STADS NIEUWS OP VELER VERZOEK ZONDAGSBLAD DONDERDAG 4 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht ib den morgen van 4 April 1935, medegedeeld door het Kon Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst.: 773.3 te Akureyri. Laagste barometerst.: 746.9 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 5 April: Matige tot krachtige, later afnemende Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind betrokken tot zwaar bewolkt, regen of nat te sneeuwbuien, wei nig verandering in I temperatuur. De depressie voor de Noorsche kust trok in diepte toenemend naar Zuid-Noor wegen en breidde zich vooral over de Britsche Ei landen uit. De uiterst hooge drukking op Groenland hield aan er? ook in de Golf van Biscaje oleef de barometer vrij hoog. In Scandinavië nam de vorst af, maar op IJsland, in Schotland en Zuid-Frankrijk vertoont zich lichte vorst, terwijl sneeuw valt op IJsland, in Scnotland, Engeland, ons land, Zwitserland, Duitschland en Scandi navië. Bijna overal is de lucht betrokken of zwaar bewolkt. Over de Britsche Eilanden, in het Kanaal en aan de Noordzeekust waai en krachtige 'tot stormachtige Noordwes telijke tot Zuidwestelijke winden, in Mid den-Frankrijk is het windstil met plaatselijk mist. De algemeene toestand duidt op aanhou den van het gure weer met regen- en sneeuwbuien. LUCHTTEMPERATUUR. 3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 7.07 uur tot Vrijdagmorgen 4.58 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Vrijdag 5 April v.m. 3.31 uur en nam. 3.51 uur. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Vrijgesproken werd de voerman J. v. d. B. uit Pijnacker, die terecht heeft gestaan verdacht van diefstal. DE MOORD OP COMMISSARIS ELLENBERGER. „Een daad van plotselinge opwelling". Vandaag heeft voor de Botterdamsche rechtbank terecht gestaan de hoofdagent- titulair v. d. Klink, die op 1 Dec. 1934 op het hoofdbureau van politie te Schiedam den commissaris Ellenberger heeft doodge schoten. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd: moord onder bezwarende omstan digheden, subs, doodslag, subs, zware mis handeling met voorbedachten rade den dood ten gevolge hebbend, subs, zware mishan deling den dood ten gevolge hebbend. Er waren 10 getuigen gedagvaard. De belangstelling voor deze zaak is bui tengewoon groot. De verdachte werd binnengeleid door 3 rijksveldwachters. Bij zijn ondervraging zeide verdachte, dat hij de kamer van den commissaris „schijnt" te zijn binnengegaan, doch hij kon geen duidelijke beschrijving geven van hetgeen er is gebeurd. Hij heeft zijn degradatie aan den commissaris gewe ten. Hij weet niet meer, dat hij zijn revolver heeft getrokken. De daad moet in een plot selinge opwelling zijn gebeurd. Hij heeft ernstig spijt, dat alles zóó is verloopen. GEMEENTERAADSVERKIEZING. R. K. Staatspartij. Voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn de volgende candidaten ingediend bij het bestuur van de afd. Leiden der B. K. Staatspartij. De zittende leden: de heeren Th. M. Ber gers, E. J. Coster, H. Lomibert, J. H. M. Manders, Mr. A. F. L M. Tespe, H. L. J. Tobé, Th. B. J. Wilmer. Het zittend lid de heer C. J. v. Tol heeft den wensch te kennen gegeven, niet op nieuw te worden gecandideerd. Als nieuwe candidaten zijn ingediend de heeren: W. M. H. Geene, D. Haverkorn, J. A. v. Oyen en C. P. W. Schinck. Er zijn dus elf candidaten. Het bestuur stelt voor, de lijst te doen bestaan uit twaalf candidaten. Statuair zal dus het be stuur nog een candidaat moeten stellen ter aanvulling van de lijst. De leden hebben daartoe niet meer het recht de termijn is verstreken maai zij kunnen natuurlijk, nog wel een of anderen wensoh ten deze op de ledenvergadering van a.s. Vrijdag (mor genavond) aan het bestuur bekend maken. OPENBARE LEESZAAL „REUVENS". Gistermiddag te half vijf werd de jaar lij ksche algemeene vergadering gehouden van de openbare leeszaal en bibliotheek „Beuvens", onder presidium van mevr. de wed. prof. W. KuenenWicksteed. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer F. C. Bauwenhoff, ontleenen we, dat het ledental verminderde met 79 leden, dat der buitenlezers met 16. Het agent schap Kooipark en het correspondentschap Wassenaar werden opgeheven. Desondanks werd het aantal uitgeleende boeken groo- ter, n.L 101539 tegen 95835 in 1933, hetgeen een stijging beteekent van ongeveer 6 pet. In de kinderbibliotheek steeg hét aantal gelezen boeken van 12194 tot 15435, Aan werkloozen werden weer gratis boe ken uitgeleend; het aantal ingeschrevenen vermeerderde van 1270 in 1933 tot 1446 in 1934, het aantal uitgeleende boekdeelen van 11.057 tot 11.879. Het boekenbezit werd uitgebreid en steeg van 25720 tot 26349 boekdeelen; 340 banden werden opgeruimd, zoodat er een feitelijke vermeerdering is van 969 boek deelen. Aan de directrice, mej. A C. Berends werd met ingang van 1 Juli 1934 op haar verzoek een jaar verlof verleend. Bij haar afscheid werd haar reeds een welver diende hulde gebracht. Ook de secretaris brengt haar in zijn verslag dank voor de vele diensten aan de O. L. en B. bewezen. Met ingang van 1 April 1934 werd mej. H. B. A. Heyse, voor den duur van 1 jaar, als adj.-directrice benoemd. Het tekort over 1933 werd door een be langstellend lid aangezuiverd. Als onvoorziene inkomsten konden ge boekt worden een tweetal giften, resp. van 200.en 100.van het Leidsch Cri siscomité. Aan het financieel verslag, uitgebracht door den heer dr. I. M. v. d. Vlerk, ont leenen we de volgende cijfers. Aan gewone inkomsten (contributie en subsidie) werd ontvangen 12.488.22, uit andere bronnen (eigendommen, huren enz.) 2564.90, totaal 15053.12. De uitgaven bedroegen: woninghuur enz. 658.96, exploitatie gebouw 984.17, personeel 10806.64, boekaanschaffing 2429.54, techn. administratie 807.57, huish. administratie 592.61, totaal 16476.48, zoodat er een nadeelig saldo is van ƒ1423.36. Namens de kascommissie bracht de heer Brouwer gunstig rapport uit, waarop den penningmeester décharge werd verleend. Naar aanleiding van enkele posten o.m. den post belasting werden nog vragen ge steld, waarna de vergadering werd geslo ten. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Bijdrage tot de kennis van den morbus Bourneville- Pringle, de heer J. C. van Heusden, offi cier van gezondheid le kl. K. M., geb. te Leiden. Waarom ook eens niet een zakhorloge als premie ge steld? Deze vraag kwam den laatsten tijd meermalen bij ons in. Welnu hier is die gewenschte en wij doen er nog een ket ting bij ook. Voorloopig geldend tot en met 16 April. Een ieder, die een abonnc aanbrengt voor minstens drie maanden ontvangt een accuraat loopend horloge met ketting VLIEGWEZEN EN VLIEGLITERATUUR. Lezing van den K.L.M.-gezagvoerder W. v. Veenendaal. Ter gelegenheid van de Boekenweek heeft gisteravond daartoe uitgenoodigd door de in de Vereeniging voor den Boek handel georganiseerde Leidsche Boekhan delaren, de heer W. van Veenendaal, ge- vagvoerder van de K. L. M. en schrijver van het boek „Cockpit" een causerie ge houden over: „Vliegwezen en Vlieglitera- tuur". De heer Blietz uit Amsterdam leidde den spreker met enkele woorden in en zette vervolgens in 't kort de beteekenis van de boekenweek uiteen. Het lezen van een goed boek is van zeer groote beteekenis. Een goed boek is een goed vriend. Wie geen tijd heeft om te lezen heeft ook geen tijd om te slagen. De heer van Veenendaal werd met ap plaus op het spreekgestoelte begroet. In het begin van zijn lezing wees spr. op de groote vlucht die de Hollandsche Luchtvaart heeft genomen en op de popu lariteit, die zij heeft verkregen. Beeds nu neemt de K. L. M. met haar 850 man per soneel en de bedrijven die zich rond haar rangschikken een belangrijke plaats in de Nederlandsche Staat in. Spr. is er van over tuigd, dat b.v. het accent in de Neder landsche transport, nationaal en interna tionaal binnen tien jaar naar de lucht vaart zal zijn verlegd. Een organisatie als de K. L. M. moet natuurlijk allereerst za kelijk zijn. Vroeger was de K. L. M. een kleine familie. Spr. had wel graag de sturm und drang-periode van de Maatschappij meegemaakt. Want de pioniers hebben prachtig werk gedaan. Die oude zaak was romantisch. Spr. vertelt daar aardige anecdotes van. De vliegers hadden een eigen stijl om te landen. Men kon zien of Smirnoff of Hondong aankwam. De vlie gers hadden ook allemaal bijnamen. Smir noff heette de Turk. Hondong was Marcel, v. Messel heette „Tieto". eHt was toen ook nog mogelijk voor de vliegers, dat ze hun eigen dienst uitzochten en de vliegers pro beerden met allerlei trucs de beste dien sten machtig te worden. Ook daarover wist spr. aardige bijzonderheden te vertellen. Nadat spr. er nog op gewezen had, dat uit de militaire vliegers van 1917 en 1918 de voornaamste vliegers zijn voortgekomen en dat door hen na 1927 een hoQgconjunc- tuur in de Hollandsche Luchtvaart is ont staan, vertelde hij vroolijke en tragische gebeurtenissen, voorgevallen op de Hol- land-Indië route. Hij wist daarmee de goedgevulde zaal in voortdurende spanning te houden, welke spanning zich ten slotte oploste in een langdurig applaus. In de pauze was er gelegenheid en daarvan werd druk gebruik gemaakt 'n kleine tentoonstelling te bezichtigen van boeken, tijdschriften en plaatwerk op lucht vaartgebied. Na de pauze las de heer van Veenen daal fragmenten voor uit 't binnenkort te verschijnen boek „Alles O. K.! Draaien" dat onder leiding van den heer A. Viruly werd samengesteld ter gelegen heid van het 15-jarig jubileum der K. L. M. op 17 Mei e.k. Ook daarmee oogstte de heer van Vee nendaal langdurige toejuichingen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Dc heer P. Boot Sr. bedankt als lid In de laatste huishoudelijke vergadering der Kamer van Koophandel heeft de heer P. Boot Sr. mededeeling gedaan, dat hij wegens hooge leeftijd en gezondheidstoe stand zich genoodzaakt gevoelde als lid der Kamer te bedanken. Alhoewel deze mededeeling niet geheel onverwachts kwam, trof het de leden ten zeerste. Met leedwezen nam de Kamer hiervan dan ook nota. Op de volgende vergadering der Kamer op 15 April a.s. zal er van den heer Boot, die van den aanvang af lid der gereorgani seerde Kamer van Koophandel en nagenoeg van den aanvang af lid van het Bureau der Kamer is geweest, officieel afscheid worden genomen. VAN 10 M. HOOGTE GEVALLEN. Goed afgeloopen. Hedenmorgen te half negen is er op het bouwwerk der firma Vroom en Drees- mann 'n ongeluk gebeurd, dat betrekke lijk goed is afgeloopen. De 45-jarige bouwkundig opzichter A. v. H. uit Haarlem is bij zijn werk uit een 10 M. hoogen dakgoot gevallen. De on middellijk ontboden dokter van den E. H. D. kon bij het eerste onderzoek geen let sel constateeren, waarop de man ter on derzoek naar het Acad. Ziekenhuis werd meegenomen. VEILIG VERKEER. Zooals reeds eerder gemeld houdt de Vereeniging Veilig Verkeer een propa- ganda-filmavond op Dinsdag 9 April. Een advertentie in dit nummer wekt tot een bezoek op. De film, welwillend door de K.N.A.C. beschikbaar gesteld, is buiten gewoon interessant. Hoewel in Zwitser land opgenomen en vervaardigd is zij toch, dank zij de medewerking van de Zwitser - sehe Automobielclub, zoodanig, dat zij in alle opzichten als een uitstekend voor beeld voor de veilige verkeersidee kan worden aangemerkt. GEWESTELIJKE BROODWEDSTRIJD DER K. J. M. V. Groote deelname en belangstelling Door het bestuur van den bakkersvak cursus van de K. J. M. V. te Leiden is een gewestelijke broodwedstrijd georganiseerd, welke gisteravond geëindigd is met een tentoonstelling van het werk der cursis ten in de zalen van café-restaurant „Zo- merzorg". Voor dezen wedstrijd, welken officieel erkend was door de permanente commissie der Ned. Bakkersbonden, was zeer veel belangstelling. De jury bestond uit de heeren J. v. d. Berg te Amsterdam, voorz. der permanente commissie van de Ned. Bakkersbonden, voorz., J. N. Bode rijs, te Noordwijk, en C. P. Hoogeveen te Leiden. Aanwezig waren o.a. de weleerw. hee ren rector L. Beune, Dioc. Moderator der K J. M. V. en L. Gudde, Moderator der afd. Leiden der K. J M. V„ de bondsvoor zitter, de heer A. Lohman uit Haarlem, de heer J. Schoondergang, voorz. der Leid sche Hanze, de heer J. Bots, directeur der Meelfabriek „De Bijn, de heer J. Coster, voorz. der K J. M. V. te Leiden en vele anderen. Daar de jury door de zeer vele inzen dingen haar taak niet tijdig had kunnen beëindigen, moest het openingsuur der ten- toonsteling, dat aanvankelijk op 7 uur was gesteld, verschoven worden, totdat de jury met haar omvangrijke taak gereed zou zijn. De talrijke aanwezigen hadden intus- schen overvloedig tijd de talrijke brood- producten, die de lange tafels geheel vul den, nauwkeurig in oogenschouw te ne men. Het leek wel een beetje op Luilek- I kerland, ware het niet, dat de verdere in grediënten, het meubilair, dat een boter ham nóg smakelijker doet zijn, hier na tuurlijk ontbraken. Maar het zag er toch allemaal echt sma kelijk uit, al die bijna overlang doorgesne den brooden en al die soorten bollen en vooral de prachtige werkstukken, die. zoo vernuftig in elkaar gebakken waren. Eindelijk het was al na acht uur was de jury met haar taak gereed geko men. De K.J.M.V.-band was intusschen wel 't wachten moede geworden en was dus maar vast begonnen muzikale klanken over al dat brood en al die menschen uit te storten, maar zweeg toen de voorzitter van het bestuur van den cursus, de heer J. Th. M. Janssen, het woord nam. Spr. begon met de juryleden te veront schuldigen, die door de menigte van in zendingen niet tijdig met de beoordeelin gen gereed kónden zijn. Vervolgens verwelkomde spr. alle aan wezigen namens de K.J.M.V. en wel spe ciaal de heeren J. v. d. Berg, voorz. der permanente commissie, de heeren A. H. van Noort en J. Baaphorst, afgevaardig den der bakkers-patroonsvereenigingen en de afdeelingsbesturen der K. J. M. V. uit den Haag, Sassenheim en Lisse. Door het lale uur van aanvang hadden de weleerw. heeren L. Beune en L. Gudde en de bonds voorzitter moeten vertrekken. Van de di rectie der Leidsche broodfabriek was be richt van verhindering ingekomen. Hierna gaf spr. het woord aan den heer van den Berg, die zeide deze tentoonstel ling te willen openen als vice-voorz. van den Ned. B.K. Bakekrspatroonsbond. Spr. zette uiteen hoe bij de huidige mechani satie in de bedrijven vakcursussen noodza kelijk waren. Daarom bracht spr. hulde aan hen, die deze cursus hadden opgezet en drong er op aan op dezen weg voort te gaan Spr. zeide vervolgens, dat er heel goed werk geleverd was endat het werk der cursisten hier meermalen boven dat der patroons uitstak. Spr. eindigde met de opwekking vak- menschen te worden, opdat het brood met graagte gegeten worde en de étalage in eigen zaak er steeds als een tentoonstel ling zal uitzien. Dan zullen geen coöpera ties e.d. de bakkers kunnen verdringen. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De heer Janssen bracht hierna den heer van den Berg dank en onderstreepte diens woorden. Spi. deelde mede, dat na bezich tiging der tentoonstelling de prijzen zou den worden uitgereikt. Door verschilende firma's, fabrieken en vereenigingen in en buiten de stad waren voor deze tentoonstelling prijzen en me dailles beschikbaar gesteld, die ook op deze tentoonsteling te bezichtigen waren. Nadat de aanwezigen de tentoonstelling nogmaals hadden bezichtigd onder de vroo lijke muziek der K.J.M.V.-band, werd de uitslag bekend gemaakt en werden de prij zen uitgereikt. Morgen zullen wij een foto van de be kroonde werkstukken publiceeren. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. De uitslag van dezen gewestelijken broodwedstrijd luidt als volgt: A. Waterbrood: le pr. C. Boodenrijs, Noordwijk (beker fa. Boon): 2e. G. Bie- mer, Wateringen (medaille Holland); 3e. H Dijsselbloem, Voorhout (medaille Zee- landia). B. Melkbrood: le pr. C. M. Boodenrijs, Noordwijk (medaille Diederik); 2e. J. Jan sen Heerensingel (medaille Gist- en Spiri tusfabriek, Delft); 3e. A. Bots, Bijn- en Schiekade (medaille Zeelandia). C. Tarwebrood: le pr. G. Biemer, Wate ringen (medaille B.K. Bakkerspatroons bond); 2e A Verhoog (medaille Marofabrie- ken); 3e. C. v. Velzen, Leiderdorp (étalage schaaltjes, Bakker en Co.). D. Luxe brood, le pr. C. M. v. d Meer, Zoeterwoude (sigarettenkoker Meelfabriek de Sleutels); 2e. G. v. d. Krogt, Zoeter woude (medaille „Arkady"); 3. C. J. v. d Meer, Zoeterwoude (sigarettenaansteker „Esso"). E. Vrije werkstukken: le. H. C. v. Noort AGENDA LEIDEN. Donderdag, Zitting van de Ver. „Sa Vero nica", bovenzaal Vincentiusge- bouw, Hoogl. 'Kerkgracht 32. 's mid dags van 35 uur. Donderdag, B.-K. Beclakseeringsvereeni- ging, zitting van 89 uur, gebouw St. Vine.ver., Hooglandsche Kerk gracht. Vrijdag. B. K. Staatspartij, afd. Leiden „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 A p i 1 a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Bijn' 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. Weekabonné'8, die geabonneerd ziin op het Zondagsoiad, worden er aan herin nerd, dat dit vanat heden ad 50 cent betaald moet worden. I DE ADMINISTRATIE. Hoogewoerd 122 (lauwerkans, Nieuwe- kamps Handelsmij.); 2. M. Pieterse, Zoe terwoude (donce-kleuren. Bakker en Co.); 3, J. Jansen, Leiden (medaille Bakkerij centrale, Amsterdam) Verplicht werk cursus: 1. H. v. Noort (medaille Bakkerijcentrale, 2. v. d. Zijden (medaille „de Hanze"), 3. C. J. v. d. Meer (schaaltjes Bakker en Co). Cursus sierwerk: le pr. A. L. Bots, Lei den (medaille Arkady); 2e. A. v. Bijn, Zoe terwoude, (wandbord fa. DiederikJ; 3e. J. de Jong, Zoeterwoude (tulbandvormen fa Schoondergang). Cursus brood: le. v. d. Krogt, Zoeter- j woude (beslagbak fa. Schoondergang); 2. I v. d. Zijde, Lisse (kaartdoosje van den I heer Cornelisse, leeraar van den cursus), j Extraprijs hoogste aantal punten over L alle klassen: H. C. v. Noort, Hoogewoerd j 122 (medaille fa. Westzanen). Extraprijs (hoogste aantal punten v. d. bakkerij .behaald): 1. A. Bots (klokje van I den heer Cornelisse, leeraar van den cur- sus); 2. v. d. Zijde (vaas van den heer I Cornelisse, leeraar van den cursus). LUSTRUMCOMMISSIE WITTE SINGEL. De bewoners van de Witte Singel ver gaderden gisteravond in Oud Hortuszicht ter bespreking van de versieringsplannen tijdens de a.s. Lustrumfeesten. Binnenkort zal aan de bewoners van deze Singel en de naaste omgeving een lijst ter teekening worden aangeboden, waarna de gisteren gevormde commissie een nieuwe vergadering bijeen zal roepen, waarin de plannen nader zullen worden uiteengezet. Actie der Santos-commissie. Gisteravond vergaderde de „Santos"- commissie onder leiding van Prof. A. Cleo- phas. Doel dezer vergadering was meer be kendheid te geven aan het werken van ..Santos". Voor dit doel was de medewer king verzocht der vakafdeelingen van „De Hanze". Medewerking werd verkregen van de vol gende vakafdeelingen- Stucadoors, Lood gieters, Melkhandelaars, Caféhouders, Schilders, Electrotechnici en Slagers. Feestavond Kanoclub „Zwalkers". Gisteravond hield bovenstaande club een feestavond in de bovenzaal van de Harmonie. Te ongeveer half negen opende de voorzitter met een hartelijk welkomst woord aan de talrijke aanwezigen dezen feestavond. Het verdere gedeelte van den ayond werd afgewisseld door tooneel en muziek, terwijl ook nog eenige goochel toeren werden verricht door den heer Cle ments. De muziek werd verzorgd door de Jumble Jokers. Met dit al kan de kanoclub op een zeer geslaagden feestavond terug- Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 319. J. Gerritsen en Zoon, Voorschoten, Veurscheweg 27. Kwee ken van en handel in bloembollen ezn. Bo- vengenoemde zaak is omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: J. Gerritsen en Zoon (B. P.). Venn.: J. A. Gerritsen en J. P. Gerritsen, Voorscho ten. 122. Distilleerderij de Fransche Kroon voorheen Hartevelt en Zoon. Leiden, Lan- gegracht 55-67. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" voorheen Hartevelt en Zoon. 5724. N.V. De Han,delswetenschappelijke Bibliotheek Drukkerij. Leiden, Bijnsbur- gerweg 171-173. Op bevel van den kanton rechter te Leiden, van 28 Februari 1935, is de opgave d.d. 22 Juli 1932 dossier 5724 gedaan, betreffende omzetting van de zaak: Handelswetenschappelijke Biblio theek in een naamJooze vennootschap, doorgehaald. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een gevonden heerenrijwiel.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2