VANAVOND A. J. LOERAKKER 26ste Jaargang DINSDAG 9 APRIL 1935 No. 8086 S)e £cid6eh£0oti/fcci/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonntbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur es verhuur, koop en verkoop: t.5# DIT NUMMER BESTAAT VIER BLADEN. V Natuurlijk zijn wij niet allen tevreden Van de Katholieken, die vast besloten zijn, zich aanééngesloten te scharen achter hun Leiders en de éénheid op politiek-or- ganisatorisch gebied te bewaren, kan geen grooter onwaarheid worden gezegd, dan dat zij met al het bestaande in de politiek tevreden zouden zijn! De R.-K. Staatspartij, beschouwd in zijn vertegenwoordigers en bestuurders, is zelf overtuigd, dat er in het politieke leven veel veranderd en vernieuwd moet worden. En de activiteit is daarop gespannen. En er zijn leden i n de partij, die in him verlangens verder gaan dan of afwijken van de meeningen der meerderheid. Dat is in een groote partij als de R.-K. Staatspartij vanzelf sprekend! Daarin kan gelukkig! niet een kerkhof-eenheid bestaan. En allen kunnen hun meeningen pro- pageeren en deze tot een meerderheids standpunt maken. Het vrije woord is in de R.-K. Staats partij gegarandeerd. Evenals de democra tische actie voor elke afwijkende meening natuurlijk binnen de omgrenzing der katholieke beginselen. Wie in de partij een meening propa geert kan succes hebben. Wie zich, om wille van een afwijkende meening, af scheidt maakt zélf zijn actie vruchte loos. Verkeerde toestanden op politiek terrein willen wij bestrijden d o o r de partij ook voorzoover zij in de partij bestaan. Van deze laatste is, zooals we dezer dagen nog betoogden, een voorbeeld de nog niet vol doend-sterke actie tegen de cumulatie. Wij, Katholieken, willen, in. eenheid sterk, gezamenlijk strijden en vechten om de verkeerdheden in de politiek, al dan niet voortkomend uit de parlementaire de mocratie of uit het partijen-stelsel, als zoo danig, af te snijden en uit te rukken. Overbodig mag worden beschouwd on der ons een waarschuwing, dat we niet alles in de parlementaire democratie of ih het partij en-stelsel goedkeuren of trach ten goed te praten WOENSDAG 17 APRIL dus Woensdag in de volgende week, worden de kiezers in Zuid-Holland, m Noord-Holland, in Noord-Brabant, in Limburg, in Zeeland, in Groningen, in Friesland en in Utrecht opgeroepen, om hun STEMPLICHT te vervullen; om te kiezen de Staten in de genoemde Provincies. (In Drenthe en in Overijssel heeft de verkiezing plaats op 16 April, in Gelderland op 26 April). In Zuid-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij LIJST 7 In den kieskring LEIDEN begint deze lijst met den naam BOLSIUS; in den kieskring GOUDA is FISENNE, von, de eerste naam op de lijst. (In Noord-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij lijst 3, in Utrecht lijst 11, enz.). Niemand verzuime zijn stemplicht te vervullen. Stemrecht is stemplicht! STEUN BLOEMBOLLEN Onder verwijzing naar de Crisis-Steunbe- schikking 1934 XXVIII (bloembollen) en het Reglement Steun Bloembollen 1934, wordt aan belanghebbende bloembollen- kweekers, die krachtens bovengenoemde beschikking in aanmerking komen voor uit betaling van steun in verband met de door hen in de maand December j.l. bij de Ne- derlandsche Sierteeltcentrale ingeleverde bloembollen, kennis gegeven, dat met de uitbetaling van de steunbedragen met in- ingang van 1 Mei a.s. een aanvang zal wor den gemaakt. De uitbetaling zal geschieden naar gelang het ter dekking hiervan te in nen fonds, als hieronder vermeld, aanwezig^ is. Voor de eerste uifckeermg zal een bedrag van 400.000.uitsluitend als voorschot i^it 'het Landbouw-Crisisfonds worden ver strekt. Teneinde bovengenoemd fonds te kunnen vormen, zal den georganiseerden bloembol lenkweekers bij de Nederiandsche Sierteelt- oentrale naar rato van het door hen be- teelde oppervlak per groep bloembollen t.w. Hyacinthen, Vroege Tulpen, Late Tul pen en Naroissen, door hen beteeid in het oogstjaar 1934/1935, in de eerste helft van April as. een schuldbekentenis ter teeke- niirug, worden aangeboden, resp. op basis van 12.4.4.en 4.per are, waartegenover hun de betrekkelijke teelt- vergiunning zal worden uitgereikt. Van deze volgens art. 5 der Teeltbeschik king Bloemboliensaneeringisplan 1934 ver schuldigde heffingen zal voor iedere groep een nader door het Bestuur der Nederiand sche Sierteeltoentrale bekend te stellen be drag per are als eerste heffing worden in gevorderd, als benoodigd is tot het vormen van de gelden, welke beschikbaar moeten zijn, teneinde over te kunnen gaan tot de uitkeering over het ingeleverde surplus krachtens hoogergenoemde Grisis-Steunbe- sohikking. Bij deze invordering zullen de invorde ringsbedragen, waar mogelijk, worden ver rekend met de steunbedragen Mochten de nader bekend te maken hef- finjgsbedragen per are een overschot ople veren, zoo zal restitutie van het te veel ge- hevene ponds-ponds gewijee plaats vinden. Moch daarentegen blijken, dat de binnen gekomen gelden ontoereikend zijn, dan zal tot een tweede invordering worden overge gaan. Een ieder wordt derhalve aangeraden in de eerste helft van de maand April as. ter teekening aangeboden schuldbekentenissen, welken zijn gebaseerd op de maximum hef- findsbedragen van resp. 12.4. 4.4.te teekenen, daar anders de teeltvergunning niet zullen worden uitge reikt en men zich derhalve bij de daarna te houden controle te velde bloot stelt aan een vervolging wegens het telen van bloem bollen zonder teeltvergunning. Het ligt in het voornemen aan diegenen, diie nalatig mochten zijn in het betalen van heffingen, voor het teeltjaar 1935/1936 eene teelt vergunning te onthouden, waarmede voornamelijk beoogd wordt die kweekers te treffen, die onwillig mochten zijn hun verplichtingen na te komen. Voorts ligt het in de bedoeling de Zjg. roebelastinig ad 0.35 per are, welke in hooger genoemde heffingsbedragen is in begrepen, voor het teedtjaar 1934/1935 terug te brengen tot 0.30 per are en de export heffing ad 3 ten honderd, vide art. 9 van de Exportbeschikking 1934, per 1 Mei 1935 te heffen op basis van 2 1/2 ten honderd. Ook deze exportheffing zal zooveel moge lijk met bovenbedoelde steunbedragen wor den gecompenseerd. om 8x/4 uur bijeenkomst in den Foyer der Stadsgehoorzaal te Leiden. (Kosteloos) toegankelijk VOOR ALLE KATHOLIEKEN Daar de eerst-uitgenoodigde Spreker Drs. P. KASTEEL door ziekte verhinderd is, zal het Tweede-Kamerlid i het woord voeren. Gelegenheid tot het stel- I len van vragen. Wij vertrouwen, dat velen hun belangstelling zullen toonen. Oud-Minister de Geer heeft in Haarlem een politieke rede gehouden. Hij veroordeelde daarin zeer scherp het feit, dat „Volk en Vaderland" een parti culiere brief van ir. A. Heldring heeft ge publiceerd, en nu zelfs den moed heeft, zich ter verdediging daarvan te beroepen op het algemeen belang. Hij zei: „Onder ditzelfde motto van „het doel heiligt de middelen", zijn in den loop der geschiedenis al heel wat ongerech tigheden geschied; men denke in dit verband slechts aan de guillotine-moor den tijdens de Fransche revolutie door middel van het Comité du Salut pu- blique. Deze praktijken zijn wel in overeen stemming met de ideeën van het land, dat de bakermat is van de N.S.B. In principe kan heel goed een vergelijking worden getrokken tusschen de terreur der Fransche revolutie, de Juni-moor- den in het vorige jaar in Duitschland en deze brief-geschiedemis. Deze brief-affaire is een ernstige BINNENLAND CONFLICT SIGARENINDUSTRIE. Patroons in sigarenindustrie blijven bij loonswijziging op 22 April a_s. De besturen der beide werkgeversorga nisaties in de sigarenindustrie hebben be sloten, him plan tot invoering der gewij zigde Iconen* op 22 April a.s. onveranderd te handhaven. In een communiqué, dat zij aan het persbureau Vaz Dias deden toekomen, be richten deze bonden, naar aanleiding van de houding der vier werklieden-organisa ties, die iedere loonsverlaging afwijzen, te hebben vergaderd om hun definitief standpunt te bepalen. Met algemeene stemmen, zoo vervolgt het communiqué, is besloten het besluit tot invoering der gewijzigde loonen op 22 April a.s. ongewij zigd te handhaven, „aangezien de starre houding der werkliedenorganisaties geen enkel aanknoopingspunt biedt en de slech te economische toestand van het bedrijf geen verdere tegemoetkoming wettigt". Ook de arbeidersorganisaties zullen deze week bijeenkomen om hun houding nader te bepalen. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN GOUDA. Begrooting eerst thans aangeboden. B. en W. van Gouda hebben den raad de ontwerp-gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935 aangeboden. De late indie ning is voornamelijk toe te schrijven aan de herziening der loonen en salarissen van het gemeen tepersoaieeL Ondanks de belangrijke ingevoerde verso beringen is het totaalcijfer dezer begrooting in vergelijking met dat van 1934 met niet minder dan rond ƒ800.000 gestegen. Alleen reeds de post „ondersteuning van behoefti- gen en werkloozen" is 760.000 hooger dan de begrooting voor 1934 aangaf. De bijdra ge van het rijk in de kosten van werkver schaffing en steunverleening aan werkloo zen kan door de gewijzigde regeling thans echter geraamd worden op 850.860, of rond ƒ500.000 meer dan het vorig jaar te ramen toelie. Tegenover dezen verhoogden rijkssteun staat evenwel weer een vermin derde ontvangst uit belastingen, die deels een gevolg is van de met de ^-stelling van het werkloosheids-subsidiefonds verband houdende regeling, van rond 125.000. Dank zij de werking van deze wettelijke maatregelen en door een zoo zuinig mo gelijk beheer is het B. en W. gelukt zonder feitelijke belastingverhoogingen de begroo ting sluitend te maken. Wel moeten B. en W. den raad voorstellen doen tot wijzigin gen in de heffing van opcenten op de hoofd som der personeele belasting, ml. van 75 175 tot 130200, maar de daaruit te trek ken opbrengst overschrijdt niet het ook uit dien hoofde op de gemeente-begrooting 1934 uitgetrokken bedrag van 152.000, door een verlaging van het belastingtarief voor den grondslag huurwaarde van 12 op 10 ten honderd. De winst op de begrootingen van het lichtbedrijf is rond 45.000 lager geraamd dan in 1934 in verband met verlaging van de tarieven voor gas en electriciteit. Het na- deelig saldo van den reinigingsdienst is 2600 en dat van den dienst van Gemeente werken 9000 lager, terwijl daarentegen de winst van het Marktwezen ruim 9000 lager is moeten worden uitgetrokken. B. en W. meenen, dat met een bedrag ad 20.000 voor onvoorziene uitgaven kan worden volstaan. Een bedrag van 17.000 zal uit de ge wone middelen naar den kapitaaldienst worden overgebracht, om daar te dienen tot vorming eener algemeene reserve. Het is n.1. niet te vermijden, dat de dienst 1934, ondanks een zuinig beheer, maar als gevolg van de abnormale stijging van het aantal werkloozen en de zeer lage subsidieregeling van het rijk een belangrijk tekort zal op leveren. Ged. Staten hebben goedgevonden, dat de gemeente voor het dienstjaar 1934 nog een nader te bepalen bedrag zal mo gen uitstooten. Aanvankelijk is dit geraamd op rond 200.000. Dit bedrag zal in 10 jaar uit de gewone middelen moeten worden ge vonden, waarin door het rijk evenwel tot een bedrag gelijk aan 90 pet. van het totaal zal worden bijgedragen. Zeer waarschijnlijk zal evenwel het uit te stooten bedrag van 200.000 niet ten volle door Ged. Staten en de rijksregeering worden geaccepteerd, maar zal hierop in mindering moeten wor den gebracht een bedrag gelijk aan de som, die ten gunste van den dienst 1934 zou zijn gekomen, wanneer voor dit dienst jaar o.m. 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting waren geheven. Gevolg zal zijn, dat dit verschil alsnog ten spoe digste door de gemeente zal moeten wor den gedekt en daarvoor dient het te vor men fonds. Aan het einde van hun uitvoerige nota stellen B. en W. den raad voor af te wijzen een verzoek om de kermis weer in te voe ren en een aanvrage om subsidie van de Commissie voor de restauratie van de St. Janskerk. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. MacDonald en Simon zullen Engeland te Stresa vertegenwoordigen. Eden moet thuis blijven. (Ie blad). In België is thanj eenige rust ingetre den na de devaluate van de belga. (2e blad). Lndendorff door Hitier gehuldigd. (2e blad). Orkanen in Amerika. (Buitenl. Berich ten 2e blad). BINNENLAND. Op 1 Mei wordt een aanvang gemaakt met de uitbetaling van steun aan bloembollen kweekers. (1ste blad). De Stscrt. van gisteravond bevat het be perkingsreglement voor varkens 1935 en dat voor rundvee 1935. (1ste blad). GEZOUTEN RUGSPEK. De Nederiandsche Veelhoudierijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 22 t/m 27 April a.s. de inneming van gezouten ruigspek zal gesohieden tegen de zelfde voorwaarden en prijzen als die wel ke zullen gelden in de week van 15 t/m 20 April. R'damsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aan sluiting met het mailschip „Indrapoera" wordt Woensdagmiddag 10 April te 12.09 in den Haag verwacht. DE A.S. CONFERENTIE TE STRESA. Waar de staatslieden zullen vergaderen. De conferentie te Stresa zal, zooals ge meld werd, niet in Stresa zelf plaats vin den, maar op een van ae 3 Borromeesche eilanden in het Lago Maggiore en wel waarschijnlijk op het eiland „Isola Bella". Op dit eiland staat het kasteel van de Gra felijke familie Borromeo, waaruit ook de H. Carolus Borromaeus gesproten is. Voor de reizigers, die Zwitserland en het Lago Maggiore bezoeken, blijft het eiland daar om vooral in herinnering,omdat het zoo schitterend gelegen is, met zijn tuinen en terrassen, waar de heerlijkste planten en bloemen groeien, die uit de geheele we reld hier zijn bijeengebracht. Het kasteel zelfs is buitengewoon merkwaardig van wege de decoratie en beschilderingen. Het eiland heeft nog in zooverre historische be- teekenis, dat Napoleon vóór de slag bij Marengo op dit eiland den nacht heeft door gebracht. Waarschijnlijk heeft ook Défaix, enkele dagen vóór hij op het slachtveld van Marengo sneuvelde nog op dit eiland over nacht. Daar het eiland midden in het meer ligt is het buitengewoon geschikt om daar besprekingen te houden. Het is heel ge makkelijk om te zorgen, dat de deelnemers aan de conferentie niet door ongewenschte bezoekers worden lastig gevallen. Boven dien heeft de Italiaansche regeering reeds maatregelen getroffen, dat heel het eiland met een gordel van politie-booten wordt omgeven, zoodat de conferentie niet door de buitenwereld verstoord kan worden. Men mag de deelnemers aan de conferentie wel benijden om de rust en de stilte, waar mede zij omringd zijn tijdens hun buiten gewoon gewichtige besprekingen. Maar nog meer zou men hen benijden vanwege het verblijf op het eiland zelf. Want een be zoek aan Isola Bella blijft altijd een der mooiste herinneringen, die iederen toerist het langste bijblijft. Macdonald naar Stresa. Gisternamiddag kondigde MacDonald in het Lagerhuis aan dat hij met Sir John Simon aan de conferentie te Stresa zal deelnemen en hierbij de Britsche regeering zal vertegenwoordigen. De houding, welke Groot-Brittannië op deze conferentie zal innemen vormde het onderwerp van een langdurige gedachten wisseling in de zit ting van het Britsche kabinet. Uit betrouwbare bron wordt verzekerd, dat het kabinet er niet toe is overgegaan om het Britsche standpunt van te voren in bijzonderheden te bepalen, doch dat het aan MacDonald en Six John bevoegdheid heeft verleend tot het nemen van beslissin- ge in zake de te volgen politiek. Men acht het thans zeker, dat ook de Fransche pre mier Flandin zich naar Stresa zal bege- Omtrent den gezondheidstoestand van Eden werd het volgende officieele commu niqué uitgegeven: Eden is lijdende aan hartaandoening, als gevolg van zijn luchtreis, die vooral zeer moeilijk was tusschen Praag en Keulen. De geneesheeren hebben hem een abso lute rust van vier tot zes weken voorge schreven. Hij zal dan ook niet naar Stresa kunnen gaan. waarschuwing voor hetgeen in de toe komst van deze partij te verwachten zal zijn. Het gaat mij aan het hart, dat het openbare leven in Nederland zoo is gekelderd dat iets dergelijks heeft kun nen gebeuren!" Inderdaad een ernstige waarschuwing. Tegenover Stresa ligt Isola Bella, waar de staatslieden zullen bijeen komen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1