VRIJDAG 29 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND BELGIE. Devaluatie van de Belga NIET MEER DAN 30 pCt LAGER. D« regeering-sverklaring. De Belgische minister-president heeft he denochtend in de Kamer de aangekondig de regeer ingsverklaring afgelegd. Na betoogd te hebben, dat de gouden standaard in feite reeds is opgeheven, leg de de minister de volgende verklaring af: Wij zullen aan het parlement vragen op grond van een overeenkomst, waarbij de andere groote mogendheden der wereld be trokken zullen zijn, terug te keeren tot den goudbasis en wel op een punt, dat niet meer dan 30 pet. lager zal zijn dan het te genwoordige peil. Intusschen zal de Belga in het buitenland worden verzekerd door de Nationale Bank van België. Nervositeit in het land. De Brusselsche correspondent van de „Tijd" seint: De eerste regeeringsmaatregel, nJ. slui ting der effectenbeurs en wisselmarkt heeft tengevolge gehad, dat op de banken veel geld wordt opgevraagd en de nerveuze stemming nog is toegenomen. Men beleefde te Brussel de eerste run op de winkels, daar men vreest, dat de prij zen der levensmiddelen verhoogd zullen worden. De sluiting van de openbare effec tenbeurs gold zoowel voor de contanten als voor de termij nmarkt. Intusschen is gisteren ook een ministe rieel besluit, betreffende den handel in munt en goud van kracht geworden. Voor het vervoer van munt en goud in baren is een machtiging noodig van den directeur- generaal der douane en accijnzen. Transito valt hier echter niet onder. De raad van regenten der Nationale Bank van België heeft gistermiddag lang durig over den toestand en de plannen der regeering beraadslaagd. Na afloop heeft de heer Franck, gouverneur der Nationale Ba;ik, aan de voornaamste politieke leiders verklaard, dat de franc in het buitenland gemakkelijk naar de goudbasis kan wor den teruggebracht en dat de positie, waarin de Belgische franc zich bevindt, nog steeds zoodanig is, dat de franc op zijn goudpari teit kan worden gehandhaafd. Men begrijpt uit deze verklaring, dat de strijd in de Kamer zal worden geleverd om de monetaire opvattingen van de regeering. Er wordt ook gezegd, dat Franck gister avond aan eenige politieke lieders heeft verklaard, bereid te zijn tot de formatie van een nieuwe kabinet met de verdediging van den gouden franc als program, wanneer Kamer of Senaat de regeering van Zeeland heden het vertrouwen mocht weigeren in verband met haar voornemen tot deva luatie. Men verwacht, dat de katholieke en libe rale oppositie, die in de Kamer gezagheb bende woordvoerders zal hebben, waaron der de heeren Jaspar en Janson, niet zal nalaten, hiervan gebruik te maken tijdens het Kamerdebat, dat men met zooveel span ning verwacht Op de vergadering der socialistische lin kerzijde kon men niet tot overeenstemming komen. De volgende motie werd goedgekeurd met 54 tegen 12 stemmen en 6 blanco: De parlementaire groep, haar vertrouwen uitsprekend in de socialistische leiders in de regeering, besluit haar beraadslaging voort te zetten, nadat de regeeringsverkla- ring is verschenen en nadat daarvan door de regeering een uiteenzetting is gegeven. Hier werd nog aan toegevoegd, dat de socialistische afgevaardigden voor een de valuatie zouden kunnen stemmen, mits de regeering verklaren zou, waarom devalua tie onvermijdelijk is geworden. DUITSCHLAND. PREDIKANTEN NAAR CONCENTRATIE KAMP. Opzienbarende maatregelen der politie in Hessen-Nassau. De predikanten Wolff en Brunner van de landskerk Hessen-Nassau zijn eenige dagen geleden door de politie gearresteerd en naar het concentratiekamp Dachau overgebracht. Verder zijn de predikanten Schëfer, Hirsch en de leider der inwendige zending Roh- richt, gearresteerd; het is niet bekend waar zij zich thans bevinden, doch men vermoedt, dat zij ook naar Dachau zullen worden ge bracht. De opwinding onder de protestantsche bevolking is groot; vooral het actieve op treden der politie heeft verbittering gewekt De politie heeft zelfs aan de belijdende kerk verboden vergaderingen in particuliere huizen te houden. Tot dusver is nog nim mer een predikant wegens zijn standpunt in de kerkelijke politiek naar een concen tratiekamp gebracht; vandaar dat de ge beurtenissen in Hessen-Nassau zooveel op zien hebben gebaard. PROTESTMEETINGS IN HET RIJK. Tegen het „bloedvonnis van Kowno". Namens de deelnemers aan de massa-be toogingen te Berlijn tegen het „bloedvon nis van Kowno" zijn aan den „Führer", Adolf Hitler, tal van telegrammen gezonden, waarin het oa luidt: „Geweldige volksmassa's, in sponta ne Memel-betooging bijeen, teekenen hartstochtelijk protest aan tegen het schan delijk vonnis van Kowno, dat alle Duit- schers als een zweepslag in het gezicht be schouwen. De nood en de eer der Memel- bewoners sporen alle Duitschers aan tot onvoorwaardelijke offervaardigheid. Ver trouwen in gloeiende vereering u, den „Führer van het Duitsche volk". In een ander telegram luidt het: „Een in machtige protestdemonstratie verzamelde volksmassa protesteert ten scherpste tegen het bloedvonnis van Kow no. Betuigt haar onvoorwaardelijke trouw jegens de Duitschers in MemeL Voelt het oordeel van Kowno als een slag tegen het geheel „Deutschtum". Belooft den „Führer van het Duitsche volk onvoorwaardelijk offervaardigheid voor het Duitsche Memel- land". Een derde telegram luidt: „Een rechtsverkrachtende staat, welke sedert jaren in verachting van het Memel statuut de wereld en in het bijzonder de signatuur-mogendheden provoceert, keert zich in een slinkschen aanslag op het recht tegen hetgeen ons het heüigst is: tegen bloed en leven van Duitsche menschen". Behalve in Berlijn, zijn o.a. protestdemon straties gehouden in München, Konings bergen, Breslau, Beuthen, Hamburg, Dres den, Leipzig, Hagen en Bayreuth. DE DUITSCHE WOLAANKOOPEN. De Duitsche wolaankoopen zijn thans ook op de markt van Liverpool begonnen. Daar werden tusschen de 200 en 300 balen wol elk van 160 K.G. voor Duitsche rekening gekocht. Aangezien Duitschland ook op de Austra lische markt de wol heeft opgekocht, ver wacht men dat op de volgende veilingen de wolprijzen aanmerkelijk hooger zullen zijn. Fransch uitvoerverbod. Vandaag zal een decreet worden gepu bliceerd waarbij de uitvoer en de weder uitvoer van huiden, wol, katoen, katoenaf- val en notenhout uit Frankrijk wordt ver boden. De in de laatste dagen door Duitschland in Noord-Frankrijk aangekochte hoeveelhe den wol worden geschat op een waarde van ca. 70 millioen gulden, en voor sommige aankoope.n bedroeg de prijs meer dan een gulden per pond. LITAUEN. LITAUEN TREFT MAATREGELEN. In het Memel-gebied. De Litausche autoriteiten in het Memel- gebied hebben voorzorgsmaatregelen geno men, in verband met de spanning, die in het genoemd gebied heerscht. De commandant der müitaire troepen heeft opdracht gegeven alle vergunningen om later dan het sluitingsuur open te blij ven, in te trekken. De Memellandsche gen darmerie en de Litausche grenspolitie wor den sedert Maandagavond in gereedheid gehouden. Tegelijkertijd heeft Bruwelaitis, het hoofd van het Litausche directorium, de politiebeambten in het Memelgebied. den eed op de Litausche grondwet laten afleg gen, terwijl deze slechts in zoover voor het Memelgebied geldt, als haar bepalingen niet in strijd zijn met het Memel-statuut. ENGELAND. SIMON RAPPORTEERT. Verklaring in het lagerhuis over Berlijnsche reis. De minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft gisteren in het lager huis een korte verklaring afgelegd omtrent zijn Berlijnsche reis, nadat de leider van de oppositie, Lansbury, hem gevraagd had, of hij zich hierover uit kon laten. Sir John Simon ,die met levendige bij valsbetuigingen werd begroet, zeide: „Het lagerhuis weet, dat het bezoek in Berlijn één van de vastgestelde bezoeken is, die momenteel in opdraent der Engelsche re geering aan verscheidene buitenlandsche hoofdsteden worden gebracht. Zoodra deze bezoekenreeks is geëindigd, zal een bijeenkomst in Stresa in Noord- Italië volgen, waar ik Mussolini en Laval hoop te treffen. Onder deze omstandigheden is het niet wenschelijk, een uitvoerige verklaring over den huidigen toestand af te leggen. Niet-geautoriseerde meeningen, die in sommige kringen zijn verkondigd, behoeft men niet au serieux te nemen. Ik zou in tusschen willen zeggen, dat in den loop van de besprekingen gedurende twee dagen met den heer Hitier het Europeesche probleem met betrekking tot Duitschland grondig is besproken en dat alle kwesties behandeld zyn, die in het Londensche communiqué vaon 3 Februari werden aangevoerd. Een aanmerkelijk raeenings- verschil tusscaen beide regee ringen is bij de besprekingen aan den dag gekomen. Echter was het resultaat der bijeenkomst in zooverre ongetwijfeld van waarde, dat beide par tijen in staat waren, haar standpunt in deze kwesties duidelijk uiteen te zetten, een om standigheid, die voor eiken verderen stap onontbeerlijk is". De radicale arbeidersafgevaardigde Max- ton informeerde hierop naar de samen stelling der conferentie van Stresa, waarop Sir Simon antwoordde, dal deze bijeen komst tusschen de drie regeeringen is vast gesteld. Op verdere vragen antwoordde Simon: „De bijeenkomst van Stresa is een bijeen komst voor de drie regeeringsmachten. Ik geloof niet, dat het wie dan ook mogelijk is, veronderstellingen daaromtrent te ma ken, welke gevolgen zich hierna eventueel zullen voordoen". Tenslotte antwoordde Simon nog: „Ik heb niets gehoord van eenig voorstel, om den algemeen en dienstplicht in Oostenrijk in te voeren. Ook is tot nu toe niets bekend van eenige mededeeling tusschen den vol kenbond en Oostenrijk omtrent dit onder werp". POLEN. KABINET GEORGANISEERD. De Poolsche regeering is gisteren afge treden, in verband met de aanneming van de nieuwe Grondwet waarbij de Staats president veel uitgebreider bevoegdheid krijgt. Een nieuw kabinet is gevormd. Kolonel Slawek wordt minister-presi dent. De andere ministers behouden hun portefeuilles. RUSLAND. EDEN TE MOSKOU. Onderhoud o.a. met Stalin. Eden is gistermorgen te Moskou aan gekomen. Op het station werd hij begroet door vertegenwoordigers van de Sovjet- regeering, de leden van de Britsche ambas sade en vertegenwoordigers van de buiten landsche en de Sovjet-Russische pers. Gisteren vond een onderhoud plaats tusschen Eden en den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinov. Des avonds heeft Litwinov ter eere van Eden een receptie gegeven. Vandaag worden de besprekingen voort gezet. Des avonds wordt in de Opera een galavoorstelling gegeven. Zaterdag wordt Eden door Stalin ont-. vangen. Des avonds houdt de Engelsche ambassade receptie, waarvoor de geheele Sovjet-regeering is uitgenoodigd. Zondag ontvangt Eden de Sovjet-Russi sche en de buitenlandsche persvertegen woordigers. Des avonds vertekt hij naar Warschau. SPANJE. GIL ROBLES BLUFT HET HOOFD VAN PENA EISCHEN. Anders treden zijn ministers af. De leider der katholieke volksactie Gil Robles heeft aan United Press medegedeeld dat de drie ministers, die lid zyn van zijn party, uit de regeering zullen treden, in dien het doodvonnis tegen den socialisti- schen afgevaardigde en mijnwerkersleicer Gonzales Pena, die den opstand in Astu- rië heeft geleid, in tuchthuisstraf wordt gewijzigd. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Kleinzielige methode tot onderdrukking van het katholiek onderwijs. Betreffende den feilen strijd, welke op het oogenblik door de Mexicaansche re geering tegen den katholieken godsdienst in het algemeen en tegen het katholieke on derwijs in het bijzonder, wordt gevoerd, ontvingen wij uit zeer betrouwbare bron enkele bijzonderheden, welke een schril licht werpen op de methoden welke een moderne regeering durft toe te passen, om het geloof uit de harten van ons volk te rukken. Met zorg vraagt men zich af, wat de toekomst van scholen en kloosters in Mexi co zal zijn. De broeders, die belast zijn met het on derwijs in de verschillende katholieke scholen, leven in voortdurende vrees voor valstrikken van allerlei aard, die men hun spant en die zij zooveel mogelijk trachten te ontwijken. De volksscholen zoowel als de colleges zijn dag en nacht blootgesteld aan veel vuldige onderzoekingen, vaak gevolgd door boeten voor zoogenaamd ontdekte overtre dingen. Zoo werd b.v. een boete geheven na de inbeslagneming van een plaatje herinnering van een broeder aan zyn Eeuwige Geloften, die hij in 1927 had uit gesproken dat hy in zyn portefeuille be waarde. Het ontdekken van een Nieuw Testa ment in een slaapkamer, een godsdienstige geschiedenis aan de leerlingen verteld en andere misdaden van dezelfde soort wer den eveneens beboet. De jongelingen in de vormingshuizen: klein-novicen, novicen en scholastieken leefden rustig in hun afgelegen studiehuis, maar nu hebben zij aanzegging gekregen te vertrekken en moeten elders een onder dak zoeken om hun vorming en studie te voltooien. Is het niet wonderlijk, dat, ondanks de geweldige vervolging de roepingen zoo talrijk zijn? De aspiranten, die meeren- deeis van katholieke colleges komen, too- nen een bewonderenswaardige edelmoedig heid. Geen enkele opoffering is htm te veel en geen vrees houdt hen tegen. Gedurende het jaar 1934 liepen de ka tholieke broederscholen in Mexico over van leerlingen en genoten de achting van alle families. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? BUITENLANDSCHE BERICHTEN RUIM 20 DOODVONNISSEN IN 12 DAGEN. Alleen te Moskon zestien. In de afgeloopen twaalf dagen zijn te Leningrad, Moskou, Charkof en andere Russische steden 22 doodvonnissen geveld, waarvan alleen te Moskou reeds 16. Al deze doodvonnissen zyn reeds voltrokken. Het meerendeei der veroordeelden heeft aan slagen gepleegd op Sovjet-Russische amb tenaren en staatsondernemingen. DE TERUGKEER VAN HET „DONDERENDE LEGER". De buffels verschijnen weer in de prairies. De buffel is, na lange jaren van afwe zigheid, weer in de prairies van het Wes ten komen opdagen en zoowel de Crow- Indianen in hun reservaten in Montana, als de Sioux in Zuid-Dakota, hebben him oude buren en vleeschleveranciers met geest drift begroet. Weinig slechts is er overgebleven van het geweldige „donderende leger" van wel eer, want het waren maar 200 dieren, die op prozaïsche autotrucks geladen, naar de beide Indianen-reservaten werden getrans porteerd. De tijden, dal de buffels nog vrij en on belemmerd over de oneindige vlakten dwaalden, zullen niet terugkeeren. De nieuwe weidein zyn namelijk zorgvuldig afgebakend. Evenwel, meldt de „Unipress", doemde nog een schim van het vroegere Wilde Wes ten in Rine Ridge op, toen een groot aantal verzamelde Sioux plechtig hun jachtdie- ren, gelijk dat in vroeger jaren geschied de in ontvangst nam en met veeren ge tooide hoofdmannen den stam er aan her innerden, dat de teruggekeerde buffels ten dienste van het algemeen welzijn strekten en, zoodra ze zich voldoende zullen heb ben vermenigvuldigd, den Sioux kleeding en voedsel zullen verschaffen. De Crow-Indianen van Montana betuig den de regeering bij monde van den super intendant „Geelstaart" hun dank op de volgende typische wijze: „De Crows" zijn er trotsch op, de buffels weer in hun re servaten te hebben en de geheelebevol king slaat de poging, om de buffels in Mon tana in te voeren, met veel interesse gade. Men kan met zekerheid aannemen, dat binnen vijf jaar opnieuw een „donderend leger" van buffels op de Crow-reservaten voorhanden zal zijn. Dan eerst zullen we met recht kunnen zeggen: „De buffels zyn teruggekeerd." De buffel is echter niet het eenige ver dwenen jachtdier van den roodhuid, dat in het Westen weer zal worden ingeburgerd. Ook de wilde kalkoen en de eland zullen den Indianen langzamerhand worden te ruggegeven. En de oude wet, krachtens welke de dieren slechts uit nood of ten ge- bruike van voedsel mogen worden gedood, zal tot hun spoedige vermeerdering zeker bijdragen. ROOVERS OVERVALLEN BR.-INDISCH DORP. Na een gevecht van een uur op de vlucht gedreven. In den afgeloopen nacht heeft een roo- versbende, bestaande uit 24 personen, het Br.-Indische dorp Meda overvallen en het vuur op de bewoners geopend. De bewo ners verweerden zich evenwel en er ont spon zich een gevecht, dat een uur duurde. Hierbij werden vier bandieten en vier dorpsbewoners gedood, waarna de roovers op de vlucht sloegen. Zij worden door de politie achtervolgd. DE HAUPTMANN-AFFAIRE. De behandeling in hooger beroep van de Hauptmann-affaire zal den 20sten Juni te Trenton (New-Jersey), aanvangen. De verdediging had voorgesteld, de be handeling tot October te verdagen. Dit voorstel is evenwel van de hand gewezen. 600-JARIGE REUZEN-BOOM VOOR EEN ORKAAN BEZWEKEN. Tijdens den jongsten orkaan die in Hon garije heeft gewoed, is te Diosgyar nabij Miskolc een 600-jarige reuzen boom, een z.g. Turksche hazelnootboom geveld, die nog door de gemalin van den uit het huis Anjou stammenden Hongaarschen koning Lodewyk de Groote (13421382) geplant is. De boom was 25 meter hoog en zijn stam had een doorsnee van 85 c.M. Pas eenige jaren geleden begon hij te verdorren. Destijds heeft men reeds de holle deelen van den stam met beton opge vuld, doch de boom heeft de stormen niet langer kunnen weerstaan. De enorme stam zal waarschijnlijk in een museum worden ondergebracht. Om alles wat me lief is; redt eerst m'n vrouw. Als ik gered word en zjj ver drinkt, moet ik dat een heele eeuwigheid lang van haar hooren. (Lustige Kölner). De geesel van China. DE GELE RIVIER, EEN VLOED VAN VERSCHRIKKING. De Gele Rivier is dezer dagen we derom buiten haar oevers getreden en heeft duizenden menschen van het leven beroofd. De schade, door den watersnood aangericht, wordt op 40 millioen dollar geraamd. Pater Paolo Giusti, die werkzaam is in de Missie van Hwasien (Ho- nan) geeft een beschrijving van de overstroomingsramp der Gele Ri vier, die ook in Augustus van het vorige jaar de provincie Honan teisterde. Vanwege de groote actua liteit van dezen brief laten wij hem hieronder in zijn geheel volgen: Niet ten onrechte wordt sedert onheu gelijke tyden de Gele Rivier de „Geesel van China" genoemd. Inderdaad wordt in de geschiedenis voortdurend melding gemaakt van overstroomingen van ontzaggelijke ge bieden, van den ondergang van tallooze dorpen en steden, van hongersnood en epi demieën, tengevolge van den watersnood. Het feit echter, dat deze rivier in de twin tigste eeuw, in een China, dat zich zoo vooruitstrevend noemt, tweemaal in één jaar tyds dood en vertwijfeling onder de bevolking kan brengen is zoo ontzettend, dat men het in het buitenland niet kan voorstellen. Het is evenwel bittere werke lijkheid. Op den 12e Augustus van het af geloopen jaar (er was juist een jaar verloo- pen sedert de laatste catastrofe) brak de Gele Rivier opnieuw door haar dijken, die slechts onvoldoende waren hersteld. Toen het bericht van de ramp bekend werd, vluchtte de bevolking uit de dorpen weg. Ook zy, die ver van de rivier afwoonden, trachtten zich in veiligheid te stellen, omdat men in deze vlakke gebieden niet gissen kon, tot hoever het water zou komen. Toen de eerste overstrooming een weinig bedaard was en de booten van de missie haar red dingswerk konden beginnen, haastte ook ik my om uit te varen. Er bevonden zich nog slechts enkele menschen in de dorpen, daar men zich de vorige catastrofe nog maar al te goed herinnerde en men bij het eerste alarm was gevlucht. Bovendien was een groot gedeelte van de bevolking sedert de laatste overstrooming nog niet in de dorpen teruggekeerd. Zoo kon ik vaststellen, dat het aantal slachtoffers ditmaal niet zoo groot was als bij vorige overstroomingen. Intusschen waren er nog enkele menschen, die niet tydig hadden kunnen vluchten en die in boomen waren geklommen, waarin zij, geheel uitgeput van den honger, smach tend op de reddingsbooten zaten te wachten. Op verschillende plaatsen was de kracht van de vloed zoo groot geweest, dat zelfs huizen, die bij vorige overstroomingen had den standgehouden,thans geheel waren in gestort. Met een bloedend hart voer ik door de dorpen, waar eens onze kapelletjes stonden en waarvan nu niets meer te bespeuren was. Toen ik in de missiestatie terugkeerde, wachtte daar een groote menigte vluchte lingen, die om hulp smeekten. Ik kon slechts een gedeelte van hen opnemen, daar ik niet wist, hoe de honger van die duizen den te stillen, terwijl alle beschikbare plaatsruimte reeds door vluchtelingen was ingenomen. Ik sprak voor hen ten beste bij de plaat selijke autoriteiten, doch zonder resultaat. Daarop wendde ik mij tot de Provinciale regeering van Kai-feng, om daar tengunste van de vluchtelingen te spreken, maar ook daar bleef het bij schoone doch ydele be loften. Ofschoon sindsdien weer eenige tijd is verloopen, heb ik nog geen enkele maatre gel tot redding van deze on gelukkigen kun nen waarnemen. De missie ontving zelfs niet de geringste finantieele steun. En ter- wyl wy niet wisten, hoe de 2600 vluchtelin gen te voeden, groeide hun aantal steeds aan. Ik behoefde slechts even op den drem pel te verschijnen of ik werd door tallooze ongelukkigen omringd, die om hulp vroe gen. Niet weinigen verhangen zich in hun heidensche blindheid aan de boomen of be nemen zich op een andere wijze het leven. Onder de vluchtelingen bevinden zich 4000 door ons gedoopte christenen en 2000 catechumenen. En onder deze slachtoffers bemerkt men er velen, die vroeger een ze kere welstand genoten, doch wier bezittin gen thans door den watersnood werden ver nield. Volgens de jongste statistieken zijn er in dit district alleen meer dan 200.000 slachtof fers, die aan een vreeselijken hongersnood zijn prijsgegeven. Hoe zal de arme missie de ontzaggelijke nood kunnen lenigen?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6