De „Leeuwerik" in Sauerland te pletter gevlogen Zeven inzittenden om het leven gekomen Onder de passagiers een zoon van Amsterdams burgemeester Piet Soer commandant van het toestel 26ste Jaargang MAANDAG 8 APRIL 1935 No. 8085 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedr&tgt bij roormtketafing: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POCTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cm verhuur, koop en verkoop: 0.59 RAMPSPOEDIG BEGIN VAN DE LUCHTROUTE A'DAM—PRAAG. Door den sneeuwstorm verblind. Betrekkelijk kort na de ramp met de „Uiver", die tijdens z'n Kerstvlucht naar Indië bij Rutbah Wells te pletter vloog, heeft de K.L.M. thans een nieuwe ramp te boeken, en wel haar jongste traject, de omet 1 April geopende luchtlijn A'dam Praag. Zaterdagmiddag tusschen 3 en 4 uur, toen zware hagel- en sneeuwbuien over ons heen trokken, dreunde plotseling een donderslag over onze omgeving. Ongeveer terzelfder tijd stortte de „Leeuwerik", een der driemotorige K.L.M.-vliegtuigen van den dienst Amsterdam—Praag in de buurt van Brilon, ongeveer halverwege tusschen Kassei en Dortmund, neer en werd geheel vernield. De beide piloten Piet Soer en Prillwitz, alsmede de mecano's Weiman en Winge- laar, de marconist Van der Klein en twee passagiers, de heer W. de Vlugt, een der zoons van den burgemeester van Amster dam, en de heer H. L. A. Briel uit Arn hem, werden gedood. Het toestel was op weg van Praag naar Amsterdam. Uit een radiobericht van Soer is geble ken, dat hij even vóór Kassei de antenne heeft ingetrokken wegens bliksemgevaar. Daarna konden er geen radioberichten meer binnenkomen, doch het toestel moet, afgaande op de tijden, nog omstreeks drie kwartier hebben doorgevlogen. Naar uit Brilon gemeld wordt, kwam des middags om 3 uur 15, Duitsche tijd, de Leeuwerik over dit gedeelte van Sauer land. Het weer was ruw en grillig. Even te voren had een on weder gewoed, dat op het oogenblik, hierboven vermeld, gevolgd werd door een zware sneeuwbui en een stevigen wind. Door de sneeuwjacht was het zicht buitengewoon slecht. Eenige personen die zich in de nabijheid van het plaatsje Roesenbiick, dat is een dorpje dat op een afstand van een half uur van Brilon is verwijderd, hoorden het geluid van een vliegtuig, dat zich door den sneeuwstorm worstelde. Eensklaps hoorden zij een doffen slag en hield het geronk der motoren op zij kregen den indruk dat het toestel een noodlanding had gemaakt of neergestort was. Zij spoedden zich er heen, doch het duurde nog geruimen tijd alvorens zy de juiste plaats Vn"Jon onMpVken. Deze juiste plaats was de Burgberg, een berg, die op eenigen afstand van Roesen- bück is gelegen. In de nabijheid van een woud, aan den voet van den berg zagen zij het rookende geraamte van een vliegtuig, dat natuurlijk pas later, de Leeuwerik bleek te zijn. Het toestel bleek totaal ver nield. De bekleeding was geheel wegge brand, zoodat alleen de verwrongen bui zen van het geraamte de lijnen der ma chine markeerden. De motoren waren nog op hun plaats. Uit de ligging meende men te mogen opmaken, dat de machine een slag om had gemaakt. Het lijdt geen twijfel, dat de F. 12 tij dens de felle sneeuwjacht tegen den berg is opgevlogen. Temidden der puinhoopen troffen de te hulp gesnelde mannen de zeven lijken van de inzittenden aan. Zij waren nage noeg geheel verkoold en vrijwel onherken baar. De bagage was voor een groot deel verteerd. Men vond nog een aantal byoute- rieën te midden der ruine; waarschijnlijk hadden zij in een koffer gezeten, welke door het vuur verteeic! was. Aan blusschen van de nog nasmeulende restanten van het triplex, dat de beklee ding vormt, viel niet te denken en dit had trouwens geen nut meer. Bij het naspeu ren der restanten vond men eenige papie ren, waaruit de identiteit van de te pletter gevlogen machine bleekde F 12 van de K. L. M. op weg van Praag naar Am sterdam. Toen er niets mer te redden viel, gingen de mannen de autoriteiten waarschuwen. Dat duurde ook weer eenigen tijd, daar de afstanden betrekkelijk groot zijn. Voor de Indië-vliegers was de onderha vige route goed bekend, want het is de zelfde route welke de Indië vliegtuigen volgen, wanneer ze naar Boedapest vlie gen. De „Leeuwerik" had na zijn vertrek uit Halle-Leipzig te Essen moeten landen. De plaats van het ongeluk ligt geheel in de route. Aan den dood ontsnapt. Het toestel was uit Praag vertrokken met drie passagiers, van welke laatste er in Leipzig één is uitgestapt. De twee werktuigkundigen. Dat er twee werktuigkundigen aan boord van de „Leeuwerik" waren is niets bij zonders. De AmsterdamPraag-dienst was een jonge lijn van de K.L.M. en de bezetting met passagiers is daarom in het De zeven personen die by de ramp van de „Leeuwerik" om het leven kwa men. Boven v. L n. r.: H. Wingelaar; E. A. J. Prillwitz en de commandant Piet Soer. Onder v. L n. r.: mr. W. de Vlugt; H. L. A. Briel; marconist van der Klein en P. Weiman. begin nooit zoo groot. Van de gelegenheid, dat het vliegtuig dan ook niet zoo sterk is bezet, maakt de technische dienst van de K.L.M. vaak gebruik om een of meer leden aan de bemanning toe te voegen om hen met het lijnvliegen vertrouwd te ma ken. Dit was ook op dezen ongeluksdag het geval en daaraan zijn Weiman en Wingelaar ten offer gevallen. Naar de plaats van de ramp. De heer J. van der Heyden, inspecteur van den Rijksluchtvaartdienst te 's-Gra- venhage, is in gezelschap van dr. ir. H. J. van der Maas van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart nog Zaterdagavond naar de plaats van de ramp vertrokken. Van de K.L.M. zijn naar Brilon vertrok ken de heeren Pattist, assistent van den chef van den vliegdienst, Bynen, werk tuigkundige en Van der Meulen, assistent van den heer Guillonard, chef van den technischen dienst. Ook de K.L.M.-vertegenwoordiger te Berlijn, de heer Laponder, is naar Brilon vertrokken, nadat hij het bericht van de ramp naar Nederland had doorgegeven. De Flugleiter van de Deutsche Luft hansa te Dortmund, waaronder Brilon res sorteert, is eveneens naar de plaats van het ongeluk gegaan. In opdracht van de directie der K.L.M. is de heer Innemee Zaterdagavond nog uit 's-Gravenhage vertrokken, ten einde het stoffelijk overschot van de slachtoffers naar Nederland te doen overbrengen. Hoewel de plaats, waar het K.L.M.- vliegtuig de „Leeuwerik" op den terugweg van Praag is neergestort tamelijk ver van het 6000 inwoners tellende stadje Brilon verwijderd is, heeft de ramp juist daar grooten indruk gemaakt, aangezien de plaats van het ongeval in de Kreis is ge legen, waarvan Brilon de hoofdstad is. Onder leiding van de politie werden op de plaats van het ongeval de eerste maat regelen genomen. Enkele voorwerpen als sleutels en horloges werden van labels voorzien terwijl ook nog enkele door het vuur slechts gedeeltelijk aangetaste papie ren op de slachtoffers werden gevonden. De lijken zijn naar het dorpje Roesenbück overgebracht. DE „LEEUWERIK" ANTWOORDDE NIET. Tegen half vijf Zaterdagmiddag kwa men de eerste jobstijdingen van de „Leeu werik" op Schiphol; druppelsgewijze wer den de sombere bijzonderheden bekend en zij lieten geen twijfel over het lot, dat de machine van Praag en de opvarenden had getroffen. Het bracht rouw en ontzetting op alle af deelingen. Hier zijn allen vrien den en bij de groote K. L. M.-familie ligt ieder lid den anderen na aan het hart. „Op zulke dagen krijgt je het land aan je vak", zeide een der leiders, maar dan vermande hij zich. Er moesten regelingen worden getroffen, maatregelen genomen; en de dienst, de uitgebreide zomerdienst die tot laat in den avond wordt voortge zet, mocht geen stagnatie ondervinden. Nergens feller dan op een vliegveld eischt het leven zijn rechten, ook te midden van den diepsten rouw. De vliegers komen bin nen, uit Londen, uit Parijs, uit Malmö. Zy weten van niets en blijven even star ont zet tegenover zulk een rampzalige tijding. Soer, de goede vriendelijke kameraad, plot seling weggerukt, den eerlijken vliegers- dood gestorven, die allen op hun beurt da gelijks bedreigt. Zij moeten het zich even realiseeren. Daar komt Silevis uit Rome. „Wat is er met de Leeuwerik?" vraagt hij. „Mijn marconist hoorde onderweg dat Leipzig hem riep, maar hij gaf geen ant woord." Neen, de Leeuwerik antwoordde niet, en met reden. ZIJ, DIE OM HET LEVEN KWAMEN. Piet Soer. Piet Soer was de commandant van het toestel: een volwaardige zeer 'betrouwbare, uiterst bekwame vlieger: een der aller bes ten. Piet Soer, wiens zonnige humeur zoo vaak overheerschen kon als er moeilijkhe den waren geweest. Piet Soer de trouwe metgezel van onzen grooten Iwan Smir noff, met wien hij in de beroemd gewor den „Pelikaan" zulke lauweren heeft ge oogst in December 1933. Piet Soer is gevallen. En met dezen vie- ger gaat niet alleen een goede vlieger, een uitmuntende piloot, maar gaat een groot en goed, een toeverlaten kameraad. Een vriend. Van allen, die hem kenden. Zijn lach werkte aanstekelijk, zijn rust was rustgevend. Gekomen uit de gelederen van de lucht vaartaf deeling Soesterberg gelijk zoovelen van zijn collega's heeft Soer alras een zeer bijzondere plaats ingenomen. Om zijn bij zondere menschelijke eigenschappen voor al. Maar ook om zijn door de directie en door de vliegleiding zoo hooggeschatte vlie gersbekwaamheden. Hoe hebben wij nog meegeleefd met dezen braven kerel, toen hij na afloop van de Pelikaanvlucht zoo hartelijk gehuldigd werd, zoo verdiend, tezamen met die drie anderen, die geschiedenis maakten van on ze luchtvaart. En nu behoort Piet Soer ook al weer tot de geschiedenis van die luchtvaart, die hij zoo trouw en met zulk een groote liefde en aanhankelijkheid ge diend heeft S. Prillwitz. De tweede bestuurder van de Leeuwerik was Prillwitz. Er zullen er wellicht niet ve len meer zijn, die zich nog weten te herin neren, dat Prillwitz in den eersten tijd van zijn verkeersvliegerschap ook reeds bij de K. L. M. was geweest. In ieder geval de „Pril" was er in de eerste jaren, dat er met eigen piloten gevlogen werd en wij nog niet die volkomen uitgeruste machi nes hadden zooals tegenwoordig. Prillwitz was als officier op Soesterberg begonnen en toen bij de K. L. M. geko men. Lang echter niet, want bij de oprich ting van de Indische Luchtverkeersmaat- schappij was hij een der eersten om die te gaan dienen. Hij behoorde tot diegenen, die de machines langs de Indië-route uit wilden brengen en hij bleef bij de KNTLM tot voor enkele maanden geleden, toen hij in Europa terug weer bij zijn oude maat schappij terecht kwam. Zooals men dat ge woon is te doen, eerst als tweede naast een ouden geroutineerden vlieger om dan later weer zelf een commando te kunnen krij gen. Een commando, dat nu niet meer komt. Mecanicien Wingelaar. De bij het ongeluk omgekomen werk tuigkundige Wingelaar van det K. L. M. was sedert 31 Maart 1934 in dienst der Maatschappij. Hij was sedert een maand gehuwd. Marconist van der Klein. De marconist Th. J. v. d. Klein, die bij den tocht van de Leeuwerik het leven ver loor, heeft een merkwaardige loopbaan achter den rug. Aanvankelijk was hij me canicien, doch door hard werken en ijveri ge studie wist hij het zoover te brengen, dat hij tot marconist kon worden benoemd. Hij werd geboren op 5 October 1910 te Rotterdam en kwam op 1 Juni 1934 als te legrafist eerste klas bij de K. L. M. in dienst. Het is wel een unicum, dat een me canicien zich weet op te werken tot mar- conist en een medewerker van den techni schen dienst overgaat naar de radio. Als marconist verzamelde hij 561 vlieguren en maakte een Indië-vlucht met Smirnoff aan boord van de Kwartel, die op 3 Januari van Amsterdam vertrok en op 23 Januari Bandoeng verliet. Van der Klein nam ook nog de functie waar van reserve-sergeant vlieger van de mitrailleurafdeeling te Soes terberg. Hij was een man die zich ten volle gaf aan zijn vak, niet tevreden was met wat hij bereikt had, en steeds verder stu deerde. Men had groote verwachtingen van hem, die thans door het noodlottig onge val helaas niet beantwoord zullen worden. Mecanicien P. Weiman. De mecanicien P. Weiman was in func tie op de Leeuwerik bij deze laatste reis, Hij was 25 jaar oud en ongehuwd en in 1930 in dienst van de K. L. M. getreden. Hij deed speciaal dienst als mecanicien op de Indië-lijn en zou dan ook op 25 April met Hondong naar Indië vertrekken. Wei man stond bekend als een zeer bekwaam mecanicien. Zijn heengaan is voor den technischen dienst een groot verlies. Mr. W. de Vlagt. Mr. Willem de Vlugt,, die ongehuwd is, bereikte den leeftijd van 31 jaren. Na een verblijf in China en Indië werd hij in het begin van 1934 associé van de firma Ing- wersen en Co. commissionairs in effecten te Amsterdam. Op 30 Juni as. zou hij 32 jaar worden. Een van zijn broers, de directeur van het dagblad „De Standaard", de heer G. C. de Vlugt is Zaterdagavond naar Duitschland vertrokken. H. L. A. Briel. De heer H. L. A. Briel woonde aan den Velperweg te Arnhem. Hij is 50 jaar, vader van drie kinderen, hoofdprocuratiehouder van de gecombineerde verkoop-afdeeling van de A. K. U. en de Hollandsche Kunst zijde te Breda. In 1919 was hij verbonden aan het A. K. U.-concern; hij ging later over naar de Hollandsche Kunstzijde te Breda. Bij de fusie van A. K. U. en Breda werd hij benoemd tot hoofdprocuratiehou der van de verkoopafdeeling. Hij ging zeer veel op reis en maakte bij voorkeur ge bruik van vliegmachines. Hij was zeer geestdriftig voor het vlie gen en stond in hoog aanzien bij zijn col lega's. Hij was een buitengewoon bekwaam man. Veertien dagen geleden was hij op reis gegaan naar Weenen; hij had Praag bezocht en bevond zich thans op de terug reis. „De Leeuwerik". De „Leeuwerik", die in 1931 zijn eerste vlucht naar Indië maakte, was sinds eeni gen tijd op het Europeesche net ingezet. Het lag evenwel in de bedoeling de „Leeu werik" nog een of meer reizen naar Indië te laten maken, voordat de Douglasmachi- nes op de Indië-route zouden worden in dienst gesteld. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De „Leeuwerik" met 7 inzittenden Za terdagmiddag in Sauerland te pletter ge vlogen. Alle inzittenden in de vlammen omgekomen. (1ste blad). Actie in België tegen de speculanten, die de devaluatie van de belga hebben af gedwongen. (2de blad). Een voor de Nazi's teleurstellend resul taat van de verkiezingen te Danzig. (2de blad). Eden ongesteld. (2de blad). Amerikaansch werkverschaffingsplaai aanvaard. (2de blad). BINNENLAND. Wering van buitenlandsche arbeidskrach ten. (3de blad). De uitvoer van boter naar de Ver. Sta ten verbeterd. (3de blad). Bij een auto-ongeluk te Wellerlooi zijn pastoor Schiphorst en twee andere passa giers ernstig gewond. (Gem. Ber. 3de blad) Bij een brand te Monnikendam is een blinde man omgekomen. (Gem. Ber. 3de blad). Ernstige malversaties door een speculant te Oud-Beijerland. (Gem. Ber. 3de blad en lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Kerkraae wint, Volendam speelt gelijk voor de kampioenscompetitie I.V.C.B.; Teylingen en Leiden verliezen voor de promotie-degradatie; V.V.SJB. (Noordwijkerhout) kampioen. Ajax en Go Ahead winnen voor de Kampioenscom petitie K.N.VJ5.; gelijke spelen in den pro- motie-degradatie-strijd, alleen Blauw Wit wint. (2de blad). Hockey: Nederland verliest met 21 van Engeland, de Hollandsche dames ver slaan de Belgische met 50. (2de blad).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1