7 STADS NIEUWS VERKIEZING PROVINCIALE STATEN IN ZUID-HOLLAND ©g03ia<3Q[ad ZATERDAG 6 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. De Wereld-tentoon stelling te Brussel. Een onderhoud met Mr. Verschuur. Met den Commissaris-Generaal van de Nederlandsche deelneming, oud- Minister Mr. T. Verschuur, had onze redacteur een onderhoud, dat we hier in groote lijnen weer geven. Het heeft er allen schijn van, dat de groote Wereldtentoonstelling te Brussel een succes zal worden voor de Belgen. Wanneer men het terrein bezoekt en ziet, dat op het oogenblik, een maand voor de opening, tal van gebouwen reeds voltooid zijn, krijgt men den indruk, dat op 27 April wanneer de poorten plechtig zullen wor den geopend, er reeds veel te zien zal zijn. Het terrein van de tentoonstelling omvat o.a. een reeds bestaand park, dat op smaak volle wijze tusschen de gebouwen is op genomen en het biedt, doordat het tegen een lichte hoogte zich uitstrekt, een aan trekkelijk geheel. Er zijn ook punten op het terrein,, waar men een mooi gezicht over Brussel heeft. Het terrein is in de onmid dellijke nabijheid van het Koninklijk Pa leis van Laeken gelegen. Er is in de laat ste jaren druk gewerkt om de toegangswe gen uit de stad naar het tentoonstellings terrein, dat eigenlijk een nieuw stadskwar tier wordt, te verbeteren. Zooals wel meer met tentoonstellingen geschiedt, is een deel der gebouwen blijvend. Met name heeft België er vijf hallen geplaatst van een ver dienstelijke architectuur, welke in volgen de jaren zullen worden gebruikt voor de Belgische jaarbeurs. Wij mogen hopen, dat Nederland een niet al te slecht figuur zal maken met zijn paviljoen, ofschoon het uitgetrokken bedrag veel lager is dan bij andere gelegenheden. Het gebouw van de Nederlandsche deelneming is een moderne constructie van architect ir. D. Roosenburg te 's-Gravenhage. Zij bestaat uit een ijzer- constructie welke naar buiten met Dempo- platen (eigenlijk een soort houtwol in ge- persten toestand) is afgedekt. De uiterlijke vorm doet sterk modern aan. Moge ook al de groote hal naar buiten wat stijf lijken, een ranke toren verbetert den indruk van het geheel. Daarbij komt, dat een pavil joen met bordessen en met een monumen tale entrée wordt gepresenteerd, welke den indruk van het geheel veel aannemelijker maken. Veel gebouwen op de tentoonstel ling zijn uit wit pleister of uit grijs beton. Daartegen zal bet Nederlandsche wel de aandacht trekken, waar het een metaal- achtigen tint krijgt het dichtst bij alumi nium. Veel stelt het Uitvoerend Comité zich voor van de beschildering van den voorgevel en van den achtergevel Over den geheelen voorgevel wordt een voor stelling geschilderd door professor Rosse, vlaggen zwaaiende figuren, het denkbeeld gevende van de verschillende provinciën. Dit wordt een zeldzaam frissche en decora tieve voorstelling. Aan den achtergevel wordt een voorstelling aangebracht van de .hand van den bekenden schilder Charles van Eyck. Dit geheel, ook weder van ge weldige afmetingen, is samengesteld uit Indische motieven. Het zal met zijn merk waardige techniek ook buitengewoon de aandacht gaande maken. Hiermede is echter niet alles gezegd, wat artistiek aan en in het Nederlandsch pa viljoen te genieten zal zijn. In de groote hal wordt aan de Noordzijde, tegelijkertijd het hoogste gedeelte, een werk van groote afmetingen aangebracht, van de hand van Joep Nicolas. Het wordt uitgewerkt in een merkwaardige techniek: „vermurail" ge heet en, welke gelijkenis heeft met email. Nederland en zijn overzeesche gewesten worden er allegorisch voorgesteld. Er zal ook in de afdeeling, welke aan den land- en tuinbouw en de veeteelt ge wijd is, een merkwaardige uiting van na tionale kunst te genieten zijn. Door ver schillende Nederlandsche artisten zijn doe ken van flinke afmetir gen vervaardigd, welke weliswaar verschillend van karak ter zijn, doch onder leiding van den ar chitect aan zekere eenheidsopvattingen be antwoorden. Men zal in de genoemde hall door deze doeken, die rondom zijn aangebracht, een tafereel zien van het Nederlandsche agra rische bedrijfsleven. Zooals vanzelf spreekt, zal Nederland zich niet uitsluitend als agrarisch land doen kennen. Er zijn n.l. aan het Nederlandsche Paviljoen vijf verschillende afdeelingen te onderscheiden. De groote hall van de tentoonstelling is in drie onderdeelen ge scheiden, waarvan het eerste gewijd is aan groote openbare werken zooals de Zuider zee, de sluizen te IJmuiden en dergelijke, het tweede aan het agrarische bedrijfsle ven terwijl het derde gedeelte, kleiner dan de twee eerste, geheel aan de koloniën is gewijd. Men zal in deze laatste afdeeling o.a. iets vinden over de radioverbinding met Indië, over het vliegverkeer met In- dië, men zal er zelfs gelegenheid hebben met Indië te telefoneeren. Alles is er hier op gericht om de vele vreemdelingen, die wij verwachten, te doen kennismaken met het hooge peil van ontwikkeling, waarop Nederland zijn koloniën heeft gebracht. Langs de hoofdhall is aangebracht over de geheele lengte een smallerie hall, wel ke geheel is gewijd aan de Nederlandsche industrieën, die belangstelling hebben ge toond voor deze tentoonstelling. Aanvan kelijk was bij de Nederlandsche industrie om allerlei redenen weinig animo. Allengs is daarin verandering gekomen, zoodat dat thans een afdeeling industrie zal wor den vertoond, welke zeker de aandacht waard is. Aan de voorzijde van het ge bouw is een vijfhoekig vertrek aange bracht, aanleunende tegen den toren, waar in de kunstnijverheid een plaats heeft ge vonden. Het Uitvoerend Comité is in den arbeid alleen geslaagd, doordat verschillende sub- ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN'' PORTORICO ROOKTABAK 18 cent per y2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 LEIDEN DE PAASCHTIJD. In de parochies van de stad Leiden zal de Paaschtijd aanvangen op Palm-Zondag en eindigen den 2den Zondag na Paschen. R. K. STAATSPARTIJ. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden der R. K. Staatspartij in den Burcht. Aan de orde was de bespreking van de candidatenlijst voor de gemeenteraadsver kiezing, welke bespreking niet veel tijd vroeg. Zooals gemeld staan op de candida tenlijst de volgende namen: de zittende leden de heeren Th. M. Bergers, E. J. Cos- ter, H. Lombert, J. H. M. Manders, Mr. A. F. L. M. Tepe, H. L. J. Tobé, Th. B. J. Wil- mer; en de heeren W. M. H. Geene, D. Ha- verkorn, J. A. v. Oyen en C. P. W. Schinck. Daar de vergadering op voorstel van het bestuur besloot, dat de candidatenlijst uit 12 personen zal bestaan, zal het bestuur nog één candidaat op de lijst moeten plaat sen. Het zittend lid, de heer C. J. v. Tol, had zich niet opnieuw beschikbaar gesteld. De voorzitter, mr. E Bolsius, wees er op, dat de heer v. Tol indertijd als eerste ar beider zijn intrede deed in den Gemeente raad, n.l. in 1901; daarvoor was durf noo- dig. Hij is lid van den Gemeenteraad ge weest van 1901 tot 1919 en van 1926 tot heden. De heer v. Tol heeft voor het ver vullen van zijn functie offers weten te brengen. Hij heeft getoond dan onwankel- baren moed zijner overtuiging en is voor ons allen een voorbeeld geweest van een eerlijke plichtsvervulling. De heer v. Tol kan er dan ook verzekerd van zijn, dat de Kiesvereeniging, dat de partij met groote waardeering zal blij ven gedenken de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld, het door hem daarin gegeven voorbeeld. Hartelijk applaus onderstreepte deze wel verdiende woorden van oprechte waardee ring. De heer v. Tol damete voor de gesproken woorden en voegde hieraan toe den wensch, dat in zijn plaats een andere arbeider zijn intrede zal doen in de Katholieke Raads fractie, de voorlichting van een arbeider in fractie- en commissievergaderingen achtte hij van groot belang. In de adviescommissie moesten vijf leden j worden gekozen ter vervanging van de vijf bestuursleden, dde candidaat zijn gesteld voor den Gemeenteraad. Op voorstel van het bestuur werden daarvoor aangewezen J de heeren Bisschop, Heemskerk, Nijhuis, Peeters en Schoondengang. Bij de rondvraag werden nog enkele za ken 'besproken. DERDE-ORDE-RESTAURANT. Het menu voor de 3e Orde Restaurant is voor de as. week als volgt: Maandag: Grauwe capucijners met spek. Dinsdag: Aardappelen, andijvie, vleesch. Woensdag: Bruine boonen met spek. Donderdag: Aardappelen, witte kool, vleesch. Vrijdag: Gebakken bokking met roode I kool, aardappelen. In de afgeloopen week zijn 333 maaltij den verstrekt. Geveilde perceelen. Ten overstaan van notaris B. J. J. N. Troost alhier. Perceel weiland te Oegst- geest in den Broekpolder groot 2.43.50 H.A. (veil. perc. 1) in bod 4000, kooper de heer A. Zwanenburg qq te Oegstgeest voor 4.005. Perceel weiland alsvoren groot 2.29.10 HA. (veil. perc. 2) niet gegund. Perceel weiland alsvoren groot 2.74.30 H.A. (veil. perc. 3) in bod ƒ4.450, kooper de heer H. A. F. M. Walenkamp qq alhier voor ƒ24.450. Winkel- en woonhuis Oost- dwarsgracht 19b in bod 2800, kooper de heer C. Trago qq te Leiden voor 3000. De perceelen Oosterkerksteeg 8, 8a, Zuidsin gel 19,^193, en Middelweg 20 en 22 zijn niet gegund. Naar wij vernemen is de electrische in stallatie voor den nieuwbouw der firma Vroom en Dreesmann alhier gegund aan de laagste inschrijfster de N.V. „Iemco" alhier voor een bedrag van 12.150. TEGEN HET VOORTWOEKEREND TAALBEDERF. Het standpunt van Minister Marchant. Donderdag hebben we melding gemaakt van het adres, door het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde gericht aan den Minister van Onder wijs, K. en W. Dit eindigt aldus: „In de overtuiging, dat Uwe Excellentie het be lang van een dergelijk nationaal gericht onderwijs even levendig beseft als ons be stuur, hebben wij de vrijheid genomen uw aandacht te vestigen op deze aangelegen heid, waarvan de urgentie een snelle en afdoende regeling eischt". Op dit antwoord heeft de Minister het volgende geantwoord: „Met groote voldoening nam ik kennis van Uw brief, d.d. 3 dezer betreffende het onderwijs in de Nederlandsche taal. Daaruit blijkt, dat mijn redevoering, gehouden op 20 Maart 1.1. in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de volle in stemming heeft mogen vinden van Uw be stuur. Als blijk van deze instemming waar deer ik den brief ten zeerste. Het zal Uw bestuur uit die redevoering ook bekend zijn geworden, dat de leerplan nen voor het onderwijs den schooltijd vol ledig bezetten, en dat het uiterst moeilijk is, daarin bepaalde leervakken te schrap pen. Ik meen uit zijn brief de conclusie te mogen trekken, dat ook Uw bestuur met voldoening het feit begroet, dat de vereen voudiging der onnoodig moeilijke schrijf wijze van den tijd, aan het onderwijs in de Nederlandsche taal toegemeten, een deel heeft beschikbaar gemaakt voor het beste den van meer zorg aan de taalbehandeling zelf. Verder zal 't uw bestuur aangenaam zijn te vernemen, dat ik, waar zich de gelegen heid voordoet, verbetering van het onder- wijs in de Nederlandsche taal tracht te bevorderen. Zoo heb ik in den omzendbrief aan de rectoren en directeuren van scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en aan de directeuren van kweek- j scholen voor onderwijzers en onderwijzeres sen, waarin ik mijn voornemen te kennen gaf. een aanvulling van de programma's j voor de eindexamens van die scholen te zullen uitlokken, waardoor de nieuwe spel- i ling zou worden geëischt, er tevens op aan- gedrongen, dat voor het schriftelijk werk 1 in alle vakken steeds een juist gebruik van de Nederlandsche taal zal worden geëischt j en dat fouten daartegen bij de beoordeeling van het werk zullen meewegen. Voorts ver- J zocht ik aan het spreken van het Nederlandsch bijzondere aandacht te wij- den. Bovendien zijn maatregelen in voorbe- j reiding, ten gevolge waarvan bij de onder wijzers en de hoofdonderwijzersexamens in dit opzicht aan de candidaten strenger eischen zullen worden gesteld". VOOR WOENSDAG 17 APRIL 1935 Katholieken, stemt op den eersten candidaat van BUITENLAND VAH HET VATICAAN. KARDINAAL ACHILLE LOCATELLI. t Kardinaal Aehille Locatelli, de eerste kardinaal die door Paus Pius XI is benoemd is te Rome overleden. Wijlen Kard. Locatelli volgde in 1916 Mgr. Giovanni Tacci-Porcelli op als Nun tius te Brussel en als Internuntius te Den Haag. Hij was de tweede Pauselijke ver tegenwoordiger in ons land, sinds de In- ternuntiatuur in 1911 weer hersteld werd, die tijdelijk opgeheven was geweest se dert de eerste Vredesconferentie, waarvoor de Paus geen uitnoodiging had gehad. Mgr. Sebastiano Nicotra, die in October 1918 tot Nuntius te Den Haag benoemd werd, volg de wijlen Kard. Locatelli op. De H. Vader heeft gistermorgen den ma- haradja van Kasjmier in particuliere audiëntie ontvangen. De maharadja stelde Zijne Heiligheid zijn eersten minister en zijn minister van bui- tenlandsche zaken voor. Aan het slot van de autdiëntie overhan digde de H. Vader den maharadja het eere- teeken van het Grootkruis van den H. Gre- gorius, terwijl hij de prinses een kunstvol len Rozenkrans en eenige andere geschen ken ter hand stelde. BELGIE. TEGEN DEN INVLOED DER DEVALUATIE. Frankrijk en België komen tot een accoord. Het onderhoud, dat de Fransche minis ter van Handel, Marchandeau, gisteren te Brussel met den Belgischen premier Van Zeeland heeft gehad, heeft tot een voorloo- pig accoord geleid. Na afloop der besprekingen is een com muniqué aan de pers verstrekt. Hierin be paalt men zich er toe te constateeren, dat het onderhoud tusschen de beide staatslie den heeft geloopen over de middelen, die toegepast moeten worden om den storen- den invloed in de economische betrekkin gen tusschen Frankrijk, België en Luxem burg, die het gevolg is van de devaluatie van- den Belgischen en den Luxemburg- schen franc, tegen te gaan. Er is een voor- loopig accoord tot stand gebracht, dat van daag aan de Fransche, Belgische en Luxem- burgsche regeeringen zal worden voorge legd. Na afloop der besprekingen heeft Mar chandeau verklaard, dat de Fransche re geering zich genoodzaakt heeft gezien, met den Belgischen premier de nieuwe voor waarden van de economische betrekkingen tusschen de twee bevriende landen te ko men bespreken. De tekst van het accoord zal worden gepubliceerd nadat dit door de beide regeeringen en ook door die van Luxemburg zal zijn goedgekeurd. De Belgische regeering heeft den Fran- schen minister medegedeeld, dat in overleg met hét centraal comité voor de industrie en andere exportorganen de prijzen van de Belgische uitvoer-artikelen berekend zul len worden op basis van de valuta van het land der koopers. Verder heeft de Belgi sche regeering de toezegging gedaan, dat de Belgische regeering bereid is alles te doen wat in haar macht is om de normale handelsbetrekkingen tusschen de beide landen te handhaven en uit te breiden. Minister Marchandeau is om acht uur gis teravond naar Parijs teruggekeerd. lijst commisies met ijver en voortvarendheid hebben gearbeid. Het is een nationaal belang, dat Neder land te Brussel goed voor den dag komt en alle teekenen wijzen er op, dat ons land waardig vertegenwoordigd zal zijn. Ongetwijfeld zullen niet alleen Belgen de tentoonstelling bezoeken, maar zal men er Franschen, Engelschen, Duitschers, Ame rikanen en tal van andere nationaliteiten in grooten getale aantreffen. Ofschoon de beschikbare credieten bij verre na niet zoo groot waren, als in 1930 voor de tentoonstelling te Antwerpen, mag men toch vertrouwen, dat het Nederland sche Paviljoen ons land aan de verschil lende volkeren zal doen kennen op een wijze, waardoor onze nationale naam in de wereld zal zijn gediend. J*> 200 gran als 7>Th^' gras zijn de meeste sturende of loopende men- schen! Van verkeersregels of voorzichtigheid schijnen ze zelfs nog nooit gehóórd te hebben. Ze doen, alsof ze voor 't eerst van hun leven op den weg zijn. (En, wat erger is: of ze alléén op de wereld zijn!) ENGELAND. EDEN'S CONCLUSIES. Oorlogsgevaar minder dreigend dan velen denken. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" is in staat om de alge- meene lijnen aan te geven van het rapport, dat de lord geheimzegelbewaarder Antho ny Eden aan het Engelsche kabinet zal uit brengen omtrent de door hem gevoerde be sprekingen in de diverse hoofdsteden. Op grond van deze besprekingen en de waarnemingen, welke hij in staat is geweest te doen, is Eden tot de conclusie gekomen, dat Europa nog steeds voldoenden tijd heeft om ook den vrede in de toekomst op collectieve basis te organiseeren. De andere conclusies waartoe hfj geko men is, zijn: de situatie is ernstig, maar de gevaren van een oorlog zijn minder drei gend dan men algemeen aanneemt. De op positie tegen een collectief veiligheidsstel sel, door Polen aan den dag gelegd, zal kunnen worden overwonnen, en het is geenszins zeker, dat Duitschland zal blij ven volharden bij zijn huidige standpunt. Geen van de landen, welke hij bezocht sedert hij uit Berlijn is vertrokken, koes tert agressieve militaire bedoelingen, maar allen wenschen ernstig de organisatie van den vrede. Engeland kan Europa helpen om dit doel te bereiken. De organisatie van den vrede is de grondslag van de geheele Engelsche politiek. De diplomatieke medewerker van het blad verwacht, dat Eden aan het kabinet zal mededeelen, bij zijn besprekingen den indruk te hebben gekregen, dat er verschil lende bases zijn waarop de veiligheidsstruc tuur van Europa zou kunnen worden op gebouwd. Door gebruikmaking hiervan zou de aarzeling kunnen worden overwonnen, welke landen zooals Polen en Duitschland aan den dag leggen tegenover een stelsel van wederzijdsche hulpverleenina ZWITSERLAND. GEEN WIJZIGING IN MONETAIRE POLITIEK. De Raad van Toezicht van de Zwitser- sche Nationale Bank heeft gisteren het door het directorium ingenomen standpunt goed gekeurd, dat door de devaluatie van de Bei- ga de valuta-politiek der Nationale Bank geen wijziging zal ondergaan. ITALIË. ONTWERP AGENDA VOOR STRESA. Mussolini wenscht een eenheidsfront Rome-Londen-Parijs. Mussolini heeft naar United Press van goedingelichte zijde verneemt aan het Britsche ministerie van Buitenlandsche Za ken een ontwerp-aganda voor de conferen tie van Stresa doen toekomen. Dit ontwerp omvat de volgende vier pun ten: 1. Formuleerinig van richtsnoeren voor een gemeenschappelijke Britsch-Fransch- Italiaansche politiek met het oog op de een zijdige buiten-werkingstelling der militaire clausules van het verdrag van Versailles. De Duitsche stap moet bestempeld wor den als een maatregel, die een succesrijke internationale samenwerking kan bemoei lijken. 2. Nagegaan moet worden, of het moge lijk is tot een eenheidsfront der drie mo gendheden te komen met betrekking tot de vijf punten van het Londsche communiqué van 3 Februari j.l. In de eerste plaats wil men trachten over eenstemming te verkrijgen over dat punt van het communiqué, waarin sprake is van de wenschelijkheid van deelneming van an dere geïnteresseerde staten binnen het ka der der voorgestelde systeimen. 3. Bespreking van het probleem van Oos tenrijks onafhankelijkheid. 4. Bestudeering van het probleem der herziening van de met Oostenrijk, Honga rije en Bulgarije gesloten vredesverdragen. Naar United Press eerder verneemt, is dit ontwerp blijkbaar zoowel voor Engeland als Frankrijk aanvaardbaar. RUSLAND. NIEUWE ARRESTATIES. Op de staalfabriek Saporosjtal in Sapo- rosje in de Oekraine is een organisatie van Trotskiïsten ontdekt. Achttien personen zijn gearresteerd, wien Trotskistische propaganda onder de Oe- krainsche arbeiders in de staalfabrieken wordt ten laste gelegd Op grond van de wet tot bestrijding van de politieke terreur, welke is uitgevaardigd na den moord op Kiroff, dreigt allen ge- aresteerden de doodstraf. BUITENLANDSCHE BERICHTEN FRANSCH JACHT MET VIJF PERSONEN VERMIST Op weg van Nieuw-Zeeland naar Tahiti Sedert eenigen tijd zijn geen berichten ontvangen van het Fransche jacht „La Korrigne", dat een reis rond de wereld maakt en op 27 Maart van Nieuw Zeeland naar Tahiti is vertrokken. Aan boord be vinden zich de eigenaar graaf Etienne de Ganay en zijn echtgenoote, de heer en me vrouw Van den Brock d'Obrenan en Jean de Ratisbone. De ongerustheid over het scheepje is toegenomen door het draadloo- ze telegram van het Britsche passagiers schip „Aorangi", volgens hetwelk een sloep van het jacht op den Stille Oceaan is gevonden. Het jacht werd gebouwd voor de vis- sch er ij-controle van Newfoundland, deed later dienst voor de kustvaart en is ver- Leden jaar gekocht door graaf De Ganay. Het is mogelijk, dat een van de drie sloe pen door een storm is weggeslagen, zoodat ale hoop nog niet opgegeven behoeft te worden. Als gewone reizigers ingestapt Bij Kanskee in den staat Illinois is een brutale aanslag gepleegd op den nacht-snel trein ChicagoNew Orleans. Toen de trein zich in volle vaart bevond, werden de pas sagiers plotseling opgeschrikt, door vier met revolvers gewapende bandieten, die geld en sieraden van de reizigers eischien. De bandieten waren te Chicago als gewone reizigers ingestapt en daarom dachten de passagiers eerst aan een ongepaste April grap. De bandieten wisten in totaal niet meer dan 1000 dollar buit te maken en verlieten den trein, toen deze in een bocht bij Kans kee langzamer reed. Bij het passeeren van het station had een cjer reizigers nog ge tracht de aandacht van de politie op den overval te vestigen, door een bericht uit het venster te werpen. Deze mededeeling werd echer te laat gevonden. De machinist heeft van den overval niets bemerkt en is gewoon doorgereden. MARKIEZIN TREEDT IN HET KLOOSTER Markiezin, Misciatello, geboren Helena Soranzo Mocenigo, een bij de Romeinsche aristocratie zeer bekende dame, heeft te Rome haar kloostergeloften afgelegd en net habijt aangenomen der Carmelitessen. De markiezin is vijf en vijftig jaar oud. Haar zoon, Paolo Misciatello, is een bekend chemie-professor.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5