leder pak HONIG's VERMICELLI honig" Bouillonblokje GRATIS WOENSDAG 27 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN MAN DOOR AUTO AANCEREDEN. Gistermiddag omstreeks half twee is de heer Van der Krieve uit Grave, toen hij plotseling den weg overstak", door een auto, bestuurd door den heer B. uit Nijmegen, aangereden. Het slachtoffer werd ernstig gewond en is naar zijn woning te Grave vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De vorige week Donderdag werd de 30- jarige gehuwde C. Huizinga uit Musselka- naal door een personenauto aangereden. Met een schedelfractuur werd hy in zorg- wekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hy gisteren aan de gevolgen is overleden. DOODELUK ONGELUK BIJ WILTON- FEYENOORD. Gistermiddag is de 62-jarige arbeider J. Geerlink bij de werf Wilton-Feyenoord aan den Vlaardingerdijk te Schiedam onder een stapel ijzeren staven gekomen, die vermoe delijk aan het glijden waren geraakt Met zware inwendige kneuzingen is de man naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ZWOLLE. Een doode. Gistermorgen is ten huize van het echt paar W., Hoogstraat 66 te Zwolle, een tragi sche ontdekking gedaan. De bejaarde man en vrouw wonen alleen, de kinderen zijn gehuwd en wonen elders. Toen een zoon zich Dinsdagmorgen aan de woning van zijn ouders vervoegde, bleef de deur ge sloten. Toen hij na eenig wachten door de brievenbus keek, ontwaardde hij 'n sterken kolendamp. Terstond drong hij de woning binnen en vond zijn vader en moeder be wusteloos in bed liggen. In de kamer brand de een haard en had zich een sterke kolen damp ontwikkeld. Omiddellijk werden de doktoren Marcus en Van der Plaats gewaarschuw.d, die con stateerden, dat de vrouw reeds was overle den, terwijl de man nog een zwak teeken van leven gaf. Een zuurstof-apparaat werd in werking gebracht, doch men slaagde er niet direct in t bewustzijn bij den man weer te doen terugkeeren, waarna deze naar het Sophiaziekenhuis werd overge bracht en tegen den middag liet het zich aanzien, dat het leven van den man be houden zou kunnen blijven. DOOR KOKEND WATER VERBRAND. Meisje overleden. Door een ongelukkige manoeuvre van mej. v. B. te Nieuwenhuizen viel een ketel kokend water over haar kleine zusje en broertje, die in haar nabijheid aan het spe len waren. De kinderen kregen hevige brandwonden, en het vijf-jarig meisje overleed spoedig aan de gevolgen daar van. De jongen maakt het thans redelijk. ONGEVAL BIJ HET SCHOONMAKEN VAN EEN KERK. Gistermorgen heeft Sén ernstig ongeval plaats gehad bij het schoonmaken van den koepel der St. Laurentiuskerk te Dongen. De 25-jarige De Bruyn uit Tilburg stond op een 40 meter hooge ladder, die bestond uit twee aan elkaar gekoppelde deelen, toen de ladder op de koppeling doorbrak. De Bruyn kwam op de banken der kerk terecht en werd opgenomen met zeer ern stige inwendige kneuzingen en een gapende hoofdwonde. Nadat hij ter plaatse was ver bonden, is hij per ziekenauto vervoerd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. De ge meentepolitie van Dongen stelde terstond een onderzoek in. DUIZENDEN GULDENS VERDUISTERD. Boekhouder gearresteerd. Dezer dagen is bij een der botercontrole- stations, welke bij de uitvoering der steun maatregelen in het belang van den zuivel getroffen, door de Regeering zijn ingescha keld, een verduistering ontdekt, welke door een boekhouder gepleegd werd en vele dui zenden guldens bedraagt. De boekhouder, een zekere van B., ge noot een vertrouwenspositie en was uitste kend bekend met het werk, dat hij te ver richten had. Het is echter gebleken, dat hij op zeer geraffineerde wijze gelden ten na- deele van het botercontrole-station verduis terde. Hij schijnt begonnen te zijn met kleine bedragen, welke echter allengs groo- ter werden. De Regeering oefent echter op alle organen, die direct of zijdelings betrok ken zyn bij de uitvoering van crisismaat regelen, een scherpe controle uit door mid del van den Crisis-Accountantsdienst. Deze dienst gaat de administraties van alle cri sisinstellingen op onbepaalde tijdstippen zeer nauwkeurig na en zoo kon ook deze verduistering niet lang onder, den dekman tel blijven. Een der accountants van den dienst bemerkte de onregelmatigheden in de boekhouding en zoo kwam het misdrijf aan het licht. De Haagsche politie arresteerde daarop den Haagschen boekhouder W. F. v. B. De verduisteringen, die over een termijn van 2 jaar gaan, loopen in de duizenden gul dens. Thans is reeds voor tienduizend gulden aan verduistering komen vast te staan, hoe wel het eindbedrag nog wel belangrijk hoo- ger zal zijn, daar het onderzoek der boeken door rijksaccountants nog in vollen gang is. Van B., die inmiddels naar het Huis van Bewaring is overgebracht, leefde op rui men voet en heeft alle verduisterde gelden opgemaakt. Zijn malversaties pleegde hij door het incasseeren van gelden ten eigen bate en niet verantwoorden in de boeken, het dubbel noteeren van uitgaven en het uitgeven van valsche kwitanties. De ver duisteringen kwamen aan het licht bij een inspectie van de boeken. Van B. heeft geen medeplichtigen gehad. Nader wordt gemeld, dat de boekhouder deze verduisteringen op een geraffineerde wijze heeft gepleegd, zoodat het hem moge lijk is geweest, zijn bedrog langen tijd vol te houden. Hij was vroeger aan de kassa- afdeeling verbonden geweest en wist dus, hoe men daar te werk ging. In den koffie tijd nu schreef hij daar kwitanties uit en liet deze innen, doch verantwoordde de ont vangen bedragen niet in de boeken. De re clames van de menschen, uiteraard meeren- deels kleine zakenlieden, die reeds betaald hadden, maar zich niettemin later een tweede (echte) kwitantie gepresenteerd zagen, wist hy te onderscheppen. Ten slotte begon er iets te haperen aan de boekhou ding. De accountantsdienst kreeg argwaan en ging onderzoeken. De man werd daarop door de politie gearresteerd en bekende. Hij was indertijd werkzaam op het accoun tantskantoor, dat de crisisiccountantsdienst overnam, en werd toen op aanbeveling me de overgenomen. Verder heeft de Haagsche politie drie personen gearresteerd, van wie twee werk zaam bij het Haagsche Crisis-Comité, die ten nadeele van het Haagsche Crisis-Comité belangrijke bedragen hebben verduisterd. Zekere B. is reeds eenigen tijd geleden in het Huis van Bewaring opgesloten wegens het innen van gelden piet valsche kwitan ties voor het Haagsche Crisis-Comité, welke hij ten eigen bate aanwendde. De tweede arrestant, W., ontvreemdde geld, dat zijn vrouw als wijkhoofd van het Haagsche Cri sis-Comité eenmaal per week met het col lecteeren ophaalde. De vrouw zou van deze verduistering door den man niet geweten hebben. De derde arrestant, S., incasseerde eveneens gelden met valsche kwitanties en stak het geld in eigen zak. De beide laatstgenoemden zijn, nadat proces-verbaal is opgemaakt, op vrije voe ten gesteld. Hoewel de verduisterde bedra gen niet onaanzienlijk zijn, is het niet ge makkelijk vast te stellen hoeveel het Haag sche Crisis-Comité is tekort gekomen, daar de diefstallen over een langen termijn loo pen. ARRESTANT ONTSNAPT. Gistermiddag is te Haarlem opnieuw een arrestant ontsnapt. De man, de 23-jari ge strooper P. V., was door een Rijksveld wachter van zijn woning gehaald en zou naar het Huis van Bewaring overgebracht worden, omdat hij nog een hechten isstraf had te ondergaan. Daar V. zeide, dat hij ziek was, ging de Rijksveldwachter eerst met hem naar het Kantongerecht in de Jansstraat, waar V. aan den ambtenaar van het O.M. uitstel vroeg, hetgeen echter niet werd toegestaan. Bij het verlaten van het gebouw rukte V. zich plotseling los en zette het op een loo pen. De Rijksveldwachter zette hem achter na, doch moest de achtervolging opgeven, toen V. op de Oude Groenmarkt een onbe heerd staande fiets greep en daarop weg reed. De thans gevluchte V. was een vriend van den strooper uit IJmuiden, die op 5 Maart jj. op het station te Haarlem ontsnapte. LAND- EN TUINBOUW Invoer van niet houtvormende siergewassen en Azalea's uit België. Voor importeurs van bovengenoemde ar tikelen is het volgende van belang. In verband met een tusschen de Neder- landsche en Belgische regeeringen getrof fen regeling zal de invoer van deze plan ten uit België hier te lande na 4 April as. slechts kunnen geschieden onder overleg ging van een door het Belgische ministerie van Landbouw af te geven certificaat. In verband daarmede zullen de thans uitge geven toewijzingen ook tot en met 4 April a.s. him geldigheid behouden. Na dien da tum zal de invoer slechts kunnen geschie den indien bovenbedoeld certificaat wordt overgelegd. Belanghebbenden zullen zich dus bij aankoop in België ervan dienen te verge wissen, dat haar Belgische relatie over een certificaat om den voorgenomen uitvoer te dekken, beschikt. In principe zal alleen worden geleverd aan Nederlandsche importeurs, die gedu rende de jaren 1930 en 1931 hier te lande planten uit België hebben geïmporteerd, door Belgische exporteurs, die door de Bel- UIT DE RADIOWERELD Programma's van Donderdag 28 Maart. Huizen, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Handwei^kcursus. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Voordracht in het Friesch. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias en Uitz.. van het Ned. Chr. Gymnastiek-Verbond mm.v. sprekers en het Pijpercorps „Fraternitas". 8.35 Concert. 9.30 Ouderuurtje. 10.00 Vaz Dias, waarna Orgelconcert. 10.3511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. AVRO -uitz ending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Het AVRO-Aeolian-orkest. 10.00 Morgenwijding *en Gramofoonpl. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Het Ensemble Lismonde en Gra mofoonplaten. I.30 Orgelrecital. 2.00 Omroeporkest. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4,30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Radio-Volkszang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias en Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Prof. Dr. W. Mengelberg mrni.v. F. Helmanm (viool). In de pauze: Interview van Dr Aljechin en Dr. Max Euwe. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. „The Rhythm Brothers". II.00 Vaz Dias. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.10 Het Rutland Square en New Vic- toria-orkest. 3.20 Vesper 5.05 Orgelconcert. 5.35 BBC-dansorkest. 6.50 Concert (fluit en cembalo). 8.20 „For a Twelvemonth and a Pay", spel met muziek. 10.10 Reportage van de RAC. 1000-Mijls Rally. 10.35 Het Boyd Neel Strijkorkest. 11.35—12.20 Sydney Kyte en zijn Band. Radio-Paris, 1648 M. 12.35 Kamermuziek. 4.20 Radiotooineel. 9.05 Nat. Orkest. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest. 2.05 Zang en piano. 2.254.05 Concert uit rest. „Ritz". 7.30 Syimphonieconcert. 9^0^-11.50 Dansmuziek. Keulen, 4*6 M. 6.35 Orkestconcert. 9.30 Zang. 11.20 Orkestconcert m.m.v. solisten. 1.35 Viool, fluit en cembalo. 3.20 Omroepkleinorkest. 5.05 Zang en piano. 6.20 Radiokoor en soliste. 730 Gevar. programma. 10.2011.20 Uift Breslau: Omroeporkest. Rome, 421 M. 8.05 Symphonieconcert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salonorkest, 5.20 Omroeporkest. 830 Koorconcert. 9.20 Gevarieerd programma. 10.3011.20 Gramofoonplataa. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. I.50230 en 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Volksliederen. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Koorconcert. 10301130 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 730 Opera-concert mjm.v. solisten en het Omroeporkest.. In de pauze: voordracht. 930 en 10.00 Berichten. 103011.20 Concert uit Breslau. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.058.20 DeutschL sender: 9.20—13.20 Keulen. 13.20—14.25 Brussel (VI.). 14.25—15.20 Kalundborg. 15.2017.05 Londen Reg. 17.05—17.30 Keulen. 17.5019.00 Leipzig. 19.0019.20 Deutschl. sender. 19.20—2130 Keulen. 21.20—22.10 Weenen. 22.1023.25 Boedapest. 23.23afloop Kalundborg. 4e Programma. 8.058.50 Parijs Radio. 10.151035 Deutscnl. sender. 10.3511.05 Droitwich. II.05—12.05 Londen Reg. 12.051235 Parijs Radio. 12.3514.20 Droitwich. 14.2015.20 Londen Reg. 15.2018.2C Droitwich. 18.20—18.50 Keulen. 18.5019.30 Londen Reg. 19.3020.00 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen ijournalist). 20.0021.05 Londen Reg. 21.05±22.35 Parijs Radio. ±22.35afloop Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). gische regeering zijn erkend. Eén en ander waarborgt een verloop van den handel, dat aansluit aan den normalen gang van za ken. Gedurende het tijdvak van 5 April tot 1 Juni a.s. zullen hier te lande geen bloeien de of kleur toonende azalea's en horten sia's, uit België kunnen worden ingevoerd. De aandacht van belanghebbenden wordt er met nadruk op gevestigd, dat het aan beveling verdient, in verband met de be langen van den Nederlandschen handel ge durende hetzelfde tijdvak de laatstgenoemde artikelen eveneens niet naar België te ex- porteeren. Ziedaar Mademoiselle Lulu, hel danseresje uit Montmarfre, in dc Zwitsersche Alpen. (Ric Rac) FEUILLETON. HET GESLACHT PERIVALE Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. 12) De liefdesvlam flikkerde zoo helder op het altaar van haar hart, dat zij ieder an der gevoel onderdrukte, zelfs het verdriet, want ofschoon Hetty haar geleden verlies niet minder hevig voelde, eischte de na tuur, dat haar warme, zonnige jeugd tot haar recht kwam en geen menschelijk we zen kan zich lang tegen die natuurlijke kracht verzetten. De tweelingen waren uitgelaten; Dum pling toonde haar vroolijkheid door lastig te zijn en de kleine geduldige Chick door zachtjes met zijn klein zwak handje over Hetty's wang te streelen. „Kindertjes, vanaf morgen zal Jack voor jullie zorgen. Nu moeten jullie lief zijn en toonen hoeveel je van hem houdt", bab belde ze. Hoewel de plechtigheid zoo overhaast zou moeten plaats hebben, had Hetty toch er op aan gedrongen, dat Dumpling het bruidsmeisje zou zijn. „Ik zal alle kinderen uit de buurt als bruidsmeisjes en bruidsjonkers halen", had Jack lachend gezegd en haar plagend aan haar oor getrokken. Inderhaast moest er voor de belangrijk-» ste gebeurtenis van haar leven een wit japonnetje gemaakt worden, want even als alle jonge meisjes, had Hetty een af schuw van zwart voor een trouwjapon en mi moest zij tot laat in den nacht met koortsachtigen haast zitten knippen en naaien. Zij was zoo in haar werk verdiept, dat zij niet eens had gemerkt, hoe vlug de uren verstreken waren. De klok op den schoorsteenmantel sloeg twaalf en juist zat zij met gefronste wenk brauwen te piekeren over het inzetten van een mouw, toen een langdurig en luid schellen haar opschrikte. Er heerschte in huis een bijna doodsche stilte; behalve zij zelve en de slapende kin deren was er niemand. „Wie kan dat zóó laat zijn", dacht Hetty. „Jack toch zeker niet!", en zij stond op, nadat zij haar werk zorgvuldig op een stoel had gelegd. De schel weerkonk voor de tweede maal, toen Hetty vlug door de hall liep en het electrische licht opdraaide. Haar hart bonsde hevig, toen zij den grendel wegschoof en de ketting losmaak te, niet wetende wie of wat te zullen zien. Zij deed de deur op een kiertje open en trachtte haar stem zoo gewoon moge lijk te doen klinken toen zij vroeg: „Wie is daar?" „Juffrouw Loring, U moet mijn late komst verontschuldigen, maar u kunt er zeker van zijn, dat ik u niet zou storen wanneer het niet een zeer ernstige en urgente zaak betrof. Mag ik binnenkomen?" Het was Lord Perivale, die op kouden, hoffelijken toon deze woorden sprak; woorden, die evengoed uit den mond van een levend standbeeld hadden kunnen ko men dan uit die van een gewoon sterve ling. Ten hoogste verbaasd en eenigszins aar zelend opende Hetty de deur om haar la ten bezoeker binnen te laten. Bij het schijnsel der lamp zag zij, dat zijn gelaat doodsbleek was en zijn geheele lichaam scheen gebukt onder een groot en vreeselijk verdriet. Niettegenstaande alles had Hetty mede lijden met den ouden man en haar stem klonk vriendelijk, toen ze zei: „Wilt u hier binnenkomen", en hem naar het kleine sa lonnetje bracht, waar zij aan het werk was. Het was een eenvoudige maar vriende lijke kamer. Overal stonden bloemen en een kleine zilveren keteltje met water stond juist te koken voor het kopje thee, dat Hetty voor zichzelf had willen zet ten. Lord Perivale stond midden in het ver trek, dat gemakkelijk in een hoek van zijn groote kamers gezet had kunnen worden en keek naar Hetty, die zenuwachtig met haar vingers speelde. Ze zag er allerliefst uit en zou het hart van iederen man hebben doen smelten, zöo- als ze daar jong en onbedorven voor hem stond. Maar de bekrompen, oude aristocraat met zijn malle ouderwetsche begrippen en stands-vooroordeelen was bewust blind voor alles, behalve voor het feit, dat hier een meisje stond, de dochter van ^len man, van wien hij dacht, dat hij zijn broer had vermoord en dat dit meisje in zijn familie in de familie der Perivale's wilde trouwen. „Wilt u niet gaan zitten, Lord Perivale, en mag ik u misschien een kopje thee aan bieden? Ik was juist bezig thee te zetten voor mijzelf." Hetty's muzikale stem, die zeer be schaafd klohk deed hem even opzien. Dan fronste hij weer zijn voorhoofd en met de handen op zijn rug bleef hij bij haar staan. „Ik moet u eerst excuus maken voor mijn houding van vandaag tegenover u", zei hij op stroeven toon. „Maar, u zult begrij pen, wat het voor mij beteekent, mijn zoon met u te moeten zien trouwen. Hij is de laatste van ons geslacht." Hetty knikte slechts met het hoofd, maar zij zei niets. Zij was bereid den ouden edel man te vergeven, medelijden als zij had met zijn verdriet, dat op zijn gezicht te le zen stond. Maar zij begreep nog niet heelemaal, wat hij nu feitelijk bij haar kwam doen. Kwam hij om haar te smeeken van zijn zoom af te zien? Zij wist, dat zij niet van hem zou afzien, ook niet om het verdriet van zyn vader. Intusschen wachtte zij op hetgeen hij zeg gen zou. „U begrijpt natuurlijk wel waarvoor ik kom", begon hij nu. „De aankondiging van mijn zoon, dat hij morgen met u in het huwelijk zal treden, rechtvaardigt wel het ongewone uur van mijn komst." Hij zweeg even, overdenkend, hoe hij zijn aanbod aan haar zou in kleeden. „U begrijpt wel, begon hij toen, dat het er mij om te doen is, de relatie tusschen mijn zoon en u ongedaan te maken, maar dat verhindert mij niet, ook in uw belang, u de volle waarheid te zeggen. En deze is, dat u morgen na uw huwelijk straatarm zult zijn, omdat ik dan mijn zoon zal heb ben onterfd en hij voor mij dan niet meer zal bestaan." En daar Hetty nog altijd niet sprak, ver volgde hij: „U begrijpt, begon hij toen, dat het seerd, wat dit ook voor u beteekent. Dat beteekent honger en armoede en daarte genover heb ik u een aanbod te doen, dat. u heel wat aangenamer zal toeschijnen." „Een aanbod?", herhaalde Hetty óp vra- genden toon en met doodsbleek gelaat. „Een aanbod, ja, zooals u misschien maar eens in uw leven zult krijgen, maar na tuurlijk op een voorwaarde, dat u wel zult begrijpen. Hy zweeg een oogenblik. Dan zei hij plotseling en bruusk: „U kunt zelf het bedrag bepalen." Hetty werd een oogenblik nog bleeker en het werd doodstil in de kleine kamer op dat middernachtelijk uur. Beiden zwegen. Hij in afwachtende span ning, zij in heftige verontwaardiging. Maar plotseling werd de rust van het middernachtelijk uur verbroken door een driftige beweging van vingers, die een dollen taptoe sloegen op de ramen, van de openslaande deuren, die op den tuin uit kwamen. „Wiewie is daar?" fluisterde Hetty met gespannen zenuwen en bleek verwron gen gezicht. „Het is het beste het raam te openen en te kijken. Laat mij het voor u doen", en Lord Perivale liep 'ongeduldig naar het raam. In een oogenblik had hy de deur geopend en een stroom van koude nachtlucht golfde naar binnen. Zoodra de opening groot genoeg was, drong de donkere gedaante van een man zich er door, hij duwde den ouden aristo craat ter zijde en sloot met bevende vin gers de donkere gordijnen voor het raam. „Draai dat vervloekte licht uit!" snauw de hij met een stem, die al het bloed in Hetty's aderen deed stollen en die haar terugbracht naar de jaren toen zij nog een klein kind was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9