.Aspirin MAANDAG 8 APRIL 1935 DE LEFDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 Ve aftfe- BINNENLAND DE BESTRIJDING VAN DE JEUGDWERKLOOSHEID. Instelling van een Rijkscommissie. Eenige dagen geleden heeft de Minister van Sociale Zaken met een enkel woord reeds medegedeeld, dat het in zijn voor nemen lag over te gaan tot de instelling van een commissie, waarin zooveel moge lijk zullen zijn vertegenwoordigd, alle or ganisaties, die op 't terrein van de jeugd werkloosheid van haar bijzondere belang stelling hebben doen blijken. Zoo zal o.m. de Landelijke Commissie tot bestrijding van de gevolgen der Jeugdwerkloosheid in haar geheel in de nieuwe commissie worden opgenomen. Naar wij thans vernemen, heeft de Mi nister van Sociale Zaken aan een belang rijk aantal corporaties en personen een uitnoodiging gericht om in de nieuw in te stellen Rijkscommissie zitting te nemen. In deze uitnoodiging schrijft de Minis ter, dat, hoewel met groote voldoening mag worden vastgesteld, dat bij tal van vereenigingen levendige belangstelling be staat voor het vraagstuk van de jeugd werkloosheid en de Regeering voor dit streven veel waardeering heeft, zij echter een open oog heeft voor het verschijnsel, dat door de steeds toenemende moeilijk heden zich de noodzakelijkheid doet ge voelen, tot een nog krachtiger samentrek ken in organisatorisch verband van alle lichamen, die geacht kunnen worden op dit terrein een verantwoordelijke plaats in te nemen. De taak van de nieuwe Rijkscommissie zal o.m. zijn, het bestudeeren van het vraagstuk der opneming van de jongeren in het bedrijfsleven; het bevorderen van centrale werkverschaffingen voor jeug dige werkloozen en daarbij het noodige te doen voor het kampwerk terwijl ook het aanmoedigen van plaatselijke werkver schaffingen voor jongeren tot haar taak zal behooren. Bovendien zal de commissie niet minder groote aandacht dienen te schenken aan vraagstukken van paedago- gischen en cultureelen aard op dit terrein. De nieuwe commissie zal zich met groote kracht aan het kampwerk voor de jonge ren wijden en verder door deze centrali satie de bemoeienissen met het Werkfonds 1934 ten opzichte van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid inschakelen. De commissie zooals deze door den Mi nister van Sociale Zaken is „gedacht, zal een dagelijksche leiding hebben met als Voorzitter den Minister'persoonlijk, en als ondervoorzitters, zoo deze daartoe bereid zijn, prof. F. Frencken, thans voorzitter der Landelijke Commissie en de heer A. van Geelen, directeur-generaal voor de Werkverschaffing en Steunverleening. In deze dagelij ksche leiding zullen verder zit ting hebben de heeren Deelen, thans secre taris van de Landelijke Commissie, als paedagogïsch adviseur en Meyer de" Vries, hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing, als secretaris. Het bureau der commissie is gevestigd bij de afdeeling Werkver schaffing en Steunverleening bij het De partement van Sociale Zaken. Teneinde vooral in staat te zijn het kampwerk voor de jongeren met kracht ter hand te nemen, zal haar arbeid wor den gesteund door eenige centrales, welke als collectiviteit de belangrijkste groepen van ons volk vertegenwoordigen. Er valt op te rekenen, dat er vier van deze cen trales zullen zijn, n.l. van de R. K. rich ting, de prot. Chr. richting, de moderne richting en de neutrale richting. Bij deze centrales zijn de gelijkgezinde vakcentra les en jeugdvereenigingen aangesloten. Hierdoor zijn zij in de nieuwe commissie vertegenwoordigd. Bovendien opent deze opzet de mogelijkheid, dat andere ver eenigingen, die zich voor het vraagstuk van de bestrijding der jeugdwerkloosheid interesseeren, zooals vrouwenverenigin gen, religieuze genootschappen en derge lijke zich bij één der centrales, die in de Rijkscommissie vertegenwoordigd zijn, aansluiten. Indien aan -de uitnoodiging van den Mi nister wordt gevolg gegeven, 'zullen ver der in de nieuwe commissie zitting krij gen vertegenwoordigers van het Departe ment van Onderwijs, K. en W.t van de contactcommissie uit de Vereeniging van Ned. Gemeenten, van het Nat. Crisis Co mité, de groote werkgeversorganisaties en voorts de Directeur-generaal van den Ar beid en de Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling. DE GESCHILLEN IN DE SIGAREN- INDUSTRIE Zaterdag belegde de Ned. R.K. Tabaks- bewerkersbond in Unitas te Nijmegen een bijzonder congres, dat een besloten karak ter droeg en gewijd was aan den kritieken toestand in het bedrijf, waarin mechanisa tie en loonsverlaging dreigen. Kern van de agenda was de bespreking van de voorstellen van den Rijksbemidde laar. De officieele bemiddelingsvoorstellen be helsden: de bestaande loonen der sigaren makers te handhaven totdat door de re geering maatregelen tot beperking der me chanische productie van sigaren zijn inge voerd en dan te onderhandelen over deze loonen. Inmiddels zou men direct eenige loonsverlaging voor de bij loonen aanvaar den. De vergadering verklaarde zich een stemmig tegen dat bemiddelingsvoorstel. Op 15 April a.s. wordt namens de vak groep tabak- en sigaren bewerkers van de Ned. R.K. Vereeniging van handelsreizi gers „SL Christoffel" een groote openbare vergadering gehouden in het jaarbeurs- restaurant te Utrecht; de vergadering vangt aan te half drie, Op deze vergadering zal het vraagstuk dér mechanisatie in de sigaren-industrie worden belicht en wel door de vol gende sprekers: Het „tegen" door den heer H. v. d. Put, lid der Tweede Kamer en door den heer W v. d. Hoeven, secretaris van den Ned. Sigarenmakersbond. Het „voor" zal besproken worden door den heer J. van Lonkhuyzen uit Amers foort. Alle belangstellenden zijn op deze ver gadering welkom. HET LANDELIJK COLLECTIEF CON TRACT IN HET STUCADOORSBEDRIJF De christelijke en roomsch-katholieke organisaties hebben het landelijk collectief contract voor het stucadoorsbedrijf met den Nederlandschen Stucadoorsbond en den R.K. bond van stucadoorspatroons aan vaard. De Algemeene Nederlandsche Stucadoors bond wil zich het recht voorbehouden om plaatselijk een overeenkomst aan te gaan ten opzichte van het aangenomen werk. De patroonsbond wenscht daar niet in te treden, zoodat de Algemeene Nederland sche Stucadoorsbond voorloopig geen par tij is bij het contract. Naar wij vernemen, zal dezer dagen een Besluit verschijnen, waarbij voor de te werkstelling van verschillende nieuwe groepen van buitenlandsche arbeidskrach ten het vergunningstelsel wordt ingevoerd. Tot de nieuwe groepen, waarvoor dan ook vergunning nöödig zal zijn, behooren o.m. de metaalbewerkers, kappers, meubel makers, arbeiders in schoenfabrieken, han dels- en kantoorbedienden enz. „Msbd." DE KOSTEN VAN MAATKLEEDING. En de vraag of de loonen van kleermakers daarbij een onevenredigen factor uitmaken. In de Nederlandsche Werkgever, orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers, is geschreven, dat het loon van de maatkleer- makers de groote belissende factor is bij de berekening van den kostprijs van maatklce- ding. De hooge loonen van de kleermakers zouden de belangrijkste oorzaak zijn van den verminderden omzet in de maatklee- ding. De samenwerkende bonden in de klee- dmgindustrie hebben nu aan de redactie van de Nederlandsche Werkgever het vol gende voorstel gedaan: Een commissie van drie personen, waarvan één aan te wijzen door de redactie, één door de vakbonden en één onpartijdige derde, door de twee eerste leden te kiezen, stelt een onderzoek in naar de grootte van de verschillende factoren die den kostprijs van maatwerk bepalen. De commissie zal tot taak krijgen een kostenberekening op te maken van maat- costumes, die verkocht worden voor 120, 100, 80 en 60. In het bijzonder behoort de commissie aandacht te schenken aan de vraag, of het loon van de kleermakers een onevenredig grooten factor uitmaakt bij de berekening van den kostprijs van maatkleeding en welk uurloon de maatkleermakers in werkelijk heid kunnen verdienen. Tenslotte hebben de hoofdbesturen aan de redactie van de Nederlandsche Werkgever voorgesteld de conclusies, waartoe de commissie komt, te publiceeren. VERKOOP VAN TOESTELLEN DOOR ELECTRICITEITS- EN GASBEDRIJVEN. Richtsnoeren, aangegeven door een commissie uit den Middenstandsraad. Naar aanleiding van een verzoek van de bonden van loodgieters- en fitterspatroons, resp. koperslagerspatroons aan den minis ter van oeconomische zaken, om te bevor deren, dat de gemeentelijke gasbedrijven zich van levering van gastoestellen en het houden van toonzalen alsook van het aan leggen van huisleidingen zullen onthouden heeft de minister, in overleg met zijn ambtgenoot van binnenlahdsche zaken, het advies van den Middenstandsraad ter zake verzocht. De minister merkte op, dat het vraagstuk ook electro-installaties betreft en stelde' den raad de vraag of hij algemee ne richtsnoeren aan kan geven, welke voor het vrije bedrijf als grondslag zouden kun nen dienen. De raad heeft aan de uit zijn midden benoemde Commissie voor maatregelen ter bestrijding van misstanden een onderzoek Als algemeene richtsnoeren, welke voor een voor het vrije bedrijf bevredigende op lossing van het onderhavige vraagstuk als grondslag kunnen dienen, heeft de com missie het navolgende aanbevolen: 1. Stopzetten van den verkoop van toe stellen voor het gebruik van gas en elec- trischen stroom door overheidsbedrijven, zoowel algemeen als in toonzalen; idem van de beoefening van de kleine nijverheid met betrekking tot den aanleg van leidin gen en instalalties op het gebied van gas en electriciteit; 2. In de plaats daarvan het organisee- ren van een vaste landelijke samenwer king der organsaties van fabrikanten, gros siers en detaillisten met de gasindustrie en de electriciteitsbedrijven inzake alle vraagstukken betreffende propaganda, re clame, verkoop van toestellen, installatie, verbetering in de constructie der appara ten, contact met de verbruikers, redelijke prjjaen enz. 3. Voor het welslagen van de landelijke samenwerking worde de bemiddelende tusschenkomst ingeroepen van de regee ring. 4. Decentralisatie van deze landelijke samenwerking in den vorm van plaatse lijke contactcommissies. 5. Voorzoover het tegengaan van den verkoop van minderwaardige toestellen niet zou kunnen worden bereikt langs den voren aangegeven weg van samenwerking, zal een wettelijk voorschrift daarin be hooren te voorzien. Met het boven aangegeven standpunt heeft de Middenstandsraad zich geheel kunnen vereenigen. Hij besloot het advies der commissie ter kennis van den minister te brengen en dezen aan te bevelen een kleine commissie van niet meer dan drie leden te benoemen, die de opdracht zou hebben zich te wei>den tot de belangheb benden, om door de,commissie uit den raad voorgestelde organisatie tot stand te bren gen. In geval van ^aanbevolen samenwer king, in punt 3 dej- richtsnoeren vervat, niet tot stand mocèvt komen, en dus b.v. de overheidsbedrijven mochten blijven doorgaan met den verkoop van toestellen, acht de raad een wettelijke voorziening noodig ter bereiking van het doel, in punt 1 der richtsnoeren genoemd. ONZE BOTERPOSITIE VERBETERT Uitvoer naar Amerika Naar ons ter oore komt, is de boterposi- tie in ons land in de laatste weken eenigs- zins verbeterd, vooral tengevolge van het feit, dat ehkele exporteurs zich veel moei te hebben gegegeven beduidende quanta boter naar Amerika te verkoopen. In de laatste weken zijn 12 a 15000 vaten boter naar Amerika verzonden (elk vat is 50 K.G.). Naar verwajcht mag worden zal er in de naaste toekomst nog meer boter naar Amerika gaan. De afzet van Nederlandsche boter in de Vereenigde Staten trekt des te meer de aandacht, omdat onze export daarheen in de laatste jaren niets te beteekenen had. In 1920 werd er nog een bheoorlijke hoe veelheid verkocht, doch geleidelijk werd dit minder en na 1927 stond de uitvoer van Nederlandsche boter naar Amerika practisch stop. PROTEST VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Tegen buitenlandsche inmenging in Nederlandschen verkiezings strijd. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Liberale Staatspartij De Vrijheids bond deelt aan het „Hbld." het volgende mede: „Gelijk gebruikelijk is, hebben wij ook dit jaar weder een aantal, schuttingen met verkiezingsreclame doen beschilderen. Onder deze bevond zich een schutting op het Frederiksplein, waarop onder meer afgebeeld was een concentratiekamp. Wij meenden, dat het gewenscht was de Ne derlandsche kiezers te wijzen pp de ern stige en met ons volkskarakter volkomen strijdige consequenties, welke er aan ver bonden zullen zijn, wanneer te eeniger tijd een fascistische partij hier te lande de overmacht mocht behalen. Deze plaat, welke thans ongeveer tien dagen te zien was, heeft algemeen de aan dacht getrokken en heeft naar onze over tuiging tallooze kiezers wakker geschud. Zij was fel, maar ging naar onze overtui ging geen enkele grens te buiten, en week met name niet af, van wat de openbare meening zich van het begrip „concentratie kamp" onder fascistisch bewind voorstelt. Aanvankelijk is er van overheidswege dan ook geen enkel bezwaar tegen deze plaat gemaakt. Tot onze groote verbazing bereikte ons kort geleden echter het bericht, dat van officieele Duitsche zijde tegen deze plaat was geopponeerd. De uniform der afge beelde bewakers van het concentratiekamp zou n.l. te veel gelijkenis vertoonen met Duitsche uniformen. Op grond hiervan werd ons vanwege den hoofdcommissaris van politie verzocht in de afgebeelde uni formen de noodige wijziging aan te bren gen. Uit den aard der zaak was het allerminst onze bedoeling ons te mengen in buiten landsche toestanden, en daarom hebben wij ons onmiddellijk bereid verklaard de uni formen, ofschoon deze oi. geenszins Duit sche uniformen waren, nog verder te wij zigen. Wij hebben dit ook aangeboden ten opzichte van soortgelijke verkiezingsplaten in de Reguliersbreestraat en op een recla me-auto. De politie verklaarde zich hier mee tevreden. Reeds was een aanvang gemaakt met het aanbrengen van de bedoelde wijzigin gen, toen ons gisteren een nadere opdracht van den hoofd-commissaris bereikte om de platen geheel te verwijderen. Wij hebben gemeend krachtens ons be ginsel het gezag te moeten eerbiedigen en voldeden dus terstond aan deze opdracht. Wij veroorloven ons echter langs dezen weg krachtig tegen een en ander te protes teeren. Wij zien niet in, wat de Duitsche regee ring het recht geeft zich te mengen in on zen Nederlandschen verkiezingsstrijd, en wij beschouwen het als een zeer slecht pre cedent, dat een plaat, die alleen schildert, wat naar onze overtuiging ons land in de toekomst van het nationaal-socialisme zou hebben te wachten, wordt verboden, alleen omdat die onaangename dingen ook al in een ander land bestaan, en dit land daar aan liever niet wordt herinnerd. Wij kunnen met een dergelijke servili teit tegenover het buitenland geen genoe gen nemen en zullen trachten een uit spraak van de regeering, en zoo noodig van de Kamer hierover uit te lokken." N.S.B.-LANDDAG Het „geval" van een student der R.K. Universiteit Naar aanleiding van het optreden van den Nijmeegschen student Van Oppenraay op den landdag van de N.S.B. publiceert de redactie van de „Vox Carolina" het vol gende: Er schijnt in den lande eenige onge rustheid ontstaan te zijn naar aanlei ding van het feit dat een student uit Nijmegen een redevoering heeft gehou den op den Landdag van de N.S.B. In verband hiermee kunnen wij den be zorgden met groote vastheid verzeke ren, dat Van Oppenraay zijn N.S.B.- sympathieën niet van ons heeft: noch van de universiteit, noch van de stu dentenwereld. N.S.B.-sympathieën zijn in de universitaire gemeenschap van Nijmegen uitermate schaarsch. De oud-praeses van het Nijmeegsch Stu- dencorps, de heer E. Sassen, schrijft naar aanleiding van dat optreden in hetzelfde nummer het volgende stukje: Uit de dagbladen vernam ik, dat de heer' v. Oppenraay, lid van het Nij meegsch Studentencorps, op den land dag van de N.S.B. te Amsterdam een rede heeft gehouden ten aanhoore van 16.000 aanwezigen. Daarbij bleek dat hij volstrekt niet deelde het standpunt van prof. mr. Veraart en mr. Goseling aangaande de staatkundige waarde van de politieke partijen, zooals dit door genoemde hee ren o.a. was uiteengezet in de voor drachten, die zij onlangs voor ons Corps hielden en waarbij ook de heer v. O. aanwezig was. Bij die gelegenheid echter maakte deze geenerlei gebruik van de geboden mogelijkheid tot gedachtenwisseling. Men kan niet aannemen, dat hij zou willen beweren, dat de hoogleeraar Veraart en de advocaat Goseling, lid der Tweede Kamer, niet in het volle genot hunner verstandelijke vermogens zouden zijn en dat deswege een gere gelde gedachtenwisseling met hen on mogelijk ware; de feiten hadden hem dan overigens het tegendeel kunnen leeren. Aangezien ik nu constateer, dat vrees voor de kwantiteit der bij die voordrachten aanwezigen den heer v. O geer reden tot ttiet spreken kan zijn geweest, vraag Ik mij af, of dan wel licht de grond voor zijn zwijgen moet worden gezocht in een begrijpelijke schroom t.o.v. de kwaliteit van het toen gesprokene. Een verbod Het bestuur der R.K. Universiteit heeft aan den student der eersten jaars v. O. uit Nijmegen, die een officieele spreekbeurt had vervuld op den N.S.B. landdag te Am sterdam, verboden in het openbaar voor de N.S.B. en dergelijke bewegingen op te tre den of zich voor zulke bewegingen aan te bieden. Dat verbod geldt voor alle stu denten. „Msbd." GEMENGDE BERICHTEN Pastoor Schiphorst bij auto ongeluk ernstig gewond. Auto onder Bergen (L.) geslipt. Gistermorgen om tien uur is op den Rijksweg NijmegenVenlo te Wellerlooi onder de gemeente Bergen een gesloten personenauto op de tramrails komen te slip pen en tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. In de auto zaten vier personen, waarvan drie ernstig zijn gewond. De slachtoffers zijn pastoor J. F. M. Schip horst, kerkmeester F. Kuiper, beiden van de St. Bonifacius Parochie aan het Kastan jeplein te Amsterdam en mej. Busch, even eens uit Amsterdam. De vierde inzittende, de heer A. Nooy, eveneens kerkmeester van genoemde Parochie, bleef nagenoeg onge deerd. Het gezelschap was op weg naar Wies- baden, waar de vader van mej. Busch, de bekende medicus dr. P. W. C. Busch, on der-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, momenteel wordt verpleegd. Dokter Tielen uit Ar een, bijgestaan door de plaatselijke Hulppost van het Roode Kruis, heeft de eerste hulp verleend. Te vens zijn de gewonden voorzien van de Hei lige Sacramenten der Stervenden. Per zie kenauto zijn de slachtoffers naar het St. Jozef Ziekenhuis te Venlo overgebracht. Na de botsing tegen den boom is de wa gen gekanteld. De pastoor werd op den weg geslingerd. Hij werd opgenomen met een ribfractuur en vermoedelijk heeft hij een long gescheurd. Mej. Busch had een ernstige hoofdwonde bekomen. Zij verkeer de in bewusteloozen toestand. De heer Kui per, die den wagen bestuurde, had een wonde boven het oog. De toestand van de gewonden, die zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien, was Zondagmiddag redelijk wel. Zondagavond laat vernamen wij, dat de toestand van de slachtoffers naar omstan digheden goed te noemen was. Mej. Busch was tot het bewustzijn teruggekeerd. Het stond nog niet vast, dat pastoor Schiphorst een rib had gebroken. Dit zal een later on derzoek moeten uitwijzen. van Aspirirv-tableHen berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. Het product van vertrouwen DOODELUK ONGELUK TE DELFT Jongen onder de oogen van zijn vader doodgekneld Zaterdagavond is op den Oostsingel te Delft een handwagen, bestuurd door den werkman van VI. en den 16-jarigen zoon aangereden door een vrachtauto. De jongen raakte bekneld tusschen den wagen en een transformatorhuisje. Hij was op siag dood. Zijn vader is er met eenige lichte ver wondingen afgekomen. DOODELIJKE AANRIJDING. Gistermorgen vond in de Voorstreek te Leeuwarden een aanrijding plaats tusschen de auto van den heer T. en den 56-jarigen typograaf Jorna, die, toen de heer T. met zijn wagen achteruitreed, juist op de fiets passeerde. J. werd ernstig gewond in een der ziekenhuizen opgenomen, waar hij in den loop van den middag aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overle den. Een onderzoek wordt ingesteld. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTOBUS. Zondagmiddag heeft op het Keizer Ka- relplein te Nijmegen een botsing plaats gevonden tusschen een autobus van de „Maasbuurt-spoorweg" en eeh electrische tram van de gemeente. Bij de botsing zijn een paar ruiten van de tram ingedrukt, terwijl de linkerzijde van de autobus zwaar gehavend werd. Het tram-verkeer is om gelegd. Omtrent de juiste oorzaak van de botsing tast men in het duister. Noodlottige brand te Monnikendam. Blinde man omgekomen. Gistermorgen heeft een felle brand ge woed te Monnikendam in een perceel aan het Zarken, bewoond door de gebroeders J. en T. Scherpenhuizen, bejaarde lieden van omstreeks zeventig jarigen leeftijd. De heer J. S. was, toen de brand ontstond, al leen thuis, terwijl zijn broer naar de kerk was. Een jongetje, die aan den overkant woont, zag om kwart over tienen plotse ling vlammen in het kleine steenen huisje. Hij snelde onmiddellijk naar binnen om den ouden man, die blind is ,te waarschu wen. Hij nam den man mee naar buiten en ging vervolgens de brandweer alarmee ren. Intusschen is J. S. zijn brandende wo ning weer binnen gegaan, waarschijnlijk om zijn geld en andere dingen van waarde in veiligheid te stellen. Dit werd hem even wel noodlottig, want het vuur greep zoo snel om zich heen,* dat den man de weg naar de straat werd afgesneden. De vrij willige brandweer, die weldra met den mo torspuit aanwezig was, en met vier stralen water gaf, slaagde er niet in den man te bevrijden, zoodat hij jammerlijk is omge komen. Later heeft men het nagenoeg ge heel verkoolde lijk geborgen. De geheele woning brandde uit. Vermoedelijk is de brand in een zijka mer, waar een kachel staat, ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt De omliggende huisjes hebben geen gevaar op- geloopen. Van een pand aan de overzijde werd de gevel geblakerd, terwijl de ruiten door de hitte zijn gesprongen. Zooais te begrijpen is, verwekte deze noodlottige brand veel opschudding in het stillte stadje. VERDUISTERING VAN TWEE TON? Boekhouder te Oud-Beyerland maakte misbruik van vertrouwen Zaterdag is van Oud-Beijerland naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht de 37-jarige boekhouder P. v. B, verdacht van oplichting en verduistering, j Van B., die voor verschillende menschea boeken bijhield, en als zoodanig de ver trouwensman van vele landbouwers was, wordt er van verdacht het in hem gestelde vertrouwen te hebben misbruikt, en co-^

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5