DE UNIE iftflH V - 7k Un ie sit (jywcCfzPop. Wat beteekenen al die nieuwe Verkeersteekens? TIJDELIJKE AANBIEDING WOENSDAG 27 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 c?€iu^fixyucln>cGUMAS -v-asi, VAN 25 MAART TOT EN MET 6 APRIL GOUDSCHE KAAS, volvet belegenp. pond 34 ci PRIMA JAM p. pot 21 cL CHOCOLADE HAGELSLAG -.t p. pond 22 ct SNUBOONEN, extra fijne kwaliteit p. blik 30 ct SNIJBOONEN, zeer goede kwaliteit p. blik 24 ct SPINAZIEp.blik 20 ct En (fan nog 15 °/o korting Tijdelijk dubbele cassabons op UNIE-HUISHOUDZEEP16 ct. p. pak UNIE-ZEEPPOEDER6 ct. p. pak UNIE-SCHUURPOEDER 6 ct. p. pak u w 10-a. Fillialen: LEIOEN, Haarlemmerstraat 65, Driftstraat 38, Heerenstraat 43 a nnler filialea door bet gehele land LEIDERDORP. HET UITBREIDINGSPLAN. Behandeling: voor Ged. Staten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben gisteren behandeld bezwaarschriften van G. Koning Pzn. te Zoeterwoude, J. Koning Pzn. te Leiderdorp en M. van der Velden te Leiderdorp, tegen de vaststelling van de uitbreidingspannen der gemeente Leider dorp. De bezwaren gaan hoofdzakelijk te gen de bestemming van perceelen langs den Lagen Rijndijk voor plantsoen en park. Voor de reclamanten pleitte mr. P. C. Briët,.te Leiden, die o.a. zeide, dat het bi dezen tijd niet aangaat, een gemeente als Leiderdorp te voorzien van een zóó luxueus uitbreidingsplan. Gezeten burgers zullen zich daar niet of weinig vestigen. Men staat er midden in een arbeidersbuurt, waarom dan geen arbeiderswoningen neergezet? De groote woningen, daar ontworpen, zullen in de naaste toekomst geen aftrek vinden Pleiter lichtte verder de afzonderlijke be zwaren der reclamanten toe. Aan eenige perceelen is geen bestemming gegeven en mogen daarom niet in het uitbreidings plan blijven. B. en W. willen nu open plaatsen hou den om een aardig kijkje te laten op den Rijn. Is dit belang nu zóó groot, dat daar door groote belangen moeten worden ge schaad? Pleiter zette uiteen, dat de pan- nenfabriek van G. Koning niet meer kan worden uitgebreid als het plan intact blijft. Het terrein van J. Koning hebben B. en W. eerst willen koopen om het in te richten voor laad- en losplaats. Dit wilde Koning niet. Thans heeft het perceel geen bestemming, zoodat het ook niet in het uitbreidingsplan thuis hoort. Wordt het plantsoen, dan lijdt K. groote schade. .Pleiter critiseerde voorts de schadever goedingsverordening, volgens welke één der partijen, i.e. B. en W., de deskundigen benoemt. Een groot bezwaar is, dat geen spoor van bedrijfsschade vergoed wordt. Het bezwaar van laatstgenoemden recla mant is, dat men in een arbeidersbuurt, welke de Doesbrugbuurt is, wel een park met mooie huizen kan ontwerpen, maar dat er nooit iemand die mooie huizen zal bou wen. De heer K. Brug, burgemeester van Lei derdorp, verdedigde het uitbreidingsplan. De belangen, die mr. Briët heeft voorge dragen, zijn z. i. den tijd niet waard, die daaraan besteed is. Het betreft hier een zeer eenvoudig plan en er is geen sprake van eenige luxe. Het is niet de bedoeling, arbeiderswoningen te weren. Wel is er be zwaar tegen sterken bouw van arbeiders woningen aan de grenzen van Leiden. Dan is er het bezwaar dat Leidsche arbeiders in die goedkoope huizen trekken, om dan ten laste te komen van de gemeente Lei derdorp. Voor de bona-fide arbeiders is er gelegenheid zich in de gemeente te vesti gen. In de omgeving der industrie zijn wo ningen van 1.20 huur per week, die feité- lijk niet geschikt zijn om menschen te her bergen. De heer G. Koning is niet van plan den grond, waarom het voor hem gaat, te bebouwen, de heer Van der Velden wist, toen hü den grond kocht, dat die voor plant soen bestemd was. De schadevergoedings verordening is vastgesteld overeenkomstig het model, van andere gemeenten gekregen. De deskundigen vormen een scheidsge recht. Spr. wees er nog op, dat de raad met algemeene stemmen dit plan heeft goedgekeurd. NIEUWKOOP. Nieuw sportveld, Onze voetbalver- eeniging N. V. V. krijgt een nieuw sport veld. Zij heeft de beschikking weten te krijgen over een gunstig gelegen terrein achter het dorp onmiddellijk achter het pad van Valkenet, eigendom van de wed. B. J. Nieuwenhuizen. Een sloot zal wor den gedempt met vliegasch, te leveren door het gemeentelijke Ontginningsbe- dryf. Meijepad. Tengevolge van het storm achtige weder van den laatsten tijd heeft de westelijke berm van het Meije-pad groote schade opgeloopen, terwijl de puinglooiing bijna overal is weggeslagen. Van Gemeentewege zal nu op de ergste plaats een kwantum van 150 M.3 puin op nieuw worden bijgebracht. De oude R.-K. kerk wordt gesloopt. De oude R.-K. kerk is verkocht aan den slooper J. van Koert Wzn., alhier, en met het sloopwerk is een aanvang gemaakt. Het afkomende puin is overgedaan aan den aannemer, die belast is met het aanbren gen van een nieuw wegendek in de Nieuw- koopsche droogmakerij. ZWAMMERDAM. Overleden: Benjamin de Bie, oud 64 jaar, echtgenoot van Wijntje de Waal. Ondertrouwd: Pieter Adriaan Co- lijn jm. 24 jaar te Haarlemmermeer en Johanna Maria van Egmond jd. 24 jaar. Getrouwd: Frans Schouten jm. 30 jaar en Wilhelmina van den Bosch jd. 28 jaar. INGEZONDEN STUKKEN Nieuwe-Wetering, 25 Maart 1935 Geachte Redactie, Verleen ons s.v.p. plaatsruimte in uw ge- eerd blad voor het volgende: Dezer dagen ontving de heer M. Spring in 't Veld alhier een anonieme briefkaart, die wat haar inhoud betreft alle perken van welwillendheid en christelijke naasten liefde te buiten gaat. Indien schrijfster de vergadering van de Parochiale kiesvereeni ging, welke verleden v/eek in de Prancra- tiuszaal te Roelof ar endsveen is gehouden, had bijgewoond, dan "had zij uit den mond van een lid van de Tweede Kamer kunnen vernemen, dat een der groote oorzaken van de crisis is het egoïsme en gebrek aan christelijke naastenliefde. Vooral de naas tenliefde dient door ons, Katholieken, in hooge mate beoefend te worden. Boven dien had schrijfster dan ook geweten, dat de heeren M. Spring in 't Veld en J. Straat hof Czn. als Candida ten op de groslijst voor de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad waren geplaatst, niet om het thans zitting hebbend lid de heer J. A. van den Broek te wippen, doch slechts als plaatsvervangende leden, om zoo noodig bij vacature in den raad de opengevallen plaats aan te vullen. Wij begrijpen niet goed, waar de schrijf ster met haar lasterpraat heen wil, doch indien zij aanspraak wenscht te maken te behooren tot de R.-K. Staatspartij, dan dient zij zich ook als Katholiek te gedra gen. Mocht zü niettegenstaande deze regels toch wenschen door te gaan met het rond strooien van gemeen en laster, dan zullen ondergeteekenden er niet voor terug schrikken haar openlijk aan de kaak te stellen. Hopende, dat deze regels haar tot in keer zullen brengen, en zij zoo ridderlijk zal zijn aan den heer Spring in 't Veld haar excuus aan te bieden, teekenen wij, J. A. v. d. BROEK. M. SPRING IN 'T VELD. JOH. STRAATHOF Czn, Stompwijk, 25 Maart. In uw nummer van Zaterdag jl. las ik dat in Leidschendam de jaarvergadering ge houden is der R. K. Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht". Op de agenda kwam ook voor candidaatstelling voor de gemeen teraadsverkiezing. Het kwam mij vreemd voor mijn naam daar te lezen bij de gestelde candidaten. Dit berust zeker op een vergissing van den secretaris ter plaatse of bij de redactie, want ik heb zitting in het bestuur der af- deeling (Buurtschap Stompwijk) dus ben ik vanzelf sprekend geen candidaat ge steld kunnen worden van de afdeeling Leidschendam. Dankend voor uw plaatsruimte teeken ik, Hoogachtend, ,C. WAAIJER. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wordt bij een faillissement het linnengoed en kleeren ook verkocht? Antwoord: Buiten faillissement val len o.a. het noodige bed en beddegoed van de personen, voor wie het faillissement geldt, alsmede van hun inwonende kinde ren, en verder de kleeren, waarmede de eerstgenoemden en hun kinderen gekleed en gedekt zijn. Daaruit volgt dus, dat een gedeelte van het linnengoed en van de kleeren verkocht kunnen worden. Vraag P. J. E. te L. inzake herstel in de ouderlijke macht. Antwoord: Wend u eens tot den Voogdijraad, Breestraat 91. V r a a g G. v. S. te V. inzake den on derhoudsplicht. Antwoord: De kinderen zijn verplicht hun moeder te onderhouden. Hoe groot het bedrag moet zijn, dat elk kind moet bijdra gen, hangt af van ieders vermogen. Wan neer er kinderen bij zijn, die door werkloos heid onmachtig zijn om iets bij te dragen, moeten de anderen iets meer bijdragen. Is het bedrag reeds door den kantonrechter vastgesteld, dan kunnen de werklooze kin deren zich opnieuw tot den kantonrechter wenden om wijziging van de rechtelijke regeling. Vraag: Mijn zoon is voor een keuring geweest voor de Koninklijke Marechaussee HET WEER IS NOG STEEDS ZACHTER DAN NORMAAL. Er is na de zeer mooie dagen in de vorige week weliswaar een vrij sterke afkoeling gekomen maar sedert 14 dezer is toch de temperatuur eiken dag boven de normale voor dezen tijd van het jaar gebleven. Hieruit blijkt wel, dat wij tot nu toe over het algemeen beter lenteweer hebben dan in de meeste andere jaren. Verleden jaar b.v. was het weer om dezen tijd kouder. Er woei toen een Noordoostelijke wind, die in Maart altijd guur weer brengt. De laat ste dagen is daarentegen, nadat de wind na den storm van Zondagnacht korten tijd Noordwestelijk is geweest, de algemeene luchtstroom Lng over West-Europa weer Zuidwestelijk geworden en deze lucht- strooming is over het algemeen warmer dan de uit het hooge Noorden komende. Twee jaren geleden was het om dezen tijd ook kouder dan nu en is het heel lang koel weer gebleven, in tegenstelling met verleden jaar, toen het spoedig warm werd. Drie jaren geleden was het ook al niet war mer dan nu en zoo zouden wij kunnen voortgaan en steeds koud weer vermeld zien omdat Maart nu eenmaal de maand is, waarin guur weer met Noordelijke winden zeer frequent is. Omstreeks dien tijd is nd. een algemeene omkeering in den weerstoestand over ge heel Europa, en trouwens over het geheele Noordelijk Halfrond, in vollen gang. Over het groote Europeesch-Aziatische Vasteland begint de temperatuur te stijgen en de luchtdrukking te dalen, terwijl de laatste over den Atlantischen Oceaan stijgt en het Noordpoolgebied grootere massa's zeer koude ludht begint te spuien naar het Zui den in den vorm van Noordelijke lucht- stroomen, die o.a. over Groenland en de Noordelijke LJszee naar het Zuiden afstroo- men. Deze hebben op de temperatuur in het voorjaar in West-Europa een grooten invloed. In samenwerking met den war nieren Zuidwestelijken Circulatie-stroom ontstaan depressies, die in Oostelijke rich ting over de Noordelijke helft van Europa trekken en aan de Westzijde van deze de pressies breekt zich telkens de koude Noor delijke luchtstroom baan naar het Zuiden en treedt dan buiig, koud weer op. Eerst laat in de lente, soms pas in Juni, komt hieraan een einde. Wij behoeven ons dus in dezen tijd nooit illusies te maken over warm lenteweer, want dit is niet normaal. Wanneer dus, zooals nu, zulk buiig weer uit het Noordwesten slechts sporadisch voorkomt, hebben wij te doen met een min of meer abnormalen toestand en is het weer zaohter, al is het dan niet eigenlijk warm. Niet de koude Noordelijke luchtstroom heerscht dan maar de warmere Zuidweste lijke, die uit lagere breedten komt en dus over het algemeen warmer is. Hiermede hebben wij thans nog rekening te houden, waarbij wij echter moeten bedenken, dat wij later nog een periode met Noordelijke winden kunnen krijgen. Het is echter merk waardig, dat wij tot nog toe zoo weinig Noordelijke winden hebben gehad. en is daar afgekeurd. Hij is niet bij een ander wapen opgeroepen geweest wegens broederdienst. Kan hij nu nog een herkeu ring aanvragen? Zoo ja, waar moet hij zich dan vervoegen? Antwoord: Uw zoon doet het beste in lichtingen te vragen op het garnizoensbu reau, Doelenkazerne te Leiden, bij welke wapens vrijwilligers kunnen geplaatst worden. De nieuwe verkeersseinen (roode rand, witte achtergrond, zwarte teekens). Deze borden worden bij de wegen geplaatst en beteekenen, dat de inrij verboden is voor de erop afgebeelde weggebruikers (behoude ns de onder enkele seinen aangegeven uitzonderingen). Eenige andere nieuwe waarschuwing»- en verbodsborden. Parkeer- Scharnierend verbod bord voor rechterzijde afwsselend der straat. links en Richtingspijl, Rechts langs vluchtheuvel tijden. De genormaliseerde teekens voor verkeersagenten: Ten gerieve van degenen, die ons by her haling vragen: wat beteekenen de ver schillende verkeersborden op hoeken van straten en pleinen, laten we hier nogmaals 'n verzameling borden volgen. Natuurlijk Stopteeken Stop terken Stoptecken Oprijteeken Oprijteeken Teeken tot voor links voor rechts snelheids voor van voren nade- achteren voren en ach- opgesteld rend verkeer. naderend teren nade- verkeet, verkeer. rend verkeet. opgesteld vermeerde- verkeet. ting. Voorrang voor verkeer uit deze richting (linkerpijl Teeken tot snelheids- vermindering zijn er nog meerdere te maken. Men houde echter steeds in het oog, dat alle ronde bor den een verbod inhouden voor dat voertuig, dat erop is afgebeeld. Bij de Leidsche poor ten zijn b.v. koeienibeelden op ronde bor den aangebracht. Dat beteekent dus, dat koeien niet onder de poort door mogen in een bepaalde richting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8