WOENSDAG 27 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE GERMAANSCHE STAMMEN IN ONS LAND. Lezing van dr. J. H. Holwerda. Gisteravond heeft dr. J. H. Holwerda in het Rijksmuseum van Oudheden, een le zing gehouden over: „De Germaansche stammen in ons land". Van de Germaansche stammen, welke in Romeinschen tijd ons land bewoonden, aldus spreker, kennen wij slechts de Frie zen en de Bataven uit de terpen en woer den in de Betuwe en den Batavenburcht oostelijk van Nijmegen. Wij kennen ook hun onderling verwante cultuurverschijn selen, die overeenkomstig Tacitus' ver haal op een afkomst uit de buurt van Hessen wijzen. De Bataven leverden slechts gewapende mannen voor het Ro- meinsche legér, dat zich spoedig, vooral in Brittannië, met roem overlaadde. Daar vinden we dan ook de Bataven, steeds als wapenbroeders van Tungrische cohorten en wel vooral aan den wal, dien Hadria- nus dwars door Engeland bouwde; dank zij vooral den velen inscripties, in de for ten aan dien wal gevonden, kennen we in den iets lateren tijd die Bataven maar vooral ook die'Tungri het best. Deze Tun- gri kunnen we slechts in verband brengen met Aduatica Tungrorum, maar zon<Jer twijfel moet hun gebied veel grooter zijn geweest. In onze urnenvelden toch heeft spreker reeds lang geleden een urnentype aangewezen, waarvan het eenerzijds viel vast tè stellen, dat het, blijkens Romein- sche bijvondsten, in de eeuwen vlak vóór en na Chr. in gebruik moet zijn geweest en anderzijds, dat het uit West-Duitsch- land afkomstig moest zijn en over den Rijn hierheen is gekomen. Het vertegen woordigt dus een invasie uit Duitschland van Germaansche stammen in de eeuwen vlak vóór en na Chr., die wij feitelijk ook in de literatuur kunnen terugvinden. Cae sar vertelt ons immers van verschillende Germaansche stammen als Condrusi en Eburonen, die zich in het Gallische land hebben gevestigd en die wij kunnen loca- liseeren in de buurt van Luik en zeker tot voorbij Roermond toe, bovendien weste lijk en oostelijk daarvan. En nu vertelt ons Tacitus, dat die menschen in zijn tijd, dat is 100 jaar later, Tungri werden genoemd. De verspreiding van dit urnentype kan ons dus antwoord geven op de vraag waar deze Tungri in onze streken hebben ge woond. We vinden het niet slechts in de grafvelden van Noord-Brabant en Lim burg, maar verder overwegend in de buurt van Wijchen en op verschillende plaatsen van de Veluwe tot in het Utrecfvt- sche toe; wij zien dus welk een -machtig volk deze combinatie van kleinere Ger maansche stammen in ons land geweest moet zijn. Deze verspreiding wordt nu ook volko men bevestigd door een aantal inscripties, welke wij weer aan den Hadrianus-wal vinden; daarin wordt als gebied der Tun gri genoemd de pagus van de Condrusi in de buurt van Luik en zelfs de pagus Vellaus, onze Veluwe. Tungri worden ook genoemd op den bekenden steen, in Vech ten bij Utrecht gevonden. In dezelfde ver spreiding komt ook de Germaansche go din Veradecdis in de inscripties voor als godheid van deze Tungrische stammen; zoo ook de andere naam voor haar: Hlu- dena, die zelfs op een inscriptie, in Fries land gevonden, gelezen wordt. In die streek der Tungri, aan de Maas, wordt ons in de 4e eeuw een rijk der Thuringi ge noemd; de verklaring hiervoor krijgen we eerst wanneer wij bij de naamsgelijkheid van Turingi en Tungri dat urnentype dezer Tungri uit Midden-Duitschland zien ko men waar nog het Duitsche Thüringen dezen naam bewaart. HET VERVORMEN DER MENSCHEN. Voordracht van prof. dr. Karl Mannheim. Gisteravond heeft prof. dr. Karl. Mann heim uit Londen, vroeger te Frankfort, in de Leidsche Universiteit een voordracht gehouden over „Het vervormen der Men schen". Alle revolutionaire tijdperken, die niet slechts in de maatschappelijke structuur, maar ook in de menschelijke verhoudingen plotseling fundamenteele veranderingen tot stand brengen, doen steeds de vraag rij zen, in hoeverre de mensch vervormbaar is. In de wetenschappen, die op den mensch betrekking hebben, zooals biologie, psycho logie, psychoanalyse, geestesgeschiedenis, bestaat een neiging meer den nadruk te leg gen op de elementen van de menschelijke natuur, die zich zelf gelijk blijven dan op de elementen die plasticiteit vertoonen. Dit laat zich slechts hierdoor verklaren, dat de meeste onderzoekers, hoe voortreffelijk ook op hun eigen speciale gebied, door gemis aan sociologische oriënteering in hun aca demisch plan van onderzoek, maatschappe lijk blind zijn. Tegenover deze opvatting omtrent de menschelijke natuur, hebben eenige re cente nieuwe verschijnseeln, zooals het op komen van den totalen staat en de moge lijkheid om gelijk te schakelen hetgeen macht bezit, paedagogisch niiddel is, of dient om de openbare meening te beheer - schen, om zoo te zeggen experimenteel ge demonstreerd welke intensieve werkkrach ten in de maatschappij voorhanden zijn. Op eens werd het zichtbaar, dat wij in een sta dium getreden zijn, waarin bewuste leiding van hetgeen de maatschappij vormt, een veel verder gaande vervorming van den mensch mogelijk maken, dan men voor heen denkbaar achtte. Deze toenemende beheersching van de techniek der maatschappelijke vorming kan zoowel aan de hoogste, als aan de laag ste idealen dienstbaar worden gemaakt. Als kinderen van het liberale tijdperk, ver klaarde prof. Mannheim, staan wij tegen over het opkomen van zulk een machine, die het maatschappelijk leven vervormt en bestuurt, eerder met ontzetting dan met vreugde. De vraag is echter niet zoo te stellen, of wij er ons al dan niet van be dienen willen. Door het proces der maat schappelijke concentratie zijn deze moge lijkheden eenvoudig gegeven; door een lij delijk toezien spelen wij hen in handen van hen, die ze voor lagere doeleinden mis bruiken. Op het oogenblik schijnt dus slechts dit denken werkelijk vruchtbaar te zijn, dat op grond van steeds nauwkeuriger kennis der maatschappelijke werkende krachten, in staat is de diepste praedagogi- sche mogelijkheden naar voren te brengen en deze daarna aan de hoogste ethische en sociale doeleinden ondergeschikt te ma ken. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Versiering Hoogewoerd en Omstreken. Gisteravond werd een algemeene verga dering, welke goed bezocht was, gehouden door de bewoners van de Hoogewoerd en eenige straatgedeelten, die in aanmerking zouden komen voor het „aansluiten in stijl" aan de versiering. Te ongeveer 9 uur opende de heer F. G. Mastenbroek met een ferme speech de ver gadering en sprak in opwekkenden geest tot de vele vergaderden. Na lezing van de ingekomen stukken door den secretaris, den heer H. M. Verhulst, verkreeg de heer Herm. Trossel het woord voor nadere uit eenzetting van de plannen. Nadien was er een geanimeerde bespreking met de aanwe zigen, en gaf men getuigenis van een op bouwende critiek, waardoor menige goede raad in dank door de voorloopige com missie kon aanvaard worden. Met alge meene stemmen werd besloten de versie ring aan te laten brengen en kon een uni forme prijs voor de Hoogewoerd en eeni ge straatgedeelten als Watersteeg, Kraaier- straat gelegen tusschen Hoogewoerd en Utr. Veer, etc. bekend gemaakt worden, welke algemeen als zeer billijk wend aan gevoeld. Voor de Plantage moest, gezien de meer dere kosten door extra palen etc. een an dere maatstaf worden genomen. Tot bestuursleden werden onder accla matie gekozen: de heeren F. G. Masten broek, H. M. Verhulst, J. H. Maas, Herm. Trossel, H. I. Jagermam, G. Kuperus, H. Bonte en L. K. Servaas, waarvan de hee ren Mastenbroek, Maas, Trossel en Ver hulst het dagelijksch bestuur zullen uit maken. Het secretariaat is gevestigd bij den heer H. M. Verhulst, accountant, Hoogewoerd 123, alhier; tot voorzitter werd gekozen de heer F. G. Mastenbroek, Hoogewoerd 60, alhier, tot penningmeester, de heer J. H. Maas, Hoogewoerd 88 en tot algemeen lei der van het uitvoerend comité van de versiering de heer Herm. Trossel, Hooge woerd 109. De vergadering benoemde tot kasnazie- ners de heeren Kuperus en Servaas. In de nadien gehouden korte bestuurs vergadering werd besloten in de week van 16 April a.s. de verschillende metingen te verrichten en de diverse bewoners te verzoeken hun bijdragen te willen voldoen, waarvan niemand zich onttrekke. Het zal de commissie aangenaam zijn geen enkele niet-deelnemer te mogen ontdekken, opdat de versiering een geheel vorme, .zonder hiaten! De voorzitter sloot de vergadering plun. 11 uur met een ernstig beroep op alle aan wezigen propaganda te voeren voor alge meene spontane medewerking. Het zou ze ker voor een der hoofdstraten van Leiden niet tot eere strekken, indien geen alge meene medewerking werde betoond, de versiering zal goed zijn en de prijs is, ge zien de tijdsomstandigheden, zeer billijk en redelijk. Bakkersvakgr. K. J. M. V. De gewestelijke brood wedstrijd die door het bestuur dezer vakgroep is uitgeschre ven, is officieel erkend door de perma nente wedstrijdcommissie der Nationale Bakkersbonden in Nederland. Vrees voor de petoet Te Den Haag is aangehouden een 21- jarige te Leiden in garnizoen zijnde mili tair, die omstreeks middernacht getracht had zich meester te maken van een op den Bezuidenhoutscheweg onbeheer staan de auto. Bij zijn aanhouding bekende hij, dat hij de auto had willen gebruiken als vervoermiddel naar Leiden. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1776. Bouwgrond ex ploitatie Maatschappij „Prins Hendrik" N.V. Oegstgeest, Geversstraat 61. Uittr. Comm.: H. Pel, Oegstgeest, W. F. de Rooy, Oegst geest en G. H. Pel, Wassenaar. 6443. L. van Bergen, Oegstgeest, Weth. Spaargarenstraat 42, grossier in rund-, kalfs- en lamsvleesch. De zaak is verplaatst naar Leiden: Haarlemmerstraat 218a. 874. A. H. Visser, Leiden, Haarlemmer straat 268, slagerij. Vest. fil.: Haarlemmer weg 1, d.d. 21 Maart 1935. Het filiaal: de Ge- nestetstraat 4, is d.d. 1 Jan. 1935 overge gaan aan A. H. Visser Jr. Opheffing. 6363. Gerardus Brinks, Leiden, Haarlemmerstraat 139, kantoor-, school-, schrijf-, teekenbehoeften. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is benoemd tot lid van de commissie belast met het exam in eer en van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van la ger onderwijs in het beginselen der han delskennis (akte U) de heer H. D. M. Knol, alhier; id. tot lid van de commissie, in 1935 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middel baar of lager onderwijs in de lichamelijke oefening, tot lid prof. dr. S. T. Bok en tot plaatsvervangend lid dr. J. Goedbloed, bei den alhier. Hedennacht is bij de politie een rijwiel gedeponeerd, dat onbeheerd was gevon den. ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Derivaten van Aethy- leen-1 2-Dioxaminezuur", de heer W. Gaa- de, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L mej. P. H. van Marle, Scheveilin gen. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent de dames A. D. Geluk, Sche- veningen; A. Le Grand, Overschie; W. M. Laan, Delft; H. E. O. Rückert, Leiden. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Overtreding van art. 451ter W. v. Strafrecht In de gistermiddag gehouden zitting van de Haagsche Rechtbank stond terecht de rangeerder en overwegwachter der Neder- landsche Spoorw. J. S. te Leiden, die bij vonnis van den kantonrechter te Leiden was ontslagen van rechtsvervolging we gens overtreding van art. 451 ter W. van Strafrecht. De ambtenaar van het O. M. was van dit vonnis in hooier beroep ge gaan. Verdachte had het vorige paar eenig geschrift betreffenden den Nieuw Malthu- siaansche Bond ongevraagd bij verschil lende ingezetenen te Leiden in de brie venbus laten doen. De kantonrechter had verdachte ontslagen van rechtsvervolging, omdat deze van meening was, dat het feit, niet viel onder de strafbepaling van art. 45Iter W. van Strafrecht. De Officier van Justitie, mr. Rouffear, re quisitoir nemende, beriep zich op een kort geleden gewezen arrest van den Hoogen Raad, waarbij een uitspraak, die tot een veroordeeling leidde, niet gecasseerd werd. Spr. achtte verdachte schuldig aan boven genoemd feit en vroeg vernietiging van het vonnis van den Leidschen Kantonrech ter en eischte tegen verdachte ƒ25.sub sidiair 10 dagen hechtenis. Vonnis 9 April. LAATSTE BERICHTEN delijk zijn zij de vorige maal op dezelfde wijze het gebouw binnengedrongen. Het weggeworpen bont was in regenjassen ge knoopt. De politie stelt een onderzoek in. BOTSING OP DEN WEG. Uit Soesterberg wordt gemeld: Hedenmiddag heeft op het Merwede-ka- naal een ernstige botsing plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer Smaal, vertegenwoordiger der A. P. G. botste tegen een motorrijder, die een dame op de duo had. Door den slag sloeg de da me over de motorkap door de voorruit van de auto heen en bleef bewusteloos liggen. De motorrijder sloeg tegen den grond, doch bleef zoo goed als ongedeerd. De dame is in hoogst ernstigen toestand naar de rijks klinieken te Utrecht vervoerd. TELEGRAMMEN SIR JOHN SIMON'S TERUGKEER. Het vertrek van Tempelhof. BERLIJN, 27 Mrt. (V. D.). De Brit- sche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon is hedenmorgen uit Ber lijn vertrokken. Tegen kwart voor tien begaf Sir John Simon zich van hotel Adlon te voet naar de Engelsche ambassade om afscheid te nemen. In gezelschap van den Britschen ambassadeur Sir Eric Phipps reed hy vervolgens naar het Tempelhofer vliegveld, dat gepavoiseerd was en waar van den toren de Duitsche rijksvlaggen naast de Union Jack wapperden. Wederom was een afdeeling van den lijfstandaard van Adolf Hitler aanwezig om den Engel- schen gasten de militaire eerbewijzen te brengen. Tegen 10 uur arriveerde Sir John Simon met zijn gezelschap op het vliegveld. Van Duitsche zijde waren aanwezig de Rijks minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, als persoonlijk vertegenwoordi ger van Adolf Hitl.r, staatssecretaris dr. Meissner, verder staatssecretaris von Bil low, de chef van het Protocol, graaf Bas- se witz en de departementsdirecteur Dieck- hoff. Na een kort afscheide stapte Sir John Simon met zijn begeleiders in het vliegtuig „Delia" van de Imperial Airways, dat na enkele minuten uit het gezicht was ver dwenen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Elisabeth, d. van J. F. Tis- seur en J. M.'Kanbier Petrus Cornelis Antonius, z. van Th. N. Kerkvliet en J. M. Tuithof Adrianus Johannes Maria, z. van C. P. T. Omtzigt en B. C. M. Laken Matthijs, z. van J. M. v. Hal en J. J. Wol- ters Anna Maria Francisca, d. van Th. J. A. Jongmans en A. G. M. Weenink. Overleden: S. Duursma ongh. vr. 75 j. P. J. v. Veen-Verberg vr. 54 j. M. A. W. v. Iterson-Plug wede. 80 j. J. Te gelaar dr. 45 j. gesteld. Het gezelschap begaf zich aan ta fel, waar o.a. ook de tante van sir John aan zat. De aanwezige journalisten teekenden een verzoekschrift aan sir John Simon om hem eenige vragen te mogen stellen in ver band met zijn besprekingen te Berlijn. Te ongeveer 2 uur was de lunch geëin digd. Een der secretarissen deelde de wachten de journalisten mede, dat de kwesties, die in de gestelde vragen werden aangeroerd, te delicaat waren om er een antwoord op te geven. Simon nam vervolgens op het platform afscheid en te 2.12 uur vertrok het gezel schap naar Londen. EDEN OP WEG NAAR MOSKOU. Warschau gepasseerd. WARSCHAU, 27 Maart. (V. D.). Op doorreis naar Moskou arriveerde heden morgen te 9.30 uur te Warschau de Brit- sche Lord Zegelbewaarder Eden, verge zeld van vier functionarissen van het Fo reign Office en den ambassadeur der Sov jet-Unie te Londen, Maiski, alsmede van een- groep Engelsche journalisten. MIJNRAMP IN JAPAN. Nog veertien mijnwerkers ingesloten. TOKIO, 27 Maart. In een kolenmijn by Nagasaki werden tengevolge van een mijn- gas-ontploffing 48 mijnwerkers bedolven. Tot nog toe konden 33 mijnwerkers gebor gen worden, waarvan 11 zwaar gewond en 22 met lichtere kwetsuren. Er bevinden zich nog veertien mijnwerkers in de mijn en er bestaat weinig hoop, dat zij gered zullen worden. OVERSTROOMINGEN IN DE SOVJET-UNIE. MOSKOU, 27 Maart. (V.D.). Door het smelten van het ys in de Moskwa en de Dnjepr dreigt op verschillende plaatsen langs deze rivieren het gevaar van over strooming. Gisteren hebben op de Dnjepr genie-troepen op verschillende plaatsen de ijsmassa laten springen en de dijken met behulp van de boeren versterkt. Ook de dijken langs de Moskwa worden op 13 plaatsen bewaakt, en langs de Wolga heeft men eveneens voorzorgsmaatregelen geno- DE STRIJD TEGEN DE BANDIETEN. MOEKDEN, 27 Maart. (V.D.). Van Ja- pansche zijde wordt gemeld, dat aan de Koreaansche kust nabij de Russische grens bij de haven van Toemen een vuurgevecht is ontstaan tusschen Chineesche bandieten en Japansche troepen, waarbij veertig ban dieten en 23 Japansche soldaten werden gedood. De bandieten hadden een brug in de lucht laten springen, waarbij verschei dene menschen om het leven zijn gekomen. WEER EEN POLITIEKE MOORD IN RUSLAND. MOSKOU, 27 Maart. (V.D.). Uit Rjasan wordt gemeld, dat men aldaar den commu nist Charmsjenko dood heeft gevonden. Hij was door revolverkogels gedood. Het staat vast, dat men hier met een politieken moord te doen heeft en de politie stelt een onderzoek in. 3 MARKTBERICHTEN WOERDEN, 27 Maart. Kaas. Aanvoer 59 partijen. Met rijksmerk le kwal. f 1618 en 2e kwal. f 1415 per 50 kg. Handel traag. AMSTERDAM, 27 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken: 237 vette kalveren 5258, 4050 en 3338 cent per kg. levend gewicht; 127 nuchtere kalveren f 36 per stuk, 231 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 4748 cent, zware 4647 cent en vette 4546 cent per kg. slachtgewicht. Over zicht: vette kalveren, korte aanvoer, stugge handel en prijshoudend. Varkens zeer kor te aanvoer, vraag naar vleeschvarkens, prij zen iets hooger. Andere soorten weinig handel en dalende prijzen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel) Londen 7.11 Berjijn 59.40 New York1.481 /g Parys 9.76 Brussel 31.50 Zwitserland 47.86l/2 Milaan 12.221 j0 Madrid 20.221/Ö Oslo35.75 Kopenhagen31.80 Stockholm 36.70 Weenen Praag6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet. DE BRUG TE ARNHEM. Openstelling op 10 April as. Naar de K. N. A. C. verneemt is het zoo goed als zeker, dat de nieuwe brug te Arnhem op Woensdag 10 April as. voor het verkeer zal worden opengesteld. Op 16 Januari j.l.'verklaarde de regee ring bij de indiening van het wetsont werp inzake versnelde bruggenbouw met behulp van tolheffing als volgt: „De brug te Arnhem vordert met groote snelheid haar voltooiing en zal voor 1 April 1935 in dienst zyn genomen". In verband met verschillende omstan digheden is de gereedkoming echter ver traagd, zoodat thans als datum van inge bruikneming 10 April is vastgesteld. INBRAAK IN GEREF. KERK TE ERMELO. Hedennacht is ingebroken in de Gere formeerde kerk te Ermelo. Dief of dieven zijn binnengekomen, doordat zij zich gis terenavond hadden laten insluiten. Heden morgen werd de diefstal ontdekt. Alle.kas- te'n in de consistoriekamer waren openge broken en de bussen waren geledigd. Een schrijfbureau, dat in de Kerkeraadskamer stond, is geheel vernield en alles is over hoop gehaald. Een deur, die leidt naar hèt collectantenkamertje is geforceerd, doch men is er niet in geslaagd de brandkast, die in dit vertrek staat, te openen, zoodat de buit niet groot kan zijn. De politie heeft vingerafdrukken gemaakt De daders zyn nog niet opgespoord. EEN HERHAALDE INBRAAK. Ongeveer drie weken geleden, is er een inbraak gepleegd bij de firma gebroeders Splitter aan de Lange Houtstraat 3 te Den Haag, waarbij voor ongeveer drie duizend gulden aan blauwvossen en ander bont is ontvreemd. Vermoedelijk hadden de inbre kers zich toen toegang verschaft door een poort aan Bleyenburg, naast de Duitsche kerk. Voor den (aan den Heerengracht ge- vestigden) Eerste 's Gravenhaagsche Nacht veiligheidsdienst is dit aanleiding geweest om deze poort door zijn -personeel sedert goed in het oog te laten houden. In den afgeloopen nacht nu, om ongeveer één uur, bemerkte waker 23 van dezen dienst, die eerst had geconstateerd, dat de poort ge sloten was, dat het hek ervan was geopend. Terwijl hij naar de poort toe ging, kwamen er twee mannen uit te voorschijn, die pak-, ken bont wegwierpen en zich uit de voeten maakten. De waker zette hen niet achter na, omdat zich ter plaatse een auto bevond, met een chauffeur, waarvan het niet on mogelijk was, dat zij bij de inbrekers be hoorden. De waker vreesde, dat, terwijl hij de vluchtelingen vervolgde, de chauffeur zich met het weggeworpen bont uit de voe ten zou maken. Intusschen schreef de wa ker het nummer en het signalement van de auto op. Deze reed toen weg. Na korten tijd passeerde de motorpolitie, die de waker alarmeerde. Toen de politie een onderzoek in de poort instelde, bleek, dat een raam aan de achterzijde van het huis, waar vroe ger de firma Monchen was gevestigd, was uitgeslagen. Blijkbaar waren de in br er kers hierdoor geklommen en hadden zij zich vervolgens over een plat toegang tot het huis der firma Splitter verschaft. Vermoe LONDEN, 27 Maart. (V. D.). De Brit- sche minister van buitenlandsche zaken Simon zal spoedig na zijn terugkeer te Londen aan zijn collega's in het Britsche kabinet mededeeling doen van zijn indruk ken van zijn bezoek aan Berlijn. Over het algemeen is men het er te Londen over eens, dat, wat ook deze indrukken mogen zijn en welke feiten en gezichtspunten tij dens het bezoek zijn opgedaan, het goed is, dat deze zijn verkregen door den Brit schen minister zelf, die verantwoordelijk is voor de buitenlandsche politiek, van den Durtschen rijkskanselier zelf. SIR JOHN SIMON WEDEROM OP SCHIPHOL. Hartelijke begroeting door zijn bejaarde tante. Opnieuw wapperde vandaag op Schiphol naast de Nederlandsche driekleur de Union Jack in het zonlicht. Want evenals Zon dag landde ook vandaag de Britsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, op de Amsterdamsche luchthaven, na het volbrengen van zijn missie te Ber lijn, waar hij gedurende twee dagen met den Duitschen Rijkskanselier heeft geconfe reerd over den internationalen toestand, geschapen door het besluit tot wederinstel ling van een Duitsche weermacht. Evenals Zondag was er ook vandaag weer groote belangstelling van de zijde van de pers voor het korte verblijf van den Britschen staatsman, die opnieuw in het stations-restaurant van Schiphol de lunch gebruikte. Er was ditmaal echter een kleine bij zonderheid van persoonlijken aard, die da delijk de belangstelling der wachtende persmenschen heeft getrokken. De aandacht concentreerde zich n.L op een blozende, grijze dame, die in een hoek je van het restaurant aankomst en vertrek der vliegtuigen gadesloeg. Zij werd voorgesteld als mrs. Alfred Si mon, doch sprak tot aller verbazing zuiver Hollandsch. Niettemin was het eerste, dat zij vertelde, dat zij een tante van Sir John Simon was. Over haar perfect Hollandsch behoeven wij ons niet te verwonderen, want haar geboortenaam is Tuyninga en zij is van raszuivere Nederlandsche geboor te. Veertig jaar geleden vestigde zij zich in Engeland, waar zij in het huwelijk trad met mr. Alfred Simon, een broer van Sir John Simon's vader, zoodat de Britsche staatsman een vollen neef en tantezegger van haar is. Haar echtgenoot is reeds eeni ge jaren overleden en hoewel mrs. Simon nog een huis bezit in Chesshire in Engeland, vertoeft zij reeds weer geruimen lijd in Ne derland, waar zij, haar intrek heeft geno men in een hotel te Amsterdam. Zondag ji. had zij te laat vernomen, dat haar neef op Nederlandschen bodem zou komen, doch vandaag was zij er tijdig bij geweest en aangezien zij den juisten ver trektijd uit Berlijn niet kende, was zij van morgen reeds te 9 uur op Schiphol. Precies te 1 uur is sir John Simon met zijn gezelschap, komende uit Berlijn, op Schiphol geland. Ter begroeting waren o.a. aanwezig, de minister van buitenlandsche zaken jhr. de Graeff en de Britsche gezant sir Hubert Montgomery, vergezeld van den legatie-secretaris E. Steel. Er volgde een hartelijke begroeting tus schen sir John en zyn oude tante, die even eens aan het overige gezelschap werd voc*-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3