J. J. POLLMANN """'f DE J.K.L. SPRINGMATRAS H I. ZANDVOORT'S SLAGERIJEN DAT KNAPT OP NAAIMACHINES De laatste stuiptrekkingen van den Winter VOORJAARSSORTERING KLEINE'S Matrassenfabriek BUITENGEWONE RECLAMEWEEK Als Extra Reclame3 pd. Runderrollade prima f 1,10 DONDERDAG 4 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 7 F. J. A- M. WIERDELS. f De heer F. J. A. M. Wierdels, oud-direc teur van het Dagblad „De Tijd", is gis termorgen in zijn woning aan de Vondel straat te Amsterdam overleden. De heer Wierdels werd in 1862 te Amsterdam gebo ren. Op 25-jarigen leeftijd werd hij hoofdre dacteur van de Utrechtsche Courant om 4 jaar later redacteur te worden aan „De Tijd" van welk dagblad hij in 1897 direc teur werd. Ook in het politiek en maatschappelijk leven is de heer Wierdels op den voor grond getreden. Aan de oprichting van de Vereeniging de Ned. Dagbledpers nam hij een groot aandeel. Vele jaren was hij van deze Vereeniging secretaris. Ook in vele Katholieke Vereenigingen nam hij een werkzaam aandeel- De heer Wierdels, die lid van den Am- sterdamschen Gemeenteraad is geweest, heeft ook eenigen tijd het wethoudersambt van de hoofdstad vervuld. In de Federatie der Werkgeversorganisa ties in het Boekdrukkersbedrijf heeft de heer Wierdels een persoonlijke rol ge speeld. Hij wordt genoemd de vader der ty pografische CA.O. en heeft op dien naam ten volle recht. Ook aan de leerlingenrege ling heeft de heer Wierdels een belang rijk aandeel genomen. De verdiensten van dezen werkzamen en bekwamen man werden in 1930 erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Met Ferd. Wierdels is een man heenge gaan, die lange jaren een eervolle plaats heeft bekleed in het nationale en hoofd stedelijk leven, die in de katholieke pers een eerste plaats heeft ingenomen. Het „Volk" schrijft over den thans over ledene o.a.: De herinnering onzerzijds aan den heer Wierdels betreft in de eerste plaats zijn po litieke werkzaamheid. In katholieke poli tieke kringen behoorde hij tot de democra tische richting, niet alleen met het woord en met de pen, maar vooral ook met de daad Hij is zijn geheele leven democraat geweest en inzonderheid is dat gebleken in de jaren dat hij, eerst als raadslid en later eenige malen als wethouder deelgenomen heeft aan het besturen der stad Hij is het geweest, die uitvoering en vorm gegeven heeft aan het instituut van het georgani seerd overleg en ook bij de onderhande lingen en het vaststellen van de arbeids voorwaarden van het gemeentepersoneel toonde de heer Wierdels zich, het gemeen tebelang weliswaar immer vooropstellend, een democraat en een goed „werkgever". Mr. H. J. J. VAN DEN BIES EN. t In den ouderdom van bijna 64 jaren, is gisteravond laat te Breda overleden mr. H. J. J. van den Biesen, lid van Ged. Staten. Mr. van den Biesen was in Breda een zeer geziene persoonlijkheid Voor ruim 25 jaren werd hij gekozen tot lid van de Pro vinciale Staten en in 1918 tot lid van Ged Staten. Bovendien was de thans ontslapene curator van de R. K. Universiteit in Nij megen, hoofdbestuurslid van de Katholie kendagen in Nederland. HET UTVERRAPPORT. Indiening bij Minister einde volgende week te verwachten. Naar de „Tel." verneemt, is de com missie, door den minister van Waterstaat' belast met het instellen van een onder zoek naar de oorzaken van de ramp van de „Uiver", thans zoover met haar arbeid gevorderd, dat de indiening van het rap port aan den minister van Waterstaat aan het einde van de volgende week kan wor den tegemoet gezien. Of het rapport hier na gepubliceerd zal worden, staat nog geenszins vast. De minister van Waterstaat, jhr. Van Lidth de Jeude zal eerst het rapport bestu- deeren en eerst daarna beslissen of het gepubliceerd zal worden. De indruk in re- geeringskringen is evenwel, dat de minis ter wel tot publicatie zal besluiten. R.-K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De Landdag te Roosendaal. Naar wij vednemen zal de tweedaagsche jaarvergadering (Landdag) van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen dit jaar op Zaterdag 28 en Zondag 29 Juli sls. te Roosendaal worden gehouden. Er worden circa 130 afgevaardigden en deelnemers aan dezen Landdag te Roosendaal ver wacht. De ontvangende afdeeling zal tij dig haar voorbereidende maatregelen tref fen teneinde den deelnemers een aange naam verblijf te Roosendaal te waarbor gen en hun een goeden indruk van de stad en haar obevolking mee te geven. Tuinbouwsfceun. De laatste steunuitkeering aan de tuin ders over het geveilde in 1934 zal volgende week plaats hebben. Keuring van tomaten, bloemkool, erwten en peulen. Telers van bovengenoemde zaadsoorten, die hun gewassen aan de keuringen van den Tuinbouwkeuringsdienst Zuid-Holland wenschen te laten onderwerpen, ter ver krijging van het certificaat en plombe van den N.AK., gelieven zich aan te melden bij den administrateur van den Tuinbouw keuringsdienst Z.-H., Kruisbroekweg I te Naaldwijk, onder opgave van grootte en ligging der te keuren perceelen. Ook andere gewassen kunnen worden op gegeven. EXTRA-HULP AAN WERKLOOZEN. Op de eerste plaats voor groote gezinnen. Het Nationaal Crisis-Comité heeft aan de gemeentebesturen het volgend schrij ven gericht: De Minister van Sociale Za ken heeft ons Comité verzocht zich over 1935 te willen belasten met het verstrekken van extra-hulp aan werkloozen uit een daartoe beschikbaar gestelde Rijksbijdrage, welke door ZijnExc. voor het jaar 1935 zoo danig is verhoogd, dat de voor deze steun- verleening beschikbare bedragen meer dan verdubbeld zijn. Voor deze steunverlee- ning komen alleen in aanmerking werkloo zen, die hetzij uitkeering ontvangen inge volge eenige steunregeling, hetzij bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaf fing zijn geplaatst. Werkloozen, die uit een werkloozenkas treden, reeds langdu rig werkloos zijn en gedurende die werk loosheid uitkeering hebben ontvangen in gevolge eenige steunregeling, dan wel bij een van Rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing hebben gewerkt kunnen in dien en voor zoover zij daaraan behoefte hebben, eveneens voor de hierbedoelde ex tra-hulp in aanmerking komen. De steun is in de eerste plaats bedoeld, voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, dekking en schoeisel, zoodanige achterstand is ont staan, dat verstrekking van extrahulp, uit sluitend in den vorm van genoemde goede ren (levensmiddelen en brandstoffen mo gen niet worden verstrekt), noodzakelijk blijkt. Een bijdrage kan slechts worden toegekend aan gemeenten, waar een van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling en/of werkverschaffing toepassing vindt. Deze bijdragen zullen volgens een nader te noemen bedrag per werklooze worden vastgesteld. Over het kalenderjaar 1935 mag per gemeente ten hoogste worden be steed een bedrag, berekend door verme nigvuldiging van het aantal werkloozen ter plaatse met 10 met dien verstande, dat het Nationaal Crisiscomité 79 pet. van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, indien de gemeenteraad 21 pet. van dit be drag beschikbaar stelt. Ter bepaling van het aantal werkloozen eener gemeente zal worden genomen het gemiddelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1934, van de werkloozen als werkzoekende bij de plaatselijke organen der arbeidsbemidde ling ingeschreven. Gemeentebesturen, welke voor een bij drage over het jaar 1935 in aanmerking wenschen te komen behooren daartoe uiter lijk voor 1 Juli 1935 een aanvraag bij het Nationaal Crisis Comité in -te dienen. Ten aanzien van noodlijdende gemeen ten wordt door den Minister van Binnen landse he Zaken geen bezwaar gemaakt te gen den desbetreffenden post op de Ge- meentebe groot ing. LANDBOUWHYPOTHEKEN. De wettelijke regeling inzake executies is in vergevorderden staat van voorbereiding. Omtrent de bespreking, die op Dinsdag 2 April aan het Departement van Justitie met de Ministers van Justitie, van Econo mische Zaken en van Financiën heeft plaats gehad omtrent de door de Regeering ge troffen maatregelen met betrekking tot de landbouwhypotheken, vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: De bespreking had plaats op verzoek van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, de Nederlandsche Ver eeniging tot bevordering van het Levens- verzekeringswezen, den Nederlandschen Spaar bank bond en de Broederschap van Notarissen in Nederland. Daarbij waren tevens tegenwoordig de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coö peratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De vertegenwoordigers van deze verschil lende organisaties zijn allen in de gelegen heid gesteld de wenschen en bezwaren, waartoe de getroffen regeling him aanlei ding gaf, ter kennis van den Ministers te brengen. Hunnerzijds hebben de Ministers vooral den nadruk gelegd op het zeer bijzonder karakter van den maatregel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats is de maatregel al leen bedoeld als een voorloopige, in af wachting van het tot stand komen eener zich in vergevorderden staat van voorbe reiding bevindende wettelijke regeling. Wanneer de regeering deze wettelijke re geling aanhangig zou hebben gemaakt, zonder eerst dezen tijdelijken maatregel te treffen, zou het groote gevaar hebben be staan, dat inmiddels minder scrupuleuze crediteuren als. hoedanig de regeering de ter conferentie" vertegenwoordigde in stellingen zeker niet beschouwde talloo- ze executies zouden hebben geforceerd. In de tweede plaats vestigden de Minis ters er de aandacht op, dat zoowel de ge troffen tijdelijke maatregel als het in te dienen wetsontwerp zich uitsluitend bewe gen op het terrein van de landbouwhypo- theken, waar de positie een geheel andere is dan bij de hypotheken op andere eigen dommen. Immers de Overheid verleent aan het landbouwbedrijf in zeer belangrijke mate steun om dit bedrijf voor ondergang te behoeden. Zij moet daarbij evenwel in vloed kunnen uitoefenen aan wie en in welke mate steun uiteindelijk ten goede komt, opdat hij aan zijn doel zal blijven beantwoorden. Indirect worden de hypothecaire credi teuren door den steun zeer gebaat. Zonder dezen steun zou er waarschijnlijk van de betaling van rente en aflossing op de land- bouwhypotheken in verreweg de meeste gevallen weinig of niets terecht komen. De getroffen tijdelijke maatregel doet nu niet anders dan een regeling treffen, waardoor wordt voorkomen, dat van de door dien steun veroorzaakte waardevermeerdering van het onderpand, ih gevallen van onre- delijke executie, partij wordt getrokken. RIJDENDE STUDIO VOOR DEN K.R.O. Een tot het uiterste geperfectionneerde reportage-wagen. By de Ned. Seintoestellenfabriek te Hil versum is momenteel voor den K.R.O. een radio-auto in aanbouw, die door haar hyper moderne inrichting het reportagewerk zeer zal vergemakkelijken en als het ware een symbool is van het raffinement, waartoe ook op dit gebied de techniek zich aan de behoeften van het publiek aanpast. De reportage, voor zoover die buiten de studio moet plaats hebben het uitzenden van vergaderingen, betoogingen, voetbal wedstrijden e.a. geschiedt, naar men weet, hetzij direct door de microfoon met een telefoonlijn op den zender aan te slui ten, tenzij indirect, door het gebeurde vast te leggen op gramofoonplaten, die dan la ter in de studio worden af gedraaid. De vele en omvarlgrijke apparaten, die voor dat al les noodig waren, werden vroeger ook wel in een auto meegevoerd, doch wilde men er mee gaan werken, dan moesten ze uit geladen en ergens ondergebracht worden, wat natuurlijk nogal wat tijd en moeite kostte. De nieuwe wagen maakt het moge lijk om de geheele verwerking van het ge luid, dat binnenkomt, in den auto zelf te doen geschieden, zoodat men b.v. midden op de hei en in de meest ongunstige weers omstandigheden kan werken, terstond na aankomst kan beginnen en terstond kan wegrijden, wanneer de reportage begon nen is. De binnenruimte van den auto heeft aan weerszijden werktafels, waarop de appara ten zijn gemonteerd,. Hij is uitgerust met een microfoon, die bij 'n gebeurtenis, die uit gezonden moet worden, op verschillende plaatsen worden opgesteld. De aldus langs vier lijnen binnenkomende geluiden kunnen in een „mengkast" worden gemengd om dan, na in een versterker-apparatuur ver sterkt te zijn, telefonisch aan den zender te worden doorgegeven. Is er geen telefoon aansluiting in de nabijheid, dan kunnen twee microfonen op gramofoon-installaties worden aangesloten, waar het geluid op metallofoonplaten wordt vastgelegd. Het dak van den auto kan geopend wor den en dan kan een microfoon-cabine, die opgevouwen en in den wagen meegevoerd kan worden, daar bovenop geplaatst wor den, zoodat een radio-verslaggever dan vanaf zijn hooge standplaats de geheele omgeving kan overzien en bij wedstrijden e.d. zelfs kan meerijden. De versterkers en andere apparaten, die in den wagen geplaatst zijn, moeten alle gevoed worden met 220 volts wisselstroom. Waar een aansluiting op het lichtnet tot stand gebracht kan worden, levert dit na tuurlijk geen moeilijkheden op. Is men ge heel verstoken van een wisselstroomleiding, dan kan men gebruik maken van een accu mulatorenbatterij, die vóór in den wagen is aangebracht en die een kleine dynamo kan aandrijven, waardoor 220 volts wisselstroom kan worden opgewekt. Natuurlijk is in den wagen ook een con trole-ontvanger aanwezig, alsmede een te lefoontoestel, om tijdens de uitzending met den zender te kunnen spreken. Vermelden wij ten slotte nog, dat gedu rende een opname, terwijl de auto stil staat, de veeren worden vastgezet, waardoor de cabine trillingvrij is en dat het in de bedoeling ligt later oók nog een korte-golf- zendertje in den wagen te plaatsen, dan hebben we aan deze nieuwigheid op radio- gebied eerst zeer kort geleden heeft de N.C.R.V. als éérste" in .ons land een der gelijke reportage-aütó in dienst gesteld de aandacht gewijd, die deze van de zijde van het publiek verdient. „Tijd". Met 15 April benoemd tot burgemeester van Sas van Gent mr. G. P. J. M. de Kerf. De nieuwe burgemeester van Sas van Gent, mr. G. P. J. M. de Kerf, werd 5 Augustus 1904 te St. Jansteen geboren, waar hij thans nog woonachtig is. Hij is volontair ter gemeente -secretarie dier ge meente Nieuwe weg bij Gouda verzakt. De nieuwe weg, die vanaf Gouda naar de nieuwe sluis werken is aangelegd, voor de verbinding IJsel en Gouwe, is op het gedeelte, dat naar de tweede brug loopt, over een groot gedeelte weggezakt. Het fietspad vooral is over een groot gedeelte verdwenen. De verbinding Rotterdam GoudaUtrecht en Den HaagGouda Utrecht ondervindt geen stagnatie. WILT U IETS WETEN? Vraag: P. D. te A. inzake steun bij werkloosheid. Antwoord: Men kan uw dochter niet dwingen om thuis te komen. De beslissing zal wel genomen zijn in verband met de wettelijke verplichting, welke op uw doch ter rust, om in uw onderhoud bij te dragen. zoo'n modern behangselpapiertje. Al boen U nog zoo hard of verf U de heele boel, een nieuw behangselpapier doet nog veel meer U krijgt een heel ander hnis. En de kosten zijn zoo laag, voor een paar golden hebt U al een prachtkamer behang met een heele mooie rand. U moest eens weten hoe een groote voorraad DE 3 EENEN heeft Bnim 350 soorten In voorraad. U moet eens komen kijken of de staalboeken vragen, vanaf 9 ct. per rol. 1724 DE 3 EENEN III Haanl.straat III Hallo, n spreekt met mevrouw Mooilief. Ik heb een hoogtezon besteld om bruin te worden, niet om zomersproeten te kra gen. (Ric Rae). maar wij zijn geheel gereed met onze Wij staken alles in een nieuw fris Voorjaarskleed Wij leveren meerwaardig goed en vragen minderwaardige prijs moet gij koopen in een zaak met vertrouwen. Gritzner, Minerva, Kaijzer, Haid Neu, Veritas, zoowel Hand, Inlaad Salonkast Meu bels. Nieuwste modellen tegen de laagste prijzen. Reparatie aan alle merken. Het oudste en vertrouwste adres v.h. WESTDORP Co, Morschstraat 41 18 DE MEEST IDEALE BOVENMATRAS MET VEEREND BINNENWERK. Het Binnenwerk der JK.L. Springmatras bestaat uit: prima stalen veeren, welke weer door veerende spiraalvormige staaldraden met elkaar zijn verbonden, zóó, dat een wonderlijke elasticiteit wordt verkregen, naast ^en onverwoestbaar geheel. De bovenmatras voor Uw Leven! Geen tijdroovend en stofverwekkend opschudden, nimmer bijvullen, in één woord een prima matras, welke een heerlijke ligging geeft, maar daarbij weinig onderhoud vraagt. U kunt zich van de soliditeit van het binnenwerk bij ons overtuigen, waar deze matrassen van A tot Z door ons worden vervaardigd. Deze ideale bovenmatrassen kosten: direct af fabriek Eén persoons 80/190 f. 30.00 Maat 99/190 f. 37.00 Twee-persoons 120/190 f, 45.00 één-, twee- of driedeelig nur keuze. PRIMA DAMAST ie diverse dessins sn kleuren. Met 15 Jaar schriftelijke garantie. WFPIAI F RFPI AMF I GEDURENDE APRIL en MEI ontvangt U bij inlevering urLulnLL ilLuLnlVlL van Uw oude Matras een reductie van f. 10 00 ■■■■HHMHBHBNNNN ofwel gratie Peluw en Kussens bijgeleverd. STATIONSWEG 47 (Ingang „ELTAX") TELEFOON 1748 2 Pond Kalfsfricandeau 78 cent 3 Kalfsrollade 94 cent Oude Vest 55, Telefoon 880 P.K. Koorsteeg 26, Telefoon 514, Noordwijk, Kerketr. 5, Tel. 327, Oegstgeest, Kempenaerstr. 87, Tel. 2411 Hoogewoerd 42, Telet. 3390. Hoofdkantoor: Conserventabriek en Engros Slachterij „De Rijnstreek", Hazerswoude (Rijndijk). Telet. 1785 (3 lijnen). Ossenhaas Biefstuk, extra mals Soepvleesch Rundergehakt bij 4 pond Mag. Runderlappen v.af Ribstuk, vanaf bij 2 pond Riblappen Gem. Rundvet Contrafilet, vanaf Staartstuk Schenkelvleesch m. been Rauwe Kalfslever Gekookte Lever 10«t.p. ons Kalfsgehakt 30 ct. p. p. Kalfslappen 30 ct. p. p. bij 3 pond 85 ct. Varkenspooten 0.03 Kalfstongen 20 ct. p. stuk Gekookte Ham 22 ct. p. p. Bloedworst 20 ct p. p. Bakbloedworst 20 ct p. p. Boterhamworst 18 ct p. y. p. Tongenworst10 ct p. ons Leverworst25 ct p. p. Rookworst 30 ct. p. p. Procureurspek 14 ct p. ons 3 pond Runderlappen doorregen 90 ct. 3 pond Klapstuk95 et. 5 pond versche kinnebak spek. 85 ct. 5 pond Speklappen 80 ct. 5 pond Krabjes ...,90 ct. V2 pond gesneden gekookt spek 15 ct. Vet gerookt Spek 25 ct. per pond Thuisbezorgd zonder prljsverhooging. Wij laten dagelijks te Leiderdorp, Voorschoten en Warmond hooren en bezorgen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7