STADS NIEUWS VRIJDAG 29 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste Brometerst.: 773.9 te Jan Mayen. Laagste barometerst.: 748.8 te Helsingfors. Verwachting tot den avond van 30 Maart: Tijdelijk nog krach- tige, later meest ma tige Noordelijke tot SToord-Oostelijke wind half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige regen of ha- gelbuitjes, aanvanke lijk iets kouder. Het daalgebied van den barometer, dat gisteren over Zuid-Scandinavië was gele gen, heeft zich via de Oostzee naar Midden- Duitschland verplaatst. De hooge druk verplaatste met haar kern Westwaarts en heeft via een smalle rug nog verbinding met het maximum in het Noorden. Nabij IJsland nam de depressie in beteekenis toe. De dalingen van de luchtdruk in Duitsch- land en stijgingen van den barometer over de Noordzee veroorzaakten een toenemen van de luchtdrukgradient, waardoor de wind hier te lande toenam. Ook over Zuid- Noorwegen en Denemarken waaien krach tige winden, evenals over Zuid-IJsland. De Noordelijke wind bracht in de bovenlucht ten onzent sterke afkoeling, waardoor de kans op buitjes toeneemt en verdere afkoe ling aan den grond waarschijnlijk is. In Duitschland is het weer thans slecht, met regen en sneeuwbuien. Over Frankrijk en Engeland is het vrij rustig met zware be wolking of betrokken lucht. LUCHTTEMPERATUUR. 6.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL Van Vrijdagnamiddag 6.56 uur tot Zaterdagmorgen 5.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 30 Maart vjn. 10.58 en nam. 11.34 uur. Storm waarschuwingsdienst. Het Kon. Ned. Mèteorologisch Instituut te de Bildt seinde hedenmorgen te 9.50 uur aan de posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". RECHTZAKEN IIAAGSCHE POLITIERECHTER. De politierechter, mr. v. <L Boom, heeft hedenochtend den Leidschen jongeman S. wegens oplichting veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De eisch luidde 3 maanden. M. te Voorschoten heeft onder Voorschoten een veldwachter, die hem we gens strooperij wilde opbrengen, een stomp in het gelaat gegeven en hem geschopt en getrapt, waardoor deze bloedend werd ver wond. Bedoelde veldwachter trof verd. aan, ter wijl deze met een brandende carbidlan- taarn in een weiland rondspeurde. Er waren reeds verscheidene klachten over stroopen in die omgeving geuit Verd. gaf voor, dat hij wormen zocht. Nadat verd. had geslagen, heeft de veld wachter verd. eenige klappen met den gum mistok toegediend, om hem buiten gevecht te stellen. Volgens verd. heeft de veld wachter hem alleen geslagen en heeft verd. zich slechts willen verdedigen. Jhr. mr. Van Asch van Wijck, het O.M. waarnemend, vorderde tegen M., die reeds herhaaldelijk wegens soortgelijke feiten met politie en justitie in aanraking is geweest, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden. De raadsman van M. pleitte clementie. Mr. v. d. Boom heeft verd. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden on voorwaardelijk. LAND- EN TUINBOUW 's-Gravenhaagscbe Melk veiling. Het bestuur van de 's-Gravenhaagsche Melkveiling maakt bekend, dat voor het nieuwe veilingjaar, eenige wijziging wordt gebracht in de wijze van uitbetaling, en wel in dier voege, dat melk voor consump tie verkocht, zal uitbetaald worden als volgt: Van het verschil in prijs van con sumptie- en industriebelk zal 1/3 ten goede komen aan de industrie en 2/3 aan den con sumptiemelker, zoodat hierdoor voor ieder een de kans bestaat door consumptiemelk te leven, bevoordeeld te zijn boven den in dustriemelker. MODERNE RELIGIEUSE KUNST. Causerie van architect B. J. Koldewey. Op uitnoodiging van de R.K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" hield gisteravond de architect B. J. Koldewey in het „Eigen Huis" een voordracht met lichtbeelden over bovengenoemd onder werp. De verdeeldheid op het gebied van de geestelijke levensbeschouwing, aldus spr., wordt in dezen tijd wel niet beter gede monstreerd dan in de architectuur. Er be staat momenteel een volstrekte disharmo nie in de uitingen der diverse kunstenaars, zulks in tegenstelling met vroeger, toen tusschen beeldhouwers en schilders een in nige overeenstemming tot uitdrukking kwam in alle kunstvoortbrengselen. Ten- bewijze hiervan toont spr. een tweetal lichtbeelden, voorstellend het een een go- thische kerk te Delft, het ander een doop vont uit een kerk te Zwolle, zoo volmaakt tot uitdrukking brengend een zoo geeste lijke eenheid, dat men er onwillekeurig door getroffen is. Om daartoe te komen, moeten de kunste naars gekend hebben de schoonheid van het groote en van den eenvoud, welke beide factoren een ontzaggelijken rijkdom beteekenen. Die rijkdom is ook te vinden in de sim pelste dingen, van het eenvoudigste bóeren- kapelletje ergens in de bergen van Zwit serland of van Tirol tot in het beeld van de boerenhofstede op het platteland. Als christenkunstenaars aan hun werk een echt natuurlijken vorm weten te geven en een inniger aspect, zullen zjj het verede len en verfijnen tot een hooger plan. Zoo ergens dan moet de kunstenaar we ten wat hij schept en waarvoor hij het al dus en niet anders vormt en bouwt. Aan de hand van 'n lichtbeeld toont spr. dan de prachtige lijn van 'n zeilboot, den ste- vigen bouw van 'n ijshut, door een Eskimo gebouwd, die naast den ingang van zijn ijswoning steunbeeren heeft aangebracht om het bouwsel voor instorten te behoeden. Ditzelfde ziet men bij groote bouwwer ken, zooals een beeld van een zijflank der kathedraal van Chartres aantoont. Van den Romaanschen bouw kwam men langzamerhand tot den Gothische, als voor beeld waarvan spr. de kathedraal van Me- chelen laat zien en in diverse voorbeelden toont spr. dan aan hoe de beeldhouwkunst in goede verhouding staat tot de architec tuur, zooals b.v. in den Egyptischen tempel van Karlah de beeldbouwkunst onderge schikt is gemaakt aan de architectuur, evenals in de kathedraal van Chartres en de Notre Dame te Parijs. Na de Middeleeuwen trad er een onzui verheid in de kunst op doordat er teveel decoratie en ornament zonder wezenlijke bestemming werd gemaakt, als b.v. reeds in de kathedraal van Reims tot uitdrukking komt. Zoo heeft ook de dom van Milaan hoewel een groot bouwwerk blijvend geen grootschheid meer als de kathedraal van Chartres, doordat de groote lijn wordt los gelaten en de kunst zich meer in details begeeft, waardoor ongebreidelde dwaas heid van decoratie de plaats der zuivere kunst is gaan innemen. Hier te lande is dr. Cuypers, de groote bouwmeester, de eerste geweest, die de bouwkunst wilde terug voeren naar de grootheid der Middeleeuwen. Hij ontdekte, dat een verkeerde weg was ingeslagen en toonde aan, dat het redelijk, logische en organische bouwen van ontzaggelijke be teekenis was. Berlage, leerling van Cuypers, volgde het voetspoor van zijn grooten meester en stel de tegenover het neo-renaissance van vele moderne kunstenaars voorbeelden van stoerheid en gedegen bouw. Zijn Amster- damsche beurs, waarvan spr. de verschil lende ontwerpen laat zien, toonen duide lijk den overgang van de weinig zeggend^ oorspronkelijke vormen tot wat de Amster- damsche beurs uiteindelijk is geworden. Het groote streven dezer bouwmeesters ging uit naar den geest der Middeleeuwen, zonder daarbij 'nochthans den vorm te wil len overnemen. Uit den tegenwoordigen tijd noemt spr. dan de architecten Kropholler, prof. Gran- pré Molière en Dom. Ballot, waarvan hij verschillende werken laat zien en nader toelicht. Daarna kwam spr. tot werk van de jongeren, als Jan de Vries, Eschauzier, van Moorsel, Jan Janssens, Jan van Don gen en vertelde hierna nog een en ander van zijn eigen werk. Tot slot liet spr. eenige modellen zien van moderne beeldhouw- en schilderkunst. Na deze voordracht sprak de praeses van St. Augustinus een woord van dank tot den heer Koldewey voor hetgeen hij in woord en beeld naar voren had gebracht en sprak de hoop uit, dat allen een goed inzicht over de ware kunst zouden hebben gekre gen. N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK. Dividend 5%. In de hedenmiddag gehouden jaarver gadering van aandeelhouders van de N.V. Leidsche Broodfabriek zijn de jaarstukken goedgekeurd en is het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 5, vorig jaar 6%. Jhr. C. C. Roëll werd als com missaris herkozen. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 6035. A. .van der Willik Zn. Warmond, Dorpsstraat B 50. Hout handel. A. van der Willik, Warmond. Wijziging. 333. Apotheek Allart. Al- lart-Funnekotter, Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 206. E.: J. F. Allart, (H.V.). VEREENIGING TOT BEV. DER BOUWKUNST. Architect C. Ponsen over Atlantis. Gisteravond had de 259e vergadering van bovengenoemde vereeniging plaats onder voorzitterschap van den heer C. Ponsen, die als spreker van dezen avond, na een kort welkom en inleidend woord, overging tot de interessante lezing: „Heeft de Egyp tische bouwkunst haar oorsprong in Atlan tis, het verzonken werelddeel in den At- lantischen Oceaan?" Spreker schetste hoe door den loop der eeuwen heen als een mythe of sage de on dergang van een legendarisch rijk, dat in den Atlantischen Oceaan gelegen moet hebben, door vele volkeren om deze zee uit het ver verleden bewaard is geworden. De ontdekkingen van de groote ruïnesteden in Palenzue en elders in Middel Amerika en het Noorden van Zuid-Amerika, hebben deze vermoedens weer in het middelpunt van veler belangstelling gezet en vele ge leerden doen vorschen naar gegevens daar omtrent. Zoo toonden de Challenger-expeditie in 18721876 alsmede de Duitsche expeditie met het oorlogsschip „Gazelle" in 1874 1876 en de Amerikaansche met de Dolfijn, dat vanaf Groenland tot aan-de Zuidelijke punt van Zuid-Amerika en gaande over de Kaap Verdische eilanden, Trulanda Cunha enz. een zeer hooge bergrug in den Oceaan aam Door Oswald, een Duitsch geleerde, werd overeenkomst aangetoond in de voorwe reldlijke planten van het Europ. Afrik, cen tinent en het Amerikaansche. Zoo is er verbinding terug te vinden in fauna, in geo logische gesteldheid enz., alsmede in de be volkingsgroepen, o.a. de Baskem, Iberiërs, Etrusken, Berbers en de Karaïben en Gua- ranis enz^ te veel om in een verslag op te noemen. Aan de hand van een door spreker zelf vervaardigde wereldkaart werd de vroegere verdeeling van land en water aangetoond en konden de luisteraars de afbrokkeling van dit Atlantis in den loop der duizenden jaren volgen. De schrijver .Scott Elliot, een theo- sofist van vermaardheid, meent in zijn boek Atlantis veel meer gegevens omtrent dit land te kunnen verstrekken aan de hand van door hem afgelezen terra-cotta globen en perkamenten kaarten, alsmede door di verse occulte mededeelingen. Een en an der werd verstrekt door het Troana-ge- schrift, gevonden in Middel-Amerika en het verhaal van'Plato over Salon te Sai's. De gevonden pyramiden in M.-Amerika, hun sfinx enz. vertoonen een gelijke geaard heid met die van Egypte, zoodat de waar schijnlijkheid van een bestaan hebbend Atlantis op zekerheid gaat gelijken en Amerika wellicht de bakermat van onze cultuur zal zijn. Na vertooning van een 90-tal interes sante afbeeldingen, eindigde deze lezing, onder een welgemeend applaus en harte lijke waardeerende woorden van den vice- voorzitter, den heer Minderhoud, voor de groote arbeid en vlotte uiteenzetting van deze lezing. In de huishoudelijke vergadering werd besloten de zomer excursie naar Amsterdam en 't Gooi te doen plaats vinden. Een nieuw lid werd aangenomen en de feestcommissie voor het 40-jarig beslaan geïnstalleerd. Hiermede is het wintersei zoen afgesloten. Een kunstbeschouwing over de destijds ingezonden ontwerpen voor een Vredespa leis ging deze vergadering vooraf. Om even half twaalf sloot de voorzitter de vergadering. VOLTANA-PASTEURISATOR. Dat de directie van de N.V. Melkinrich ting „De Landbouw" er steeds op uit is voor haar klanten het beste te brengen wat er is, valt niet anders dan te loven. De nieuwste vindingen der techniek, uit gevonden om de hygiëne te bevorderen, voeren de kwaliteit der producten steeds hooger op en een dezer nieuwe vindingen Üs dezer dagen door de Landbouw in bedrijf gesteld. Het betreft hier de Voltana een patent van de N.V. Vóltanawerk te Gorre- dijk (Fr.) welke diént ter vervanging van de vroegere pasteurisatie-methode met behulp van stroom. Zij bestaat hierin, dat de melk gedurende slechts enkele tiental len seconden in zeer dunne verdeeling ge leid wordt tusschen twee platen, welke door verhitting met warm water op een temperatuur van 74 gr. Celsius worden ge houden. Een diepgaand wetenschappelijk onder zoek heeft uitgewezen, dat dit systeem het zelfde effect sorteert als de zgn. duurpas- teurisatie en bovendien het voordeel be zit, dat de smaak, reuk en het oproomend vermogen van de melx dezelfde blijven als van rauwe melk. De rapporten, weltce over deze pasteu- risatie door het Melkcontrolestation te Utrecht zijn afgegeven, wijzen overtuigend uit, dat de Voltana uitstekend werkt. Melk in fleschjes, vier dagen op het kantoor, waar stoomverwarming is, bewaard, bleek na vier dagen nog even goed van gehalte te zijn. Een dezer dagen brachten wij een be zoek aan de Pomona tennisbanen en heb ben ons weer verwonderd, over de mooie en stille omgeving, waarin deze banen ge legen zijn. Thans lagen zij nog in de lan delijke rust, doch Zondag as. zal deze ver dwenen zijn om plaats te maken voor rachet en tennisbal. Wij verwijzen naar de advertentie die in dit blad voorkomt en wekken U gaarne tot een bezoek op. NATIONAAL KONINGIN-MOEDER HERDENKINGSFONDS. In het sympathieke ingezonden stuk van den heer R, eenige dagen geleden in de bladen verschenen, werd reeds aangekon digd dat Maandag a.s. een open schaalcol- lecte zal worden gehouden. Het Comité dat 't werk van het Natio naal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds steunt en ook deze colecte aanbeveelt is als volgt samengesteld: Mr. A van de Sande Bakhuyzen, Burge meester van Leiden, Eere Voorzitter. Dr. P. C. van Arkel, Directeur van de Chr. H.B.S. J. Baak Jzn., Inspecteur Lager On derwas. Prof. Mr. A. S. de Blecourt, Se cretaris van den Senaat. V. E. Bloemkoo- per, Israëlitisch voorganger. P. B. M. ten Bosch. President Sociëteit „Minerva". Dr. D. E. Bosselaar, Rector van het Sted. Gym nasium. Mr. P. E. Briët, Lid der Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Zr. J. L. van den Brink, besturende zuster van het Diaco nesenhuis. Dr. G. Brouwer, Genees heer van het districtsconsultatiebureau van de Prov. Vereen, tot bestr. der tuberculose. C. L. van Buuren, Vice-admiraal b. d. Kon. Ned. Marine. D. ten Cate Brouwer, Voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. H. C. Dressel- huys, Praeses Leidsch Studentencorps. Jhr. Mr. W. J. M. Eysinga, Lid van Perm. Hof van Intern. Justitie. Prof. P. C. Flu, Voor zitter vah de afd. Leiden en Omstr. van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. Mevr. A. v. Gilse van Geldermalsen Noord- wijk, presidente van de Ned. Vereen, voor Huisvrouwen. N. C. F. van Ginkel, Voor zitter der Vereen, tot bev. van het Vreem delingenverkeer. Drs. C. M. de Goede, Dir. van de R.K. H.B.S. T. S. Goslinga, Voor zitter Raad van Arbeid. Dr. S. A. de Graaff voorzitter van het Zonnestraal-Comité. J. E. Haitsma Muller, Luit. Kolonel, Garni zoenscommandant. J. A. van Hamel, Nota ris; C. M. van Hamersveld, Dir. van „De Leidsche Courant". Ds. C. Hartwigsen, Pre dikant Ned. Herv. Gemeente. J. W. Henny, Dir. van het „Leidsch Dagblad". Drs. J. L. van Hoorn, Directrice van de H.B.S. voor meisjes. A. H. M. J. Homulle, Pastoor en Deken van Leiden. G. A. van Klinkenberg, Directeur der Stedelijke Lichtfabrieken. Prof. Dr. W. Kuenen, Voorz. van de Leid sche Vereen, tot bestrijding der tubercu lose te Leiden. W. v. d. Laan. voorzitter der 3 Octobervereeniging. Mr. F. Ligten- berg, Kantonrechter. H. Lombert, Voorzit ter „Herwonnen Levenskracht" afd. Lei den. Mej. H. van Loo, Voorzitster van de afd. Leiden van den Ned. Christen-Vrou wenbond. W. B Looman, Secr. Vereen, tot bestr. t.b.c. „Draagt elkanders Lasten". Dr. H H. Maas, Directeur van het Rijks Aca demisch Ziekenhuis, Voorzitter van de afd. Leiden van het Ned. Roode Kruis. Mevr. J. Manders-Vermeulen, Voorzitster R.K. Vrouwenbond, Afd. Leiden. P. B. A. Melief, j Praeses R.K. Stud. Vereen. „Sanctus Au- gustinus". Majoer M. van Mens, comman- I dant van den Leidschen Burgerwacht. R. I Meijer, Commissaris van Politie. Ir. W. J. Modderman, Voorzitter van de „Leidsche Buitenschool". B. Moolenburgh, Inspecteur der Directe Belastingen. J. H. Nijhuis, i Voorzitter Ned. R.K. Volksbond. Dr. T. Pot- jewijd, Voorzitter van het Depart. Leiden van de Mij. tot Bev. der Pliarmacie. Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap v. Rijnland. E. Raams voorzitter van den Bijzonderen Vrij willi gen Landstorm. Mr. A. J. Romijn, wethou der, voorzitter Vereen. „Koninginnedag". G. Ruigrok, voorzitter van de Vereeniging „Princevlag". Dr. J. C. Schalkwijk, Dir. van de Gem. H.B.S. A. J. Schoneveld, Voorzitter Leidsche Chr. Besturenbond. C. Schout, Voorzitter van de Vereniging v. d. Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand in Nederland. Moeder Sebastiana, Overste St. Elisabeth-Zieken- huis. J. J. van Seventer, Chef-administra teur van de „Nieuwe Leidsche Courant", Jhr. A. J. B. Six, Voorzitter van het Kon. Mil. Invalidenhuis. Pastoor G. A. Smit, Voorzitter van den Armenraad. J. Splinter Gzn., Wethouder. Mr. Dr. C. E. van Stry- en, Gemeente-Secretaris. Mr. A. F. L. M. Tepe, Wethouder. Ds. H. Thomas, Voorz. Chr. Oranje Vereeniging. E. P. Thomassen, Praeses Unitas Studiosorum Lugduno Ba- tava. Mr. F. J. J. Trapman, Secretaris van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen H. P. Veldhuyzen, arts. Mr. M. B. Vos, voorzitter Sociëteit „Amacitia"; Mr. E. C. Wiersma, advocaat en procureur. Prof. Dr. W. v d. Woude, Rector-Magnificus. Wij doen nu een dringend beroep op on ze medeburgers om de nagedachtenis van wijlen onze Vorstin, mondeling reeds zoo vaak en zoo welsprekend herdacht, Maan dag a.s. ook door een daad te eeren! Gedenkt onze collecte. Het plaatselijk comité Leiden. Ir. A. G. Bosman, Voorzitter. Dr. M. D. Horst, Secretaris. E. H. Moens, Penningmeester. Mej. D. Coebergh. A. J. B. Poortman, arts. H. M. Markusse, Notaris. F. G. Rosier. Ziekenfonds R. K. Volksbond. Gisteravond heeft het. Ziekenfonds van den Ned. R. K. Volksbond zijn jaarverga dering gehouden onder leiding van haar voorzitter, de heer W. de la Rivière. Nadat de vergadering met gebed was geopend, brachten de le secretaris en le penningmeester hun verslagen uit. Beiden werden door voorzitter en vergadering be- I dankt voor hun werk. Hierna werd een kort gebed gebeden voor vier overleden leden. I De hierna gehouden bestuursverkiezing bracht geen verandering in het bestuur. Een vacature werd aangevuld door het kiezen van den heer Goddijn tot bestuurs lid. Na een zeer geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst met gebed. AGENDA Vrijdag, R. KL Staatsparty „Den Burcht", 8.15 uur. Zaterdag. Leidsche Schouwburg „DiePfef- fermiihle" 8.15 uur. Zondag, Kadervergadering R. K. Staten- kieskring „Leiden", spreker Piet Kasteel, Aula R.-KL H. B. S„ 10.30 uur. Maandag, 7de Abonnementsvoorstelling „Gele Koorts", door de A'dam- sche Tooneelvereeniging, Schouw burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; D. J. van Drie- sum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Arbeidsbeurs. Op den 28 sten Maart 1935 waren 4260 (v. j. 3283) Werkzoekenden ingeschreven. Prof. Dr. E. A. D. E. Carp alhier, zal op de 8en April in het Amstel-hotel te Am sterdam te houden jaarvergadering van „Joodsche Psychopathen- en zwakzinnigen zorg" een reden houden over „Psychinische behandeling van psychopathen". MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. „Hollands Instrumentaal Kwintet". Op het 3de gewoon concert van de Maat schappij voor Toonkunst in den Schouw burg, was het „Hollands instrumentaal kwintet" aan het woord, in een deels klas siek, deels modern programma. Het en semble (door een misverstand werd dit niet op het programma afgedrukt) bestaat uit mejuffrouw Heuckeroth, harp, Jan Prins, fluit, Louis de Ruiter viool, Henk van Calsteren, alt en Martin Zagwijn, cello. De verschillende executanten, allen spelend in hef Residentie-orkest, be toonen zich elk op eigen instrument vaardig en goed thuis; de violist intelligent en doordringend, de alt, mooi gekleurd, door mystieken toon, de cello wél-bewust zich schikkend naar klein: en klank. Over de beide anders in strumenten zullen wij aanstonds iets zeg gen. Zij te samen gaven een te roemen uit voering van de verschillende werken, maar toch voelden wij ons toch niet heel en al bevredigd als zijnde artistiek voldra gen. We hoorden eerst „Trois pièces" en trio voor viool, cello en harp van Rameau. Aan vankelijk moesten wij even aan de klank der drie instrumenten wennen, die, al was zij transparant en welluidend, ons toch wat ijl en onsamenhangend aandeed. Wat het kwartet van Mozart D dur op. 28 be treft, geschreven voor fluit, viool, alt en cello: vooral in het eerste deel was het en semble gedistingeerd, levendig en volko men op elkander ingesteld. In het lang zame deel viel het geheel wat terug, om zich later weer te herstellen. De fluitist is ons hier muzikaal zeer wél bevallen. Laat ons nogmaals vaststellen, dat deze muziek, als eigenlijk alles wat Mozart schreef, weer betooverend is. Als laatste nummer voor de pauze werd „Quintte" van Guy Ropartz gemaakt. Er waren fraaie momenten in de interpretatie van dit zoo mooie werk, dat muzikaal voortreffelijk geschilderd, heel eigene kenmerken heeft en mooie soli voor fluit inhoudt en prachtige harpbegelei- ding. Fraai is de klankcombinatie in de „Prélude", poëtische doet het tweede deel aan, dat evenals het derde beknopt en bondig is. Den fluitist roemen wij ook hier. Wat de harp aangaat, ook deze stemde tot waar deering. Mejuffrouw Heuckeroth bewees, dat zij muzikaal, maar vooral technisch heel ontwikkeld is. Haar spel maakt een heel goeden gedistingeerden indruk. Al leen pakt ze wel eens wat heel forsch aan, zoodat vooral in de hoogte haar tonen soms eenigszins geforceerd klinken. De fluit mêleerde zich goed aan de eigenaardige klankmentaliteit der harp, de andere instrumenten gaven naar eigen geaardheid haar beteekenis in het samen spel. Dit was ons inziens het hoogtepunt van den avond. Wat zit er in de harp een rijke verscheidenheid van mogelijkheden opgesloten, zoowel klasiek als modern. Na de pauze waren het eveneens werken voor kwintet „Cing Haï-Kaï" épigrammes lyriques du Japon van Jacques Pillois. De vijf kleine gedichtjes naar Japansche schrijvers zijn subtiel en veelzeggend. Ook de muziek is subtiel. Soepel van toon en klank, bewogen van lijn en rhythme. De interpretatie was hieraan evenredig, smaakvol en elegant. Tot slot de aan het Hollands instrumen taal kwintet opgedragen „Suite" van Er- nest d'Algrèves. De ware naam van dezen Belgischen componist is Van Nieuwenhove; in 1880 te Molenbeek St. Jean geboren. Het werk verraadt compositie-routine, doch bevat geen oorspronkelijke gedachten, ter wijl het zich kenmerkt door gerektheid en weinig verscheidenheid biedend. Aan elk der instrumenten wordt beurtelings gele genheid tot solos pel ingeruimd. De muziek in zich was voor ons niet aantrekkelijk en kon ons niet bekoren, hoe goed de uitvoe ring er van ook moge wezen. Er waren vrij veel menschen en zij allen hebben het vijftal executanten ondubbel zinnig blijk van waardeering gegeven. Er was voortdurend levendig applaus. J. K.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2