NIEUWS VRIJDAG 5 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 5 April 1935, medegedeeld door het Kon Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 775.2 te Isafjord. Laagste barometerst.: 744.3 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 6 April: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen regen en sneeuw buien, weinig ver andering in tempe ratuur. De depressie kreeg vooral op de Noord zee versterking en breidde zich nog verder over de Britsche Eilanden uit, terwijl in Midden-Europa de barometer tijdelijk steeg Waar de zeer hooge drukking op Groenland en IJsland slechts weinig afnam bleef de toestand even ongunstig en nam de neer slag zelfs toe, terwijl uit de bovenlucht op ruim vüf kilometer hoogte temperaturen tusschen minus 35 en minus 39 graden Cel sius worden gemeld. In Scandinavië is door toevoer uit het Zuid-Oosten de vorst tot licht afgenomen, maar in Duitschland breidde de vorst zich uit en behalve in Noord-Scandinavië is veral de tempera tuur belangrijk onder normaal. Stormach tige Noord-Westelijke winden met sneeuw buien waaien over Schotland, Krachtige Noord-Oostelijke winden met sneeuw in Noord-Scandinavië, ook in Duitschland valt in het Oosten sneeuw bij matigen Zuid- Oostelijken wind: om Het Kanaal en op de Noordzee waait het krachtig tot storm achtig uit Westelijke richtingen. De alge- meene toestand duidt op aanhouden van het zeer ongunstige weer. LUCHTTEMPERATUUR. 6.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 7.09 uur tot Zaterdagmorgen 4.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 6 April v. m. 4.11 uur en nam. 4.33 uur. deelnemers als men verwachtte, had men besloten tot het houden van een z.g. „ket ting-demonstratie", waarbij de eene groep deelnemers de zaal reeds weer verlaat, ter wijl de andere groep binnentrekt De heer Koos Vorrink, voorzitter der SD.A.P. hield voor al deze groepen een rede. De leiders schatten het aantal be- toogers op 35.000. CONTRACT LOODGIETERSBEDRUF. De Samenwerkende Organisaties in de Metaalindustrie deel en mee, dat met de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons overeenstemming is bereikt ovef een nieuw contract. Met de R.-K. georganiseerde werkgevers is echter nog geen overeenstemming be reikt. Zij wenschen de vacantie van zes op vier dagen terug te brengen en het zegel fonds, waaruit de feestdagen en vacantie worden betaald op te heffen. De arbeiders organisaties eischen handhaving van de zelfde arbeidsvoorwaarden, waarover met het gros van de werkgevers overeenstem ming is verkrgen. Waneer met deze pa troons in het geheel een twaalftal deze week geen overeenstemming wordt bereikt, zullen de werknemers op Maan dag 8 April tot staking overgaan. EEN BELGISCHE BLOEMENTREIN. Op 28 April. Naar de correspondent van de „N. R. j Crt." te Brussel meldt, zal ook dit jaar weer een extra-trein, voor he+ bezoek aan de i Hollandsche bollenvelden, op Zondag 28 I April worden ingelegd. De trein zal vroeg in den ochtend uit Brussel vertrekken met bestemming naar Den Haag, waar van daan de deelnemers met toerauto's naar j Lisse, Hillegom, Sassenheim, enz. zullen worden gebracht. DE CONTINGENTEERING VAN RIJST Naar het Nederlandsch weekblad voor l kruidenierswaren meldt; heeft de regee ring voor het tijdvak van 1 April 1935 1 April 1936 omtrent de contingenteering van rijst o.m. bepaald: le. Gepelde rijst mag worden ingevoerd j voor de helft van de quantiteit, die in het basisjaar 1932 is geïmporteerd. Het percen tage voor gebroken en gemeden rijst be draagt 60 pet. van 1932. 2e. Rijstvoermeel mag worden ingevoerd tot 100 pet. van den gemiddelden invoer van de jaren 1932 en 1933. Vergeleken bij verleden jaar is het per centage voor gepelde rijst teruggebracht van 60 op 50 pet. 17 H MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, Heeft de Reichsstelle für Eier te Berlijn een bestelling gedaan van 1714 millioen eieren, te leveren in April in koelhuisverpakking voor opslag in Duitsche koelhuizen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE OORLOG. Uit een artikel in De Tijd nemen wij met instemming over: „In den jubel over de weder-invoering van den algemeenen dienstplicht bij onze Oostelijke buren zag de Berlijnsche brief schrijver van een onzer katholieke bladen een „factor van overstelpende levenskracht en frischheid". Hij meende, dat de Duit- schers thans voor de eerste maal met een gevoel van trotsche berusting voor het front van de schimmen hunner meer dan twee millioen gesneuvelden in den wereld oorlog konden treden, want dat zy nu hun schuld aan die gesneuvelden hadden be taald. Alsof er van schuld voor den wereldoor log bij het Duitsche volk, of bij welk an der volk ook kon sprake zijn! Alsof die schuld niet kwam voor rekening der oor logsdrijvers en onruststokers, der militairis ten en houwdegens, der gezagdragers en machthebbers, die de volken voor voldon gen feiten stelden en meesleepten in een vechtroes, nadat zij den strijd had den voorbereid en ontketend, althans niet hadden weten te voorkomen! En alsof de gevallenen nu pas rustig zouden kunnen sluimeren, nu pas voor hun doods-offers betaald zouden zijn, nu de wedloop in be wapening en krijgstoerusting in een nieu we phase is getreden! lijke dingen te moeten lezen. Inderdaad, het doet pijnlijk aan derge- Het is een rhetoriek van de gevaarlijk ste soort, lijnrecht in tegenspraak met de vredes-gedachte en de vredes-actie, zooals die ons van het Vaticaan uit is voorgehou den. De rust der gesneuvelden zal niemand kunnen verstoren. Maar eerst dan zal hun offer niet vergeefs gebracht zijn, wanneer de menschheid, of liever de leiders der menschheid, door ervaring wijs geworden en op de tallooze graven met schaamte te rugziende, het vaste besluit nemen een her haling van dergelijke bloedbaden te voor komen, en met dit besluit hun handelingen in overeenstemming brengen. Dit is de beste en grootste hulde, welke men aan de nagedachtenis der doo- den brengen kan". ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren E. J. A. Rikmenspoel, Rijswijk en G. Fikkert, Goor. doctoraal examen Geneeskunde de heer W. Briët, Apeldoorn; Artsexamen 1ste gedeelte: R. Feith, Den Haag, M. Naeff, Lochem, R Sampimon, i Den Haag, W. A. Naudin ten Cate, Den Haag. Bevorderd: tot arts: A. M. A. Schuurs, Rotterdam; W. J. Hofman, Leiden. tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: Chloor- en Broom- nitrophenyH methyl ">hydrazinen en Deriva ten", de heer L. Maaskant, geboren te B o- degraven. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. R. K. Staatspartij, afd. Leiden „Den Burcht", 8.15 uur. Zondag, na de H. Missen in alle parochie kerken collecte ten bate van het V erkiezingsf onds. Dinsdag, Alg. R. K. Prop. club „Dr. Schaep- man", spreker Piet Kasteel, foyer Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, „Geloof en Wetenschap", le zing Prof. dr. Carp over „Kinder conflict", „Turk" te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Ap>"il a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Dus'ster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. RECHTZAKEN DISTRIBUTIE VAN PEKELHARING. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeen tebesturen betreffende de distributie 'van pekelharing. In deze ciroulaire deelt de Minister mede, dat de Nederlandsche Visscherij Centrale zich voorstelt, dat de distributie van pekel haring door bemiddeling van gemeentebe sturen zou kunnen geschieden. De regeling zou ongeveer als volgt kun nen plaats hebben. Ieder gemeentebestuur geeft aan de Visscherij Centrale op hoeveel haringen voor de distributie benoodigd zul len zijn. Opgegeven moet worden, waar en op welken dag men de haringen wenscht te ontvangen. Het is de bedoeling die bestellingen te doen plaats hebben op bestelbonnen, welke U vanwege de Nederlandsche Visscherij- centrale zullen worden toegezonden. De verzending geschiedt dan san het gemeente bestuur of aan door bet gemeentebestuur op te geven adres doch niet rechtstreeks aan particulieren, welke eventueel bij de distributie worden ingeschakeld. De verkoop moet geschieden tegen beta ling van 0.10 per 8 haringen, terwijl per gezin 8 haringen per week beschikbaar wor den gesteld. Verkoop van de haringen mag uitsluitend geschieden tegen inlevering van door of vanwege het gemeentebestuur afgegeven bonnen, waaruit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene, door wien de verkoop plaats vindt, zal op beurt de bonnen in moeten leveren aan een nader door U aan te geven instantie, opdat zal kunnen worden nagegaan, dat niet meer haringen zijn verkocht dan bonnen afge geven zijn. Van de opbrengst der haringen kan door het gemeentebestuur 20% worden behou den indien de venters worden ingeschakeld en 10% van den verkoopprijs indien de venters bij den verkoop niet worden inge schakeld. BÈTOOGING VAN S.D.A.P. EN N.V.V. TE AMSTERDAM Als antwoord op den landdag der N.S.B. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heb ben de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. en de Amsterdamsche Bestuurdersbond gisteravond eveneens in het RA.I.-gebouw een groote betooging georganiseerd, be doeld als een betuiging van trouw aan de democratie. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheid, in den korten tijd van voor bereiding een zaal gereed te maken voor de ontvangst van een zoo groot aantal De verjaardag van de Prinses. Op Maandag 29 April, des middags, zal de P. H. O. H. I. een extra-programma naar Indië uitzenden ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. De heer D. Hans, zal een toespraak tot de Indische luisteraars houden over het on derwerp: „Van Juliana van Stolberg tot Juliana van Oranje". De heer Bückmann twee maanden met verlof. Naar de „Msbd." verneemt, is de Regee- ringscommissaris voor steun aan de melk veehouderij, de heer L. Bückmann, voor den tijd van twee maanden met verlof naar het buitenland vertrokken. Zijn functie wordt waargenomen door mr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken, Regeerings- commissaris voor pluimvee, turf en garna len, voorzitter van het College van Regee- ringscommissarissen en beheerder der stichting Crisisaccountantsdienst. Boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning van buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 1.10 per K.G. Leeuwarden 36 cents De Leeuwarder commisienoteering voor boter is thans vastgesteld op 36 cents per K.G. De Twentsche Bank. Naar wij vernemen zal aan de op 27 April as. te Enschede te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V„ te Amsterdam, wor den voorgesteld over het jaar 1934 een di vidend van 3 pet. (als vorig jaar) uit te keeren. Incasso-Bank Naar wij vernemen is in de gisteren ge houden vergadering van den Raad van Commissarissen der Incasso-Bank besloten aan de op 2 Mei a.s. te houden algeyieene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keeren van 3 pet. (v. j. 3 pet.). HAAGSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling, Mej. J. M. B„ te Voorschoten, had ruzie gehad met een buurvrouw en zij had deze op 31 Maart 1934 zoodanig onder handen genomen, dat een lok haar uit heur hoofdhuid werd gerukt. De lok haar werd als corpus delicti in beslag genomen en prijkte heden in envelop ter tafel van den politierechter. Volgens een getuige zou mej, B. haar tegenstandster heen en weer hebben geschud, bij welke gelegenheid de haarlok was ontworteld. Door bijzondere omstandigheden kwam de zaak eerst heden, ruim een jaar na dato, voor den politierechter, die de verdachte tegen wie de off. van justitie 10 subs. 10 d. had geëischt tot twee gld boete veroordeelde, bij niet-betaling te vervan gen door één dag hechtenis. Eveneens wegens mishandeling hadden zich de gebrs. J. en H. Sch. uit K a t w ij k aan Zee, te verantwoorden. Verdachte J. S. was niet verschenen. Het tweetal zou op 17 Februari jJ. de gebrs. van D. hebben bewerkt met een gummistok. Uit het ge tuigenverhoor kwam dit echter alleen ten aanzien van verd. H. Sch. vast te staan. Voor J. Sch. vroeg de officier van justitie vrijspraak en egen H. Sch. eischte spr. 20 of 20 d. De politierechter sprak J. Sch. vrij en veroordeelde den ander tot 10 subs. 10 dagen hechtenis. Oplichting. De 28-jarige H. Sch. te Noordwijk, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan oplichting met steungelden (voor een be drag van ƒ9.door middel van een op onware mededeelingen berustend briefje, werd veroordeeld tot 2 mnd. gev. voor waardelijk. met 3 jaar proeftijd. De eisch luidde 2 mnd. onvoorwaardelijk. ZWEMMEN NIEUW WERELD-RECORD 150 YARDS RUGSLAG. Tijdens zwemwedstrijden te New York, heeft de Amerikaan Denny Zehr, het we reldrecord 150 yards rugslag aanzienlijk verbeterd. Het oude record stond op naam van Adolphe Kiefer (Vereenigde Staten) met een tijd van 1 min. 35.6 sec., dit jaar te Chi cago gevestigd, terwijl Denny Zehr het op 1 min. 31 sec. bracht. De bekende wereldrecordhouder 100 me ter, Peter Fick, deed een poging om het I wereldrecord 100 yards vrije slag, dat op naam van Johnny Weissmuller met 51 sec. staat, te verbeteren, doch deze poging ge lukte niet, want zijn tijd bedroeg 62.6 sec. ONTEIGENINGEN IN VERBAND MET DEN STADHUISBOUW. De Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de twee laatste procedu res betreffende onteigening voor het nieu we Stadhuis te Leiden. Het betreft de perceelen hoek Visch- marktKorenbrugsteeg eigenaresse N.V. Leidsche Ijzerhandel en het perceel waar in de apotheek op de Vischmarkt geves tigd is, eigenaar W. G. de Lamaar. Ten aanzien van het eerstgenoemde per ceel heeft de gemeente aangeboden 70.501, zonder bedrijfsschade; de eigenares vroeg ƒ238.006, terwijl de deskundigen het be drag der schadeloosstelling hebben geschat op 111.570, dat voor den huurder van het bovenhuis H. D. Sala op f 630. De recht bank heeft de onteigening uitgesproken en de schadeloossteling bepaald op 111.792, voor den huurder H. D. Sala op 630, voor de interveniëntie de eerste Ned. Hypo- theekbriefbank op 43.000 (le hypoth.), terwijl de eischer alle kosten heeft te be talen. De deskundigen-kosten bedragen 2675. Ook ten aanzien van laatstgenoemd per ceel sprak de rechtbank de onteigening uit. De eigenaar had geen bepaald bedrag voor schadeloosstelling genoemd, het aanbod der gemeente bedroeg 24.000, terwijl de des kundigen ongeveer 32.000 geschat heb ben. De rechtbank heeft het bedrag der schadeloosstelling vastgesteld op 32.338, terwijl de eischer alel kosten zal hebben te betalen. De kosten der deskundigen bedra gen hier 1.895.44. 't Wil ons voorkomen, dat het nuttig zou zijn, als over al die onteigenings-proeedu- res, in verband met de stadhuisbouw, eens een en ander in een openbare Raadverga dering zou worden gevraagd en gezegd en nader toegelicht. Er is o.i. alle reden voor zulk een beschouwing, al kan deze aan den gang van zaken, die gesloten is, niets meer veranderen. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Verkiezing hoofdingeland. Gisteren heeft in vijf districten de ver kiezing plaats gehad van hoofdingelanden en of -plaatsvervangers van het hoogheem raadschap Rijnland. De resultaten zijn als volgt. ne Kiesdistrict (Haarlemmerliede) vac. Jhr. m. E. H. E. Teding van Berkhout. Ge kozen de heer J. P Reinierse 126 stemmen. (L. G. Prins 72 en N. Molenaar 6). nie Kiesdistrict (de Cruquius) in de plaats A. Knibbe Dzn., Haarlemmermeer, die periodiek aftrad, de heer O. de Kok 104 stemmen, (A. Knibbe 68, L. Kranenburg 7). Tot plaatsvervanger werd de heer O. de Kok eveneens herkozen. Vie Kiesdistrict (Lisse) vac. P. Verde- gaal. Gekozen werd de heer L. Onderwater 387 stemmen, (P. van Eeden 4, A. Korte- kaas 4, Joh. van Konijnenburg 1, K. J. Grullemans 7; P. v. d. Wel 2, en van on waarde 4). Tot plaatsvervanger werd gekozen de heer A. J. de Wildt. Xn Kiesdistrict (de Leeghwater) vac. J. Biemond. Gekozen werd de heer L. Kra nenburg met 237 st. (J. A. Bos 83, A. J. de Wildt 5, J. Biemond 4, A. Bos 2, C. Bos 1). Xe Kiesdistrict (Alphen aan den Rijn), aftredend W. Los. Herkozen met 151 stem men. (Jhr. G. J. Stoop 7, Jac. Los 7). Als plaatsvervanger werd herkozen de heer jhr. G. J. Stoop. LUSTRUMCOMMISSIE KRAAIERSTRAAT. Ten huize van den heer H. W. Rijsber- gen was gisteravond een vergadering be legd ter bespreking om de Kraaierstraat tijden^ de Lustrumfeesten te versieren. Het bestuur werd als volgt samengesteld: de heeren C. S. Boom, voorzitter; H. W. Rijsbergen, secretaris; H. Rooijakkers, pen ningmeester; A. H. v. d. Horst, commis saris. Besloten werd een ontwerp van Recla me Studio „Succes" (Poels en Swaan) uit te laten voeren. Leidsche Arbeidsbeurs. Op den 4den April waren 4196 (v. j. 3253) werkz ekenden ingeschreven. Handelsregister K. v. K, W ij z i g i n g: 1545. Erven P. van Vliet, Leiden, Haven 26, stalhouderij. OverL M. E.: J. Fontein, d.d. 29 Maart 1935. Hedenmorgen om 11 uur is een groot aantal werkloozen voorbij het raadhuis ge trokken bij wijze van demonstratie, ter verkrijging van extra-brandstoffen. (De distributie is op regeeringsvoorschrift 1 April geëindigd). Een deputatie wenschte den burgemees ter te spreken ,doch het onderhoud werd niet toegestaan, daar het niet te voren was aangevraagd. Toen is een onderhoud ver zocht voor morgen. (Intusschen is reeds verschenen een beschikking van den Mi nister van Sociale Zaken inzake verdere verstrekking van brandstoffen. Zie 1ste pagina). De heeren dr. D. E. Bosselaar en dr. C. de Jong, alhier, zijn bij Koninklijk besluit benoemd tot leden van de commissie, aan welke in 1935 het afnemen van het exa men, bedoeld in art. 12 der hooger-onder- wijswet (staatsexamen) wordt opgedra gen. Door de Gemeente is aan den heer Corn. J. van Valderen, aannemer alhier, opge dragen na onderhandsohe besteding, het sloopen van 10 woonhuizen aan de Lam mermarkt. Met het s.s. „Dempo" is met verlof uit Ned. Indië alhier aangekomen de heer P. A. van der Poel, commissaris van politie 2e klas te Semarang. MUZIEK. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". J ubileumeoncert. De „Kunstkring" jubileerde. Met de ve len, die kwamen om te feliciteeren, komen ook wij om onze gelukwenschen voor de toekomst uit te spreken en onze waardee ring voor den arbeid van het bestuur, dat steeds paraat, de goede, zelfs de beste kunst onder de menschen tracht te brengen. Op artistieke wijze heeft de Kunstkring „het tien-jarig bestaan" gevierd, met een feestcopcert, door het Utrechtsch orkest on der Henri van Goudoever en met Jean Oel- lers als solist. Een voortreffelijk program ma is er uitgevoerd. Voor de pauze uitsluitend de „Sympho- nie in D" van Cés ar Franck. Franck staat nog in de oude systematische tonaliteiten en harmonieën, geniaal uitgezongen is zyn muziek, die daar in de sfeer van Lalo en Ravel stond als een gothiek gebouw met kunstig beeldbouwwerk. In Franck ver eeren wij de ethische en aesthetische sup- prematie van diep religieus mensch-zijn, welke de band legt tusschen verstand en sentiment. Het menschelijke, dat zich buigt voor het Hoogere, zoodat de innerlijke klaarheid als een onvergankelijk licht uit schijnt. En uitschijnen zal over de herbo ren kunst. Zoodra van Goudoever de hand uitstrekt en met zijn oog aller gedachten concentreert, dan weet men ook, dat daar een dirigent staat, die meester is over orkest en auditorium. Door concentratie van rhythme, vermogen, beleid, energie, intel ligentie, emotie en overtuiging worden exe cutanten en toehoorders zeer beïnvloed. Het heffen en dalen, het gebaar is soepel en ex pressief, niets van overdrevenheid, maar de essentieele kern, daarnaar was het hoog ste streven, naar de religieuse idee, de diep bewegende overpeinzingen. In technische geaardheid was de symphonie, over het ge heel genomen, even verzorgd als naar de idee. Men was onder den indruk van het ge hoorde en men juichte dirigent en orkest warm toe. Het keurig verzorgde program ma heeft ons een inleiding tot het werk van den mysticus gegeven; ook van Lalo's vioolconcert en van de Rapsodie espagnole van Ravel. Jean Oellers betrad na de pauze het podium als solist, om de aan Pablo de Sarasate opgedragen Symphonie espagnole voor te dragen. Wat ons bovenal bevalt in Oellers spel is zijn ongekunsteldheid en zijn warme muzikaliteit. Dit vioolconcert is een echt virtuozenstuk en het zou niet geheel en al waar zijn, wanneer wij zeiden, dat alles feilloos was. Al was zijn voorbereiding nog zoo degelijk, tijd om de virtuositeit af te slijpen gelijk een dagelijks optredende solist dit doet, daarvoor heeft een concert meester nooit of nimmer tijd. Oellers op vatting schijnt ons gegroeid, en hij speelde het omvangrijk werk nobel van toon, en warm-innig aangevoeld. Er valt innerlijke verdieping te constateeren, die het geheel gevoelig muzikaal opsierde. Het orkest stond hem voortreffelijk ter zijde. Concertmeester Oellers is met hartelijke toejuichingen be dankt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2