BEDOLVEN ONDER ROZEN EN SERINGEN 26ste Jaargang VRIJDAG 29 MAART 1935 No. 8077 3)e £cki6elie(Sou^cml DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedrs«gt bij 7oorait^et*'ing: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b»- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0-56 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Ordening voor den middenstand Door B. en W. van Amsterdam is, op initiatief van de R. K. Raadsfractie, een bescheiden poging gedaan, om tot meer or dening te komen in de middenstandsbedrij- ven. Zij hebben bij den Gemeenteraad een voorstel aanhangig gemaakt om een ver gunningsstelsel voor winkelbedrijven, waarin handel gedreven wordt in levens middelen, in te voeren. Bedoeling is, dat alle bestaande winkelbedrijven een derge lijke vergunning zullen ontvangen, maar dat voor nieuwe bedrijven de vergunning eerst dan zal worden verstrekt, wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Deze voorwaarden betreffen credietwaardigheid en vakbekwaamheid. Indien hieraan wordt voldaan, zal een vergunning worden gege ven, tenzij B. en W. van meening zijn, dat in de betreffende buurt aan een winkel geen behoefte bestaat. Een afzonderlijke regeling is door B. en W. ontworpen voor het broodbakkersbe drijf. Deze regeling komt, wat de hoofdza ken betreft, overeen met die voor de le vensmiddelenwinkels. Ook hier dus invoe ring van een vergunningsstelsel, echter zoowel voor het bakken als verkoopen van brood. Aan de vergunning moet o.m. de voorwaarde worden verbonden, dat het brood niet mag worden verkocht of afge leverd beneden kostprijs, respectievelijk niet mag worden verkocht of afgeleverd beneden den prijs waarvoor de winkeliers hebben ingekocht. Een bescheiden poging waarvan echter door ons met groote belangstelling het ver loop wordt gevolgd, 't Wordt nog betwist, of de desbetreffende verordening de ver- eischte goedkeuring van hooger instantie zal erlangen. Als deze goedkeuring inder daad zal zijn verkregen, dan zoo hopen we zal men ook bijv. in Leiden het Ara- sterdamsche voorbeeld wellicht niet slaafs volgen, maar zelfstandig ook in dezelfde richting gaan werken, met spoed en resul taat. Bij de jongste begrootingsdebatten in den Leidschen Gemeenteraad is de invoe ring van een dergelijke „nieuwigheid" reeds voorbereid! Naar aanleiding van dit Amsterdamsch streven naar ordening schrijft de jongste aflevering van de R. K. Staatspartij o.m.: .„Groot was onze verbazing toen wij in het officieele orgaan van den Kon. Ned. Middenstandsbond onder den titel „Het Amsterdamsch Experiment" een bijdrage aantroffen, waarin de Amsterdamsche po ging tot ordening op bescheiden schaal van de hand werd gewezen. Van de zijde van den R. K. Middenstand is het voorstel met instemming begroet; een ander deel van den Nederlandschen Middenstand vreest socialisatie, vraagt of men nog niet genoeg leergeld betaald heeft met de gemeente-be moeiing met het Amsterdamsche bedrijfs leven; kortom laat een oud-liberaal geluid hoor en (voor de Nw. Rott. Courant om te watertanden), dat, ware het een zeventig jaren vroeger vernomen, actueel zou kun nen worden genoemd. Want iets, dat men een kleine eeuw gele den niet tegen overheids-ingrijpen te berde bracht, wordt in het jaar 1935 in het orgaan van den Kon. Ned. Middenstandsbond niet vernomen. De vraag, zoo wordt gezegd, of er in economischen zin behoefte aan een nieuwen winkel bestaat, wordt beslist door de verbruikers. Jawel, dat kennen we. Men zou met evenveel recht aldus kunnen redeneeren: de vraag naar goederen wordt bepaald door de consumenten en „dus" ko men er niet meer goederen aan de markt dan beantwoordt aan de hoegrootheid van de vraag en derhalve is een teveel aan aan bod en is werkloosheid niet mogelijk. Toepassing van een vergunningsstelsel, zal meent de neutrale, pardon, liberale Middenstandsbond leiden tot willekeur en rechteloosheid. Het oude lied! Van or dening wordt willekeur en rechteloosheid verwacht; van bandeloosheid verwacht menordening: of is de Kon. Ned. Mid denstandsbond nog steeds van meening, dat het beroemde spel der vrije economische krachten uit de oude liberale doos het beste geneesmiddel is om crisis te voorko men of te genezen? Grooter willekeur en rechteloosheid dan die, welke is voortge vloeid uit het laat-maar-waaien-systeem, dat de Middenstandsbond nu nog aanprijst, is moeilijk denkbaar". Het liberalisme is niet verslagen zoo als men 't wel eens voorstelt, als de wensch de vader der gedachte js! De Aalsmeersche „tijdelijke' te Heemstede Bezoek overtreft de ver wachtingen De eerste week van de „Flora" is reeds een groot succes geworden verklaarde met een tevreden gezicht de heer Van Wa- veren op de gisteren gehouden persconfe rentie nummer zooveel, en hij vervolgde: wij verwachten 500.000 betalende bezoe kers, dus 25 pet. meer dan in 1925 (400.000). Bij een vergelijking der cijfers van de eer ste tien dagen in 1925 met die van 1935 blijkt, dat wij tot nu toe 33 pet. meer be talende bezoekers hadden, respectievelijk 30.446 tegen 40.475. Prachtig! Wij hopen dat het overtreffend percentage van de komende weken de stoutste verwachtingen zal overtroeven. Het is een gelukkig verschijnsel: de massale belangstelling van ons volk voor deze bloemententoonstelling. Want een volk, dat zich tot de natuur, tot de bloemen voelt aangetrokken, dat de natuur bewondert en erdoor geboeid wordt, is in de kern een ge zond volk gebleven. Veel te weinig wordt echter ook in Nederland nog beseft, dat de bloemen zooveel kunnen bijdragen tot ver hooging van de echte levensvreugde le vensvreugde die opbloeit uit een dankbaar beschouwen van de schoonheid der Schep ping levensvreugde, die geen geld kost en binnen het bereik is van den armste. Het lied van de lente. Op de bloemententoonstelling te Heem stede is in een klein bestek samengegroe- peerd, wat de natuur voor dezen tijd reeds aan botanische schoonheid en merkwaar digheden heeft aan te bieden. De iederen dag aansterkende lente-zon heeft in de week tijds, dat wij de tentoonstelling voor het laatst bezochten, weer een zwerm van kleurige bloemen uit de donkere grond van bosch en wei tot een nieuw leven geroepen. Op de weide voeren de crocussen nog de boventoon, maar tegen de hellingen van het bosch, rond de vijver en in de „stadstuin tjes" verdringen de voorjaarsgasten zich in pittoreske mengeling van warme kleur tjes eh sierlijke vormen. En met de sleutel bloemen en de anemonen verkondigen het luidkeels de vogels, dat de lente is doorge broken: de lijster zingt het hoogste lied boven op de wereldbol; de boomklever rent langs de boomstammen op en af en de vinken „slaan" en schetteren, dat het een lust heeft. Rozen bij duizenden, seringen bij duizenden. In het roomgele gebouw is vandaag de tweede „tijdelijke" geopend; de geheelë halve-maan-vormige ruimte is in beslag genomen door Aalsmeer door rozen en seringen. Men kan zich indenken, wat ern streeling voor oog en neus hier is opgesteld. Rozen bij duizendenSeringen by duizenden.. ..Ieder heeft zijn eigen hal, met daartusschen collecties van andere pro ducten uit de Aalsmeersche modder: Cycla men en Cineraria, Hortensia en Be gonia, Clematis, Kalanchoë's, Calceola ria's en nog een lange litanie van onuit sprekelijke namen. De rozen ziet men er in de heerlijkste variëteiten van donker bloed-rood flu- weelen tot vroolijke rose tinten. De serin gen bedekken als een schuimende witte waterval de wanden, met daartusschen zwaar-geurende wolken in paarse kleuren. Uit wouden en woestijnen. In de afzonderlijke inzendingen alle met veel smaak gearrangeerd zijn vele interessante planten te ontdekken. Naast een tropische weelde van Anthuriums precies gelijkend op 't nieuwe verschijnsel op een roode vlag met eenoranje wim pel ziet men er tropische armoede: heele woestijnen van cactussen en vetplanten in allerlei bizarre en dwaze modellen. Er zijn „grijsaards" bij met witte, wollige baarden van zulk een lengte, dat iedere kamer-kaktus-kweekster er jaloersch op wordt!! Opening. De tentoonstelling is hedenmorgen ge opend om half 11 door Jhr. Roëll, Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, nadat de heer Van der Meer, voor zitter van den Aalsmeerschen tuinbouw- bond een welkomswoord heeft gesproken. Bisschoppelijk bezoek. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdagmorgen a. s. de tentoonstelling bezoeken. Woensdagmiddag om 3 uur komt de be roemde Spaansche danseres „La Argentina" Een nieuwe roode anjer, welke in het ge bouw geëxposeerd wordt, zal by deze gele genheid aangeboden worden en de naam ontvangen van „La Argentina". Invalide-wagentjes. Voor hen die moeilijk ter been zijn of om andere reden een langdurige wandeling op het uitgestrekte terrein der bloementen toonstelling Flora bezwaarlijk vinden, zijn door de zorgen van de firma Mathot te Haarlem bij den hoofdingang (Molen, Groenendaal), een aantal wagentjes be schikbaar gekomen, die tegen billijk tarief in gebruik kunnen worden verkregen. Deze mededeeling doet het Uitvoerend Comité naar aanleiding van de vele ver zoeken die tot hem zijn gericht; men wordt verzocht hieraan bekendheid te geven. Filmvertooning. Na een rondwandeling van de journalis ten door de tweede tydelijke tentoonstel ling die gisteren nog gedeeltelijk in een voorbereidings-chaos verkeerde, zoodat ons verslag uitteraard niet volledig kan zyn werd in een der byzalen een zeer geslaag de Flora-film vertoond, die een goed denk beeld geeft van de enorme werkzaamheden, welke vereischt waren om de tentoonstel ling op te bouwen. Het resultaat van zoo veel ondernemende en geduldige arbeid is gelukkig niet beneden de verwachtingen gebleven. De „Flora" kan met recht en reden een wereldbloemententoonstelling genoemd worden, die in de geheele wereld zijn weer ga nog niet gevonden heeft. VERKLARING VAN MR. L. J. A. TRIP INZAKE DE MONETAIRE POLITIEK IN NEDERLAND. In verband met de regeeringsverklaring van den Belgischen ministerpresident heeft de President van de Nederlandsche Bank aan het Persbureau Vaz Dias verklaard, dat geen verandering zal worden gebracht in de monetaire politiek zooals die door de Nederlandsche Bank tot dusver werd ge voerd. VERKIEZING PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van -leden der Provinciale Staten i van Zuid-Holland heeft hedenochtend in een openbare zitting een loting gehouden ter nummering van de voor de verkiezing der Provinciale Staten ingediende candi- datenlijsten. De uitslag was als volgt: Kieskring III (Leiden): 1. Chr. Hist. Unie. 2. Comm. Partij Holland. 3. Kath. Dem. Partij. 5. Vrijheidsbond. 6. S. D. A. P. 7. R.-K. Staatspartij. 8. Staatk. Ger. Partij. 9. Herv. Ger. Staatspartij.. 10. A.-R. Partij.' 12. Rev. Soc. Arbeiderspartij. 13. Herv. Ant.-Rev. Partij (lijst Costerus). 14. N. S. B. 15. Chr. Dem. Unie. 16. Vrijz. Dem. Bond. Kieskring IV (Gouda)1. Chr. Hist. Unie. 2. Comm. Partij Holland. 3. Kath. Dem Partij. 5. Vrijheidsbond. 6. S. D. A. P. 7. R.-K. Staatspartij. 8. Staatk. Geref. Partij. 9. Herv. Ger. Staatspartij. 10. A.-R. Partij. 11. Plattenlanders. 12. Rev. Soc. Arbeiders partij. 13. Herv. Ant.-Rev. Partij (lijst Costerus). 14. N. S. B. 15. Chr. Dem. Unie. 16. Vrijz. Dem. Bond. DE ARRESTATIE VAN KLOOSTER OVERSTEN IN DUITSCHLAND. Wij plaatsten dezer dagen eenïge mede deelingen, ons verstrekt door een corres pondentiebureau, over de arrestatie van kloosteroversten in Duitschland. In deze mededeelingen werden tegenge sproken de berichten over overtreding der deviezenvoorschriften door de gearresteer de kloosteroversten. Nu schrijft echter Pater Anselmus O.C.S. O., zielzorger der Nederlandsche Katholie ken te Berlijn, dat hij heeft vernomen, „dat het bestuur van enkele kloosters, die in het buitenland (Nederland) leeningen had den aangegaan, zich, helaas, hadden laten verleiden tot handelingen, die in strijd zijn met de Duitsche deviezenvoorschriften. De Zollfahndungstelle is tegen deze kloosters opgetreden en heeft om de arrestatie van de verantwoordelijke personen verzocht. Het is een zeer betreurenswaardig inci dent, vooral, omdat het voor mij vaststaat, dat de betrokkenen zich. niet van de draag wijdte van hun handelingen bewust waren en slechts het naar hun meening goede recht van derden wilden behartigen". Als deze voorstelling van zaken juist is (en wij meenen voorloopig de juistheid er van te moeten aanvaarden) dan mogen Wij ook niet in dit optreden van de politioneele autoriteiten in Duitschland, als zoodanig, een uitgesproken kloostervervolging zien. LEIDEN. J. A. S. SCIARONL Zestig jaar Vincentiaan. Morgen zal de heer J. A. S. Sciaroni den dag herdenken van zijn zestig-jarig lid maatschap van de St. Vincentiusvereeni- ging. Ter gelegenheid van zijn gouden feest, op 30 Maart 1925, dat met passenden luis ter werd gevierd, mocht de heer Sciaroni, uit de handen van den hoogeerw. heer P. L. Dessens z.g., het gouden kruis Pro Ec clesia et Pontifice ontvangen. Den jubileerenden Vincentiaan mogen ook wy onzegelukwenscnen aanbieden onze eerbiedige gelukwenschen, omdat wij waarlijk eerbied hebben voor zijn groot- schen staat van dienst op het terrein der charitas. De heer Sciaroni is steeds geweest een ras-echte Vincentiaan, een menschen-leven lang! Hij zocht nooit zichzelf, vervulde trouw de op zich genomen taak, en was een mede-broeder voor de leden, met wie hij in de St. Petrus-conferentie samenwerkte, wier werk hij, bij onstentenis, overnam, zonder eenige pretentie's. In den loop der zestig jaren is hij ge weest vice-president der St. Petrus-confe rentie en president van het magazijn der vereeniging. De heer Sciaroni, die nu 89 jaar oud is, heeft de geschiedenis van de St. Vincen- tius-ver. in Leiden van 60 jaren meege maakt en meegeleefd en meegevormd. De huidige voorzitter van den Centralen Raad, de heer Jac. Creyghton, die zelf ook al weer ruim veertig jaren lid der vereeniging is, is door hem indertyd in de Vereeniging in geleid. De laatste jaren kon de jubilaris niet meer aan het werk der Vereeniging deelnemen. Maar zoo lang mogelijk is hij gebleven: een actief, van ganscher harte toegewijd Vincentiaan. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens de hedenmorgen in de Belgi sche Kamer afgelegde regeeringsverklaring vraagt de regeering devaluatie van de Bei- ga tot 30 pet. (2de blad). Duitsche predikanten naar een concen tratiekamp. (2de blad). Rapport van Simon in het Lagerhuis over zijn Berlijnsche reis. (2de blad). BINNENLAND. De politie heeft in Zuid-Limburg een morfine-smokkelcomplot achterhaald met vertakkingen over geheel het land. (Gem. Berichten, 4de blad). Vrachtauto op onbewaakten overweg bij Uithuizen gegrepen. Bestuurder bleef on gedeerd. (1ste blad). Geval van kolendampvergiftiging te Beek. (L.). (1ste blad). De nummering der lijsten voor de ver kiezing van de Prov. Staten. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. P. Kruithof heeft gisteren het Ned. re cord 500 M. schoolslag verbeterd. (4de blad). Dr. Euwe en dr. Aljechin zijn tot over eenstemming gekomen voor den strijd om het wereldkampioenschap schaken. 4de blad en 2de blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE WAARHEID VERVALSCHT. Aan een artikel in De Volkskrant ontleenen we: Aan een zeer ergerlijke feitenverval- sching maakt zich de „Tribune" schuldig ten aanzien van den steun dien de Missie in Indië van den Staat geniet. Natuurlijk ziet het communistische or gaan met leede oogen den groeienden in vloed van de Missie in Nederland over zee. Indien het eerlijk kon zijn moest het re deneeren: wij communisten prooageeren, de Missie propageert, het is ieders goed recht. Maar men weet dat de communisten nu eenmaal met twee maten meten: het recht dat zij voor zich opeischen ontzeggen ze een ander. Wat de feiten betreft komt de „Tribune** met een aantal verzinsels, te midden waar van alleen juist is dat Nederlandsch Indië in twaalf ressorten Kerkressorten is gesol itst. Het communistische blad beweert: lo. dat de Staat voor eiken door hem aanvaarden missionaris aan de orde waar toe hii behoort 6000 geeft als bijdrage in de opleidingskosten; 2o. dat de missionaris vrijen overtocht eerste klasse krijfft ƒ1800 voor uitrustings- kosten en een salaris van eenige honder den guldens per maand. 3o. dat aan het hoofd van elk der twaalf ressorten een missie-bisschoo staat „pauselijke ambtenaren, die het Neder landsche volk mag onderhouden" met een salaris varieerende tusschen 400 en 900 gulden per maand. Van al deze beweringen is letterlijk niets waar. Onder de twaalf bisschoppen (apostoli sche vicarissen en prefecten) is er maar één die een salaris ontvangt en dan niet als bisschop doch als pastoor van Batavia. In Indië zijn nagenoeg vierhonderd ka tholieke priesters werkzaam, van wie twee en twintig een salaris krijgen als gees telijke van den tweeden en veertien als geestelijke van den derden rang. Alle overigens ontvangen niets, terwijl al hetgeen verhaald wordt omtrent oplei dingskosten, overtochtsgeld, uitrustings- kosten enz. tot het rijk der fabelen be hoort. Zoo schrijft de „Tribune" geschiedenis!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1