DINSDAG 9 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. morgen van 9 April 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bilt. Hoogste barometerst.: 765.0 te Toulouse. Laagste barometerst.: 738.4 te Malinghead. Verwachting tot den avond van 10 April: Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk nu en dan eenige regen, iets zachter des nachts. Er kwam in de al gemeen e drukverdee- ling nog weinig verandering. Over het Zui den van ons waarnemingsgebied en over Groenland blijft de hooge drukking stand houden; daar tusschen bewegen zich voort durend depressies van West naar Oost. De gisteren genoemde secundaire is Oost waarts afgetrokken, terwijl zich thans weer een nieuw daalgebied over het Midden van de Britsche Eilanden en de Westelijke Noordzee, bevindt. Het weer is onder in vloed van de Oceanische luchtmassa's, over vrijwel het geheele waarnemingsgebied zacht en regenachtig. Sinds gisteren zijn bijna overal de temperaturen weer geste gen, uitgezonderd in Noord Oost LJsland, Zuid-Frankrijk, Miden-Duitschland en plaatselijk in Scandinavië. Rond het Ka naal en over de zuidelijke Noordzee waait het krachtig, in het overige gebied meest matig. Er is ten onzent nog slechts weinig verandering in den heerschenden weers- toestand te verwachten. Waarschijnlijk zal de nacht wat zachter zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 11.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 7.16 uur tot Woensdagmorgen 4.47 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 10 April v,m. 7.16 uur en nam. 7.49 uur. MELK-AFLEVERING. HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Briefwisseling tusschen de katholieke patroons en de arbeiders. In „De Aannemer", het orgaan van den Nederlandschen Aannemersbond, welke bond kort geleden heeft besloten tot fusie met den Patroonsbond in de bouwvakken in Nederland, lezen we den volgenden brief door den secretaris van den Ned. R. K. bond van bouwpatroons gezonden aan samenwerkende arbeidersorganisaties in dit bedrijf. Deze brief luidt: „De verwikkelingen, welke reeds zjjn voortgevloeid uit.het niet aanvaarden van het L.C.C. door den Patroonsbond, heeft ons de vraag doen overwegen of uw pas sieve houding tegenover de leden en af- deelingen van dien bond in de gegeven omstandigheden wel de meest aanbeve lenswaardige is. 't Wil ons voorkomen, dat een meer ac tieve houding de voorkeur verdient en dat u dus in stede van af te wachten wat de patroons in een gemeente doen, hen het contract ter teekenrng zoudt moeten aanbieden en bij weigering maatregelen nemen. Wij dringen daarop bij dezen aan en verzoeken u ons van het resultaat op de hoogte te houden". In him antwoord zeggen de arbeiders organisaties: „In een heden gehouden gecombineerde hoofdbestuursvergadering is o.m. behan deld uw brief d.d. 15 Maart. Van den in houd is door ons met eenige verbazing kennis genomen. Immers, toen met uw bond en roet den Chr. patroonsbond overeenstemming was bereikt over de vernieuwing van de over eenkomst, hebben wij den plicht op ons genomen, met alle middelen, waarerver de organisaties beschikken, te pogen deze voorwaarden ook bij andere georganiseer de of niet georganiseerde patroons door te voeren en te handhaven. Wij meenen, in dezen in geen enkel op zicht te kort te zijn geschoten. Uit het feit, dat thans reeds m verschil lende plaatsen van ons land conflicten van beteeken enden omvang zijn uitgebroken, blijkt dit o.i. wel heel duidelijk. Dat onze plichten zich zoover uitstrek ken, dat wij moeten zorgen dat bedoelde overeenkomst ook wordt geteekend, heb ben wij niet kunnen bevroeden. Uw aan drang m dezen bevreemdt ons dan ook ten zeerste. Dat wij u gaarne op de hoogte zullen houden van den gang van zaken, spreekt vanzelf; in onze bladen worden daarover geregeld uitvoerige berichten gepubli ceerd. Misschien zou het evenwel goed zijn, dat wij bovendien nog in de gelegenheid wor den gesteld een en ander nader met uw bestuur mondeling te behandelen. Indien u hiermede accoord gaat waaraan wij niet twijfelen zien wij gaarne een uitnoodiging tot het houden van zulk een bespreking tegemoet". a. de toekenning, onderscheidenlijk toe wijzing, welke over één of meer vroegere tijdvakken is geschied; b. het aantal merken, dat de betreffen de georganiseerde gedeurende één of meer vroegere tijdvakken heeft doen aanbren gen; c. het percentage cultuurgrond, behoo- rende tot zijn bedrijf, door den betreffende georganiseerde beteeld met de gesteunde gewassen tarwe, suikerbieten, vlas, fa brieksaardappelen, veldboonen, groene erwten, schokkers, vale, grauwe en andere erwten, bruine en witte boonen. Artikel 7. Ten aanzien van georganiseer- den, aan wie in 1934 ten hoogste 3 varkens boven het gewicht, bedoeld in artikel 4 van het besluit waren toegewezen, zal geen be perking plaats vinden, dan alleen indien het percentage cultuurgrond, beteeld met de gesteunde gewassen, in artikel 6, onder c genoemd, tot zoodanige beperking aan leiding geeft en tevens de varkenshouderij een niet onmisbaar onderdeel van het be drijf is. Artikel 8. Dit reglement kan worden aan gehaald onder den titel: „beperkingsregle ment varkens 1935". Dit bestuursbesluit treedt in werking met ingang van 9 ApriL „Stscrt." BEPERKINGSREGLEMENT RUNDVEE 1934. Het bestuur dier stichting Nederland- sche Veehouderijcentrale, heeft het vol gende beperkingsreglement rundvee 1935 vastgesteld: Artikel 1. In dit reglement wordt ver staan onder: lo. „de centrale": de Stichting Neder- landsche Veehouderijcentrale; 2o. „georganiseerde": de bij een der pro vinciale landbouw-crisis-organisaties als rundveehouder aangesloten georganiseerde. 3o. „gewestelijke": de betrokken pro vinciale landbouwcrisis-organisatie. Artikel 2. Met inachtneming van het be paalde in artikel 4 van het reglement rund veeteeltregeling 1935 geschiedt de vaststelling van het aan eiken georgani seerde toe te wijzen aantal vaarskalveren en niet geregistreerde stierkalveren over eenkomstig de navolgende regelen: A. aan rundveehouders, wien voor het seizoen 1934 geen kalf of slechts één vaars- kalf, dan wel niet geregistreerd stierkalf werd toegewezen, wordt voor het seizoen 1935 geen vaarskalf toegewezen, indien: a. het bedrijf van den betreffenden vee houder zich in vergelijking tot de overige onder deze categorie vallende bedrijven kenmerkt door con zeer gering aantal stuks melkvee per HA. cultuurgrond en door een ten opzichte van de totale bedrijfsopper- vlakte aanzienlijke oppervlakte, beteeld met de gesteunde gewassen tarwe, suiker bieten, vlas, fabrieksaardappelen, veldboo nen, groene erwten, schokkers, vale, grau we en andere erwten, bruine en witte boó- nen; b. de betreffende rundveehouder een bedrijf exploiteert, hetwelk geen aanvul ling van den melkveestapel uit eigen aan- fok behoeft; c. de betreffende rundveehouder na de inventarisatie in Mei 1934 zijn grasland in belangrijke mate in bouwland heeft omgezet; d. ten aanzien van den betreffenden rundveehouder bü de toewijzing voor het seizoen 1934 is vastgesteld, dat hem voor 1935 geen kalf zou worden toegewezen; A. aan rundveehouders, als onder A be doeld, op wie geen der onder a tot en met d omschreven voorwaarden van toepassing is, wordt voor het seizoen 1935 één vaars- kalf toegewezen, tenzij is komen vast te staan, dat de toewijzing voor het seizoen 1934 op grond van de bedrijfsomstandighe den bepaald onvoldoende is te achten, in welk geval den betreffenden rundveehou der voor het seizoen 1935 meer dan 1 vaars- kalf kan worden toegewezen; C. aan rundveehouders, wien voor het seizoen 1934 twee of meer vaarskalveren of (en) niet geregistreerde stierkalveren werden toegewezen, zal voor het seizoen 1935 een aantal vaarskalveren worden toe gewezen, bij de berekening waarvan reke ning kan woTden gehouden, met de navol gende factoren: a. het aantal varskalveren en niet ge registreerde stierkalveren, hetwelk den be treffenden veehouders voor het seizoen 1934 is toegewezen; b. het aantal stuks melk- en kalfkoeien per H.A. cultuurgrond, door den betreffwi den rundveehouder gehouden; c. het aantal stuks melk- en kalfkoeien per HA. grasland, door den betreffenden rundveehouder gehouden; d. het percentage cultuurgrond, door hem beteeld met de hierboven onder a van het bepaalde onder A genoemde gewassen; e. de oppervlakte grasland, door de be treffenden rundveehouder sinds de inven tarisatie in Mei 1934 in bouwland omgezet; D. niet geregistreerde stierkalveren zul len worden toegewezen naar gelang de be trokken rundveehouders in meerdere of mindere mate gewoon waren stierkalve ren aan te houden, hetzij voor fokdoelein- den, hetzij met bestemming als mestvee; E. bij elke toewijzing kan de geweste lijke mede rekening houden met de haar reeds bekende toekomstige omstandighe den van den betreffenden georganiseerde. Artikel 3. Dit reglement kan worden aan gehaald onder den titel: „beperkingsregle ment 1935". Dit bestuursbesluit treedt in werking met ingang van 9 April. UNIFORMITEIT IN DE STEUN REGELING. Samenwerking in de bollenstreek. Heden is op het stadhuis te Haarlem een vergadering gehouden van vertegenwoordi gers van alle gemeentebesturen en burger lijke armbesturen in de bollenstreek van Leiden tot Uitgeest om te overleggen of VAN ONZE ADVERTEERDERS. MODESHOW BU GERZON. Nieuwe stoffen, nieuwe kleuren en nieuwe modellen. Er was wel een overweldigende belang stelling voor de eerste groote modeshow in Leiden, wefllke gisteren bij Gerzon ge houden werd. Meer dan driehonderd dames, die in de smaakvolle en gezellig ingerichte toonaaien, de nieuwste mode-scneppingen aan zich lieten voorbij gaan. Er was een sfeer als van een intiem en gezellig restaurant, waar men des middags een thé complet gebruikt, luisterend naar de zachte muziek van violen en klavier. Hier waren er bovendien no>g de smaak volle toiletten, voorboden van het naderend zomerseizoen, die de aanwezigen meerma len in verrukking brachten: Want Gerzon bleek bijzonder goed georiënteerd naar de nieuwste creaties der buitenlandsche hui zen als Fatou, Bruyère, Philippe et Gaston, Land in en andere. Wij weten reeds dat bet complet dit sei zoen en vogue is, het complet met de drie kwartmantel, maar ter aangename afwis seling zal men dit seizoen ook de cape en de pelllerine weer zien dragen. Wat de stoffen .betreft, treedt de gebloem de zijde nogal op den voorgrond, maar hier bij vallen vooral op de groote bloemmotie ven in zeer frissche kleuren. Zeer in trek is dit seizoen ook de clocqué, in welke stof zeer mooie en aparte model len te zien waren. In de complets wordt zeer veel blauw gedragen, vooral het ma rineblauw, maar ook beige en wit zullen het zeer veel doen. Wij noteerden in complets een alleraar digste creatie van wit en zwart, waarvan de halve mantel aan twee zijden, in wit en zwart, gedragen kan worden. Eenvoudiger maar niet minder chique was een marine blauw complet met wit gesteven kraag en manchetten. Enkele witte met rood afgewerkte sporbcostumes maakte zeer veel furore. Hierbij was de rok afknoopbaar, waardoor het chique middagtoilet in een even chique sporttoilet veranderd werd. Ook in andere kleuren o.a. in grijs werd deze ver nuftige creatie getoond. Voor avondjaponnen was er een geheel nieuwe stof, de taft-mousseiine, glanzend als taft en soepel als mousseline. Voorts is er de cdliophane-kant als nieuwe stof, terwijl ook de nieuwe kleuren zeer sterk op den voorgrond traden. Zoo was er een prachtig model avond japon van Landin uit Parijs. Witte zijde met enkele frissche, heldere, groote bloem- patronen, groote pofmouwen en sleep. Treffen de modellen zeer door eenvoud, van voren bij de halsopening ziet men dik wijls een weelderige versiering van kunstig aangebrachte tulle of rushes. De clou van. den middag was wel de „Spiral" van Aixjès uit Parijs, voor Hol land aangekocht door Gerzon. Een avondkleed van zwarte zij, „Spiral" AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Alg. R. K. Prop. club „Dr. Schaep- man", spr. A. J. Loerakker, foyer Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, „Geloof en Wetenschap", le zing Prof. dr. Carp over „Kinder conflict", „Turk" te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 April a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807 en E. B. de Metz, Ko- revaarstraat 51, tel. 3553. genaamd omdat de rok spdraalgewijze af loopt, eindigend in een sierlijke sleep. Een openbaring was eveneens de sier lijke zwarte taftmanted van Vionnet, wijd uitloopend tot aan den grond, een creatie, bewonderenswaardig van eenvoud en chicque, die grooten bijval vond. Voorts dient de aandacht te worden ge vestigd op een avondkleed geheel van bleu kant, gedragen op een rose onderjurk. Dan waren er prachtige creaties van organdine, welke stof eveneens dit seizoen zeer in trek zal blijken te zijn. Wat de kleuren betreft treedt een nieuw soort rose zeer sterk op den voorgrond, het is mat als vele tyiten in dit seizoen. Deze kleur zag men bdj avondjaponnen, zoowel als verwerkt in de bloempatronen, die de middagjaponnen sierden. Aan het einde der show herleefde nog even de oude Biedermeyer-tijd, gemoder niseerd in zeer smaakvolle en geslaagde modellen, die in een tweetal verrassende witte avondjaponnen werden getoond. Een creatie van Vionnet in de kleur Lis de vin (bezinksel van wijn) was eveneens zeer verrassend. Wat de hoeden betreft hier waren het vooral oanotiers en sportieve hoedon, kleine bretons en opgeslagen modellen van Rose Descat en Jean Patou. Gekleede en grootere hoeden bij middagtoilet en im- primé japon. De groote, elegante, zwierige modellen zijn deels origineelen, deels copieën van creaties van huizen als Marie Alphonsine, Blanche et Simone en Molyneux. In hoofdzaak worden voor de hoeden stroosoorten van exotischen oorsprong be nut, fijn soepel panama, Italiaansche Ra cel los en vooral Florentynsch stroo. Haarvilt voor de sportieve hoeden. De kleuren zijn: zeer veel marine, met (vooral in panama) bruin, beige, bleu, stroogeel en naturel. Dit alles is er in zeer uiteenloopende prijzen, die ook voor een kleine beurs geen bezwaar zullen zijn. Er werd bij deze modeshow een thé complet gegeven, welke eveneens een ver melding waard is, daar zij bijna de om vang kreeg van een lunch. Deze werd ge serveerd door „Zomerzorg" welke direc tie voor alle ingrediënten tot meubilair toe, prachtig had gezorgd. Ook den heer Baten burg dus een woord van lof. De show van Gerzon is aldus een ecla tant succes geworden en wij zien nu ook belangstellend naar de volgende uit. De Nederlandsche Zuiveloentrale maakt bekend, dat binnenkort op grond van de Landbouw-Cr isiswet 1933 bijzondere maat regelen zullen worden getroffen betreffen de het verhandelen, afleveren, vervoeren en voorhanden hebben van consumptie- melk, mede in verband met de inwerking tredende regeling tot beperking van den melksteufi. Deze regeling zal ojti. inhouden, dat iedere handelaar in consumptiemelk, dat zijn dus: grossiers in melk; melkslijters; melkinrichtingen.; z.g. parlevinkers en melkrijders; vervolgens ook zij, die het verhandelen van melkproducten als nevenbedrijf uit oefenen, zooals b.v. kruideniers; melkvee houders, die zelf melk venten of op hun boerderij verkoopen, georganiseerd zullen moeten zijn bij de Stichting Nederlandsche Zuivercentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 84. Belanghebbenden wordt in hun eigen belang aangeraden, zich vóór den 15en van deze maand te wenden tot vorengenoem de Centrale onder nauwkeurige opgave van adres en functie, die in den melkhandel wordt vervuld, met verzoek om toezending van een aanvraagformulier voor toelating als georganiseerde bij de Centrale voor noemd. Behalve handelaren in oonsumptieraelk, dienen ook personen en bedrijven, die in dustriemei k verhandelen, voorzoover zij niet deze melk zelf hebben geproduceerd of als zuivelproducent reeds zijn erkend door de Crisis-Zuivel-Centrale, een ver zoek als bovenbedoeld tot de Centrale te richten. Aangezien de Centrale de ingekomen ver zoeken zal behandelen m de volgorde, waarin zij zijn ontvangen, kan met-tijdige inzending tengevolge hebben, dat stagna tie in de bedrijven van belanghebbenden ontstaat, doordat het bedrijf niet kan wor den uitgeoefend, zoolang de erkenning als georganiseerde niet is verleend. Melkhandel aren die hun bedrijf uitoefe nen in een gebied, aangewezen als wette lijk consum^ticmelkgebied, m den zin van artikel 2 van het Crisis-Zuivel-Besluit IH, dat zijn dienavolgens degenen, dae reeds in het bezit zijn van een vergunning voor het verkoopen, vervoeren en afleveren van oonsumptiemelk, afgegeven door de Crisis- Zuivel-Centrale, behoeven geen verzoek in te dienen. Aan hen wordt binnenkort een aanvraag formulier voor erkenning toege zonden. Mr. Romme blijft lid van den Amsterdamse hen Raad. Mr. C. P. M. Romme heeft de bem door de Kringvergidenng Amsterdam van de R. K. Staatspartij aar geboden gemeente- raadscandidatuur aanvaard. BEPERKINGSREGLEMENT VARKENS 1935. Het bestuur van de stichting Nederland sche Veehouderijcentrale heeft het volgen de beperkingsreglement varkens 1935 vast gesteld: Artikel 1. In dit reglement wordt ver staan onder: „gewestelijke": de provinciale landbouw crisis-organisatie, waarbij de betrokken varkenshouder als georganiseerde is aan gesloten; .georganiseerde": de als varkenshouder bij de gewestelijke aangesloten georgani seerde; „het besluit": het crisis-varkensbesluit 1933. Artikel 2. Als grondslag voor de beper king van de varkensfokkerij bij eiken ge organiseerde geldt een gemiddeld aantal merken, gelijk aan 61/2 maal het aantal fokzeugen, waarvan bij de in 1932 door de betrokken gewestelijke varkenscentrale gehouden telling de aanwezigheid is vast gesteld. Artikel 3. Het in het vorig artikel be doeld aantal merken zal met een getal, groote of kleiner dan 1, moeten worden vermenigvuldigd, al naar gelang het mo gelijk of naar het oordeel van het dage lij ksch bestuur van de gewestelijke noodig is in verband met het totaal aantal mer ken, dat ingevolge het bepaalde krachtens artikel 7, onder 2o, van het besluit gedu rende een bepaald tijdvak door het dage- 1 ij ksch bestuur van elk gewestelijke kan worden toegekend. Artikel 4. Het aantal merken, dat aan iederen georganiseerde wordt toegekend, moet bedragen hetzij 7, hetzij 14, hetzij 18, hetzij 21, hetzij een aantal, verkregen door 4 of een veelvoud van 4 bij 21 op te tel len. Artikel 5. Bij de toewijzing van het aan tal door iederen georganiseerde tegelijker tijd te houden varkens, boven het ge wicht, bedoeld in artikel 4 van het besluit, zal het aantal bij de in artikel 2 bedoelde telling aanwezig gebleken varkens, ver minderd methet aantal biggen, niet ouder dan 6 weken, met een aantal grooter of kleiner dan 1 moeten worden vermenig vuldigd, al naar gelang mogelijk of naar het oordeel van het dag. bestuur van de ge westelijke noodig is in verband met het totaal aantal varkens, dat ingevolge het bepaalde krachtens artikel 4 van het be sluit door het bestuur van enke geweste lijke kan worden toegewezen overeenkom stig de in artike 5, lid 2 en 3, van het re glement varkenshouderij 1935 gestelde re gelen. Ajtikel 6. Zoowel bij de toekenning van merken, als bij de toewijzing van het aan tal varkens boven het gewicht, bedoelde in artikel 4 van het besluit, kan worden re kening gehouden met: door eenvormigheid van inrichting, een zelfde administratie e.d. betere resultaten zijn te verkrijgen bij de toepassing der steunregeling. Op deze vergadering, die uitgaat vanwe ge de Vereeniging van Directeuren van Maatschappelijk hulpbetoon en onder lei ding staat van den heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon te Haarlem, zal de heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van sociale zaken, een in leiding houden. „Hbld." TWEE KINDEREN VOOR ééN GELD. Naar de „Maasb." meldt, hebben de Ne- derl. Spoorwegen bepaald, dat voor twee kinderen van vier tot tien jaar, slechts één vacantie- of achtdaagsch abonnement ge nomen behoeft te worden. Voor één kind blijft de volle vracht verschuldigd. SPORT VOETBAL Om den C. G. W. Beker. De wedstrijd op het R. K. Sportterrein Haagweg tusschen Leidsche Studenten en het 6e R. V. A. is afgelast met het oog op den slechten toestand van het terrein. UIT DE OMGEVING N.Z.H.T.M. Het overzicht der vervoeropbrengsten van de Noord- Zu id - Holl andsc h e Tramweg Maatschappij N.V. gedurende Maart 1935/34 (ongecontroleerd) geeft de volgende cijfers: Totaal opbrengst in 1935: ƒ251.361, in 1934: 261.606. OEGSTGEEST. TWEE WOONHUIZEN. Onder bovenstaanden titel lezen wij in het R. K. Bouwblad: „Hoe zeer is het niet de gewoonte ge weest, en hoe zeer is het dit nóg, om bij het bouwen van een klein landhuis als 't ware een heel „dorp" op te zetten door 't maken van tallooze erkers en uitbou wen, voor- en terugsprongen in de gevels, door 't werken met vreemde killen en hoekkepers, versnijdingen en kruisingen van dabvlakken van allerlei soort, door 't toepassen van zes verschillende dak venstertypen en zeven totaal uiteenloo pende raamkozijnen door elkaar enz„ en dat alles in naam der „Kunst"! Van der Laan heeft bij de bouw van twee kleine woonhuizen radicaal de schaar gezet in deze artistieke lokken en doodeenvoudig vier muren opgetrokken en daarover een vlak zadeldak gelegd. Om bij zulk een uiterst simpele werkwijze te komen tot iets wat den geest boeit moet er in den architect een fyn gevoel voor verhoud in- gen leven en inderdaad zijn bij do Oegst- geestsche huizen de proporties tusschen wand en wanddoorbreking, tusschen muur en venster uitstekend getroffen en met een fascineerende zekerheid gesteld. Daarbij komt het aardig spel van kleine vormen zooals b.v. rondom de hoofddeur met haar pergolatjë, haar lantaarn enz.; men be hoeft het persoonlijk volstrekt niet geheel eens te zijn met deze wijze van détaill ee- ren om ze ten zeerste te waardeeren in haar tinteling en dartelheid. Wat wij ons wél met ecnig bedenken afvragen is, of de vlakke dakhelling die hier is toegepast (en welke meerdere Hol- landsche architecten bij voorkeur in den laatsten tijd kiezen gaan) wel typisch moet genoemd worden voor onze streken? Het is geen toeval dat in de Nederlandsche ge westen honderden jaren achtereen steeds met zeer steile daken is gebouwd gewor den. Het toepassen van een „Italiaansche" dakhelling in een water en windland als 't onze zou wel eens een „mode"-ver- schijnsel kunnen zijn! Inmiddels staan wij hier voor een klein, interessant geval van hedcndaagsche ar chitectuur (met invloeden van Molière, Echauzier en vooral Schmitthenner) waar uit de frischheid en de blijheid spreken van een nieuwen geest, fonder lat get ro ken WL/rdt met de trad die en zonder dat wij zijn beland in de kille koelceltempera- tuur der Nieuwe Zakelijkheid. Deze twee kleine woningen te Oegstgeest zijn weer een nieuw bewijs dat wij met onze bouw kunst op goede wegen zijn beland en dat de toekomst rijk is aan beloften. De huizen zijn aan het Burgemeester van Griethuizenplein gelegen. Het huis dat met zijn korte zijde aan de Oranie- laan ligt, bouwde de architect voor zijn vader, het andere werd door den aanne mer gelijktijdig gezet voor den verkoop. Het metselwerk is platvol gevoegd, waarna gekeimd in omberkleurig wit. Het plint is schoon werk, zoomede enkele om randingen van deuren en ramen. De pan nen zijn zwart verglaasd en mat. Steden ramen in houten kozijnen werden wit ge schilderd".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2