D-E INDE PIJP. STADS NIEUWS ACADEMIENIEUWS SCHOONMAAKTIJD IS BROKKENHUISTIJD ,HET LEIDSCHE BROKKENHUIS" Stichting De L£NT£ IK HET AGENDA MAANDAG 1 APRIL 193a DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. i TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 April 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 767.5 le Janmayen. Laagste barometerst.: 745.6 te Skagen. Verwachting tot den avond van 2 April: Matige tot krachtige Westelijke tot Noor delijke wind, zwaar aewolkt met tijdelijke •pklaringen, waar schijnlijk enkele re gen- of hagelbuien, aanvankelijk iets kouder. De Zaterdag vermelde depressie, bracht in het Noord-Westen van ons land zware regen en werd door een tweede gevolgd, waarachter op IJsland de barometer sterk stijgt. Op de Britsche Eilanden waaien vooral in het Noorden, stormachtige Noord Westelijke tot Noordelijke winden met re genbuien, die vermoedelijk in hagelbuien zullen overgaan. In Scandinavië valt op vrij veel plaatsen sneeuw, aan de Noorsche kust met stormachtige Noord-Oostelijke winden: de vorst is daar weer toegenomen. In Duitschland is gisteren veel regen ge vallen en duurt de regen nog voort, de vorst is er verdwenen, Zuid-Frankrijk heeft windstilte en plaatselijk mist bij lage och- tendtemperatuur, die overdag belangrijk stijgt. Bij het verder Zuid-Oostwaarts trek ken der depressie, zullen Noord-Oostelijke winden hier te lande guur en eenigszins buiig weer brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.- gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 7.02 uur tot Dinsdagmorgen 5.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 2 April voorm. 1.35 uur en nam. 1.59 uur. VLIEGONGEVALLEN IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK, 1 Aprü. (VJ3.) Te Flint in den staat Michigan stortte de 22-jarige parachutist en stuntvlieger Floyd Davus van een hoogte van ongeveer 3600 meter met zijn speciaal voor hem gebouwd toestel omlaag. De vlieger was natuurlijk op slag dood. Te Elmhurst in Illinois stortte een vlieg tuig boven het vliegveld neer, met het ge volg, dat de beide inzittenden op slag ge dood werden. 17 APRIL is de dag der stemming voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dan moeten alle Katholieken hun stem plicht vervullen. Hun plicht vervullen als staatsburger en als Katholiek. Hun plicht zóó vervullen, dat zij ver antwoord zijn.... In den kieskring Leiden begint de lijst der R.K. Staatspartij met den naam: BOLSIUS (lid van Ged. Staten); in den kieskring Gouda staat no. 1 op de lijst der R.K. Staatspartij de heer VON FISENNE (lid van Ged. Staten). De lijst der R. K. Staatspartij is LUST 7. LEIDEN. Geslaagd: taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer J. H. van Bockel, Leiden. PASTOOR NIEVEEN VAN DIJKUM. Door Z. Hoogw. Exc. den Bisschop van Haarlem ie tot pastoor te Egmond a. d. Hoef benoemd de weleerw. heer R. M. A. Nieveen van Dijkum. Kapelaan Nieveen van Dijkum is ruiim 15 jaar kapelaan geweest te Leiden. Hoewel verheugd over zijn pastoorsbenoeming, zal hij toch, ongetwijfeld, het pijnlijke gevoe len van een afscheid van Leiden en van de „Mon Père" in 't bijzonder. Maar wij mogen hem in alle waarheid verzekeren, dat ook van den anderen kant, van de zijde van Katholiek Leiden en spe ciaal van de parochianen van de „Mon Père", de benoeming van kapelaan Nieveen met gemengde gevoelens wordt vernomen. De Mon Pere-parochie weet, dat zij aan den vertrekkend en kapelaan zoo véél dank verschuldigd is voor diens onvermoeid ijve ren en zorgen voor het liturgisch leven dat in de parochie heerlijk is ofpgebloeid! en in 't bijzonder voor den kerkelijken zang. De speciale zorg van kapelaan Nieveen ging uit naar een goede uitvoering der ge zangen in de kerk èn naar de organisatie van de jeugd. In zijn Congregatie en zijn K.J.C. leef de kapelaan Nieveen met heel zijn per soonlijkheid, hij leidde, hij begeesterde en bezielde deze vormen van mannelijke jeugdorganisatie. - Ook is hij, in den aan vang, eenige jaren directeur geweest van het Sint Franciscus-Liefdewerk. Buiten de parochie, in Katholiek Leiden, heeft men herhaaldelijk ondervonden, hoe kapelaan Nieveen steeds alle pogingen, om het muzikale leven onder de katholieken op te voeren en te organiseeren, daadwer kelijk steunde, er zijn volle medewerking aan gaf. Van verschijdene organisaties is kapelaan Nieveen geest, adviseur of geest, leider ge weest. Wij noemen hier den Vriendenkring van het Allerheiligst Sacrament, voor welke organisatie hij steeds een zeer groote sym pathie heeft getoond. De op zijn initiatief georganiseerde herdenking van het Eucha ristisch Eeuwfeest op de Burcht herinneren de deelnemers daaraan zich nog levendig. Zooals wij ook het organisatie-talent van kapelaan Nieveen zeer dankbaar blijven voor de Mariaansche tentoonstelling, eenige jaren geleden in het jeugd gebouw der Mon Père gehouden. Pastoor Nieveen van Dijkum vergezelle naar zyn arbeidsterrein de hartelijkste ge- lukwenschen van honderden in 't bij zonder van de vélen, voor wie hy is ge weest een priesterlijke raadsman en vriend, een meelevende, hartelijke weldoener. En wij zelf mogen hier pastoor Nieveen dank brengen voor de zéér aangename wijze, waarop wij bij vele voorkomende ge legenheden in die vijftien jaren van zijn vehblijf alhier met hem hebben mogen sa menwerken. Voor „De Leidsche Courant" heeft kapelaan Nieveen zich getoond een vriend en propagandist ,in woord en in daad. HET SINT PANCRAS-COHORT TREEDT OP Een ouderavond in den Burcht Alaria-Gijzensteeg Het St. Pancras-cohort, de nieuwe jeugd beweging in de parochie O. L. Vrouw Ke melvaart en St. Joseph, is gisteravond op getreden. De oprichting van dit cohort is het laatste werk in de R.K. Jeugdbeweging te Leiden geweest van kapelaan R. M. A. Nieveen van Dijkum en de pastoor van Eg- mond aan den Hoef heeft daarmede zijn succesvollen arbeid van 15 jaren wel prachtig beëindigd. Het eerste optreden naar buiten van d»t cohort, waarvoor de Staf de ouders had uitgenoodigd is een groot, een zeer groot succes geworden. Het was een zeer ver zorgde avond, welke op de talrijke aan wezige ouders wel een zeer goeden indruk moet hebben gemaakt. De Burcht in de Maria-Gyzensteeg was overvol van belangstellenden, geen stoel was onbezet, toen de kruisvaarders door de rijen naar voren marcheerden, op het Even een berichtje o£ een tele foontje en onze OPHAALDIENST staat gereed ten einde alle over tollige meubelen, kleeding, enz. weg te halen i6« MIDDELWEG 30 TELEFOON No. 8 mooie groote Jooneel klommen en den vlag- gengroet brachten aan de aanwezigen, waaronder wij opmerkten den hoogeerw. deken A. H. M. J. Homulle, de weleerw. heeren kapelaans B. Dorbeck, A. Leenders en L. Gudde en de weleerw. pater Smits O.F.M. En na dezen vlaggengroet nam de directeur, kapelaan R. Nieveen van Dijkum, het woord, om te zeggen, dat het keurige en enthousiaste uiterlijk der jongens een afspiegeling was van wat er binnen-in hen leefd. Mét hun uniform hebben zy aange trokken een hooger idee van de jeugdorga nisatie. In de centrale der K.J.C. vormen ook zij de toekomst van de Kerk, onder hun groene shirts klopt hun roomsche hart. Zij willen worden degelijke roomsche ke- rels.Voor de resultaten, die heden kunnen worden getoond, dankte spr. de leiders van de Kruisvaart en een opgetogen ap plaus onderstreepte deze woorden. Spr. ging vervolgens na het verschil tusschen de opvoeding vroeger en nu. Ook nu zijn de ouders nog de natuurlijke opvoeders der kinderie, maar de kinderen moeten nu geleid worden en geschikt gemaakt voor hun taak in het openbare leven. Spr. be groette dan de leiders der St. Petrus' Kruisvaart, die hij bedankte voor hetgeen zij deden, en vervolgens de ouders, die nu kunnen zien, waarom hun jongens hier zijn. Spr. vroeg van hen steun, vooral moree- le medewerking, interesse, waardeering en vooral samenwerking met de leiders. Ve len, zeer velen, die voor de oprichting en inrichting van dit cohort veel, zeer veel hadden gedaan, hadden nu een hartelijk woord van dank in ontvangst te nemen. Hierna stelde spr. de Kruisvaart aan den Deken voor als de nieuwste aanwinst in de parochie met den wensch, dat zij later een steun zou zijn bij 't parochiale werk. De uitvoering der verschillende num mers door dit nog jonge cohort was wel een groote verrassing. Wat anders na een be scheiden begin langzaam moet uitgroeien tot volmaaktheid, bleek hierin het jonge be gin dadelijk tot in de finesses te zijn ver zorgd. Alles, geheel de uiterlijke aanklee ding was af en alles volgens de voor de K. J.C. voorgeschreven regels. Keurige cos- tuums, banken van boomstammen en alle ingrediënten, die de K.J.C.-sfeer scheppen, waren nu reeds aanwezig en bovendien wat de jongens speelden was prachtig. Een bijzonder woord van lof geldt wel de keurig verzorgde teksten van de ver schillende spelen, die wel zeer veel tot het succes bijdroegen. Na het gebed onder het kruis, volgde een zeer treffende Maria-hulde voor een groot beeld van de Moeder Gods tegen een blau wen achtergrond. Eerst speelde het orgel het „Ave Maria" van Schubert, dan volg de een keurig spreekkoor met een Maria- gedicht, besloten met het knielend gebeden» Wees Gegroet. Dan kwam het vroolijke gedeelte van den avond. De kampmankementen, de ra dio, die 4 stations tegelijk gaf en dé brancardiers in angst, wat daverend gelach en toejuichingen tengevolge had. Daarna: „Wij willen deze zomer?" een aanval op de ouders voor het 3-cents-fonds, want de jongens willenkampeeren. Nu was er een allersmakelijkst Wild- West-spel. Een spel van een reiziger, die de cow-boys in de wildernis van alles kwam verkoopen: hockeysticks, edammer kaas, luiermanden, zure zult, autobanden, stofzuigers enz. .en die tenslotte de In dianen wist te beschaven met dophoedjes en kauwgummi. Besloten werd met een houtvuur, waarbij alleraardigste liedjes werden gezongen en mooie voordrachten werden gedaan. En aan het einde was er natuurlijk het gebed en den zegen, waar mede jongens en ouders welvoldaan naar huis trokken. Vermeld mag nog wel worden, dat, een aantal dames welpen-leidsters in cos- tuum onder de pauze tracteerden op fijne gebakjes, koffie en heerlijke croquetten. Het was èn geestelijk èn lichamelijk een overvloedige avond. Het St. Pancras-cohort heeft zich reeds bij het begin met één slag in de voorste rijen geplaatst en het is te begrijpen voor wie dit zagen, dat het vertrek van kape laan Nieveen van Dijkum, nu pastoor te Egmond aan den Hoef, door het St. Pan cras-cohort wel zwaar wordt gevoeld. Moge zijn opvolger zijn voetsporen op deze wijze volgen. NATIONAAL CRISISCOMITé De heer P. A. van Aggelen over borgstellingsfondsen In een heden te 's Gravenhage gehouden vergadering van het Nationaal Crisis-Co mité met afgevaardigden van de Plaatse lijke Crisiscomité's uit de voornaamste plaatsen des lands heeft de heer P. A. van Aggelen, secretaris van het Leidsch Borg stellingsfonds een voordracht gehouden over borgstellingsfondsen. H.K.H. Prisnes Juliana, eere-voorzitster van het Nationaal Crisiscomité, woonde de vergadering bij. Leidsche belasting Ophaaldienst Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand 18.081.32 aan de Rijksontvangers af gedragen benevens ƒ228.47 aan den ge meente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van de dienst Nieuwe Ryn 22 moeten worden ingeschreven. Voor het ingenieursexamen aan de Tech nische Hoogeschool te Delft voor civiel in genieur'is geslaagd de heer J. Zuurdeeg, al hier. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Zooals wij reeds eerder meldden, hebben de reclasseeringsinstelingen het voornemen een Nationalen Reclasseeringsdag te hou den, ten einde haar werk onder alle gezjnd- ten financieel te steunen. Het Comité van Uitvoering, dat over het geheele land de leiding heeft, bestaat uit: ds. P. M. de Jong, voorz., prof. mr. W. P. J Pompe, vice-voorz., J Henri Ledeboer, secr.-penn., Joh. Helmerhorst, adj. secr., J. E. van Eeken, ds. T. J. Hagen, mr. dr. N. Muller. Ook in Leiden zal op Zaterdag, 18 Mei a.s, een openbare collecte gehouden wor den, terwyl de Israëlietische ingezetenen in de gelegenheid gesteld zullen worden hun gaven op een andere datum af te zonderen. In het plaatselijke comité van aanbeveling voor deze actie, hebben zitting genomen: mr A. van de Sande Bakhuyzen, burge meester van Leiden; prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleeraar in het Strafrecht aan de Rijksuniversiteit; V. E. Bloemkoper, Israëlitisch voorganger; mr. E. J. M. H. Bolsius, Lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; mr P. E. Briët, advocaat en procureur; D. ten Cate Brouwer, indus trieel, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland; prof. dr. E. A, D. E. Carp, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit; dr. D. A. van Eek, voorzitter afd. Leiden der S. D. A. P.; C. M. van Hamersveld, directeur Leidsche Courant; J. W. Henny, directeur van het Leidsch Dagblad N.V., voorzitter van de Nederl. Dagbladpers; A. H. M. J. Homulle, Deken van Leiden; Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Rijnland; mr. P. J Idenburg, secretaris van Curatoren der Rijksuniversiteit; ds. D. Kuilman, Ned. H. predikant; mr. F. Ligtenberg, kantonrech ter; mr. A. J. Romijn, wethouder van So ciale Zaken; pastoor G A. Smit, voorzitter van den Armenraad; mr. dr. C. E. van Strijen, Gemeente-Secretaris; ds. H Tho mas, predikant bij de Geref. Kerk; mr. P. A van Toorenburg, secretaris van den Ar menraad. St. Josephs Gezellen Vereeniging. Zondagavond op de verplichte bijeen komst der Gezellen zijn de pandoerwed strijden voortgezet en onder de vroolijke toonen der muziek werd er een gezellig kaartje gelegd. Ook het prijsibiljarten ver liep gezellig en spannend. Allen deden flink hun best om den hoofdprijs, een pols horloge, te bemachtigen, welke tenslotte werd gewonnen door Jac. v. Zon met 93 punten; de 2de prijs, een doos fijne siga retten van 50 stuks, door Jac. de Keuning met 4 punten; de 3 kleine prijzen zijn ge wonnen door G. Cambier, H. Cambier en Cor v. d. Meel. A.s. Zondag laatste avond pandoerwed- strijden en voor het prijsbiljarten een mo dem polshorloge. A.s. Maandag 8 April spreekt Pater Schneiders over zijn Missie in China; voor alle leden toegankelijk. Erika Mann's Pfeffermühlc. Leidsche Schouwburg. Een paar schamele gordijnen en een kleine groepje menschen. Ziedaar Erica Mann's Pfeffermühle, die Zaterdagavond met veel talent in de Leidsche Schouwburg draaide. De gordijnen is maar bijzaak, het is het intellect van dit kleine groepje en eigen lijk vooral van Erica Mann, dat de Pfef fermühle zoo'n voortreffelijke naam be zorgde. Want dit satyrieke cabaret is voor naam, daaraan zal niemand nog twijfelen, die Erica Mann en haar troepje Zaterdag avond aanhoorde. Vooreerst; Erica Mann is een meeslepen de diseuse en draagt als schrijfster der meeste, zeer hoogstaande, teksten aldus het belangrijkste deel van dit cabaret, dat een spiegel is, maar een, die beurtelings hol en bol is en de wereld laat zien in haar vreemdsoortigste maar toch niet minder ware kronkelingen. Dit geschiedt met wat inleidend proza, met wat liedjes, die door kunstenaressen en kunstenaars meer worden voorgedragen dan gezongen en met dansen, waarin ver makelijke spot hoogtij viert Het is alles een hekeling van toestanden in de wereld, die belachelijk zouden zijn als zij niet zoo treurig waren en de wijze, waar op deze worden gehekeld zonder sarcasme en bespot zonder te scherp te zijn, deze wijze dwingt bewondering af. Al deze toestanden worden maar even aangeduid, maar zoo diep en levenswaar, zonder ooit oppervlakkig te zijn, dat men de wereld met een flits herkent. Het spreekt wel vanzelf, dat in een we reld, waar de politiek heden ten dage zoo van zich doet spreken en zoo zeer de ge moederen bezighoud, het politieke element in dit cabaret zeer sterk op den voorgrond trad. En als wij ons afvragen wie ons het meest trof, dan waren dit wel Erica Mann, met haar fijne" beschaafdheid en glim lachend gezegde waarheden, Lotte Goslar met openhartige dansen vol groote men- schelijkheid en waar het karakter eener kleine wereld telkenmale aan alle kanten overdadig uitstroomt, en Therese Giehsè, een voordrachtkunstenares van den eers ten rang, met welke te noemen, wij de overigen niet te kiort doen. Maar allen te samen vertelden zij iri ge baar en tekst, geestig en scherp, hekelend en melancholisch, maar altijd opbouwend, i met een beroep op betere menschelijkheid, van de dingen dezer aarde, die after all toch o zoo bedroevend zijn. Rechteloosheid, Staatloosheid, werkloosheid en zoovele an- 1 dere geesels van dezen tijd kwamen uit de MAAR.. Douwt Egberts Echte fn«che Heeren-Baal e» Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. AFSLUITING DOORVAART UTRECHTSCHE BRUG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algeipeene kennis, dat de scheepvaart door de Utrechtsche brug, van af Dinsdag 2 April a.s., tot nadere aankon diging zal zijn gestremd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 April 1935. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen hierbij ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden tot en met 15 April a.s., ter Gemeen te-Secretarie, afdeelipg Algemeene Zaken, ter inzage ligt, een voorstel aan den ge meenteraad, om de Goegerritsteeg, gelegen tusschen de Haarlemmerstraat en den Stil le Rijn, aan bet openbaar verkeer te ont trekken. Gedurende dien tijd kunnen bij den ge meenteraad bezwaren tegen dit voorstel worden ingediend. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 April 1935. LEIDEN. Maandag, 7de Abonnementsvoorstelling „Gele Koorts", door de A'dam- sche Tooneelvereeniging, Schouw burg, 8.15 uur. Dinsdag: „Hanze", praatavond over de Lichttarieven „Den Burcht" te half negen. Dinsdag. Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament. Vergadering voor de Parochie St. Leonardus a Portu Mauritio. R.K. School Pot gieterslaan. 8 uur. Woensdag: Lezing door W. van Veenen- daal, Gezagvoerder bij de K.L.M. over: Vliegwezen en Vlieglitera- tuur. Foyer Stadsgehoorzaal 8 uur. Donderdag, Zitting van de Ver. „Sa Vero nica", bovenzaal Vincentiusge- bouw, Hoogl. Kerkgracbt 32. 's mid dags vam 35 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting van 89 uur, gebouw St. Vine.ver., Hooglandsche Kerk- gracht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 April a,s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelmi- n a park 8, Oegstgeest, tel. 274. fijn gepunte pen van Erica Mann en haar broer Claus Mann te voorschijn. Maar bij al deze lof konden wy bij dit cabaret aan een op den duur gevoelde langwijligheid niet ontkomen, waartoe misschien wel het ingespannen toehooren, dat deze litteraire teksten noodzakelijk maakten, wel eenige aanleiding gaf. Bovendien konden wij niet aan den in druk ontkomen, dat het gedeelte vóór de pauze heel wat sterker was, dan de „Marchen" na de pauze, welke vorenbedoel de opmerking tenslotte in de hand werkten. Maar dat hier een zeer hoogstaand, politiek en satyrisch, maar toch ook litte-" rair cabaret aan het werk is geweest, ge leid door vakmenschen, die met weinig mid delen veel gegeven hebben, is buiten twij fel. De goed bezette Schouwburg was èn na ieder nummer èn aan het einde gul mei toejuichingen en applaus.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2