SUPERBE Gsw fê> BENOEMING HOOGLEERAREN AAN BURGERLIJKE STAND DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT VRIJDAG 5 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 By K. B. zijn benoemd tot buitengewo ne hoogleeraaren in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven: a. in het Staats- e~ \dministratief Recht van Ned. Indië mr. J. Schrieke, oud-directeur van het Departement van justitie te Batavia; en b. in het Adatrecht van Ned. Indië mr.1 F. D. Holleman, oud-hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia. PROF. DR. J. J. SCHRIECKE. Zooals reeds eerder medegedeeld, zou den mr. J. J. Schriecke en prof. dr. F. D. Holleman, beiden te Batavia, worden be noemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit als opvolger van wijlen prof. C. van Vollenhoven, eerstge noemde om onderwijs te geven in het staats- en administratief recht van Ned.- Indië, laatstgenoemde om zich te belasten met het onderwijs van het adatrecht in NecL-Indië. PROF. SCHRIECKE Mr. J. J. Schriecke werd op 19 October 1884 te Pijnacker (Z.-H.) geboren. In 1897 bezocht hij de Industrieschool te Enschede en in 1898 werd hij leerling van het ste delijk gymnasium te Kampen. Na in 1903 eindexamen te hebben gedaan, werd hij student aan de Leidsche universiteit en stu deerde hij in de rechten en voor den In- dischen rechterlijken dienst. Hij promoveerde in April 1908 tot doctor in de rechtswetenschappen op een proef schrift, getiteld: De ordonnantie met Ko ninklijke medewerking. Na zijn promotie vertrok hij naar Ned.- Indië. Hier was hij van September 1909 tot Mei 1913 substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Batavia en bij het Hoog gerechtshof, buitengewoon landraad-voor zitter te Probolingo, landraadvoorzitter te Kraksaan, auditeur-militair te Magelang, lid van den gemeenteraad te Magelang en lid van het bestuur van de Afdeelingsbank aldaar. Van Augustus 1913 tot December 1916 was mr. Schriecke ambtenaar ter beschik king, later referendaris ter algemeene se cretarie te Buitenzorg en bestuurslid der Buitenzorgsche kiesvereeniging. Van 1917 tot Nov. 1919 was hij gedeta cheerd bij het Ministerie van Koloniën te 's-Gravenhage. Hij vertrok toen weer naar Indië en was daar van December 1919 tot Juni 1920 adjunct-adviseur voor de decen tralisatie te Buitenzorg. Van Juni 1920 tot Maart 1922 was hij hoofdambtenaar ter beschikking van den Directeur van Onderwijs en Eeredienst te Batavia en secretaris van de Commissie voor de scheiding van Kerk en Staat. Van Maart 1922 tot Juli 1928 was hij Regee- ringsgevolmachtigde voor Algemeene Za ken bij den Volksraad, waarna hij met ver lof naar Europa vertrok. In Mei 1929 werd hij benoemd tot lid der Nederlandsche delegatie ter 12e Interna tionale Arbeidsconferentie te Genève, voor het vraagstuk der „Travail forcé". In Oct. 1929 keerde hij naar Ned. Indië terug en vervulde daar tot Juni 1934 de functies van Directeur van Justitie en van voorzitter van het Volksraadstemkantoor. In den loop der jaren zijr tal van publi caties van zijn hand Verschenen, o.a.: De voornaamste bepalingen betreffende de decentralisatie (Batavia 1917); Ontstaan en groei der stads- en landgemeenten in Nederlandsch-Indië (Amsterdam 1918); Bepalingen en beginselen der decentrali satie van 1903 (Batavia 1920), De lagere in- landsche rechtsgemeenschappen in Ned.- Indië (Batavia 1921); Het eerste noodige bij den staatsrechterlijken opbouw van Ne- derlandsch Indië (Voordacht voor Indisch genootschap Nov. 1928) en de Indische po litiek (Amsterdam 1929). Prof. Schriecke heeft zijn colleges te Lei den reeds eenige maanden geleden aange vangen. PROF. MR. F. D HOLLEMAN. Prof. F. D. Holleman benoemd als een der opvolgers van wijlen prof. mr. C. Vol lenhoven tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om onder wijs te geven in het adatrecht, werd in 1887 te Potchefstroom (Transvaal) geboren. Hij studeerde in 19071912 aan de Leidsche Universiteit. In 1910 promoveerde hij op stellingen tot doctor in de rechtsweten schap en in 1912 legde hij met gunstig ge volg het zoogenaamde faoulteitsexamen voor de rechterlijke macht in Ned. Indië af. Hij vertrok hierna naar Ned. Indië, waar hij werkzaam werd gesteld bij de rechter lijke macnt, waarbij hij achtereenvolgens voorzitter was van de mlandsche rechtban ken op Madoera en Java en in de Moluk- ken. In 1924 werd hij verbonden aan de Algemeene Secretarie te Buitenzorge, eerst als chef van de afdeeiingen Kabinet en Al gemeene Zaken, later als gouvernements secretaris. In 1929, tijdens zijn tweede verlof in Europa, werd hij benoemd tot hoogleeraar in de volkenkunde en de sociologie aan de Rechtshoogeschool te Batavia in de plaats LEIDEN. Geboren: Isaak z. van H. A. Middel koop en J. A. v. Elk Herman Maarten z. van H. v. Westering en A. M. Egberts. Ondertrouwd: V. A. C. L. Dinge- mans jm. 25 j, en C. I, Heckmann jd. 26 j. J. Brussee jm. 28 j. en D. Potters jd. 30 jaar. Overleden: M. M. Franse zn. 2 j. J. Oskam—Kriege vr. 37 j. M. v. Zwie ten ongeh. m. 78 j. De broodwedstrijd der K. J. M. V. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de tweede prijswinnaar in de afd. C. (Tarwebrood) in den gewestelijken brood wedstrijd der K. J. M. V., de heer A. Ver hoog, woonachtig is te Voorschoten. Door de afdeeling Leiden van den Alge- meenen Bond van Overheidspersoneel in Nederland wordt in een adres aan den gemeenteraad gezegd: dat door hun vertegenwoordiger in de dienstcommissie voor de Reinigingsdienst' is bericht, dat op de vergadering van 20 Maart aan de orde is geweest een hergroe peering 'voor werklieden tengevolge van reorganisatie aan dien dienst; dat bij deze hergroepeering zijn betrok ken 14 werklieden, waarvan 3 werklieden tengevolge dezer hergroepeering een ver laging zullen krijgen van f 2.70 en 11 werklieden f 1-35 per week; dat, waar het hier een reorganisatie van het bedrijf betreft, het onbillijk is werk lieden welke daardoor aan ander werk moeten worden gesteld, hierbij een verla ging van inkomen te laten ondergaan, te meer waar de meeste dier werklieden reeds een diensttijd van meer dan 22 jaren achter zich hebben; dat dit dezen personen des te meer treft, waar alreeds de laatste loonsverlaging en de hoogere betaling van de pensioenpremie hen heeft getroffen; Redenen, aldus besluit het adres, Uwen Raad beleefd doch dringend te verzoeken te besluiten dat werklieden, welke door reorganisatie in een andere werkkring worden geplaatst, niet in loon zullen ach teruitgaan. LAATSTE BERICHTEN PROF. HOLLEMAN van dr. B. J. O. Schrieke, die tot directeur j van Onderwijs en Eeredienst was benoemd. Tal van geschriften zijn van zijn hand verschenen. Zijn voornaamste publicaties liggen op het gebied van het adatrecht, n.l. verhandelingen over het adatrecht in de afdeeling Toeboengagoeng (Java) en het adatgrondenrecht op de Amboneesche eilanden. Voorts een rapport en enkele ver handelingen naar aanleiding van een hem in 1928 door de Indische regeering opge dragen onderzoek naar de verwikkelingen in het grondenreoht in de Minahassa. In 1931 stelde hij op uitnoodiging van de American Council of Learned Societies te Washington gedurende 4 maanden in de Philippijnen een onderzoek in naar den toestand van het adatrecht in dezen archi- pel. In 1922 werd prof. Hollander benoemd tot correspondent van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam. En nu kwam het moment, waarop de voorzitter van den Kunstkring zijn waar deering uitsprak tot den dirigent en het or kest, alsmede aan den solist van dezen avond. Fraaie bloemkranzen werden aan beide heeren aangeboden. En nogmaals brak het applaus los. Tot slot de „Spaansche Rapsodie" van Maurice Ravel. Een eigenaardige huivering gaat er door de „Prélude a la nuit", welke door een motief van vier tonen hardnekkig wordt beheerscht, evenals de betooverende chromatiek dit doet in de „Malaquena" en het kwijnend motief uit de „Prélude" zich nogmaals uitgedoezeld hooren laat. Droo- merig de „Habanera" en dan beurtelings geheimzinnig of wel fel gepassioneerd de „Feria", vol contrasten en onverwachte wendingen. En volkomen beheerscht, prach tig van klank, weelderig en intens muzi kaal is de interpretatie geweest. Evenals bij de première in 1908 door het Colonne orkest zouden wij enthousiast hebben wil len roepen Bis! nog eenmaal. Zóó suggestief en bedwelmend deed ons deze muziek aan. 't Daverde door de zaal van enthousiasme, 't Was een concert, waar aan men lang genoegen heeft; een mooie avond. Er rest ons nog een aangename plicht tegenomer het bestuur. Daar wij den Kunstkring een lang en bloeiend bestaan toe wenschen, willen wij trachten door opwekking leden te werven. Zoo verwijzen wij naar de laatste bladzijde van het programmaboekje en vragen eiken lezer eens serieus te bezien wat het be stuur voor schoons in het komende jaar belooft. Laat deze belofte voor niet-leden reden zijn lid te worden. Van de gelegenheid tot feliciteeren werd in de pauze druk gebruik gemaakt. J. K. R. K. STAATSPARTIJ. Wij herinneren er aan, dat vanavond de afdeeling der R. K. Staatspartij (R. K. Kiesvereeniging) te 8.15 uur vergadert in Den Burcht. Aan de orde is: bespreking candidaten- lijst R. K. Staatspartij voor de as. Gemeen teraadsverkiezing, (waarbij o. i. ook zake lijk de gemeente-politiek zou kunnen wor den besproken). Verder verkiezing van vijf leden voor de commissie ter samenstelling van het advies voor de as. verkiezing. PASTOOR' R. M. A. NIEVEEN VAN DIJKUM. Afscheidsavond. Naar wij vernemen, zal er door de orga nisaties, waarvan kapelaan R. M. A. Nie- veen van Dijkum directeur of geestelijk adviseur was, een afscheidsavond worden georganiseerd op Woensdag as. Op dezen avond zal er voor de leden dezer jeugdvereenigingen, congregaties enz. ge legenheid bestaan van Pastoor R. Nieveen van Dijkum afscheid te nemen. De plech tigheid zal aanvangen om 8.30 uur en plaats hebben in de Parochiezaal in de Maria Gijzensteeg. DIJKDOORBRAAK BIJ GOUDA. Ook de dijk van Rijnlands gemaal trof hetzelfde lot. In den afgeloopen nacht is bij het werk voor den aanleg van de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJssel en de Gouwe, op de grens van Gouda, bij een proefneming een binnendijk doorgebro ken, waardoor meer dan 230.000 M.3 wa ter zijn weggestroomd. Groote schade is aangericht en bovendien zal het werk be langrijke vertraging ondervinden. Het groote, in 1927 aangevangen werk, ter verbetering van de scheepvaartverbin ding A'damGoudaRotterdam en ter vervanging van de Mallegats-sluis in Gouda, verkeert in een laatste stadium. De sluiswerken, en de verbinding van deze sluizen naar de Gouwe zijn gereed, en er rest nog de voltooiing van de z.g. voorhaven, waarna ten laatste de IJssel- dijk zal worden doorgestoken. .Totaal is 2.300.000 M3. weggestroomd, met het gevolg, dat het peil in de voorha ven van 3.40 m. boven tot 0.50 m. beneden N. A. P. zakte. In Gouda ging het peil in de stadsgrach ten plotseling omhoog, maar dit heeft geen gevolgen gehad. Behalve dat in de binnendijk een groot gat is ontstaan, sloeg de beschoeiing weg, scheurde de IJseldijk, traden verzakkingen op en zakte de andere binnendijk, door het plotseling verdwijnen van de waterdruk, uit. De oorzaak is nog niet bekend, doch ver moedelijk aan de slechte bodemgesteldheid rondom Gouda toe te schrijven. Deze voorhaven, 500 M. lang en 75110 M. breed, is aan weerszijden afgezet door binnendijken en om deze te beproeven was er vannacht in de voorhaven water inge laten en het peil op 3.40 M. boven NA.P. gebracht. De aan den kant van Gouda lig gende binnendijk, die 4.20 M. boven N.A.P. uitsteekt, is op de plaats waar deze dijk op de IJsseldijk aansluit, over een afstand van ongeveer 20 M. doorgebroken Het wa ter stroomde met kracht over een 1 H.A. groot terrein en sloeg een gat van 11 bij 300 M. in den dijk naar het in aanbouw zijnde Diesel-gemaal van Rijnland en kwam hierdoor in het stroomkanaal van Rijnland om zoo naar de Gouwe af te vloeien. TOPGEVEL NAAR BENEDEN GEKOMEN. Eén doode. In de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam is hedenmorgen een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Bij een verhuizing in die straat had men het hijschblok niet aan den daar voor bestemden balk gehangen, maar een strop om den topgevel geslagen en daaraan het hijschblok vastgemaakt. Deze maatre gel had men genomen omdat men den hijschbalk niet vertrouwde. Echter de top gevel was ook niet meer van hechte con- tructie. Toen er een kist werd geheschen kwam deze met topgevel en al naar bene den, met het noodlottig gevolg dat de 30- jarige kruiersknecht, die er onder stond, er door op het hoofd werd getroffen. De man was onmiddellijk dood. 1° Het iedeaal voor iedere vrouw. 2° Steunt de buikspieren. 3° Geeft steun in den rug en verschuift niet. 4° Aanbevolen door H.H. Doctoren. 5° Let op de elastieken hoekstukken. Prijzen vanaf f 3.90 tot f 11.50. Alléén verkoop Haarlemmerstraat 137 h. Donkersteeg 2-4*8 ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Bij de houtzagerij der firma Te Paske te Aalten is de werkman Derksen met on- dergrondsch drijfwerk in aanraking geko men en een paar maal rondgeslingerd. De man die vermoedelijk twee gebroken bee- nen heeft is naar het ziekenhuis te Win terswijk overgebracht. Te Linteloo bij Aalten is een 2-jarig kindje van den heer Lammers in een teil met kokend water gevallen. Het kindje be kwam zoodanige brandwonden dat het aan de gevolgen is overleden. TELEGRAMMEN GEHEIMZINNIGE DOOD VAN TWEE DUÏTSCHE EMIGRANTEN. Scotland Yard vermoedt rancune. LONDEN, 5 April. (V.D.) In hun flat te Londen zijn gisteren twee Duitsche emi granten, twee vrouwen die een vooraan staande plaats in de Duitsche socialistische beweging hebben ingenomen, dood gevon den. Het zijn de 37-jarige Dora Fabian en de 60-jariee Mathilde Wurm. De laatste was lid van den vroegeren Rijksdag .terwijl de eerste verschillende socialistische ge schriften het licht heeft doen zien. Beiden werkten ook in het buitenland zeer actief tegen het Nazi-regiem en hoewel het aan vankelijk leek alsof de beide vrouwen zelf moord hadden gepleegd, heeft Scotland Yard om verschillende redenen gemeend een nader onderzoek naar de doodsoorzaak te moeten instellen. OVERVAL OP EEN SNELTREIN. NEW-YORK, 5 April. (V. D.). Uit Ka- nakee in den Staat Illinois, wordt mede- deeling gedaan van een roofoverval op den sneltrein naar New-Orleans, die zelfs voor Amerikaansche verhoudingen van onge kende brutaliteit getuigt. Terwijl de trein in volle vaart des nachts zijn weg vervolg de, zagen de passagiers plotseling vier met revolvers gewapende bandieten voor zich, die zij tot dan toe vo<jr onschuldige mede passagiers hadden gehouden. De roovers waren te Chicago in den trein gekomen, en aangezien zij zich aanvankelijk niet opval lend hadden gedragen, dachten de passa giers eerst aan een slechte Aprilgrap. Toen de roovers echter van hun wapens gebruik gingen maken en een der pasagiexs gewond werd, wist men wel beter. In de paniek die ontstond plunderden de vier de passagiers uit, waarbij zij slechts ruim duizend dol lar aan baar geld buitmaak ten, aangezien de meeste passagiers de grootere bedra gen goed in hun koffers hadden wegge stopt. Toen zij klaar waren verlieten zij den trein kort voor het passeeren van het station Kanakee, waar de trein zijn snel heid aanzienlijk vermindert. De roovers wisten te ontkomen, hoewel een der rei zigers bij het passeeren van het station een briefje met een mededeeling aan de politie uit een coupéraam wierp, welk briefje echter te laat gevonden werd om jacht op de roovers te maken. Op de loco motief had men klaarblijkelijk niets van het gebeurde gemerkt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 ApriL Vee. Aangevoerd: 771 runderen, 421 kalveren, 1349 schapen, 761 varkens, 469 biggen, 14 paarden, 8 bokken en geiten. 9 stieren: f 70210, schoon aan de haak 3546 cent, handel stroef; 227 kalf- en melkkoeien f 85190, handel stug; 374 varekoeien f 65130, handel matig; 161 vette ossen en koeien f 95220, schoon aan de haak 3454 cent, handel matig; 25 graskalveren f 3560, schoon aan de haak 5075 cent en 396 nuchtere kalveren f 46 handel matig; 80 vette schapen f 1218 en 469 weideschapen f 812, handel vlug; 800 vette lammeren f 1216, 39 lammeren, 292 mestvarkens f 1923, handel tamelijk; 469 biggen f 1015, handel tamelijk, 8 bok ken en geiten f 26. Kaas. Aangevoerd 39 partijen kaas, w.v. 28 partijen Goudsche en 11 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 1415, 2e soort f 1213, le soort Leidsche f 1314, 2e soort f 1112 Handel voor Goudsche en Leidsche kaas kalm. ALKMAAR, 5 ApriL Kaas. Aangevoerd: 12 stapels, zijnde 95.000 kg. Fabriekskaas kleine f 14 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 5 April. Vee. 34 enter stieren f 60110 per stuk, 52 twenter stie ren f 110230, 495 vette koeien f 90180, per stuk, 3052 cent per kg., 1311 melk- en kalfkoeien f 80170, 125 pinken f 3580, 30 vette kalveren f 2060, 1097 nuchtere kalveren f 24.50, 486 vette schapen f 6 17, 85 weideschapen f 612, 196 vette var kens f 3095 per stuk, 3438 cent per kg., 32 magere varkens 1850 cent per kg. 66 kleine biggen f 713 per stuk, 32 bokken en geiten, 50 paarden. Totaal aanvoer 4091 stuks. Kaas. Nagelkaas f 712, Goudakaas f 924, Edammerkaas f 820 per 100 kg. Aanvoer 10985 kg. Boter. Mijnboter f 1.371.251.14, vei- lingboter f 1.241.09 per kg. Aanvoer 6 derde, 31 zesde en een twaalfde vaten. Commissie f 36. BODEGRAVEN, 3 April. Eierenveiling. Aangevoerd 19427 stuks. Prijzen: kippen eieren wit f 1.902.10, bruin f 2.102.40 en eendeneieren f 1.501.80 per 100 stuks. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel) Londen 7.28 Berlijn 59.95 New York1.50 Parijs 9.88 Brussel 25.50 Zwitserland48 40 Milaan 12.45 Madrid 20.45 Oslo36.60 Kopenhagen32.50 Stockholm 37.55 Weenen Praag6.32 Boedapest Prolongatie 2*4 pet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3