VREESELITK AUTO-ONGELUK TE ST. MICHIELSGESTEL. Leidsch Crisis-Comité MAANDAG 1 APRIL 193b DE LEIDSCHE COURAm "ICT.DE BLAD. - PAG. 12 Auto met vijf personen in de Dommel gereden ALLEN DEN VERDRINKINGSDOOD GESTORVEN Gistermorgen omstreeks kwart voor elf heeft op djsn weg Sint Michielsgestel Eindhoven, ter hoogte van de Nieuwe Kerk, een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. De weg daar ter plaatse loopt langs het stuk van de rivier de Dommel, dat wordt omgelegd en waar men thans bezig is het water te dempen. Langs den weg aldaar liggen tramrails, die al betrekkelijk ge- ruimen tijd niet meer gebruikt worden en dientengevolge boven het wegoppervlak zijn komen uit te steken. Op genoemd tijdstip nu naderde een personenauto uit Den Bosch, terwijl uit Eindhoven een autobus kwam van de „Meierij". De personenauto moest uitwijken en bleef daarbij steken in de rails. Teneinde los te komen, gaf de bestuurder van de auto vol gas, hetgeen echter niet de ge- wenschte uitwerking had. De auto slipte en sloeg over den kop de Dommel in, waar hij onmiddellijk in de diepte verdween. Het bleek onmogelijk onmiddellijk hulp te verleenen en er passeerden ruim drie kwartier voordat een kraan wagen uit Den Bosch ter plaatse aanwezig was. Met be hulp hiervan werd de auto eindelijk op gehaald. Vier inzittenden bevonden zich nog in den wagen en waren uiteraard reeds overleden. Desondanks werden zij in allerijl naar de woning van den in de nabijheid wonenden pastoor gebracht, waar eenige padvinders onder leiding van een dokter nog geruimen tijd bezig zijn geweest met pogingen om de levensgees ten op te wekken. Dit mocht echter niet meer baten. Dr. K. J. H. Verzijl uit Sint Michielsgestel en dx. Hillen uit Vucht ver leenden hierbij assistentie. Pastoor Lüb- bers uit St. Michielsgestel diende de slachtoffers het heilig Oliesel toe. De slachtoffers bleken te zijn de heeren N. v. d. Griendt, oud 26 jaar, drs. in de natuur lijke historie en leer aar te Rolduc, zijn broer de ongeveer 24-jarige J. v. d. Griendt onderwijzer, K. v. d. Wal, oud 19 jaar, kor poraal in het garnizoen te Venlo en Van Wijk, oud 20 jaar, allen woonachtig te Vucht. Het stoffelijk overschot der vier ver dronkenen is overgebracht naar het pa tronaatsgebouw te Sint Michielsgestel. De zwaar gehavende auto is in beslag geno-1 men. De marechaussee stelt een onder zoek in. Nog een vijfde slachtoffer. Nader echter bleek, dat nog een vijfde persoon ift den auto had gezeten, n.l. de 20-jarige H. Versteek, uit Vught, metse laar van beroep. Reeds des ochtends was het vermoeden geuit, dat er nog een vijfde persoon in de auto zou hebben gezeten, aangezien men te Vught had gehoord, dat er vijf perso nen met de auto waren medegegaan. In den loop van den middag kwam de vader van het laatstgenoemde slachtoffer, die ongerust was over het uitblijven van zijn zoon en die van het ongeluk had gehoord, te St. Michielsgestel naar het gebeurde in- formeeren, waarop men ging dreggen, met het gemelde resultaat. Om vijf uur heeft men het lijk van Versteek opgehaald. Omtrent de reddingspogingen vernemen wij nog, dat het' ongeluk door een per soon, die op den weg liep, werd opge merkt. Deze snelde onmiddellijk naar de woning van den pastoor en naar een café in de buurt, zoodat er spoedig een aantal menschen op de been was in dit stille uur, wanneer het meerendeel der buurtbewo ners ter kerke is gegaan. Twee jongens hebben onmiddellijk een bootje, dat nabij de plek des onheils was gemeerd, losge maakt en zijn naar de auto, die nog met een klein gedeelte boven water uitstak, toe geroeid. Zij slaagden er in één der por tieren te openen en 4 der drenkelingen te bevrijden. Dezen zijn toen in bewuste- loozen toestand naar de garage van den pastoor gebracht, waar dr. Verzijl gerui men tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, echter zooals, reeds gemeld zon der succes. De auto was een oud model Citroen, welke vermoedelijk bestuurd werd door drs. N. v. d. Griendt, op wien een rijbewijs werd gevonden. De heer v. d. Griendt was kortgeleden benoemd tot leeraar aan de kostschool en het klein seminarie van het bisdom Limburg te Rolduc. Het slachtoffer v. Wijk was meu belmaker van beroep. Zooals te begrijpen valt waren de be woners van St. Michielsgestel en Vught diep onder den indruk van dit vreeselijke ongeluk. Alle vijf slachtoffers waren voortrek kers in de R. K. Verkennersbeweging te Vught. Nader blijkt, dat de broer van drs. van der Griendt, die ook tot de slachtoffers van het ongeluk behoort, is de 32-jarige L. v. d. Griendt, gehuwd en vader van één kind, chef van de administratie van de gemeente licht- en waterbedrijven te Vught. Voorts is nog gebleken, dat de auto in derdaad bestuurd werd door drs. van der Griendt. De Dommel is ter plaatse 8 M. diep. De wagen was tot op den bodem gezonken. Overgangsexamens. Van klasse I naar klasse II: onvoorwaar delijk geslaagd zijn: N. J. M. Bijvoet, voet, Haarlem; H. Groet en M. Montagne, Lisse; D. L. Kromhout, Oegstgeest; L. F. Stoutenbeek, Hillegom; C. P. v. Went, Noordwijk. Voorwaardelijk, met herexamen in één of meer vakken, Th. Osterman, Sassen- heim. Niet bevorderd werd één leerling. Van klasse II naar klasse HL Onvoor waardelijk geslaagd zijn: H. J. den Beider, Haarlemmermeer; G. A. Bosch, Leiden; J. C. A. de Brabander, Hillegom; E. Engelberts, Arnhem; J. P. de Groot, P. Laven en W. M. Liefferink, Noordwijk; C. M. v. cL Meij, L. F. v. d. Meij; K. F. Tromp en Th. E. A. v. Werkhoven, Lisse; W. A. Philippo, Heemstede; N. F. Roozen, Haarlem. HILLEGOM. De Bloemenvelden. Het zal ook dirt jaar weer zijn als gewoon lijk: half April is het overal mooi; de Paaschvacanrtie zal duizenden hier bren gen. Vóór dien is wel wart te zien, maar vreemdelingen kunnen beter wachten tot de aangegeven data. Gemeenteraadsverkiezing. De heer J. D. Jansen (C.H.) stelt zich voor de a.s. ver kiezing niet meer beschikbaar. De heer Jansen heeft 12 jaar zitting gehad; hij was plaatsvervangend wethouder en gedurende de vrij langdurige ziekte van wethouder Venmeer trad hij als wethouder op; hij was lid der commissie voor de Bad- en Zwem inrichting en der commissie voor Openbare Werken. September zal verschillende nieuwe men schen in den Raad zien. Bendankit hébben de heeren C. de Wreede (VJD.), C. Carlier en J. D. Jansen (beiden C.H.), terwijl voor den heer G. J. Kerkhof (R.K.) wegens ver trek een nieuw Raadslid zal moeten komen. Openstelling van winkels. Van heden tot en met 31 Mei mogen de sigarenwinkels, banketwinkels e.a. des Zondags geopend zijn tot des avonds 8 uur. Wilhelminapark heropend. De werk zaamheden in het Wilhelminapark zijn we der zoover gevorderd, dat het plantsoen weder voor het wandelend publiek is open gesteld. Gem. Arbeidsbeurs. Het aantal werk zoekenden bedraagt alhier volgens de laat ste opgave 638 tegen 667 op 20 Maart. KATWIJK AAN DEN RUN. Personalia. Door de Nederl. Siercen- trale zijn als controleurs, belast met het meten der beplante oppervlakte met bloembollen, benoemde de heeren T. Noort, L. J. v. d. Valk en C. KorpelShoek. Stemming. De gisteren gehouden stem ming voor de rangorde der definitieve lijst der gemeenteraadsverkiezing had tot uit slag dat werden uitgebracht: op M. C. v. d. Berg 56 st., op J. C. Schrama 16, van on waarde 2 st. No. 3 wordt dus de heer M. C. v. d. Berg. HOCKEY LEIDEN I—ALKMAAR 1—2 Leiden heeft te Heemstede dezen wed strijd ondanks het gegrond optimisme toch verloren na twee maal verlenging. Leiden vangt het spel aan met eenige goede aan vallen, welke echter door de slechte schot- vaardigheid der binnenspelers zonder re sultaat blijven. Dan komt Alkmaar opzet ten en weet na hevigen strijd een strafcor- ner te forceeren. Er ontstaat een gewirwar van spelers die allen den bal slaan en plot seling ligt de bal in de goal en heeft Alk maar een 10 voorsprong. Het spel gaat nu gelijk op en neer en ondanks Leiden's fana tiek aanvallen weet Alkmaar nog een ge vaarlijk schot op de Leidsche veste te los sen, dat echter door den keeper op mees terlijke wijze gestopt wordt. Na de rust speelt Leiden beter en is meer stickvast. Plotseling weet de rechtsbuiten door te breken en lost een schot, dat door den keeper gestopt wordt maar bij den mid- voor belandt, deze schiet tegen de paal en weer belandt de bal bij den rechtsbuiten, die hem in een goal omzet (11). Met on veranderde stand komt het einde. De eerste verlenging levert geen resultaat op. In de tweede verlenging breekt de voorhoede van Alkmaar door en weet de midvoor een prachtig onhoudbaar schot op den goal te lossen. Met dezen stand komt het einde. Leiden IV—V. C. L. 1—2. NEDERLAND—DUITSCHLAND DAMES 3—5 Verdiende zege voor de Duitsche dames. De belangstelling voor den dameslan- denwedstrijd NederlandDuitschland ^el ke gistermorgen om half 12 op het veld van de Amsterdamsche Hockey Club naast het Olympisch Stadion werd gespeeld, was zeer matig en zeker de helft der aan wezigen waren bovendien nog Duitsche supporters! Nadat het den geheelen nacht en morgen geregend had, waardoor het veld natuurlijk uiterst glad was geworden, maar overigens uitstekend bespeelbaar, hield het juist om half 12 op. terwijl het ook verder niet meer geregend heeft. Na een enthousiast gespeelde partij van beide zijden heeft het Duitsche dames hockeyteam met 53 gewonnen, waarbij dient te worden aangeteekend, dat de over winning verdiend was. Want op een en kele uitzondering na waren de Duitsche da mes technisch iets beter en vooral sneller in start, stoppen van den bal en het afge ven. Ook vormde het Duitsche team meer één geheel dan het Hollandsche elftal. Voor al de middenlinie had een betere opvatting van haar taak, zoowel in verdedigend als in aanvallend opzicht. Aan den anderen kant dient onmiddellijk opgemerkt te worden, dat de Nederland- sche dames lang niet onverdientelijk heb ben gespeeld. Ongetwijfeld was het een zeer zware taak om tegen Duitschland succes te hebben en het Nederlandsche team verdient reeds alle hulde voor het volhouden van het tempo, dat over het algemeen genomen zeer snel was. In enthousiasme gaven beide ploegen elkaar niet veel toe. Van een uitgesproken veld- meerderheid van Duitschland was in het geheel geen sprake. Er waren perioden van Duitsch maar ook van Needrlandsch over wicht en beide doelen hebben vrijwel evenveel malen in gevaar verkeerd. Wat de linies betreft, in beide verdedi gingen zijn zeer veel fouten gemaakt. Mej. Rollin Couquerque was er in de eerste helft niet in, zij schoot in snelheid her haaldelijk te kï>rt tegen den Duitschen rech tervleugel van de beide meisjes Trede. Maar in de tweede helft herstelde de aan voerster zich volkomen en haar tactisch en resoluut ingrijpen in de goed opgezette aanvallen der Duitsche voorhoede dwong bewondering af. Mej. Houtappel stond haar daarbij goed terzijde. Ook tusschen de middenlinies was wei nig verschil in kracht te ontdekken, al had de Duitsche linie, zooals we reeds zei den, een betere opvatting van haar taak. In het Nederlandsch elftal kwamen te vaak gapingen voor, of ons trio bleef te veel achter, of het was veel te ver naar voren gedrongen. De Duitsche voorhoede was iets beter dan de Hollandsche en dat heeft toch wel den doorslag gegeven. Met lange passes,, waarbij elke speelster goed haar plaats wist trok de Duitsche aanval naar voren, waar bij het open spel op den voorgrond stond. Daarbij bleek de Duitsche midvoor mej. Keiler een uitstekende spelverdeelster te zijn, terwijl zij zelf stevig doorzette en over een goed schot beschikte. In de Nederlandsche voorhoede moest alles van mej. Hofland komen. Deze Gooische speelster was de ster van het veld. Haar rushes langs de lijn, haar prach tige voorzetten die hopeloos gemist werden haar keurige schoten op doel, het dwong alerwege bewondering af. Van haar dreigde voortdurend gevaar en van de drie Nederlandsche doelpunten heeft zij er twee gescoord. Mej. Teilegen speelde goed met haar samen vooral in de eerste helft, terwijl na de rust de vermoeidheid zich bij de Haagsche speelster deed gelden. Mej. van Grinsven schoot in snelheid te kort, maar zij zette telkenmale goed door, waaruit ook haar eerste doelpunt ontstond. De rechtervleugel was minder op dreef, vooral mej. Polano viel tegen, terwijl mej. Th. Broese van Groenou hard en nuttig werkte. NEDERLAND—ENGELAND Het Nederlandsch elftal samengesteld Zaterdag 6 April om half 4, speelt het Nederlandsch hocvkey-elftal in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen Enge land. Naar wij vernemen is het Neder landsch elftal als volt samengesteld: Doel: De Looper Jr. (Hilversum). Achter: De Waal Amsterdam) en Tres- ling (H.O.C.). Midden; De Looper Sr. (Hilversum), GEMENGDE BERICHTEN BEJAARDE MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisternacht is op den Deurensche dijk de 63-jarige J. v. Berlo, woonachtig te Hel mond, door een personenauto, bestuurd door den heer E. W. K. uit Deurne over reden en op slag gedood. Van B. is eenigszins doof en heeft de auto niet bemerkt. Zijn stoffelijk over schot is naar het St. Anthoniusziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk treft den bestuurder geen schuld. MEISJE DOODGEREDEN Zaterdagavond was het drie-jarig meisje W. de Jong voor haar huis in de Persoons straat te Rotterdam aan het spelen. Zij stak plotseling den rijweg over en werd gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door den 46-jarigen chauffeur J. A. v. E. wonende te Rotterdam. Een der wielen ging haar over het hoofd. Met een ernstige schedelbreuk werd het meisje naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij bij aankomst is overleden. Volgens getuigen treft den chauffeur geen schuld. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Zaterdagavond kwam een personenauto, uit de richting Eindhoven, rijdende in de richting Best, toen op den Boschdijk uit de inrijpoort een vrachtauto van de fa. Vroom en Dreesman naderde, eveneens rijdende in de richting van Best. De bestuurder van de personenauto bemerkte den vrachtwagen te laat, waardoor hij niet meer kon uitwij ken, met het gevolg, dat hij tegen een aan den kant van den weg staanden boom reed. Van de inzittenden, drie Tsjechen, die een bezoek hadden gebracht aan de fabriek van Bata te Best kwamen 2 met den schrik vrij, terwijl de derde den linkerarm brak. Hij is naar het St. Josephziekenhuis te Eindho ven vervoerd. DOODELIJKE VAL De vrouw van den landbouwer G. te Al melo is Zaterdagmorgen, toen zij hooi van den zolder wilde halen, met de ladder ko men te vallen. Zij viel van 'n aanmerkelijke hoogte en kwam met het hoofd op den steenen vloer van de deel terecht, waarbij zij een halswervel brak. Een ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. De vrouw, die 45 jaar oud was, was moe der van eenige kinderen. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE BEEK Een der slachtoffers overleden Zaterdagmorgen is de 76-jarige mej. A. Keulen, die met haar zuster, de 86-jarige mej. M. Keulen te Beek, aan kolendamp vergiftiging leed, overleden. Haar toestand, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde Vrijdag plotseling. De vergiftiging moet te wijten zijn aan het stoken met z.g. kolenslik. De 86-jarige mej. Keulen, voor wier leven men aan vankelijk vreesde, maakt het thans beter. HET AFGEBRANDE PADVINDERSHUIS Brand niet veroorzaakt door vliegtuig Zooals reeds gemeld, is Vrijdagavond een padvindershuis aan de Daan Fockemalaan te Amersfoort afgebrand. Gemeld was, dat deze brand veroorzaakt zou zijn door een lichtkogel uit een vliegtuig. De commandant van Soesterberg deelt in verband hiermede ter tegenspraak mede, dat de brand niet veroorzaakt kan zijn door een lichtkogel van een vliegtuig van Soesterberg. Op het tijdstip van den brand was een militair drie-motorig vlietuig in de lucht, doch toen dit vliegtuig Amersfoort naderde, constateerde de bestuurder reeds, dat er in het padvindershuis brand was. FRAUDE IN EN WARENHUIS TE AMSTERDAM Vier arrestaties Te Amsterdam heeft de politie een ma- terialenchef van een groot warenhuis aan gehouden. Deze man, die reeds meer dan vijftien jaar in dienst van de onderneming was, heeft, naar het onderzoek heeft uit gewezen, gedurende eenige maanden frau de gepleegd met leveranties, waardoor de zaak voor een bedrag van ongeveer 1000 is benadeeld. De fraude bestond hierin, dat de materialenchef leveranciers er toe overhaalde, nota's voor een grooter bedrag te schrijven dan in werkelijkheid was ge leverd. De winst werd dan tusschen hem en de leveranciers gedeeld. Zaterdag zijn drie leveranciers, die in deze affaire betrokken zijn, eveneens aan gehouden, terwijl het onderzoek nog loopt over de vraag of er nog anderen bij be trokken zijn. De gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN DEN BOSCH. Zaterdagavond is te Den Bosch een he vige vechtpartij ontstaan in het café „Het Centrum" in de Korenstraat. Aldaar kre gen een zekere Van E. en zijn stiefvader P. Houtzager (Gooi) en van Lierop (Hilver sum). Voor: Gunning (Bloemendaal), Schnit- ger (P. W. Enschede), Van der Berg (Am sterdam), Caviët (Gooi) en van der Haar (H. H. Y. C.). K. oneenigheid over de vrouw van Van E., Zij zetten de vechtpartij buiten voort en plotseling zakte P. K. ineen onder den uit roep: „Ik ben gestoken". Juist op dat oogenblik naderde de politie die v. E. onmiddellijk arresteerde. P. K. werd hevig bloedende naar het ziekenhuis overgebracht, waar geconstateerd werd, dat hij op twee plaatsen, in de borst en in de buik gestoken was. Hij verloor zoo veel bloed, dat de aanwezige geneesheer dr. Nu- boer onmiddellijk operatief ingrijpen nood zakelijk achtte. De operatie slaagde en sindsdien heeft zich eenige verbetering in dén toestand van P. K. getoond, v. E. zal morgen ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie, verdacht van het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. KLAAS VAN URK OVERLEDEN. Bekend schipper van de N. Z. Holl. Redding Mij. Uit Terschelling wordt gemeld: Gister morgen is op 66-jarigen leeftijd overleden Klaas van Urk, de oud-schipper van de motorreddingboot „Brandaris" van de Noord-Zuidhollandsche Redding Maat schappij. Klaas van Urk was een be kwaam en moedig schipper, die heeft mee geholpen aan het redden van 289 schip breukelingen. Hij maakte 113 reddings tochten van de „Brandaris" mee en was een onzer zeer beroemde redders. Van 1911 tot en met 1920 maakte hij deel uit van de bemanning van de „Brandaris I', die in 1921 met man en muis is vergaan. In 1923 werd Klaas van Urk benoemd tot schipper van den nieuw-gebouwden red dingsboot „Brahdarius H", welke functie hij tot 1930 bekleede. UIT DE OMGEVING RIJKSTUINBOUWSCHOOL VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT TE LISSE. Eindexamens. Het diploma der school werd toegekend aan: C. O. A. Driehuizen, Lisse, met aan- teekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch en Zweedsch; C. de Vink, Lisse, met aan tekening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Steno; H. W. Kaatman, Haarlem; P. v. d Most van Spijk, Leiden; M. H. de Reede, Leiden, met aanteekening voor Zweedsch en Steno; Th. J. Meijer, 's-Gravenhage met aanteekening voor Engelsch, Zweedsch en Machineschr.; K. A. Scharpff, Heemstede, met aanteekening voor Zweedsch; J. A. Slingerland, Sassenheim, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, Steno en Machineschr,; W. A. Philippo, Sassen heim, met aanteekening voor Engelsch en Machineschr. Aan één leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: N. Boezaard, courantenbezorger, Kat wijk aan Zee, Duinstraat 19. Cur. Mr. P. H. Noordhoff, den Haag. E. G. E. Abel, zonder beroep, echtge- noote van E. M. Swagemakers, Wasse naar, Beukenhorstlaan 14. Cur. Mr. J. v. d. Vonk, Wassenaar. WIJ K0MCN WOENSDAG BIJ U AAN! UJTELT0H5 TOCH MIET TELEUR DE LUCHTROQVERS V" HG1TIKA. 243. Ze liepen tusschen rijen groote en kleine tenten door en keken telkens eens tusschen de zeilen. Hier zal het zijn, zei Piet, ik zie een heeleboel mooie kleeren hangen. En hij verdween meteen in een tent. De twee anderen hem na. 244. Dit moest bepaald een kleedkamer zijn, want een I boel costuums hingen er op rijen en wat een mooie hoe den, mutsen, sabels, mantels, ja wat al niet. Ze deden een keus uit de rijke verzameling en de bestuurder trok een gekleede jas aan, met witte broek, hooge hoed op en greep een wandelstok.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12