DE VRIJHEID DG GEHEVEN. MAANDAG 1 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Piet Kasteel spreekt voor het kader De aula van de Mariënpoel-H.B.S. te Lei den was gisterenmorgen prop-vol met ka derleden van de .Staatspartij, die kwamen luisteren naar het boeiend en welgesproken woord van drs. Piet Kasteel. De heer Kasteel beschikt over een benij denswaardigspeak-easy. Hij weet zijn gehoor mee te voeren op en af, van vroo- li.ike en rake spotternij tot hooggestemde geestdrift. Zijn woord-flonkerende causerie heeft gisterenmorgen velen begeesterd tot groote activiteit bij de op til zijnde verkie zingen. Na welkomstwoord van den voorzitter, den heer G. Paardekooper, werd het woord aan drs. Piet Kaste.el verleend. Deze stembusstrijd, aldus spr., is in het teeken gezet van veel grooter politieke vraagstukken, dan gewoonlijk bij verkie zingen voor de Prov. Staten. De Kath. Staatspartij bevindt zich tusschen twee vu ren: links de groep van prof. Veraart, rechts als men dat rechts kan noemen de nieuwe socialistische beweging van den heer Mussert en zijn vrienden. Een heel volk in de lorum. Natuurlijk is ieder aan 't berekenen ge slagen, hoe de uitslag van deze verkiezing zal zijn. Spr. gelooft dat men de cijfers van de tegenstanders niet moet overschatten. Het valt niet te ontkennen, dat er veel menschen in de war zijn; wij zien aan Duitschland, dat een gehéél volk in de lorum kan raken. Velen zijn (zeer begrij pelijk) in de war, doordat zij den nood aan den lijve gevoelen, maar er zijn ook velen, die geestelijk van hun anker zijn losgeslagen. Het is spr.'s vaste overtuiging, dat de aanhangers van den heer Mussert voor het overgroote deel voortkomen uit de kerkloozen. Bij de volkstelling heeft een vierde der bevol king zich als kerkloos opgegeven. De beste Ersatz voor religie is het nationalisme. Voor menschen zonder godsdienst moet de partij het geheele leven vullen. Bij menschen, die werkelijk en ten volle nationaal- socialist zijn bij zulke menschen is er geen plaats meer voor godsdienst. „Niemand kan twee heeren dienen". Veraart als verdediger der eenheid. Wat de K.D.P. betreft deze is een doodgewone splinterpartij. Spr. betoogt, daarbij de radiorede van prof. Veraart be sprekende, dat voor dc punten, in deze rede ontvouwd, geen nieuwe partij noodig is. Spr. herinnerde er bovendien aan, hoe prof. Veraart steeds een groot verdediger van de eenheid is geweest. Na Schaepman heeft niemand beter dan prof. Veraart in zijn „Politieke Opstellen" aard en wezen van de Kath. Staatspartij beter beschreven, maar heeft ook niemand zóó goed de een heid der Katholieken verdedigd. Daar komt het op neer! Met de N.S.B. is dat anders. Zij wil een alléén-partij zijn. Wég met de baantjes hierrr met de baantjesI Weg met de bon zen, wij zijn de bonzen! Zoo zegt de N.S.B. het niet, maar daar komt het op neer. Uitvoerig ging spr. in op het verkiezings pamflet, door de Nat,-Soc. Beweging tot de Katholieken gericht. Allereerste besprak de heer Kasteel de in dit pamflet geciteerde zinsnede uit de En cycliek „Immortale Dei", over de vrijheid, die de Katholieken hebben in zuiver poli tieke vraagstukken. Inderdaad zijn de Ka tholieken vrij in kwesties, die de wijze waarop het land land wordt bestuurd aan gaan maar niet a 11 ij d. Mgr. Aenge- nent heeft het reeds in 1928 heel duidelijk gezegd, dat men moet af- zienvan een in zich rechtma tige vrijheid, wanneer andere belangen van hooger orde in ge vaar zouden komen. Bij de N.S.B. nu evenmin als bij de S.D.A.P. gaat het om zuiver-politieke kwesties. De N.S.B. toch pretendeert niet te zijn een politieke partij, maar een le vensbeschouwing. De kwestie van dictatuur ja of neen is geen zuiver-politie ke kwestie. De N.S.B. schrijft in het pamflet, dat de Staatspartij poogt „wijs te maken" dat de Katholieken uit godsdienstig oogpunt hun politieke eenheid moeten bewaren. Spr. be vestigt die noodzakelijkheid van politieke eenheid onder de Katholieken, met verwij zing naar de woorden van Paus Pius XI en van de Bisschoppen van Nederland. De N. S.B, wijst de bange vraag af, of zij geen ge vaar beteekent voor de vrijheid van de Kerk, met het programmapunt aan te ha len, dat de N.S.B. zich stelt op een stand punt van positief Christendom. Maar wat is dat positief Christendom? Ook Rosenberg in Duitschland stelt zich op het standpunt van een positief Christendom!! De propa gandaleider van de N.S.B. was kort gele den geweest en is het misschien nog wie kan dat weten? vrijmetselaar. Dit moet hij zelf weten, maar, roept spr. uit, zoo iemand moet toch niet mijn Christendom beschermen. Spotternij. In het pamflet wordt ook bestreden, dat de N.S.B. gefinancierd wordt door het groot kapitaal. Wij weten allen, merkt spr. spot- terd op, dat de N.S.B. gefinancierd wordt door arme stakkerds.Maar ieder kan met eigen oogen zien, dat de vergaderingen van Traditioneele roeping van ons volk de N.S.B. bezocht worden bijna uitsluitend door wat men noemt „een beter soort pu bliek". Spr. vraagt zich ai wat er als men de programma's van de N.S.B. leest nog overblijft van het Koningschap. De N.S.B. is ook een gevaar voor ons bizonder onder wijs, voor onze Katholieke organisaties, voor de volksvrijheden als recht van ver- eeniging en vergadering en vrijheid van drukpers. Schaepman heeft het in 1880 reeds zoo duidelijk in de Kamer gezegd, dat een eenheid des geestes na- tuurlijk zeer begeerenswaar- dig is, maar dat het beter is een strijd, dan een doodelij ke neu traliteit. Alle leuzen van de N.S.B. over eenheid der natie zijn veertig jaren geleden reeds in het parlement besproken. Spr. ging vervolgens na, wat in het N.S.B. pamflet gezegd wordt ten nadeele van de Staatspartij. Zonder de crisiswetten zou de landbouw absoluut zeker ten onder zijn ge gaan. Voor de werkloozen is zoo veel moge lijk gezorgd (waarbij spr. erop wees, dat in Italië aan de werkloozen geen cent gelde lijke ondersteuning wordt gegeven). Een stortregen van tekortkomingen wordt in dit manifest aan de Staatspartij ten laste gelegd. Spr. wees er daarbij op, hoe de N.S.B.-voorlichting haar kracht zoekt op ondergeschikte punten. Niet onze schuld. De Kath. Staatspartij heeft hooge idealen na te streven: het algemeen belang te be vorderen door de christelijke beginselen te doen doorwerken in het Staatsbestuur. De Katholieke eenheid is een algemeen belang. Inderdaad is het te betreuren, dat ons volk verscheurd is sedert de Hervorming, maar dat is niet onze schuld. Larie cn bedrog. Met allerlei sophistiek tracht men te ont komen aan de waarheid, dat in den Vas tenbrief de Bisschoppen verlangen, dat de Katholieken hun eenheid bewaren. Het is larie en bedrog, dat men volkomen vrij zou zijn en precies kan doen, of er niets aan do hand is. In dezen moeilijken tijd moeten wij, zoo als Minister Oud zeide: het hoofd omhóóg houden. Met menschelijke middelen alleen zijn de groote moeilijkheden niet te over winnen. Als het slechts een kwestie was van intellect of inzicht, zou de crisis reeds lang zijn opgelost. We leven aan het begin van nieuwe tijden. Niemand weet wat het einde zijn zal. De toekomst ligt in ónze handen. Laten daarom de Katholieken zich hun geestelijken band herinneren. De toekomst van ons land ligt grootendeels in onze han den. Ons volk heeft nog een roeping te ver vullen. Ons volk heeft tekortkomingen en gebreken, maar het is niet zooals de heer Mussert belieft te zeggen een ontaard volk. Als het erop aan komt behoeft ons volk voor géén ander volk de vlag te strij ken. Nederland heeft een roeping te ver vullen door vast te houden aan zijn tradi tie en andere volken te toonen, de ware vrijheid, die elkaar durft te verdragen. La ten wij de vrijheid hooghouden als een al lerkostbaarst goed. Dan zullen wij beant woorden aan de verwachting van onze voor ouders, die onder veel lijden de Katholieke tradities hebben bewaard. Laten wij, besloot spr., hun voetspoor volgen: dan zullen wij een voorbeeld zijn voor anderen en een ze gen voor de geslachten, die na ons komen. Na de causerie van den heer Kasteel wer den eenige vragen gesteld, die aanleiding werden tot een geanimeerd debat. De bijeenkomst werd gesloten door voor zitter Paardekooper met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor zijn schitterende toespraak. 11 PRO OF CONTRA DEVALUATIE Op den „politieken landdag", gisteren te Leiden gehouden, werd bij het debat naar voren gebracht het devaluatie-vraag stuk. De vragen-steller gaf zijn meening heel duidelijk. De spreker op bedoelde verga dering, de heer Kasteel, zette niet minder duidelijk uiteen het standpunt, dat hij inzake deze kwestie inneemt. Dat stand punt komt hierop neer: Er zijn argumenten voor en tegen devaluatie. Zoolang de argumenten voor niet de argumenten tegen verslaan, mag de regeering niet tot devaluatie besluiten. Naar mijn overtuiging, aldus de heer Kasteel, zijn de argumenten tegen tot op heden nog altijd sterker dan de argu menten voor devaluatie. Ten slotte, al dus spr., moeten wy, hoe democratisch wij ook willen zijn, de beslissing in deze nu eenmaal overlaten aan de regeering, die het beste in staat is, om te overzien alle omstandigheden, welke op het nemen van die beslissing van invloed moeten zijn. Naar aanleiding van dit debat willen wij belangstellenden herinneren, dat het de valuatie-vraagstuk in zijn pro en contra duidelijk in ons blad is uiteengezet door een onzer redacteuren en dat deze arti kelen van mr. Geise in brochure-vorm aan ons blad alsnog verkrijgbaar zijn, tegen den prijs van 20 ct. Wij verwijzen tevens naar een artikel in dit nummer over de devaluatie- van de Belga in verband met de conclusies daar uit voor ons land. „WIJ SAMEN STERK" Mr. Goseling spreekt te Gouda Georganiseerd door de afd. Gouda der R. K. Staatspartij en den R.K. Statenkring Gouda heeft gistermiddag te Gouda een dis- tricts-propagandavergadering plaats ge vonden, waarop mr. Goseling, de voorzitter van de R.K. Staatspartij, sprak over „Sa men sterk". Op het podium stond het borstbeeld van Paus Pius XI te midden van bloemen en vlaggen opgesteld. Onder de talrijke aanwezigen, die de ge heele Cóncordia-zaal vulden, bevonden zich de hoogeerw. heer deken B. M. J. van Rooy van Gouda, verschillende eerw. kapelaans uit Gouda en omgeving, de heer v. d. Weij- den, lid van de Tweede Kamer, de heer A. C. Deerenberg, lid van de Prov. Staten, verschillende candidaten voor de a.s. verkie zing, de Goudsche raadsfractie en vele Ka tholieke gemeenteraadsleden van verschei dene plaatsen in den omtrek, bestuursleden van afdeelingen der R.K. Staatsparty, ter- wyl bericht van verhindering hadden ge zonden jhr. mr. Van Fisenne, lid van Ged. Staten, de heer J. P. van Breukelen, voor zitter van den R.K. Statenkring Gouda en Kap. Th. van Seggelen, geestelijk adviseur van de R.K. Propagandaclub te Gouda. De voorzitter van de afd. Gouda, de heer M. W. G. M. van Loon, wees er in zijn wel komstwoord op, dat onze eenheid ons groote offers waard moet zijn. Op 17 April a.s. wil len wij onze plicht doen tegenover het ge zin, de Kerk en de maatschappij door te stemmen op de lijst van de R.K. Staats party. Mr. Goseling kreeg hierna gelegenheid tot het houden van zyn rede. De verkiezingstijd, aldus spreker, is de tijd van politieke indigestie, vooral nu de zen keer een beweging meedoet, die geen politiek wil voeren, maar daden wil, of schoon zy zelf veel woorden gebruikt. Spre ker wil zich bepalen tot het spreken van een woord van bezinning, van waarschu wing en van opwekking. Als men een daad stelt, dan vraagt men zich eerst af: Wat is het rechtstreeksche gevolg van de daad? Zoo dient men ook deze vraag te stellen bij het uitbrengen van zyn stem. In verband hiermede behandelde mr. Goseling de ver schillende wei-kzaamheden van de Prov. Staten en den invloed van dit College op de samenstelling van Ged. Staten en de Eerste Kamer. Vooral wat betreft het laat ste lichaam is de verkiezing van dit jaar van groote waarde, daar in de komende zit tingsperiode van de Prov. Staten 1935'39 de geheele Eerste Kamer vernieuwd wordt. Wij staan op een keerpunt van het poli tieke leven. De N.S.B. streeft er naar niet om deskundige mannen in de Prov. Staten te brengen, maar om den gezonden volks invloed, welke ten gevolge van volksverte genwoordiging bestaat, op te ruimen, ten einde aldus dictatorisch te kunnen optreden. Het meest kenmerkende en meest bedroe vende in onze dagen is de algemeene ver zwakking van het oordeel. Wij, Katholie ken, moeten blijk geven van een zelfver zekerdheid, van een besef, dat wij onver diend iets hebben gekregen, wat wy aan het Nederlandsche volk kunnen geven. De N.S.B. kweekt stelselmatig een angst psychose aan bij de menschen. De N.S.B. is verwerpelijk voor Nederland in het alge meen en voor de katholieken in het bijzon der om de geestelijke en staatkundige be langen, welke er mee gemoeid zijn. Spre ker ging hierop dieper in, waarbij vooral de wijze gelaakt werd, waarop de N.S.B. in persoon van den graaf d'Ansembourg, den Limburgschen Kringleider, het Vastenman- dement van '34 becritiseerd heeft. De R.K. Staatspartij heeft geen enkele poging ge daan om een bisschoppelijk woord over de N.S.B. uit te lokken. Wie anders beweert pleegt volksmisleiding. Dit mandement geldt niet alleen voor 1934, maar ook voor dit jaar, waarin juist de daad getoond moet worden door middel van de stemming. miskent zijn plicht. De eenheid van de R.K. Staatspartij is geen eenvormigheid, maar een gelijkgerich te samenwerking van alle lagen van het Katholieke volk. Iedere katholiek, die deze kostbare eenheid verloochent, miskent zijn plicht tegenover het vaderland. In plaats van middelen aan te geven, waardoor de crisis opgelost kan worden, zegt Mussert: „Wacht onze daden af!" Nederland zit midden in de wereldcrisis; de regeering kan dus niet onmiddellijk de crisis oplos sen, maar door besluiten en wetten den eeonomischen nood lenigen en opbouwen aan de nieuwe maatschappelijke orde. Ook in staatkundig opzicht is de N.S.B. te ver werpen. De gezonde volksinvloed gaat te niet. Bij het samenstellen van de lijsten zien wij, dat de candidaten van de N.S.B. niet door de .kiezers gekozen zijn bij voor stemming, zooals in de R.K. Staatspartij gebeurt, maar door Mussert zelf zijn aan gewezen. De N.S.B. is uitermate tegenstand ster van den gezonden volksinvloed. St. Thomas zegt over dezen invloed, dat het een groot bezwaar is voor één mensch om alle macht in handen te hebben, daar dez'edaneenontzaglijke ken* niseneenbijnavolmaaktedeugd moet bezitten. Wie kan zulk een mensch aanwijzen? Het breekijzer. Ten aanzien van de Katholieke Democra tische Party zeide mr. Goseling, dat de le den dezer partij de groote katholieke belan gen schaden. Spreker verwonderde zich bijzonder over de uitlatingen van prof. Veraart. Daar Mussert adviseert om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te stemmen op de splinter-partijtjes, waartoe ook de KDJ5. behoort, laat prof. Veraart zich ge- BUITENLAND BELGIE. De franc op 5 ct. vastgesteld. DEVALUATIE MET 28%. Ook de Senaat keurde van Zeeland's program goed. Nadat de Belgische Senaat Zaterdagavond met groote meerderheid (nd. 110 tegen 20 stemmen en 19 onthoudingen) de mone taire voorsteken der nieuwe regeering had aangenomen, is het kabinet Zondagmorgen onder voorzitterschap van den heer Van Zeeland bijeen gekomen om te beraadsla gen over de maatregelen, welke onmiddel lijk getroffen moeten worden Besloten werd de Belga met 28% van de huidige goudwaarde te devalueeren. De nieuwe goudwaarde van den Belga zal dus 72% bedragen van de tot nog toe geldende waarde, di. omgerekend in Hollandsche mun.t 4.98 cent of ongeveer 5 ct. Uitvoerig werden de nadeelige gevolgen besproken, welke uit deze devaluatie zouden voort vloeien. Na ampele overweging werden maatregelen vastgesteld om prijsopdrijving te voorkomen en te verhinderen, dat de aandeelkoersen op de beurs een hausse gaan vertoonen. Het controle-bureau op de deviezen zal vandaag zijn werkzaamheden hervatten. Met kracht zal, naar de minister van Justitie m den ministerraad verklaar de, tegen ontduikingen worden opgetreden. De effecten- en wisselmarkten, die sinds Donderdag gesloten waren, openen van daag haar deuren weer. Radio-rede van den Premier. De Belgische premier Van Zeeland heeft gisterenavond in het Fransch en het Vlaamsch door middel van de radio een korte rede tot het Belgische volk gericht. „Wij moeten", zoo zeide hij, „in deze moeilijke oogenblikken onze kalmte bewa ren. Wij moeten thans denzelfden moed toonen, waarvan wij in andere moeilijke tijden het bewijs hebben geleverd". Hij deed verder een beroep op de vader landsliefde der oudstrijders, zijn wapen broeders zooais hij het noemde. „Ook de vrouwen moeten haar steun geven. Denkt niet verder aan de monetaire kwestie", zoo vervolgde hy. „Wy zyn er om den franc en uw spaarpenningen te ver dedigen. U zult met een franc nog evenveel kunnen koopen als een jaar geleden. De regeering zal de monetaire kwestie mot koelbloedigheid onder het oog zien en we ten te voorkomen, dat zich onvoorziene om standigheden voordoen". De minister-president besloot zijn rede met er aan te herinneren, dat België in den loop der tijden steeds de moeilijkheden heeft weten te overwinnen. Koopkoorts van het publiek. De Brusselsche correspondent van het „Hibld." meldt, dat het Belgische publiek Zaterdag door een waren koopkoorts was aangetast. De menschen bestormden de winkels en warenhuizen en kochten alles wat los en vast is, uit angst, dat de prijzen de volgende week nog hooger zouden zijn. Vele winkeliers hebben gretig gebruik ge maakt van de angstpsychose van het pu bliek om de prijzen flink omhoog te zetten en zelfs grooie firma's en coöperaties heb ben hieraan meegedaan. De Union Economique b.v., de groote coöperatie van het personeel in openbaren dienst, die vele tienduizenden ambtenaren tot haar leden telt, heeft gisteravond be sloten de prijzen der binnenlandsche pro ducten met 10% en die der buitenlandsche waren met 25% te verhoogen. Ten einde de run vaai het publiek eenigszins te remmen, heeft het bestuur dezer coöperatie boven dien last gegeven de winkels des morgens een uur later te openen en des avonds een uur vroeger te sluiten. Vandaag komen de besturen van de groote Brusselsche coöperaties een gemeenschap pelijke vergadering houden, ten einde te beraadslagen over de verhooging van den broodprijs. Tal van particuliere1, bakkers hebben reeds Zaterdag 100% op den ouden prijs gelegd en het zelfde hebben ook tal van melkboeren, vleeschhouwers en andere leveranciers van levensmiddelen gedaan. Een groot warenhuis deelt mede, dat, in dien de run van het publiek in de zelfde mate blijft aanhouden, de voorraden levens middelen over negen dagen totaal uitver kocht zullen zijn, terwijl de voorraad stof fen voor heeren- en dameskleeding binnen vier dagen uitgeput zal zijn. Onder normale omstandigheden zouden deze voorraden drie a vier maanden strekken. De directies van verschillende groote firma's deelen mede, dat 50% van den groothandel voorloopig geen orders aan- bruiken als een breekijzer in de handen van Mussert om den gezonden volksinvloed op te ruimen. Met sterke fierheid en gepaste zelfverzekerdheid moeten wij de stemming tegemoet gaan. Wij kunnen groote goederen voor Nederland redden. Wanneer wij uit elkaar zouden vluchten is het met de vrij heid en het hechte gegrondveste gezag ge daan. Het gaat over de toekomst van Ne derland. Aan ons nationaal Koningschap laten wij door niemand raken. En daarom ook: „Wij samen sterk". Een langdurig en enthousiast applaus was de dank der vergadering, welke hierna spontaan het Wilhelmus zong. Met woorden van dank aan mr. Goseling voor de voortreffelijke wijze, waarop deze de groote waarde van onze eenheid betoogd had, sloot de voorzitter de goed geslaagde bijeenkomst, welke met muziek werd opge luisterd. vaardt, daar men eerst wil afwachten tot er wat teekening in den nieuwen toestand zal zyn gekomen. De paniekstemming van het publiek komt vooral sterk tot uiting te Brussel, Charleroi en Bergen. Een opmerke lijk verschijnsel is, dat vooral Amerikaan- sche automobielen in de afgeloopen dagen gretigen afzet hebben gevonden. Voorts bleek het publiek in het bijzonder een voor liefde voor wynen en aardewerk aan den dag te leggen. DUITSCHLAND. SPANNING MET LITAÜEN. Nog altijd demonstraties. In alle deelen van het Duitsche rijk hebben weder demonstraties plaats gehad tegen de uitspraak van den krijgsraad te Kowno in het Memelproces. Als repressaille-maatregel naar aanlei ding van de vonnissen in het Memel-pro ces weigert de Duitsche regeering aan Li- thausche staatsburgers pasvisa voor door reizen, zoodat Lithauers alleen via Memel over zee West-Europa kunnen bereiken, aangezien, zooals men weet, Lithauen met Polen geen diplomatieke betrekkingen on derhoudt. Ook te Kowno hebben door studenten anti-Duitsche betoogingen plaats gehad. Men trachtte tot het Duitsche gezantschap en het Duitsche Gymnasium door te drin gen. De politie moest van brandspuiten en gummiknuppels gebruik maken, om de de monstranten te verwijderen. Het Duitsche gezantschap wordt door 20 politie-agenten bewaakt. ENGELAND. HENDERSON ZIET GEEN OORLOG IN HET VERSCHIET. Tijdens een in zijn kieskring Clay Cross gehouden rede, verklaarde de voorzitter der ontwapeningsconferentie Arthur Hen derson, dat de geruchten als zou hij zijn functie als zoodanig neerleggen, onge grond zijn. Henderson zeide, niet te ge- looven, dat een oorlog voor de deur staat of onvermijdelijk moet worden geacht. Hij was van meening dat de toestand niet zoo ernstig is als deze wel schijnt. SPANJE. LERROUX OPNIEUW KABINETS FORMATEUR. Een kabinet op breede basis. President Zamora heeft Zaterdag den demissionnairen Spaanschen premier Ler- roux, den leider der radicale partij, op dracht gegeven, een nieuw ministerie te vormen, en wel een coalitiekabinet op breede basis. De premier heeft den for mateur vèr-gaande .vrijheid van handelen toegestaan. Lerroux' taak zal zijn, om naast de par tijen, die in zijn vorig kabinet vertegen woordigd waren, ook vertegenwoordigers der links-republikeinsche fracties tot me dewerking te bewegen, teneinde aldus de meerderheid, waarop het ministerie in de Cortes steunt, te vergrooten. Men gelooft evenwel, dat de vertegenwoordigers der meerderheid in zijn demissionnair kabi net, en speciaal de katholieke volkspartij van Gil Robles, een hinderpaal zal vormen voor het tot stand brengen van een mi nisterie van nationale unie. RUSLAND. EDEN SLAAGT TE MOSKOU. Zullen binnenkort de resultaten blijken? Volgens de berichten uit Moskou schijnt het bezoek van den Britsehen lord privy seal Anthony Eden een belangrijk succes te zijn geworden. Naar het schijnt heeft Eden's bezoek op heldering gebracht ten aanzien van tal van punten, waarover men eenig wantrouwen koesterde. Hij luisterde met een welwil lend oor en gaf geruststellende verzeke ringen ten aanzien van de vrees, welke de Russen koesteren aangaande zekere aspec ten van de Europeesche situatie. Aan den anderen kant hebben ongetwij feld de Sovjet-leiders zich bereid ver klaard om door middel van den Volken bond en door internationale samenwerking te yveren voor een vredelievend verloop der gebeurtenissen op het vasteland. Te Moskou gelooft men allerwegen, dat Eden's bezoek met succes is bekroond en dat men vermoedelijk te gelegener tijd zal vernemen, dat het zeer bepaalde resulta ten heeft opgeleverd. Het is duidelijk ge worden, dat er een groote mate van over eenstemming bestaat tusschen de Britsche en de Sovjet-opvattingen. Moskou heeft de in het Fransch-Engelsche communiqué van 3 Februari opgesomde punten van harte met „ja" beantwoord. Naar United Press van Engelsche en Russische zijde verneemt, wordt er nog maals de nadruk op gelegd, dat de be sprekingen, die thans worden gevoerd, slechts dienen voor opheldering van het wederzijdsche standpunt, zoodat concrete overeenkomsten niet verwacht kunnen worden. Thans richt zich de belangstelling op Warschau en men koestert reeds de hoop, dat Polen weldra bereid zal zijn een nieu we schakel te vormen in de internationale samenwerking.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6