7 VERKIEZING PROVINCIALE STATEN IN ZUID-HOLLAND 26ste Jaargang VRIJDAG 5 APRIL 1935 No. 8083 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedreigt bij 70«witi,et»'ing: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f §-5ê DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Naar welvaart -politiek „Inplaatsi van afbraak-politiek, doelbe wuste welvaart-politiek". En daarom bij de verkiezing van de Prov. Staten in Zuid- Holland stemmen op: LIJST 7. Aldus schreven wij gisteren in een bespreking over een door de S. D. A. P. verspreid verkiezings-geschrift. De tusschen haakjes geplaatste leuze is er een van de S. D. A. P., ontleend aan be doeld geschrift. Wij maken die leuze tot de onze, zij Is de onze! Héél het werken der R. K. Staatspartij is gericht op den opbouw eener nieuwe gemeenschap, met Quadragesimo Anno als grondwet! Wij willen radicaal breken met het oude vergane kapitalisme. Wij willen en kunnen niet langer ge bukt gaan onder een stelsel, dat als hoogste doel kent: produceeren om winst, ten koste van alles en allen. Wij eischen een geordende maatschappij, waarin geproduceerd wordt, om in de rede lijke behoeftebevrediging van jeder mensch te voorzien. Van deze laatste drie alinea's herinnert misschien de een of ander onzer lezers zich dat hij ze ook e^ers heeft gelezen. Ja ze zijn letterlijk ontleend aan een strooibiljet van de Kath. Dem. Partij, dat dezer dagen is verspreid. Enmen vindt er niet één motief, niet één rechtvaardiging in voor de afscheiding der K. D. P.'ers van de R. K. Staatspartij! In. dat strooibiljet wordt beweerd, dat degenen, die Quadragesimo Anno verwe zenlijkt willen zien, moeten stemmen op de partij-Veraart. Waarheid is, dat de partij-Veraart hoogst waarschijnlijk practisch.niets zal berei ken! Waarheid is, dat wie de uitvoering van Quadragesimo Anno ernstig wil den plicht Heeft, de R. K. Staatspartij, kwantatief en kwalitatief, zoo gezond en krachtig moge lijk te maken! 3,5 (2,5%) 4 (3 (3 (3 VOOR WOENSDAG 17 APRIL 1935 Katholieken, stemt op den eersten candidaat van lijst dan tot dusver, kan, noch op zichzelf nog ook met het oog op den goudvoorraad der Bank, eenige aanleiding tot ongerust heid geven. Het beschikbaar metaalsaldo dat is dus het edelmetaal, dat nog beschikbaar is, na dat de direct opeischbare verplichtingen voor 40% zijn gedekt bedroeg op 1 dezer niet minder dan 401 millioen. De reden, dat de Bank thans tot een ver hooging van haar disconto overgaat, is, vol gens onze meening, ian ook niet te zoeken in een wensch haar goudvoorraden te be houden, doch in haar verlangen om de on rust, die goudverschepingen op groote schaal plegen te wekken, te voorkomen. BINNENLAND Het disconto verhoogd WEGENS GOUD AFVLOEIING. Of ter voorkoming van onrust? De directie van de Nederlandsche Bank bericht dat het wisseldisconto met ingang van 5 April door haar is vastgesteld op 3 1/2%, terwijl het promessendisconto, de beleening van effecten, de beleening van goederen en de rente voor de voorschotten in rekening-courant met ingang van den zelfden datum op 4% zijn vastgesteld. In vergelijking met de noteeringen, welke op 19 September 1933 van kracht werden, geven alle tarieven dus een verhooging met 1% te zien. De officieele rente-tarieven bedragen thans als volgt: Wisseldisconto Promessedisconto Beleening van effecten Beleening van goederen Voorschotten in rek.-courant 4 (3 Omtrent de redenen, welke onze centrale bank hebben bewogen verandering te bren gen in haar noteeringen, welke sinds 19 September 1933 ongewijzigd waren geble ven, kan geen twijfel bestaan. De afvloeiing van goud en de allengs aantrekkende tarie ven op de geldmarkt deden een dergelijk besluit reeds verwachten en in sommige kringen werd de vraag zelfs gesteld, waar om de bank hiertoe niet eerder overging. In de week, geëindigd 1 April heeft de Bank, zooals gemeld, f 33 millioen goud af gegeven en met het verloop der wissel koersen in de volgende dagen voor oogen, kan er geen twijfel over bestaan, dat ook deze week belangrijke bedragen aan goud naar het buitenland zijn afgevloeid. Op zichzelf is aan goudafgifte geen bij zondere beteekenis t.e hechten, merkt de „Tel." op. De edelmetaalvoorraad bedraagt blijkens den jongsten weekstaat 800 mil lioen, waarvan 779 millioen goud. Ook de recente goudafgiften zijn te beschouwen als een volkomen normaal gevolg van het func- tionneeren van den gouden standaard en een afvloeiing van goud, zelfs indien deze een belangrijk grooteren omvang zou aan- H. M. DE KONINGIN TE WAGENINGEN. De overdracht aan de Regeering van de aula der stichting „Het Aulafonds". Heden heeft H. M. de Koningin een be zoek gebracht aan de Landbouwhooge- school te Wageningen en daar tevens de overdracht aan de regeering der onlangs voltooide aula met Haar tegenwoordigheid vereerd. H. M. kwam met den trein, die te 13.40 uur te Ede stopt, aan het station aldaar aan en begaf zich vandaar per auto over Bennekom naar Wageningen, terwijl Haar gevolg in drie andere auto's plaats had ge- BEPERKING VAN MACHINALEN ARBEID IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. Hedenochtend heeft op het Departement van Financiën een bespreking plaats gehad tusschen de ministers Oud, Slotemaker de Bruine en Steenberghe met een deputatie uit het Comité tot beperking van den machinalen arbeid in de sigarenindustrie. De voorzitter van het Comité, het Tweede Kamerlid Van der Putt, overhandigde hier bij aan de ministers de voorloopige lijst van adhaesiebetuigers, waarop voorkwa men de namen van 192 fabrikanten met 14.000 arbeiders, 25 gemeenten en tal van organisaties. Met betrekking tot deze conferentie werd ons van Regeeringszijóe medegedeeld, dat het Comité zijn standpunt in den breede uiteen heeft gezet, terwijl door de minis ters op verschillende punten nog nadere inlichtingen werden ingewonnen. De Regeering zal het geheele complex van vraagstukken, welke hiermede verband houden, bestudeeren, zonder echter hieraan eenige toezegging te verbinden. Van de zijde van het Comité deelde men ons mede, dat in dit onderhoud herhaalde lijk is aangedrongen cp een spoedige be slissing en dat de conferentie een bevredi gend verloop had. NOG EEN WEEK BRANDSTOFFEN- TOESLAG. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken, in verband met van ver schillende gemeentebesturen ontvangen verzoeken, besloten met het oog op de bij zondere weersgesteldheid, er geen bezwaar tegen te hebben, dat door de Gemeentebe sturen aan ondersteunden en bij de werk verschaffing geplaatste arbeiders over de loopende week nog brandstoffentoeslag VERTROUWELIJK SCHRIJVEN GEPUBLICEERD. R.-K. Werkliedenverbond dient klacht in bij justitie. In verband met het feit, dat in het N. S. B.-orgaan „Volk en Vaderland" een ver trouwelijk schrijven van het R.-K. Werk liedenverbond afgedrukt is geworden, heeft het Verbondsbestuur naar de „Volks krant" meldt uit overweging, dat de bescherming van het briefgeheim bij de wet op het auteursrecht geregeld is, in overleg met zijn juridischen raadsman mr. J. H. van Maarseveen te Utrecht bij de be voegde autoriteit een klacht ingediend met verzoek een strafvervolging in te stellen tegen hen, die bij de strafbare publicatie betrokken zijn, in het bijzonder ook tegen hen, die haar mochten hebben uitgelokt of daaraan medeplichtig mochten zijn. VREUGDERIJKE DAGEN IN OISTERWIJK Opvoeringen in de open lucht van „De Sevenste Bliscap" Men schrijft ons: Vreugderijke dagen gaan komen voor Oisterwijk, de bloem van Brabant, het land der mijmerende vennen en der altijd groe ne. berkdoorzilverde bosschen straks als Augustuszon zal blikkeren over zijn mooie natuur! Nog zweven voor den geest de schitterende feesten, die, nu twee jaar geleden, hier werden gegeven ter viering van het zilveren her denkingsfeest van de Vereeniging Vreem delingenverkeernog trekt hij aan het oog voorbij die schitterende Ommegang der gilden, afgewisseld door de romantiek van historische wegens en groepen; nog dansen voor de fantasie de dorpsparen op het feëriek verlichte lindeplein hun idyllische dansen rondom de sprankelende fontei nen!.... Nu weer een zilveren feest geen profaan maar een godsdienstig feest dit maal een feest dat de warmste gevoe lens van den Katholiek in 't harte los laateen feest ter eere van de lieve Vrouwe, voor wier vereering de Brabander alles voelt en ook over heeft.een feest ter huldiging van de Lieve Vrouwe van zijn eigen plaats: de Lieve Vrouwe ter Lin de, door de eeuwen heen genoemd „Maria Vreugderijk". Het geldt de herdenking, dat nu 25 jaar geleden, haar genadebeeld, na eeuwen in een schuilhoek verborgen te zijn geweest, wederom op den troon werd verheven èn door den drang der Oisterwijkers èn door de zorgen van den zeereerw. heer A. Huij- bers, thans pastoor te Bergharen, destijds kapelaan alhier, den kloeken, kunstzinni- gen emancipator van 't roomsche Oister- wek van toen. Alles is in 't mooie dorp in actieieder droeg 't zijne bij voor 't fonds ter huldi ging, vlot en royaal!.... Werklustige co- mité's organiseerden zich en verdeelden onderling den arbeid en pakten hem aan! Wel is Augustus nog ver, maar de aard van het opgezette program is van dien omvang, dat vier maanden heusch niet te lange voorbereiding is. De eigenlijke dag is op 4 Augustus. Schitterende jubilé-viering in de oude Pa rochiekerk; na den middag een luister rijke ommegang door het dorp, en 's avonds een grandioze openluchthulde, waarvan hei glanspunt zal zijn het spel van „De Se- j venste Bliscap onser Vrouwen", het mid- deleeuwsche Mariaspel, bewerkt door W. Smulders, pr. Velen zullen zich dit aangrijpend spel herinneren uit de dagen, nu twintig jaar I geleden, dat hetzelve gegeven werd in den I Bosch en duizenden en duizenden toe- 1 schouwers trok, toen echter in de zaal, I thans echter in openlucht, met al de moge- I lijkheden van die! Voor die openluchtspel oefenen zich reeds weken ongeveer honderd vijftig spe- j Iers, opgeroepen door het bestuur van den I Kath. Kunstkring, alles onder de artistieke leiding van den heer Piérre Palledux, di recteur van het gezelschap „De Vereenig- de Haagsche Spelers". Dit spel zal vertoond worden op al de Zondagen van de maand Augustus en wel in den tuin. thans genaamd „Maria-Hof", gelegen in- het centrum van Oisterwijk tus schen Stationsstraat en Postkantoor. Nij vere handen, onder leiding van architec ten, zijn druk in de weer om dien lusthof van vroeger, om te scheppen in een am phitheater dat plaats biedt aan circa 2000 toeschouwers. En hiermede zijn dè „vreugderijke" da gen ingeluid!Met alle macht en kunst Langs een korten omweg, werd het hoofd gebouw der Landbouwhoogeschool in de Heerenstraat bereikt. Overal, waar de ko ninklijke stoet, die langzaam reed, pas seerde, had zich een dichte volksmenigte opgesteld, die H.M. zeer hartelijk toejuich te. Van schier alle huizen woei de vlag. Volgens den wensch van H. M. was iedere straatversiering en alle huldebetoon ach terwege gebleven. Aan het hoofdgebouw werd H.M. ontvan gen door het volledig curatorium der Land bouwhoogeschool, de heeren jhr. S. van Citters, president-curator, dr. H. J. Lo- vink, J. M. A. Wijnaendts van Resandt, burgemeester J. Th. Verheggen, dr. E. van Weideren Baron Rengers, met een secre taris van curatoren, mr. F. Florschütz en door den rector-magnificus der Land bouwhoogeschool, prof. dr. D. L. Lanker, zijn assessoren prof. dr. H. A. J. M. Beek man en prof. dr. G. Minderhoud, en door den secretaris van den senaat, prof. mr. W. C. Mees. Op het plein voor het gebouw hadden zich langs de beide zijvleugels de verschil lende studentenverenigingen opgesteld met him vaandels, ni. het Wageningsche Studentenvereeniging „St. Franciscus Xave- welijke Studentenvereeniging, de R.-K. Studentenvereeniging „St. Francis Xave- rius", de Vereeniging Studiebelangen en de verenigingen uit het Wageningsche Stu dentencorps. Na de begroeting begaf H. M. de Konin gin zich naar de Senaatskamer, welke evenals de entrée van het hoofdgebouw smaakvol met groen en bloemen was ver- sierd. Hier werd de senaat aan H. M. voor gesteld, benevens de buitengewone hoog leeraren en de oud-hoogleeraren, prof. dr. L. Broekema eri prof. dr. J. H. Aberson. Vervolgens vertrok H. M. van het hoofd gebouw, uitgeleide gedaan door de Colle ges van curatoren en van rector-magnifi- mus en assessoren, tot het maken van een korten rondrit langs een aantal laborato ria. De politie had uitgebreide maatrege len genomen; het corps was versterkt door 15 marechaussees te paard en veertig Rijksveldwachters, die de straten vrij hiel den. Ook nu hadden zich vele menschen langs de wegen geschaard, die herhaalde lijk H. M. spontaan toejuichten, voor welke hulde Zij minzaam, naar alle zijden bui gend, dankzegde. Over den Rijksstraatweg kwam de Ko ninklijke stoet aan de aula aan. H.M. werd in de hall ontvangen door het bestuur van het Aulafonds, de heeren dr. F. E. Posthuma, voorzitter; J. Sibinga Mul der, J. Schuit en ir. J. N. Smit, secretaris. In de aula waren verder aanwezig Z.E. mr. H. P. L. Steenberghe, minister van eco nomische zaken; mr. S. baron van Heem- tsra, commisaris der Koningin in Gelder land, curatoren en de senaat der Land bouwhoogeschool, proL de Bussy van het Koloniaal Instituut, -prof. dr. O. de Vries, de oud-gouverneur van Suriname, <hvRut gers. oud-minister, mr. J. Kan, directeur- generaal van den landbouw, ir. Roebroek, hoofdbestuursleden van vereenigingen op j werkt Oisterwijk aan de voorbereiding er VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Frankrijk bespreekt met België de ge volgen van de devaluatie van de belga. (2de blad). Verkiezingsroes in Danzig. (2de blad). Eden op de thuisreis in Keulen opgehou den. (2de blad). BINNENLAND. De Nederlandsche Bank heeft met In gang van heden het wisseldisconto verhoogd van 2.5 op 3.5 pet. en het promessendisconto, het disconto voor beleening van effecten en goederen en voorschotten in rekening-cou rant van drie tot vier procent. (1ste blad). De Officier van Justitie bij de rechtbank te Rotterdam heeft twintig jaar gevange nisstraf geëischt tegen den gedegradeer- den hoofdagent te Schiedam, verdacht van opzettelijken doodslag op commissaris El lenberger. (Rechtsz., 3de blad). Beperking van machinalen arbeid in de sigaren-industrie. (1ste en 2de blad). De brandstoffentoeslag aan ondersteun den e. d. met één week verlengd. (1ste blad). land- en tuinbouwgebied in Nederland en Ned.-Indi, baron Van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwendienst, de senaat van het Wageningsche Studentencorps enz. enz. De zaal, plaats biedend aan ruim 400 per sonen, was geheel bezet. Terwijl H. M. de Koningin de aula bin nentrad, speelde de heer J. F. van Zutphen op het orgel Toccata et fuga, in D. mol van J. S. Bach. Nadat H. M en Haar gevolg hadden plaats genomen, speelde het orgel het Wil helmus, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Hierop hield dr. F. E. Posthuma, voor zitter van het Aulafonds, een rede. Namens de regeering aanvaardde mi nister Steenberghe vervolgens de aula met het houden van een rede. Na de rede van den minister speelde het orgel „Nun danket alle Gott". Dit was het einde der plechtigheid. H. M. verliet met de autoriteiten de aula en begaf zich naar de kleine gehoorzaal, waar thee werd ge serveerd. Terwijl de genoodigden de auta verlieten, speelde het orgel „Marche So- lennelle" van Borowski. H.M. de Koningin vertrok naar Ede, vanwaar zij per trein naar Den Haag te rugging. van, om straks, wanneer het volk van stad en lande naar zijne lindeboomen zullen stroomen. hen waardig te ontvangen en te doen medeleven en genieten van zijn vreug den, door en voor Maria Vreugderijk. NEDERLANDSCH—FRANSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Onderhandelingen over een leening aan Frankrijk. Naar men weet, zijn de Nederlandsche onderhandelaars die te Parijs besprekin gen voerden over een handelsverdrag, naar ons land teruggekeerd, teneinde nader overleg te plegen met de regeering. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat er te Parijs ook onderhandelingen zijn aangeknoopt over het verstrekken van een Nederlandsche leening aan Frankrijk voor de uitvoering van een aantal openbare wer ken. Men spreekt van een bedrag van 3 mil liard Fransch francs, dus bijna 300 millioen gulden. Voorwaarde voor deze leening zou zijn, dat een deel van dit bedrag (15 pet. zeggen sommigen) voor aankoopen in Ne derland zou gebruikt worden. VERBOUWVERBOD VAN EENIGE VOOR AARDAPPELWRATZIEKTE VAT BARE AARDAPPELRASSEN In verband met het voor 1936 uit te vaardigen verbauwverbod van de aardap pelrassen Bravo, de Wet en Kampioen zul len vele verbouwers van deze rassen er toe moeten overgaan, pootgoed van an dere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de noodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van ontheffing niet kan wor den gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw pootgoed te voorkomen, verdient het ten zeerste aanbe veling op dit oogenblik reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kun nen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod van Bravo, de Wet en Kam pioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aardappelwratziekte vatbare rassen ver bonden zijn te verminderen, is het in de hoogste mate gewenscht ter vervanging van de verboden rassen alleen die te ver bouwen, welke voor de wratziekte onvat baar zijn. Tot deze rassen behooren o.a. de in de r assenlij st van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen geelvleezige rassen: Bevelander, Noordeling, Souvenir, West-Brabander, Populair, Furore, Triumf, Record, Robijn, Unicum, Muntinga 17, Monsurage, Gruno, Nationaal, Bato, Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Preussen, Alberta en Juli in de witvleezige rassen: Albion, Hellena, Concurrent, Parnassia, Majestio Great Scot, Arran Grest, en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw pootgoed geve men nauwkeurig acht op de rasecht heid. Het te velde goedgekeurde pootgoed, voorzien van certificaat en plombe van de N. A. K. geeft bijzondere waarborgen van echtheid. Bij aanschaffing van niet te vel de gekeurd pootgoed trachte men op an dere wijze de noodige zekerheid te ver krijgen, in elk geval opdat dit van zuivere culturen afkomstig is. DE INVOER VAN NIET HOUT- VORMENDE SIERGEWASSEN Bij Kon. Besluit van 2 April is de tijde lijke beperking van den invoer van niet houtvormende siergewassen, alsmede van azalea en hortensia, opnieuw geregeld. Be paald is o.m.: Gedurende het tijdvak van 5 maanden, aanvangende 1 April en eindi gende 31 Augustus 1935, ns de invoer uit ieder land verboden van niet houtvormen de siergewassen, alsmede van azalea en hortensia, voor zoover deze meer bedraagt dan 10 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld per 5 maanden in de ja ren 1930 en 1931 uit dat land is ingevoerd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1