DINSDAG 9 APRIL 1935 OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden verga dert op Maandag 15 April 1935, des na middags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van de Com missie van Beheer over de gestichten „En degeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" (va cature: de heer J. B. Meijnen). 2o. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. 3o. Benoeming van een lid van het be stuur van de vereeniging „de Ambachts school". 4o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van verschillende strooken voor straat bestem den grond. 5o. Voorstel tot verpachting van het recht tot heffing van den weg- en watertol c.a. tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het „Leidsche Hek", aan P. Ciggaar, te Oegstgeest. 6o. Voorstel in zake verlenging van de met de speeltuinvereenigingen „Westerr kwartier", „Zuiderkwartier", „Noorder kwartier" en „Oosterkwartier" aangegane overeenkomsten, betreffende de ingebruik- geving van de kinderspeeltuinen, gelegen resp. ten zuiden van den Haagweg, hjj de Seringenstraat, ten zuiden van de van der Duynstraat en ten noorden van den Lagep Rijndijk. 7o. Voorstel: a. tot verkoop van een gedeelte bouw terrein, ten oosten van de Heemskerk- straat, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie N No. 897 (ged.), aan de N.V. Gebr. yan Hoeken's Houthandèl; b. tot overnerping in eigendom en on derhoud bij de gemeente van aan genoem de Vennootschap toebehoorende voor straat bestemde strooken grond, kad. be kend Gemeente Leiden, Sectie N No. 381 (ged.); c. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van straataanleg in verband met de transacties sub a. en b. 8o. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening, regelende de heffing van op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting te Leiden. 9o. Voorstel tot wijziging van: a. de met de gemeente Voorhout geslo ten overeenkomst, betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stede lijke Gasfabriek te Leiden: b. de met de gemeente Voorhout geslo ten overeenkomst-, betreffende de levering van electriciteit in die gemeente door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden. lOo. Voorstel tot aanvaarding van een bijdrage van het Rijk in de kosten van wederopbouw van den ouden gevel van het Raadhuis aan de Breestraat. 11 o. Praeadvies op het verzoek van L. A. de Leeuw en L. H. de Leeuw, te Am sterdam, in zake het houden van marirt in het fabrieksgebouw aan de Os- en Pa arden laan. 12o. Voorstel tot het aanbrengen van een brandtrap aan het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat, waarin de Jongens-; school 'voor u. 1. o. is gevestigd en tot ver hooging van de voor de verbouwing van genoemd schoolgebouw beschikbaar gestel de gelden. 13o. Praeadvies op het voorstel: a. van den heer Schoneveld c.s. in zake verlaging van het enkeltarief voor elec triciteit; b. van den heer Tobé in zake vaststel ling van een uniform electriciteitstartof voor winkels en daarmede gelijk te stel len inrichtingen. De Ambrachtsschool, Het bestuur der vereeniging „de Am bachtsschool" deelt den Raad mede, dat in de 1.1. gehouden algemeene ledenvergade ring, ter voorziening in de vacature wer gens periodiek aftreden van den heer L- v. d. Laan, die niet herkiesbaar is, de vol gende voordracht is opgemaakt: 1. ir. Jan A. v. d. Laan, Rijnsburger weg 160, 2. Bern. Buurman, Cronesteinkade 18. De gestichten. In verband met de door het aftreden van den heer J. B. Meijnen, als lid van den gemeenteraad, in de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorr geest" en „Rhijngeest" ontstane vacature, moet tot het benoemen van een ljd van die Commissie worden overgegaan. B. en W. bieden den Raad de volgende aanbeve ling aan: lo. G. Lekkerkerker, 2o. Jac. "Wilbrink. Commissie toezicht Bewaarscholen. Ter voorziening in de vacatures, welke op 31 December j.l. zijn ontstaan in de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen ten gevolge van de periodieke af treding van de heeren J. R. ter Wee, J. Plu en dr. J. Munk, bieden B. en W. den Raad hierna volgende voordrachten aan; ter toelichting hierop deelen B. en W. den Raad nog mede, dat de heer J. R. ter Wee als lid heeft bedankt, terwijl de heer J. Plu, die thans geen kinderen meer op een der bijzondere bewaarscholen heeft, niet herkiesbaar is: a: vacature-J. R. ter Wee: lo. W. C. Geradts, 2. M. PlanjeSelier; b. vacature-J. Plu: lo. R. H. Schipper, 2o. J. van DuurenDreef; c. vacature-dr. J. Munk: lo. dr. J. Munk, 2o. dr. G. A. de Jager. Overname strooken grond. In verband met ver- en bebouwing ter plaatse, dienen eenige strooken grond aan de gemeente worden overgedragen. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor te besluiten kosteloos in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen de volgende voor straat bestemde strooken grond: a. van de N.V. „Nationaal Grondbezit", gevestigd te 's-Gravenhage, twee strookjes grond, tezamen groot pl.m. 33 M.2, gelegen aan de Atjehstraat, hoek Sumatrastraat en hoek Baltetraat; b. van de N.V. Schlatmann's Confectie^ en Manufacturenhandel „De Faam", geves tigd te Leiden, het strookje grond, groot pl.m. 0.18 M.2, gelegen aan de Hoogstraat, hoek Oude Rijn; c. van W. J. Wurzer, te Leiden, het strookje grond, groot plm. 67 M.2, gelegen aan het Utrechtsche Jaagpad; d. van D. Hordijk, te Amsterdam en de N.V. Wassenaarsche Crediet- en Grond- Maatschappij, gevestigd te Wassenaar, een strookje grond, groot 27 M.2, gelegen aan de Gabriël Metzugtraat; e. van de N.V. „Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen", gevestigd te Leiden, het strookje grond, groot pl.m. 35 M.2, gelegen aan den Mare- dijk; f. van J. Ravestein, te Leiden, het strookje grond, groot pl.m, 26 M.2, gelegen aan de van t Hoffstraat, hoek Kapteyn- straat; a. van M. C. van Straten e.g., te Leiden en de N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom" gevestigd te 's-Gravenhage, de strook gronde, groot 3703 M., deel uitmakende van de Buys Ballotstraat, de van der Waal straat en de van 't Hoffstraat, onder be ding, dat aan de gemeente worden ver goed de kosten van straataanleg c.a. op den voet, als aangegeven is in de verorde ning op den aanleg van straten en wegen, waartoe bereids ter nadere verrekening in de gemeentekas is gestort een bedrag van ƒ41.450.— Verpachting tol bij het „Leidsche Hek". Bij raadsbesluit van 19 Maart 1934 werd het recht tot heffing van den weg- en wa tertol tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bü het z.g. „Leidsche Hek", voor den tijd van een jaar, ingaande 1 Mei 1934, ver pacht aan P. Ciggaar, te Oegstgeest, voor de som van ƒ1.200 per jaar. De pacht ein digt derhalve op 30 April a.s. De heer Ciggaar heeft verzocht den tol wederom voor een jaar te mogen pachten en heeft zich na gevoerde besprekingen be reid verklaard dezelfde pachtsom te be talen. Aangezien tegen deze verlenging noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bezwaar bestaat, geven B. en W. deh Raad in overwegirg het recht tot hef fing van den weg- en watertol tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het „Leid sche Hek", waaronder begrepen de huur van de huizing, staande op het trekpad aan dien Vliet, alsmede de huur van den tuin grond, gelegen bij, en van het perceel grond, gelegen achter de woning, voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Mei 1935, te verpachten aan P. Ciggaar, te Oegstgeest, voor een jaarlijksche pachtsom van 1.200 onder de bestaande voorwaarden. De speeltuinvereenigingen. Bij besluit van den Raad van 13 Mei 1934 werden de overeenkomsten met de speel tuinvereenigingen „Westerkwartier" en „Zuiderkwartier", inzake de ingebruikge- ving van de kinderspeeltuinen ten zuiden van den Haagweg en bij de Seringenstraat, verlengd tot 1 Juni 1935. Op dezen datum eindigt bovendien de overeenkomst met de speeltuin vereeniging „Noorderkwartier" betreffende den speeltuin ten zuiden van de van der Duynstraat, terwijl de over eenkomst met de speeltuinvereeniging „Oosterkwartier", inzake den speeltuin ten noorden van den Lagen Rijndijk, 12 No- verber 1935 afloopt. Aangezien de wijze van exploitatie van de verschillende inrichtingen voor sport en spel nog in overweging is, komt het B. en W. gew-enacht voof, in afwachting van te dezer zake te nemen definitieve beslissin gen, de overeenkomsten met de speeltuin vereenigingen voorloopig te verlengen tot 1 Juli 1936, echter onder bepaling, dat B- en W. het recht hebben de ingebruikge- ving tusschentijds te doen eindgen met een opzeggingstermijn van drie maanden. VERKOOP GROND EN AANLEG STRAAT. Van de N.V. Gebr. van Hoeken's Hout handel is een verzoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen een bouw terrein, ten oosten van de Heemskerkstraat groot pl.m. 2000 M.2 De vennootschap is be reid den door 'B. en W. gevraagden prijs van 8.50 per M.2 te betalen en gaat ac toord met de aan den verkoop te verbin den voorwaarden, waaronder bepalingen betreffende den aanleg van de aangrenzen de straat. Hoewel deze op een breedte van 10 M. geprojecteerde straat slechte voor de helft ten laste van het bouwterrein behoort te komen, is het om practische redenen noo- dig, de straat reeds thans over oen breed te van 8 M. aan te leggen. De koopster zal biertoe aan de gemeente tegen een vergoe ding van 1.per M.2 overdragen een strook grond groot pl.m. 115 M.2, en kos teloos een strook grond, groot pl.m. 230 M2. Tevens verbindt zij zich te zijner tijd, wan neer haar aangrenzend terrein in exploi tatie wordt gebracht, aan de gemeente te vergoeden de volledige kosten van straat aanleg met bijkomende werken op de aan- geduiden strooken grond. De kosten van den straataanleg met bij komende werken over een breedte van 8 M., met inbegrip van de vergoeding ad 115 voor het beschikbaar stellen van de aangegeven strook grond, worden geraamd op 5850. Aangezien het bouwterrein in bet grond bedrijf is ingebracht, komt dit bedrag ten laste van dit bedrijf, verhoogd met een be drag van ƒ3000.Wegens den algemee- nen omslag ad ƒ1.50 per M.2 bouwrijpen grond. GAS EN ELECTRICITEIT AAN VOORHOUT. Wijziging van de overeenkomst. Om dezelfde reden als met Koudekerk zijn ook met het gemeentebestuur van Voorhout onderhandelingen gevoerd om trent wijziging van de met die gemeente gesloten gasleveringsovereenkomst, welke onderhandelingen eveneens tot overeen stemming hebben geleid. Tegenover een verlaging van den gasprijs met 1 cent per M.3, prijs, die, ook weder bij wijze van tij- delijken crisis-maatregel, nogmaals met één cent per M.3 zal worden verlaagd, heeft Voorhout toegestemd in een verlenging van den duur der overeenkomst met 6 ja ren, terwijl voorts de prijs van het gas, dienende voor de openbare verlichting te Voorhout, op dezelfde wijze is geregeld als voor Koudekerk, dat Voorhout tot betaling van een tegemoetkoming in de kosten van aanleg van het hoofdgasbuizennet in het vervolg niet zal zijn gehouden, wanneer redelijkerwijs kan worden verwacht, dat de aanleg, ook zonder zoodanige bijdrage van Voorhout, voor Leiden rendabel zal zijn. Ten slotte wordt voorgesteld een bepa ling op te nemen, krachtens welke de kos- telooze aanleg door Leiden van muntgas- binnenleidingen in de daarvoor in aanmer king komende woningen te Voorhout tot twee jaren na het in werkingtreden van deze overeenkomst, dus tot 1 Januari 1937, beperkt wordt. Behalve omtrent wijziging van de boven bedoelde overeenkomst zijn met het ge meentebestuur van Voerhout ook onder handelingen gevoerd omtrent een herzie ning van de mét die gemeente gesloten stroomleveringsovereenkomst. Het gemeentebestuur van Voorhout ver klaarde zich bereid aan een verlenging van den duur dezer overeenkomst met 16 ja ren mede te werken, wanneer het woon huistarief, vqor zoover het de „per maand verbruikte meerdere K.W.U." betreft, voor de ingezetenen van Voorhout, evenals voor die van Leiden, op 5 cent per K. W. U. were} gesteld (thans betaalt men te Voor hout 6 cent per K.W.U.) en indien de stroom prijs voor de openbare verlichting op een lager bedrag per eenheid werd be paald. Een en ander is, aangezien tegen in williging van deze verzoeken geen bezwaar bestond de concept-overeenkomst geregeld. Volledigheidshalve zij ten slotte nog me degedeeld, dat de directeur, om de mede werking van het gemeentebestuur van Voorhout tot verlenging van den duur der overeenkomst te verkrijgen, mede heeft toegestemd in het laten vervallen van een annuiteit, groot 1.428, welke, krachtens een tusschen burgemeester en wethouders van Voorhout en den directeur gesloten overeenkomst, tot 1943 door Voorhout had moeten worden betaald wegens den aanleg van een laagspanningnet in 1918. SUBSIDIE VOOR HET NIEUWE RAADHUIS. In de bekende missive van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 25 Juli 1931, waarin deze namens de Regeering aandrong op behoud van den oudpn gevel van het Raadhuis aan de Breestraat, deed Zijne Excellentie tevens een toezegging in zake het verleenen van gelde! ij ken steun van wege het Rijk en de Provincie Zuid-Holland ten aartzien van de kosten van herstel en consolideering van dien gevel. Toen de plannen van de 5 architecten waren ingezonden en de Raadhuis-Advies commissie daarover haar oordeel had uit gesproken, kwamen B. en W. in hun schrij ven van 15 September 1933 bij den Minis ter op die toezegging terug. Ofschoon de Minister, evenals zijn ambtsvoorganger, welwillend bleek te staan tegenover onze subsidieaanvrage en onverwijlde behande ling van de aanvrage toezegde, ontvingen B. en W. eerst bij mterive van 15 Decem ber j.l. het bericht, dat de Minister bereid was te bevorderen, dat aan de gemeente een Rijksbijdrage werd verleend van 50 pet. der op 220.000.— geraamde kosten van den wederopbouw van den ouden ge vel tot een maximum van 110,000 en dat bij Hoofdstuk VI van de Rijksbegrooting voor 1935 een principieele uitspraak van de Staten-Gen er aal dienaangaande zou wor den uitgelokt. Nu de Staten-Generaal inmiddels een uitspraak in den door den Minister voor gestelden zin hebben gedaan, geven B. en W. den Raad onder mededeeling, dat bij Ged. Staten dezer provincie op toekenning van een provinciale bijdrage ad 25 pet. is aangedrongen, in overweging machtiging tot aanvaarding van een Rijksbijdrage van 50 pet. der kosten van tien wederopbouw van der? ouden gevel van het Raadhuis aan de Breestraat tot een maximum van 110.000, onder de daaraan verbonden voorwaarden, te verleenen. Verzoek om een fabrieksgebouw aan de Os- en Paardenlaan als overdekt marktterrein te gebruiken. In een adres verzoeken L. A. de Leeuw en L. H. de Leeuw, kooplieden te Amster dam, den Raad te willen besluiten, dat op werkdagen op door den Raad te bepalen uren in het aan hen toebehoorend fabrieks gebouw aan de Os- en Paardenlaan markt zal mogen worden gehouden. Omtrent dit adres hebben B. en W. het advies ingewon nen van de Commissie voor den Markt- en Havendienst. Ook naar de meening van B. en W. is het verzoek, algemeen als het luidt, voor in williging niet vatbaar. Een eerste eisch toch, dien men aan een tot den Raad ge richt verzoek niet alleen mag, doch ook moet stellen, is wel deze, dat de strek king daarvan duidelijk'en concreet zij, op dat met volledige kennis van zaken een weloverwogen beslissing kan worden ge- NATIONAAL-SOCIALISTISCHE LEVENS BESCHOUWING. Sub Umbra schryft Eeuw": Matthias Erzberger; Walter Rathenau; Dr. Bell; Gen. van Schleicher; Gustav von Kahr; Dr. Klausener; Gregor Strasser;, Dr. Dollfuss; in „De Nieuwe vermoord! vermoord! vermoord! vermoord! vermoord; vermoord! vermoord! vermoord! Vermoord, allen vermoord door aanhan gers van het notionaal-socialistisch bewind en de nationaal-socialistische levenebe schouwing! En dit lijstje is nog maar héél kort. Het zou wel over een heele kolom verlengd kunnen worden. Men denke alleen maar aan de slachtoffers van 30 Juni 1934! En in den allerlaateten tijd is het moor den nog steeds voortgezet. Het lijkt wel, of de tijd van den Oude der Bergen is her leefd, die ook zijne fanatieke volgelingen over de wereld stuurde, om de door hem van zijn bergvesting uit ter dood veroor deelden om het leven te brengen. De moord op den Duitschen ingenieur in Tsjecho-Slowakije, die er van verdacht werd met 'n geheimen zender anti-natio- naal-socialistische berichten in Duitechland verneembaar te maken en die een aanhan ger van Otto S(rasser was, ligt nog versch in het geheugen. En het allernieuwste geval is dat van den uitgeweken schrijver Jacob, die te Straatsburg was gevestigd en die zóó goed ingelicht is gebleken, dat hij, reeds een maand geleden, mededeelde, dat Duitech land den algemeen en dienstplicht wederom zou invoeren (waaruit men dit tusschen haakjes de oprechtheid kan afleiden van de beweringen, dat de invoering daarvan een antwoord zou zijn op 't onder de wape nen houden van 2 „uitgeholde" lichtingen in Frankrijk, welke nader blijken 130.000 man sterk te zijn tegenover de 240.000 man der normale lichtingsterkte). Deze man is in Bazel met geweld over de Duitsche grens gevoerd; en niemand weet, wat er sindsdien met hem is gebeurd. Uit al deze moorden spreekt een geest. Een geest van geweld en gewelddadig heid, die zijn doel meent te kunnen berei ken door aanwending van moordgeweld te gen zijn gevaarlijkste tegenstanders. Nog niet zoo heel lang geleden hebben we in de pers kunnen lezen, hoe katholieke jongens door de Hitlerjugend op de grofste wijze werden mishandeld. En niet alleen jongens, maar ook meisjes! Een meisjes processie met vaandels werd door de Hit lerjugend overvallen; de meisjes werden op den grond geworpen, in een moddersloot geduwd, gespuwd, geslagen en mishandeld! Deze dingen zijn niet meer alleen op zich zelf staande verschijnselen. Als pendanten zijn daar de geweldena ren tegen de Joden; de geweldenaren in de concentratiekampen En bovenal: de geheele nazi-litteratuur en de geheele nazi-strijd om de overmacht zijn geheel vervuld van éénen geest van geweld en gewelddadigheid. Op Hitiers „Mëin Kampfen zijn doel stelling: „de vernietiging van Frankrijk", welke slechte door een ontzettend wereld bloedbad ware te bereiken, hebben we te dezer plaatse reeds uitvoerig gewezen. Maar _van dezen geest is het geheele na- tionaal-socialisnie doortrokken. Een der eerstgekozen (n.l. in 1924) natio naal-socialistische Rijksdagafgevaardigden was de heer Dolle. Deze man heeft op-10 Augustus 1923 in een vergadering te Neu renberg gezegd: Om het christendom te vernietigen, dat den Duitschen geest vergiftigd heeft en om het te vervangen door de Germaansche goden zullen vreeselijke oorlogen onvermijdelijk zijn. Op 70 mil- lioen Germanen zullen er slechte 7 millioen overblijven; maar deze over levenden zullen de heerschers der we reld zijn. Deze „Dolle"-manspraat mag natuurlijk niet als algemeen geestelijk eigendom der Duitschers worden beschouwd! Integendeel: millioenen en millioenen hebben er zich aan doodgeërgerd. Maar de leiding, welke nu de macht in Duitschland in handen heeft, liet dezen man begaan! En waar ge ook naar nationaal-socialis tische lectuur grijpt; overal grijnst u zulk een geest van geweld en gewelddadigheid tegen. nomen en opdat men later niet voor gevol gen wordt geplaatst, die men misschien niet heeft voorzien, doch die men, waren zij bekend geweest, zeker niet zou hebben gewild. Zoolang dus de strekking van het verzoek niet duidelijk is, zoolang zelfs, ge lijk uit de stukken blijkt, adressanten zei ven daaromtrent nog in het onzekere ver- keeren, kan onzes inziens, aldus B. en W., van inwilliging van zoodanig verzoek geen sprake zijn. School Pieterskerkstraat. De directeur van Gemeentewerken advi seert, in verband met den brand-gevaar- lijken toestand van het gebouw van de Jon gensschool voor ULO aan de Pieterskerk- straat, langs den buitenmuur van de aan de gangzijde van dat gebouw grenzende open plaats een ijzeren brandtrap aan te. brengen, als is aangegeven op een teeke- ning. Met de Commisie van Fabricage en On derwijs zijn B. en W. van gevoelen, dat, met het oog op eventueele gevolgen van brand, tot het aanbrengen van een brand trap moet worden overgegaan en dat de trap tusschen de eerste verdieping en den beganen grond iets breeder behoort te zijn, dan op de evenbedoelde teekening is aan gegeven. De kosten van de brandtrap, welke op 1250 zijn geraamd, zullen tengevolge van de verbreeding 50.meer bedragen en de verbouwingskosten van de Jongens school voor ULO, waarvoor door den Raad op 14 Mei 1934 een crediet van 13000 werd toegestaan, hebben 13155.19 bedra gen. In totaal is derhalve verhooging van het evenbedoelde crediiet met rotnd 1460 noodig. GEMEENTEFONDSBELASTING. De opcenten verlaagd. Bij de wet van 4 Maart 1935, houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg, is het aan tal opcenten op de hoofdsom van de ge meentefondsbelasting. dat gedurende de belastingjaren 1935—36 en 1936'37 maxi maal mag worden geheven, verlaagd van 80 tot 55 (behoudens verhooging in bijzon dere gevallen tot 75 evenals voorheen tot 100). Aangezien de verordening yan 28 April 1933, het aantal opcenten op 80 be paalt, vervalt deze verordening ingevolge art. 6 der wet niet ingang van het belas tingjaar 1935'36. Er dient derhalve een nieuwe verorde ning te worden vastgesteld, waarbij, over eenkomstig de raming der begrooting 1935, het aantal opcenten op 55 in plaats van op 80 wxirdt gesteld. Wij wijzen er hierbij op, dat dit besluit niet beteekent een belasting-verlaging. Het aantal opcenten wordt verlaagd met 25, voor de gemeente, maar het Rijk heft nu die 25 opcenten voor zichzelf, voor zijn subsidie-fonds voor werkloozenzorg. Uit dit fonds krijgt Leiden een hoogcre sub sidie uitgekeerd dan tot nu toe, wat royaal opweegt tegen de genoemde 25 opcenten, die de Leidsche schatkist moet missen. VAN M'N BOEKENTAFEL Het Schild. - Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. Mannen van de dagbladpers zijn steeds geneigd om iets actueels te waardeeren en daarom treft ons de actualiteit van het artikel, waarmede de April-aflevering van het Schild opent. Dit artikel handelt n.l. over de beide Engelsche martelaren John Fisher en Thomas More, wier canonisatie proces zoo juist in het Geheim Consistorie van 1 April door Z. H. den Paus is inge zet. In dit jaar valt de vierhonderdste ver jaardag van hun roemrijken marteldood, welke plaats had op resp. 22 Juni en 7 Juli van het jaar 1535. Aan de hand. van een betoog, dat in 1928 door mgr. Hallett ge leverd is op den katholieken zomercursus te Cambridge, zet H. Reijnen thans 't mar telaarschap dezer beide illustere Engel- schen uiteen. Vooraf stelt hij vast, wat de Katholieke Kerk onder martelaarschap verstaat, n.l. het offer van het leven ge bracht propter causam Christi, ter wille van, voor de zaak van Christus: „Ofschoon Fisher en More inderdaad wegens hoog verraad zijn veroordeeld en terechtgesteld, schrijft hij, toch zijn zij ontwijfelbaar ze ker gestorven niet om eenig verraad aan hun koning, doch om hun trouw aan de belijdenis van het geloofspunt van het primaatschap des Pausen". Zij weigerden den eed af te leggen, dat de koning het eenige opperste hoofd was op aarde van de Kerk in Engeland, die genoemd wordt Ecclesia Anglicana. Zoo gaven zij hun le ven voor de rechten der kerkelijke over heid. Inderdaad actueele heiligen en een actueel artikel. Vervolgens bespreekt drs. J. Lammertse Lz. de leer der incarnatie, de vleeschwor- ding van het Woord, waarvan hij de Ka tholieke leer stelt tegenover die van de Protestanten. Pater magister B. Luyckx O.P. vervolgt z(jn studies over onze een heid in Christus met een gedegen be schouwing over de Sacramenten, terwijl pater E. Janssen C.s.s.R. over het Mini- mteme schrijft en tegenover elkaar stelt de ietwat vreemde eisch van sommigen, die naar hereeniging streven, dat de Kerk zich zal houden aan het oude, en de vita liteit van het levende Woord Gods. In de Vragenbus komt warempel het oude lasterpraatje tegen de Jezuieten, dat zij de leer van het doel, dat de middelen heiligt, zouden aanhangen, weer eens op duiken; zulke praatjes zijn toch taai! Bo vendien wordt een antwoord gegeven op een vraag, die velen zich in dezen crisis tijd wel eens gesteld zullen hebben, n.l. of het geoorloofd is, levensmiddelen te vernietigen. Pater Otten antwoordt daar op dat vernietiging van levensmiddelen ongetwijfeld tegen ons gevoel stuit maar dat men het in deze buitengewone tijden niet voor direct ongeooi-loofd mag ver klaren. Ten slotte is er de gebruikelijke rubriek „Op den Uitkijk", Boekbespreking en Correspondentie. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11