Een Pyrrhus-overwinning van Oranje België met 4-2 geslagen na een 2-0 voorsprong v. Heel-Bakhuys zorgen voor een zege MAANDAG 1 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 Zoo werd gisteren dus de eerste van de twee groote matches van het seizoen, die tegen de Belgen, in het Stadion gespeeld en als vanouds was de belangstelling enorm. Dat het weer vanaf Zaterdagavond en ge durende den geheelen Zondagmorgen al lesbehalve aanlokkelijk was geweest voor het bijwonen van een voetbalwedstrijd, deerde de menschen niet. De Zondagmor gen bracht de gewone drukte en bedrij vigheid in Amsterdam, al concentreerden de voetbalenthousiasten zich in de morgen nu voornamelijk tot de café's, die met het oog op het weer goede zaken konden ma ken. Rond het middaguur begon de groote uittocht naar het Stadion en terwijl het inmiddels droog geworden was vulde zich de voetbalarena geleidelijk tot op de laatste plaats, want, dat het stadion uit verkocht was, behoeft nauwelijks meer ge zegd, dat is zoo langzamerhand gewoonte geworden. Zelfs waren er ditmaal meer toeschouwers dan ooit, want er waren twee aparte tribunes bijgebouwd voor de deta chementen marechaussee, die ditmaal dank zij den NSB-landdag van Zaterdag 'n uitje hadden en waarschijnlijk wel gratis voor bewezen diensten mede moch ten genieten van den grooten wedstrijd te gen de Belgen. Zoo komen we dus na een aanloopje ein delijk tot het evenement van den dag zelf en we moeten al aanstonds zeggen, dat het genieten van dezen wedstrijd maar matig is geweest.... Ja, wat zullen we van dezen wedstrijd eigenlijk zeggen? We kunnen niet beter ons oordeel sa menvatten dan in de volgende woorden: Vele wedstrijden hebben de Oranje-spe lers na soms heel verdienstelijk spel verlo ren. Nu mogen we geenszins tevreden zijn over hetgeen de spelers hebben laten zien, maar uiteindelijk hebben zij voor een klin kende overwinning gezorgd.... en daar is het toch ook om begonnen? Wat we Zaterdag schreven in onze voor beschouwing tot dezen wedstrijd is wel be waarheid. De Hollanders, schreven wij, kunnen winnen, mits ze de tegenpartij niet onderschatten Zoover was het bijna gekomen, want de Belgische meerderheid in de eerste helft kunnen we eigenlijk niet beter wijten dan aan lakschheid van de Oranjeploeg, welke toen een maar zeer matig, ja een absoluut onvoldoende spel ontplooiden. Er waren maar enkele spelers, die aan het interna tionaal peil kwamen en de 21 voor sprong der Belgen was zeker alleszins ver diend. Zelfs in' de tweede helft leverde het be gin maaf matig Hollandsch spel en eerst na het beroemde kwartiertje kwam de Hol- landsche ploeg goed los en werden zij meester van het veld, maar toen ook ab soluut zonder dat de Belgen nog iets in te brengen hadden, 't Was ten slotte v - de Belgen hard om na een voorsprong .och nog met 42 te verliezen, dochzoo is nu eenmaal het voetbalspel: er is niet gewonnen vóór het einde daar is. DE WEDSTRIJD. We hebben het hierboven reeds gezegd: het Stadion was propvol, de ongunstige weersomstandigheden ten spijt. Immers, wie een kaart voor HollandBelgië heeft weten te bemachtigen, gaat den wedstrijd zien, zelfs al zou het „ouwe wijven" rege nen, om eens een echt-Hollandsche uit drukking te gebruiken. 't Is half drie als de Belgen op het veld komen en de postharmonie hun de Bra- bangonne toespeeltwel wat valsch af en toe, maar daar neemt men maar genoe gen mee. De Hollanders laten wel wat erg lang op zich wachten en reeds wordt er gemom peld, dat. zij niet zullen opkomen, dat zij met 50 zullen verliezen.... doch einde lijk na minuten lang wachten, schetteren de fanfare's van den Marathontoren en de Oranje-baadjes verschijnen, luide toege juicht en met het Wilhelmus verwel komd. Reeds nu is er enthousiasme en het oude Volkslied schalt weer over het machtige Stadion. Het spel gaat beginnen, de aan voerders tossen onder leiding van scheids rechter Fogg en de ploegen stellen zich als volgt op: Nederland: Halle Caldenhove Van Run B. Paauwe Anderiesen v. Heel Wels Lagendaal Bakhuys Smit v. Gelder Scheidsrechter O Fogg Engeland) Van Beeck De vries Isenborghs Mondelé Voorhoof Claessens Stijnen Dalem Smellinckx Paverick Badjou België: Het blijkt dus, dat Drok's plaats wordt ingenomen door Lagendaal, zulks wegens ziekte van den RFC'er. De Belgische aanvoerder Smellinckx heeft goed geraden en kiest den wind, die van weinig invloed zal zijn, in den rug, zoodat Bakhuys den bal aan het rollen breigt. Als Lagendaal den bal echter in verkeerde richting kopt, nemen de Belgen dadelijk het initiatief over, doch de aan val loopt op niets uit, wijl Caldenhoven wegwerkt. Dan is de beurt aan onze voor hoede, en goede pass van Bakhuys naar v. Gelder volgt, doch Paverick is eerder bij den bal en bezweert het gevaar. De Oran je-voorhoede is echter dadelijk terug, maar uit den prachtigen voorzet van Wels on derschept Badjou den bal en hij zet zijn voorhoede aan het werk, dae gevaarlijk op dringt mede doordat Caldenhoven mist, doch Mondelé schiet voor doel langs. Er is den slechts drie minuten gespeeld en hier uit zou men al dadelijk de conclusie kun nen treken, dat beide ploegen er inderdaad zin in hebben. De Belgen blijven er op zit ten en van Run weet slechts ten koste van een corner te redden, welke in het zijnet wordt geschoten. Bij een Hollandschen aanval werkt Badjou weer weg. Ook aan den anderen kant levert een corner niets op. Uit een Hollandschen aanval krijgt Bakhuys den bal in moeilijke positie, doch hij weet na een fraaien omhaal toch een formidabel schot te lossen, maar de bal gaat naast. Dadelijk komen de Hollanders terug, tot tweemaal toe zet v. Gelder den bal voor doel, waaruit een corner ontstaat, welke niets oplevert doordat de bal juist op de doellat terecht komt en achter gaat. Een Belgische aanval gaat door buitenspel van de Vries verloren. Er volgt dan een korte, doch hevige bekogeling van het Bel gische doel, Lagendaal kopt het leer te gen de lat, Smit schiet opnieuw in, doch Paverick keert het leer, weer zet v. Gel der voor, maar het leer wordt corner ge werkt en deze levert niets op, wijl de bal wordt achter gekopt. Er is dan tien minu ten gespeeld. Even later krijgt Anderies- sen den bal in het gelaat en de scheids rechter toont zich hier de goede men schen vriend door den Amsterdamschen po litieman het gezicht af te vegen, hetgeen hem een applausje van het publiek be zorgt. Bij een Belgischen aanval, lost Voorhoof een flink hard schot, dat door Halle klem vast wordt gehouden en als hij Bakhuys weer aan het werk heeft gezet, geeft deze een pas naar v. Gelder, die echter met het rechterbeen inplaats van met het linksche schiet en de bal gaat langs het doeL Weer volgt een corner op het Hollandsche doel, maar ook deze le vert geen resutlaat.sDadelijk daarop zitten de Belgen en weer bovenop, Mondelé komt alleen voor Halle te staan, die den inge schoten bal echter met den voet weet te keeren. De Belgen nemen de leiding. Als Smit een goede kans heeft gemist, volgt een Belgische aanval, waaruit een schermutseling voor doel ontstaat, waar bij de Oranje-verdedigers leelijk missen en de bal bij van Beeck komt, die geen oogenblik aarzelt van de aangeboden kans gebruik te maken en hij schiet onhoudbaar in (01). Er is dan 17 minuten gespeeld. Het eerste kwartier is dus ruim voorbij en uit den gelijk opgaanden strijd hebben de Belgen een nuttigen voorsprong verkre gen doordat voornamelijk him voorhoede gevaarlijker was. Dit blijft voortduren en de Hollandsche verdediging moet alle zei len bijzetten om erger te voórkmen. Het wil echter niet vlotten, v. Heel laat den rechtervleugelman de Vries echter teveel vrij, zoodat deze steeds gelegenheid heeft goede voorzetten te geven, terwijl het bo vendien opvalt hoe slecht de Hollanders het spel afwerken door veelal te slecht te plaatsen, waardoor de voorhoede der Rood-baadjes, gesterkt door den voor sprong steeds meer opdringen en een voort durend gevaar zijn voor de Hollandsche veste. Nagenoeg alle Oranjespelers schij nen dezen middag met deze kwaal behept te zijn en bovendien spelen zij te laksch om eenig succes te hebben tegen de goed- spelende gasten. De Belgen vergrooten hun voorsprong. Nadat een goede combinatie van Lagen daal en Wels door ingrijpen van Badjou om hals is gebracht, komt de voorhoede der gasten weer in het offensief, Caldenho ve wordt door v. Beeck gepasseerd en deze schiet den bal voor het doel, waar Halle weifelt met uitloopen en Voorhoof kort voor het doel den bal voor de voeten krijgt. Net iets natuurlijk voor dezen ge vaarlijken Belg, die niet aarzelt deze prachtkans te benutten zonder dat Halle er aan te pas kwam (02). Halle had oi. dit doelpunt, 'na 27 minuten gescoord, moe ten voorkomen. Is het wonder, dat de Belgen enthousiast verder speelden en de Hollandsche ploeg als het ware gedemoraliseerd was? Er was even tijd voor 'noodig om van dezen tegenslag te bekomen. Wel probeert de rechtervleugel het nog eens, doch als La gendaal heeft naastgeschoten, wordt hij in de 32ste minuut op de middenvoor plaats geplant, terwijl Bakhuys rechtsbin nen gaat spelen. Dit brengt even verbete ring doordat de Zwollenaar den bal meer van achteren haalt, maar succes blijft toch nog uit. Smit krijgt weliswaar een goede kans, doch als hij wel schieten, wordt hij door Stijnen, die een uitstekende partij speelt, gehinderd en de kans is weer ver keken. De achterstand verkleind. Toch hebben de Oranjespiers eindelijk succes, als v. Gelder den bal krijgt toege speeld en hij Badjou uit zijn heiligdom lokt. Deze probeert weliswaar het leer te be machtigen, doch v. Gelder is hem te vlug af en hij geeft het léer aan den vrijstaan- den Lagendaal, die maar voor het inschie ten heeft en hiervan dankbaar gebruik maakt (12). Er is dan nog acht minuten van de eerste helft te spelen en de Hollan ders komen even los. v. Heel brengt het leer uitstekend op, zet voor doel, waar Lagendaal heel tactisch laat loopen voor Bakhuys, die een geweldig schot langs den grond lost, dat Badjou slechts gedeeltelijk kan stoppen, maar kruipend werpt hij zich op het naast hem rollende leder en be machtigt het juist voor de doel1"*5,n, •om dan weg te werken. De Ho Handt.- zitter er even danig op, doch Smiit heeft pech als hij onder tegen "e lat schiet. Dan een gevaar lijk moment voor het Hollandsche doel, uit een vrijen trap tegen Oranje, als de Vries geheel ongedekt wordt gelaten en Calden hoven mistmaar de Belg had hier evenmin op gerekend en als hij in wil kop pen, is de bal juist voor hem heen gegaan en out geloopen. Nog geven de Hollanders den moed niet op en als even voor rust v. Gelder weer op het doel afstormt, lost hij een prachtig schot, dat de meeste toeschou wers reeds als doelpunt telden, doch Badjou slaagde er nog juist in het leder voor doel langs te tippen. Zoo komt tenslotte de rust en in de ver ademing brengende pauze, is menigeen nog lang niet zeker van een Hollandsche zege. Men hoopte nog op het befaamde kwartier tje na de rust, maar.met een gelijk spel zou menigeen een weddenschap van tevre denheid hebben aangegaan. DE TWEEDE HELFT. Zoo ging onder angst en beven het be ruchte kwartiertje beginnen..,, met wis selende aanvallen, vrije trappen wederzijds en wat scherpe, te scherpe voorzetten van Wels, waarbij Badjou steeds bijna tijdig kon ingrijpen. De Belgen worden steeds weer gevaarlijker en als een corner op het Hollandsche doel slecnts half is afgeslagen, komt de bal bij Stynen, die een kogel lost juist tegen de bovenlat, waarna de bal erover heen springt. Het befaamde kwar tiertje is voorbij en 't verwachte succes is uitgebleven. Bakhuys is weer middenvoor gaan spelen, Lagendaal staat weer rechts binnen en nu heeft deze omzetting weer gunstig gevolg, want ging er van de Hol landsche aanval tot heden weinig uit, door dat Lagendaal te fel bewaakt werd en Bak huys te ver achter bleef, nu werd het spel weer meer verdeeld en hoewel het even duurde alvorens er meer verband in de Hollandsche ploeg kwam, het spel werd toch beter en beter. Dit was mede en voor al een gevolg, dat v. Heel meer naar voren kwam. Dit werd uiteindelijk het begin van het succes, want Holland maakt gelijk. Het is de aanvoerder, die dan den bal opdrijft, Voorhoof passeert en Dalen zijn hielen laat z'en, om den bal voor te zetten naar Lagendaal, die goed doorgeeft naar j Bakhuys, die onder den uitvallenden kee per het leer inschiet (22). Oorverdoovend is het gejuich, dat hiervan het gevolg is. Daar werd in de tweede helft ook reeds 24 minuten op gewacht en het enthousiasme komt thans weer los. De voorhoede zit er danig op, de Belgische verdediging heeft de handen vol en Badjou moet herhaalde lijk optreden. Wels loopt dan in den bui- tenspelval, Bakhuys geeft v. Gelder een mooie gelegenheid om te schieten, doch de Hagenaar plaatst het leer naast. De Oranje- ploeg krijgt steeds meer werk en als Bak huys een verren bal van Smit toegespeeld krijgt loopt hij even door en doelpunt op nieuw onhoudbaar. De Belgische grens rechter had evenwel dadelijk geappelleerd, toen Bakhuys den bal kreeg en na over leg met den grensrechter annuleerde de scheidsrechter het doelpunt en gaf hij bui tenspel. Dat was een teleurstelling voor de Hollanders, doch eene, die werkte als een roode lap op een stier, want feller dan in het vorige gedeelte van den strijd pakten zij nu aan. De Belgen deden echter alle moeite om een nederlaag te voorkomen en speciaal Voorhoof verrichte goede dingen, maar nu was ook de Hollandsche achter hoede uitstekend in conditie en zonder par don, zoodat steeds opnieuw Oranje-aanval len volgden. Oranje leidt. Weer is het v. Heei, die den bal handig opbrengt, spelers passeert en voorzet; weer is het Bakhuys, die het leer bemachtigt en meeneemt, om het weer onberispelijk in de touwen te jagen. (32). Er is dan 35 mi nuten in de tweede helft gespeeld en d!it befeekende practisch reeds de overwin ning voor de Oranje-ploeg, die geheel haar zelfvertrouwen had herkregen, terwijl een Belgisch elftal er tegenover stond, dat met den moed der wanhoop vocht om een drei gende nederlaag te ontgaan. Nog was de wedstrijd voor de gasten niet verloren, doch het nieuwe enthousiasme van Oranje was onweerstaanbaar en na el- ken afgeslagen aanval zijn de Hollanders dadelijk weer terug. De voorsprong vergroot. Na een goeden pass van v. Heel aan Smit, plaatst deze naar v. Gelder, deze geeft het leer naar Bakhuys, die niet aarzelt om te schieten, doch het leer komt via een der verdedigers weer bij hem terug. Hij heeft den bal thans niet zoo gemakkelijk, maar desniettemin probeert hij nogmaals een kans en in moeilijke positie volgt weer een knalopnieuw raak, weer een goal en het kraakt op de tribunes bij dit onver wacht succes, nu de stand 42 is geworden. Er is dan nog goed 7 minuten te spelen en nieuwelij'ks is weer afgetrapt, of de Hol landers zitten weer voor het doel der gas ten. Thans is het Lagendaal, die zich een prachtkans heeft weten te scheppen, hij aarzelt echter even te lang met schieten en dan, bekneld tussehen de verdedigers komt hij vlak voor het doel te vallenweg is deze' kans, want Badjou grijpt resoluut in. Nog verschillende aanvallen volgen, maar de Belgen geven zich nog steeds niet ge wonnen. Zelfs ontstaan er nog gevaarlijke oogemblikken voor het Hollandsche doel, maar de verdediging met Halle aan het hoofd, laat zich thans de overwinning niet meer ontgaan, de kans is te mooi en ten slotte komt onder groote spanning het ein de. HOE ER GESPEELD IS. Holland heeft dan weer van de Belgen gewonnen en tenslotte.... verdiend, want hoe men ook over het spel gedurende een groot deel van de eerste helft en de eerste 20 minuten van de tweede helft moge den ken, hert laatste gedeelte van den wedstrijd toonde de Hollanders weer nagenoeg in hun ouden vorm en toonden zij zich abso luut de meerderen van de Belgen, terwijl zij bovendien na zeer verdienstelijk werk hun meerderheid wisten uit te drukken, zoodanig, dat er geen schijn van kans meer voor de Belgen was. De wedstrijd heeft als geheel weliswaar maar matig kunnen be koren, doch uiteindelijk hebben de Hollan ders dan toch zooveel doelpunten weten te maken, dat de overwinning hun deel werd, al zal wellicht een 32 of een 43 uitslag de verhouding beter hebben weer gegeven Onze verdediging is het zwakste punt. Niet dat Halle, noch Van Run noch Calden hoven gefaald hebben, maar hun spel geeft niet den indruk, dat dit trio het tegen ster kere aanvalslinies kan houden. Mogelijk is echter ook, dat de middenlinie te weinig vertrouwen had in de verdediging en te veel achterbleef, waardoor het zoo noodza kelijke verband ontbrak en de wedstrijd den Hollanders een rommeligen indruk gaf. Ongetwijfeld hebben Van Run en Cal denhoven in de tweede helft beter ge speeld, zoodat hun totaalprestatie nog meer dan voldoende is geworden. Terwijl ook Halle zijn zelfvertrouwen geheel terughad. Hetzelfde spelbeeld deed zich tegen Duitschland voor. Een verdediging, die voor een groot deel schuld aan de doel punten had, een voorhoede, die er tenslot te voor zorgde dat de nederlaag tot een zoo klein mogelijke werd teruggebracht. Ook gisteren weer een achterhoede, die zeker schuld aan de beide Belgische doel punten had, want geen van beide punten zijn ontstaan door fraai combinatiewerk der Belgen of schitterende staaltjes voetbal techniek. Het waren blunders in onze ach terhoede en terecht werden die door de Belgen afgestraft. Maar thans wist onze voorhoede, dank zij het eminente spel van Bakhuys, meer dan twee Belgische doel punten goed te maken, zoodat Holland, overigens zooals we reeds schreven, ver diend de overwinning behaalde. De Technische Commissiee mag voorloo- pig aan onze achterhoede de noodige aan dacht schenken. Wat vroeger de grootste zorgen aan de voetbalbestuurderen gaf, onze voorhoede, is thans het beste deel van de ploeg, wat vroeger de ruggegraat van ons nationale elftal was, het achtertrio, is momenteel het zwakste deel. En overmoeid zal men moeten verder werken om ook die zwakke plek uiteinde lijk te versterken. Over het algemeen genomen was de wed strijd er niet een van de fraaiste. Daar voor werden er aan beide zijden te veel fouten gemaakt. Maar niettemin was voor al in de tweede helft, toen het tempo danig werd opgevoerd, de ontmoeting het aankij ken meer dan ten volle waard en wat aan mooie voetbalstaaltjes ontbrak vergoedde de enerveerende spanning geheel. In het Nederlandsch elftal mogen echter vooral na de rust twee uitzonderingen wor den genoemd. Dat zijn van Heel en Bak huys. Onze aanvoerder had zijn ouder- wetsch spel in de tweede helft geheel her vonden. Hij stuwde den aanval op, hij gaf het voorbeeld, hij zag de kansen, bood ze den anderen spelers aan en Bakhuys heeft er van geprofiteerd. De grondlegger van deze overwinning is ongetwijfeld van Heel geweest, de uitvoerder was Bakhuys met zijn fraaie doelpunten, zooals men ze zoo zelden op de velden ziet maken. Het Belgische elftal vormde een goed sluitend geheel, dat aardig voetbalde, maar geen moment herinnerde aan den tijd van de ware Roode Duivels. De rechte weg naar het doel werd nimmer gezocht, men zocht het te veel in de breedte en in de combinatie, terwijl aan de afwerking van de aanvallen zeer veel ontbrak. Vooral aan een schutter ontbrak het in den Belgischen aanval. En toen onze verdediging zich geheel hersteld had en de middenlinie meer mee naar voren trok, toen bleek, dat de Belgi sche verdediging tegen den druk van de telkens wederkeerende Hollandsche aan vallen niet bestand bleek. België capituleerde voor den Holland schen aanval en Badjou heeft zich niets te verwijten, dat hij dergelijke schoten van Bakhuys heeft moeten doorlaten. Thans nog iets over de spelers indivi dueel. Halle heeft zich na een zwak begin goed hersteld. Aan beide doelpunten heeft hij in zekere mate schuld. De eerste keer bleef hij toezien hoe anderhalven meter voor hem om den bal geworsteld werd. Op dergelijke momenten behoort de keeper althans een poging te wagen om in te grijpen. Den tweede keer had Halle resoluut moeten uitloopen, toen Voorhoof, in zeer moeilijke positie, alleen voor doel stond. De kans was zeer groot geweest, dat de Belg dan tegen hem had aangeschoten, aangezien Voor hoof heel weinig ruimte tot zijn beschik king had. Ook toen bleef hij staan en een doelpunt was er het gevolg van. We zijn zijn optreden in Oost-Nederland- West Duitschland te Dusseldorf niet verge ten, daar heeft hij den wedstrijd gered. Ook j.l. Zondag in de kampioensontmoeting tegen Ajax was Halle prachtig op dreef. Hij schijnt in internationale matches zijn clubvorm naar niet te kunnen bereiken. Overigens zouden we hem zeker weer een kans geven, daarvoor waren zijn prestaties in de tweede helft meer dan voldoende. Het is nu eenmaal zoo, een fout van half- speler of een back behoeft nog geen doel punt op te leveren, een fout van een kee per wordt in de meeste gevallen met een doelpunt bestraft! Caldenhoven heeft op vrij goede wijze gedebuteerd, zonder dat we nu kunnen zeggen: in hem hebben we den goeden man gevonden. Hij was zeker niet minder dan van Run, maar deze speelde dan ook bene den zijn kunnen. Een groote fout van Cal denhoven vinden wij, dat zijn kijk op het spel ietwat primitief is. Van Run is wel erg tegengevallen. Voor al in de eerste helft was hij het, die menig

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9