eenige animositeit tusschen Dorp en Rijndyk te constateeren. Van alle kanten werd echter voorgehou den, dat de Burgerwacht vooral één moet zyn en na veel overleg werden de partyen toch tevreden gesteld. ZWAMMERDAM. Geboren: Meta d. van W. Niesing en C. Schouten. Ondertrouwd: Hendrik Vogelaar jm. 25 j., te Dordrecht, en Lambertje Oos- terom jd. 20 j.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7