LEIDEN. Mgr. Dr. G. C. v. Noort over de N.S.B. Prof. Mr.C.P.M.Romme ZATERDAG 13 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT iERSTEBLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 13 April 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt, Hoogste barometerst.: 767.1 te Biarritz. Laagste barometerst.: 744.te Stockholm Verwachting tot den avond van 14 April: Zwakke tot matige Noordelijke tot Wes telijke wind, meest half bewolkt. Moge lijk lichte hagel- of regenbuitjes, kans op nachtvorst. Weinig verandering van temperatuur over dag. De minima van den luchtdruk, die gis termorgen in West-Frankrijk lagen, trok ken in den nacht naar het Oosten weg, ge volgd door sterke stijgingen van de baro meter. Er vormde zich een lang gerekte Noord-Zuid verloopende rug van hoogen luchtdruk, achter de stationaire depressie over Scandinavië en de Baltische Staten, waardoor de polaire strooming, die giste ren over geheel West-Europa tot stand kwam, aanhoudt. Ver in het Westen ligt op den Oceaan een stationaire depressie met minima Oost en West van de Azoren. De koude hooge druk boven Groenland blijft onveranderd. Op IJsland en evenzoo in de Schotsche Hooglanden komt nog ma tige vorst voor. In geheel Europa is de temoeratuur gedaald, het mees, in Oost en Zuid-Frankrijk. Langs de baan van het minimum viel veel regen, waarvan een deel in Limburg viel. Het is te voorzien, dat de polaire koude met helder weer en kans op kleine hagelbuitjes zal aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 8.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Zaterdagnamiddag 7.23 uur tot Zondagmorgen 4.38 uur en van Zondagna middag 7.25 uur tot Maandagmorgen 4.36 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 14 April nam. 12.18 uur; op Maandag 15 April voorna. 0.52 en nam. 1.12 uur. Hoe. ée N.S.B. de andere partijen bestrijdt. Het nationaal-socialisme spreekt zijn af keuring en zijn veroordeeling uit over de partij en-verdeeldheid onder het volk, waar bij de ééne partij in zichzelf alles goed en in de andere alles slecht ziet. Nu dat is ook verkeerd! Het bestaan van partijen tengevolge van werkelijk verschil in levensbeginsel, van werkelijk verschil in de groote, de funda- menteele vraagstukken in de politiek, is iets natuurlijks, vanzelfsprekends. Een algeheele „gelijkschakeling" is daar entegen iets kunstmatigs, geforceerds en gedwongens. Maar is 't een exces, een onredelijke bui tensporigheid, zéér ongewenscht en zéér verkeerd, wanneer de partijen steeds tegen over elkaar staan als vuur en water, zich zelf als aanbiddend en anderen totaal ver achtend. Wij keuren dat evenzeer af; wij veroor- deelen dat even sterk. En het hie- bedoelde exces in de partijen- verhouding wordt ten slotte door alle wei denkenden afgekeurd en veroordeeld door alle verstandige menschen in alle par tijen. In alle partijen behalve klaarblij kelijk in die partijen welke de dictatuur nastreven! Er is geen partij, die zóó fel allen, die 't niet met haar eens zijn, als geestelijk en mo reel minderwaardigen voorstel, als de par tij die zich „beweging" noemt de N.S3. Wij hebben hier voor ons een geïllu streerd verkiezings-blad van de N.S3. Daarin wordt o.m. beweerd, dat het natio naal-socialisme is: „werk voor allen", „wel varende boerenenstand", „krachtige mid denstand". In suggestieve pakkende photo's (de N.S.B. verstaat de kunst, om reclame te maken!) wordt deze bewering geïllu streerd. Een insinuatie trouwens, de N.SJ3. heeft volstrekt niet geschroomd, om 't her haaldelijk vierkant te verklaren dat de werkloosheid, de slechte oeconomische toe standen moeten worden geweten aan het huidige beleid, aan de politiek van de p a r t ij e n, die niet het standpunt staan van de N.S.B.!..., Het is volksbedrog zonneklaar! „Als de N.S.B. aan de macht komt, is het gedaan met de vrijheid van het openbaar katholiek leven en werken". Op een vergadering der R. K. Staatspar tij te Amsterdam werd het slotwoord ge sproken door den hoogeerw. heer mgr. dr. G. C. van Noort, Dexen van Amsterdam. Ik hoop, aldus mgr van Noort, dat de katholieken van Amsterdam de volgende week hun kiesplicht zullen vervullen als trouwe, doelbewuste katholieken. De Kerk heeft geen zeggenschap over zuiver poli tieke dingen. De Kerkelijke Overheid laat alle politieke werkzaamheid, zooals de op stelling van een programma en de organi satie der partij, over, aan de Katholieke staatsburgers en hun vertrouwensmannen. De Kerkelijke Overheid in Nederland vraagt slechts, dat de Katholieken ook in politiek opzicht één zullen zijn en blijven. Zij vraagt dit in naam van de groote gees telijke belangen die daarbij op 't spel staan, omdat alleen het bewaren van deze een heid op den duur onze heilige rechten en onze vrijheid zal kunnen waarborgen. Men fluistert hier en daar, dat de Deken van Amsterdam de N.S.B. zeer genegen is, maar dat hij het niet mag en niet durft zeggen. Het is thans een goede gelegenheid, te zeggen, dat dit niet waar is. Ten opzichte van de N5B. zijn de Bis schoppen zeer voorzichtig geweest, omdat uit de vage formuleering van de program ma's van deze en andere fascistische groe- peerirvgen niet blijkt, of en in hoeverre zij het verderfelijke principe van de staatsal- macht huldigen. Maar de Bisschoppen heb ben toch gewezen op verschillende groote gevaren, die van deze fascistische partijen te duchten zijn. Daarom vermanen de Bisschoppen de Katholieken can ook. hun eenheid te be waren en zich verre te houden j-uist van deze partijen Zijn die gevaren dan zoo reëel? De oedoelingen van Mussert en an deren laat ik daar. Daar wil ik niet over oordeelen. Maar de gevaren schuilen in het systeem dier fascistische bewegingen zelf en vloeien daaruit gezien de omstandig heden zooals zij in Nederland zijn nood zakelijkerwijze voort. Als heel een volk denzelfden godsdienst belijdt, kan de dic tatuur tot op zekere hoogte doorgevoerd worden, zonder dat daardoor de godsdienst vrijheid in het gedrang komt. Dit wil niet zeggen, dat in dat geval de dictatuur ook goed en gewenseht is. maar indien een volk in godsdienstig opzicht verdeeld is en de levensbeschouwingen van de leden van dat volk zeer ver uiteenloopen, dan kan men die verschillende bevolkingsgroepen niet gelijkschakelen, zonder dat alle groe pen, behalve die van den leider zelf, een aanmerkelijk deel van haar vrijheid in- boeten. Practisch valt er niet aan te twijfelen, of de katholieken van Nederland zullen daar dus het strekst hun vrijheid beperkt zien. Want de NBB. richt reeds thans scherpe kanten tegen het bolwerk der Nederland- sche katholieken: de Katholieke Staatspar tij. De teekenen van wat ons onder het régime der N.S.B. wacht, vertoonen zich reeds. Graaf d'Ansembourg heeft verleden jaar gezegd, dat als de N.S.B. aan het be wind is, sportvereenigingen in katholiek verband zullen moeten verdwijnen. Maar daarbij zal het niet blijven. De consequen tie vraagt, dat ook heel de katholieke jeugd- vorming en het katholieke vereenigings- leven worden lam gelegd. In de kerk zal men den priester nog wel zijn vrijheid laten, als hij tenminste zoet is, maar daarbuiten zal hij worden uitge schakeld. Volgens den N.S.B.-er Geelker ken zal de godsdienst de eenheid van ons volk niet langer meer mogen ondermijnen. Men herkent in die woorden het oude li berale lied van de splijtzwam, thans aan gevuld door het lied van den doofpot. Wij katholieken zullen ons stempel niet meer mogen drukken op 't apenbare leven, want dat zal ondermijning van de volks eenheid genoemd worden. Is het niet diep treurig, dat er nog katho lieken gevonden worden, die zulke toestan den mee helpen voorbereiden? Natuurlijk, zij zien het gevaar van hun handelingen niet in, evenmin als de Duitsche katholie ken dit hebben ingezien. Te laat hebben deze ondervonden waar zij aan toe zijn. Maar zij mogen nog slechts zwijgen, indien ze niet naar een concentratiekamp verban nen willen worden. Men bedenke wel, dat men het niet met de N.S.B. maar eens probeeren kan, omdat als dit niet baat, het ook niet schaden zaL Schaden zal het zeker, vreeselijk schaden zal het zeifs. Als de N.SJ3. aan de macht komt is 't ge daan met de vrijheid van het openbare katholieke leven en werken. Dan zullen onze groote geestelijke belan gen enorme schade lijden, God weet voor hoe lang. En als er nu toch nog menschen zijn, die vertrouwen meenen te moeten stellen in de beloften van de N.S.B. <fkn mogen zy indachtig zijn net woord van Christus: Wat baat het den mensch, als hij geheel de wereld wint en schade lijdt aan zijn onsterfelijke ziel? De wachtei, aldus mgr. dr. van Noort, mag niet zwijgen, als het gevaar dreigt. Wie ondanks het waarschuwend woord der Ne derlandse he Bisschoppen hun eigen inzich ten meenen te moeten doordrijven, laden een zware verantwoordelijkheid op zich en zullen tegenover God on hun geweten hun roekeloosheid hebben te verantwoorden. Mogen de Amsterdamsche katholieken toonen, dat zy doelbewuste katholieken zijn en mogen zij hun Katholieke overtuiging laten spreken bij den komenden stembus strijd. maar 't wordt toch maar beweerd en velen zullen 't.gelooven. Zoo ook Ie bewering, dat de malaise in de scheepvaart bet gevolg is van de democratie! „Demoratie is volksarmoede". 't Staat er werkelijk! Zoo staat er ook werkelijk: dat nationaal- socialisme is: gewetensvrijheid, bescher- van den godsdienst!Als onze geloofs- genooten in Duitschland hierover 'ns kon- I e n spreken, ons 'ns konden waarschu wen! In hetzelfde geïllustreerd verkiezings blad wordt afgedrukt een rekening van een ciner, dat gec-ruikt is door bonzen (van het spoor- en tramwegpersoneel) op een dienst reis. Wij kunnen niet beoordeelen, of hier al dan niet misleiding in 't spel isMaar, in ieder geval, wij kunnen hier nog, bui tensporigheden, begaan door vertrouwens lieden, ontdekken, publiceeren en critisee- ren. Onder het nationaal-socialisme is zulks onmogelijk of verboden, zoolang al thans de betrokken personen trouw zijn aan de politiek der leiders! V Nog een illustratie In het laatste nummer van „Volk en Va derland" wordt op ergerlijke wijze geillu- streerd, hoe droevig-waar is, wat wij in het vorig artikeltje constateeren, n.L dat geen partij zóó fel allen, die 't niet met haar eens zijn, als geestelijk en moreel min derwaardigen voorstelt, als de partij, die N. S. B. heet. Wy lezen daar over „de farizëëers van de R.-K. Staatspartij", wier „Judas-opzet ih gelukt"! Schandelijke beschuldiging! En waarom: omdat zij waarschuwen voor de gevaren, waaraan de Katholieke Kerk bloot staat, als het Nationaal-Socialisme aan de macht komt. Omdat zij dus hetzelfde doen, als.... de Bisschoppen. Hetzelfde doen, als een man, wiens we tenschappelijkheid een wereld-reputatie heeft, dr. v. Noort, de deken van Am sterdam dien wij hieronder willen ci te eren. DE VRIJHEID DER KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND. Pastoor, als zielzorger geconsulteerd door studenten, krijgt lyz jaar gevangenisstraf. Het Duitsch Nieuwsbureau meldt uit Ros tock: Het buitengewone gerechtshof te Ros tock heeft Vrijdagavond tegen 9 uur na een behandeling van vier dagen den pastoor van de Katholieke Kerk te Rostick, pre laat Leffers, wegens overtreding van par. 1 van de wet betreffende de „bescherming tegen geniepige aanvallen op den staat en de partij en ter bescherming van de partij- uniform", overeenkomstig den eiseh van den General-Staatsanwalt, tot 1 y. jaar ge vangenisstraf veroordeeld en tot betaling van de kosten van het proces. Prelaat Leffers had tegenover 3 studen ten, die hem kwamen opzoeken en hem in een onderhoud over Rosenberg's boek: „Der Mythos des 20sten Jahrhunderts" gewikkeld hadden in de ovèrtuiging, dat hij hun als zielzorger raad moest verschaffen uitla tingen gebruikt, die onder de genoemde wet vallen. De Lenteprijsvraag. Honderden oplosingen zijn er binnenge komen op onze Lenteprijsvraag,, waarbij men uit de verkeerd geplaatste letters in de advertenties van ons Lentenummer een slagzin moest samenstellen. Door verschillende omstandigheden zijn wij eerst heden in staat den uitslag te publiceeren. Het is intusschen toch nog steeds lente en ook nu nog zal deze lenteprijs vraag aan 36 prijswinnaars een aangename verrassing bezorgen. Wij zeggen onze trouwe lezers en raad seloplossers dames en heeren harte lijk dank voor hun medewerking, waarbij wij aan hen, die nu niets wonnen, een vol gende maal beter succes toewenschen. De oplossing van den prijsvraag was: „Adverteeren in de Leidsche Courant geeft tienvoudig pand". De pryswinaars en winnaressen zijn de volgende: 6 Heerenarmband-horloges. L. v. d. Meer, San Bataio ne Venko B. 177 A Woubrugge. J. v. d. Ploeg, Kooistraat 5, Leiden. H. v. d. Does, Delftsche Kade 29, Leid- schendam. H. Zandbergen, dc Genestetstraat 82, Leiden. Th. C. Rodewijk, Hooigracht 95, Leiden. A. v. Diemen, Leidsche Vaart 16, Noord- wykerhout. 6 Damesarmband-horloges. H. J. Remmerswaal, Kerkstraat 1, Noordwijk. C. v. Heuzen, Heeren weg 80. Leimuiden. J. Waasdorp, Atjehstraat 21, Leiden. Mej. G. C. M. Valentijn, Scheepswerf „Ger. Maj.", Langeraar, Ter Aai. Mej. Vreeburg, Sieboldstraat 38, Leiden. B. G. v. Stijn, Dorpstraat 93 B, War mond. 6 Klokjes. E. Klein, B 122, Roelof arendsveen. Mej. M. v. Velzen, le Binnenvestgracht 5, Leiden. Jan Walter, Wald. Pymontstraat 21, Lei den. J. de Keuning, Tiboel Siegenbeeckstraat 29, Leiden H. G. v. d. Willigen, Warmimdastraat C. 29, Warmond. D. Bouwmeester, Nieuwe Wetering C 61, gem. Alkemade. 6 Vulpenhouders. H. Naber, da Costastraat 40, -Leiden. P. J. van Ryn, A 161, timmerman, Lan geraar. N. v. Diemen, Weipoort B. 95, Zo eter- woude. Corn. v. d. Berg, Pickéstraat 25, Noord- wijk. Mej. R. v. d. Rijden, Jan Vossensteeg 29, Leiden. N. v. d. Meel, Lange Mare 47, Leiden. 12 Vulpootlooden. Henk Zwetsloot, Haarl.weg 4, Leiden. W. Th. Hoogkamer, Wald. Pyrmontstraat 62 A, Leiden. Jo Castelein, Oude Rijn 30, Leiden. J. Berendsen, Rijndijkstraat 80, Leiden. Mej. Jo de Jong, 's-Gravensandeplein 8II Amsterdam (Oost). Mej. A. Rietveld, Noorden. J. Ouwerkerk, Pieter de la Courtstraat 52, Leiden. Mien Raaphorst, Oude Rijn 50, Leiden. Mej. Streefland, de Genestetstraat 49, Leiden. Jan Zoet, Prinseweg 14, Voorhout. C. Schrama. Nazorg San. Berg en Bosch, Bilthoven. J. Raaphorst, v. d. Werffstraat 25d, Lei den. De prijzen zullen aan de gelukkige win naressen en winnaars worden toegezonden. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Onderzoek naar de be- teekenis van eenige abnormale vormen van het Vibrio Cholerae, het Bacterium Typhi en het Bacterium Tuberculosis, door mid del van eencelculturen", de heer K. J. Pronk, geb. te Zwartsluis; Geslaagd: candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren D. P. Zwart Voorspuy, Groot-Am- mers, L. D. G. Krol, Leiden, E. J. M. de Kat, Rotterdam, N. A. Th. G. Arriëns, Den Haag; candidaatsexamen Geschiedenis mej. J. M. van Tilburg, Den Haag; candidaatsexamen Klassieke Letteren mej. S. B. Dronkers, Den Haag en mej. I. C. A. Klink, Den Haag; doctoraal examen Nederlandsche Lette ren de heer C. H. A. Kruijskamp, Rotter dam; doctoraal examen Indisch Recht de hee ren W. A. Hovenkamp, Den Haag en Soe- diono, Den Haag; candidaatsexamen Indisch Recht de heer G. R. Zeijdel, Den Haag. Geslaagd voor het examen van apothe- kers-adsistent te Leiden mej. E. C. van Bentveld, Rotterdam; practisch examen van apotheker 1ste gedeelte de dames J. Doedens, M. J. T. E. van Dordt, A. J. Dit- marsch en J. J. de Lange en de heeren O. P. van Leuven, H. van der Kolk en M. Kraal. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. STEMMING. KERKNIEUWS PATER-PROVINCIAAL A. BROCKEN. De toestand van der. Hoogeerw. Pater A. Broeken, Provinciaal der Missionarissen van het H. Hart, die vorige week een zware maag-operatie heeft ondergaan, is de laat ste dagen zorgwekkender geworden;. Don derdag werden den zieke uit voorzorg de laatste Heilige Sacramenten toegediend. STADSNIEUWS GEMEENTERAADSVERKIEZING. De advies-commissie, ingesteld door de af<L Leiden der R. K. Staatspartij, heeft het volgende advies gegeven voor de eer ste 8 plaatsen op de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing: 1. Wil- mer, 2. mr. Tepe, 3. Bergers, 4. Manders, 5. Lombert, 6. Coster, 7. v. Oyen, 8. Tobé. Zooals men weet, telt de gemeenteraad nu acht Katholieke leden. Onder de acht nu geadviseerde zijn zeven zittende leden (het zittende lid, de heer v. Tol, had zich niet meer beschikbaar gesteld) en de heer v. Oyen. De advies-commissie zal na de stemming over de eerste 8 plaatsen een advies ge ven voor de volgende 4 plaatsen. Wij vernemen nog, dat het bestuur als nog op de groslijst van candidaten voor de Gemeenteraadsverkiezing heeft geplaatst de heer A. v. Dijk, De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 17 April 1935, van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de STEM MING ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der kies wet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembu- bureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven .ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste één jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste DUIZEND GULDEN. Leiden, 13 April 1935. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 2014 •at* AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokto ren: v. Alphen, Blanksma, Bruins Slot, Nieuwzwaag en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp. tel. 1915. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 8 tot en met Zondag 14 April a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807 en E. B. de Metz, Ko- revaarstraat 51, tel. 3553. Dinsdagavond om 874 uur spreekt in „Z0MERLUST" De bijeenkomst is toegankelijk voor alle Katholieken. Katholieken, toont uw belangstelling! VAN ONZE ADVERTEERDERS. SIGARENMAGAZIJN C. v. d. HEUVEL. Hedenmiddag opent de heer C. v. d. Heuvel in perceel Lange Mare 66 het ge restaureerde en gemoderniseerde sigaren magazijn vJi. J. G. Wolff. De heer Wolff dreef deze zaak hier 27 jaar, na vroeger reeds op den Oude Singel een dergelijke zaak geëxploiteerd te hebben. De heer v. d. Heuvel, die gedurende 16 jaar chef was bij de fa. Gebrs. Brüning, heeft de zaak na overname laten moder- niseeren en vergrooten en tegelijk met deze uitbreiding ook de collectie rookarti kelen aanmerkelijk uitgebreid, zoodat er voor ieder te kust en te keur keus gedaan kan worden. Behalve bekende merken is er ook 'n nieuw sigarenmerk: van den Heuvel, Succes! Moge het inderdaad zoo zijn. INBREKERS, DIE PECH HADDEN. Gisteravond tegen twaalf uur werd de winkelier G. A. M., wonend Heerenstraat 32 gewekt doordat hij eenig lawaai hoorde. Hij stelde een onderzoek in en zag door den brandgang twee mannen wegvluchten. Het bleek, dat zij een luikje van het pak huis en een tuimelraam van de keuken geopend hadden. Inmiddels had een voorbijganger zijn geroep: „Houdt den dief' gehoord en deze deelde zulks mede aan een hoofdagent en een rechercheur, die per fiets op surveil lance waren. De voorbijganger had ook gezien, dat twee personen een café in de buurt binnengegaan waren. Daar werden inderdaad de inbrekers hijgend aange troffen. Het bleken te zijn de 31-jarige koopman J. S. en de 30-jarige suikerwer ker A. B. Toen zij het politiebureau bin nen kwamen, kwam er telefonisch aan gifte van de inbraak. R. K. SPORTCENTRALE. Op 30 April vindt de trekking plaats der loterij der R. K. Sportcentarle, Decze zal plaats vinden tijdens de pauze van een groote filmavond ten bate van de kas der Sportcentrale, welke zal worden gehouden in Zomerlust. Een uitgebreid programma (sprekende en musiceerende films) zal worden ver toond. Nadere berichten volgen spoedig. Houdt in ieder geval Dinsdag 30 April vrij!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2