Als daar nu een contact doos zat DONDERDAG 28 MAART 193a DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 Dat zou toch wel erg geriefelijk zijn. Het is als *t ware een centraal punt. Je zoudt er de schemerlamp op kunnen aansluiten, de electrische synchroon- klok, het electrische theelichtje, het electrische kacheltje en nog zooveel meer. We moesten dat nu maar meteen in orde laten maken. We hebben nu met de schoonmaak toch den schil der en den behanger over den vloer. De leidingen kunnen dan ook meteen wat bijgewerkt worden. En dan na tuurlijk van die dubbele contactdoo- zen. Zoo handig om een paar toe stellen tegelijk aan te sluiten. En we laten het een vakman in orde brengen, dus'nerkendeninstallateur. Lichtfabrieken - Leiden UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer J. de Langen hield de R.K. Volks bond, afd. Leidschendam haar maandelijk- sche vergadering. De heer Haver, hoofdbestuurder van Herwonnen Levenskracht, hield een inlei ding en wees allereerst op de machtige in stelling van het R.K. Werkliedenverbond met zijn vak- en standsorganisaties, enz. enz., om daarna op enthousiaste en duide lijke wijze nader te bespreken de schitte rende instelling Herw. Levenskracht, waar van zoo ontzettend veel wordt gevraagd, terwijl de inkomsten steeds verminderen. Spr. beveelt bijzonder aan de Bloempjes dag en spoort allen aan zoo mogelijk hier aan iets meer te geven en hieraan alle me dewerking te geven. Ook voor de komende loterij vraagt hij aller steun, terwijl spre ker meer speciaal aandringt op de bijzon dere Stuiversactie. Moge ik, aldus besluit de heer Haver, meer liefde en een blaken de liefde hebben gewekt voor Herwonnen Levenskracht en een groote medewerking en deelname aan de Stuiversactie, opdat aan de vele aanvragen kan worden vol daan en daardoor zoovele arme lijders aan deze vreeselijke ziekte van den witten dood gespaard zullen blijven; namens het bestuur en de arme lijders bij voorbaat grooten dank. Het behoeft geen betoog, dat spreker voor zijn inderaad geestdriftige en pro pagandistische rede een verdiend en luid applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter had te accepteeren, waarbij de voorz. de hoop uitsprak, dat allen pro pagandist zullen zijn voor de Stuivers actie en als één man in deze zullen samen werken. Bij monde van den heer v. d. Voort wordt verslag uitgebracht van het busje „Hulp in Nood", die verklaart alles in de beste orde bevonden te hebben. Wegens afwezigheid van den geestelijk adviseur moet de beantwoording vragenbus vervallen. Met een kernachtig woord beveelt de voorz. aan het lidmaatschap van de R.K. Kiesvereenigingen, enz., daar deze toch meer belangstelling en waardeering ver dienen. Na rondvraag, sluiting. Benoemingen. In de plaats van den heer W. Trapman, die is benoemd tot se cretaris der gemeente Boskoop, is benoemd tot hoofdcommissies der gemeenten Stomp- wij en Veur de heer P. v. d. Ven, thans le commies ter secretarie en tot le adjunct commies is benoemd de heer H. J van Her pen, thans 2e adjunct-commies ter secre tarie van Stompwijk en Veur. Dubbele Raad. Zaterdag 30 Maart, des voormiddags te 10.30 uur, zal in het Raadhuis alhier een openbare zitting wor den gehouden ter beslissing over de geldig heid van de op 25 Maart j.L ingeleverde lijsten van candidaten en over de handha ving van de op die lijsten voorkomende candidaten voor de verkiezing van de le den van de Commissie uit de ingezetenen, als bedoeld in art. 158 der Gemeentewet. VOORHOUT Winkelsluiting. In afwijking van de desbetreffende bepalingen van de winkel sluitingswet is het den winkeliers in deze gemeente, die uitsluitend of in hoofdzaak in voorraad hebben: brood, banket, sui kerwerk, chocolade, al dan niet t es amen met consumptie-ijs; alsmede fruit, of ta baksartikelen, om des Zondags hun win kels geopend te houden op alle Zondagen of daarmee gelijkgesteld dagen, tot en met Zondag 26 Mei a.s., zulks in verband met de te verwachten bloembollendrukte. Volksbond. Voor een matig bezochte vergadering opende de voorz., de heer C. van der Burg in het Parochiehuis deze ver plichte bijeenkomst, waarna de secretaris, de heer J. A. van Gent, de notulen las. Eenige nieuw toegetreden leden werden geinstaleerd. De controle-commissie had kas en boe ken van den penningmeester, den heer L. van der Lans, gecontroleerd en in orde be vonden. Totaal stond aan ontvangstzijde geboekt tezamen met batig saldo 1934: 1451.30, terwijl was uitgegeven 1233.78, zoodat een nieuw batig saldo aanwezig was van 217.52. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief Centrale Raad behandeld, hetgeen nogal tijd in beslag nam, waarna tot afgevaar digden werden gekozen de heeren C. van der Burg, en Alb. Augustinus, die hun be noeming aanvaarden. Personalia- Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is met ingang van de a.s. Paaschvacantie benoemd aan de R.K. School voor Meisjes te Mariënheide, in de wereld mej. Z. van Rooij. Mej. van Rooij heeft zich gedurende vele jaren met toewijding gegeven aan de gees telijke vorming der jeugd in Voorhout. Zij heeft zich doen kennen als een streng, doch niet minder beminnelijk onderwij zeres. Dat een lange periode van zegenrijk werk voor haar in het verschiet moge lig gen is ongetwijfeld den wensch van allen met wie zij mocht samenwerken en die haar van meer nabij hebben gekend. WOUBRUGGE. Installatie van burgemeester Mum sen. Zooals reeds gemeld zal de installatie van den nieuwen burgemeester plaats heb ben op Donderdag 4 April des namiddags te half 3. Te half 2 arriveert burgemeester Mum- sen met zijn verloofde, mej. A. C. de Ru uit Scheveningen aan het station te Leiden, waar een commissie van ontvangst ter be groeting aanwezig is. In deze commissie zijn 'benoemd de heeren J. P. van Leeuwen, C. van Rijn, F. Kroes en J. Metselaar. In auto's rijdt het gezelschap naar Hoog- made, waar de schoolkinderen, onder lei ding van het hoofd der school, een versje opzeggen. De harmoonie der „Heerlijk heid" zal het „Wilhelmus" spelen. Aan mej. de Ru zullen bloemen worden aangeboden. Li Woubrugge aangekomen, zullen de kinderen van openbare en christ. school eveneens een zanghulde brengen, begeleid door de Harmonie van Woubrugge. Daarna vangt de buitengewone Raads vergadering aan, waaran wethouder C. W. Lieverse, na een toespraak, den nieuwen burgemeester zal installeeren. Na afloop van deze plechtigheid zal er gelegenheid bestaan den nieuwen burge meester geluk te wenschen. Voor de dames van de genoodigden zal daartoe gelegen heid worden gegeven in de oude Rechtika- mer. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. VAKCURSUSSEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. B. en W. schrijven aan den Raad: Van wege de Commissie C van het Plaatselijk Crisiscomité is ook een sub-commissie in gesteld om den werkloozen bezigheid te ver schaffen. Bij deze subcommissie is de ge dachte gerezen om voor de jeugdige werk loozen een cursus in het leven te roepen voor handenarbeid. Bespreking daarvan met den inspecteur voor de zorg van de jeugdige werkloozen, die aan het Departe ment verbonden is, heeft doen besluiten om het plan breeder op te zetten. De Regeering namelijk geeft alleen financieelen steun, indien de cursus zoodanig opgezet is dat deze als een soort leergang voor de deel nemers kan worden beschouwd en niet uit sluitend ten doel heeft hun eenige aflei ding te verschaffen. Uit de onderhandelin gen en besprekingen van vertegenwoordi gers van de subcommissie, den vorenbe doeld en Inspecteur en onzen Voorzitter is het plan gerijpt om een cursus te vormen waar practisch onderricht gegeven wordt in verschillende vakken op den dag en waar de deelnemers ook zelf practisch werk leveren. Daarnaast wordt aan de deelnemers ook wel theoretische kennis bijgebracht maar het karakter blijft practische werkzaam heid Dergelijke cursussen blijken, in tegen stelling met die welke voor eenige jaren werden begonnen en die ook hier verliep, levensvatbaarheid te hebben. Onze Voor zitter stelde met enkele leden van de sub commissie een persoonlijk onderzoek in te Gouda en Delft en kreeg een gunstig oor deel omtrent het resultaat van soortgelijke cursussen daar. Officieel behoort de cursus uit te gaan van de gemeente. Het Rijk is dan bereid in de kosten een bijdrage te verleenen op den voet van de subsidie welke genoten wordt voor steunverleenong en werkver schaffing, dat is voor deze gemeente naar 80% bruto uitgaven. Voor het plan hetwelk nu opgezet is, zul len de kosten voor het nog niet verstreken tijdvak van dit jaar naar schatting bedra gen rond 3400.wegens exploitatiekos ten; waarbij komen 1200.voor eerste inrichting en aanschaffing van gereedschap pen. De cursus zal geacht worden voldoen de op te nemen, indien drie maanden na aanvang van den cursus het door Burge meester en Wethouders nader te bepalen aantal deelnemers zal zijn bereikt. Wanneer dat onverhoopt niet het geval mocht zijn hetgeen tegen zou vallen om dat aanvankelijk op voldoende deelnemers gerekend xan worden zal de cursus moe ten worden beëindigd omdat de subsidie slechts dan wordt genoten indien per cursus een bepaald aantal deelnemers is ingeschre ven. De mogelijkheid bestaat natuurlijk evenzeer dat het aantal deelnemers toe neemt wanneer eenmaal met het werk ken nis gemaakt kan worden; maar wij mee- nen niet te zeer mis te tasten wanneer wij de uitgave voor 1935 op niet hooger dan' 5000.ramen. Daarvoor zou dan de ge meente uiteindelijk aansprakelijk zijn voor 1000.omdat het Rijk 80% bijdraagt, draagt. Wanneer de cursus na drie maanden moet worden beëindigd zal het door de ge meente te bepalen bedrag ongeveer een derde deel van f 1000.uitmaken. B. en W. achten gezien het belang der zaak deze proefneming voldoende ge motiveerd en stellen voor het bovenbe doeld crediet toe te staan en hen te mach tigen de cursus in te richten en de bijdrage van het Rijk te vragen. Gemeenteraad. De Raad vergadert Maandagavond te 7 uur. Opening. Notu len. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: lo. Afscheid van den afgetreden secre taris, den heer K. Salverda. 2o. Beëediging en installatie van den nieuw benoemden secretaris, den heer mr. F. A. Helmstrijd. Pauze. 3o. Voorstel van B. en W. inzake in richting van cursussen voor werkloozen. 4o. Voorstel van B. en W. inzake ver huring van het perceel Raadhuisstraat 98 aan den heer K. Salverda. 5o. Voorstel van B. en W. inzake wij ziging der verordening op de levering van electriciteit. 6o. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der verordening op de levering van gas. 7o. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van een perceel bouwgrond aan de Van Boetzelaerstraat, aan den heer W. van Beyeren qq. 8o. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van een perceel grond aan de Van Dijkstraat aan den heer W. Brouwer qq. LEIDERDORP. Gemeenteraadsverkiezing. Burgemees ter en Wethouders hebben den dag voor stemming van den gemeenteraad bepaald op 19 Juni e.k. REEUWIJK. Het zwemmen in de plassen. De R. K. raadsfractie te Reeuwijk heeft bij den raad dezer gemeente een voorstel inge diend om het zwemmen in de plassen voor beiderlei kunne tegelijk te verbieden, an ders dan in het zwembad Elfhoeven. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente komt op Vrijdag 29 Maart a.s. des namiddags om 7.15 uur in openbare ver gadering ten raadhuize bijeen. De agenda bevat een 11-tal punten ter behandeling. LAND- EN TUINBOUW Het Platteland. Dezer dagen werd onze aandacht gevestigd op een inleiding, in 1930 gehouden door den heer S. Louwes, lid der Eerste Kamer, over „De waarde van het platteland voor onze samenleving". Een zeer belangrijke inleiding, waaruit we hier enkele regelen overnemen, omdat niet te gen te spreken is, dat de beteekenis van het platteland thans ook nog door velen wordt miskend. De heer Louwes betoogde zeer uitvoerig, dat de boerenstand, de werkelijke kern van het platteland, zijn eigen roeping heeft: le. Op economisch gebied, dat wel is waar in den loop der tijden minder belang rijk is geworden, maar speciaal ook voor ons land van overwegende beteekenis blijft. In West-Europa is de landbouw in ver schillende landen een betrekkelijk klein deel van het geheel geworden. In ons land blijkt absoluut het aantal dergenen, die in den landbouw hun hoofdbestaan vinden, weinig te veranderen. Het nam van 1909 tot 1921 toe van 618.000 tot 622.000 of slechts met 0.7 pet., terwijl het aantal dergenen, die een beroep uitoefenen, met 20.4 pet., en dat dergenen, die in de industrie werkzaam zijn, met 29 pet. toenam. Als men zegt, dat de geheele toename onzer bevolking buiten den land bouw haar bestaan zal moeten zoeken, zal men niet ver van de waarheid zijn. Men mag evenwel niet direct ook in economisch opzicht de waarde van een groep alleen opmaken naar zijn aantal. Voor den Ned. land- en tuinbouw gaat dit zeer zeker niet op. Deze zijn geworden tot een bedrijf, waarin jaarlijks de landbouw alleen zeker voor plus minus 1 milliard gulden aan pro- dukten voortbrengt. Als men er de waarde der grondstoffen aftrekt, komt men min stens tot een productie van ƒ800.000.000. Deze enorme productie op zoo'n klein ge bied is alleen te bereiken door den aan voer van grondstoffen uit het buitenland, en de produkten daarheen uit te voeren. En dan mag men zich afvragen: Hoevelen zijn hierbij niet betrokken? Hoevelen zouden er in een misère van den landbouw worden meegesleept? Hoe weinig zouden velen be seffen de werkelijke oorzaak van de ramp,1 die hem trof?In economisch opzicht alleen reeds zou de ondergang of ook slechts de daaraan voorafgaande extensi- veering van he landbouwbedrijf een ramp zijn, tot welker voorkoming men de hulp van regeering en volk zou mogen vragen. (De heer Louwes sprak deze woorden in de periode van actie, vóórdat de eerste Regee- ringsmaatregelen werden genomen). 2e. De boerenstand heeft een eigen roe ping ook op s o c i a a 1-p olitiek ge bied, waar het platteland voor een deel optreedt als regenerator der geheele samen leving. De inleider toonde met cijfers aan, dat de groei der steden gedeeltelijk gaat ten koste van het platteland. Het platteland zorgt in de eerste plaats mede tot de in standhouding van de bevolkingstoename. Het allermeest sprekend voorbeeld is Ber lijn, wijl Berlijn de stad is met het laagste geboortecijfer, maar wat daar heel sterk naar voren treedt, geldt voor iedere stad in meerdere of mindere mate. Het geboor te-cijfer in de steden van 100.000 inwoners bedroeg van 19241928 in Nederland 19.68 per 1000. In de gemeenten beneden 5000 in woners bedroeg dit 26.43. Er heeft in beide een snelle vermindering der geboorte-cij- fers plaats. Het jaar 1928 gaf voor de groote steden een vermindering tot 18.96, dus 0.72 pet.; voor de kleine gemeenten tot 26.04 of 0.39 pet. De sterfte bedroeg: groote steden 19241928: 8.80 pet., kleine gemeente 10.84 pet. In 1928 groote steden 8.90 pet., kleine gemeenten 10.47 pet. Had er geen verhui zing plaats, dan hadden de groote steden moeten toenemen met 10.20 per duizend gemiddeld en in 1928 met 10.06 per duizend, de kleine gemeenten met 15.59 pet. in 1928 met 15.57 pet. Dit was in de groote steden: in 1924—'28: 13.56 pet., in 1928: 12.40 pet. In de kleine gemeenten: in 1924'28: 12.43 pet. in 1928: 10.70 pet. De aanwinst door vestiging van elders was voor de groote steden pl.m. 2.3 pet., het verlies voor de kleine gemeenten 4.9 pet. 't Is duidelijk: het platteland zorgt in de eerste plaats mede tot de instandhouding der bevolkingstoe name. De heer L. betoogde vervolgens, dat het platteland niet alleen medewerkt voor de kwantiteit der bevolking, maar ook voor de kwaliteit. In het kort bestek van dit artikel kunnen we den Inleider niet volgen, maar slechts vermelden, dat zijn slotsom was: „Het is m.i. een niet te loochenen feit, dat kwantitatief zoowel als kwalitatief de ste den, in bevolkingsopzicht het verterende deel, het platteland het produceerende deel vormt. Ook hier versta men mij weer niet verkeerd. Ik wil niet zeggen, dat op 't mo ment de doorsnee-stedeling minder begaafd is, minder aanleg heeft dan de plattelan der. Ik zag alleen maar, dat de selectie in de aan zich zelf overgelaten stad al heel spoedig een dergelijk gevolg zou moeten hebben. De Duitschers zeggen dan ook, dat het platteland de Jungbrunnen der maat schappij is. Dit geldt zoowel kwantitatief als kwalitatief'. Tot slot betoogde de heer L., dat ook op geestelijk, op cultureel gebied het platteland zijn eigen plaats inneemt. Hier over in een volgend artikeltje. Tegen Dauwnetel en Muur. In „Op en om de Boerderij" komt een uitvoerig arti kel voor over de bestrijding van dauwnetel en muur: de z.g. kruipmuur en de veel schadelijker blauwe muur, die heel vroeg in 't voorjaar reeds verbazend snel groeit en het graangewas doet verstikken. De dauwnetel is in sommige streken bekend als „dikkoppen". Deze onkruiden kunnen met succes bestreden worden met k a 1 k- stikstof of fijngemalen kainiet. Dit is bekend, maar de volgende waarschu wingen dienen in acht genomen te wor den. Men moet met dit werk niet al te haastig zijn, maar den geschiktsten tijd af wachten. Zoowel de eene als de andere stof strooie men alleen dan uit, wanneer men „stand van weer" heeft en men verwachten kan, dat het eenige dagen achtereen mooi weer zal zijn met veel zon. Laat men in dit geval toch vooral niet te heet gebakerd zijn; of het jonge graan in 't vroege voor jaar al eens even dik in de „muur" of in de nauwnetel zit, is niet zoo erg; als de ver nietiging van die onkruiden zoo meteen maar geheel volkomen is. Het graan heeft dan den tijd nog wel om flink uit te stoe len. Zaait men met donker buiig weer, dan is de bestrijding toch nutteloos, en ziet men zich nog korten tijd toch genoodzaakt nog maals een aanvang hiermee te maken. Men kan dus direct beter het juiste tijdstip af wachten. Bij voorkeur benutte men een nachtvorst-periode: daags de zo n, 's nachts winter. De kalkstikstof of en de fijnge malen kainiet er op strooien, als de ijzel op de planten zoo ongeveer ontdooid is. De muur is dan dauwnat en zoo blijft het te gebruiken onkruidbestrijdingsmiddel er in flinke hoeveelheid op kleven. Straks komt de zon, zoodat de stof er op en in droogt. Na eenige dagen wordt de muur geheel bruin en verschrompelt, 't Graangewas wordt ook iets rood, maar herstelt zich toch spoedig weer. Kalkstikstof kan ook gestrooid worden, indien de onkruidplan ten reeds droog zijn, omdat ze kleefkracht bezit en de stof zich dus toch op de plant vastzet. De dauw in den er op volgende nacht doet dan de stof wel verder inwerken. Fijngemalen kainiet mag alleen gestrooid worden op dauwnat gewas. Op droog gewas gestrooid, ziet men geenerlei resultaat, omdat alles er zoo bij neerrolt. Van kainiet heeft men per H.A. noodig 600 K.G.; gebruikt men kalkstikstof, dan kan met 250 a 300 K.G. worden volstaan. Het uitstrooien van kainiet levert minder bezwaren op dan dat van kalkstikstof. Wie kainiet uitstrooit, wordt hoogstens wat nat; van de kalkstikstof wordt men door en door vuil, tot in de onderkleeren toe, als men niet oppast. Ook brengt het strooien van kalkstikstof gevaren voor het lichaam mee. De zaaier moet bij dit werk heel kalm blij ven, mag zich in geen geval zoo druk ma ken, dat hij begint te zweeten. De mouwen moeten worden opgeslagen, want anders zal schaving aan den pols optreden. Vooraf wrijve men handen en polsen goed in met zachte olie. Men zorge ook, de oogen te be schermen. B-r. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 27 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Edith Helen 4075 cent, Paul Garmpel 70 cent, Vubu- num 6080 cent, Seringen 3060 cent, For sythia f 1.001.60, Leeuwenbekken 5070 cent, Tulpen 1015 cent, Azalea 60140 cent, Narcissen 612 cent, Cerasus Hisa- kura f 1.502.40, Prunus triloba 1525 cent, Clematis Prins Hendrik f 3.Am- dromeda 15 cent, Azalea per stuk 4050 cent, Hortensia per stuk 3045 cent BODEGRAVEN, 27 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 18904 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 1.902.20, bruin f 2.002.30, eenden eieren f 1.701.90 per 100 stuks. GOUDA, 28 Maart. Vee. Aangevoerd in totaal 1550 stuks, waarvan 44 slachtvar- kens. vette 1819 cent, Londensche 1415 cent per pond, levend met 2 pet. korting. 349 magere varkens f 1826, 637 biggen f 1013, 9 runderen f 125160, Geldersche biggen f 1316, 500 nuchtere kalveren f 3.00.475, 11 bokken en geiten f 26 per stuk. Handel stug. Kaas. Aanvoer 187 partijen, le kwal. met rijksmerk f 1516, 2e kwal. met rijks- merk f 1314. Handel flauw. Boter. Aanvoer 1174 ponden. Goeboter 6070 cent en weiboter 5560 cent per pond. Handel vlug, Eieren. Aanvoer 136.000 stuks, kip peneieren f 1.752.10 en eendeneieren f 1.90 2.20 per 100 stuks. Handel willig. LOOSDUINEN, 27 Maart. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling we£d van 69 aanvoerders verkocht, om in de week van 1 tot 8 April dagelij les te leveren 10.600 lieter melk. Prijs was vanaf boerde rij f 5.25 en melk voor industrie f 2.00 3.20 per 100 liter. TER AAR, 27 Maart. Centrale Veiling. Spinazi per kg. 48 cent, sla f 1.803.50, vellen 14 cent, witlof f 45.80, kroten f 1.20 radijs f 1.702.60, raapstelen f 1.20, pieter selie f 3.80, selderie f 3.10. VEUR, 27 Maart. Groenten veiling. Kropsla le soort f 3.205.40, 2e soort f 1.80 2.90, stoofsla per kg. 69 cent, andijvie per kg. 45 cent, spinazie per 4 kg. 1234 cent, rabarber f 23, radijs f 2.102.80, prei f 1.801.90, selderie f 1.001.10, aard beien per stuk 7 cent. VEURL'DAM, 27 Maart. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aangevoerd: 14817 kippeneieren f 1.80—2.25 per 100 stuks; kippen f 0.401.00, konijnen f 0.201.60 en duiven 1020 cent per stuk VINKEVEEN, 27 Maart, Groentenveiling bloemkool 315 cent per stuk, kropsla 36 50 cent per 10 krop, vellen 2025 cena per kist, spinazie 610 cent per kg. VOORSCHOTEN, 27 Maart. Veiling V. P. V. Kippeneieren f 1.602.10, eenden eieren f 1.602.00, kalkoeneieren f 4. ganzeneieren f 57 per 100 stuks, hanen f 1.duiven 1016 cent, konijnen 80 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8