Effectenkoersen MAANDAG 1 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 f R.K. STAATSPARTIJ. Wij herinneren er aan, dat er aj, Vrij dagavond een ledenvergadering is ter be spreking van de ingediende candidaten voor de gemeenteraadsverkiezing. Volgens het reglement moeten candidaten zijn ingediend twee dagen vóór deze ver gadering dus as. Woensdagavond voor 8 uur (liefst voor 7 uur) bij den secretaris. Tien leden kunnen een candidatenlijgt indienen voor één of meer candidaten. Als aan de candidaatstelling eenige for maliteiten ontbreken, kunnen die nog vóór Vrijdagavond worden aangevuld. Oud-leerlingen Ambachtsschool Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging in de Casino-bioscoop Hooge- woerd een K.L.M.-middag, waarin als spre ker optrad, A. J. van Ginkel, algemeen propagandist van de K.L.M. Allereerst werd een causerie gehouden over verschillende type vliegtuigen, ver duidelijkt met projectielantaarnplaatjes, daarna werd een film vertoond: een vlucht van Malmö via Amsterdam naar Parijs en Londen eveneens een Shell-film, welwil lend voor dit doel afgestaan door de Ko ninklijke. Een en ander werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Een woord van dank sprak de voorzitter tot den heer van Ginkel voor zijn interes sante lezing en films met den wensch, dat genoe heer meermalen voor deze ver- eenigin reid zou zijn tot het houden van een lezing. Jammer dat de opkomst bui tengewoon slecht was. Lnstrumcommissie Morschstraat. Morgenavond te half negen zal in hotel „Belevue" aan de Steenstraat een verga dering gehouden worden voor de Morsch- straatbewoners, zulks ter bespreking van de plannen voor de straatversiering tij dens de lustrumfeesten. Gistermiddag te kwart over vijf kwam de 8-jarige H. H. van de Langebrug thuis met een flinken buil aan het hoofd. Zijn broertje verklaarde, dat hij van een auto was gevallen. Toen hij even thuis was, ge raakte de jongen bewusteloos. De dokter van den E. H. D., welke werd ontboden, constateerde een zware hersenschudding, zoodat het ventje naar het Acad. Zieken huis moest worden vervoerd. UIT DE OMGEVING NOOTDORP. „Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis hield haar algemeene jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer G. Swee- re. De vergadering werd bijgewoond door den zeereerw. heer Pastoor. Na de opening las de 2e secretaris, de heer H. den Hollander, de notulen. De se cretaris, de heer B. H. Kennenpohl, was wegens ziekte verhinderd. De 2e secretaris laat vervolgens namens den heer Kenne- pohl het jaarverslag hooren, waaruit ver nomen werd, dat de Eerw. Zuster ver pleegster, dit jaar naast het diploma wijk verpleegster, het diploma had behaald voor de T. B. C. huisverpleging en het diploma „Zuigelingenverzorging". De wijkzuster verpleegde het afgeloopen jaar 71 personen, en moest daarvoor 2040 bezoeken afleggen; in de kliniek werden 48 personen behandeld met 820 bezoeken. De bestralingen met de hoogtezon waren eveneens druk gebracht. De heer W. J. de Groot deed vervolgens rekening en verantwoording van het door hem gehouden financieel beheer, wat sloot met een nadeelig saldo over 1934 van 45.51. Namens de financieele commissie verklaarde de heer J. J. de Hollander boe ken en bescheiden van den penningmeester in de beste orde. In de financieele commissie voor het jaar 1935 werden benoemd de heeren P. J. van der Sand en A. C. v. d. Helm. Aan de orde kwam de bestuursverkiezing met periodieke aftreding van de heeren G. Sweere, D. A. van Eyk en B. van Schie. De aftredenden werden met bijna alg. st. her kozen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de incasseering der contributie vaak met moeilijkheden gepaard gaat, omdat de hef fing in één jaarlijksch termijn voor vele gezinnen een te groote uitgaaf is. Daarom had het bestuur besloten de leden de gele genheid te geven, de contributie per drie maanden of per maand te voldoen, waar voor zelatrices zouden worden aangesteld. Herover kwamen bezwaren uit de ver gadering met de meening, dat zelatrices, vlug van de deur gewezen zullen worden, en de betalingen nog meer dan tevoren achterwege zullen blijven. De penningmees ter antwoordde, dat leden welke in gebre ke blijven, een bezoek kunnen verwachten van het bestuur. Na nog enkele andere bezwaren over dit punt, met gerekte discussies, werd het bestuursvoorstel aangenomen; en is de ge legenheid gegeven, de contributie te vol doen per maand-kwartaal of jaar, aan de da mes-zela trices. Van de uitgegeven rentelooze aandeelen, trok de zeereerw. heer pastoor bij de uitlo ting no. 56. De belanghebbende kan zijn ge- leende gelden weer in ontvangst nemen bij den penningmeester. Hierna sluiting. UIT DE RIJNSTREEK ZEVENHOVEN. Staatspartij. Donderdagavond kwam de afd. van de Staatspartij in vergadering bijeen in het Bondsgebouw. De voorz., de heer A. P. v. d. Weijden, heette allen wel kom, in het bijzonder den Burgemeester. De presentielijst vermeldde 45 namen. De secr., de heer A. J. de Groot H.Pz,, las de notulen. De voorz. deelde vervolgens mede, dat het bestuur besloten heeft „Ismaël trekt op" en Model-stembiljetten bij alk gezin te doen bezorgen. Punt 4: Behande ling reglement. De secr. geeft hierover in lichtingen en bespreekt de nieuwe artike len. Het geheele reglement werd nu met algemeene stemmen aangenomen. Punt 5: Het kardinale punt Candidaatstelling voor de Gemeenteraad. De voorz. deelde aller eerst mede, dat de candidaatstelling nog geschiedt volgens het oude reglement, daar het nieuwe nog niet is goedgekeurd. Op deze vergadering, die er speciaal voor be legd is, is iedereen in de gelegenheid zijn candidaat in te leveren. Voor ieder staat de deur wijd open. Geen mensch wordt hier belemmerd. De voorz. zegt, dat er 10 namen op de definitieve lijst zullen geplaatst wor den. Het stembureau wordt samengesteld uit de heeren G. v. Rossenberg, M. J. de Groot en W. Kerkhoven. Ingeleverd werden 44 briefjes waarvan 2 blanco. De groslijst zal nu de namen bevatten van de volgende per sonen (alphabetisch): Anth. Aartman, W. J. Blom aftr., L. J. Bos, A. Bouwmeester, A. J. de Groot H.Pz. aftr., L. J. de Groot, M. J. de Groot, J. A. v. 't Hoofd, Hh. v. d. Hoort, J. G. Könst, G. Mourijs aftr., E. J. Oostdam, J. Pietersen, G. v. Rossenberg, B. J. Straathof, P. G. v. Tol, G. v. Trigt, A. Uyterwaal, W. C. Visser en A. P. v. d. Weij den aftr. De voorz. deelde vervolgens mede, dat de stemming voor de groslijst is vast gesteld op Zondag 14 April e.k. (Palmzon dag). Vervolgens, dat op 17 April de Sta tenverkiezing zal gehouden woden. Spr. hoopte, dat allen zullen stemmen op No. 1 van de Roomsche lijst met den naam van Von Fisenne. Bij de rondvraag vroeg de heer P. v. d. Hulst of er nog controle ge houden wordt op de stemdagen. De voorz. beval dit als noodig aan, maar vreesde geen personen daartoe bereid te vinden. Staande de vergadering gaven zich 2 personen op. Mochten er meer zijn, dan kunnen zij zich opgeven bij den secr. Ook voor vervoer voor ouden van dagen en gebrekkigen per auto. Na dankwoord sluiting. KOUDEKERK Geboren: Simon Cornelis Jozef z. v. S. J. Pennings en C. van Leeuwen. ZWAMMERDAIVL Geboren: Wilhelmina Frederika, doch ter van Johannes van Leeuwen en Geer- truida van Muiswinkel Janna Alida, dochter van Jannigtje Catharina Edelman, weduwe van Jan Konijn. HAZERSWOUDE. Geboren: Elisabeth, dochter van A. M. J. Westerbeke en E. Schaleven Cor nelia, dochter van G. Los en J. E. v. d. Sar Maria Cornelia, dochter van J. L. de Groot en M. F. Fase Maria, dochter van J- G. Arbouw en E. Delfos. 1 -Bichting-V erkeer Dit roode bord met witte streep betev kent t gesloten voor alle ver keer in deze richting VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN MAART 1935. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt mede: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de temperatuur 1 graad beneden normaal. De afwijkingen bedroegen in de drie de caden resp. 2)4 en 1 graad beneden en 1.5 graad boven normaal. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 9den en 24en, resp. 6 graden beneden en 4 graden boven normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was een halve graad boven normaal; het gemiddelde minimum ongeveer normaal. Het aantal dagen met een minimum-tem peratuur beneden het vriespunt was te De Bildt tegen 12 normaal. De neerslag was beneden normaal; de afwijkingen be neden de normale hoeveelheden liepen uit een van 25 tot 60 pet. Te De Bildt werden 158 uren zonneschijn waargenomen tegen 122 normaal. DOODELIJK ONGELUK TE LEXMOND. Vanmorgen omstreeks acht uur is de 69- jarige landbouwer W. van Bezoyen te Lexmond die op den weg liep, aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer A. W. uit Sleeuwijk. De man werd op slag gedood. Zoowel het stoffelijk over schot als de auto zijn door de politie in be slag genomen. AANRIJDING. Heden is de 14-jarige scholier G. uit Gent bij Nijmegen op den Waaldijk onder Lent door de auto van den heer v. M. uit Nijmegen aangereden. Hjj kreeg een zware hoofdwonde en bleef bewusteloos op den weg liggen. De jongen werd naar Gent overgebracht. Zijn toestand is hoogst be denkelijk. Een reizende „Luto". Er zijn plannen in overweging om met de LUTO, de luchtvaarttentoonstelling, welke het vorig jaar in 's Gravenhage en in Am sterdam is gehouden en zooveer de belang stelling van het publiek heeft getrokken, een tournee door ons land te maken. Evenals de tentoonstelling in beide ge noemde steden, zal ook deze tournee plaats hebben onder de auspiciën van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. Het ligt in de bedoeling een z.g. „rollende tentoonstel ling" in te richten, welke in auto-treinen verplaatst kan worden. Men stelt zich voor de verschillende centra van ons land te be zoeken en daar eenigen tijd te verblijven. De vliegtuigen, welke op de expositie in Amsterdam en Den Haag te zien waren, zullen natuurlijk niet alle op ware grootte meegevoerd kunnen worden. Echter hoopt men zooveel mogelijk hieraan tegemoet te komen, door, wanneer met een plaats be zoekt, welke dicht bij een vliegveld ligt, speciale attracties daaraan te verbinden. Er zullen dan escadrilles komen welke den be zoeker een duidelijk beeld zullen geven van de ontwikkeling op luchtvaartgebied. De Minister van Defensie heeft in prin cipe, onder bepaalde voorwaarden, zijn medewerking toegezegd. Naar ons ter oore komt, zal tegen het einde van dit jaar een speciale „Luchtvaart- postzegel" worden uitgegeven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Na tionaal Luchtvaartfonds. TELEGRAMMEN GEHEIM CONSISTORIE. ROME, 1 April. (V. D.). Bij gelegen heid van het heden op het Vaticaan gehou den Geheime Consistorie is kardinaal- staatssecretaris Pacelli benoemd tot kar dinaal-kamerheer. Voorts werden verschil lende bisschoppen benoemd. Z. H. de Paus besloot, Donderdag a.s. een Openbaar Con sistorie te houden. ROME, 1 April (VJD.). In zijn toespraak tot het Geheim Consistorie sprak de Paus over de vreeselijke economische, politieke en vooral moreele crisis, waardoor de menschheid wordt geteisterd en hij sprak zijn leedwezen uiit over de noodlottige ge volgen, die van den toestand moeten wor den gevreesd. Terwijl de door den Europee- schen oorlog veroorzaakte schade nog niet is overwonnen, verduisteren reeds nieuwe onweerswolken den horizon. Onwillekeurig kwamen hem de woorden van Christus in de herinnering over oorlogsrumoer en ram pen. Sprekende over het krijgsrumoer, dat overal klinkt, noemde de Paus een nieuwen oorlog e envreeselijke misdaad. Dat te water zoowel als te land en in de lucht vernieling en ellende wederom him vrijen loop zouden hebben, achtte hij een zóó waanzinnig schrikbeeld, dat hij het ab soluut voor onmogelijk hield. Hij kon niet gelooven, dat iemand, wie het geluk en de welvaart der volkeren ter harte moet gaan, riiet slechts zijn eigen natie doch een groot deel der menschheid in een bloedbad zou drijven en aan de vernieling en ellende zou prijsgeven. Wanneer echter iemand het zou wagen deze roekelooze misdaad te be gaan, zou de Paus slechts met een psalm woord kunnen bidden: „Verdelg de vol ken, die den oorlog willen." Dit alles verklaarde de Paus slechts over de moreele mogelijkheid van nieuwe oor logen te willen zeggen. Bovendien was hij echter met vele anderen van meening, dat in de tegenwoordige buitengewone moei lijke tijden ook materieel en physiek een oorlog hem onmogelijk moest schijnen. Met het oog op de nooden van het heden die doen vreezen voor een nog treuriger toe komst, wilde de Paus de hoop niet opge ven, dat door de genade van den goeden God eindelijk ook de gekwelde wereld de regenboog van den verlangden vrede zou zien schijnen. DE STORM IN ITALIË. ROME, 1 April. (V. D.). Het aantal slachtoffers van den orkaan, die boven de Adriatische Zee en Noord-Italië heeft ge woed, bedraagt volgens de laatste berich ten alleen reeds aan de kust tusschen Ri mini en Ortona 20 dooden. Vanmorgen werden nog 20 visschersbooten met 60 op varenden vermist, w.o. de 13 opvarenden van 5 kort vóór den storm uitgevaren vis- schersschepen. Eenige torpedobooten en stoomschepen zoeken systematisch de nog steeds woeste zee af. Ook aan de Zuid- Italiaansche kust komen zoowel uit het ge bied van de Jonische ajs van de Tyrrheen- sche zee berichten over ernstige storm schade. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johanna Theodora d. v. J. Heruer en J. de Roode. Johanna Jaco bs d. van M. de Vries en G. Vermeer. Nicolaas Jacobus z. v. G. W. v. Goozen en A. C. Does wijk. Gerard us Cornelis Jo zef z. van C. A. Zandbergen en C. M. Oost- dam. Dirk Antony z. v. D. A. Smit en A. Smit. Willem z. v. W. Kramer en G. Prang. Johannes Frederik z. v. J. F. Dreef en M. Sommeling. Ondertrouwd: M. Heruer jm. 23 j. en E. Vinkestijn jd. 22 j. C. A. Mar- queni jm. 26 j. en J. M. Polane jd. 27 j. M. I. Smit jm. 33 j. en S. C. H. Zaalberg jd. 32 j. Overleden: L. BrandtLaterveer vt. 62 j. J. Fontein m. 56 j. W. P. Schutte z. 3 wk. ZANDSTORM TEISTERT BAGDAD. BAGDAD, 1 April. (V.D.) De hevigste zandstorm, die men zich kan herinneren heeft Zaterdag Bagdad geteisterd. De storm, die een snelheid had van 90 K.M. per uur, heeft groote schade veroorzaakt aan de pontonbrug, die tijdens den oorlog door Britsche pionniers is gelegd. In sommige stadsdeelen werden de electrische leidingen vernield zoodat deze wijken gedurende vele uren zonder licht zaten. NOODWEER IN MAROKKO. PARIJS, 1 April. Boven Marokko heeft in de afgeloopen 24 uur een hevig nood weer gewoed, dat gepaard ging met wolk breuken, die groote overstroomingen ten gevolge hadden en onafzienbare schade hebben aangericht. Bij Fez zijn verscheide ne huizen van inboorlingen door het water onderspoeld en ingestort. In een enkel dorp vonden vijf bewoners onder de puinhoopen van hun woning den dood. AANKOOP VAN PAARDEN VOOR HET DUITSCHE LEGER. STOCKHOLM, 1 April. (V£>.) In de af geloopen week zijn tal van paardenmark ten in de Zuidelijke provincies van Zwe den bezocht door Duitsche agenten, die hooge bedragen hebben geboden op de beste soorten rijpaarden, die zijn aange kocht met het oog op de behoefte aan paar den van het nieuw te vormen Duitsche leger. GRIJSAARD DOOR TORNADO GEDOOD. NEW YORK, 1 April. (V.D.) Te Brook- haven in den staat Mississippi werden twee boerderijen tengevolge van een tornado vernield. Een 78-jarige grijsaard, vader van twaalf kindren, werd onder het vallende puin gedood. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 1 April. Vee. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 540 vette koeien, waarvan de prijzen waren 5660, 4855 en 4047 cent per kg. slacht- gewicht; 130 melk- en kalfkoeien f 140190 151 vette kalvren 3846, 3036 cent per kg. levend gewicht; 189 nuchtere kalveren f 2.506.50, 51 schapen en lammeren, schapen f 1417, lammeren f 1113 per stuk; 566 varkens: vleeschvarkens 90110 kg. 4647 cent, zware 4546 cent en vette 4445 cent per kg. slachtgewicht. 34 paar den f 60100 per stuk. Overzicht: Runderen ruimer aanvoer dan vorige week, handel zeer stug, onveranderde prijzen. Melk koeien gewone aanvoer, stille handel; vette kalveren geen eerste kwaliteit, redelijke aanvoer, aan het eind der markt zeer stug Schapen en lammeren stille aanvoer en handel, terugloopende prijzen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, vlugge handel. Varkens gewone aanvoer, gedrukte handel, aan het eind der markt afbrokkelende prij zen. Slachtpaarden weinig aanvoer en ge drukte handel. ROTTERDAM, 1 April. Vee. Totale aan voer 1559 stuks. 534 vette runderen, 273 vette kalveren, 223 schapen en lammeren, 550 varkens, 6 nuchtere kalveren. Prijzen per kg.: vette koeien 5448 en 3238 cent, vette ossen 5046 en 3842 cent, vette kal veren 7565 en 4550 cent, varkens (lev. gew.) 38, 37 en 36 cent, schapen 37, 33 en 30 cent, lammeren 39, 34 en 30 cent. Prijzen per stuk: schapen f 16128, lammeren f 13107. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel willig, prijzen stijver, prima koe pl. 6, prima os pl. 5 cent; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijshoudend, prima pl.m. 1015, schapen en lammeren aanvoer kor ter, handel flauw, prijzen als vorige week Varkens aanvoer als vorige week, handel traag, prijshoudend, prima pl. 1 cent. BOSKOOP, 30 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Edith Helen 4060 cent, Narcissen 4 cent. Azalea 3060 cent, Seringen 2035 cent, Vibuum 2040 cent, Cerasus Hisakura f 1.502.10, Andro meda 15 cent, Erica per stuk 35 cent. ZEVENHOVEN, 30 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 5844 stuks. Prijzen: kippeneieren 1 752.40, eendeneieren f 1.651.90, per 100 stuks; kaas 1517 cent per pond, kip pen f 1.001.20 per stuk, bananen 17 cent per 5 stuks, sinaasappelen 10 cent per stuk. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor; Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V„ LEIDEN 1 April 1935 V.K. Heden Industrie: Alg. Kunstz. Unie 29% 301/a Berkels Patent 401/j Caivé Delft c. v. A 63V3 Küchenm. Acc. Ned. Ford 255 247 Philips Gem. Bez. 228 224 Uni Lever 895/la Vetroleum: Kon. Olie 145 143 Perlak 96V2 Rubber: A'dam Rubber 97% 961/4 Deli Bat Rubber 641/j Vico 105 105 Serbadjadi 52Va 541/a Scheepvaart: Oude Vaart N. Scheepv. Unie 34% 341/a Oude Boot Mijnbouw: 40 Boeton Alg. Explor. Mij 148% 147% Suiker: 177 H.V. A'dam 1751/a Vorstenlanden 17% I81/2 Java Cultuur 88 90 N.I.S.U. 851/4 85 l'abak: Deli Mij. 139 Sen em bah HO V, 139% Deli Bat Tabak 146 Oostkust 301/j 30i/3 Am. Fondsen; Am. Smeking 19% 6V4 Anaconda 67/ie Ass. Gas en Elec Vi Bethlehem Steel H% 151/s Cities Service 8/is 9/l6 Central Public. Continental OU »8/8 Gen. Aviation 2;Vl6 Int Nickel 151/4 Kennec. Copper IOV3 Milwaukee 3/s id. Pref. 5/s l Keesport Tin PL 60 North American 7 Nevada Shell Union 3 "As - Unit St. Leather 28/4 2% Union Pacific 523/4 Wabash 7/8 United St Steel 4'/lü Tidew. Aas. Oil 178/4 17% WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.10 Berlijn 59.41 New York1.48Vg Parijs 9.76 Brussel 25.15 Zwitserland 4 7.92i/o Milaan '12.221/., Madrid 20.25 Oslo35.65 Kopenhagen31.70 Stockholm 36.60 Weenen Praag6.19i/2 Boedapest Prolongatie 1 pefc. BEURSOVERZICHT De Belga handhaafde zich heden boven de nieuwe goudpariteit, die op 24.905 ligt. De koers stelde zich vandaag op 25.05 a 25.25. Evenals indertijd met de dollar het geval was, zal de koers zich blijven bewegen boven de pariteit zoolang het binnenlandsch prijsniveau zich niet heeft aangepast aan de veranderde goudwaarde van het geld. Men vreest, dat de concurrentie op de we reldmarkt zal worden verscherpt, als be wijs waarvoor men de daling van het pond tot 7.06 y« aanhaalt. Later volgde een her stel tot pijn. 7.10. De dollar neigde tot reac tie en noteerde 1.48 1/16. Op de aandeelen- markt ging weinig om, de stemming was gedrukt in verband met de nieuwe proble men, door de daling van de Belga gescha pen. Van de Industrieeïen openden Philips 4 pet. lager, doch in het verder verloop trad een gedeeltelijk herstel in. Uni-levers zetten 1 pet. lager in, doch bereikten later het slotpeil van Zaterdag weer. Toen het pond ging aantrekken. Aku's waren vaster en stegen weer tot boven 30 pet. Oliewaar den waren zwakker. Kon. Olies verloren ruim 2 pet., terwijl de Amerikaansche soor ten nauwelijks prijshoudend waren. Rub bers lagen buiten de belangstelling; de ten- denz was ongeanimeerd en de koersen stel den zich een fractie beneden het vorige slot. Tabakken boden weerstand en onder gingen slechts weinig verandering. Ook Suikers waren aan geringe fuctuaties on derhevig. H. V. A.'s schommelden om streeks 175 pet. Scheepv. waren eenigszins aangeboden, tengevolge waarvan Ned. Scheepv. Unies 1 pet. moesten prijsgeven. Amerikanen waren ongeanimeerd en mee- rendeels liepen de noteeringen iets terug. Duitsche obligaties wasen nauwelijks prijs houdend. De Belgische obligaties daaren tegen waren meerendeels hooger, speciaal de industrieele. Op de Nederlandsche obli- gatiemarkt opende zoowel 4 pet. Nederland als Ned.-Indië zwakker, doch het slot was per saldo weinig lager dan Zaterdag.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3