MAANDAG 1 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 AFRIKA. HET 1TALIAANSCHABESSYNISCH GRENSCONFLICT. Onderhandelingen afgebroken. Abessynië heeft de rechtstreeksche on derhandelingen met Italië over het grens geschil afgebroken. Het ministerie van oorlog maakt be kend, dat aan de gezinnen der officieren voor Oost-Afrika gevraagd zal worden in geval van noodzaak het land te verlaten. Het onder-secretariaat voor de pers heeft de volgende bijzonderheden omtrent de Italiaansch-Abessynische verhouding medegedeeld: De Italiaansche gezant te Addis Abeba had voorgesteld een begin te maken met de grondige studie van het geschil over de verantwoordelijkheid voor het incident van Oeai-Oeal door middel van de uitwisseling der documenten. Dit voorstel werd door Abessynië van de hand gewezen. Italië handhaaft 't prin cipe der rechtstreeksche onderhandelin gen. Anderzijds verklaart de Abessynische legatie te Rome nadere mededeelingen uit Addis Abeba te verwachten; tot dusver ontving zij echter dienaangaande geen en kel bericht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN FELLE STORM WOEDT IN ITALIë. Talrijke huizen ingestort. Boven Noord- en Midden-Italië heeft in den afgeloopen nacht een felle storm ge woed, welke aanzienlijke verwoestingen aan richtte en tengevolge waarvan enkele personen om het leven zijn gekomen. Talrijke huizen zijn ingestort en tele graaf- en telefoon-leidingen vernield. Alleen te Basano wordt de materieele schade op een millioen lire geschat. Aan de kust werden talrijke schepen door den storm gegrepen, waardoor eenige zijn ver gaan. Het aantal dooden is nog niet be kend, talrijke visschers worden nog ver mist. Te Milaan werd een man door een ge broken hoogspanningdraad van het electri- citeitsnet getroffen en gedood. HONGERSNOOD IN HOENAN EISCHTE REEDS 110.000 OFFERS. Nog 12 millioen personen bedreigd. De provinciale organisatie tot leniging van den hongersnood publiceert schrik- wekkkende cijfers over de gevolgen van de droogte en de overstroom in gen in Hoenan. Sedert den herfst zijn volgens deze orga nisatie niet minder dan 110.000 menschen in Hoenan omgekomen. Voorts verkeeren twaalf millioen men schen in bitteren nood. Ook hen dreigt de hongersnood, omdat de vreeselijke dro9g- te van den herfst en de overstroom in gen in den winter van de Jangtse Kiang en de Hoangho den oogst en de nog voorhanden levensmiddelenvoorraden bijna geheel heb ben vernield. Tachtig procent der scholen heeft men moeten sluiten, omdat de leer lingen te zwak waren om het onderwijs te volgen. De organisatie, die deze cijfers pu bliceert, dringt aan op snelle en omvang rijke hulp, aangezien anders het aantal slachtoffers snel zal stijgen. ROTSBLOK NEERGESTORT. Woensdagavond is tengevolge van den zwaren storm en krachtigen regelval van den Schneidkogel bij Hallstaat (Opper- Oostenrijk) van een steilenrotswand een rotsblok met een inhoud van 108 kub. M. losgeraakt en naar beneden gestort. Onder weg spatte het rotsblok in kleinere stuk ken uiteen, verdere steenmasa's werden meegesleurd en een steenlawine ontstond, waardoor vier zoutwaterbuizen werden vernield, zoodat in den nacht van Woens dag op Donderdag 3000 hl wegliep. De weg van GosauMuhl naar Hallstatt werd ge deeltelijk bedolven. Ook de licht- en te lefoonleidingen werden vernield, zoodat Hallstatt tot Donderdag zonder licht en telefoonverbindingen was. OOK EEN GEZELLIGE BRUILOFT. Tachtig zwaargewonden. In het dorp Khoeri in het vorstendom Jaipoer (Britsch-Indië), is een bruilofts stoet aanleiding geworden tot een bloe dige botsing, waarbij 80 personen zwaar werden gewond, waarvan acht levensge vaarlijk. De eigenlijke oorzaak was een reeds lang bestaand meeningsverschil omtrent huwe lijksfeesten tusschen jats en rajputs. Een 400-tal jats (een landbouwerskaste in Jaipoer) wilde voor den bruiloftsstoet paarden gebruiken, hetgeen de plaatselij ke autoriteiten voor deze kaste ontoelaat baar achten. Toen de boeren verzet bleven plegen en bereden poli tietroepen hiertegen wilden optreden, ontstond een algemeene vecht partij, waaraan dook het publiek deelnam en waarbij men elkaar met speren en knuppels te lijf ging. TOENEMEND BANDITISME IN SOVJET-RUSLAND. In verband met het toenemende banditis me en terrorisme in de Sovjet-Unie, heeft de voorzitter van het uitvoerend comité een verordening uitgevaardigd, waarbij het dragen van dolken, lange messen en andere moorddadige wapens ten strengste wordt verboden. De personen die in het bezit zijn van deze wapens moeten een vergunning voor het dragen hiervan aanvragen bij de Og- BINNENLAND EXPORT-MONOPOLIE VOOR DEN UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSCHLAND. Met ingang van 1 April a.s. zal voor alle groenten en fruit, voor zoover betreft den uitvoer naar Duitschland, een export-mo nopolie worden ingesteld. De instelling van dit export-monopolie is noodzakelijk geworden door de betalings moeilijkheden met Duitschland. Dit monopolie zal als volgt werken: Als monopoliehoudster is aangewezen de Stichting Nederlandsche Groeten- en Frui- centrale. De exporteurs van groenten- en fruit zul len deze producten slechts uit kunnen voe ren, indien zij in het bezit zijn van een door,of namens de Ned. Groenten- en Fruit- centrale afgegeven machtiging tot uitvoer. Deze machtiging tot uitvoer zal worden af gegeven op de veilingen. Om toegelaten te kunnen worden tot de Clearing zal de Nederlandsche exporteur een door het Crisis-Uitvoer-Bureau inge steld vereffeningscertificaat met zijn B- formulier, waarop hij zijn vordering bij het Clearing-Instituut indient, aan dit laat ste instituut moeten overleggen. Nederland heeft tegenover Duitschland op zich genomen de toegestane betalings contingenten voor de diverse producten niet te overschrijden. Door de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale als gede legeerde van het Crisis-Uitvoer-Bureau zal de bewaking van het betalingscontin gent voor groenten etc. geschieden. Op grond van deze beperking zal het niet mogelijk zijn vrijelijk de producten op de veiling aan te bied?n voor verkoop naar Duitschland. De veilingen zullen regelma tig op de hoogte gehouden worden, welk deel (percentage) van den aanvoer van elk product afzonderlijk voor Duitschland mag worden geveild. De exporteurs kunnen dus slechts be perkte hoeveelheden koopen en voor de ge kochte hoeveelheid op de veiling een mach tiging tot uitvoer aanvragen. Teneinde het overzicht op de Clearing daadwerkelijk te kunnen handhaven, moe ten de exporteurs, zoodra hun goederen, die zij met uitvoervergunning gekocht hebben, naar Duitschland vervoerd zijn, de copie .van de aan hun afnemer gezonden factuur indienen bij de Ned. Groenten- en Fruit centrale, afd. Uitvoermonopolie, Javastraat 80, Den Haag. Deze copie-factuur moet aangeven het bedrag der vordering „fran co grens" (dus exclusief invoerrechten en verdere over'de grens ontstane kosten). De exporteurs moeten er op attent zijn, dat hun copie-facturen nauwkeurig moeten vermelden de nummers der uitvoermachti- gingen, waarop de in de factuur vermelde producten zijn uitgevoerd. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale zal dan op grond van de ingediende copie- facturen de vereffeningscertificaten ver vaardigen en den exporteurs die certifica ten doen toekomen ter indiening bij het Clearing-Instituut. Wellicht ten overvloede wordt er op ge wezen, dat het bij consignatiezendingen niet altijd mogelijk zal zijn, de afrekening on middellijk aan de Ned. Groenten- en Fruit centrale te zenden. In dit geval kan de af rekening later worden ingediend, mits bin nen een termijn van 10 dagen. Vorderingen, ingediend na den termijn van 10 dagen, worde niet erkend, tenzij naar het oordeel der Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale voldoende termen aanwezig zijn, deze alsnog te erkennen. Verder wordt er op gewezen, dat expor teurs, die bijzondere regelingen van het Clearing-Instituut hebben verkregen of door bijzondere omstandigheden geen beta ling over de Clearing verlangen, wel goe deren zullen kunnen exporteeren, doch dan onmiddellijk mededeeling moeten doen aan de Ned. Groenten- en Fruitcen trale, dat zij geen betaling over de Clearing van de betrokken posten verlangen. Deze regeling heeft ten doel het totaal van Duitschland te vorderen bedrag te houden binnen het door Duitschland met Nederland overeengekomen betalingscon tingent. Dit geeft echter geen zekerheid van be taling door den Duitschen importeur die daarvoor toestemming van de Uberwa- chungsstelle moet bezitten. Voor deze be- poe. Zij, die tegen deze verordening zon digen worden gestraft met vijf jaar een zame opsluiting. Gelijke straffen kunnen worden toegekend voor handtastelijkhe den, het veroorzaken van zakelijke scha de, het stichten van onrust, alsmede het onbevoegd dragen van een revolver. Aan vallen op andere personen, straatroof en gewelddaden kunnen zelfs worden gestraft met den dood. Het besluit wordt onmiddel lijk van kracht en is een gevolg van de jongste gebeurtenissen. Te Moskou is n.L dezer dagen op straat een jong meisje door twee jonge mannen neergestoken, zonder dat daarvoor een bepaalde reden schijnt te bestaan. De Sovjet-pers was den laat- sten tijd vol van dergelijke moordaansla gen en daden van geweld. Gisteren nog werd een bende van zes jonge mannen ter dood veroordeeld wegens gewelddadige aanvallen op voorbijgangers, die zich van niets kwaads bewust waren. Sedert het begin van het jaar zijn te Moskou en Leningrad twintig personen ter dood veroordeeld wegens straatroof en overvallen op staatsondernemingen en par ticuliere woningen. Een deel der veroor deelden was niet ouder dan 17 a 19 jaar. In het algemeen is het aantal doodvonnis sen in de Sovjet-Unie den laatsten tijd sterk gestegen! Zij hebben ten doel de bevol king te beschermen tegen het steeds er ger wordende banditisme, waardoor de rust en de veiligheid der bevolking worden be dreigd. talingszekerheid moeten de exporteurs zelf zorg dragen. Het ligt in de bedoeling de door de Duit- sche importeurs ten behoeve van de Neder landsche exporteurs bij de Verrechungs- kasse gestorte bedragen van de Nederland sche exporteurs over te nemen, zoodra de betaling door het Nederlandsche Clearing- Instituut wordt geadviseerd. Wordt de be trokken vordering aan de Ned. Groenten- en Fruitcentrale overgedragen, dan kan de Nederlandsche exporteur crediet op zijn vordering in guldens van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale bekomen. De nadere regelingen van deze overname der op de Clearing gestorte bedragen zul len te zijner tijd worden bekend gemaakt. DE SLA-EXPORT. Voorloopig 50 pCt. voor Duitschland. Met ingang van 1 April zal 50 pet. der aangevoerde sla voor Duitschland mogen worden verkocht. Geen consent kan worden afgegeven voor sla in massa per warenhuis of serre verkocht. POOTAARDAPPELEN. Het ligt in de bedoeling, dat op goedge keurde pootaardappelen van oogst 1934, die niet als zoodanig hun bestemming hebben gekregen of krijgen, een nader te bepalen bedrag per 100 K.G. steun wordt uitge keerd. De inventarisatie dezer voorraden zal ge schieden namens de Nederlandsche Akker- bouwcentrale door den Nederlandschen Al- gemeenen Keuringsdienst in samenwerking met de Provinciale Landbouw-Crisis-Orga- nisaties. De geïnventariseerde partijen zullen eventueel nadien wel voor consumptie of consumptie-export mogen worden verkocht, met inachtneming der hiervoor geldende voorschriften. De bij de telers geïnventariseerde voor raden zullen eveneens in aanmerking kun nen komen voor den denaturatiesteun, met in achtneming van daarvoor geldende voor schriften. De maat 28/35 m.m. alleen, indien deze partijen in April worden gedenatu reerd. Voorzoover bij de door den N.AK.. gere gistreerde verbouwers van goedgekeurde pootaardappelen in de periode van 1—10 April geen inventarisatie zal hebben plaats gevonden, gelieven deze zich te wenden tot den controleur van den N.A.K. in dat ge bied om nadere inlichtingen. Voorzoover het handelaren betreft, die een voorraad goedgekeurde pootaardappe len bezitten, die niet als zoodanig hun be stemming krijgen, kunnen zij zich voor nadere inlichtingen wenden tot den con troleur van den N.AJC. in hun gebied of tot de P.L.C.O. DISTRIBUTIE VAN PEKELHARING. Naar wij vernemen zal binnenkort wor den overgegaan tot de distributie van pe kelharing aan steuntrekkenden en armlas tigen. Deze distributie zal plaats hebben via de gemeenten. Het ligt in de bedoeling de haring be schikbaar te stellen tegen een prijs van 10 cent per 8 stuks, met dien verstande, dat aan één gezin maximum 8 haringen per week worden verstrekt. GEZOUTEN SPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 15 t/m 20 April de inneming van ge zouten spek (rugspek) zal geschieden te gen dezelfde voorwaarden en prijzen als die, welke zullen gelden in de week van 8 t/m 15 April. REGEERING BELEEDIGD. Tegen debater op SJ).A.P.-vergadering proces-verbaal opgemaakt. .Op de Vrijdag gehouden propaganda- vergadering van de S.DA..P., afdeeling Overschie, is het tamelijk rumoerig toege gaan. De heer A. B. de Zeeuw uit Rotterdam werd herhaaldelijk in zijn rede door inter rupties onderbroken. Een der debaters, de heer S. K. uit Over schie, heeft zich beleedigend geuit tegen de regeering en regeeringspersonen. Zaterdagmorgen is er door de politie procesverbaal tegen hem opgemaakt. Hij heeft op de vergadering o.m. gezegd: „Als Mussert zegt, dat degenen, die nu aan de regeering zijn, ezels zijn, dan ben ik dat met hem eens". De heer S. K. was vroeger communis tisch agitator. DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN. De beslissing tot 1 Mei uitgesteld. Volgens den wensch van den Rijksbe middelaar prof. mr. Aalberse, hebben de directies der particuliere mijnen er in toe gestemd, de loonsverlaging tot 1 Mei uit te stellen. Ook het hoofdbestuur van den R. K. Mijnwerkersbond ging met een maand uit stel van de beslissing accoord evenals de Prot. Christ. Mijnwerkersbond. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE FLORA Naar wij vernemen, zullen H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana, morgen ochtend het voorgenomen bezoek aan de bloemententoonstelling te Heemstede bren gen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende goedkoope retours per spoor naar de bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. DE N. S. B.-LANDDAG. De aankomst der deelnemers aan den Landdag der N. S. B. Zaterdag in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam heeft een boven verwachting rustig verloop gehad, wat voor een groot deel te danken is aan de uitgebreide voorzorgsmaatregelen en uit stekende organisatie der Amsterdamscbe politie, die bovendien voor deze gebeurtenis versterkt was met 160 man marechaussee. Van ongeveer 3 uur af kwamen de extra- treinen met deelnemers aan den Landdag aan het Centraal Station binnen. Strikt overeenkomstig het consigne werden gean vlaggen, ook niet in opgerolen toestand meegedragen. Bij het verlaten van het sta tion kregen de deelnemers de instructie zich in rjjen van vier met de vrouwen in het midden te scharen, de armbanden met de distinctieven af te doen en geen fascisten- groet te brengen of Hou zee te roepen. Op overeenkomstige wijze verliep de aankomst bij het Weesperpoortstation en aan het Muider poortstation. De aankomen den aan de Muiderpoort marcheerden door de Pontanusstraat en langs het Ooster park naar de Weesperpoort, waar zij zich met de daar aangekomenen vereenigden. Ook hier hadden zich velen langs den weg opgesteld; op enkele plaatsen gaf men uiting aan politieke gevoelens, zoodat de politie even moest optreden en een charge maakte waarbij enkele klappen vielen. In den aanvang werd door den stoet in forsch tempo gemarcheerd. Ter hoogte van de Martelaarsgracht had zich een groote groep anti-fascisten ver zameld, welke, toen de kop van den stoet in zicht kwam, spreekkoren aanhieven en anti-fascistische strooibiljetten in grooten getale rondstroonden. Onmiddellijk werd door politie en marehaussee ingegrepen; met den blanken sabel werd de saam gestroom de menigte uiteen gejaagd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Op den Kor ten Nieuwendijk geraakte een brigadier tusschen de menigte, die een dreigende houding tegen hem aannam. Toen hij zijn sabel trok, werd uit een der ramen een bloemenmand geworpen, welke met zand en glasscherven was gevuld. De politieman werd niet getroffen, doch achtte het nood zakelijk, zijn revolver te trekken en een schot in de lucht te lossen, hetgeen tot ge volg had, dat de menigte op de vlucht sloeg. Overeenkomstig het parool van den lei der hadden zich op verschillende plaatsen groepen Amsterdamsche leden van de N. S. B., voor wie de Landdag heden herhaald zou worden, opgesteld. Velen van hen droegen vlaggetjes, waarmede tijdens het voorbijtrekken druk gezwaaid werd, terwijl op vele punten ondanks het des betreffend verbod op luide of minder luide wijze een „Hou Zee" werd aangehe ven. Via de Hobbemakade en de Van Hille- gaertstraat, waar van vrijwel alle hui zen vlaggen in de Pauselijke kleuren met verkiezingsleuze voor de R.-K. Staats partij waren uitgestoken, bereikte de stoet het R. A. I,-gebouw, waarvan de omge ving geheel was afgezet. In de omgeving van dit gebouw en wel in de Pijnackerstraat is nog een charge uit gevoerd, waarbij een man door een sabel houw werd gewond. Na in hot Tessel- schade-ziekenhuis te zijn verbonden, kon hij zich naar huis begeven. Om even over zessen waren alle deel nemers aan den N. S. B.-Landdag in het R.A.I.-gebouw verzameld. Op een eere-tribune hadden inmiddels plaats genomen fascistische vertegenwoor digers uit Duitschland, Frankrijk, Ierland, Noorwegen, Italië, Denemarken en Zwit serland. De leider, ir. Mussert, werd met gezang en „Houzëe"-geroep ontvangen. Na welkomstwoorden werden nog eenige liederen gezongen en was het woord daar na aan de sprekers. Allereerst was het woord aan den heer B. F. R. van Oppen- raay over: „Wat we weten en willen". Volgens dezen jongeman (een student aan de R.-K. Universiteit) is en blijft de grondslag van de Nationaal-Socialistisehe beweging het Christendom. Het fascisme leeft zoo vervolgde spr. door het gansche volk en voor het gan- sche volk. Het kan alleen vruchtbaar be staan in de eenheid van ons volk en wel in de verbondheid der zielen en niet in de kudde-eenheid, de verbondenheid der in stincten, veeleer eigen aan aanhangers van politieke partijen. De staat behoort de na tie te ontzien en niet in stukken te scheu ren. En wanneer hij dat wel doet, zooals de huidige politieke partijen dat doen, dan begaat hij onrecht aan de leden van de na tie, en zooiets noemt men staatsabsolutis- me. Daarom is het, dat wij het parlemen taire stelsel verfoeien, omdat dit stelsel het verderf zelf is, omdat de verrotting der natie in dat stelsel besloten ligt. Daarom moeten de partijen gedood worden. Aldus deze wereldwijze spreker. (Wij mogen niet veronderstellen, dat er Katholieken zijn, die, terwyl zij zich aan de leiding hunner aangewezen Leiders onttrekken, dezen ka tholieken spreker als één hunner leiders zullen willen of durven aanvaarden!) Vervolgens sprak ds. G. Hofstede over: „In den strijd voor de Christelijke volks gemeenschap". Voor de pauze sprak ten slotte de heer F E. Farwerck over: „De propaganda als factor in den opbouw van den nationaal- socialistischen staat". Na de pauze had een défilé plaats van alle Krings-standaards en W. A.-vaandels langs den leider ir. Mussert. Hierna sprak deze over „Onze Strijd". De N. S. B. telt, aldus spr., over de 40.000 leden; wij tellen een 60-tal krin gen en de oplage van „Volk en Vaderland" heeft de 80.000 gepasseerd. Voortgaande zegt spr., dat de z.g. Chris telijke partijen, die sinds jaar en dag in Nederland regeeren-, verantwoordelijk zijn voor het feit, dat honderduizenden van haar zonen en haar dochteren geen arbeid en geen bestaan meer hebben! (Nederland had ae wereldcrisis buiten zijn grenzen ge houden als er maar geen z.g. Cchristelijke partijen waren! t Is verschrikkelijke de magogie!) De ons vijandige machten begrijpen niet hoe het mogelijk is, dat wij, die niets be zaten, in drie jaren tijd een organisatie konden opbouwen, die ieders week tien- taliën vergaderingen houdt, die 80 kring en groepshuizen als steunpunten in stand houden. In werkelijkheid worden wij slechts door één macht gesteund, die zij niet meer kennen en die macht is het ge loof in onze roeping, die macht is de geest der Beweging. Am ons de taak, zoo God wil, dit volk uit zijn vernedering, uit zijn slavernij, irit zijn machteloosheid te leiden naar een eer volle toekomst. Deze grootsche taak hebt gij en de dui zenden, die nog in onze rijen zullen tre den, te vervullen, aldus spr. De verkie zingsstrijd is voor ons slechts een incident. Onmiddellijk daarna wordt de opmarsch voortgezet, zonder vertraging. Met een „In gesloten gelederen voor waarts!" besloot spreker. Aan het einde van zijn rede stelde dc heer Mussert voor, een telegram van ver knochtheid te zenden aan de Koningin, welk voorstel met luide toejuichingen werd begroet. Ten slotte werd het Wilhelmus gezon gen en de Landdag gesloten. Een uur later dan de organisatoren voor zien hadden, namelijk tegen elven, was de meeting van de N. S. B. in het R. A. I.-ge- bouw geëindigd. Evenals bij de aankomst was de gehoele omgeving door een groote politiemacht, welke weer versterking had van een groot aantal marechaussees, afge zet. De deelnemers aan den landdag trok ken wederom in groote stoeten en rijen van vier, begeleid door bereden politie, agenten van de motorbrigade, tientallen rechercheurs en een groot aantal ma rechaussees, naar het W.-P.-, het M.-P.- en het Centraal Station. In de Ferdinand Bollstraat waren uit de verschillende zijstraten groote menschen- massa's samengestroomd, welke door de politie geregeld uiteen werden gedreven. Vooral in de omgeving van de Govert Flinckstraat heeft het af en toe hevig ge spannen, doordat de bewoners die zich thuis bevonden, voor de geopende ramen spreekkoren aanhieven. Als gevolg hiervan reden agenten van de motorbrigade, deze straat aan weerskanten van de Ferdinand Bollstraat binnen, waar zij, versterkt door politieruiters en marechaussees, de bewo ners sommeerden de ramen te sluiten. Aan dit bevel werd kracht bijgezet door een groot aantal waarschuwingsschoten in de lucht, terwijl onder degenen, die in de straat zelf samenscholingen vormden, char ges werden uitgevoerd, waarbij de politie met blanke sabel of gummistok meermalen rake klappen uitdeelde. In het algemeen werd door de stoeten in vlot tempo door gemarcheerd. Dank zij het krachtig op treden van politie en marechaussee werd niemand der deelnemers overlast aange daan. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur heeft op de Weesperzijde een 12-tal N.S.B.-ers het te kwaad gekregen met een troep van ongeveer 50 communisten. Voor de politie tusschenbeiden kon komen, waren er reeds klappen gevallen. Twee N.S.B.-ers hadden daarbij verwondingen opgeloopen, hoofd zakelijk aan het hoofd. Ze werden ter plaatse verbonden en daarna naar huis ge bracht. Een herhaling van de incidenten, wel ke zich in de Ferdinand Bollstraat en om geving hadden voorgedaan, is tegen li -aur en ook daarna, tijdens he voorbijtrekken in den stroomenden regen, van de stoeten der deelnemers aan den Landdag der N.S. B., geschied in de zijstraten en stegen van het Damrak, waar zich herhaaldelijk spreek koren deden hooren. Politieruiters, marechaussée en agenten van de motorbrigade joegen voortdurend met getrokken sabel of gummistok over de trottoirs naar de plaatsen, waar de anti fascisten waren samengestroomd, en deel den daar de noodige klappen uit. Voor zoo ver wij konden nagaan is niemand ernstig gewond. INTERNATIONALE FASCISTISCHE CONFERENTIE TE AMSTERDAM. Na afloop van een internationale fascisti sche bespreking, die Vrijdag en Zaterdag in het Amstel Hotel te Amsterdam is gfe- houden, heeft de leider der Italiaansche delegatie, de heer Eugenio Coselschi, die tevens voorzitter der conferentie was, in een verklaring aan een redacteur van het Persbureau Vaz Dias eenige mededeelingen gedaan omtrent aard en inhoud der ge houden besprekingen. De thans gehouden conferentie vloeit voort uit het eerste Internationale Fascisten Congres, dat in December van het vorige jaar te Montreux is gehouden. Op dat con gres werd besloten tot instelling van een „Commissie voor het Universeele Fascis me", dat tot taak zou hebben de internatio nale coördinatie van het faseisme en de be studeering der vraagstukken van den cor poratieven staat. In deze commissie werden gekozen ver tegenwoordigers van Denemarken, Frank rijk, Ierland, Griekenland, Nederland en Noorwegen. Nederland is vertegenwoordigd door ir. A. A. Mussert. Met nadruk verklaarde de heer Coselschi dan ook, dat er een hemelsbreed verschil is tusschen fascisme en nationaal-socialis- me. Niet alleen naar de uiterlijke benaming, maar ook naar het wezen. Het nationaal-socialisme propageert een geëxalteerd nationalisme, de suprematie van het eene volk over het andere, wat dus nooit kan leiden tot broederlijke samenwer king tusschen de volken" en nooit een uni verseele idee kan omvatten. Het voornaamste verschil bestaat echter hierin, dat het universeele fascisme scherp elke rassensuperioriteit en dus elke ras sentheorie alwyst, wat in zijn universaliteit besloten ligt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7