WOENSDAG 10 APRIL 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND BELGIE. DE KWESTIE DER GOUDCLAUSULE. Tweeërlei regeling? Algemeen wordt te Brussel aangenomen, dat de Belgische regeering de kwestie der goudclausule als volgt zal regelen. In bin- nenlandsche huurovereenkomsten, lee- ningsoontracten of accoórden betreffende rente-uitkeering, zal de clausule vervallen worden verklaard. In handelstransacties zal zij echter worden gehandhaafd. De goudclausule zou ook van kracht blijven in leeningscontracten met het buitenland, die werden aangegaan door particulieren, maatschappijen, het rijk, de koloniën, de provincies of de gemeenten. Invasie van koopers. In talrijke zuidelijke grensgemeenten o.m. te Athus deden zich incidenten voor tengevolge van den toeloop van Luxem- burgsche en Fr arische kooplieden, die van de valuta gebruik maakten om inkoopen in België te doen. De klachten werden bij de rijkswacht ingediend. De gendarmes drij ven nu bij honderdtallen de Luxembur gers en Franschen terug, die geen Belgi sche identiteitskaart bezaten, uit vrees, dat deze overrompeling een stijging van de prijzen ten gevolge zou kunnen hebben. Anderzijds heeft ook de Luxemburgsche regeering maatregelen moeten treffen om een einde te maken aan de massa-aankoo- pen van de bevolking uit het Luxemburg sche grensgebied in de naast gelegen Bel gische steden, zooals Arlon en Bastogne. De wettelijke bepalingen van het zaken- cijfer zullen streng worden toegepast, ook wat de kleine aankoopen betreft. DUITSCHLAHD. ludendorff's verjaardag. Grootsche hulde in zijn woonplaats. Het aardige, met fraaie allees en tuinen gesierde plaatsje Tutzingen (aan het Starn- bergermeer in Beieren) waar generaal Lu- dendorff zijn ouden dag doorbrengt, trok gisteren groote belangstelling. Auto na auto reed hier binnen. Alle hui zen waren met vlaggen getooid. Twee extra-treinen brachten 1700 personen aan. Het huis van Ludendorff was reeds in den vroegen morgen door dichte men- schenmassa's omgeven. S. A. en gendarme rie handhaafden met moeite de orde. Om 8 uur 's morgens was de dubbelpost van het rijksleger voor het huis van den generaal opgemarcheerd. Dan volgde de eene deputatie na de andere. Alle werden ze door den generaal, die op dezen eere dag de groote generaals-uniform met alle ordeteekenën en onderscheidingen droeg, hartelijk ontvangen. Klokslag 11 uur reed de ryksweerminis- ter, generaal von Blomberg, met den chef der legerleiding, de generaal der artillerie, Freiherr von Fritsch, voor. De beide generaals begaven zich naar het huis van den feesteling, die hen aan den ingang opwachtte en zijn woning bin nenleidde. Daar bracht minister von Blomberg hem de gelukwenschen over van de Duitsche weermacht. Intusschen brachten twee lucht-eskaders van de rijksluchtmacht den feestvierenden generaal een hulde. Het laattse vliegtuig wierp een bouquet rozen met een adres van hulde naar beneden. Even na kwart over 11 verscheen de ju bilaris voor het publiek. Hij werd met donderende toejuichingen ontvangen. Generaal Ludendorff, die de generaalsuniform met het grootkruis van het ijzeren kruis droeg, begroette de saam- gestroomde menigte en Inspecteerde de eerecompagnie. Diep bewogen groette hij de vaandels van zijn oud-regiment Tot de soldaten richtte hij een krachtig: „Heil, kameraden!" Na langs het front geschreden te zijn, onderhield de generaal zich langen tijd met de leiders van het rijksleger en woonde met generaal von Blomberg naast zich het troe- pendefilé bij. De eere-compagnie keerde om 2 uur weer per extraijtrein naar Munchen terug. Opmerkelijk is dat onder de tallooze ge lukwenschen, welke den generaal in man den thuis bezorgd werden, die van den Führer zelf ontbrak. Als de geruchten juist zijn heeft alweer het „eigenaardige" karakter van den gene raal er schuld aan, dat zijn verjaardag on danks alle fanfares en ondanks het gewel dige militaire vertoon niet zonder wan klank is gebleven. Ludendorff. die zelfs den hem door den keizer aangeboden adellijken titel van de hand wees, zou ook thans weer met een trotsch gebaar geweigerd hebben een hem toegedachte onderscheiding aan te nemen. Zooals bekend, lag het in de bedoeling den ouden veldheer op zijn 70-sten verjaardag te benoemen tot generaal-veldmaarschalk. GOERING'S HUWELIJK. Een fonds voor huwelijkspremies. In verband met het vandaag plaats heb bende huwelijk van minister-president Goering heeft de, onder leiding van staatsraad Schwede staande bond van open bare levensverzekeringsmaatschappijen in Duitschland, namens de aangesloten pro vinciale en andere openbare levensverzeke ringsmaatschappijen, ter ondersteuning van de bevolkingspolitiek der regeering een fonds gevormd, waaruit de eerste 50 pas geboren dochters uit erfelijk gezonde en kinderrijke gezinnen, waarvan minister president Goering of zijn aanstaande vrouw resp. peter of meter zal worden, een be drag, van 500 R.M. zal worden gegaran deerd, als tegemoetkoming in de kosten van een huwelijksuitzet. In aansluiting hierop hebben de 18 aan gesloten maatschappijen tot de algemeene invoering van de bovenomschreven premie voor erfelijk gezonde Duitsche kinderen besloten. Deze invoering heeft ten doel de bevol kingspolitiek der rijksregeering te onder steunen en te bevorderen. De bond van levensverzekeringsmaat schappijen hoopt, dat vooral kinderen van armere volksgenooten van deze premie zul len kunnen profiteeren. Aan jongens zal het premiebedrag op meerderjarigen leeftijd of na het beëindi gen van den militairen dienstplicht, of wanneer ze een eigen gezin gaan stichten, worden uitbetaald. Meisjes zullen de premie bij gelegenheid van haar huwelijk, op zijn laatst op 25- jarigen leeftijd uitbetaald krijgen. ENGELAND. VERKLARINGEN VAN SIR JOHN SIMON. Aan den vooravond van Stresa. Het Lagerhuis toonde gisteren gespan nen aandacht voor de verklaring, die de minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, gisteravond aflegde op den vooravond van het vertrek der Engelsche delegatie naar Stresa. Onder deze omstandigheden kon Simon niet meer dan een samenvattende verkla ring afleggen met betrekking tot datgene, wat was vastgesteld inzake de opvattin gen van andere staten en was het niet mogelijk van de gelegenheid gebruik te maken voor het uiteenzetten van de poli tiek der Britsche regeering zelf. Wat het z.g. Oostpact betreft, heeft Hitier uiteengezet, dat Duitschland niet bereid was dit te onderteekenen, daar Duitschland er door verplicht zou worden tot wederzijdsche assistentie. In het bijzon der was Duitschland niet bereid toe te treden tot een pact van wederzijdsche bij stand tusschen Duitschland en Rusland. Aan den anderen kant was verklaard, dat Duitschland gunstig gestemd was t.o.v. een niet-aanvalspact tusschen de mogend heden, die belang hebben bij Oost-Euro- peesche problemen, gepaard gaande met voorzieningen voor raadpleging, wanneer een aanval dreigde. Hitler was onder de tegenwoordige omstandigheden niet be reid een opnemen van Litauen in eeniger- lei pact van non-agressie te overwegen. Duitschland stelde ook voor, dat, wanneer ondanks dit niet-aanvalspact en deze raad pleging vijandelijkheden mochten uitbre ken tusschen twee der verdragsluitende mogendheden, de andere landen zich zou den verplichten den aanvaller niet te hel pen, op geen enkele wijze. In verband met andere onderwerpen echter weidde Hitier uit over de moeilijkheid van het bepalen van den aanvaller. Gevraagd naar zijn meening betreffende de kwestie, dat eenige der andere deelgenooten van een zoodanig niet-aanvalspact onderling een overeenkomst zouden aangaan inzake we derzijdsche bijstand, zeide Hitier, dat hij deze gedachte gevaarlijk achtte en be zwaarlijk, aangezien, naar zijn opvatting, dit streefde naar het scheppen van spe ciale, gegroepeerde, belangen binnen het wijdere systeem. Betreffende de bewapeningen te land, verklaarde Hitier dat Duitschland 36 divi sies eischte met een maximum van 550.000 soldaten van alle wapenen met inbegrip van een divisie bestaande uit S.S. en de gemilitariseerde politietroepen. De verze kering werd gegeven, dat er geen para militaire formaties in Duitschland beston den.' Duitschland eischte, naar Hitier uit eenzette, alle types van wapenen voor zich, welke in het bezit waren van andere landen en was niet bereid af te zien van den bouw van zekere types voordat an dere landen ze niet meer in bezit hadden. Wanneer andere landen zekere types zou den afschaffen, zou Duitschland hetzelfde doen. Betreffende de vlootbewapening eischte Duitschland met zekere reserves, voor zich 35 pet. van de Britsche tonnage, terwijl Duitschland in de lucht pariteit eischte met Groot-Brittannië en Frankrijk, mits de ontwikkeling van de Russische lucht strijdkrachten niet van dien aard was, dat een herziening van deze getallen noodza kelijk zou worden. Wanneer een algemee ne overeenkomst betreffende bewapenings beperking bereikt zou kunnen worden, zou Duitschland bereid zijn tot aanvaar ding daarvan en van een systeem van permanente en automatische controle. In den loop van zijn verklaringen in het Lagerhuis deelde Sir John Simon o.m. nog mede, dat tijdens de besprekingen te Berlijn gebleken was, dat Hitier de toe wijzing van koloniën aan Duitschland be schouwde als een voorwaarde voor den terugkeer naar Genève en dat overigens onder de huidige omstandigheden een te rugkeer naar den Volkenbond nogal twij felachtig leek. Omtrent de besprekingen te Moskou, Warschau en Praag vertelde sir John Si mon niets nieuws. ITALIË. STRESA WORDT EEN CONFERENTIE VAN PREMIERS. Nu de Britsche premier MacDonald het besluit heeft gevat zelf aan het hoofd der Britsche delegatie naar Stresa te gaan, heeft ook de Fransche premier Flandin in overleg met zijn minister van Buitenland sche Zaken, Laval, besloten aan de con ferentie der drie mogendheden de^l te ne men. De beide Fransche ministers zijn heden naar Stresa vertrokken waar Donderdag de conferentie een aanvang neemt BUITENLANDSCHE BERICHTEN HOOGWATER TEISTERT CALIFORNIE. Reeds negentien personen m de golven omgekomen. Tengevolge van de hevige regenbuien is de rivier Feather (Californië) buiten haar oevers getreden en heeft uitgestrekte lan derijen overstroomd. Tien personen zijn verdronken. Bij het herstellen van een spoorlijn, wel ke door de overstrooming was vernield, zijn bovendien nog negen lijn werkers ver dronken, waardoor het aantal dooden ten gevolge van de overstroomingen is geste gen tot negentien. BINNENLAND de ned?:rlandsch-indische leening 1935. Alle inschrijvingen toegewezen. De Nederland-Indische leening 1935, ge garandeerd door Nederland, rentende 3 1/2%, groot nominaal 50 malLioen gulden, waarvan reeds een bedrag van 20.707.500 tegen een koers van 93 1/2% en hooger bij openbare instellingen is geplaatst, is niet geheel völteekend, zoodat alle inschrijvin gen worden toegewezen. Het niet aanstonds geplaatste bedrag is inmiddels overgenomen door de Rijksfond sen. minister-president colun met verlof. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis. De minister-president, dr. H. Coilijn, zal morgenochtend het ziekenhuis verlaten en zich tot Paschen met een kort binnen- landsch verlof naar buiten begeven. buitenlanders bij de filmproductie. Hun medewerking slechts in zeer bijzondere gevallen noodig geacht. De Minister van Sociale Zaken is op grond mede van een persoonlijk onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat het ver richten. van arbeid door buitenlanders bij de film-productie slechts in zeer bijzon dere gevallen noodig moet worden geacht. Aanvragen om vergunning voor het wer ken van buitenlandsche krachten in dat bedrijf, zullen hier rekening mede dienen te houden. Indien filmproducenten niettemin een arbeidsovereenkomst met buitenlanders willen sluiten, zullen zij in de toekomst geen tegemoetkoming kunnen venvach ten, indien zij zich reeds met een buiten lander verbonden hebben, alvorens om trent de vergunning overleg te hebben gepleegd met den directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. afvloeiing bij de spoorwegen. Pensionneering en wachtgeld voor ongeveer 140 man. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft over de afvloeiing van personeel een brief aan de Personeelraad gericht, luidende als volgt: „Naar aanleiding van de toezegging, door ons gedaan bij de tusschen een ver tegenwoordiger van uw raad en ons op 5 Maart j.l. gehouden bespreking over mo gelijke afvloeiing van personeel, deelen wij u mede, dat wij met het oog op het groote overcompleet van treinpersoneel en van remise-personeel besloten hebben, met ingang van 15 Mei a.s.: A: te pensionneeren: alle hoofdconducteurs, conducteurs, lo- caaltreinconducteurs en hoofdgeleiders, die op dien datum 60 jaar of ouder zijn; alle arbeiders-remmer, die op dien da tum 55 jaar of ouder zijn en alle ketelwasschers, kolendragers en stokers-locomotief-loods, die geboren zijn in de jaren 1876 en 1877; B: op wachtgeld te stellen: al het personeel, werkzaam op de depots en in de centrale werkplaatsen (hieron der niet vallende het administratief en loc.-personeel, alsmede het toezichtheb- bend personeel met uitzondering van as sistenten-werkmeester le en 2e klasse en baas le en 2e klasse), dat geboren is in de jaren 1872, 1873 en 1874". Bij informatie is ons gebleken, dat deze afvloeiing ongeveer 140 man betreft, van wie ongeveer 60 man van den dienst der exploitatie en 80 van tractie en materiaal. „Volk". BESPARING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Naar wij vernemen zal de verouderde bestaande telefooninrichting bij de Ned. spoorwegen, op de hoofdadministratie en de groote stations, worden vervangen door vol-automatische telefoon. De centrale te lefoon op het hoofdkantoor moest n.l. be langrijke herstellingen ondergaan, waarom de directie besloten heeft, bij deze gelegen heid, over te gaan tot automatiseering. Om streeks Juni as. hoopt men de nieuwe in richting reeds in de hoofdgebouwen en ook te Amsterdam in gebruik te stellen. Daar na zullen geleidelijk meerdere lijnen wor den aangesloten. Hiermede denkt men een belangrijke besparing te bereiken. De in richting wordt geleverd door Heemaf te Hengelo met licentie van Siemens «=>n Halske. Dc uitvoering geschiedt in eigen beheer. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan J. A. Molenaar, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijn betrekking van notanis te Rotterdam. DUITSCHE INMENGING. Vragen van mr. Boon naar aanleiding van de verkieaingsplaat van den Vrijheidsbond. Het Tweede-Kamerlid mx. G. A. Boon heeft den minister van Binnenlandsehe Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de Amsterdamsche politie zich op 3 April ge wend heeft tot het bestuur van de Amster damsche afdeeling van de liberale staats partij De Vrijheidsbond met de mededce- ling, dat de Duitsche gezant aanmerking had gemaakt op de verkiezingsplaten dier partij met het opschrift: „Wij willen ons zelf blijven, Nederland geen concentratie kamp", omdat de uniformen der bewakers en opvoeders der geïnterneerden gelijkenis zouden vertoonen met Duitsche S.A. of S.S. uniformen, en dat hoezeer deze opmer king onjuist was dat afdeelingsfoestuur op verzoek der politie de petten en unifor men op de platten onmiddellijk heeft laten veranderen, teneinde de afwijking nog meer te doen uitkamen? 2. Is het den minister bekend, dat op 4 April, nadat de platen omstreeks tien dagen 'gehangen hadden, de hoofdcommissaris van politie den voorzitter der afdeeling heeft gelast, de platen te doen verwijderen, om dat de Duitsche autoriteiten na deze wij ziging nog niet bevredigd waren, en is het juist, dat het verzoek tot deze verwijdering door den minister aan het hoofd der Am sterdamsche politie was gedaan? 3. Is het deri minister bekend waarom daar er toch in meer landen concentratie kampen bestaan juist de Duitsche auto riteiten meenen, dat de op de platen afge beelde ooncentratie-kampen specifiek Duit sche concentratie-kampen zouden voorstel len? 4. Is de minister niet van meening, dat hoezeer het gewenscht is, dat de tegenwoor dig vaak met voeten getreden internatio nale goede zeden door Nederland worden hoog gehouden, een dergelijk toegeven aan overgevoeligheden hoogst bedenkelijk is en is de minister bereid, alsnog aan het hoofd der Amsterdamsche politie te berichten, dat tegen het weder aanbrengen dier ver kiezingsplaten bij hem geen bezwaar be staat? UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Partijen tot nieuwe bespreking opgeroepen. De Rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft de partijen, betrokken bij het dreigend con flict in de sigarernindustrie, opgeroepen tot een bespreking Vrijdag as. op het Depar tement van Sociale Zaken. CONSUMPTIEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 41/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebracht melk is vastgesteld op 2 cent per liter. R. K. VEREENIGING VAN TOONKUNSTENAARS. In verband met een uitnoodiging van den Minister van O., K. en W. om deel uit te maken van een commissie tot voorlichting bij de reorganisatie van muiziekexamens, heeft Prof. Dr. A. Smijers besloten ontslag te nemen als voorzitter van bovengenoemde vereeniging. VOETBALTREINEN TER GELEGENHEID VAN DEN WEDSTRIJD BELGIë— NEDERLAND. Naar ons wordt medegedeeld zullen ter gelegenheid van dezen wedstrijd op Zon dag 12 Mei te Brussel, weer verschillende speciale voetbaltreinen worden ingelegd: voor hen, die reeds Zaterdags willen ver trekken, zullen twee treinen loopen, die in den namiddag zullen rijden, n.l. één van Den Haag via Esschen naar Brussel Noord, met aansluiting van Haarlem en Leiden en één van Amsterdam W.P„ via Utrecht-Til- burg-Baarle Nassau, met aansluiting van Bussum en Hilversum. Beide treinen komen te Brussel Noord aan en keeren Zondagavond 12 Mei over dezelfde route terug. Zondag 12 Mei zullen loopen: één trein van Amsterdam CS en Hilver sum, met aansluiting van Amsterdam MP en Bussuim, via Tilburg, Baarle Nassau. één trein van Den Haag, Delft en Schie dam via Esschen. één trein van Tilburg, met aansluiting van Utrecht, Arnhem, Nijmégen, Oss, Den Bosch en Eindhoven. één trein van Rotterdam en Dordrecht via Esschen. Deze vier treinen komen alle aan te Brussel Schaerbeek, zij keeren Zon dagavond 12 Mei langs dezelfde route terug. Dc oude St. Janskcrk te Gouda. Er bestaan plannen tot stichting van een tweede gedenkraam in de oude Sint Jans kcrk te Gouda, in aansluiting op het eerste, in 1920 onthuld gedenkraam. Het ontwerp van het nieuwe raam, dat no. 286 zal wor den en in de plaats van het fragment van thans zal komen, is nog niet definitief vast gesteld, doch vermoedelijk zal het een voor stelling van de waper.s van de schenkers van kerkglazen geven. Glazenier Schouten te Delft heeft het motief in bewerking. Met de stichting is een belangrijk bedrag ge moeid, dat men thans poogt bijeen tc bren gen. Met de voltooiing van het glas is on geveer een jaar gemoeid. De Emma-BIoemcollectc te 's-Gravenhage. De Emma-bloemcollecte, die gisteren te Den Haag is gehouden, heeft bijna 11.000 opgebracht. Tweede Kamer. VERSCHEIDENE WETSONT WERPEN AANGENOMEN De omvang der agenda voor deze verga dering was wél "omgekeerd evenredig aan den tijd, waarin zij werd afgewerkt De agenda vermeldde namelijk niet minder dan 23 wetsontwerpen; doch vóór 4 uur waren er reeds 22 afgehandeld en begon de Kamer aan de herziening der tariefwet De meeste wetsontwerpen gingen zonder eenigexdiscussie onder den harrier door. En voorzoover er over sommige eenig debat werd gevoerd, had dit debat eèn zoo tech nisch en gedetailleerd karakter, dat de be zoekers der tribune ditmaal al heel weinig met de debatten konden medeleven. Zoo had de heer Drop (S.D.A.P.) eeni ge technische bezwaren tegen enkele be palingen van de Wijziging der Ongevallen wet, cn hadden dezelfde heer alsmede de heer Korten horst (R.K.) een 4-tal amendementen ingediend op de Wijziging der Beroeps wet. Hier wilde de Katholieke afgevaardigde hetzelfde recht, dat een be langhebbende arbeider heeft, om zich te mengep in een rechtsgeding tusschen de Rijksverzekeringsbank en een risico dra gend orgaan toekennen aan dit orgaan bij een rechtsgeding tusschen de Rijksverzeke ringsbank en' een verzekerden arbeider. Principieel was hiervoor alles te zeggen; de heer Wendelaar (V.B.) betuigde er dan ook zijne instemming mede; en zelfs de heer Drop (S.D.A.P.) had geen be zwaar. Doch de Minister van Justi tie vreesde allerlei chicanes van de inci- denteele procedure, die zouden kannen ontstaan bij de door den heer Kortenhorst voorgestelde regeling. En do Kamer wilde dit wel gelooven, zoodat het amendement werd verworpen met 65 stemmen tegen 3. Wat den heer Drop aangaat, deze trok een voor een al zijne amendementen, wel ke van zeer ondergeschikten en gedetail- leerden aard waren, tegenover de afdoende bezwaren van den Minister in. Zelfs de behandeling van de nieuwe Ta riefwet kon geen leven in de brouwerij brengen. Geen wonder overigens. De Mi nister had, krachtens de, reeds maanden geleden, hem verleende machtiging reeds de tariefsverhoogingen tot 12 pet. ingevoerd, welke thans alleen maar in de wet werden vastgelegd. Tja, zei de heer Vliegen (S.D.A.P.), we kunnen nu eenmaal niet an ders, Engeland heeft 3 maal zooveel. De vrijhandel is verdwenen. Wij alleen kunnen hem niet handhaven. Maar laten we dit dan ook maar eerlijk erkennen; en laat de Minister weleer ook een kampioen-vrij handelaar! nu niet probeeren dit tarief nog als zuiver fiscaal voor te stellen. Wij zullen vóór stemmen, maar niet van harte! We hopen, dat de tariefmuren nog eens zullen bezwijken. De katholieke heer Kortenhorst zette óók uiteen, dat het geen zin had veel te delibereeren over een wetsvoorstel, dat feitelijk reeds in werking is. Men kan een debat opzetten over de vraag of dit tarief nog fiscaal dan wel protectionistisch is; maar dit is meer een onderwerp voor een dissertatie. Door de Commissie-Lovink en de Commissie van Voorbereiding is alles zóó onder de oogen gezien, dat debat hier weinig zin heeft. Toch zijn er nog wel pun ten ten aanzien waarvan veranderingen ge wenscht zijn. Dit kan echter beter geschie den, als de Minister zelf met de belang hebbende betrokkenen in relatie treedt. Dit laatste bepleitte ook de heer K e t e- laer (V.D.) en de Minister van Fi nanciën, die toegaf, dat hij het eenige jaren geleden niet zou hebben geloofd, als men herh zou gezegd hebben, dat hij nog ooit een ontwerp als dit zou verdedigen, zegde gaarne toe, dat hij zulke besprekin gen zou voeren. Hij wees er op, dat dit stond buiten de toepassing der machtigings wet, die de Regeering machtigt tot tarief maatregelen tot redding van bedreigde in dustrieën. Eenig verzet kwam alleen nog van den heer Wijnkoop (C.P.), teï^vijl de heer Westerman (N.H.) gaarne zou gezien hebben, dat het tarief werde aangewend tot beïnvloeding van het verbruik van het Nederlandsche volk, met name ter wering van weeldeverbruik. Van dit laatste verwachtte de Minis ter heel weinig. Wel is er reden om weel- de-uitgaven zwaarder te belasten; maar dit geschiedt dan ook reeds. De nieuwe tariefwet werd z. h. s. aange nomen Tenslotte kwam nog de Wijziging der Ar menwet in behandeling. Deze beoogt de kosten ververpleging van armlastigen in gestichten bestemd voor duurzame verple ging, of in geval van ongelukken niet lan ger te doen drukken op de gemeenten waar die gestichten gevestigd zijn, doch op de gemeenten, waar zij vroeger woonden. De heer Drees (S.D.A.P.) wilde nu, dat dit ook zou gelden voor personen, die voor re kening van familie of anderen in krankzin nigengestichten, sanatoria, ziekenhuizen, enz. worden verpleegd, wanneer zij, die de verpleging bekostigen, zich terugtrekken. En mej. Meijer (R.K.) wilde de regeling uitgebreid zien, ook tot kinderen, die in gezinnen worden verpleegd. De Minister van Binnenland sehe Zaken, die zeer toeschietelijk was, ging op het denkbeeld van den heer Drees in en herstelde in de wet een desbetreffend artikel. Hij nam bovendien een amendement van den heer Drees ten aanzien van de ver pleging in krankzinnigegestichten over, alsmede een amendementje van den heer van Dijken (A.R.) om niet te spreken van „meer duurzaam" verblijf een in de wetgeving onbekenden term doch van „hoofdverblijf'. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangeno men, de agenda was afgehandeld, en de Ka mer ging op reces, vermoedelijk tot 7 Mei e.k.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6